EKSTRA
MENÜ

Aşı Çalışmaları

Aşı Çalışmaları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aşı Çalışmaları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.139 Aşı Çalışmaları haberi bulunmuştur.

Aşı Çalışmaları Haberleri

Son dakika haberi: Koronavirüs aşısı denemelerinde şok ölüm....Brezilyadan kötü haber geldi.. 28 yaşındaki doktor..

Son dakika haberi: Koronavirüs aşısı denemelerinde şok ölüm....Brezilya'dan kötü haber geldi.. 28 yaşındaki doktor..

Koronavirüs ile ilgili son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor... Tüm dünyada korona aşı çalışmaları hızla devam ederken Brezilya'dan kötü haber geldi. Avrupa'da 2. dalga corona virüsü kâbusu: Üst üste rekorlar. İşte tüm gelişmeler...

22.10.2020Dünya
Son dakika haberler: Adanada kör eden sinek tehlikesi

Son dakika haberler: Adana'da 'kör eden' sinek tehlikesi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile birlikte Doğu Akdeniz'de birçok hayvanın telef olmasına neden olan, 'üç gün hastalığı' olarak bilinen Bovine Ephemeral Fever'i (BEF) yayan 'culicoides' cinsi kan emici sineklerin, insanlarda da körlüğe ve deri altı hastalıklara neden olduğu ortaya çıktı. Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, "Bu sinekler, sivrisineklerle karıştırılmamalı. Aşı çıkana kadar belediyelerimizi sinekle mücadeleye davet ediyorum" dedi.

22.10.2020Gündem
Selçuk Üniversitesinde koronavirüse karşı hayvan deneyleri tamamlandı

Selçuk Üniversitesi'nde koronavirüse karşı hayvan deneyleri tamamlandı

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede Türkiye'den bilim insanları da çalışmalar yürütüyor.

22.10.2020Teknoloji
Bilim Kurulu ne zaman toplanacak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı için gözler resmi açıklamada

Bilim Kurulu ne zaman toplanacak? Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı için gözler resmi açıklamada!

Bilim Kurulu toplantısı ne zaman? Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı salgın sürecinde gündemde yer almaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleşen ve koronavirüste son durumun değerlendirildiği kritik toplantıda geçen hafta aşı çalışmaları, eğitim öğretim dönemi ve bölgelere göre koronavirüs vaka sayısı ele alındı. Gözler şimdi bu haftaki Bilim Kurulu toplantısının tarihinde. İşte, Bilim Kurulu toplantısı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın son açıklamalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

22.10.2020Gündem
Son dakika haberi: Yerli koronavirüs aşısında yeni gelişme İki hafta içerisinde insan üzerinde..

Son dakika haberi: Yerli koronavirüs aşısında yeni gelişme! İki hafta içerisinde insan üzerinde..

Son dakika haberi... Koronavirüs aşısında yeni gelişmeler, son değerlendirmeler ile takip ediliyor. ABD, Rusya, Çin gibi ülkelerde koronavirüs aşı çalışmaları devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli koronavirüs aşısıyla ilgili açıklama geldi. Kabine toplantısı sonrası değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, bahar aylarına kadar aşı meselesinin tamamen çözülmesinin hedeflendiğinin altını çizerek "Yerli aşılarda insan üzerinde denemelere 2 hafta içinde ulaşılacağı görülüyor." dedi. Bakan Koca da geçen hafta coronavirüs aşısıyla ilgili yaptığı son açıklamada, iki haftayı işaret etmişti. İşte, Yerli koronavirüs aşısıyla ilgili son gelişmeler...

21.10.2020Gündem
Küresel piyasalarda teşvik paketi iyimserliği

Küresel piyasalarda teşvik paketi iyimserliği

Küresel piyasalarda ABD teşvik paketine odaklı seyrin devam ettiği görülürken, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'nin açıklamaları ve ABD Merkez Bankası (Fed) Bej Kitap Raporu öncesi Asya borsaları ve vadeli işlemler tarafında pozitif bir seyir izleniyor.

21.10.2020Ekonomi
SON DAKİKA HABERİ: Koronavirüs aşısı bulundu mu Yerli koronavirüs aşısı için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi

SON DAKİKA HABERİ: Koronavirüs aşısı bulundu mu? Yerli koronavirüs aşısı için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi!

Son dakika haberi.. Koronavirüs aşısı bulundu mu sorusu özellikle tüm dünyada salgın eğiliminin artış gösterdiği bu günlerde internette sıklıkla cevabı aranan konular arasında geliyor. Yerli koronavirüs aşısında son durum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile gündeme geldi. Erdoğan Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Yerli aşı çalışmasında 2 hafta içinde insan üzerinde deneme yapılacak görülüyor" dedi. Diğer yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yapılan bilim kurulu toplantısının ardından soruları değerlendirdi. Pfizer, Belçika Puurs'taki fabrikasından paylaştığı video ile bütün dünyayı heyecanlandıran gelişmeyi duyurdu. Şirket, Belçika'daki Puurs'ta geliştirilen Kovid-19 aşılarının seri üretim bandındaki üretim aşamasını uluslararası kamuoyu ile paylaştı. Dünya basınında da aşı çalışmaları hakkında öne çıkan gelişmeler yaşandı. İşte kovid 19 aşı çalışmalarında yayınlanan son haberler

20.10.2020Gündem
Son dakika haberi: Hükümet onayladı... Gönüllülere koronavirüs bulaştıracak şirkete 10 milyon sterlin kaynak

Son dakika haberi: Hükümet onayladı... Gönüllülere koronavirüs bulaştıracak şirkete 10 milyon sterlin kaynak

Koronavirüs salgını tüm dünyada yayılmaya ve büyük can kayıpları yaşanmaya devam ederken, Covid-19'a karşı aşı çalışmaları da hızlanıyor. İngiltere'de bir şirket gönüllülere virüs bulaştırmak için hükümetten yüksek miktarda ödenek almaya hak kazandı.

20.10.2020Dünya
Son Dakika Haberler: Koronavirüs aşı çalışmalarında Bakan Kocadan dikkat çeken açıklama.. Koronavirüs aşısı bulundu mu

Son Dakika Haberler: Koronavirüs aşı çalışmalarında Bakan Koca'dan dikkat çeken açıklama.. Koronavirüs aşısı bulundu mu?

Koronavirüs aşısında son dakika gelişmeler gündemde yer almaya devam ediyor. Korona virüs aşısında umutlu bekleyiş sürerken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ülkemizde yapılan aşı çalışmaları hakkında son dakika açıklamalarda bulundu.. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana’da İl Değerlendirme Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, yerli aşı çalışmalarıyla ilgili olarak "Faz3 çalışması da 10 binlerce kişi de denecek. Deneklerin aşıdan önce 5 günlük karantina süreci olacak. Bu süreç 2 haftalık bir zaman gerektirmiş olacak. 2 hafta kadar sonra ilk insan deneme aşı uygulamamız yapılıyor olacak" dedi. Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Koca, "1. aşının dolumu üretimde bugün bitti. Yarından itibaren stilize çalışmaları olacak" dedi. Peki Koronavirüs aşı çalışmalarında hem ülkemizde hem de dünya genelindeki son durum nedir? İşte, ayrıntılar.

17.10.2020Gündem
Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısındaki artış karşısında Avrupa'da tedbirlerin sıkılaştırılmaya başlaması ve ABD'de teşvik paketinin açmaza girmesiyle dün negatif bir seyir izlerken, bugün yurt içi ve yurt dışında yoğun veri akışı ile AB Liderler Zirvesi'nden gelecek açıklamalar takip edilecek.

15.10.2020 Ekonomi
Ölü virüsten 1000 aşı

Ölü virüsten 1000 aşı

Yerli aşıda heyecanlı yarış sürüyor. 14 kuruma verilen aşı izinlerinden ikisinin öne çıktığı, ölü virüsten üretilen bin yerli aşının denemelerde kullanılacağı belirtiliyor.

15.10.2020Gündem
Son dakika: Bakan Kocadan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, yerli aşı çalışmalarıyla ilgili olarak, "Aşı çalışmalarını doğrudan yöneten uzmanlar bulunmaktadır. 600 kişilik ekip tarafından bu çalışmalar yürütülmektedir. Şu an aşılarından 2'si insan deney aşamasına yakındır" dedi. Öte yandan Bakan Koca, 'İstanbul'da vaka sayılarının yüzde 50 artması nedeniyle yeni önlemler alınacak mı?' sorusuna, "İstanbul'da genel olarak geriye dönüşlerle birlikte bir artış bekliyorduk. Biz şuan kısıtlama anlamında bir tedbiri düşünmüyoruz" şeklinde cevap verdi.

14.10.2020Gündem
Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ne zaman açıklama yapacak Bilim Kurulu toplantısı başladı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ne zaman açıklama yapacak? Bilim Kurulu toplantısı başladı!

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman? Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı yeni haftayla beraber gündeme geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleşen ve Türkiye'deki vaka sayısının değerlendirildiği kritik toplantıda, yeni tedbirler masaya yatırılıyor. Eğitim öğretim gündemi, yerli koronavirüs aşı çalışmaları ve hastanelerdeki önlemlerin toplantı bugün başladı. Toplantının ardından Bakan Koca değerlendirmelerde bulunacak. Gözler şimdi Bakan Koca'nın yapacağı açıklamalarda. İşte, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı ve Bakan Koca'nın açıklamalarıyla ilgili ayrıntılar...

14.10.2020Gündem
Borsa güne yükselişle başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,20 artışla 1.177,09 puandan başladı.

14.10.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Koronavirüs (coronavirüs) aşısı bulundu mu Yerli korona virüs aşısında kritik toplantı

Son dakika haberi: Koronavirüs (coronavirüs) aşısı bulundu mu? Yerli korona virüs aşısında kritik toplantı

Koronavirüs aşı çalışmasında son dakika haberler gündemde yer almaya devam ediyor. ABD, Rusya ve Çin gibi ülkelerde aşı çalışmaları sürerken, yerli korona virüs aşısıyla ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Yerli aşının ilk toplantısıyla ilgili Yerli Aşı Ortak Çalışma Grubu’na başkanlık eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 5 aşının hayvan denemelerinin tamamlandığını ve iki aşı adayının insan üzerinde denemelerinin başlayacağını açıkladı. Bu gelişmenin ardından gözler koronavirüs aşısını bulundu mu? sorusunun yanıtına çevrildi. Diğer yandan ABD'li ilaç üreticisi firma Covid-19 aşı denemelerine ara verdiklerini duyurdu.

13.10.2020Gündem
Aşı gönüllüsü rektör yardımcıları

Aşı gönüllüsü rektör yardımcıları

SBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kemalettin Aydın ve Prof. Dr. Mustafa Gerek, Ankara Şehir Hastanesinde, Çin'den gelen Kovid-19 aşısının gönüllüler üzerindeki denemesine katıldı.

13.10.2020Eğitim
Kayseriyi sağlıklı günler bekliyor

Kayseri'yi 'sağlık'lı günler bekliyor

Kayseri gıdadan mobilyaya, teknolojiden ağır sanayiye çok sayıda alanda devler liginde bir şehir. Erciyes’le, hemen eteğindeki Kapadokya’yla turizmin de cazibe merkezlerinden... Ancak tüm bunların yanında yeni bir merkez daha olmaya aday. Büyükşehir Belediye Başbakanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Sıradaki hedefimiz Kayseri’yi sağlık turizminin de merkezi yapmak” diyor...

12.10.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Öztürk: Kurallara uymazsak, salgının sonlanması 2022’ye bile sarkabilir

Bilim Kurulu Üyesi Öztürk: Kurallara uymazsak, salgının sonlanması 2022’ye bile sarkabilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, korona virüs salgını ile ilgili olarak, “Şimdiki rakamlara göre önümüzdeki Temmuz-Ağustos'a kadar bu salgın devam edecek. Hatta Eylül'e kadar devam edecek diye gözüküyor. Kurallara uymazsak, bu sayılar yükselmeye devam ederse doğal olarak salgının sonlanması Ağustos, Eylül yerine belki 2021’in sonuna hatta 2022’ye bile sarkabilir” dedi. Prof. Dr. Öztürk ayrıca aşı çalışmaları ile ilgili olarak, “Ülkemiz şu anda 13 aşı adayı ile çalışmalarını devam ettiriyor. 13 aşı adayın 3’ü şu anda klinik öncesi fazları bitirdi. 2021’in ilk 6 ayında özellikle riskli kişilere bazı aşılar uygulanmaya başlanır” dedi.

10.10.2020Haber
Son dakika haberi: Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi kurallara uymazsak dedi ve uyardı: 2022’yi bulabilir

Son dakika haberi: Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi kurallara uymazsak dedi ve uyardı: 2022’yi bulabilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, korona virüs salgını ile ilgili olarak, “Şimdiki rakamlara göre önümüzdeki Temmuz-Ağustos'a kadar bu salgın devam edecek. Hatta Eylül'e kadar devam edecek diye gözüküyor. Kurallara uymazsak, bu sayılar yükselmeye devam ederse doğal olarak salgının sonlanması Ağustos, Eylül yerine belki 2021’in sonuna hatta 2022’ye bile sarkabilir” dedi. Prof. Dr. Öztürk ayrıca aşı çalışmaları ile ilgili olarak, “Ülkemiz şu anda 13 aşı adayı ile çalışmalarını devam ettiriyor. 13 aşı adayın 3’ü şu anda klinik öncesi fazları bitirdi. 2021’in ilk 6 ayında özellikle riskli kişilere bazı aşılar uygulanmaya başlanır” dedi.

10.10.2020Gündem
Salgının hızını yeniden kestik

Salgının hızını yeniden kestik

Adana’da bir dizi incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Geçtiğimiz ay şiddetlenme yaşamıştık. Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçmişti. Bazı il ve bölgelerimize müdahalelerimiz oldu. Salgının hızını yeniden kestik” dedi.

10.10.2020Gündem
Covid-19un Getirdiği Kaygı ve Korku İle Nasıl Baş Edilir

Covid-19'un Getirdiği Kaygı ve Korku İle Nasıl Baş Edilir?

Covid-19 salgını tüm dünyada ve Türkiye'de derin etkiler oluşturdu. Salgın nedeniyle herkes zor ve farklı bir süreçten geçiyor. Bu süreç herkeste kaygı ve korkuya neden oldu. Peki bu duygularla nasıl mücadele edeceğiz? Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Solmaz anlatıyor.

9.10.2020İyi Yaşam
Altın zirveden uzaklaşıyor

Altın zirveden uzaklaşıyor

Yaşanan bölgesel savaşlar, ticaret anlaşmazlıkları ve içinde bulunduğumuz pandemi dönemi yatırımcı için güvenli liman olarak da tanımlanan altını zirveye taşıdı. Altın 5 yılda 1.147 dolardan 2 bin doların üzerine kadar çıksa da, son dönemlerde gerileme yaşadı. Altının ons fiyatı 1880 dolar seviyelerinden işlem görürken, uzmanlar aşının bulunmasıyla altında düşüşün devam edeceği görüşünde.

8.10.2020Ekonomi
Altın zirveden uzaklaşıyor

Altın zirveden uzaklaşıyor

Yaşanan bölgesel savaşlar, ticaret anlaşmazlıkları ve içinde bulunduğumuz pandemi dönemi yatırımcı için güvenli liman olarak da tanımlanan altını zirveye taşıdı. Altın 5 yılda 1.147 dolardan 2 bin doların üzerine kadar çıksa da, son dönemlerde gerileme yaşadı. Altının ons fiyatı 1880 dolar seviyelerinden işlem görürken, uzmanlar aşının bulunmasıyla altında düşüşün devam edeceği görüşünde.

8.10.2020Ekonomi
Afrikada 15 noktada Kovid-19 aşı denemesi yapılıyor

Afrika'da 15 noktada Kovid-19 aşı denemesi yapılıyor

Kovid-19'un en fazla görüldüğü ülkelerden Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 5, Mısır'da 4 sağlık merkezinde aşı deneme çalışmaları sürüyor.

7.10.2020Dünya
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TBMMnin açılışında flaş mesajlar AYM ve idam sorusuna cevap

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TBMM'nin açılışında flaş mesajlar! AYM ve idam sorusuna cevap

TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 4. Yasama Yılı'nın başlaması dolayısıyla özel gündemle toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılının açılış konuşmasını yaptı. Erdoğan konuşmasında Azerbaycan'a tam destek vererek, "Trump, Putin, Macron’la görüştük ama netice yok. Azerbaycanlı kardeşlerimiz şu anda topraklarına dönecekleri günü bekliyor. Ona kimse yanaşmıyor. Önce bir bunu konuşalım hep oturdular konuştular ama bir netice yok. İşte şimdi netice almanın zamanı Azerbaycanlı kardeşlerimiz de şimdi kendi göbeğini kesmenin adımını attılar" dedi. Erdoğan ayrıca ekonomiyle ilgili gelişmelere değinerek, “Amacımız V tipi bir toparlanmayı sağlayıp bu yılı artı değerde kapatmaktır” ifadelerini kullandı. Öte yandan Erdoğan MHP Genel Başkanı'nın Anayasa Mahkemesi ile ilgili çağrısını yorumladı. Erdoğan Bahçeli'nin sözleriyle ilgili olarak, "Parlamento yeni bir adım atarsa seve seve ben de atarım" dedi. Erdoğan idam cezası tartışmaları ile ilgili de ‘İdamla ilgili karar bana gelirse onaylarım’ ifadelerini kullandı.

1.10.2020Gündem
Son dakika: Bakan Kocadan önemli açıklamalar

Son dakika: Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kritik Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca ölüm sayılarıyla ilgili olarak yapılan spekülasyonlarla ilgili "Skor arayışında olanlar sayıyı gerçekten yüksek göstermeye çalışanlar neye dayanak arıyor" ifadelerini kullandı. Bakan Koca konuşmasında ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir'deki son durumla ilgili olarak "Ankara'da vaka sayısı %24.8 oranında düştü. 3 hafta öncesine göre düşüş ise %60'larda. İzmir'de vaka sayısı %26 oranında düştü. İstanbul'da vaka sayısı %2.8 oranında düştü" dedi.

30.09.2020Gündem
Son dakika haberler... Cerrahpaşada da ilk koronavirüs aşısı yapıldı

Son dakika haberler... Cerrahpaşa'da da ilk koronavirüs aşısı yapıldı

Kovid-19 Faz 3, gönüllü aşılamaları İstanbul'da ilk kez yapıldı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ndeki aşılama Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde hasta bakıcı olan Asım Baştürk gönüllü olarak ilk aşıyı oldu. Baştürk, "Kendim gönüllü oldum, hiç kimsenin de baskısı olmadan. Tabi ki Türkiye ve dünyada olan bu belanın gitmesini bir an önce istiyoruz" dedi.

28.09.2020Gündem
Aşıda da ön cephedeler

Aşıda da ön cephedeler

Koronavirüse karşı en ön cephede savaşan sağlık çalışanları bu kez de aşı denemelerinde gönüllü oldu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 400 kişiye bugün aşının ilk dozu verilecek. Hürriyet, aşı denemelerinde gönüllü olan sağlık çalışanlarıyla konuştu.

28.09.2020Gündem
Çinli şirket Kovid-19 aşı adayının 2021 başında kullanıma hazır olabileceğini açıkladı

Çinli şirket Kovid-19 aşı adayının 2021 başında kullanıma hazır olabileceğini açıkladı

Çinli ilaç şirketi SinoVac, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği potansiyel aşının 2021 başında kullanıma hazır hale gelebileceğini bildirdi.

25.09.2020Dünya
Koronavirüs felç ve inmeye neden olur mu

Koronavirüs felç ve inmeye neden olur mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında vaka sayısı 30 milyonu geçti. İlk başlarda sadece akciğerlerimizi etkilediği bilinen virüs, artık her gün vücudumuzda başka başka belirtiler ile kendini gösteriyor.

24.09.2020Sağlık
Son dakika haberler: Kocaeli Üniversitesinde gönüllü aşılamaları başladı

Son dakika haberler: Kocaeli Üniversitesi'nde gönüllü aşılamaları başladı

ÇİN'de  geliştirilen aşının geçtiğimiz hafta Türkiye'de başlayan Faz 3 klinik araştırmalarında gönüllü uygulamaları için ikinci merkez, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi oldu. İlk olarak geçtiğimiz hafta Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlanan gönüllü aşılamalarında, şimdiye dek 23 sağlık çalışanının aşılaması tamamlandı. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de ilk olarak yüksek risk grubundaki gönüllü sağlık çalışanları aşılanacak, merkezde günde 10 gönüllüye aşı yapılması planlanıyor. Demirören Haber Ajansı (DHA) merkezde ilk gönüllüye yapılan aşılamayı yerinde görüntüledi.

24.09.2020Gündem
Son dakika: Koronavirüs aşısı bulundu mu Cumhurbaşkanı Erdoğandan yerli aşı açıklaması  İşte coronavirüs aşısında son durum

Son dakika: Koronavirüs aşısı bulundu mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli aşı açıklaması! İşte coronavirüs aşısında son durum

Son dakika koronavirüs haberleri gündeme gelirken, aşı çalışmalarında son durum bilim insanlarının çalışmaları ile takip ediliyor. Rusya, ABD, Çin gibi ülkelerde corona virüs aşı çalışmaları klinik ortamda gerçekleşirken, yerli korona virüs aşısı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli değerlendirmelerde bulundu. Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, aşı geliştirme çalışmalarının 2'sinde deneylerin başlandığını belirterek, "İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında bu aşıları milletimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz. " dedi. İşte, corona virüs aşısında son gelişmeler ve Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları.

24.09.2020Gündem
Kocaeli Üniversitesinde de aşı denemelerine başlandı

Kocaeli Üniversitesi'nde de aşı denemelerine başlandı

Çin'den gelen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde gönüllü sağlık çalışanları üzerinde test edilmeye başlandı.

23.09.2020Gündem
Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı, 22 Eylül korona tablosu ve vaka sayısını açıkladı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı, 22 Eylül korona tablosu ve vaka sayısını açıkladı!

Son dakika haberi... Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (koronavirüs) için son gelişmeleri ve Türkiye Günlük Korona Tablosu'nu açıkladı. Tabloya göre, son 24 saatte 114 bin 311 Kovid-19 testi yapıldı, 1692 kişiye hastalık tanısı konuldu, 65 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, ağır hasta sayısı 1522 oldu.

22.09.2020Gündem
Çinli şirketin Kovid-19 aşı adayının üçüncü aşama klinik denemeleri Rusyada başladı

Çinli şirketin Kovid-19 aşı adayının üçüncü aşama klinik denemeleri Rusya'da başladı

Çin ilaç şirketi CanSino'nun potansiyel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı, Rusya'da insanlar üzerinde test edilmeye başlandı.

22.09.2020Dünya
Son dakika haberler: Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Gündüz: Yaşlıların bıraktığı yoğun bakımları gençler dolduruyor

Son dakika haberler: Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Gündüz: Yaşlıların bıraktığı yoğun bakımları gençler dolduruyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, gençlerin yoğun bakımda tedavi görme oranının yüzde 25'e çıktığını söyledi. Gündüz, "Yaşlıların bıraktığı yoğun bakım alanlarını gençler dolduruyor" dedi. Sonbahar ve kış aylarında mevsimsel gripten de koronavirüs tedbirlerine uyumla korunulabileceğini belirten Prof. Dr. Gündüz, "Belirtileri birbirine çok yakın. O nedenle laboratuvar testleri ve birtakım hastanede yapılan tetkiklerle birini diğerinden ayırt etmek mümkün oluyor. Ancak toplumumuz eğer Covid-19 için alınan önlemlere devam ederse mevsimsel gripten de korunabiliriz. Biz yine maske, mesafe ve el hijyenine dikkat edelim. Düzensiz kalabalıklara girmekten kaçınalım." dedi.

22.09.2020Gündem
Bilim Kurulu üyesi Kara aşı için tarih verdi

Bilim Kurulu üyesi Kara aşı için tarih verdi

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, CNN TÜRK ekranlarında koronavirüs aşısıyla ilgili konuştu. Kara, aşının dünyaya Nisan-Mayıs ayı gibi gelebileceğini söyledi. Ancak Türkiye'deki aşı çalışmaları sayesinde bu tarihin Türkiye'de daha erken olabileceğini vurguladı.

22.09.2020Haber
Sağlık Bakanlığı duyurdu: Milli aşı babayiğitleri aranıyor

Sağlık Bakanlığı duyurdu: Milli aşı babayiğitleri aranıyor

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de kurulacak tesislerde aşı geliştirme, araştırma ve üretimin her aşamasında görev yapabilecek biyolog, laboratuvar teknisyeni, eczacı, kimyager, veteriner hekim, tıbbi farmakolog ve hekimler arıyor.

22.09.2020Gündem
Koronavirüs aşısı ne zaman çıkacak Cumhurbaşkanı Erdoğandan aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama

Koronavirüs aşısı ne zaman çıkacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama

Koronavirüs aşısında son durum bilgileri takip ediliyor. Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşanların sayısı 30 milyon 870 bine, salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 958 bine, iyileşenlerin sayısı ise 22 milyon 469 bine ulaştı. Tüm dünyada bunlar olurken, aşı çalışmalarının ne durum da olduğu da merak konusu oldu. ABD, Rusya ve Çin gibi ülkelerin aşı çalışmalarında aşamalar devam ediyor. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs aşısıyla ilgili yaptığı açıklamada, aşının 2021'de piyasaya sürüleceğini duyurdu. Peki, koronavirüs aşısı ne zaman çıkacak?

21.09.2020Gündem
Tarihi oturum Bozkır’a emanet

Tarihi oturum Bozkır’a emanet

BM Genel Kurulu, koronavirüs salgını nedeniyle 75 yıllık tarihinde ilk kez video konferansla toplanırken oturuma Volkan Bozkır başkanlık edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yarın Genel Kurul’dan dünyaya seslenecek.

21.09.2020Gündem
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş tedbir mesajı

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş 'tedbir' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında açıklamalarda bulundu. Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) önlemleriyle ilgili "Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi." diyen Erdoğan, "Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak zorundayız." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı çalışmalarıyla ilgili de "Yılbaşından sonra bazı olumlu sinyaller alacağımızı görüyoruz." diye konuştu.

18.09.2020Gündem
Coronavirüs aşısında son durum: Koronavirüs aşısı bulundu mu İşte son dakika aşı haberleri

Coronavirüs aşısında son durum: Koronavirüs aşısı bulundu mu? İşte son dakika aşı haberleri

Koronavirüs aşısında son durum bilgileri takip ediliyor. Bir çok ülkede bilim insanlarının aşı çalışmaları devam ederken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan olumlu haberler geldi. 'Coronavirüs aşısı bulundu mu?' sorusunun yanıtı gündemde yer alırken, Bakan Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, üretilen bazı aşıların faz-3 denemelerinin kaç kişi üzerinde yapılacağı ve şu an faz-3 çalışması süren 9 aşı bulunduğu aktardı. İşte, koronavirüs aşısında son gelişmeler ve Bakan Koca'nın ilk aşı çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamalar.

18.09.2020Gündem
Prof. Dr. Tufan Tükek: Kovid-19 aşısının kasım- aralık aylarında çıkması öngörülüyor

Prof. Dr. Tufan Tükek: Kovid-19 aşısının kasım- aralık aylarında çıkması öngörülüyor

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, "Kasım-aralık aylarında koronavirüs aşısının çıkacağını öngörüyorum. Kasım-aralık, en geç Ocak 2021'de aşılama biter diye düşünüyorum. Çin ve Rusya'yla görüşmeler var. Çin'den gelen aşının denemeleri başladı. Bu çalışmaların içinde biz de varız. Gönüllüler yavaş yavaş tespit ediliyor" dedi.

18.09.2020Haber
Son dakika haberi...Koronavirüs Aşı açıklaması: Kasım - Aralık aylarında...

Son dakika haberi...Koronavirüs Aşı açıklaması: 'Kasım - Aralık aylarında...'

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, "Kasım-aralık aylarında koronavirüs aşısının çıkacağını öngörüyorum. Kasım-aralık, en geç Ocak 2021'de aşılama biter diye düşünüyorum. Çin ve Rusya'yla görüşmeler var. Çin'den gelen aşının denemeleri başladı. Bu çalışmaların içinde biz de varız. Gönüllüler yavaş yavaş tespit ediliyor" dedi.

18.09.2020Gündem
Son dakika haberler: Türkiyede tarihi gün... Koronavirüs aşısında ilk gönüllü uygulaması yapıldı

Son dakika haberler: Türkiye'de tarihi gün... Koronavirüs aşısında ilk gönüllü uygulaması yapıldı

Gelen son dakika haberine göre, dünyanın dört gözle beklediği koronavirüs aşısında tarihi bir aşama Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirildi. Prof. Dr. Akova, "Aşılarla ilgili en çok korkulan şey, herkesin bilmediği ve merak ettiği konulardan bir tanesi de şu: Aşı yaptığımız zaman acaba aşı hastalığı artıracak potansiyel yan etkiye sahip olabilir mi? Çünkü biz aşı ile kanda antikor yükselmesini bekliyoruz. Ama yükselen antikoru olan hastalar, gerçek virüsle karşılaşırlarsa acaba vücudunda aşırı bir reaksiyon verir ve ciddi bir yan etki ortaya çıkar mı? Hayvan çalışmalarında ve Faz 1 denemelerinde böyle bir şey gözlenmedi. Faz 2 aşaması henüz makale olarak yayınlanmadı ancak veriler var ve o verilerde de gördük bu şekilde bir yan etki söz konusu değil. Aşının yapıldığı gönüllerde de yüksek ölçüde antikor ürettiği görülüyor.'' dedi.

16.09.2020Gündem
Prof. Dr. Mehmet Ceyhandan “A Rh+ kan grupları koronavirüsten daha fazla etkileniyor iddiası cevap

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan “A Rh+ kan grupları koronavirüsten daha fazla etkileniyor" iddiası cevap

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kanal D’de hafta içi her gün canlı yayınlanan sunuculuğunu Hakan Ural ile Nur Tuğba Namlı’nın yaptığı “Neler Oluyor Hayatta” programına canlı bağlanarak vakaların artışı hakkında konuştu.

16.09.2020Televizyon
Prof. Dr. Necmettin Ünal: Aşı çalışmalarında kendimi denek olarak yazdırdım

Prof. Dr. Necmettin Ünal: Aşı çalışmalarında kendimi denek olarak yazdırdım

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, üniversite bünyesinde klinik deneylere geçmek üzere olan Covid-19 aşı çalışması için denek adayı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ünal, "Bunlar o kadar güvenlik tedbirleriyle yapılan çalışmalar ki, girmekte hiçbir sakınca yok. Yan etki olabilir; ama düşük olasılık" dedi.

16.09.2020Gündem
Hackerlar şimdi de koronavirüs aşı çalışmalarını hedef alıyor

Hacker'lar şimdi de koronavirüs aşı çalışmalarını hedef alıyor

STM'nin yayınladığı "Kovid-19 Aşı Geliştirme Çalışmalarına Yönelik Siber Tehditler" başlıklı rapora göre, siber saldırganların hedefi Kovid-19'a yönelik aşı çalışmaları oldu.

16.09.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Teşvik paketi destek veriyor

ABD’de 1.8 trilyon dolar olması beklenen teşvik paketi ile ilgili güzel haberi ABD Başkanı Donald Trump paylaştı. Daha önceki açıklamalarında teşvik paketini seçim sonrasına ertelediğini söyleyen Trump, “Teşvik paketine seçim öncesi ulaşma şansımız var” dedi. Bu açıklama ile piyasalardaki gerginlik azalırken, borsalara yeniden alım görüldü.

18.10.2020

Toplumun kafası karışık

İSTANBUL Ekonomi Araştırma’nın Türkiye raporlarında iki konu vardı.Birincisi aşıyla ilgili...

22.09.2020