EKSTRA
MENÜ

Aşırı Sağcılar

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 719 haberi bulunmuştur.

Aşırı Sağcılar Haberleri

Merkel’e şok: Seçim bölgesinde yuhalandı

Merkel’e şok: Seçim bölgesinde yuhalandı

Kovid-19 önlemlerine karşı olan ‘aykırı düşünenler’ ile aşırı sağcılar Stralsund’da CDU/CSU’nun başbakan adayı Armin Laschet’le birlikte seçim kampanyasına katılan Başbakan Merkel’in konuşmasını sloganlar atarak engellemeye çalıştılar.

22.09.2021Avrupa
Türk Armin’den Türkiye’ye ılımlı mesaj

Türk Armin’den Türkiye’ye ılımlı mesaj

Almanya’da pazar günkü seçimlerde Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin başbakan adayı olan Laschet, seçilirse Türkiye-Almanya ilişkilerini iyileştireceklerini söyledi.

22.09.2021Dünya
AB karşıtı aşırı sağcılar birleşti

AB karşıtı aşırı sağcılar birleşti

Baştan beri Avrupa Birliği’ne (AB) karşı olan ve Avrupa kimliğinin korunmaması durumunda gelecek nesillerin kendi ülkelerinde azınlık haline gelme tehlikesiyle karş karşıya kalacaklarını ileri süren sağcılar ve aşırı sağcılar, Avrupa Parlamentosu’nda bir çatı altında bir araya gelmek için ilk somut adımı attılar.

7.07.2021Avrupa
Irkçı saldırıya maruz kalmış

Irkçı saldırıya maruz kalmış

Almanya’nın Würzburg kentinde 3 kişiyi bıçaklayarak öldüren 5 kişiyi de yaralayan Somalili saldırganın, 2018’deki doğu kenti Chemnitz’de neonaziler tarafından saldırıya uğradığı ortaya çıktı.

1.07.2021Avrupa
Polis skandalına ‘abartılı dedikodu’ diyen Beuth’un istifası istendi

Polis skandalına ‘abartılı dedikodu’ diyen Beuth’un istifası istendi

Hessen eyaletinde özel tim görevlisi aşırı sağcı polis skandalının bilinenden çok daha büyük boyutlarda olduğunun ortaya çıkması üzerine Eyalet İçişleri Bakanı’nın istifası istendi.

18.06.2021Avrupa
Kudüs’te tansiyon yeniden yüksek

Kudüs’te tansiyon yeniden yüksek

İsrail’de kurulan yeni koalisyon hükümeti ilk sınamasıyla karşı karşıya kaldı. İsrail polisi, aşırı sağcı Yahudilerin Doğu Kudüs’te düzenlediği bayrak yürüyüşünü protesto eden Filistinlilere müdahalede bulunurken hükümet ortaklarından da yürüyüşe tepki geldi.

16.06.2021Dünya
Pandemide aşırı sağda tehlike tırmanış

Pandemide aşırı sağda tehlike tırmanış!

Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, pandemi döneminde aşırı sağ tehlike ve tedirginliğinin daha da arttığına dikkat çekti. Federal Anayasa Koruma Teşkilatı’nın 2020 yılı raporunda, PKK yandaşlarının Almanya’daki gençlerin beyinlerini yıkadıklarına da yer verildi.

15.06.2021Avrupa
İsrailde Netanyahuyu koltuğundan edecek güven oylaması bugün yapılacak

İsrail'de Netanyahu'yu koltuğundan edecek güven oylaması bugün yapılacak

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu dönemini sona erdirecek koalisyon hükümetinin güven oylaması bugün Mecliste gerçekleştirilecek.

13.06.2021Dünya
İsrailde aşırı sağcılar, başbakan olmasına kesin gözüyle bakılan Bennett için ölüm büyüsü istedi

İsrail'de aşırı sağcılar, başbakan olmasına kesin gözüyle bakılan Bennett için "ölüm büyüsü" istedi!

İsrail'de 12 yıllık Netanyahu iktidarına son veren seçimlerden sonra sular bir türlü durulmuyor. İsrailli aşırı sağcılar, koalisyondan vazgeçmeyen ve başbakan olması beklenen Yamina lideri Bennett için "ölüm büyüsü" yapılmasını istedi.

12.06.2021Dünya
Fişlemeyi savundu, Almanya’ya da istedi

Fişlemeyi savundu, Almanya’ya da istedi

Avusturya’da Müslümanları hedef gösteren ‘İslam Haritası’ uygulaması tartışmaları devam ederken, bu yönde bir talep de Almanya’dan geldi. Junge Freiheit gazetesine konuşan CDU milletvekili ve içişleri Politikası uzmanı Hans-Jürgen Irmer, “Siyasal İslam’la mücadele en önemli görevlerimiz arasında yer alıyor. Böyle bir harita Almanya’da da olmalı” dedi.

3.06.2021Avrupa
‘Günah keçisi’ bulundu ()

‘Günah keçisi’ bulundu (!)

Federal Kriminal Dairesi’nin (BKA) ‘2020 yılında politik motifli suçlar’ başlıklı raporuna bakıyorum. Geçen yıl Almanya’da Yahudi düşmanlığı (antisemitizm) motifli 2 bin 351 nefret suçu işlenmiş.

22.05.2021Avrupa
‘İmparatorluk Vatandaşları’ nereye

‘İmparatorluk Vatandaşları’ nereye?

Almanya, son günlerde Filistin’e destek ve İsrail karşıtı gösteriler, daha doğrusu göstericileriyle yatıp, onlarla kalkmaya başladı. Tabii bu bağlamda ilk planda ülkede yaşayan Müslümanlar adeta ‘günah keçisi’ ilan edildi. Hem politikacılar hem de medya tarafından...

19.05.2021Avrupa
Açın artık şu NSU dosyalarını

Açın artık şu NSU dosyalarını

Almanya’da 8’i Türk, biri Yunan ve biri de Alman polis olmak üzere 10 kişiyi katleden aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının müdahil avukatlarından Adnan Menderes Erdal, Hessen Eyalet Anayasa Koruma Teşkilatı’nın (LfV Hessen) NSU Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan NSU dosyalarına dönük gizlilik kararının kaldırılmasını istedi.

4.05.2021Avrupa
CDU, bindiği dalı kesiyor

CDU, bindiği dalı kesiyor

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler için Sosyal Demokrat Parti (SPD) başbakan adayını kavgasız-dövüşsüz belirledi. Ve aylar önce Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’u başbakan adayı ilan etti.

3.05.2021Avrupa
1 Filistinliye 20 İsrail polisi

1 Filistinliye 20 İsrail polisi

İsrail polisi teravih namazı sonrası Şam Kapısı önünde toplanan Filistinlilere orantısız müdahalede bulundu. Bir gencin etrafını sararak yakasına yapışan 20 kadar polisin varlığı müdahalenin boyutunu gözler önüne serdi.

24.04.2021Dünya
Türkçe anonsu hazmedemediler

Türkçe anonsu hazmedemediler

Alman devlet televizyonu ARD’de spikerlik yapan Pınar Atalay, programa Türkçe sözlerle başlayınca aşırı sağcıların linç kampanyasına hedef oldu. Türk gurbetçilerden Atalay’a destek mesajları yağdı.

9.03.2021Avrupa
Alman devlet televizyonundaki Türk spikere linç kampanyası başlatıldı

Alman devlet televizyonundaki Türk spikere linç kampanyası başlatıldı!

Alman devlet televizyonunda ırkçılık skandalı yaşandı. Türk asıllı spiker Pınar Atalay aşırı sağcı Alman ırkçıların hedef göstermesi sonucu linç kampanyasına maruz kaldı. Olaya Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları tepki gösterdi.

9.03.2021Dünya
Alman devlet televizyonundaki Türk spikere linç kampanyası

Alman devlet televizyonundaki Türk spikere linç kampanyası

Alman devlet televizyonu ARD'de spikerlik yapan Türk asıllı Pınar Atalay, Tagesthemen (Gündem) adlı haber bülteninin açılışını Türkçe yapması aşırı sağcıların tepkisine neden oldu. Türk gurbetçiler ise spiker Atalay'a destek çıktı.

9.03.2021Haber
Unutmadık, unutturmayacağız

Unutmadık, unutturmayacağız

Bundan tam bir yıl önceydi. Tobias R. isimli aşırı sağcı bir ırkçı, 19 Şubat 2020 akşamı Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde 4’ü Türkiye kökenli 9 göçmeni katletti. Ferhat Ünvar (22), Sedat Gürbüz (30), Fatih Saraçoğlu (34), Gökhan Gültekin (37), Mercedes Kierpacz (35), Hamza Kurtoviç (21) Said Nesar El Hashemi (21), Vili Viorel Pun (23), Kaloyan Velkov (32) son yıllarda artan ırkçılığın kurbanı oldu. Hessen eyalet hükümeti ile Hanau Belediyesi dün (cuma) akşam kent merkezinde ortaklaşa bir anma töreni düzenledi.

20.02.2021Avrupa
‘Kin, kışkırtma ve ırkçılığa karşı çıkın’

‘Kin, kışkırtma ve ırkçılığa karşı çıkın’

Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde aşırı sağcı ırkçı terörist Tobias R.’nin 19 Şubat 2000’de 4’ü Türkiye kökenli olmak üzere 9 göçmeni katletmesinin birinci yıl dönümünde halka, ‘Kin, kışkırtma ve ırkçılığa karşı çıkın’ çağrısında bulunuldu.

17.02.2021Avrupa
‘Müslümanların birinci sınıfta din dersi alma hakları var’

‘Müslümanların birinci sınıfta din dersi alma hakları var’

11 Şubat tarihinde dijital ortamda Türk toplumu Başbakanı Bülent Bayraktar ile konuşan Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann Türk toplumunu yakından ilgilendiren konular hakkında önemli açıklamalar yaptı. Almanya’da din özgürlüğünün garanti edildiğini belirten Herrman, “Müslüman öğrencilerin de ilk sınıftan itibaren din dersi alma hakları var” dedi.

12.02.2021Avrupa
Facianın filminde Sibel Kekilli başrolde

Facianın filminde Sibel Kekilli başrolde

1992 yılının ağustos ayında Doğu Almanya’nın Rostock kentindeki bir mülteci yurdunun aşırı sağcılar tarafından kuşatılıp ateşe verilmesi olayı beyazperdeye taşınıyor. Alman yapımı filmde Sibel Kekilli başrol oynayacak.

7.02.2021Magazin
Yaşam mı, sokağa çıkma özgürlüğü mü

Yaşam mı, sokağa çıkma özgürlüğü mü?

Covid-19 olarak bilinen koronavirüs belası dünyayı kasıp kavurmayı sürdürüyor. Bu belanın ne kadar devam edeceği de bilinmiyor.

1.02.2021Avrupa
Kaiserslautern’den zehir zemberek tepki

Kaiserslautern’den zehir zemberek tepki

Almanya’da yaşayan gurbetçi Türklerin futbol takımı Münih Türkgücü (Türkgücü München), Kaiserslautern takımı ile karşıya geldi. Maça, ırkçı bir grubun açtığı pankart damga vurdu. Irkçı “3. Yol Partisi” üyelerinin üzerinde “Türkgücü hoş gelmedi” yazan pankartı açmalarına zehir zemberek tepki gösterdi.

27.01.2021Avrupa
Kaiserslauternden Türkgücü Münih takımına karşı açılan ırkçı pankarta tepki

Kaiserslautern'den Türkgücü Münih takımına karşı açılan ırkçı pankarta tepki

Almanya Üçüncü Futbol Ligi'nde mücadele eden Kaiserslautern Kulübü, Türkgücü Münih takımına karşı ırkçı "3. Yol Partisi" üyelerinin üzerinde "Türkgücü hoş gelmedi" yazan pankartı açmalarına ve Fritz Walter Stadı çevresinde ırkçı içerikli el ilanlarının ortaya çıkmasına tepki gösterdi.

26.01.2021Futbol
Siyasette ‘militan’ tartışması ‘Valiye militan diyen faşistin ta kendisidir’

Siyasette ‘militan’ tartışması! ‘Valiye militan diyen faşistin ta kendisidir’

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. "Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki valilerimize, kaymakamlarımıza 'militan' diyerek büyük skandallara imza atmaya devam etti." diyen Çelik, "Valilere, kaymakamlara, yargı mensuplarına 'militan' diyenler faşistin ta kendisidir. Bu Nazi ağzıyla konuşmayı bırakmaları lazım." ifadelerini kullandı.

26.01.2021Gündem
Danimarka’ya hiç yakışmıyor

Danimarka’ya hiç yakışmıyor

Danimarka her alanda gelişmiş bir İskandinav ülkesidir. Her ne kadar adı ‘Danimarka Krallığı’ olsa da yönetim biçimi ‘anayasal monarşi’dir. Devletin başı 1972 yılından beri Kraliçe II. Margrethe’dir. ‘Son sözü’ devletin başı Kraliçe söylese de, çok partili parlamenter sisteme sahip ülkedeki tüm siyasi sorumluluk hükümettedir. Tabii tüm yetki de.

25.01.2021Avrupa
AfD’lilerin eline koz vermeyin

AfD’lilerin eline koz vermeyin

AfD kısa adıyla tanınan ‘Almanya için Alternatif’, 2013 yılında Avrupa Birliği (AB) karşıtı ‘sağ liberal’ bir parti olarak kuruldu.Ama çok geçmeden aşırı sağcılar, aşırı milliyetçiler, ırkçılar, köktendinciler, eşcinsel karşıtı, yabancı, sığınmacı, Yahudi ve İslam düşmanı gruplar AfD’de buluştu. AfD’nin ‘çığrından çıktığını’ gören bazı kurucu üyeler partiyi terk etti. Ama AfD ‘sağ popülist’ politikasını sürdürdü.

20.01.2021Avrupa
Yılın En Kötü Kelimesi ‘Korona Diktatörlüğü’

Yılın En Kötü Kelimesi ‘Korona Diktatörlüğü’

Almanya’da 2020 yılının en kötü kelimeleri belirlendi. Bu yıl jüri iki ayrı kavramı yılın en kötü kelimesi olarak seçti.

12.01.2021Avrupa
Almanya’da şiddet yanlısı aşırı sağcıların sayısı arttı

Almanya’da şiddet yanlısı aşırı sağcıların sayısı arttı

Almanya’da güvenlik birimlerinin tespit ettiği şiddet yanlısı aşırı sağcıların sayısının 2020’de 13 bin 300’e yükseldiği bildirildi.

7.01.2021Avrupa
ABD’de meydana gelen kanlı kongre baskınında rol oynayan şahısların kimlikleri ortaya çıktı

ABD’de meydana gelen kanlı kongre baskınında rol oynayan şahısların kimlikleri ortaya çıktı

ABD’de Trump destekçilerinin, Kongre binasını işgal etmeleri üzerine çıkan olaylarla ilgili yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Kanlı baskına katılanların kimlikleri belli olmaya başladı.

7.01.2021Dünya
Türk ve İslam karşıtlığı Avrupalı Türkleri endişelendiriyor

Türk ve İslam karşıtlığı Avrupalı Türkleri endişelendiriyor

Batılı ülkelerde son dönemlerde artan Türk ve İslam karşıtlığı, ırkçılık ve camilere yönelik saldırılar, Avrupalı Türkleri endişelendiriyor.

4.01.2021Avrupa
‘Ulusun Annesi’ yine haklı çıktı

‘Ulusun Annesi’ yine haklı çıktı

“Sevgili vatandaşlar, koronavirüsü şu anda ülkemizdeki hayatı dramatik bir şekilde değiştiriyor. Normal olandan, toplumsal hayattan, sosyal beraberlikten anladıklarımız, bunların hepsi şimdiye kadar hiç olmadığı kadar sınanıyor. Aranızdan milyonlarca kişi işe gidemiyor, çocuklarınız okula ya da yuvaya gidemiyor...”

16.12.2020Avrupa
‘Aşırı sağcılar bunu görsün, iyi ki gelmişler’

‘Aşırı sağcılar bunu görsün, iyi ki gelmişler’

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Başbaşkanı Armin Laschet, parlamentoda dünyayı ölümcül salgından kurtarabilecek aşıyı bulan Türk göçmelerin çocukları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin başarısını, “Almanya’da okul birinciliği olan bir Türk’ün bugün salgına karşı aşı bularak umut olması bizleri mutlu ediyor” sözleriyle övgüler yağdırdı.

7.12.2020Avrupa
Açın artık şu gizli NSU dosyalarını

Açın artık şu gizli NSU dosyalarını

Enver Şimşek 9 Eylül 2000’de Nürnberg’de öldürüldü. Abdurrahim Özüdoğru da 13 Haziran 2001’de Nürnberg’de. Süleyman Taşköprü 27 Haziran 2001’de Hamburg’da. Habil Kılıç 29 Ağustos 2001’de Münih’te. Mehmet Turgut 25 Şubat 2004’de Rostock’da. İsmail Yaşar 9 Haziran 2005’te Nürnberg’de. Theodor Boulgarides (Yunan kökenli) 15 Haziran 2005’te Münih’te. Mehmet Kubaşık 4 Nisan 2006’da Dortmund’da. Halit Yozgat 6 Nisan 2006’da Kassel’de. Michele Kiesewetter (Alman polis memuru) 25 Nisan 2007’de Heilbronn’da.

5.12.2020Avrupa
İtirafı bile 30 yıl görmediler

İtirafı bile 30 yıl görmediler

Almanya’nın birleşmesinden birkaç hafta sonra, 17 Kasım 1990’da Kempten’de Türklerin kaldığı bina gece saatlerinde kundaklandı. Saldırganlar, evin 2 ve 3’üncü katlarında ahşap merdivenlere yanıcı madde dökerek sinsice ateşe verdi.

30.11.2020Avrupa
IRA, ETA, RAF teröristleri de mi Müslümandı

IRA, ETA, RAF teröristleri de mi Müslümandı?

Hollanda’nın Leiden kentindeki Visser’t Hooft Lisesi’nde geçen hafta din dersinde, öğrencilerden ‘Din özgürlüğü ve İslam’ konulu bir makale yazmaları istendi. Bu makalede, “İnsanlar neden bu kadar çok şiddet üreten bir dine inanır?”, “İnanç özgürlüğü terör saldırısında bulunan Müslümanlar için ne anlama geliyor?”, “Neden bu kadar çok Müslüman terörist var?” sorularına yanıtların yer alması da.

25.11.2020Avrupa
İslam Kültür Derneği’ne ‘haksız korona yardımı’ baskını

İslam Kültür Derneği’ne ‘haksız korona yardımı’ baskını

Berlin’de bulunan İslam Kültür Derneği’ne polis baskın düzenledi. Nisan ayında yapılan korona yardımını haksız yere alındığından şüphelenen polis, 35 yaşındaki dernek yöneticisinin evinde de arama yaptı.

18.11.2020Avrupa
Hollandalı siyasetçi: İslamı araştırıp Müslüman oldum

Hollandalı siyasetçi: İslam'ı araştırıp Müslüman oldum

Hollandalı siyasetçi Arnoud Van Doorn ve İngiliz gazeteci, aktivist Lauren Booth, Uluslararası Bilgi ve Algı Derneğince (BİLAL) düzenlenen toplantıda, Avrupa'da artan İslam karşıtı söylemlerin neden ve sonuçlarını değerlendirdi.

31.10.2020Dünya
Romada aşırı sağcıların salgın tedbirlerine yönelik protestosuna polis müdahale etti

Roma'da aşırı sağcıların salgın tedbirlerine yönelik protestosuna polis müdahale etti

İtalya'nın başkenti Roma'da aşırı sağcıların, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yayılmanın önüne geçmek için alınan tedbirlere yönelik protestosu olaylı geçti. Olaylarda 16 kişi gözaltına alındı.

28.10.2020Dünya
Viyana’yı Sosyal Demokratlar aldı

Viyana’yı Sosyal Demokratlar aldı

Avusturya’nın başkenti Viyana’yı yönetecek belediye başkanı ve eyalet meclisini belirlemek üzere gerçekleştirilen seçimlerin sandık çıkış anketine göre, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) yüzde 42’yle birinci parti oldu.

12.10.2020Avrupa
Siz aydan mı geldiniz

Siz aydan mı geldiniz

Almanya’da aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü, 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk, biri Yunanlı ve biri de Alman kadın polis olmak üzere suçsuz, günahsız 10 insanı katletti. NSU terör örgütünün ilk kurbanı Enver Şimşek’in yakınlarının avukatlığını üstlenen Seda Başay Yıldız’a 2018 yılı ağustos ayında bir faks gönderildi.

7.10.2020Avrupa
Çelişkili aşırı sağ raporu

Çelişkili aşırı sağ raporu

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, Federal Kriminal Dairesi Başkanı Holger Münch ve Federal Polis Teşkilatı Başkanı Dieter Romann ile Berlin’de düzenlediği basın toplantısında ‘Güvenlik Birimlerinde Aşırı Sağcılar Raporu’nu tanıttı.

6.10.2020Avrupa
Birleşmenin 30. yaşında Merkel’den çağrı: Cesur olun

Birleşmenin 30. yaşında Merkel’den çağrı: Cesur olun

İki Almanya’nın birleşmesinin 30. yıl dönümü Brandenburg Eyaleti’nin başkenti Potsdam kentinde düzenlenen resmi törenle kutlandı. Törende konuşan Başbakan Merkel, “Bugün cesur olmamız gerektiğini biliyoruz. Pandemiye karşı yeni bir çığır açmak için cesur olmalıyız. Doğu ile batı arasındaki farkı kaldırmak için birlik ve beraberlik içinde cesurca çalışmalıyız. Demokratik Almanya’da cesur insanlar 1989 yılındaki barışçıl devrimi başlattı. Batı Almanya’da da cesur insanlar olduğu için birleşme yoluna girildi. Almanya’nın dostları da Almanya’ya birleşme konusunda güvenecek kadar cesurdular” dedi.

4.10.2020Avrupa
Seehofer’ın hedefinde imparatorluk bayrağının yasaklanması var

Seehofer’ın hedefinde imparatorluk bayrağının yasaklanması var

Almanya’da aşırı sağcı ‘İmparatorluk Vatandaşı’ oluşumların kullandığı Alman İmparatorluğu Bayrağı’nın yasaklanması için hazırlıklar hızlandı. Bazı eyaletlerin yasağı gündeme getirip bu yönde çalışma başlatmasına Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer de destek verdi. Yasak konusunun eyalet içişleri bakanlarının katılımıyla aralık ayında yapılacak İçişleri Bakanları Konferansı’nda gündem maddesi olması bekleniyor.

25.09.2020Avrupa
Şimdiye kadar neredeydiniz

Şimdiye kadar neredeydiniz?

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı’nın (BfV) belirlemelerine göre, Almanya’da son aylarda hükümetin koronavirüs belasına karşı aldığı tedbirleri protesto aracıyla düzenlenen gösterilere aşırı sağcılar, neonaziler ve ‘Reichsbürger’ olarak bilinen ‘İmparatorluk Vatandaşları’ adlı örgüt ile sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) yandaşları damga vurdu.

21.09.2020Avrupa
‘Aşırı sağcılar demokrasiyi tehdit ediyor’

‘Aşırı sağcılar demokrasiyi tehdit ediyor’

Almanya’da federal hükümetin Doğu Eyaletleri Komiseri Marco Wanderwitz, aşırı sağcıların batı eyaletlerine göre doğu eyaletlerinde halk arasında daha fazla taraftar ve sempatizan topladığını söyledi.

15.09.2020Avrupa
Başpiskopostan Kur’an yakanlara: ‘Barbarlık’

Başpiskopostan Kur’an yakanlara: ‘Barbarlık’

İsveç Kilisesi Başpiskoposu Antje Jackelen, son haftalarda İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki göstererek, “Kutsal kitapları yakmak tam bir barbarlıktır” dedi.

14.09.2020Avrupa
‘Enver Şimşek, bizden biri kabul edilmediği için öldü’

‘Enver Şimşek, bizden biri kabul edilmediği için öldü’

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, ardından kitlesel ölümler planlalayan NSU’nun işlediği ilk cinayetin üzerinden 20 yıl geçmesinin ardından Zeit gazetesi için bir yazı kaleme aldı. Enver Şimşek’in, 20 yıl önce neonaziler tarafından vurulduktan 2 gün sonra hayatını kaybettiğini anımsatan Maas, şöyle dedi:

10.09.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

Bursa’da gastronomi evi neden yok?

Ne 80 km uzaklıktaki savaş, ne çıkan yangınlar ve terör olayları, medeniyetin ve lezzetin başkenti Hatay’ın gastronomideki başarılarını gölgelemeye yetmez. Hatay’ın gastronomideki bu lezzet serüveni çok çok eski yıllara dayansa da, bunun tescillendirmesi ve tüm dünyaya tanıtılması yakın zamanlarda oldu.

2.11.2020