EKSTRA
MENÜ

Astigmat

Astigmat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Astigmat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 241 Astigmat haberi bulunmuştur.

Astigmat Haberleri

Göz ovalamak koronavirüs bulaş riskini artırıyor

Göz ovalamak koronavirüs bulaş riskini artırıyor

Doç. Dr. Aylin Kılıç, göz ovalama alışkanlığının başta koronavirüs salgını döneminde bulaş riskini arttırdığını belirterek, göz için 5 önemli zararına dikkat çekti.

6.11.2020Sağlık
5. Sınıf İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık problemleri) konu anlatımı

5. Sınıf İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık problemleri) konu anlatımı

''Health Problems'' Sağlık Sorunları demektir. ''İllness'' - ''Sickness'' ve ''Disease'' sözcüklerinin Türkçe karşılığı ise hastalıktır. ''Medication'' - İlaç anlamına gelirken ''Receipt'' kelimesinin anlamı reçetedir. 5. sınıflar İngilizce Health Problems (Hastalıklar - Sağlık Problemleri) konusunu ayrıntılı bir şekilde anlattık.

13.10.20205. SINIF
Yenidoğana ve 1 yaşındaki bebeklere göz kontrolü şart

Yenidoğana ve 1 yaşındaki bebeklere göz kontrolü şart

Çocuklarımızın sağlıklı birer birey olarak yetişebilmelerinde göz sağlığının önemi büyük. Görme, çocuğun sağlığı kadar öğrenme kapasitesinin gelişmesine yardımcı oluyor. Öyle ki, beynimize ulaşan bilgilerin yaklaşık yüzde 90'ının görme yoluyla geliyor.

10 dakikada gözlüksüz hayat Nasıl mı

10 dakikada gözlüksüz hayat! Nasıl mı?

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Göker, lazer operasyonlarıyla ilgili merak edilenleri anlattı.

28.08.2020Sağlık
Akıllı mercekle gözlükten kurtulmak mümkün mü

Akıllı mercekle gözlükten kurtulmak mümkün mü?

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Oküloplastik Cerrahı Op. Dr. Erhan Dilek, 'akıllı mercek' ile insanların gözlük ihtiyacının ortadan kalktığını belirterek, "Hasta gözlüksüz olarak hem uzağı hem yakın ve orta seviyeyi net olarak görebilmektedir" dedi.

21.08.2020Sağlık
Dijital ekranlarda fazla zaman geçiren gençler dikkat

Dijital ekranlarda fazla zaman geçiren gençler dikkat!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon ile geçirdikleri zaman her geçen gün artış gösteriyor. Yeni nesil, doğal olarak dijital dünyaya doğuyor, bir önceki nesile göre çok daha fazla dijital cihaz kullanıyor. Son dönemde akademik eğitimleri bile dijital olarak ilerliyor. Pandemi döneminde evlerinde kalan herkesin televizyon, bilgisayar ve telefonları ile geçirdiği sürede de artış gözlemleniyor.

Görme problemleri için gözlükten kurtaran yöntem

Görme problemleri için gözlükten kurtaran yöntem

Gözlükten kurtulmanın en sık kullanılan çözümü excimer lazer tedavisidir. Lazer tedavisi 18-60 yaş arası yapılabilse de 40 yaşından sonra pek tercih edilmez. Bunun nedeni 40 yaşından sonra ek olarak presbiyopi (Yakını görememe hastalığı) oluşmasıdır. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Albayrak, 40 yaşından sonra yakın ve uzakta gözlükten kurtaran yöntemleri anlattı.

6.08.2020Sağlık
Göz Ovuşturmak Zararlı Mıdır

Göz Ovuşturmak Zararlı Mıdır?

Birçoğumuz farkında olmadan gözlerimizi ovuşturuyor. Peki bu alışkanlık zararlı mıdır? Göz ovuşturmaktan nasıl vazgeçilir? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi.

8.06.2020İyi Yaşam
Ekran bağımlılığındaki artış göz hastalıklarını tetikledi

Ekran bağımlılığındaki artış göz hastalıklarını tetikledi

Pandemi sürecinde göz hastalıklarının da arttığına dikkat çeken Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ökkeş Baz, “Bilgisayar ekranlarının bile göze zararlı olduğu bazı araştırmalarda belirtilmişken, akıllı telefon ve tabletler çok daha zararlı olabilmektedir. Pandemi sürecinde akıllı ekranların kullanımına daha çok dikkat edilmelidir çünkü bu ekranlardan yayılan mavi ışık birçok göz probleminin oluşmasına davetiye çıkarır” dedi.

2.06.2020Sağlık
Çocuklarda miyop problemine dikkat

Çocuklarda miyop problemine dikkat!

Miyopinin okul çağı çocuklarında sıklıkla karşılaşılan bir görme bozukluğu hastalığı olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Çocuklarınıza ekran süresinde net sınırlar belirleyin

Çocuklarınıza ekran süresinde net sınırlar belirleyin

Uzman Dr. Nuran Şık Küçük, karantina döneminde çocukların dijital göz yorgunluğu riskini azaltmak için alınabilecek önlemleri açıkladı. Uzm. Dr. Küçük, "Ekran süresinde net sınırlar belirleyin. Doğru bilgisayar ergonomisi sağlayın. Uygun aydınlatma kullanın. Mavi Işık filtreli gözlük camları kullandırın. Göz kırpmayı teşvik edin. Doğal gün ışığından faydalanın. Medyasız zamanlar oluşturun" dedi.

Çocuklarda göz kaymasına dikkat

Çocuklarda göz kaymasına dikkat!

Op. Dr. Şeyda Atabay, çocuklarda göz kaymasına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Göz Sağlığında Bu Yanlışlara Dikkat Etmelisiniz

Göz Sağlığında Bu Yanlışlara Dikkat Etmelisiniz

Halk arasında yaygın ancak doğru olmayan pek çok bilgi göz sağlığı konusunda insanların yanlış hareket etmelerine neden oluyor. Peki neleri yanlış biliyoruz, doğrusu nedir? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çağlayan Aksu konu hakkında önemli bilgiler verdi.

4.03.2020İyi Yaşam
Çocuklarda şaşılık neden olur, genetik mi

Çocuklarda şaşılık neden olur, genetik mi?

Göz eksenlerinin paralelliğinin bozulması, aynı noktaya bakamaması durumu şaşılık olarak adlandırılıyor. Şaşılığın çocuklarda sık görülen bir problem olduğunu belirten Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlke Bahçeci Şimşek, “Çocukların yaklaşık yüzde 4’ünde görülebilen şaşılık genetik etkili olabiliyor” dedi.

Çikolata ve peynir çocuklarda migren yapabilir

Çikolata ve peynir çocuklarda migren yapabilir

Çocukların yaklaşık yüzde 8’inde görülen migrenin yiyecekler ile tetiklendiğini ifade eden Doç. Dr. Yasemin Topçu “Çocuklukta migreni tetikleyen besinlerin başında çikolata ve peynir geliyor. Portakal, mandalina gibi narenciye ürünlerinin yanı sıra baharatlı yiyecekleri de tüketirken dikkatli olmalısınız” dedi.

Göz Sağlığı Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış

Göz Sağlığı Hakkında Doğru Sanılan 10 Yanlış

Gözlük kullanmak göz numarasını ilerletir… Gözdeki ışık çakmaları zamanla düzelir… Bebeklerde göz sulanması doğal bir durum… Toplumda sıkça duyulan bu cümleler göz sağlığımız hakkında doğru sanılan yanlış bilgilerden sadece bazıları. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Sübay doğru sanılan en yaygın 10 yanlış bilgiyi anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

Gece Bulanık Görüyorsanız Dikkat

Gece Bulanık Görüyorsanız Dikkat!

Yaygın olarak 'yakını görememe hastalığı' olarak bilinen hipermetropi, yaşa bağlı presiyobi ile karıştırılıyor. Oysa hipermetropide kişiler hem uzağı hem de yakını iyi bir şekilde görebiliyor. Bazen hastalarda hiçbir belirti göstermeyen hipermetropi, tesadüfen göz doktoruna gidilince anlaşılıyor. Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkezi’nden Op. Dr. Mustafa Temel, hipermetropi hakkında bilgi verdi.

Göz muayenesi yılda iki kez yapılmalı

Göz muayenesi yılda iki kez yapılmalı

Göz muayenesi bilinenin aksine bebeğin doğumundan hemen sonra başlıyor. Bazı hastalıklar yenidoğan bebeğin göz muayenesi ile teşhis edilebiliyor, bu nedenle doğumdan itibaren yapılan göz muayeneleri önem arz ediyor.

Dünya Görme Gününe özel tedavi çözümleri masaya yatırıldı

Dünya Görme Günü'ne özel tedavi çözümleri masaya yatırıldı

Novartis grup şirketlerinden olan Alcon’un Dünya Görme Günü’ne özel bu yıl dördüncü kez düzenlediği “Sizin Gözünüzden: Katarakt Cerrahisinde Astigmat Yönetimi” başlıklı bilgilendirme toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıda katılımcılara, katarakt cerrahisinde diğer görme kusurlarının da tedavisi hakkında bilgi paylaşıldı.

11.10.2018Sağlık
LASIK ile gözlüklerden kurtulabilir miyiz

LASIK ile gözlüklerden kurtulabilir miyiz?

Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık yarısında görme sorunu vardır. Göz alanındaki teknolojinin gelişmesiyle görme problemi yaşayan hastalar artık bu durumlardan kısa sürede kurtulabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, görme problemlerinde kullanılan bir yöntem olan LASIK ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

9.10.2018Sağlık
Çocuğunuz televizyonu yakından seyrediyorsa dikkat

Çocuğunuz televizyonu yakından seyrediyorsa dikkat!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Melek Kırcalı, çocuklarda görülen göz sorunları ile ilgili bilgiler verdi.

Lazer ile kimler gözlükten kurtulabilir

Lazer ile kimler gözlükten kurtulabilir?

Görme kalitesi azaldığı halde gözlük ya da lens kullanmak istemeyenlerin imdadına göze uygulanan lazer operasyonları yetişiyor. Lazer ile göz tedavisinin belirli dereceye kadar olan göz kusurlarını azaltmada etkili olduğunun altını çizen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu; lazer ile kimlerin gözlükten kurtulabileceği ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

18.07.2018Sağlık
Keratokonus (Kornea sivrileşmesi) nedir, belirtileri nelerdir

Keratokonus (Kornea sivrileşmesi) nedir, belirtileri nelerdir?

Keratokonus gözün saydam kısmı olan korneanın irregüler koni biçimini aldığı hayli yaygın görülen ilerleyici bir hastalıktır. Yüksek miyopi ve astigmatizmaya yol açmakla beraber tüm kornea katlarını etkileyebilir. Etyolojisi tam bilinmemekle birlikte multifaktöriyel, sık olarak rastlanan bir patolojidir.

14.07.2018Gündem
Gözde lazer tedavisi nedir

Gözde lazer tedavisi nedir?

Lazer ışığı görünebilir ışık spektrumunda veya bu spekturuma çok yakındır. Tek bir dalga boyundadır, tüm enerji birlikte ve tek bir yönde çalışır. Bu tek bir noktaya odaklanabileceği ve cerrahide kullanılabileceği anlamına gelir. Lazer ışık kaynaklı ısı veya pek çok küçük enerji dalgası ile çalışır. Lazer ışığı çok kesin olarak kontrol edilebildiği için güvenli ve güvenilirdir.

12.07.2018Gündem
Her yaşta göz hastalıklarından kurtulmak mümkün mü

Her yaşta göz hastalıklarından kurtulmak mümkün mü?

Uzak, yakın ve astigmat tedavisinde hangi teknikler uygulanır? Op. Dr. Baha Toygar, yaşa göre uygulanan tedavi yöntemlerini aktardı.

2.07.2018Sağlık
Gözleri ovuşturmak keratokonusu tetikliyor

Gözleri ovuşturmak keratokonusu tetikliyor!

Gözün saydam tabakası korneanın incelerek sivrileşmesiyle ortaya çıkan keratokonus rahatsızlığı, gözleri ovuşturmak, sert baskı yapmak ve kaşımak ile tetikleniyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Baha Toygar, keratokonus hastalığı hakkında bilinmeyenleri paylaşıyor.

12.06.2018Sağlık
Uzak, yakın ve astigmatın çözümü var mı

Uzak, yakın ve astigmatın çözümü var mı?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Baha Toygar; uzak, yakın, orta ve astigmatı düzeltmek için tek yöntem olan “göz içi lensi” hakkında bilgi verdi.

5.06.2018Sağlık
Her yaşta uzak, yakın ve astigmat problemlerinden kurtulmak mümkün mü

Her yaşta uzak, yakın ve astigmat problemlerinden kurtulmak mümkün mü?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Baha Toygar cevapladı; Her yaşta uzak, yakın ve astigmat problemlerinden kurtulmak mümkün mü?

Uzak, yakın ve astigmatın çözümü için tek bir yöntem var mıdır

Uzak, yakın ve astigmatın çözümü için tek bir yöntem var mıdır?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Baha Toygar cevapladı; Uzak, yakın ve astigmatın çözümü için tek bir yöntem var mıdır?

Gözlerdeki bu belirtilere dikkat

Gözlerdeki bu belirtilere dikkat!

Günümüzde cep telefonları ve bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldular adeta. Ancak gün boyunca ekran başında çalışmak, saatlerce cep telefonunda sosyal medyayı takip etmek, internetten alışveriş yapmak gibi etkenler nedeniyle gözleri aşırı kullanmak göz sağlığını önemli ölçüde tehdit edebiliyor.

9.05.2018Sağlık
‘Evlenme imkânım azaldı’ dedi, 150 bin TL’lik tazminat davası açtı

‘Evlenme imkânım azaldı’ dedi, 150 bin TL’lik tazminat davası açtı

İstanbul’da bir gece kulübünde yüzünde patlayan şişeyle gözünde yüksek oranda görme kaybı oluşan Nagihan Örküş, gece kulübüne 150 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Dilekçede, Örküş’ün gözünün işlevini yerine getirememesinden kaynaklı evlenme ve eş seçme imkânının azaldığı vurgulandı.

23.11.2017Gündem
Okul öncesinde göz muayenesi çok önemli

Okul öncesinde göz muayenesi çok önemli!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler, okul öncesi göz tedavisinin okul başarısı için çok önemli olduğunu, miyop, astigmat ve hipermetropun aileler tarafından fark edilemediğinde çocukların eğitim başarısını olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

13.07.2017Sağlık
Yeşim Salkım: Bağkur’dan emekli olacağım

Yeşim Salkım: Bağkur’dan emekli olacağım!

Emre Saygı’nın hazırlayıp sunduğu ‘Hadi Be’nin konuğu, ünlü şarkıcı ve oyuncu Yeşim Salkım oldu. Yeşim Salkım, Emre Saygı ve sosyal medya kullanıcılarının sorularına samimi açıklamalarda bulundu.

12.06.2017Magazin
Astigmat ve katarakt beraber nasıl tedavi edilir

Astigmat ve katarakt beraber nasıl tedavi edilir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler cevapladı: "Astigmat ve katarakt beraber olduğunda tedavi nasıl yapılır?"

30.03.2017Sağlık
Keratokonus nasıl tedavi edilir

Keratokonus nasıl tedavi edilir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler cevapladı: "Astigmat ve katarakt beraber olduğunda tedavi nasıl yapılır?"

27.03.2017Sağlık
Gözünüz arkada kalmasın

Gözünüz arkada kalmasın

ABD ve İngiltere birçok havayolu şirketine, uçak kabinlerine elektronik cihazların sokulmasını yasakladı. Havayolu şirketleri de bu konuda önlem almaya başladı. Biz de kullanıcıların ‘cihazıma bir şey olur mu’ endişesini gidermek için koruma önlemlerini araştırdık.

25.03.2017Ekonomi
Keratokonus nasıl tedavi edilir

Keratokonus nasıl tedavi edilir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler cevapladı; Astigmat ve katarakt beraber olduğunda tedavi nasıl yapılır?

Yazar Sonuçları

Akıllı lenslerle gözlük tarih oluyor

GELİŞEN teknoloji sayesinde katarakt, astigmat, hipermetrop gibi göz kusurları, ‘trifokal lensler’, yani halk arasında bilinen adıyla ‘akıllı lensler’le tedavi edilebiliniyor.

5.01.2020

Önce astigmat sonra katarakt

MİYOP, hipermetrop, astigmat, katarakt gibi görme kusurlarında son 10 yıldır sıklıkla uygulanan lazer tedavileri, her geçen gün gelişiyor ve daha çok göz kusurunun iyileştirilmesinde yeni olanaklar sunuyor. Gelişmeler, kişilere ‘terzi dikimi elbise’ gibi göz yapısına özel tedavi imkanı sağlıyor.

8.07.2019

Gözde et yürümesini sakın hafife almayın

GÖZ sağlığı ve hastalıkları denince akla miyop, hipermetrop, astigmat gibi popüler kusurlar gelse de göz beyazında sarı leke veya gözde et de yaygın sorunlardan.

28.04.2018

Bize kapak olsun

BEN bir dönem sadece “rögarlar ve kapakları”nı yazdım.

9.10.2017