EKSTRA
MENÜ

Astım

Astım ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Astım haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.333 Astım haberi bulunmuştur.

Astım Haberleri

Kekik suyu nasıl yapılır, faydaları neler

Kekik suyu nasıl yapılır, faydaları neler?

Kendine özgü kokusuyla kendini belli eden kekik, yemekleri lezzetlendiriyor. Yol kenarlarında, kumlu arazilerde ve çorak topraklardan büyüyen kekikten yapılan su zayıflamak isteyenlere de yardımcı oluyor. Peki, kekik suyu nasıl yapılır, faydaları neler?

9.08.2019Sağlık
Lavanta yağı nedir Lavanta yağı faydaları

Lavanta yağı nedir? Lavanta yağı faydaları

Güzel kokusu ile bilinen lavantanın tazesine her zaman ulaşamasak da aktarlardan yağını almak mümkün. Yüzyıllardır bitkisel tedavide kullanılan pek çok bitki yağı gibi lavanta yağının da mucizevi etkileri bulunuyor. Peki, lavanta yağı nasıl elde ediliyor, lavanta yağı faydaları neler?

1.08.2019Sağlık
Pakistanın pembe tuz tünelleri

Pakistan'ın pembe tuz tünelleri

Pakistan'ın 300 kilometre uzunluğundaki Tuz Dağları altında bulunan Khewra Tuz Madeni, ülkenin hem tuz üretiminin yarısını karşılıyor hem de yıllık 300 bini aşkın turisti ağırlıyor.

1.08.2019Seyahat
Cilt Sorunlarınızın Nedeni Psikolojik Olabilir

Cilt Sorunlarınızın Nedeni Psikolojik Olabilir

Deri; en önemli organlarımızdan biridir. Vücudumuzun tüm yüzeyini saran deri; zararlı maddelere, mikroplara karşı, iç ve dış uyaranlara karşı koruma sağlar. Peki vücudumuzda oluşan bazı deri hastalıklarının psikolojik kökenli olduğunu biliyor muydunuz? Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Türkiye’nin muz cenneti: Anamur

Türkiye’nin muz cenneti: Anamur

Yaklaşık 25 yıldır dünyayı geziyorum. Hem bir gezgin hem de bir gazeteci olarak en büyük tutkum gittiğim ülkelerde yetiştirilen doğal ürünleri bulmak, tadına bakmak ve bunları meraklılarıyla paylaşmak. Bu yıl ilk defa bir muz cenneti olan Amanur’a gittim ve burada muz ile ilgili bilmediğim inanılmaz bilgiler öğrendim. Hem yetiştirilme tarzı hem de tesislerin kalitesi bakımından dünyanın en lezzetli muzlarını ürettiğimizi öğrenmek beni çok mutlu etti.

29.07.2019Seyahat
En sağlıklı uyku pozisyonu hangisi

En sağlıklı uyku pozisyonu hangisi?

İşte yataktan kalkarken dikkat etmeniz gerekenler...

27.07.2019Sağlık
Bu hastalık kahkaha atmayı unutturuyor

Bu hastalık kahkaha atmayı unutturuyor!

Kadınlar için sosyal sonuçları nedeniyle en önemli sorunlardan biri olan idrar kaçırma markete gitmekten gezmeye gitmeye kadar tüm sosyal hayatı etkileyebiliyor. Türkiye'de 40 yaş ve üzeri her 4 kadından biri, yani 2,7 milyon kadın bu durumla gizli kapaklı yaşamaya çalışıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru Dikensoy, idrar kaçırmanın yarattığı psikolojik sorunların yanı sıra enfeksiyonlar gibi fizyolojik problemlere de neden olabildiğini hatırlatıyor. Ancak bu durum oldukça basit şekilde tersine çevrilerek çözüme kavuşturulabiliyor...

27.07.2019Sağlık
Gündüz uyukluyorsanız uyku apnesi olabilirsiniz

Gündüz uyukluyorsanız uyku apnesi olabilirsiniz

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ali Değirmenci geceleri nefes durmasına uyku apnesi dendiğini söyledi. “Apne kelimesi Yunanca’da “soluksuz kalmak” anlamına gelir. Uyku apnesi erkeklerde kadınlardan 2 kat daha sıktır ve daha çok orta yaş üzerindeki erişkinlerde görülür.

25.07.2019Sağlık
Trabzon’un en işlek caddesini Kakalaklar bastı

Trabzon’un en işlek caddesini 'Kakalaklar' bastı

Trabzon’da rögar kapağı ve mazgallardan çıkan yüzlerce Kakalak böceği Kahramanmaraş Caddesi'ni istila etti. Belediye ekipleri bölgede ilaçlama çalışması başlattı.

23.07.2019Gündem
Özer Hurmacı: Trabzonsporun şampiyon olmasını isterim

Özer Hurmacı: "Trabzonspor'un şampiyon olmasını isterim"

Bolu'da yeni sezona hazırlanan Özer Hurmacı, Trabzonspor ve Fenerbahçe dönemi, milli takım, Türk futbolu ve kendisine gelen transfer teklifleriyle ilgili Demirören Haber Ajansı'na (DHA) samimi açıklamalarda bulundu.

14.07.2019Futbol
Türk bayrağı ve İstiklal Marşımıza müsaade etmediler

Türk bayrağı ve İstiklal Marşımıza müsaade etmediler

Türk profesyonel boks tarihinin ilk ve tek şampiyonu Fırat Arslan, Hürriyet’e özel açıklamalarda bulundu. Arslan, sekizinci kez dünya şampiyonu olmaya hazırlanıyor. Yakında 49 yaşına girecek olan sporcu kazanırsa dünya rekorkarını alt üst ederek, dünyanın gelmiş geçmiş en yaşlı şampiyonu olarak boks tarihine geçecek. Fırat Arslan, spora başlamasından, kazandığı şampiyonluklara ve Almanya’da uğradığı haksızlıklara kadar tüm hayat hikayesini Hürriyet’e anlattı. İşte kendi ağzından Fırat Arslan...

13.07.2019Avrupa
Anne ve babada varsa, çocukta görülme olasılığı yüzde 60

Anne ve babada varsa, çocukta görülme olasılığı yüzde 60

Alerjilerin ortaya çıkmasında genetik etkinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, çevresel etkenlerle birlikte hastalığın geliştiğini ifade etti. İstatistiklere göre, anne ya da babadan birisi alerjikse çocuğun alerjik olma olasılığı yüzde 40, her ikisi de alerjikse yüzde 60 oranlarına çıkabiliyor.

Bu mikrop duş başlığından bulaşıyor

Bu mikrop duş başlığından bulaşıyor

Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Berna Devrim Yağbasan, ’klima mikrobu’ ve bu mikrobun yol açtığı ’lejyoner zatürresi’ konusunda uyarıda bulunarak, "Bu bakteri hamam, havuz ve otellerin duş başlıklarında bile olabilir" dedi.

8.07.2019Sağlık
Uzun Süreli Emzirmenin Anne ve Bebek İçin 15 Faydası

Uzun Süreli Emzirmenin Anne ve Bebek İçin 15 Faydası

Anne sütünün, anne ve bebek açısından pek çok faydası bulunuyor. Bu nedenle doğumdan hemen sonra bebeklerin anne sütü ile beslenmesi ve bunun ilk altı ay yalnızca anne sütü ile devam etmesi öneriliyor.

Uzun süreli emzirmenin anne ve bebek için 15 faydası

Uzun süreli emzirmenin anne ve bebek için 15 faydası

Anne sütünün, anne ve bebek açısından pek çok faydası bulunuyor. Bu nedenle doğumdan hemen sonra bebeklerin anne sütü ile beslenmesi ve bunun ilk altı ay yalnızca anne sütü ile devam etmesi öneriliyor.

8.07.2019Sağlık
Hanimiş benim potansiyelim

Hanimiş benim potansiyelim?

Ben internette sık sık gençlere verilen türden vizyoner tavsiyeleri çok severim. Geçen, sevgimi hayatımın içine katmaya karar verdim. Girdim kitapçıya, elime ne kadar kişisel gelişim kitabı geldiyse aldım. Belki dedim, hem kişisel gelişirim hem de işte potansiyelimden geriye artık ne kaldıysa onu bir araya toplarım. Buyurun sonuçlara... (Mehmet İren... ŞÖYLE BİR HAVA ALMAYA ÇIKTIM)

Ceviz perdelerindeki sağlık iksiri

Ceviz perdelerindeki sağlık iksiri

Cevizin insan sağlığına birçok faydası olduğunu hepimiz biliyoruz. En az kendisi kadar cevizin iç kabukları yani ceviz perdeleri de hem akciğere yararlı hem de öksürüğe karşı etkili.

5.07.2019Sağlık
Kozalak şurubu faydaları neler, nasıl yapılır

Kozalak şurubu faydaları neler, nasıl yapılır?

Genellikle süs amaçlı kullanılan çam kozalağı insan sağlığı için oldukça faydalı. Özellikle kaynatılıp hazırlanan kozalak şurubunun solunum yolu hastalıklarından olan astıma ve bronşite iyi geldiği söyleniyor.

3.07.2019Sağlık
Fransa’da bir ilk: Hava kirliliğinden devlet sorumlu

Fransa’da bir ilk: Hava kirliliğinden devlet sorumlu

Paris’te hava kirliliği nedeniyle bronşite yakalanan ve astım atakları yaşayan 52 yaşındaki kadın ve 16 yaşındaki kızının devlete karşı açtığı dava sonuçlandı. Montreuil Mahkemesi, hava kirliliğinden devletin sorumlu olduğuna hükmetti ancak anne ve kızının 160 bin Euro’luk tazminat talebini reddetti.

27.06.2019Avrupa
5 milyon yıllık mağara hayran bırakıyor

5 milyon yıllık mağara hayran bırakıyor

ANTALYA’nın Gazipaşa İlçesindeki 5 milyon yıllık Yalan Dünya Mağarası, yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakıyor.

24.06.2019Ekonomi
Yer Antalya... Ziyaret edenler hayran kalıyor

Yer Antalya... Ziyaret edenler 'hayran' kalıyor

ANTALYA'nın Gazipaşa İlçesi’ndeki 5 milyon yıllık Yalan Dünya Mağarası, yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakıyor.

24.06.2019Gündem
Hava kirliliği, astım şikayetlerinin kontrolünü güçleştirebilir

Hava kirliliği, astım şikayetlerinin kontrolünü güçleştirebilir

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Şafak Yıldız, astımın kontrol ve tedavi edilebilir hastalık olduğunu ve alerjik astımın, astım hastalarının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturduğunu söyledi. Yıldız, "Şehirlerde artan trafik ve iklim değişikliği nedeniyle hava kirletici unsurlar, astım şikayetlerinin kontrolünü güçleştirebilir" dedi.

24.06.2019Sağlık
Yargıtaydan çok önemli karar Buna itiraz eden tazminat alabilecek...

Yargıtay'dan çok önemli karar! Buna itiraz eden tazminat alabilecek...

İşverenin kreş açma yükümlülüğünü yerine getirmemesinin işçi tarafından haklı fesih sebebi olduğuna hükmeden Yargıtay, çalışan anneleri ilgilendiren önemli bir kara imza attı. Bundan böyle, çalıştığı iş yerinde kreş olmadığı için istifa eden kadın personel kıdem ve ihbar tazminatı alabilecek.

23.06.2019Ekonomi
Genç kız ölümcül karışım kurbanı

Genç kız ölümcül karışım kurbanı!

Sakarya’da yaşayan 24 yaşındaki Ayşenur’un, temizlik için karıştırdığı kezzap ve çamaşır suyundan çıkan klor gazından öldüğü belirlendi. Uzmanlar uyardı: “Bu karışım öldürür”

22.06.2019Gündem
Sezaryen çocuklar obezite ve astıma açık

Sezaryen çocuklar obezite ve astıma açık

Sezaryen doğumla dünyaya gelen çocukların astım, obezite ve diğer hastalıklara karşı daha savunmasız kaldığı belirtildi.

20.06.2019Dünya
Sıcak hava, pet şişenin zararını artırıyor

Sıcak hava, pet şişenin zararını artırıyor

Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, sıcak havada pet şişe kullanımına dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Tayar, "Sıcak hava, pet şişenin zararını artırıyor. Pet şişeler, asla doğrudan güneşe maruz kalmamalı" dedi.

19.06.2019Sağlık
Sıcak Hava, Pet Şişenin Zararını Artırıyor

'Sıcak Hava, Pet Şişenin Zararını Artırıyor'

Prof. Dr. Mustafa Tayar, sıcak havada pet şişe kullanımına dikkat edilmesi uyarısında bulundu, "Sıcak hava, pet şişenin zararını artırıyor. Pet şişeler, asla doğrudan güneşe maruz kalmamalı" dedi.

19.06.2019İyi Yaşam
Karpuz faydalı, peki ya çekirdeği

Karpuz faydalı, peki ya çekirdeği?

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden karpuzun önceleri sadece şeker ve sudan ibaret, besin değeri olmayan bir meyve olduğu düşünülürdü. Ancak yapılan çalışmalar karpuzun aslında çok değerli bir meyve olduğunu gösteriyor. Karpuzun faydalarını anlatan Diyetisyen Derya Devrim Dalkılınç, karpuz çekirdeği ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

18.06.2019Sağlık
Klimalar nefes daralmasına neden olabilir

Klimalar nefes daralmasına neden olabilir

Yüksek sıcaklık ve nemin ciddi sağlık sorunlarına yol açacağını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatime Yavuz, serinlemek için tercih edilen klimalar konusunda uyardı. Yavuz, "Klimalar, kronik bronşit ve astım hastaları açısından rahatlatıcı olabilir. Ancak fan ayarı düşük seviyede olmalı ve direk maruziyet engellenmelidir. Ani sıcaklık ve nem değişimleri nefes daralmalarına neden olur" dedi.

18.06.2019Sağlık
Öptüğünüzde tuz tadı alıyorsanız dikkat

Öptüğünüzde tuz tadı alıyorsanız dikkat!

Kistik fibroz, genetik geçiş gösteren ve sonuçları itibariyle son derece önemli bir sağlık sorunu. Ülkemizde her 3 bin doğumda bir bebek bu hastalıkla dünyaya geliyor, ancak akraba evlilikleri göz önüne alındığında bu oranın daha sık olduğu tahmin ediliyor.

Bronşit ya da astım yapıyor

Bronşit ya da astım yapıyor

Bilim insanlarının yaptığı araştırma, elektronik sigaraların içerdiği fazla nikotin miktarı nedeniyle solunum yolu hastalıklarını tetiklediğini ortaya koydu.

9.06.2019Dünya
Halı ihracatında hedef  2.5 milyon dolar

Halı ihracatında hedef 2.5 milyon dolar

Antibakteriyel ve antialerjik kavramları, artan alerji hastalıkları ve ebeveynlerin özellikle çocuklarının sağlığına özen göstermesi sonucu daha fazla gündeme getiriliyor.

31.05.2019Kobi
UNESCO listesindeki Ballıca Mağarası sağlık turizmine aday

UNESCO listesindeki Ballıca Mağarası sağlık turizmine aday

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan doğa harikası Ballıca Mağarası, milyonlarca yılda oluşan doğal zenginliklerinin yanı sıra sahip olduğu negatif iyonlar sayesinde sağlık ve terapi merkezi olmaya aday.

30.05.2019Seyahat
Restoranlardaki Menülerde Enfeksiyon Riski

Restoranlardaki Menülerde Enfeksiyon Riski

Sıcak havalarda bulaşıcı hastalıkların daha çok görüldüğünü belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mahmut Dülğer, restoranlarda sağlığı tehdit eden hususlara dikkat çekti, "Temizlenmeyen ve elden ele dolaşan menülerden; kusma ve ishale neden olan bağırsak enfeksiyonları, rota virüs, bronşit ve zatürre gibi enfeksiyonlara yol açan adenovirüs, hepatit A, hepatit E gibi hastalıklar bulaşabilir" dedi.

Restoranlardaki menülerde enfeksiyon riski

Restoranlardaki menülerde enfeksiyon riski

Sıcak havalarda bulaşıcı hastalıkların daha çok görüldüğünü belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mahmut Dülğer, restoranlarda sağlığı tehdit eden hususlara dikkat çekti. Dülğer, "Temizlenmeyen ve elden ele dolaşan menülerden; kusma ve ishale neden olan bağırsak enfeksiyonları, rota virüs, bronşit ve zatürre gibi enfeksiyonlara yol açan adenovirüs, hepatit A, hepatit E gibi hastalıklar bulaşabilir" dedi.

27.05.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

Anne sütü alarm veriyor

Bağımsız araştırma şirketi Wizsight, hamile ve emziren annelerin sigara kullanım oranlarını araştırdı. Sonuçlar korkunç! Araştırmayı ve sonuçlarını Uzman Dr. Atiye Gündüz’e sorduk.

3.08.2019

Riskli gebelik nedir? Riskli gebeliğin nedenleri nelerdir?

Riskli gebelik, anne veya bebeğin hayatını tehdit eden veya kalıcı sekellere neden olabilecek durumlar ile birlikte olan gebeliklerdir. Aslında her gebelik potansiyel olarak riskli bir durum olup riskli gebeliğe dönüşebilir.

1.08.2019

Astım ve alerji hakkında bilmeniz gerekenler

Alerji ve astım genelde birlikte meydana gelen hastalıklar. Bedenimiz polen gibi zararsız bir şeye karşı alerjik tepki gösterdiğinde bağışıklık sistemi savunmaya geçer. Ancak astımı olanlar için mevsimsel alerjiler tehlikeli olabilir.

28.07.2019
İncir yiyen yaşadı

İncir yiyen yaşadı!

İster kuru ister yaş, incir tüketmenin faydaları saymakla bitmiyor.

18.07.2019

Günce, bugünü dünle izlemektir

GÜNLÜK türünü çok severim, onlarda yalnız yazanın gündelik yaşamını, okuduklarını değil, bunun ötesindeki özellikleri de bulurum.

5.07.2019

Madonna olmayacakmış artık

Madonna’yı yıllar sonra takibi bıraktım.

1.07.2019
Mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken 5 doğal besin

Mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken 5 doğal besin

Ödeme, ağız kokusuna, mide ve barsak problemlerine ilaç yerine bitkisel çözümler... Uzman Diyetisyen Serkan Tutar’ın faydalarını anlattığı bu 5 besini mutfağınızdan eksik etmek istemeyeceksiniz.

27.06.2019
Alerjiye karşı 6 doğal ilaç

Alerjiye karşı 6 doğal ilaç

Yüzünüzde durup dururken kızarıklık oluşuyor mu? Halsizlik, ani terleme veya sıcaklık hissi yaşıyor musunuz? Mide ağrısı, ishal, burun tıkanıklığı ya da açıklayamadığınız diğer rahatsızlıkların asıl suçlusunun histamin olduğunu biliyor musunuz?

18.06.2019

Yaza girerken, güneşi ve D vitaminini bilinçli kullanın

Güneş ışığının sağlık üzerine olumlu etkileri ilk kez 1970’lerde tüberküloz ile savaş sırasında güneşe çıkan hastalarda hastalığın daha kolay yenildiğinin görülmesi üzerine fark edilmiştir. O günlerde tüberküloz mikrobunun güneş ışınları ile direkt öldüğü düşünülürken; daha sonra bu durumun güneş ışığı sayesinde ciltte üretilen D vitaminin bağışıklık sitemi üzerine etkisi sayesinde gerçekleştiği saptanmıştır. Günümüzde birçok araştırmacı D vitaminini “Güneş Işığı Vitamini” olarak da adlandırmaktadır.

13.06.2019

Gebelikte alerjik reaksiyonlara dikkat!

Hamilelikte alerjik reaksiyonların belirtileri nelerdir? Alerjik reaksiyonların anneye ve bebeğe bir zararı olur mu? Gebelikte alerji tedavisi nasıl yapılır?

23.05.2019