EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Aşure

Aşure ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aşure haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.965 Aşure haberi bulunmuştur.

Aşure Haberleri

60 yıl aradan sonra buluştular

60 yıl aradan sonra buluştular

Denizli Lisesi’ni 60 yıl önce bitiren 8 sınıf arkadaşı, geleneksel ’Koca Mektep Keşkek Günü’nde yeniden biraraya geldi. 8 arkadaşın buluşması sırasında duygulu anlar yaşandı.

9.06.2008Ege
Antalya’nın en özel 10 lezzeti

Antalya’nın en özel 10 lezzeti

Antalya Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden biri. Dünyanın dört bir yanından insanlar geliyor bu güzel şehre. 30-40 yıl önce küçük bir Akdeniz kentiyken bugün bir marka oldu. Yerleşik nüfusunun yaklaşık 20 katı ziyaretçiyi ağırlıyor her sene. On binlerce yabancı, yerleşik hayat sürdürüyor burada. Bir o kadar da Türk, metropollerdeki sıkıntılarını unutmak için gidiyor. Böylece her sene yepyeni mekanlar açılıyor.

21.08.2008Kelebek
Paşabahçe aşure pişirdi

Paşabahçe aşure pişirdi

Paşabahçe’nin 2009 teması Aşure. Koleksiyon elde üretilen cam ürünlerden oluşuyor. Káseler, vazolar, kandiller ve sürahiler aracılığıyla aşurenin simgelediği "ortak yaşam" mesajı veriliyor.

27.11.2008Kelebek
Ben erkeklerde kuzu kapama yapma arzusu uyandırıyorum

Ben erkeklerde kuzu kapama yapma arzusu uyandırıyorum

Tanıdığım en özgüveni yüksek kadınlardan biri. Ben bu hayata haz almak için geldim, diyerek yaşıyor sanki. Haz alırken bir taraftan haz dağıtmayı ihmal etmiyor. Şahane bir aşçı olduğunu belki biliyorsunuz; peki bu özelliğini sarayda cariye olan anneannesinden aldığını biliyor muydunuz? Hatta diyebiliriz ki, uzun yıllardır kafasında olanı gerçekleştiriyor, TürkMax’te bir yemek programı yapıyor. Serra Yılmaz’la yalnızca yemek üzerine bir röportaj yaptık.

29.11.2008Kelebek
AKPli Bağış: Milletimiz 1 torba kömüre oyunu satmaz

AKP'li Bağış: Milletimiz 1 torba kömüre oyunu satmaz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, iktidara geldikleri günden bu yana halka hizmet için çalıştıklarını ve bunun karşılığını da seçimlerde halkın kendilerine oy vermesiyle aldıklarını belirterek, “Bizim milletimiz, 1 torba kömüre oyunu satmaz. Gururludur, ancak hizmet yapana oy verir” dedi.

3.12.2008Gündem
TRT’den Muharrem’de canlı yayın sürprizi

TRT’den Muharrem’de canlı yayın sürprizi

TRT, bugün başlayacak İslamiyet’in kutsal aylarından Muharrem’de Alevilere yönelik yayın yapacak.

28.12.2008Gündem
TRT’de Muharrem için ilk gün deyiş ve semah

TRT’de Muharrem için ilk gün deyiş ve semah

TRT’nin dün başlayan İslamiyet’in kutsal aylarından Muharrem’de Alevilere yönelik yayınları başladı.

29.12.2008Gündem
Irakta saldırıyı kadın canlı bomba düzenledi

Irak'ta saldırıyı kadın canlı bomba düzenledi

Irak'ta Şii hacılara yönelik intihar saldırısını düzenleyenin kadın olduğu bildirildi.

4.01.2009Dünya
Kadın bombacıdan aşure katliamı

Kadın bombacıdan aşure katliamı

Irak’ta bir kadın intihar bombacısının Şiilerin aşure töreni için geldikleri Kadimiye Türbesi yakınlarında düzenlediği saldırıda çoğu kadın ve çocuk en az 35 kişi öldü.

4.01.2009Dünya
Milli devlete ölümcül darbe

Milli devlete ölümcül darbe

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TRT’nin Kürtçe yayına başlamasıyla "Milli devlet yapısının hükümet eliyle arkadan hançerlendiğini ve ölümcül bir darbe aldığını" söyledi.

6.01.2009Gündem
Başkan Prof. Ali Bardakoğlu: Kerbelá şehitleri hepimizin

Başkan Prof. Ali Bardakoğlu: Kerbelá şehitleri hepimizin

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, yayımladığı "Aşure mesajı"nda başta Hz. Hüseyin başta olmak üzere tüm Kerbelá şehitlerini andı.

6.01.2009Gündem
Gazze’de yaşananlar Kerbela’nın izdüşümü

Gazze’de yaşananlar Kerbela’nın izdüşümü

İlki geçen yıl Ankara’da verilen ve tartışmalara neden olan Alevi iftarının ikincisi dün İstanbul’da verildi. Feshane’de düzenlenen Muharrem ayı iftar yemeğine katılan Başbakan Erdoğan, Gazze’nin herkesin içini burkan Kerbela’nın izdüşümü olduğunu söyleyerek, "Tarih boyunca insanları birbirine düşman eden, işi savaşa kadar götüren, Kerbela’nın anlaşılmaması değil midir" diye konuştu.

7.01.2009Gündem
1369 yıl sonra böyle andılar

1369 yıl sonra böyle andılar

Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşı, Kerbela'da şehit edilişlerinin 1369. yıl dönümü vesilesiyle Türkiye ve tüm dünyada törenlerle anıldı.

8.01.2009Dünya
Noah’s Pudding: Aşure

Noah’s Pudding: Aşure

ISTANBUL - Aşure is the term for a Muslim religious holiday related to events connected with the Day of Mourning for the death of the Prophet Mohammed’s grandson Hussein.

9.01.2009Gündem
Baykal aşure dağıttı

Baykal aşure dağıttı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, aşurenin artık Türkiye'de ayrışmanın değil, kaynaşmanın bütünleşmenin simgesi haline geldiğini söyledi. Baykal, parti genel merkezinde aşure dağıtırken, "Aşureye kaşık sallamak zulme, haksızlığa, acılara artık dur demek, çektiklerimiz artık yeter demek anlamına da geliyor. Bunca acıyı yaşadık, artık acılar yaşamak istemiyoruz demek anlamına geliyor” dedi

10.01.2009Gündem
Kerbela şehitleri anılıyor

Kerbela şehitleri anılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Alevi toplumunun inancına ve isteklerine saygılı olunması gerektiğini belirterek, “Alevi toplumunun isteklerini dışlayarak, onları asimile ederek bir yere varamayız” dedi.

10.01.2009Gündem
Bütün mahallelerin tatlısı

Bütün mahallelerin tatlısı

Hicri takvime göre Muharrem ayındayız; yani birçok inanışa göre kutsal olan mucizevi tatlı aşurenin ayı. Bu günlerde belki komşularınız kapınızı çaldı size bir kase uzattı ya da siz yaptınız onlara götürdünüz. Aşure, sadece Sünnilerin veya Alevilerin tatlısı değil. Türkiye’de yaşayan bütün toplulukların tatlısı.

10.01.2009Kelebek
Korku imparatorluğuna Türkiye’yi teslim etmeyiz

Korku imparatorluğuna Türkiye’yi teslim etmeyiz

Bursa’da partisinin adaylarını tanıtan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Türkiye’nin korku imparatorluğuna teslim edilmesine karşı her zaman mücadele edeceğiz" diye konuştu.

10.01.2009Gündem
Baykal İstanbulda aşure dağıttı

Baykal İstanbul'da aşure dağıttı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, din istismarının bir toplumu felakete götüren en büyük yanlış olduğunu söyledi.

11.01.2009Gündem
Sezerden hükümete Ergenekon eleştirisi

Sezer'den hükümete Ergenekon eleştirisi

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, “Ergenekon” soruşturmasıyla ilgili, “Toplumu bu kadar baskı altına almaya, 'Yarın size de bu olabilir ha' anlamına gelebilecek uygulamalar yapmaya kimsenin hakkı yok, doğrudan hükümeti kastediyorum” dedi.

11.01.2009Gündem
Gazze güvercinleri

Gazze güvercinleri

Şahkulu Sultan Dergahı’nın aşure ve lokma törenine katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Gazze için barış güvercini uçurup, zeytin ağacı dikti.

11.01.2009Gündem
Bochumda Kerbela şehitleri anıldı

Bochum'da Kerbela şehitleri anıldı

MUHARREM ayının 10'uncu günü ve İmam Hüseyin’in Kerbela'da şehit edilişinin yıl dönümü nedeniyle, Almanya’nın Bochum kentinde düzenlenen anka toplantısı ve ‘Aşure Konferansı'na yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

12.01.2009Gündem
Alevilikte türban yok

Alevilikte türban yok

Fatih Çekirge'nin hafta başı Hürriyet’teki köşesinde Manisa Turgutlu'da çekilen bir fotoğrafa gönderme yapıp, "Siz hiç böyle Alevi töreni gördünüz mü?" diyerek başlattığı tartışmayı, Alevilerin önde gelen iki ismiyle konuştuk.

15.01.2009Gündem
Aşurenin en iyi 10 adresi

Aşurenin en iyi 10 adresi

Hicri takvime göre muharrem ayındayız, yani aşure ayında. Bugünlerde sofralarımızdan aşure eksik olmaz. Bu tatlı esas olarak evlerde yapılıyor ama pastaneler, tatlıcılar ve lokantalar da bu konuda gittikçe daha iddialı hale geliyor. Bu hafta ağırlıklı olarak gurmelerden oluşan jürimize en lezzetli aşure adreslerini sorduk.

16.01.2009Kelebek
Aşurenin en iyi 10 adresi

Aşurenin en iyi 10 adresi

Hicri takvime göre muharrem ayındayız, yani aşure ayında. Bugünlerde sofralarımızdan aşure eksik olmaz. Bu tatlı esas olarak evlerde yapılıyor ama pastaneler, tatlıcılar ve lokantalar da bu konuda gittikçe daha iddialı hale geliyor. Bu hafta ağırlıklı olarak gurmelerden oluşan jürimize en lezzetli aşure adreslerini sorduk. Listeye giren pastaneler, aşureyi geleneklere uygun olarak yapmaya özen gösteriyor, içine konulan malzeme sayısına çok önem veriyorlar. Bu sayı 10’dan başlayıp 15’e kadar çıkabiliyor.

17.01.2009Spor Arena
Gökçek: Yağmur yağmasa bile 20 yıllık su var

Gökçek: "Yağmur yağmasa bile 20 yıllık su var"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, hiç yağış olmasa bile Ankara'nın 20 yıllık suyunun bulunduğunu bildirdi.

18.01.2009Gündem
Ankara’nın 20 yıllık suyu var

Ankara’nın 20 yıllık suyu var

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, hiç yağış olmasa bile Ankara’nın 20 yıllık suyunun bulunduğunu söyledi.

18.01.2009Gündem
Veteran contender vows Çankaya win

Veteran contender vows Çankaya win

ANKARA - CHP’s self-confidence over its possible triumph in Çankaya will lead them to disappointment, according to Bülent Akarcalı. ’Çankaya is the center of the state and Turkey is governed from Çankaya. My intention is not to create miracles but to be realistic,’ he says

19.01.2009Gündem
Bölgeden

Bölgeden

27.01.2009Ankara
Telekom’dan çıkarma

Telekom’dan çıkarma

Eczacıbaşı Zentiva’yı deplasmanda yıktı.

14.02.2009Spor
Galatasaray pes etmedi

Galatasaray pes etmedi

Sarı kırmızılılar, Aroma Bayanlar Ligi’nin güçlü ekibini devirip, play-off çeyrek final serisinde durumu eşitledi. İki takım bugün bir kez daha karşılaşacak.

5.04.2009Spor

Yazar Sonuçları

Annem, "Kısmetin senin rüyanda gördüğün kişi değil" dedi

RUMUZ: AŞURERüyamda kendi evimdeyim, yanımda annem var ve sevdiğim kişi, salonumuzda rahat bir şekilde oturuyor.

11.08.2008

İki sofra bir kitapta

Yunanistan’a ya da Yunan adalarından birine hiç gittiniz mi bilmiyorum ama gidip oralarda herhangi restorana girdiyseniz çok şaşırmışsınızdır.

16.09.2008

Bayram

Yıllardır kafa patlatıyordum...

"Niye bu kaos yaşanıyor" diye.

27.09.2008

Yağ var, bal var, kırmızı nar var

Ana sınıfına giden küçük kızıma geçen gün hoş bir şarkı öğretmişler. Hem sonbahara, hem de içinde bulunduğumuz derin ekonomik kriz ortamına çok uygun.

1.11.2008

Şuradan buradan

AŞURE, aklınıza ne gelirse içine konan bir tatlıdır. Birbiriyle alakası olmayan meyve ve tahıllar bir araya gelirler ve ortaya hoş bir tatlı çıkar. Fasulyenin bir tatlıda ne işi olabilir diye düşünebilirsiniz, ama fasulye aşureye çok yakışır.

17.11.2008

Bavullar kayboldu

Önceki gün New York’tan İstanbul’a THY’nin tarifeli uçağıyla geldim. J5 no’lu koltukta Füsun Topbaş, K5 no’lu koltukta ise Cana Sialom oturuyordu.

20.11.2008

Kurban ritüeli

Bugün Kurban bayramının ikinci günü. Çoğunuz kurban kesme işini dün hallettiniz. Bugün gidilecek akrabalarınız, ziyaret edilecek dost ve ahbaplarınıza gidecek, gönüllerini hoş edeceksiniz.

8.12.2008

Marifetli ve çok yararlı

Ne kadar da önemlidir yaptığınız hamurişlerinin yeterince kabarması.

18.12.2008

Türk soykırımı için özür dileyen Fransız solcu lider öldürüldü

Bir grup liberal aydının peşine takıldık ve neredeyse üç-beş ayda bir onların topladıkları imza metinlerini tartışmaktan yorulduk. Bu kez gündemde 1915 tehciri nedeniyle Ermenilerden özür dileme kampanyası var. Ben de bu fırsattan yararlanıp Balkanlar’da Türklere yapılan soykırımı anlatmak için Fransa’ya giden Osmanlı heyetinin yaşadıklarını anlatayım. Heyet hangi ünlü siyasi isimlerden oluşuyordu? Paris’te kimlerle görüştüler? Neler anlattılar? Ve heyetin anlattıkları karşısında şaşkınlığa uğrayan Fransa solunun efsanevi ismi Jean Jaures, Türk heyetine ne önerdi?

20.12.2008

Mazlumun, mağdurun ve çocuğun dini sorulmaz

HAZRETİ Peygamber (SAV), "Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" buyuruyor.

1.01.2009

Doğalgaz milli geliri yok edecek

RUSYA akıllı bir politika uygulayıp Türkiye’ye doğalgazı önce ucuz verdi. Ne zaman ki doğalgaz bağlanan il sayısı 63’e çıktı, elektrik üretiminde kullanılmaya başlandı, ağır zamlara başladı. Yanına İran’ı da aldı. Petrol fiyatlarına endeksli bir fiyat uygulayacağını taahhüt ederken 3/1 oranında düşen petrole karşın ancak % 20 indirim yapabileceğini açıkladı.

5.01.2009

Atatürk yok Hadise var

TRT yıllardır bastırdığı duvar takvimlerine Atatürk fotoğrafları koyan TRT geleneği bu yıl bozmuş!...

15.01.2009

’Allah’ın adaleti var’

ERGENEKON, içi boş bir soruşturma değil ama sapla saman birbirine karıştırılınca inandırıcılığı azalıyor.

17.01.2009

Kömürizm

Ve... AKP’li belediye başkan adayı, gazetecilere avanta cep telefonu dağıttı.

7.02.2009

Bel ve gıdıktan kilo alan erkekler dikkatli olmalı

Erkeklerde bel kalınlığının çok ciddi sağlık tehditleri yarattığını düşünenlerden biri de Amerika’daki ünlü Mayo Klinik Endokrinoloji uzmanlarından Dr. Michael Jensen. Dr. Jensen bel kalınlığı artan erkeklerde, yağların aşağıdaki sağlık risklerini beraberinde getirdiğini belirtiyor.

18.02.2009