EKSTRA
MENÜ

Avrupa Adalet Divanı

Avrupa Adalet Divanı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Avrupa Adalet Divanı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.978 Avrupa Adalet Divanı haberi bulunmuştur.

Avrupa Adalet Divanı Haberleri

Geylerin kan bağışına HIV koşulu

Geylerin kan bağışına HIV koşulu

Avrupa Adalet Divanı, eşcinsel erkeklerin kan bağışında bulunmasına ilişkin kararını açıkladı.

29.04.2015Dünya
ABden Almanyaya: Dil testini neden kaldırmadın

AB'den Almanya'ya: Dil testini neden kaldırmadın

AB Komisyonu, aile birleşiminde Türklere dil testini kaldırması yönünde yaptığı uyarıları dikkate almayan Almanya'ya soruşturma başlattı. Almanya, dil testine neden son vermediğinin gerekseçini AB Komisyonu’na bildirmek zorunda.

18.04.2015Avrupa
Avrupa Parlamentosunda Ermeni Soykırımı tasarısı kabul edildi

Avrupa Parlamentosu'nda 'Ermeni Soykırımı' tasarısı kabul edildi

Avrupa Parlamentosu (AP), 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelediği ve Türkiye’ye geçmişiyle yüzleşerek “tanıma” çağrısı yaptığı kararı ezici çoğunlukla kabul etti. Tasarının kabul edilmesine tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Goygoyculuk yaparak ciddi konular ele alınamaz. AP’nin bir dirayeti, gücü, vizyonu varsa tarihi safsataları bıraksın günümüzde yaşanan hadislerle ilgili bir tavır takınsın” ifadelerini kullandı.

15.04.2015Dünya
Almanyadan emekli olup da Türkiyede yaşayanlar dikkat

Almanya'dan emekli olup da Türkiye'de yaşayanlar dikkat!

Almanya dışında bir yıldan fazla yaşayanın oturumu iptal edilebilecek

28.03.2015Avrupa
Almanya AB sözleşmelerini engellemekten dolayı tehdit altında

"Almanya AB sözleşmelerini engellemekten dolayı tehdit altında"

Avrupa Komisyonu, Türkiye'den gelecek eşlere Almanca dil sınavı uygulamasından vazgeçmeyen Almanya'yı uyardı: Türkiye'yle sözleşmeyi ihlal ediyorsun. Avrupa Adalet Divanının kararını tam uygula.

19.02.2015Avrupa
Avusturya ile İngiltere arasındaki gerginlik büyüyor

Avusturya ile İngiltere arasındaki gerginlik büyüyor

Avusturya'nın, İngiltere'nin nükleer santral inşasına izin veren Avrupa Komisyonu'nun kararını Avrupa Adalet Divanı'na taşıyacağını açıklamasının ardından Londra da Viyana aleyhine dava açma imkanlarını araştırıyor.

16.02.2015Avrupa
Almanca dil testi bir an önce kaldırılmalı

Almanca dil testi bir an önce kaldırılmalı

Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Boris Pistoirus, Türkiye’den Almanya’ya evlilik yoluyla gelecek olanlardan istenen Almanca dil testini ayrımcı ve anlamsız olarak nitelendirdi. Pistoirus, yasanın bir an önce kaldırılmasını istedi.

12.02.2015Avrupa
Eyaletler Meclisi de ‘SINAV KALKSIN’ dedi

Eyaletler Meclisi de ‘SINAV KALKSIN’ dedi

Türkiye’den aile birleşimi yoluyla Almanya’daki eşlerinin yanına gelmek isteyenlere ulgulanan dil şartının kalkması için baskılar artıyor.

9.02.2015Avrupa
Mahkeme açıkladı: Türkler için geçerli değil

Mahkeme açıkladı: Türkler için geçerli değil

Berlin Yüksek İdari Mahkemesi'nden nihai karar: Almanca bilme şartı Türklere geçerli olamaz.

2.02.2015Avrupa
Türklere dil testi hukuka aykırı

Türklere dil testi hukuka aykırı

Münih İdari Mahkemesi, Almanca dil testini hileyle kazanarak Almanya’ya gelen bir Türkü haklı buldu. Mahkeme, Avrupa Adalet Divanı’nın, “Türklere aile birleşiminde Almanca dil şartı uygulanamaz” kararını gerekçe gösterdi.

30.01.2015Avrupa
Asgari ücret Türk TIRlarını vuracak

Asgari ücret Türk TIR'larını vuracak

Almanya’da 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret uygulaması başladı. Asgari saat ücreti brüt 8.50 Euro... Alman hükümeti asgari ücretin, transit geçecek yabancı TIR sürücülerine de uygulanmasını istiyor... İşte bu talep Almanya’ya çalışan Türk nakliyatçıları olumsuz etkileyecek...

30.01.2015Avrupa
Avrupa Komisyonundan uçuşlarda daha fazla kişisel veri toplama planı

Avrupa Komisyonu'ndan 'uçuşlarda daha fazla kişisel veri toplama' planı

Guardian gazetesinin bugün manşetten verdiği özel habere göre, Avrupa Komisyonu terörle mücadele için yeni bir plan hazırladı. Buna göre Avrupa'ya giden ve Avrupa'dan kalkan tüm uçuşlarda, her yolcunun kişisel verileri toplanacak ve bu veriler beş yıla kadar saklanabilecek.

28.01.2015Dünya
Teröristler de Aşırı sağcılar da hedefine ulaşamadı

Teröristler de Aşırı sağcılar da hedefine ulaşamadı

Paris'teki terör saldırılarının ardından Almanya ve Avrupa'da kişiye özel bilgilerin kayıt altına alınması tartışmaları yeniden alevlendi. Almanca ‘Vorratsdatenspeicherung’ denilen kişiye özel bilgilerin kayıt altına alınması, telefon ve internet gibi telekomünikasyon şirketlerine müşterilerinin telefon görüşmesinden maillerine ve internet kullanımına kadar tüm özel bilgilerini en az 6 ay kayıt altında saklamasını öngörüyor. Telekomünikasyon şirketlerinin bu bilgileri aynı zamanda polis ve istihbaratın kullanımına izin vermeleri gerekiyor. Gerekçe olarak da suç olaylarını takip etmek ve yeni suçları önlemek gösteriliyor. Herhangi bir şüphe başlangıcı ve somut bir tehlike olmadan kişiye özel bilgilerin saklanması, iletişimi tamamen kontrol altına alma ve internette anonim kalmayı önlemenin ilk adımı olarak görülüyor. Bu konuda Almanya'da uygulanan yasayı Anayasa Mahkemesi 2010'da anayasaya aykırı buldu ve bilgilerin hemen silinmesine hükmetti.

26.01.2015Avrupa
Mesut’un bu fotoğrafı çok şey söylüyor

Mesut’un bu fotoğrafı çok şey söylüyor

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, Merkel kabinesinin genç bakanlarından... Fransa sınırına yakın ve Köln’den sonra Ford’un ikinci büyük fabrikasının bulunduğu Saarlouis doğumlu.

25.01.2015Avrupa
AB teröre karşı ittifak arıyor

AB teröre karşı ittifak arıyor

AVRUPA Birliği Paris’teki saldırıların ardından Arap dünyasıyla terörizme karşı mücadelede ittifak arayışına girdi.

19.01.2015Dünya
Avrupa Adalet Divanı havayolunu mahkum etti

Avrupa Adalet Divanı havayolunu mahkum etti

Avrupa Adalet Divanı, “Elektronik ortamda bilet satın alan bir yolcu, ekranda yazan fiyatı öder. Havayolu şirketi, hava alanı ücreti, vergiler ve kart ücreti gibi ekstra ücret talep etme hakkı bulunmuyor” yönünde karar verdi.

16.01.2015Avrupa
Dışişleri Bakanından çarpıcı açıklama

Dışişleri Bakanı'ndan çarpıcı açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB kurumlarının, Türkiye hükümetine yönelik otoriterleştiği ve basın özgürlüğünü kısıtladığı yönündeki açıklamalarına değinerek, "14 Aralık'taki yargı sürecinden dolayı AB'den gelen tepkilere bakıldığında, üslubu düzgün olmayan, Türkiye'ye patronluk taslayan ve gerçek bilgilere dayanmayan, Türkiye'ye yönelik çok ağır eleştiriler yaptılar. Bunu doğru bulmuyoruz" dedi.

12.01.2015Avrupa
Almanyada teröre karşı yeni yasa hazırlıkları

Almanya'da teröre karşı yeni yasa hazırlıkları

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, terörle mücadele için yeni yasa tasarısı hazırladıklarını belirtti.

12.01.2015Avrupa
Atina’ya sokmadılar

Atina’ya sokmadılar

Yunanistan, Talat Paşa Komitesi’nin (TPK) 13 üyesinin ülkeye girmesine izin vermedi.

9.01.2015Gündem
Atina’ya sokmadılar

Atina’ya sokmadılar

YUNANİSTAN, Talat Paşa Komitesi’nin (TPK) 13 üyesinin ülkeye girmesine izin vermedi.

9.01.2015Dünya
İngiltere’deki Türklere  iki haber

İngiltere’deki Türklere iki haber

İngiltere, ülkede çalışan Türk vatandaşlarının Ankara anlaşması kapsamında sahip olduğu sosyal yardım haklarını kısıtlamak için Avrupa Adalet Divanı'na açtığı davayı kaybetti.

21.12.2014Dünya
Avrupa Adalet Divanı: Obezler engelli sayılabilir

Avrupa Adalet Divanı: Obezler engelli sayılabilir

Avrupa Adalet Divanı, obezlerin belirli koşullarda "engelli" olarak değerlendirilebileceğine hükmetti.

18.12.2014Dünya
Kerry: Bizim için erken

Kerry: Bizim için erken

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, BM Güvenlik Konseyi'ne getirilmesi beklenen Filistin tasarısına ilişkin "İçeriğini görmediğimiz bir şey hakkında yorum yapmak, tamamen şekillenmemiş bir süreç hakkında değerlendirmede bulunmak bizim için erken" diye konuştu.

17.12.2014Dünya
Netanyahu: Hamasın terör listesinden çıkartılması hatadır

Netanyahu: Hamas'ın terör listesinden çıkartılması hatadır

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Avrupa'nın Ortadoğu'da olup bitenlerden dolayı kızgın olduğuna işaret ederek, "Kızgınlığın yanlış politikaları akladığını düşünmüyorum. Hamas'ın terör örgütü listesinden çıkartılması büyük bir hatadır" dedi.

17.12.2014Dünya
AB Adalet Divanı’ndan Hamas kararı

AB Adalet Divanı’ndan Hamas kararı

Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) bünyesinde faaliyet gösteren Genel Mahkeme, AB tarafından 2003’te terör örgütleri listesine alınan Hamas’ın AB’nin terör örgütleri listesinde yer almasının kurallara uygun olmadığına karar verdi.

17.12.2014Dünya
Eşcinsellere iltica hakkı

Eşcinsellere iltica hakkı

Avrupa Adalet Divanı, son kararında, eşcinsellik nedeniyle iltica başvurusunda bulunanların taleplerinin dikkatlice incelenmesine hükmetti. Eşcinsellik bir iltica sebebi olarak kabul edilebilecek.

2.12.2014Dünya
Adalet divanı yargıcı İzmir Barosunda

Adalet divanı yargıcı İzmir Barosu'nda

AVRUPA Adalet Divanı'nda görev yaptıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde AB Hukuku eğitimi veren Prof. Dr. Vilenas Vadapalas, İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan'ı makamında ziyaret etti.

28.11.2014Ege
Almanya, sosyal yardım yapmayı reddedebilir

Almanya, sosyal yardım yapmayı reddedebilir

Avrupa Adalet Divanı, salı günü göçmenlerin Almanya'da Hartz IV yardımı alması ile ilgili önemli bir karar verdi. Bundan böyle sırf sosyal sisteminden yararlanmak için Almanya'ya göç edenlere sosyal yardım yapılmayacak.

11.11.2014Avrupa
O karikatürle suç işlendi

O karikatürle suç işlendi

İnsan hakları avukatı Eberhardt Schultz, yardımcı ders kitabında Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili karikütür konusunda “Savcılığın soruşturma açmamış olması şaşırtıcı” dedi.

6.11.2014Avrupa
İngiltere ABye 2,1 milyar Euro borç taktı

İngiltere AB'ye 2,1 milyar Euro borç taktı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, İngiltere'nin ödemeyeceğini açıkladığı 2,1 milyar Euro'luk ortak bütçe faturasının ertelenmesinin bile "çok zor" olduğunu duyurdu.

27.10.2014Avrupa
Ümit Kocasakal: % 66 oy ‘kimlik’ten

Ümit Kocasakal: % 66 oy ‘kimlik’ten

Bir tarafta ağır ceza hukuku kitapları ve dava dosyaları, diğer tarafta Zagor’lar, Tex’ler, Mister No’lar, geniş bir müzik ve sinema koleksiyonu... İstanbul Barosu’nun geçen haftaki genel kurulunda % 66 (14 bin 435) rekor oyla 3’üncü kez başkanlığa seçilen Ümit Kocasakal, hukukun üstünlüğü ilkesinin hayata geçirilmesi için verdiği mücadelenin ve onca işinin arasında ancak Zagor ya da Tex okuyarak dinlenebildiğini söylüyor. “Çantamda Zagor olmadan dışarı çıkmam” diyen Kocasakal ile Ataşehir’de, evinin yanındaki çalışma ofisinde konuştuk:

24.10.2014Gündem
Sberbank Avrupa Adalet Divanına başvurdu

Sberbank Avrupa Adalet Divanı'na başvurdu

Rusya’nın en büyük bankalarından Sberbank kendilerine uygulanan ambargo yüzünden Avrupa Adalet Divanı'na başvurdu.

24.10.2014Ekonomi
Burkalı kadın operadan kovuldu

Burkalı kadın operadan kovuldu

Fransa'nın başkenti Paris'te 'La Traviata' adlı gösteriyi izlemek için eşi ile birlikte ön sıradan bilet alan bir Körfez ülkesi vatandaşı burkalı kadın operayı sonuna kadar izleyemedi.

20.10.2014Avrupa
Fransada burkalı turisti operadan kovdular

Fransa'da burkalı turisti operadan kovdular

Fransa'da burkalı bir kadın turistin operayı izlemesine izin verilmedi.

20.10.2014Dünya
AB Komisyonu, Avusturya hakkında dava açtı

AB Komisyonu, Avusturya hakkında dava açtı

Avrupa Komisyonu, Türkiye-Avrupa Birliği Ortaklık Anlaşması'na riayet etmediği gerekçesiyle Avusturya'yı, Avrupa Adalet Divanı'na şikayet etti.

19.10.2014Avrupa
Dil testini uygulayan Berlin yanlış yapıyor

Dil testini uygulayan Berlin yanlış yapıyor

Almanya’nın aile birleşimi isteyen Türklere uyguladığı dil testini Avrupa Adalet Divanı’nda mahkum ettiren Avukat Christoph Kaess, Hürriyet’te konuştu. Kaess, Adalet Divanı Kararının uygulamayan Almanya’nın tutumunun kendisini şaşırtmadığını söyledi.

14.10.2014Avrupa
TGD, Almanya’yı AB’ye şikayet etti

TGD, Almanya’yı AB’ye şikayet etti

Almanya Türk Toplumu, Avrupa Adalet Divanı’nın yasalara aykırı bulduğu dil testini uygulamayı sürdüren Almanya’yı, AB Komisyonu’na şikayet etti.

9.10.2014Avrupa
Yeşiller sordu: Dil testi neden kaldırılmıyor

Yeşiller sordu: Dil testi neden kaldırılmıyor

AVRUPA Adalet Divanı 10 Temmuz tarihli ‘Doğan’ kararında, “Türklere aile birleşiminde Almanca dil testi uygulanamaz, çünkü Avrupa hukukuna aykırı” dedi.

7.09.2014Avrupa
İğneyi kendine çuvaldızı başkalarına

İğneyi kendine çuvaldızı başkalarına

ALMAN politikacılar, başka ülkelerde yaşanan insan hakları ihlallerini haklı olarak eleştirmektedir...

16.08.2014Avrupa
Türkler bankta sabahlasın

Türkler bankta sabahlasın

ABD’den Münih aktarmalı olarak İstanbul’a gidecek Türk iş kadınının davasında Alman mahkemesi ilginç bir karar verdi. Karara göre Türkler havaalanında banklarda gecelemek zorunda.

15.08.2014Avrupa
Dil testine isyan etti

Dil testine isyan etti

Federal hükümetin uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Adalet Divanı kararına rağmen Almanya'nın dil testinde ısrar etmesini eleştirdi.

14.08.2014Avrupa
Almanya Türk Toplumu: Ağır hukuk ihlali var

Almanya Türk Toplumu: Ağır hukuk ihlali var

ALMANYA’nın, Avrupa Adalet Divanı’nın yasalara aykırı bulduğu Almanca dil testinde diretmesi, ağır hukuk ihlali olarak niteleniyor.

12.08.2014Avrupa
AŞKA BiR YIL SINIR

AŞKA BiR YIL SINIR

Avrupa Adalet Divanı (ABAD), Türklere aile birleşiminde Almanca dil testi yasalara aykırı dedi. Almanya’nın bu kararı nasıl uygulayacağı merak ediliyordu. Alman Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı nihayet uzlaştı.

8.08.2014Avrupa
Almanyada süresiz oturma iznine Almanca şartı

Almanya'da süresiz oturma iznine Almanca şartı

Almanya'da Münster İdare Mahkemesi, yabancı bir kişinin süresiz oturma izni alabilmesi için basit düzeyde de olsa Almanca bilmesi gerektiğine karar verdi.

1.08.2014Dünya
Yeterli Almanca bilmeyene oturma hakkı yok

Yeterli Almanca bilmeyene oturma hakkı yok

Münster İdare Mahkemesi, Yabancılar Dairesi’nin yeterli Almanca bilmeyene oturma hakkı verilmemesi kararını haklı buldu.

1.08.2014Avrupa

Yazar Sonuçları

Kur savaşında ilk havlu atan İsviçre

İsviçre Merkez Bankası kur savaşında ilk yenilgi alan merkez bankası oldu.

15.01.2015