EKSTRA
MENÜ

Asi-Yaptirmak

Asi-Yaptirmak ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Asi-Yaptirmak haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 372 Asi-Yaptirmak haberi bulunmuştur.

Asi-Yaptirmak Haberleri

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısıyla ilgili merak edilen 36 soruya yanıt verdi

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısıyla ilgili merak edilen 36 soruya yanıt verdi

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle aşısıyla ilgili sıkça sorulan sorulara yanıt verdi. Aşının ne kadar koruyacağı, koronavirüs geçirmiş olanlar, hamileler ve çocuklara aşı yapılıp yapılmayacağına yönelik soruların yanıtları Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu'nda yayınlandı.

20.01.2021Gündem
Aşı olmak için antikor testi yaptırmaya gerek yok

Aşı olmak için antikor testi yaptırmaya gerek yok

Koronavirüs aşısı öncesi antikor testi yapılmasının gerekmediğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Cengiz Uzun, Koronavirüs geçiren hastalarda antikorun 6 aydan sonra azaldığı yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Bu nedenle aşı olmak için antikor testi yaptırmaya gerek yok dedi.

17.01.2021Sağlık
10 milyon doz daha gelecek

10 milyon doz daha gelecek

Çin’den gelen ilk parti 3 milyon doz aşı 1.5 milyon kişiye vurulacak. Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, 10 milyon dozluk ikinci parti aşının da yakında geleceğini açıkladı. Prof. Dr. Ateş Kara da aşıların şubat sonuna kadar gelmeye devam edeceğini söyledi.

15.01.2021Gündem
İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu koronavirüs aşısı oldu

İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu koronavirüs aşısı oldu

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, koronavirüs aşısı olmak için E-Nabız web sayfası üzerinden randevu oluşturdu, ardından da aile hekimliğine giderek aşı oldu. Memişoğlu bu anlarını sosyal medya hesabından da paylaştı.

14.01.2021Gündem
Çağla Şıkel koronavirüs aşısı oldu

Çağla Şıkel koronavirüs aşısı oldu

Manken ve sunucu Çağla Şıkel, coronavac aşısı yaptırdı. Aşı yaptırdığı anların görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaşan Çağla Şıkel bir de tavsiyede bulundu.

28.12.2020Magazin
83 milyonluk Almanyanın 68.2 milyonuna yetecek aşısı var

83 milyonluk Almanya'nın 68.2 milyonuna yetecek aşısı var

83 milyon nüfusu olan Almanya 2021 yılında 68 milyon 200 bin vatandaşı için aşı anlaşması imzaladı. Toplam 136 milyon 300 bin doz aşı ısmarlayan Alman hükümeti, 2021 yılının aralık ayına kadar dileyen herkesin aşı olmasını planlıyor.

20.12.2020Avrupa
Son dakika haberler: Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Günde 1,5 milyon kişiye koronavirüs aşısı yapılması planlanıyor

Son dakika haberler: Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: 'Günde 1,5 milyon kişiye koronavirüs aşısı yapılması planlanıyor'

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs aşısı Türkiye'ye geldiğinde günde 1,5 milyon kişinin aşılanmasının planlandığını söyledi. Prof. Dr. İlhan, Türkiye'de aşılamanın her yerde aynı anda başlayacağını belirterek, "83 milyon nüfusumuz olduğunu düşündüğümüzde 60-65 milyon civarı vatandaşımızın haziran ayı sonuna kadar aşılanmasını planladığımız düşünülebilir.'' dedi.

15.12.2020Gündem
Çare aşı ama hangisi, nasıl

Çare aşı ama hangisi, nasıl?

Dünyada ilk koronavirüs vakasının görülmesinin üzerinden tam bir sene geçti. Türkiye, 9 aydır bu virüsle mücadele ediyor. Dünyanın COVID-19 yüzünden girdiği karanlık tünelden çıkış ışığı olan aşılar hakkında merak edilenleri, alanında uzman yedi biliminsanına sorduk, hepsi bu çalışmalardan umutlu: “Faz III çalışmaları sonuçlanmış ve bağımsız kurumlarca onaylanmış tüm aşılar etkili olur; önemli olan yeterli miktarda aşıya en erken tarihte ulaşabilmek...”

13.12.2020Hürriyet Pazar
Zatürre aşısının Covid-19a karşı koruyucu özelliği bulunmuyor

Zatürre aşısının Covid-19'a karşı koruyucu özelliği bulunmuyor

Halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoni, ülkemizde ölüm nedenleri arasında beşinci sırada yer alıyor. Özellikle bebekler, çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar için hayati tehlikeye neden olan zatürrenin bu kadar ölümcül olmasının en önemli nedeni ise aniden ortaya çıkan ateş, üşüme-titreme, öksürük gibi belirtilerin dikkate alınmaması nedeniyle tanıda geç kalınması.

10.12.2020Sağlık
Son dakika haber: Aşı yaptırmak zorunlu olacak m  Koronavirüs aşısının Türkiye geliş tarihini ve detayları Fahrettin Koca açıkladı..

Son dakika haber: Aşı yaptırmak zorunlu olacak m? Koronavirüs aşısının Türkiye geliş tarihini ve detayları Fahrettin Koca açıkladı..

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, rutin ama bir o kadar da kritik Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından gazetecilerin karşısına geçti. "Koronavirüs aşısı ne zaman Türkiye'ye gelecek", "Yılbaşı gecesi sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı", "Kısıtlamalar genişletilecek mi" gibi tüm Türkiye'nin merak ettiği soruları bir bir yanıtladı. İşte, Bakan Koca'nın koronavirüs gündemine ilişkin yaptığı açıklamalardan öne çıkan noktalar...

10.12.2020Gündem
ABDde şirketlerden aşı hamlesi İşten çıkarma yapılacak

ABD'de şirketlerden aşı hamlesi! İşten çıkarma yapılacak

ABD'de Pfizer/BioNTech'in geliştirdiği Covid-19 aşısının Perşembe günü acil kullanım için onay alması bekleniyor. Onayın ardından birkaç gün içinde aşının dağıtımına başlanabileceği belirtiliyor.

8.12.2020Ekonomi
ABDde koronavirüs aşısı olmak isteyenlerde dikkat çeken oran

ABD'de koronavirüs aşısı olmak isteyenlerde dikkat çeken oran

ABD merkezli Pew Research araştırma şirketinin ülke genelindeki anketinde, katılımcıların yüzde 60'ının onaylanacak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını yaptıracağı belirtildi.

5.12.2020Dünya
Son dakika haberler... Talepler patladı: Koronavirüs aşısı yaptırmak için aşı turuna çıkmak istiyorlar

Son dakika haberler... Talepler patladı: Koronavirüs aşısı yaptırmak için aşı turuna çıkmak istiyorlar!

Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısının İngiltere tarafından resmen onaylanmasının ardından dünya sevince boğulmuştu. Bugün Hindistan'dan gelen bir haber ise şaşkınlık yarattı. Vizesi olan Hindistan vatandaşları aşı olmak için İngiltere'ye gitme talebiyle turizmcilerin kapısını çalmaya başladı.

3.12.2020Dünya
Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 10 yolu

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 10 yolu

Bağışıklık sistemi vücudu mikroplara karşı savunan doku ve organlardan meydana gelir. Düzgün çalıştığında vücudu virüsler, bakteriler, küfler, parazitler gibi patojen mikroorganizmalara, allerjenlere ve kanser hücrelerine karşı korur. Bu sistemin işleyişi karmaşık ve dinamik bir iletişim ağına dayalıdır. Sistem yetersiz olduğunda veya zayıfladığında vücut birçok hastalığa yatkın hale gelir.

27.11.2020Çocuk-Aile
Aşı gönüllüsü profesör: Aşı tercih etme lüksüne sahip değiliz

Aşı gönüllüsü profesör: Aşı tercih etme lüksüne sahip değiliz

Ankara'da Alman BionTech firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısının Faz 3 çalışmalarında gönüllü olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, "Hangi aşıyı bulursanız yaptırın, elinize ne geçerse olun. Çok iyi bildiğimiz inaktif virüs aşısı da olabilirsiniz. 'O aşı, bu aşı, şu aşı' tartışmasına girecek lükse sahip değiliz" dedi.

26.11.2020Haber
Son dakika haberler: Aşı gönüllüsü profesör tartışmalara son noktayı koydu: Öyle bir lüks yok

Son dakika haberler: Aşı gönüllüsü profesör tartışmalara son noktayı koydu: Öyle bir lüks yok

Ankara'da Alman BionTech firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısının Faz 3 çalışmalarında gönüllü olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, "Hangi aşıyı bulursanız yaptırın, elinize ne geçerse olun. Çok iyi bildiğimiz inaktif virüs aşısı da olabilirsiniz. 'O aşı, bu aşı, şu aşı' tartışmasına girecek lükse sahip değiliz" dedi.

26.11.2020Gündem
Son dakika... Bilim Kurulu Üyesi Ünaldan gönüllü aşı açıklaması: Beklediğimizden fazla müracaat oldu

Son dakika... Bilim Kurulu Üyesi Ünal'dan gönüllü aşı açıklaması: Beklediğimizden fazla müracaat oldu

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Çin menşeli Covid-19 aşısının Faz 3 çalışmaları için 21 bin gönüllünün başvuruda bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Ünal "Beklediğimizden fazla müracaat oldu. 21 binden fazla aşı yaptırmak isteyen var. Tedbirlerle beraber toplumun yüzde 60'ı aşılandığında salgın duracak" dedi.

24.11.2020Gündem
Aşı gönüllüsü rektör yardımcıları

Aşı gönüllüsü rektör yardımcıları

SBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kemalettin Aydın ve Prof. Dr. Mustafa Gerek, Ankara Şehir Hastanesinde, Çin'den gelen Kovid-19 aşısının gönüllüler üzerindeki denemesine katıldı.

13.10.2020Eğitim
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Orucu Bozan Durumlar konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Orucu Bozan Durumlar konu anlatımı

Buluğ çağına ermiş her Müslüman Ramazan ayında 30 gün boyunca oruç tutar. Oruç, tüm Müslümanlara farz kılınmıştır. Ramazan ayı dışında tutulan oruçlara ise vacip, nafile ve sünnet orucu adı verilir. 5. sınıflar için orucu bozan durumları ayrıntılı bir şekilde anlattık.

13.09.20205. SINIF
Sağlık ocağında dehşet Hemşireleri dövdü, hasta yakınını bıçakladı

Sağlık ocağında dehşet! Hemşireleri dövdü, hasta yakınını bıçakladı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki sağlık ocağında annesine zatürre aşısı vurdurmak isteyen E.B.K., aşı olmadığını öğrenince 3 hemşireyi darp edip yardıma gelen hasta yakınını da bıçakladı. Gözaltına alınan E.B.K., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

10.09.2020Gündem
Hekimoğlundan aşı karşıtlarına gönderme

Hekimoğlu'ndan aşı karşıtlarına gönderme

İzleyicileri ekrana kilitleyen Hekimoğlu’nun son bölümünde, tartışmalara sebep olan aşı karşıtlığı ele alındı.

26.12.2019Televizyon
Grip tedavisi nasıl yapılır Grip aşısı gripten ne kadar korur

Grip tedavisi nasıl yapılır? Grip aşısı gripten ne kadar korur?

“Grip aşısı kimlere yapılıyor?” , “Grip aşısının yan etkileri var mı?” , “Aşıya rağmen grip olunur mu?” gibi soruların yanıtları aşı yaptırmak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Doç. Dr. Elif Hakko, grip ve grip aşısıyla ilgili sıkça sorulan soruları cevapladı.

3.12.2019Sağlık
Ve resmen açıklandı: Sona erdi

Ve resmen açıklandı: Sona erdi

ABD'de geçen yıl, özellikle New York'taki Ortodoks Yahudi mahallelerinde başlayıp diğer eyaletlere de sıçrayan kızamık salgınının sona erdiği bildirildi.

4.09.2019Dünya
Mevsim geçişleri bulaşıcı hastalıkları artırıyor

Mevsim geçişleri bulaşıcı hastalıkları artırıyor

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Gülay Kılıç, mevsim geçişlerinde zayıflayan bağışıklık sisteminin bulaşıcı hastalıkları da beraberinde getirdiğini söyledi. Kılıç, “Bulaşıcı hastalıklar mevsim geçişlerinde artıyor” dedi.

23.05.2019Sağlık
Dikkat Meningokok

Dikkat! Meningokok

ÇOCUK Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyesi ve Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, dünyada çocuklarda menenjit ve kan dolaşımı enfeksiyonlarının en önemli ve sık nedenleri arasında meningokok hastalığı olduğunu söyledi.

5.05.2019Gündem
Avrupa’da hızla yayılıyor... Kızamık yıllar sonra da öldürücü olabilir

Avrupa’da hızla yayılıyor... Kızamık yıllar sonra da öldürücü olabilir

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl kızamık aşısı olmayan 2.6 milyon insan kızamık rahatsızlığından ölmekte. Son dönemlerde Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da artan kızamık vakalarına ilişkin açıklama yapan Doç. Dr. Nurhayat Bayazıt, ailelere uyarılarda bulundu.

Hamileyken ve emzirme döneminde aşı yaptırmak zararlı mı

Hamileyken ve emzirme döneminde aşı yaptırmak zararlı mı?

Hamilelik döneminde aşı yaptırmak tehlikeli mi? Hamileyken yapılan aşı bebeğe zarar verir mi? Emzirme döneminde aşı yaptırılmalı mı? Anne adaylarını ve yeni anneleri endişelendiren bu soruların cevabını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu'dan alıyoruz.

Grip salgını başladı Aşı yaptırmak için geç değil

Grip salgını başladı! Aşı yaptırmak için geç değil

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, aralık ayının ikinci haftası itibariyle grip salgını başladı. Grip aşısı için hiçbir zaman geç olmadığını söyleyen Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, "Aşı, hastalığa henüz yakalanmayan kişileri koruyabilir. Risk grubundaki kişilerin aşılanmasında fayda var" dedi.

9.01.2019Sağlık
Aniden ortaya çıkıyor, ölüme neden oluyor

Aniden ortaya çıkıyor, ölüme neden oluyor

Yapılan araştırmalar kış salgılarının her yıl 300 bin ile 600 bin kişiyi etkilediğini ve 3 bin ile 49 bin kişinin de hayatını kaybettiğini ortaya koydu.

8.01.2019Sağlık
Griple İlgili Söylenen 11 Halk Efsanesi

Griple İlgili Söylenen 11 Halk Efsanesi

Grip, bir virüsün neden olduğu ve kolayca yayılan solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanıyor. Semptomlar arasında öksürme, aşırı yorgunluk, bitkinlik, baş ağrısı, ateş, burun akması, ciddi ağrı ve sızılar, hapşırma ve boğaz ağrısı yer alıyor. Epidemiyoloji Uzmanı Dr. Geetika Sood griple ilgili 11 efsaneyi açıkladı.

Aşıyı reddeden 10 bin aileye takip

Aşıyı reddeden 10 bin aileye takip

SAĞLIK Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, son günlerde yaşanan aşı tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

29.12.2017Gündem
Aşı açıklaması başını çok ağrıtacak

Aşı açıklaması başını çok ağrıtacak

İstanbul Tabip Odası, grip aşısının içinde alüminyum olduğu için tehlikeli olduğuna dair açıklama yapan Prof. Canan Karatay hakkında ikinci kez soruşturma başlatıyor. Prof. Karatay uyarı, kınama, geçici ya da tamen meslekten men cezası alabilir.

29.12.2017Gündem
ABDde oğlunu aşılatmayı reddeden anneye hapis cezası

ABD'de oğlunu aşılatmayı reddeden anneye hapis cezası

ABD'nin Michigan eyaletinde Rebecca Bredow adlı bir kadın oğluna aşı yapılmasını reddetti. Tutuklanan Bredow yargılandığı davada suç bulunarak, 7 gün hapis cezasına çarptırıldı.

6.10.2017Dünya
Aşı yaptırmayan ebeveyne para cezası

Aşı yaptırmayan ebeveyne para cezası

Almanya Federal Sağlık Bakanı Hermann Gröhe, aşı yaptırmak istemeyenlere karşı sert önlemler içeren bir yasa tasarısı hazırladı.

26.05.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Dünyada aşı adaletsizliği

Yeni bir yıla yeni umutlarla girdik. Hemen hepimizin en büyük dileği salgının sona ermesi. Henüz ufukta sona ereceğine dair bir ışık yok. O yüzden de umut aşılarda... Tabii bulabilirseniz, tabii tüm dünyaya ulaşabilirse... Uzmanlık alanım tabii ki bu değil. Sizler gibi ben de haberleri takip etmeye çalışıyorum, bilim adamlarıyla konuşuyorum.

5.01.2021

Bazı AK Partililer ve yakınları torpille Çin aşısı oluyormuş

CHP’li bir milletvekili, birkaç gündür şu iddiayı dile getiriyor:

12.12.2020

Aşı bir zorunluluk

Son zamanlarda ülkemizde aşı karşıtları türedi.

20.12.2019
“Çocuğuma menenjit aşısı yaptırmalı mıyım”

“Çocuğuma menenjit aşısı yaptırmalı mıyım?”

Menenjit aşısı hakkında merak edilen her şey…

18.06.2019

Çocukların aşı olmadığı günlerde.....

Hekimlik mesleğine başladığımda ülkemizin çocuklarına uygulanan düzenli aşı programı yoktu. Eğitimli ve bilinçli aileler çocuklarının büyüme ve gelişmesinin takibi ile aşı yapılması için özel veya devlet kurumlarındaki çocuk hekimlerine götürürdü. Nüfusun çoğunun yerleştiği kırsal kesimde sağlık ocakları bilinçlendirme ve aşı kampanyaları sürdürmeye çalışırlardı. Çocuklar arasında aşılanma oranı düşüktü.

4.04.2018

Aşıya şüphe yersiz

Tam 10 uzmanlık derneği, Prof. Dr. Canan Karatay’ın grip aşılarıyla ilgili, bilimsel olmayan iddiasına karşı güç birliği yaptı. İlgili dernekler, Prof. Dr. Karatay’ın söz konusu iddiaların yanıltıcı ve yalan olduğunu açıkladı. Grip hastalığı her yıl 3-5 milyon kişide ciddi seyirli hastalığa ve yaklaşık 500 bine yakın kişinin ölümüne yol açıyor.

7.01.2018

Hepatit A her yerde

Geçtiğimiz hafta büyük yaygından etkilenen ABD Kaliforniya’da hepatit A salgınıyla mücadele için bazı bölgelerin çamaşır suyuyla yıkanması kararı alınmıştı. Yine aynı amaçla kentte 40 bin kişinin hepatit A’ya karşı aşılanacağı açıklandı. Hepatit A ile sadece afet bölgelerinde değil Türkiye dahil, dünyanın her yerinde karşılaşabilirsiniz.

30.10.2017