EKSTRA
MENÜ

Aşı Takvimi

Aşı Takvimi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aşı Takvimi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 197 Aşı Takvimi haberi bulunmuştur.

Aşı Takvimi Haberleri

Son Dakika: Fahrettin Koca o illere dikkat çekti ve günlük vaka sayısını açıkladı.. 28 bin 351 yeni koronavirüs vakası..

Son Dakika: Fahrettin Koca o illere dikkat çekti ve günlük vaka sayısını açıkladı.. 28 bin 351 yeni koronavirüs vakası..

Son dakika haberi... Türkiye geçen hafta cuma günü itibarıyla yürürlüğe giren yeni tedbirlerle ağırlaşan korona tablosu ile mücadele etmeye çalışırken, vaka ve ölü sayısı maalesef her geçen gün artıyor... Uzmanlar, bu sayıların 1-14 gün önceki durumu yansıttığını belirtirken, yeni kısıtlamaların etkisinin ise gelecek hafta pazartesi itibarıyla görülmesi bekleniyor. Bu şartlar altında Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri 17.00'da bir araya geldi. Toplantı az önce sonra erdi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kritik açıklamalar yaptı. Bakan Koca, tabloda semptom göstermeyen hastaların da artık yer alacağını duyurdu. Koronavirüste son durumu paylaşan Fahrettin Koca, "Son 3.5 aydan bu yana ağır hasta sayımızda artış 8 kata yakın oldu. Hatta 9 kat... Bugünkü Vefat sayımız 168. Bugün, en yüksek vefat sayımız" ifadelerini kullandı. Bakan Koca 25 kasım bugünkü korona vaka sayısını da açıkladı: 28 BİN 351...

26.11.2020Gündem
Kızamık nedir ve nasıl bulaşır İşte kızamık hastalığı belirtileri ve aşı takvimi

Kızamık nedir ve nasıl bulaşır? İşte kızamık hastalığı belirtileri ve aşı takvimi

Kızamık hastalığı çeyrek yüzyılın en kötü artışını göstermeye başladı. Covid-19'dan bile daha çok bulaşıcı olan kızamık, çocukluklarda daha sık olmakla beraber her yaş grubunda görülebiliyor. Temas sonrası 10-12 günde bulaşma dönemi olan kızamığa karşı en iyi korunma yöntemi uzmanlar tarafından aşılama olarak bildiriliyor. Kızamık aşısı çocukluk yaşlarında Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz uygulanıyor. Peki, kızamık aşısı ne zaman yapılmalı? İşte, kızamık hastalığı belirtileri ve hastalıkla ilgili ayrıntılı bilgiler.

12.11.2020Sağlık
E nabız nedir E Nabız giriş için nasıl kayıt olunur ve şifre nasıl alınır

E nabız nedir? E Nabız giriş için nasıl kayıt olunur ve şifre nasıl alınır?

E Nabız giriş işlemi ile Sağlık Bakanlığı envanterinde kayıtlı olan tüm kişisel bilgileri görüntülemek mümkün oluyor. E Nabız şifresi aracılığıyla giriş yapabilen vatandaşlar, dilerlerse E-Devlet üzerinden de giriş yapma imkanına sahip olabiliyor. İlk giriş esnasında E-Nabız kayıt aşamalarının tamamlanması gereken sistemde, son gidilen hastaneler, poliklinikler, tahlil sonuçları, doktor değerlendirme modülü, kullanılan ilaçları, aşı takvimi gibi pek çok bilgiye erişmek mümkün oluyor. İşte, E-Nabız giriş ekranı ve kayıt olma aşaması hakkında detaylı bilgiler

21.10.2020Gündem
Pandemi döneminde çocuklara grip aşısı yapılabilir mi

Pandemi döneminde çocuklara grip aşısı yapılabilir mi?

Özellikle Covid-19 salgını döneminde çocuklar için grip aşısı yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığını belirterek grip aşısının vücut direncinin düşmesini engellediğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Dr. Öğretim Üyesi Murat Cömert, “Grip hastalığında görülen belirtiler, Covid-19 belirtileriyle birebir örtüşmesi nedeniyle de ayrı bir önem arz etmektedir. Bu yüzden okula giden çocuklarda grip aşısının yapılması grip hastalığının daha hafif geçirilerek vücut direncinin düşmesine engel olacaktır" dedi.

Zatürre Aşısı Koronavirüsten Korur mu

Zatürre Aşısı Koronavirüsten Korur mu?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Aydanur Mihmanlı; zatürrenin nasıl bulaştığı, zatürre aşısının Covid-19'a karşı koruma etkisinin olup olmadığı, kimlerin, ne sıklıkla ve hangi mevsimlerde zatürre aşısı olabileceğine dair bilgi aktardı.

9.09.2020İyi Yaşam
Uzmanından ailelere aşı uyarısı: Pandemi nedeniyle ertelemeyin

Uzmanından ailelere aşı uyarısı: Pandemi nedeniyle ertelemeyin

Toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyan bebeklik ve çocukluk çağında yaptırılan aşılar, koronavirüs salgını nedeniyle aileler tarafından ihmal ediliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Nur Bekmezci Çilingiroğlu, çocukların aşılar sayesinde bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık kazandığını ifade edip, aileleri uyardı. Menenjit, çiçek ve kızamık gibi hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin etkili aşılama programı sayesinde azaldığını anlatan Çilingiroğlu, "Ülkemizdeki aşılama takvimi pandemi döneminde de değişmedi. Ama aileler bu süreçte çok tedirgin. Aşıları yaptırıp yaptırmama konusunda kararsız. Pandemiye rağmen aşıların mutlaka yapılması gerekir" dedi.

Pandemi nedeniyle aşıları erteleyen ailelere uyarı

Pandemi nedeniyle aşıları erteleyen ailelere uyarı

TOPLUM sağlığı açısından büyük önem taşıyan bebeklik ve çocukluk çağında yaptırılan aşılar, koronavirüs salgını nedeniyle aileler tarafından ihmal ediliyor. Medical Park İzmir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Nur Bekmezci Çilingiroğlu, çocukların aşılar sayesinde bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık kazandığını ifade edip, aileleri uyardı. Menenjit, çiçek ve kızamık gibi hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin etkili aşılama programı sayesinde azaldığını anlatan Çilingiroğlu, "Ülkemizdeki aşılama takvimi pandemi döneminde de değişmedi. Ama aileler bu süreçte çok tedirgin. Aşıları yaptırıp yaptırmama konusunda kararsız. Pandemiye rağmen aşıların mutlaka yapılması gerekir" dedi.

28.07.2020Sağlık
Bebeklerde aşı takvimi nasıl olur ve hangi ayda hangi aşı yapılır Aşı takip sistemi 2020

Bebeklerde aşı takvimi nasıl olur ve hangi ayda hangi aşı yapılır? Aşı takip sistemi 2020!

Bebeklerde aşı takvimi, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği aşı takvimine göre yürütülmektedir. Bebeğin adına açılan sistem ile takip edilebilen aşı takvimi, aşı takip sistemi ile karne olmasa dahi internet üzerinden görüntülenebiliyor. Doğumda Hepatit B aşısı olmak üzere, 1. ayın sonu, 2. ayın sonu şeklinde 24. ayın sonuna kadar takip edilebilen aşı takvimi, toplamda 8 farklı aşı türünü içeriyor. Peki, bebek aşı takvimi nasıl işliyor? İşte, aşı takip sistemi ve detaylı bilgiler

2.07.2020Sağlık
Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: 65+ gerçekten risk altında mı

Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: 65+ gerçekten risk altında mı?

Koronavirüs pandemisinde risk yaşı neden 75 değil de 65 olarak belirlendi? Ülke çapında yapılmaya başlanan antikor testler ne işimize yarayacak? COVID-19’un seyri sabah hafif öksürükle başlayıp akşam zatürreye dönecek kadar hızlı ilerleyebilir mi? İşte cevaplar…

17.06.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara açıkladı Aşı takvimi neden değişti

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara açıkladı! Aşı takvimi neden değişti?

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, Sağlık Bakanlığı'nın aşı takviminde yaptığı değişikliğin koronavirüsle bir ilgisinin olmadığını belirtti. Prof. Dr. Kara, "Bu değişiklik planlanan bir değişiklikti. Aşılar okullarda yapıldığında ailelerin tereddütleri oluyordu. Şimdi bu işi bilen ve istedikleri soruları sorabilecekleri hekimlerce yapılacağı için bu tereddütlerin de önüne geçilmiş olacak" dedi.

10.06.2020Gündem

Çocukluk çağı aşıları için ‘Aksatmayın’ uyarısı

Salgın döneminde Covid-19’a yakalanma endişesi başta olmak üzere çeşitli nedenlerle aşı takviminin aksatılmaması konusunda ailelere uyarılarda bulunan Uzman Dr. Ayça Sözen, aşıların aksatılması sonucunda dünya genelinde çocukların difteri, kızamık ve çocuk felci gibi aşı ile önlenebilir hastalıkların riski altında olabileceğine dikkat çekti.

29.05.2020Sağlık
Uzmanlardan önemli uyarı: Çocuklarınızın aşılarını aksatmayın

Uzmanlardan önemli uyarı: Çocuklarınızın aşılarını aksatmayın

Aşılama olmaması durumunda çocukluk çağında geçirilen bazı enfeksiyon hastalıklarının gelecekte çocuğun hayat kalitesini etkileyebileceğini ifade eden Uzman Dr. Ayça Sözen, aileleri çocuklarının aşılarını aksatmamaları konusunda uyardı.

Bakanlık açıkladı: 26 milyon 207 bin TL ödeme yapıldı

Bakanlık açıkladı: 26 milyon 207 bin TL ödeme yapıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi aileler için ilk kez geçen yıl başlatılan "Çoklu Doğum Yardımı" kapsamında ikiz ve üçüz doğan 28 bin 938 bebek için 14 bin 350 anneye toplam 26 milyon 207 bin lira ödeme yaptı.

25.01.2020Ekonomi
Hangi aşı ne zaman yapılmalı Bebekler ve çocuklar için aşı takvimi

Hangi aşı ne zaman yapılmalı? Bebekler ve çocuklar için aşı takvimi

Uzmanlar “Çocuğunuzun sağlığı için aşı takvimini takip edin” diyor. Peki, aşı takviminde neler var? Hangi dönemde hangi aşı yaptırılmalı? İşte, bebek ve çocuklar için detaylı aşı takvimi…

Karekodla e-Nabız’da

Karekodla e-Nabız’da

SAĞLIK Bakanlığı’nca geliştirilen e-Nabız sistemine yeni bir özellik eklendi. Çocuklar için kreş, anaokulu, spor etkinliklerine katılım gibi başvurularda istenen aşı kartları e-Nabız web portalı (www.enabiz.gov.tr) üzerinden indirilerek bürokratik işlemlerde kullanabilecek.

23.09.2019Gündem
Verem aşısıyla ilgili merak ettikleriniz

Verem aşısıyla ilgili merak ettikleriniz

Bebeğiniz doğduktan sonra bir dizi aşı dönemi başlar. Peki, verem aşısı ne zaman yapılmalı? Aşı yaptırdıktan sonra iz kalır mı? İşte verem aşısı ile ilgili merak edilenleri Çocuk Doktoru Nilüfer Karataş anlatıyor.

Her yaştan insan menenjite dikkat etmeli

Her yaştan insan menenjite dikkat etmeli

Aşıyla önlenebilir hastalıkların farkındalığını artırmak amacıyla kutlanan 24-29 Nisan Dünya Aşı Haftası kapsamında, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan önemli bilgiler verdi.

25.04.2019Sağlık
Kızamık aşısı ne zaman yapılır İşte aşı takvimi

Kızamık aşısı ne zaman yapılır? İşte aşı takvimi

Çocukların doğduğu andan itibaren belirli bir yaşa gelinceye kadar bir dizi aşı olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın da belirttiği dönemlerde çocukların aşılanmaya başlanması, en bulaşıcı hastalıklardan kızamık başta olmak üzere pek çok hastalığın önüne geçilmesini sağlıyor. Peki, kızamık aşısı ne zaman yapılır? İşte aşı takvimi

19.02.2019Sağlık
Aşı reddinde en büyük etken sosyal medya

Aşı reddinde en büyük etken sosyal medya

Aşı reddi rakamları 2011 yılında 183 iken, 2016’da 12 bine, 2017’de ise 23 bine çıktı. Uzmanlar aşı reddi konusunda kırmızı alarm verirken, bu duruma neden olan en büyük etkenin sosyal medyada yer alan yanlış bilgiler olduğunun altı çizildi.

E Nabız nedir E Nabız tahlil sonuçları

E Nabız nedir? E Nabız tahlil sonuçları

Sağlık Bakanlığınca geliştirilen ve her türlü sağlık kaydına erişime olanak sağlayan 'e-Nabız' uygulamasında 9 milyon kullanıcıya ulaşıldı. 3 yıl önce hizmete giren e-Nabız kişisel sağlık sisteminde, pek çok işlem yapılabiliyor. Peki, e-Nabız nedir? E Nabız tahlil sonuçları nasıl öğrenilir?

7.12.2018Gündem
Tahlil sonucu sorgulama nasıl yapılır E Nabız tahlil sonucu sorgulama ekranı

Tahlil sonucu sorgulama nasıl yapılır? E Nabız tahlil sonucu sorgulama ekranı

Çeşitli sağlık problemleri nedeniyle devlet hastanelerinin laboratuvarlarında tahlil yaptıran vatandaşlar, bu tahlillerin sonucunu nasıl öğrenebileceklerini merak ediyor. İlgili personel tarafından yapılan tetkiklerin sonuçlarını online olarak ne şekilde sorgulayacaklarını araştıran kişiler, konuya dair internette bilgi edinmeye çalışıyor. Peki, tahlil sonucu nasıl sorgulanır? Tahlil sonucu sorgulama nasıl yapılır?

11.11.2018Gündem
E Nabız tahlil sonucu sorgulama

E Nabız tahlil sonucu sorgulama

Sağlık Bakanlığınca geliştirilen ve her türlü sağlık kaydına erişime olanak sağlayan ‘e-Nabız’ uygulaması, sağlık kayıtlarına 7 gün 24 saat erişim imkanı sunan bir sistem olarak dikkat çekiyor. Uygulama ile doktor randevu saatleri, tahlil sonuçları, bazı hastalıklara ilişkin risk analizi, aşı takvimi, aile hekimini değiştirme talebi, organ bağışı ve en yakın hastane bilgileri gibi çeşitli konularda bilgilere ulaşılabiliyor. Peki, e- Nabız'dan tahlil sonucu sorgulama nasıl yapılır?

8.08.2018Gündem
Bakanlık internetten sağlıklı bilgi almak için site kurdu

Bakanlık internetten 'sağlıklı' bilgi almak için site kurdu

VATANDAŞLARIN sağlık konusunda ilk danıştıkları ve en çok bilgiye ulaştıkları yerin internet siteleri olduğunu ancak buralarda yeterli ve doğru bilgiye ulaşılamadığını saptayan Sağlık Bakanlığı, vatandaşın ihtiyacını karşılamak için www.sagligim.gov.tr sitesini kurdu.

30.05.2018Gündem
65 yaş ve üstü erişkinler zatürreye karşı korumasız

65 yaş ve üstü erişkinler zatürreye karşı korumasız

Bakteri, virüs ve mantarların neden olduğu akciğerlerde oluşan, bulaşıcı tipte bir enfeksiyon olarak tanımlanan zatürreden ölümler artıyor. Dünyada 1.6 milyon kişi zatürre ve pnömokok hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor.

29.11.2017Sağlık
Çocuğunu aşıya getir’ diyen doktorlara sinirlenip terör estirdi

'Çocuğunu aşıya getir’ diyen doktorlara sinirlenip terör estirdi

Bitlis'te kendisini telefonla arayıp "Çocuğunu aşıya getir" diyen sağlık personeline sinirlenen tesisatçı E.U., elindeki bıçakla Aile SağlıkÿMerkezi’ni bastı. Aşıların İsrail ve Amerika malı olduğunu, zeka geriliği ve kısırlık yaptığını ileri süren E.U., bıçağı doğrulttuğu Dr. Ç.K.K.’yi tehdit etti. E.U. şikayet üzerine gözaltına alınırken, ağabeyi S.U. da Sağlık Merkezi’ne gelip tehditlerde bulununca o da gözaltına alındı. E.U. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

4.07.2017Gündem
Yetişkinlerin de çocuklar gibi aşı takvimi olmalı

Yetişkinlerin de çocuklar gibi aşı takvimi olmalı

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, 24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası dolayısıyla çocukluk çağı ve yetişkin aşılarının önemine değindi. Aşıların sadece çocukların değil yetişkinlerin sağlığında da kurtarıcı rolü olduğunu belirten Prof. Dr. Serhat Ünal, çocuklukta yapılan bazı aşıların yetişkinlikte tekrarlanması gerektiğinin altını çizdi.

27.04.2017Sağlık
Bebeklik ve çocukluk dönemi aşı takvimi

Bebeklik ve çocukluk dönemi aşı takvimi

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzman Dr. Hülya Karaca çocuklarda aşı takvimi konusunda bilgi verdi.

26.04.2017Bebek Sagligi
Anne adayları son bir haftanız kaldı

Anne adayları son bir haftanız kaldı!

Ekim ayında grip aşısı yaptırmamış anne adayları son bir haftanız kaldı.

İşte, uzun bir ömür için 10 tavsiye

İşte, uzun bir ömür için 10 tavsiye!

Sağlıklı bir yaşam için dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?

10.09.2016Sağlık
Sağlıklı bir yaşam için 10 ipucu

Sağlıklı bir yaşam için 10 ipucu

Günlük hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler...

1.08.2016Sağlık
İzmirdeki salgın iddiasına bakanlıktan açıklama

İzmir'deki salgın iddiasına bakanlıktan açıklama

Sağlık Bakanlığı, medyada “İzmir’de Su Çiçeği Salgını” ve “Tek Doz Aşı Su Çiçeğini Önlemiyor” haberlerinin yer alması üzerine yaptığı açıklamada, herhangi bir ilde su çiçeği salgını riskinden söz edilmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

27.05.2016Gündem
Sağlıklı çocuk yetiştirmenin 9 yolu

Sağlıklı çocuk yetiştirmenin 9 yolu

Sağlık anne, sağlıklı çocuk demek!

Kanser riskinizi azaltacak 7 öneri

Kanser riskinizi azaltacak 7 öneri

Hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler kanser riskinizi azaltabilir!

28.12.2015Sağlık
Sağlıklı yaşam için 10 ipucu

Sağlıklı yaşam için 10 ipucu

Düzenli spor yapmak ve dengeli beslenmek; sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları... Bunların başında sigara ve alkolden uzak durmak geliyor. Günlük hayatta yapılabilecek küçük değişikliklerle hastalıklardan korunup sağlıklı, mutlu ve uzun bir hayat yaşamak artık mümkün. Ama bunun için çaba göstermek gerekiyor.

15.12.2015Avrupa

Yazar Sonuçları

Zatürre aşısıyla ilgili merak edilenler

Covid-19 pandemisinin içinde bulunduğumuz şu günlerde çokça sorulan sorularda biri de toplumda zatürre aşısı olarak bilinen pnömokok aşısı... Bu aşıyı yaptırmalı mıyız? Zatürre (pnömonia) nedir? Pnömokok aşısı nedir? Pnömokok aşısı kimlere yapılmalı? Zatürre (pnömonia) aşısı Covid-19'dan korur mu? Covid-19 pandemisi sürecinde kimlere zatürre aşısı yapılmalı? Tüm bu soruların cevabını yazımda bulabilirsiniz.

25.09.2020

Köpeklerde görülen bulaşıcı hastalıklar ve korunma yöntemleri

İnsan olarak bizler -özellikle çocukluk dönemlerimizde- bulaşıcı ve sağlık açısından tehlikeli olabilecek hastalıklara karşı aşı uygulamaları ile nasıl tedbir alıyorsak, köpekler için de bu tip önlemler almak gereklidir.

12.12.2019
“Çocuğuma menenjit aşısı yaptırmalı mıyım”

“Çocuğuma menenjit aşısı yaptırmalı mıyım?”

Menenjit aşısı hakkında merak edilen her şey…

18.06.2019

Aşıda neler oluyor?

Anayasa Mahkemesi (AYM) anne-baba rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılmasını Anayasa’nın “kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığını” düzenleyen 17. ve “temel hak ve hürriyetlerin ancak kanunla sınırlanabileceğine” ilişkin 13. maddesine aykırı bularak ihlal kararı verdi.

26.11.2018

Köpeklerde aşı ve paraziter mücadele

Köpekler bazı bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara karşı aşılanması ve bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmesi gereken canlılardır.

5.09.2018

Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat!

Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş ile hem hamilelik ve annelik serüvenini hem de vakıf olarak yaptıkları çalışmaları konuştuk.

18.08.2018

Bir bebekle uçmak

Malum yaz aylarındayız. Sıkça tatil planlarımız olacak. Ancak çoğu anne için bebeği küçükken seyahat etmek korkulu bir rüya haline dönebiliyor...

13.07.2017

Bu bakteriler çok şirin

Çocukların sağlıklı bir geleceğin olması için en önemli şeylerden biri probiyotikler. Türkiye’de yeni yeni keşfediliyorlar. Sezaryenle doğmuş olan bebekler, antibiyotik kullananlar, anne sütü emmemiş olanlar ve alerjisi olanlar mutlaka probiyotik desteği almalı! Sebeplerini Prof. Dr. Ateş Kara ile konuştuk.

14.04.2017

Tek doz aşıya yatan 1 Euro, sağlıkta 4 Euro kazandırıyor

PARİS’teki Institut Pasteur’da Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin himayesinde gerçekleşen “Dünya Çocuk Felci Günü”nde perdeye Pakistan’dan bazı görüntüler yansıdı:

29.10.2016
Yenidoğan (0-1 ay) bebekler için gerekli aşılar

Yenidoğan (0-1 ay) bebekler için gerekli aşılar

Virüslerin neden olduğu pek çok hastalığa karşı bebeğinizi koruyun!

3.03.2016