EKSTRA
MENÜ

Ata Tohumu

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 99 haberi bulunmuştur.

Ata Tohumu Haberleri

Üniversiteliler ata tohumu peşinde

Üniversiteliler ata tohumu peşinde

Gazi Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi Kerem Korkmaz öncülüğünde kurulan Ata Tohum Derneği’nin üniversiteli üyeleri, kırsal tarımın kalkınması için çiftliklerde gönüllü olarak çalışıyor. Kendilerini Tarım Gönüllüsü olarak tanımlayan gençler Türkiye’nin dört bir yanında bağ, bahçe, tarla ve çiftliklerde çalışıp yerel tarımı kalkındırmayı hedefliyor.

20.09.2021Eğitim
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saraçoğlundan kozmetik danışmanlığı  iddialarına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saraçoğlu'ndan "kozmetik danışmanlığı" iddialarına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Adnan Saraçoğlu, "Prof Saraçoğlu" markasının Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atandığım 2015 yılından çok önceki bir tarih olan 21 Ağustos 2007'de Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından şirket adına tescillendiğini bildirdi.

13.05.2021Gündem
Susuz tarımda Konyada umutlar yeşerdi

Susuz tarımda Konya'da umutlar yeşerdi

KONYA Ovası'na kuraklık tehlikesine karşı susuz tarım için ekilen ata tohumu olan 'Sorgül' buğdayı, filizlenip büyümeye başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Altınova Tarım İşletmesi Müdürlüğü'ne ait 40 dekarlık alana bu yıl deneme amaçlı ekilen 'Sorgül' buğdayından verim alınırsa, yapılacak teknik çalışmaların ardından ekimin ova geneline yayılması planlanıyor.

7.05.2021Gündem
Marul Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir Marul Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır

Marul Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Marul Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

Marul özellikle salatalarda sık sık kullanılan bir bitkidir. Bu sebeple de evlerimizin vazgeçilmezidir. Vitamin açısından oldukça zengin olan bu bitkinin evde saksıda kolay bir şekilde yetiştirilmesi de mümkündür. Marul tohumu nasıl ve ne zaman ekilir? Marul tohumu nasıl olur ve nereden alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

11.04.2021Bitki Bakımı
Konya Ovası’na susuz tarım için Sorgül buğdayı

Konya Ovası’na susuz tarım için 'Sorgül' buğdayı

Kuraklık tehlikesine karşı Konya Ovası'na susuz tarım ürünü ve ata tohumu olan 'Sorgül' buğdayı ekildi. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, 'Sorgül' buğdayının 40 dönüm araziye deneme amaçlı ekildiğini belirterek, ''Ana vatanı Mardin olan 'Sorgül' buğdayımızı toprakla buluşturduk. Deneme yapılıyor. Ayrıca buradaki enstitümüzde de teknik çalışması yapılacak. Çiftçilerimize eğitim çalışmalarımız olacak'' dedi.

2.04.2021Ekonomi
Teknoloji milyarderinin çılgın projesi Dünyada bir ilk olacak...

Teknoloji milyarderinin çılgın projesi! Dünyada bir ilk olacak...

Dünyanın Microsoft'tan sonraki en büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle'ın kurucularından milyarder Larry Ellison, çok ilginç bir deneye kalkıştı. Ellison, satın aldığı adada hayallerini hayata geçirebilirse dünyada bir ilki başarmış olacak

21.03.2021Dünya
Ata tohumu gacer buğdayından üretilen ekmek Kayseride satışa çıktı

Ata tohumu gacer buğdayından üretilen ekmek Kayseri'de satışa çıktı

Kayseri'nin Develi ilçesinde ekimi yapılan genetiği bozulmamış ata tohumu olarak bilinen "gacer" buğdayından üretilen ekmek, Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Kent Ekmek'te satışa sunuldu.

Bakan Pakdemirli: Tarımda yeni ve yerli bir yüzyıl vizyonu ile çalışıyoruz

Bakan Pakdemirli: Tarımda yeni ve yerli bir yüzyıl vizyonu ile çalışıyoruz

3. Tarım Orman Şurası kapsamında belirlenen eylemler bir bir hayata geçiriliyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarımda yeni ve yerli bir yüzyıl vizyonu ile çalışıyoruz” dedi.

23.12.2020Ekonomi
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu: İngilizlerden geri alınan ata tohumları paha biçilmez

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu: İngilizlerden geri alınan ata tohumları paha biçilmez

CUMHURBAŞKANI Başdanışmanı ve Ata Tohumu Projesi Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, İngilizlerden geri alınan tarihi ata tohumu koleksiyonu için, Bize önce vermek istemediler. 'Bakın, yasaya karşı geliyorsunuz, bu doğru bir şey değil' dedik ve en nihayet bunları aldık. Bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin koruması altındadır. 'Türkler el koydu' diye bir şey yok. Zaten bu Türkiye Cumhuriyeti devletinin malıdır, yüce Türk Milletine ait. Bunlar paha biçilmez tohumlar dedi.

14.12.2020Haber
Son dakika haberler: Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu duyurdu Paha biçilmez tohumlar

Son dakika haberler: Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu duyurdu! 'Paha biçilmez tohumlar'

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Ata Tohumu Projesi Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, İngilizlerden geri alınan tarihi ata tohumu koleksiyonu için, "Bize önce vermek istemediler. 'Bakın, yasaya karşı geliyorsunuz, bu doğru bir şey değil' dedik ve en nihayet bunları aldık. Bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin koruması altındadır. 'Türkler el koydu' diye bir şey yok. Zaten bu Türkiye Cumhuriyeti devletinin malıdır, yüce Türk Milletine ait. Bunlar paha biçilmez tohumlar" dedi.

14.12.2020Gündem
12 bin yıllık siyez tohumları kadın girişimci eliyle sofralara lezzet katıyor

12 bin yıllık siyez tohumları kadın girişimci eliyle sofralara lezzet katıyor

İzlediği bir televizyon programından ilham alan 57 yaşındaki Sevim Özsoy, 12 bin yıllık ata tohumu siyezi tanıtmak için 4 yıl önce kolları sıvadı. Eskiden sofralarda yer almayan, hayvanlara yem olarak verilen siyezden 20'den fazla ürün elde edip sofralara taşıyan Özsoy, kek ve kurabiye yaptığı ata tohumunu dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

14.12.2020Yemek
Ata tohumu karakılçık buğdayı Manisada toprakla buluştu

Ata tohumu karakılçık buğdayı Manisa'da toprakla buluştu

Akhisar Belediyesi, ata tohumu karakılçık buğdayının üretimini yaygınlaştırma projesini hayata geçirdi. Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ilk tohumları belediyenin tarım arazilerine serpti.

2 yılda 100 farklı tohumla binlerce fide ürettiler

2 yılda 100 farklı tohumla binlerce fide ürettiler

Rize'de Fındıklı Ziraat Odası tarafından başlatılan proje kapsamında, köylerden toplanan unutulmaya yüz tutmuş ata tohumları, toprakla buluşturuluyor

12.11.2020 Yemek Kültürü
The Times gazetesi duyurdu: Türkiye, İngiliz koleksiyonundaki ata tohumlarına el koydu

The Times gazetesi duyurdu: Türkiye, İngiliz koleksiyonundaki ata tohumlarına el koydu

Ankara'daki İngiliz Arkeoloji Araştırma Enstitüsü'nde tutulan, Anadolu topraklarından toplanan ata tohumlarından oluşan koleksiyona Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerince el konuldu. İngiliz The Times gazetesine de haber olan tohumların İngilizler tarafından herhangi bir yasal izin alınmadan toplandığı, tohumlara da yönetmelik gereği el konulduğu ortaya çıktı.

10.10.2020Gündem
Özlediğiniz lezzetlerin yerini biliyoruz

Özlediğiniz lezzetlerin yerini biliyoruz

Hani herkesin dilindedir… “Nerede o çocukluğumdaki domatesin tadı…” İşte o domatesin, o armudun, hatta yumurtalarının tadını unutamadığınız tavuğun, ineğin yerini biliyoruz: Türkiye Tohum Gen Bankası (TAGEM). Üstelik o aradığınız tatların kaynağı olan tohum ya da genleri gidip alabileceğiniz gibi, bugün kaybolmasını istemediklerinizin de saklanmasını sağlayabilirsiniz.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan BM Biyolojik Çeşitlilik Zirvesine video mesaj

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi'ne video mesaj

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM 75. Genel Kurulu etkinlikleri kapsamında düzenlenen Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi’ne gönderdiği video mesajı yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında iklim değişikliği ile ilgili olarak, "İklim değişikliği ile mücadelede en ön saflardayız" dedi.

30.09.2020Gündem
Tekirdağın 600 gramlık, hırsız almaz kavunlarına yoğun talep

Tekirdağ'ın 600 gramlık, 'hırsız almaz' kavunlarına yoğun talep

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde yöreye özgü tohumlardan yetiştirilen ve 600 gramdan başlayan ağırlığı ile halk arasında 'hırsız almaz' adı verilen Gönen Beyazı kavunun hasadı sürüyor. Kilosu 3 liradan satılan ve büyük ilgi gören kavunları, üreticiler bozulmaması için özenle buğday ve samanlar arasında saklıyor.

1700 rakımda ata tohumlarıyla pirinç üretiyorlar

1700 rakımda ata tohumlarıyla pirinç üretiyorlar

Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Karbastı köyü ve bağlı mezralarında, bir asrı aşkın süredir doğal yöntemlerle çeltik ekimi yapılıyor.

100 yıllık ata tohumlarıyla domates üretiyor

100 yıllık ata tohumlarıyla domates üretiyor

Kütahya'nın Emet ilçesinde 1990 yılından beri yetiştirdiği domatesleri satan Niyazi Kaltuş, kullandığı 100 yıllık ata tohumları ile üretim yaptığını söyledi.

Atalık sarı buğday kazanlarda kaynadı, güneşin kollarına bırakıldı

Atalık sarı buğday kazanlarda kaynadı, güneşin kollarına bırakıldı

Mersinden Kadın Kooperatifi üyesi kadınlar, ata tohumu sarı buğdaydan ilaçsız ve katkısız bulgur üretmek için kolları sıvadı.

Ata Tohumu nedir

Ata Tohumu nedir?

Ata Tohumu, tamamıyla Anadolu'da yetişen ve uzun yıllardır bu toprakların mahsulü olan yerli tohumları nitelemektedir. 2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı'nın da destek vermesi ile birlikte ulusal bir proje haline dönüşen Ata Tohumu, 2019 yılında başlayan ilk tohumlama sürecinin ardından meyvelerini ve mahsüllerini vermeye başladı. Peki, Ata Tohumu nedir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

23.06.2020Gündem
Tavan arasında buldu Şimdi ise talebe yetişemiyor

Tavan arasında buldu! Şimdi ise talebe yetişemiyor

ZONGULDAK’ın Ereğli ilçesinde köyde satın aldığı evin onarımını yapan Recep Somuncu (47), tavan arasında ve evin odalarındaki tahtaların arasında 15 cam şişe arasında sebze ve buğday tohumları buldu. Gen bankasınca tescillenen tohumları arazisinde çoğaltan Recep Somuncu, Türkiye’nin 80 iline ’ata tohumu’ olarak bilinen tohumları göndererek organik tarıma katkıda bulunuyor.

23.06.2020Haber
Tavan arasında buldu Talebe yetişemiyor

Tavan arasında buldu! Talebe yetişemiyor

ZONGULDAK’ın Ereğli ilçesinde köyde satın aldığı evin onarımını yapan Recep Somuncu (47), tavan arasında ve evin odalarındaki tahtaların arasında 15 cam şişe arasında sebze ve buğday tohumları buldu. Gen bankasınca tescillenen tohumları arazisinde çoğaltan Recep Somuncu, Türkiye’nin 80 iline ’ata tohumu’ olarak bilinen tohumları göndererek organik tarıma katkıda bulunuyor.

23.06.2020Ekonomi
Asırlardır ata tohumlarıyla üretiliyor, lezzetiyle de dikkat çekiyor

Asırlardır ata tohumlarıyla üretiliyor, lezzetiyle de dikkat çekiyor

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, çiftçiler kullandıkları ata tohumlarından asırlardır şeker fasulyesi üretimi yapıyor.

Çiftçiye büyük destek

Çiftçiye büyük destek

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından İncirliova’da 25 dönüm arazide ‘Aydın Çiftçi Merkezi’ kurulacak. Tarım ve hayvancılığın gelişimine katkı sağlanacağını belirten Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu “Bu merkez sayesinde Aydınlı çiftçinin yüzü gülecek” dedi.

28.02.2020Ekonomi
Tarım Orman Şurasında dikkat çeken kare Tek tek not aldı...

Tarım Orman Şurası'nda dikkat çeken kare! Tek tek not aldı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 3. Türkiye Tarım Orman Şurası'nda konuştu. Erdoğan şurada yaptığı konuşmasında '2020 yılına ait bazı müjdelerimizi paylaşmak istiyorum' diyerek önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında "Küçükbaş sürü büyütme projesi kapsamında sürüye katılan hayvan başına ilave 100 lira destek vereceğiz. Miras mevzuatını geliştirerek tarım arazilerinin bölünmesi sorununa kalıcı çözüm getireceğiz. Besilik hayvan için kasım ayı ile beraber yeni ithalat müracaatı almıyoruz" ifadelerini kullandı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şurada katılımcılarla sohbet edip bazı notlar aldığı görüldü.

21.11.2019Gündem
Bakan Pakdemirli: Son bir yıldır küçükbaştaki tüketim artıyor

Bakan Pakdemirli: Son bir yıldır küçükbaştaki tüketim artıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Son bir yıldır küçükbaştaki tüketim artıyor. Küçükbaş eti, hakikaten daha lezzetli ve daha sağlıklı olduğu için küçükbaş konusunda Türkiye'de genel bir yönlendirmemiz var çünkü küçükbaş popülasyonunu artırmak büyükbaşa göre çok daha rahat" dedi.

29.09.2019Ekonomi
Kim nereye ne ekecek belirlenecek

Kim nereye ne ekecek belirlenecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kasım ayında yapılacak şûrayla 25 yıla ışık tutacak bir plan çıkarılacağını belirterek, “Tarımda planlama en önemli sorunumuz, bunu çözeceğiz. Türkiye’deki 30 milyon parsel kayıt altında. Biz bunları ekili mi, dikili mi uydudan görüyoruz. Bugün itibarıyla ne ekili olduğunu da görmeye başladık. Yani kim, nereye, ne ekecek belirlenecek” diye konuştu.

7.09.2019Ekonomi
Emine Erdoğan: Ata Tohumu Projesi, tarımı milli bağımsızlığımızın anahtarı olarak gördüğümüzün de ifadesidir

Emine Erdoğan: "Ata Tohumu Projesi, tarımı milli bağımsızlığımızın anahtarı olarak gördüğümüzün de ifadesidir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Ata Tohumu Projesi, tarımı milli bağımsızlığımızın anahtarı olarak gördüğümüzün de ifadesidir." dedi.

4.09.2019Gündem
Ata tohumu tanıtım toplantısı ertelendi

"Ata tohumu" tanıtım toplantısı ertelendi

Yerel tohumların sistemli ve bilinçli şekilde gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla başlatılan Ata Tohumu Projesi'nin tanıtım toplantısı ertelendi.

28.08.2019Ekonomi
Ata tohumu yarın tanıtılacak

Ata tohumu yarın tanıtılacak

Ata Tohumu Projesi'nin tanıtımı Cumhurbaşkanımı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla yarın gerçekleştirilecek.

28.08.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Kurban Bayramından önce ödeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Kurban Bayramı'ndan önce ödeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİGEM 69. Geleneksel Hasat Bayramı etkinliğinde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Yağlı tohum ve hububatta bekleyen 1 milyar 200 milyon lira desteği, Kurban Bayramı'ndan önce ödeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

26.07.2019Gündem
Bu projeyle ata tohumları yeniden hayat buluyor

Bu projeyle ata tohumları yeniden hayat buluyor

Aydın Büyükşehir Belediyesi, 3 yıldır sürdürdüğü ‘Yerel Tohumları Koruma’ projesiyle atalardan miras kalan ve kokusuyla aroması hiç unutulmayan sebze ve meyvelere sahip çıkıyor.

Tohumda ‘Ata’ devrimi

Tohumda ‘Ata’ devrimi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019-2023 dönemini tarım ve orman yönetiminde yapısal reformlar dönemi ilan ettiklerini söyledi. Kaynakları optimize etmek istediklerini kaydeden Pakdemirli, “Başta ata tohumlarımız olmak üzere genetik kaynaklarımızın geleceğe taşınmasını sağlayacak kurumsal reformlar yapacağız. Ata tohumu dönemini başlatıyoruz” dedi.

18.12.2018Ekonomi
8 kilo ata tohumu ekti 2 ton fasulye elde etti

8 kilo ata tohumu ekti 2 ton fasulye elde etti

Sivas’ta gübresiz ata tohumu ile organik tarım yapan çiftçi Yaşar Ramazan Fidan 2 dönüm arazide 8 kilogram tohum ile 2 ton fasulye elde etti.

7.09.2018Haber
8 kilo ekti 2 ton ürün elde etti

8 kilo ekti 2 ton ürün elde etti

Sivas’ta gübresiz ve ata tohumu ile organik tarım yapan çiftçi Yaşar Ramazan Fidan, 2 dönüm arazide 8 kilogram tohum ile 2 ton fasulye elde etti.

7.09.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hafta sonları sokağa çıkma yasağı sürmeli

HAFTA sonu evlerdeydik, cuma gece yarısından itibaren iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

14.04.2020