EKSTRA
MENÜ

Aşı Çalışması

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 787 haberi bulunmuştur.

Aşı Çalışması Haberleri

Yerli aşı ne zaman çıkacak İşte aşı çalışmalarında son durum

Yerli aşı ne zaman çıkacak? İşte aşı çalışmalarında son durum

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için sürdürülen aşılama programı kapsamında vatandaşlara BioNTech ve Sinovac aşıları vurulmaya devam ediyor. Pek çok kişi de yerli aşı çalışmalarındaki son durumu merak ediyor. Peki, yerli aşı ne zaman çıkacak?

8.04.2021Gündem
En çok vakanın görüldüğü Samsun’da nüfusun yüzde 15’i aşılandı

En çok vakanın görüldüğü Samsun’da nüfusun yüzde 15’i aşılandı

SAĞLIK Bakanlığı'nın güncel koronavirüs haritasında 5 haftadır nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü Samsun’da, aşı çalışmalarının devam ettiğini ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “200 binin üzerinde Samsunlunun 1’inci doz, 150 bine yakınının da 2’nci doz aşıları yapıldı. Nüfusumuzun neredeyse yüzde 15’i aşının koruma kalkanının içine girdi” dedi.

5.04.2021Gündem
Yerli aşı ne zaman kullanılma sunulacak İşte en son gelişmeler

Yerli aşı ne zaman kullanılma sunulacak? İşte en son gelişmeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yerli aşı çalışmalarımız tamamlandığında aşımızı tüm insanlığın kullanımına sunmayı öngörüyoruz' dedi. Bu gelişmenin ardından bir süredir devam eden yerli aşı çalışmalarının ne durumda olduğu merak konusu oldu. Peki, yerli aşı ne zaman çıkacak?

1.04.2021Gündem
Uzman isimden aşıda tedirginlik yaşayanlara önemli uyarı

Uzman isimden aşıda tedirginlik yaşayanlara önemli uyarı!

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, aşılarını yaptırmış olmalarına rağmen antikor gelişmeyenlerde 'Acaba aşı etkisiz mi?' soru işaretinin oluştuğunu belirtti. Çelen, "Antikorun gelişmemiş olması, korumadığı anlamına gelmemektedir. Bu konuyla ilgili farklı çalışmalar var. Aşı antikor titresi gelişmemiş kişilerin dahi hücresel düzeyde bağışıklık geliştirebileceğini gösteren çalışmalar var. Toplumun antikor titresinin yüksekliğiyle veya gelişip gelişmediği noktasıyla aşıdan korunmadığı şeklinde yanlış hipotez oluşturmamasını öneriyoruz" dedi.

1.04.2021Gündem
Nazal aşı nedir, nasıl uygulanır

Nazal aşı nedir, nasıl uygulanır?

Nazal aşı, Covid-19 sürecinde sık sık gündeme gelen aşı türlerinden birisi olmaya devam ediyor. Türk bilim insanları tarafından geliştirilme aşamasında olunan nazal aşı, burundan sprey yöntemiyle uygulanabiliyor. Peki, nazal aşı nedir, nasıl uygulanır? İşte, nazal aşı hakkında merak edilen bazı bilgiler

31.03.2021Gündem
Son dakika... Sağlık Bakanı Kocadan mutasyonlu koronavirüs açıklaması: Oran yüzde 75lere ulaştı

Son dakika... Sağlık Bakanı Koca'dan mutasyonlu koronavirüs açıklaması: Oran yüzde 75'lere ulaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Koca, teravih namazlarının kapalı olmayacağını belirterek şu anda 2.8 milyon BionTech aşısının olduğunu söyledi. Bakan Koca, mutasyonun Türkiye'deki oranının yüzde 75’lere ulaştığı ifade etti.

30.03.2021Gündem
Koronavirüste yeni varyant bu kez çocukları hedef alıyor

Koronavirüste yeni varyant bu kez çocukları hedef alıyor

Koronavirüs salgınında normalleşme dönemiyle vaka sayıları giderek artan Türkiye'de hızlı artıştan bu kez çocuklar da etkilendi. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmunoloji Bilimdalı’ndan Prof. Dr. Ayper Somer, İngiliz varyantının özellikle 0-9 yaş çocukları çok daha fazla vurduğunu söyledi. Prof. Dr. Ayper Somer, "Bu sefer hem daha ağır seyrediyor hem de kovid sonrası dönemde çocuklarda ortaya çıkan Mis-C tablosu, en çok kalbi etkiliyor. Kalp kası iltihabı dediğimiz miyokardit’e yol açıyor. Son zamanlarda ateş ve çarpıntı şikayetiyle gelen çocuk vakalarımız da arttı" dedi.

30.03.2021Haber
Koronavirüste yeni varyant paniği Bu kez çocukları hedef alıyor: Miyokardit vakalarında patlama yaşanabilir

Koronavirüste yeni varyant paniği! Bu kez çocukları hedef alıyor: Miyokardit vakalarında patlama yaşanabilir

Koronavirüs salgınında normalleşme dönemiyle vaka sayıları giderek artan Türkiye'de hızlı artıştan bu kez çocuklar da etkilendi. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmunoloji Bilimdalı’ndan Prof. Dr. Ayper Somer, İngiliz varyantının özellikle 0-9 yaş çocukları çok daha fazla vurduğunu söyledi. Prof. Dr. Ayper Somer, "Bu sefer hem daha ağır seyrediyor hem de kovid sonrası dönemde çocuklarda ortaya çıkan Mis-C tablosu, en çok kalbi etkiliyor. Kalp kası iltihabı dediğimiz miyokardit’e yol açıyor. Son zamanlarda ateş ve çarpıntı şikayetiyle gelen çocuk vakalarımız da arttı" dedi.

30.03.2021Gündem
Türkiyede de çalışılıyor... Sprey aşı koronavirüs salgınını bitirebilir

Türkiye'de de çalışılıyor... Sprey aşı koronavirüs salgınını bitirebilir

Sprey, yani ‘nazal’ aşı uzmanlara göre büyük umut vaat ediyor. Zira şu ana kadar geliştirilen aşılar virüsün bulaşmasını önlemiyor, hastalığın hafif atlatılmasını sağlıyor. Ama virüsün girdiği burundan ya da ağızdan uygulanan sprey aşının bulaşı engellemesi bekleniyor. Prof. Dr. İsmail Balık, “Bu da salgını bitirebilir” diyor.

30.03.2021Gündem
Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak Koronavirüs haritası ve aşı çalışması gündemde

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? Koronavirüs haritası ve aşı çalışması gündemde!

Bilim Kurulu Toplantısı, koronavirüste yeni tedbirler ve aşı çalışmaları gündemi ile gerçekleşiyor. Bilim Kurulunun değerlendirmeleri ışığında alınan kararlar koronavirüs mücadelesinde yeni yol haritasını belirlerken, gözler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bu haftaki açıklamalarına çevrildi. Milyonların beklediği kritik toplantı sonrası Bakan Koca'nın illerdeki haftalık vaka oranları ve yerli aşı çalışmaları ile ilgili değerlendirme yapması bekleniyor. Peki, Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman yapılacak? İşte, koronavirüs haritası ve aşı gündeminin masada olması beklenen Bilim Kurulu Toplantısı'nın tarihi ile ilgili bilgiler.

16.03.2021Gündem
Yerli aşı mutant virüse karşı etkili mi TÜBİTAK Başkanından flaş açıklama

Yerli aşı mutant virüse karşı etkili mi? TÜBİTAK Başkanı'ndan flaş açıklama

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, yerli aşı çalışmalarıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Mandal, ''Aşının özellikle mutant virüslere karşı, değişimlere karşı daha hızlı bir şekilde kullanılabilmesi için, etkili olabilmesi için, tek bir bölgeye yönelik değil, 4 bölgeye birden etkili olabilecek şekilde tasarımları yapıldı'' dedi.

11.03.2021Gündem
Çin aşısının faz 3 sonuçları çıktı: Hastaneye yatışı yüzde 100 önlüyor, etkinliği yüzde 83.5

Çin aşısının faz 3 sonuçları çıktı: Hastaneye yatışı yüzde 100 önlüyor, etkinliği yüzde 83.5

Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi’nin koordinasyonunda 24 merkezde yapılan Coronavac aşı çalışmasının faz 3 sonuçları açıklandı. Buna göre, Türkiye’de aşı etkinliği yüzde 83.5, hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 oldu.

4.03.2021Gündem
Aşı çalışması yapan sağlık görevlileri kaza yaptı; 4 yaralı

Aşı çalışması yapan sağlık görevlileri kaza yaptı; 4 yaralı

KÜTAHYA’da koronavirüsle mücadele kapsamında evlerde aşı çalışması yapan sağlık görevlilerinin bulunduğu hafif ticari araç, kamyonet ile çarpıştı. Kazada, 4 sağlık görevlisi hafif şekilde yaralandı.

2.03.2021Gündem
Koronavirüs için normalleşme uyarısı... İyi mutasyon için iki temel önlem

Koronavirüs için 'normalleşme' uyarısı... İyi mutasyon için iki temel önlem

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, mart ayının koronavirüs ile mücadelede kritik eşik olduğunu söyledi. Doç. Dr. Savaşçı, iyi mutasyonlara ulaşmak için iki temel önlem olduğunu işaret ederek, "Biri alınan önlemler maske, mesafe; diğeri aşı. Virüs ne kadar çok ortamda bulaşıcılığını kaybetmeye başlarsa, bunlar iyi mutasyona dönmeye başlayacak.'' dedi.

19.02.2021Gündem
Zorlu aşı çalışması Karlı yolları böyle aşıp gittiler...

Zorlu aşı çalışması! Karlı yolları böyle aşıp gittiler...

Van'ın Çaldıran ilçesinde, soğuk hava ve zorlu kış şartlarına rağmen aşılama çalışmalarına devam ediliyor. Evde sağlık hizmeti alan veya sağlık sorunları nedeniyle hastaneye gidemeyen 65 yaş üstü vatandaşlar için sağlık ekipleri, karlı yolları aşarak, ulaştıklarına Covid-19 aşısı yapıyor.

17.02.2021Gündem
Vandaki aşı çalışması Hollandada gündem olmuştu O doktor konuştu...

Van'daki aşı çalışması Hollanda'da gündem olmuştu! O doktor konuştu...

Van'ın Gevaş ilçesindeki sağlık ekiplerinin aşı çalışmalarını, Hollanda'da yayın yapan televizyon kanalının yayınlanmasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da görüntüleri sosyal medyadan "Bu ülkeyle gurur duymak için çok nedenimiz var" notuyla paylaştı. DHA'ya konuşan Gevaş Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Dr. Ayşenur Zengin, aşı çalışmalarının 1 gününü Hollanda kanalının görüntülediğini belirterek, Bakan Koca'nın paylaşmasından dolayı da çok mutlu olduklarını söyledi.

16.02.2021Gündem
Bakan Varank: Türkiyeyi uzayda bir üst lige taşımak amacındayız

Bakan Varank: Türkiye'yi uzayda bir üst lige taşımak amacındayız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AA Editör Masası'nda açıklamalarda bulundu. Uzay alanındaki hedefleri anlatan Bakan Varank, "Türkiye Uzay Ajansı iddialı ama uzay alanında kabiliyetler kazandıracak, mevcut durumun üstüne çıkaracak, uzay ekonomisi noktasında önemli bir noktaya getirecek program hazırladı" dedi. Varank uzaya gönderilecek kişide aranan özelliklerden bahsederken, Uzay Limanı gelişmelerini de duyurdu.

10.02.2021Ekonomi
Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan açıkladı: Antalyada mutasyonlu bir hasta tespit edildi

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan açıkladı: Antalya'da mutasyonlu bir hasta tespit edildi

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, bir koronavirüs hastasında İngiltere mutasyonunu tespit ettiklerini belirterek, "Mutasyonların hem hastalık yapıcı etkisi, hem bulaştırıcılık hızı, hem de sonuç olarak ne kadar ağır seyrettiğini takip edeceğiz. Birkaç çeşit aşıdan en çok hangisinin etkili olduğu, bu etkinin ne kadar uzun sürdüğü takipler neticesinde ortaya çıkacak" dedi.

10.02.2021Gündem
5 adımda nasıl aşısız kalmayız

5 adımda nasıl aşısız kalmayız?

Tüm dünyada yaşanan aşı tedarik sorunu, pandemi sürecinin daha da uzaması tehlikesini doğuruyor. Türkiye’nin de yaşadığı sorunun çözümü için Prof. Dr. Zafer Kurugöl kısa vadeli, orta-uzun vadeli çözüm önerileri sundu.

6.02.2021Gündem
Prof. Dr. Zafer Kurugölden aşı açıklaması: Okullar açılacaksa...

Prof. Dr. Zafer Kurugöl'den aşı açıklaması: Okullar açılacaksa...

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Zafer Kurugöl, "Okullar açılacaksa, öğretmenlerimiz birinci aşamada veya ikinci aşamanın ilk adımında öncelikli aşılanmalı." dedi.

20.01.2021Gündem
Kovid-19 aşısı hakkında çok merak edilen sorular ve yanıtları

Kovid-19 aşısı hakkında çok merak edilen sorular ve yanıtları

Çiçek, çocuk felci, difteri gibi salgın hastalıkların aşılar sayesinde dünyada azaldığını söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman, aşıların insanlık tarihinde pek çok hastalığın sonlandırılmasında etkili silahlar olduğunu ifade ederek Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan Kovid-19 aşısıyla ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.

20.01.2021Sağlık
18 yaş altı da aşılanmalı

18 yaş altı da aşılanmalı

CHP’de hazırlanan aşı raporunda sadece 18 yaş ve üzeri aşılamanın yetersiz olduğu belirtilerek, “Aşı planlarında 18 yaş altı tüm ülkelerde ihmal edilmektedir” denildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulan raporda şu tespitler yer aldı:

18.01.2021Gündem
AK Partili Bostancı: Erken seçim rüyası görmek isteyenler var

AK Parti'li Bostancı: Erken seçim rüyası görmek isteyenler var

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dönemde Ankara'daki siyasi ziyaretlerine ilişkin, "Her siyasi temastan erken seçim rüyası görmek isteyenler var. Aslında onların senaryosu erken seçim talebi olduğu için her türlü vesileyi buna işaret olarak okumaları, malum düşle yatıp, malum rüyayı görme olarak anlaşılabilir. Sayın Cumhurbaşkanı defalarca beyan etti; seçim zamanında yapılacak" dedi.

16.01.2021Gündem
Koronavirüs, grip ve soğuk algınlığı karıştırılmamalı

Koronavirüs, grip ve soğuk algınlığı karıştırılmamalı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, grip mevsimi uyarısında bulunarak COVID-19, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının birbirine karışma ihtimalini dile getirdi.

12.01.2021Sağlık
Kritik aşamaya gelindi: Covid-19 aşısında önemli adım...

Kritik aşamaya gelindi: Covid-19 aşısında önemli adım...

Türkiye, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı aşı çalışmalarında kritik aşamaya geldi. En yenilikçi aşı yöntemlerinden biri olarak kabul edilen çalışmaları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerinde gözlemledi.

10.01.2021Ekonomi
Şimdi de MS hastalarına umut olacaklar

Şimdi de MS hastalarına umut olacaklar!

Koronavirüse karşı geliştirdikleri aşıyla dünyaya umut olan Prof. Uğur Şahin ile Özlem Türeci'nin kurucu ortağı olduğu BioNTech'ten yeni bir aşı çalışması daha. Sinsi ve bugüne kadar çaresi bulunamayan MS (Multipl Skleroz) hastalığına karşı bir aşı geliştirdikleri açıklandı.

8.01.2021Dünya
Bakan Kocadan önemli görüşme DSÖden Türkiyeye teşekkür

Bakan Koca'dan önemli görüşme! DSÖ'den Türkiye'ye teşekkür

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge ile video konferans üzerinden bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Avrupa bölgesindeki vaka artışları, koronavirüsteki mutasyon, Türkiye’deki güncel durum ve aşı çalışmaları ele alındı. Kluge, DSÖ'nün tavsiyelerini izlediği için Türkiye'ye tebrik ve teşekkürlerini iletti.

7.01.2021Gündem
Farklı iki aşı yaptırmaya gerek var mı Dikkat çeken açıklama...

Farklı iki aşı yaptırmaya gerek var mı? Dikkat çeken açıklama...

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, koronavirüs aşısına çok talep olduğunu belirterek, 'Böyle bir ortamda bir aşıyı bulmuşken ikinci farklı aşıyı yapmak gerçekten kaynak israfı oluyor. Diyelim ki siz aşı yaptınız antikor oluşmadı, riskli gruptasınız o zaman belki ikinci aşı yapılabilir ama ikisini aynı anda yapmanın bir faydası olmayacaktır. Belki antikor yanıtınızı artıracaktır ama siz tek aşı da bunu elde ediyorsanız ikinci bir aşıyı yapmaya gerek yoktur' dedi.

6.01.2021Gündem
Koronavirüs mutasyonu aşı kadar ilaç çalışmalarının önemli olduğunu gösterdi

Koronavirüs mutasyonu aşı kadar ilaç çalışmalarının önemli olduğunu gösterdi

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Batu Erman, İngiltere’de ortaya çıkan ve tüm dünyanın gündemine oturan Kovid-19 mutasyonuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Erman, insanı enfekte eden virüsün vücudu bir test tüpü gibi kullandığını söyleyerek “Virüs vücutta ne kadar çok kalırsa, o kadar çok kendini çoğaltır. Bu da virüsün genetiğinde değişimlere yol açar. Pandemide herkes bir test tüpü ve herkes değişik mutasyonlar yaratıyor. İşte bu nedenle aşılar kadar, ilaç çalışmaları da önemli. Virüsün vücutta geçirdiği zamanı azaltıp kendini çoğaltmasını engelleyecek, yani hastalığı baskılayacak ilaçlar çok önemli. Bizim de TÜBİTAK desteğiyle yürüttüğümüz ilaç çalışmalarımız var” dedi.

3.01.2021Gündem
Prof. Dr. Zafer Kurugöl merak edilenleri yanıtladı... Korkmayın; çip takılmaz, gözleriniz çekik olmaz

Prof. Dr. Zafer Kurugöl merak edilenleri yanıtladı... 'Korkmayın; çip takılmaz, gözleriniz çekik olmaz'

Koronavirüs hayatımıza girdiği andan itibaren komplo teorileri de havalarda uçuşmaya başladı. ‘Aşıyla herkese çip takılacak mı, Çin aşısı olursak gözlerimiz çekikleşir mi? Çin kendi ülkesinde kimseyi aşılamıyor, biz neden Çin aşısı alıyoruz’ gibi akıl zorlayan soruları ve diğer merak edilenleri Prof. Dr. Zafer Kurugöl yanıtladı...

3.01.2021Gündem
Bakan Kocanın da saydığı 5 ilden biriydi Her 2 kişiden biri koronavirüs olmuş

Bakan Koca'nın da saydığı 5 ilden biriydi! Her 2 kişiden biri koronavirüs olmuş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da artış gösteren 5 ilin arasında saydığı Kahramanmaraş'ta alınan tedbirler etkisini gösterdi, vaka sayları düşüşe geçti. Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı Lütfi Tiyekli, kentteki her 2 kişiden birinin hastalığı geçirdiğini belirtirken, aşı çalışması ile tedbirlerin devam etmesiyle birlikte vaka saylarının daha da düşeceğini söyledi.

1.01.2021Gündem
Kovid-19 aşısı turizm sektörünü 2021 sezonu için umutlandırdı... Aşı çalışması pozitif etki yapacak

Kovid-19 aşısı turizm sektörünü 2021 sezonu için umutlandırdı... "Aşı çalışması pozitif etki yapacak"

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, "2019'da 16 milyona yakın misafirimiz gelmişti. 2021'de o rakamları rahatlıkla geçebileceğimize inanıyorum. Ama koronavirüsün bitmesi gerekiyor." dedi.

31.12.2020Seyahat
Türk doktor uyardı: Çocuklar üzerinden yetişkinlere geçiyor

Türk doktor uyardı: Çocuklar üzerinden yetişkinlere geçiyor

Londra’nın Harringay semtindeki Medi-Park Kliniği Başhekimi Dr. İbrahim Yahli, İngiltere’de görülen koronavirüs mutasyonuyla ilgili soruları, yayımladığı bir videoyla yanıtladı. Dr. Yahli, mutasyon geçiren virüsün hızla yayıldığını ve bu durumu, kliniklerine Covid-19 şikâyetleriyle başvuranların sayısındaki orantısız artışla kendilerinin de gördüğünü belirtti:

23.12.2020Avrupa
Son dakika haberi: Yerli koronavirüs aşısı için dönüm noktası Bakan Koca tarih verdi

Son dakika haberi: Yerli koronavirüs aşısı için dönüm noktası! Bakan Koca tarih verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de 16 ayrı aşı çalışması yapıldığını bildirerek, çalışmalardan birinin Faz-2 aşamasına 25 Aralık'ta başlanacağını söyledi.

12.12.2020Gündem
Bakan Koca: Aşıların gücüne inanıyoruz

Bakan Koca: Aşıların gücüne inanıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hacettepe Üniversitesi’nin “Uluslararası Katılımlı Ortak Aşı Sempozyumu”ndaki konuşmasında “Biz aşıların gücüne inanıyoruz, bilimsel çerçevede araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara itibar ediyoruz. Biz aşı ile bu hastalıktan da kurtulacağımıza inanıyoruz” dedi.

12.12.2020Gündem
Bakan Kocadan dikkat çeken aşı açıklaması: Başarısı en yüksek ülkelerin başındayız

Bakan Koca'dan dikkat çeken aşı açıklaması: 'Başarısı en yüksek ülkelerin başındayız'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yıllık 1 milyon 200 bin civarında çocuğun doğduğu ve nüfus büyüklüğüne göre aşılama başarısı en yüksek olan ülkelerin başında gelmekteyiz. Pandemi mücadelesine kilitlendiğimiz bu yıl içinde dahi yüzde 98’lere varan başarı grafiğimizi koruyoruz. 24 binden fazla birimde aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı ile Toplum Sağlığı Merkezlerimizle ülke genelinde 8 bini aşkın noktada vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve geliştirmek için hizmet veriyoruz" dedi.

11.12.2020Gündem
İkinci dozu vurulan Çin aşısının kontrollerinde yan etki görülmedi

İkinci dozu vurulan Çin aşısının kontrollerinde yan etki görülmedi

Sağlık Bakanlığı ve Çinli Biyoteknoloji firması tarafından imzalanan protokol ile koronavirüse karşı geliştirilen aşının ikinci dozunun yapılmasının ardından aşı gönüllülerinde yan etki görülmedi. Konuyla ilgili bilgi veren Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı ve Sorumlu Araştırmacı Dr. Ayşin Kılınç Toker, birkaç hastada grip benzeri semptom görülmesi dışında yan etki görmediklerini belirterek, her gün 10-15 yeni gönüllü aldıklarını söyledi.

8.12.2020Haber
Son dakika haberleri... İkinci dozu vurulan Çin aşısında yan etki görüldü mü Birkaç hastada...

Son dakika haberleri... İkinci dozu vurulan Çin aşısında yan etki görüldü mü? 'Birkaç hastada...'

Sağlık Bakanlığı ve Çinli Biyoteknoloji firması tarafından imzalanan protokol ile koronavirüse karşı geliştirilen aşının ikinci dozunun yapılmasının ardından aşı gönüllülerinde yan etki görülmedi. Konuyla ilgili bilgi veren Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı ve Sorumlu Araştırmacı Dr. Ayşin Kılınç Toker, birkaç hastada grip benzeri semptom görülmesi dışında yan etki görmediklerini belirterek, her gün 10-15 yeni gönüllü aldıklarını söyledi.

8.12.2020Gündem
Son dakika haberler: Türkiyeden ilk koronavirüs aşısı anlaşması Tarih belli oldu

Son dakika haberler: Türkiye'den ilk koronavirüs aşısı anlaşması! Tarih belli oldu

Son dakika haberi... Türkiye'de aralık-ocak-şubat ayında Çin menşeli 50 milyon doz Covid-19 aşısı gelecek. Aralık ayında 1 milyon doz alınması planlanan Alman aşısının ise devamında 25 milyona kadar alınması konusunda görüşmeler sürüyor. Yerli aşının ise nisan ayından itibaren devreye girmesi planlanıyor. Sağlık çalışanlarından başlanacak ilk uygulamanın 11 Aralık’ta yapılması bekleniyor.

1.12.2020Gündem
Covid- 19 aşısı Türkiyeye ne zaman gelecek Sağlık Bakanının yerli aşı açıklaması

Covid- 19 aşısı Türkiye'ye ne zaman gelecek? Sağlık Bakanı'nın yerli aşı açıklaması

Covid-19 aşısının Türkiye’ye geleceği tarih Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın düzenlediği basın toplantısında ele alındı. Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yapan Koca, dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapıldığını hatırlattı. Peki, Covid- 19 aşısı Türkiye'ye ne zaman gelecek? İşte aşı çalışmalarıyla ilgili son durum…

26.11.2020Gündem
Son Dakika: Fahrettin Koca o illere dikkat çekti ve günlük vaka sayısını açıkladı.. 28 bin 351 yeni koronavirüs vakası..

Son Dakika: Fahrettin Koca o illere dikkat çekti ve günlük vaka sayısını açıkladı.. 28 bin 351 yeni koronavirüs vakası..

Son dakika haberi... Türkiye geçen hafta cuma günü itibarıyla yürürlüğe giren yeni tedbirlerle ağırlaşan korona tablosu ile mücadele etmeye çalışırken, vaka ve ölü sayısı maalesef her geçen gün artıyor... Uzmanlar, bu sayıların 1-14 gün önceki durumu yansıttığını belirtirken, yeni kısıtlamaların etkisinin ise gelecek hafta pazartesi itibarıyla görülmesi bekleniyor. Bu şartlar altında Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri 17.00'da bir araya geldi. Toplantı az önce sonra erdi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kritik açıklamalar yaptı. Bakan Koca, tabloda semptom göstermeyen hastaların da artık yer alacağını duyurdu. Koronavirüste son durumu paylaşan Fahrettin Koca, "Son 3.5 aydan bu yana ağır hasta sayımızda artış 8 kata yakın oldu. Hatta 9 kat... Bugünkü Vefat sayımız 168. Bugün, en yüksek vefat sayımız" ifadelerini kullandı. Bakan Koca 25 kasım bugünkü korona vaka sayısını da açıkladı: 28 BİN 351...

26.11.2020Gündem
Son Dakika: Koronavirüs vaka sayıları tabloda yer alacak mı Fahrettin Kocadan flaş açıklama.. Türkiyede bugün 28 bin 351 yeni vaka var..

Son Dakika: Koronavirüs vaka sayıları tabloda yer alacak mı? Fahrettin Koca'dan flaş açıklama.. 'Türkiye'de bugün 28 bin 351 yeni vaka var..'

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tabloda vaka sayılarının yansıtılması ile ilgili flaş bir duyuruda bulundu. Koca; semptomsuz vakalarda artık tabloda yer alacak' diyerek tablodaki değişikliği aktardı. 'Fahrettin Koca bugün ülkemizde 28 bin 351 yeni vaka var..'dedi

25.11.2020Gündem
Son dakika... İlk yerli aşı müjdesi... 2015ten beri çalışma sürüyordu Bakan Koca duyurdu

Son dakika... İlk yerli aşı müjdesi... 2015'ten beri çalışma sürüyordu! Bakan Koca duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda Bakanlığımızın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmalar ilk sonuçlarını verdi. Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız kullanıma hazır. Erişkin tipi tetanos-difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı'' dedi.

25.11.2020Gündem
Son dakika... Çin aşısı mı Alman aşısı mı o tartışmaya Cerrahpaşa’dan yanıt

Son dakika... 'Çin aşısı mı Alman aşısı mı' o tartışmaya Cerrahpaşa’dan yanıt!

SAĞLIK Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Çin’li Sinovac firması ile anlaşmaya varıldığı ve 10 milyon doz aşı temin edileceğini açıklamasının ardından kamuoyunda oluşan “Alman aşısı mı, Çin aşısı mı” tartışmalarını, aşının Faz 3 klinik denemelerinin yürütüldüğü merkezlerden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak yanıtladı.

25.11.2020Gündem
“Çin aşısı mı Alman aşısı mı” tartışmalarına, Cerrahpaşa’dan yanıt

“Çin aşısı mı Alman aşısı mı” tartışmalarına, Cerrahpaşa’dan yanıt

SAĞLIK Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın Çin'li Sinovac firması ile anlaşmaya varıldığı ve 10 milyon doz aşı temin edileceğini açıklamasının ardından kamuoyunda oluşan "Alman aşısı mı, Çin aşısı mı" tartışmalarını, aşının Faz 3 klinik denemelerinin yürütüldüğü merkezlerden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak yanıtladı.

25.11.2020Haber

Yazar Sonuçları

Aşı egoistleri

Covid-19 salgınıyla birlikte dilimize birçok kelime girdi. Pandemi, epidemi, filyasyon, entübe, immun, bulaş gibi... Tıp alanındakiler bunları zaten kullanıyorlardı ama günlük dilimize de yerleşti. Şimdi de ‘Aşı milliyetçiliği’ kavramı dillerde. ABD eski başkanı Donald Trump’ın ‘America First’ diyerek başlattığı bencillik akımı korona aşısına da bulaştı.

7.04.2021

Ormanın sesi, suyun rengi değişti

Birleşmiş Milletler, 2012 yılında orman kaynaklarının önemini vurgulamak amacıyla 21 Mart tarihini ‘Dünya Ormancılık Günü’, 1993 yılında da 22 Mart tarihini ‘Dünya Su Günü’ ilan etmiştir. Trakya’nın ormanlarına, suyuna, Istranca’sına, Ergene’sine, yeraltı sularına yıllardır sahip çıkan emekli öğretmen dostumuz Göksal Çidem’e her yıl “Ormanımız ve sularımız durumu nasıl?” diye sorarız. Trakya Platformu Kırklareli Dönem Sözcüsü ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı olan Çidem der ki: “Ormanın sesi, suyun rengi çok değişti artık.”

23.03.2021

Yerli aşı çığır açacak

Covid-19 salgını hız kesmeden sürüyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya riayet ederek yayılmasını, daha fazla can almasını engellemek herkesin görevi. Ama bu salgını ortadan kaldırmıyor. Salgına karşı tek çare aşı. Değişik metotlarla hızla geliştirilen aşılarından bazılarına çeşitli ülkelerde acil kullanım izni verildi. Birçok ülke halkını aşılamaya başladı. Ama firmalar yeteri kadar aşı üretemiyor. Bu da işin bir başka yönü. Türkiye’de Çinli SinoVac firmasının geliştirdiği inaktif metotla üretilen aşıdan satın aldı. Aşılama çalışmaları hemen başladı. Kısa süre içinde de dünyada 10. sıraya yükseldik.

26.01.2021