EKSTRA
MENÜ

Arkeolojik Eser

Arkeolojik Eser ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Arkeolojik Eser haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 870 Arkeolojik Eser haberi bulunmuştur.

Arkeolojik Eser Haberleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri yenilenen bölümleriyle tarihimize ışık tutuyor

İstanbul Arkeoloji Müzeleri yenilenen bölümleriyle tarihimize ışık tutuyor

Lahitler, tabletler, mumyalar, heykeller, takılar ve yazıtlar... Tarihi modern bir dille anlatmayı hedefleyen İstanbul Arkeoloji Müzeleri, eski ismiyle Müze-i Hümayun yenilenen bölümleriyle ziyaretçilerini bekliyor. İşte yapılan yenilikler...

Troya Antik Kenti Nerede Troya Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Troya Antik Kenti Nerede? Troya Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Dünyanın en çok bilinen ve en önemli antik kentleri arasında Troya gelmektedir. Pek çok filme de konu olan bu özel tarihi alan, Türkiye açısından oldukça önemli bir potansiyel teşkil ediyor. Peki, Troya Antik Kenti nerede? Troya Antik Kenti hakkında bilgi, tarihi, efsanesi, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020) hakkında bilgileri derledik.

14.09.2020Seyahat
İstanbulun 1000 yıllık Seferikos Sarnıcı

İstanbul'un 1000 yıllık Seferikos Sarnıcı

Yeraltındaki kagir su depoları olan sarnıçlar, Bizans döneminde, İstanbul’un su ihtiyacını karşılamakta önemli rol oynamış yapılardı.

9.09.2020Seyahat
Bakanlık seçti 10 eşsiz arkeolojik eser

Bakanlık seçti! 10 eşsiz arkeolojik eser

Tanıtım çalışmaları kapsamında ‘kültürportalı’ web sayfası oluşturan Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Türkiye’de Görülebilecek 10 Eşsiz Arkeolojik Eser’ listesi hazırladı. “Kendini antik çağlarda hissedeceğin benzersiz bir deneyime adım at” denilerek yayınlanan listede, eserler sırasıyla şöyle yer aldı:

24.08.2020Kitap Sanat
Pergede 1700 yıllık kadın heykeli bulundu

Perge'de 1700 yıllık kadın heykeli bulundu

Antalya'nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti'nde, 1700 yıllık kadın heykeli keşfedildi.

28.07.2020Keyif
Dünya mirası Bergamanın tarihini değiştiren yeni buluntular ortaya çıktı

Dünya mirası Bergama'nın tarihini değiştiren yeni buluntular ortaya çıktı

İzmir'in Bergama ilçesinde yer alan Aşağı Şehir kazı çalışmalarında bölgenin tarihine ışık tutacak yeni buluntulara rastlandı.

30.06.2020Keyif
Dünya mirası Bergamanın tarihini değiştiren yeni buluntular ortaya çıktı

Dünya mirası Bergama'nın tarihini değiştiren yeni buluntular ortaya çıktı

İzmir'in Bergama ilçesinde yer alan Aşağı Şehir kazı çalışmalarında bölgenin tarihine ışık tutacak yeni buluntulara rastlandı.

29.06.2020Seyahat
3D arkeoloji turu

3D arkeoloji turu

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, koronavirüs salgını nedeniyle ara verdiği kültür sanat etkinliklerine online olarak devam ediyor.

3.04.2020Gündem
Hangi turist neye geliyor

Hangi turist neye geliyor

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, ülke ülke turistlerin tatil tercihlerini belirledi. Bakanlığın hazırladığı turizm pazarı raporlarına göre, Yunanlar yakın ve ucuz, Belçikalılar arkeolojik eser müzeleri ve tarihi yapılara sahip bölgeleri seçti. Arap turistlerin önceliği alışveriş ve altyapısı güçlü destinasyonlar olurken, İngilizler ise ilk olarak ‘sıcaklığa’ baktı. Bakanlık 25 ülke vatandaşının tatil stratejilerini ve yurtdışı çıkışlardaki seyahat motivasyonlarını masaya yatırdı.

18.12.2019Ekonomi
Esed ailesine İspanyada para aklama suçlaması

Esed ailesine İspanya'da para aklama suçlaması

İspanya Ulusal Mahkeme Savcısı Jose de la Mata, Suriye rejimi lideri Beşşar Esed'in amcası ve eski Suriye Başkan Yardımcısı olan Rıfat Esed ile 13 kişi hakkında İspanya'da 695 milyon avro para aklama, organize suç örgütü kurmak ve tarihi eser kaçakçılığı gerekçesiyle dava açılmasını istedi.

23.11.2019Dünya
İstanbulda depremlerle battı... O ada böyle görüntülendi

İstanbul'da depremlerle battı... O ada böyle görüntülendi!

MALTEPE açıklarında yer alan ve İstanbul’un onuncu adası olarak bilinen, yaklaşık bin yıl önce yaşanan deprem sonrası sular altında kalan İstanbul'un pek bilinmeyen adası Vordonisi havadan fotoğraflandı. Prof. Dr. Şener Üşümezsoy adanın 6,5 büyüklüğündeki birkaç depremle batmış olabileceğini söyledi.

5.11.2019Gündem
Sagalassos’a sanatçı desteği

Sagalassos’a sanatçı desteği

Anadolu'nun en geç keşfedilen antik kentlerinden biri olan Sagalassos, çağdaş Türk sanatının önemli isimlerinin ziyareti ile yeni bir keşfe hazırlanıyor.

24.05.2019Kitap Sanat
Diyarbakırda 1800 yıllık Zerzevan Kalesine turist akını

Diyarbakır'da 1800 yıllık Zerzevan Kalesi'ne turist akını

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan ve yapılan arkeolojik bulgularla dikkatleri üzerine çeken Zerzevan Kalesi, turist akınına uğruyor.

15.04.2019Seyahat
Altınözü’nde Roma Nekropolü turizme kazandırılıyor

Altınözü’nde Roma Nekropolü turizme kazandırılıyor

Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Yunushan Mahallesinde bulunan turizm değerine sahip Yunushan Gelinler Dağı Roma Nekropolü ve Kaya Mezarları, Hatay Müze Müdürlüğü kontrolünde kazı çalışmaları devam ediyor.

5.04.2019Seyahat
Katarda İslam dönemine ait en eski arkeolojik keşif

Katar'da İslam dönemine ait en eski arkeolojik keşif

Katar'da erken İslam dönemine ait bölgenin en eski arkeolojik sahası keşfedildi.

6.03.2019Seyahat
İnşaat durdu kazıya devam

İnşaat durdu kazıya devam

İstanbul Kadıköy’deki İbrahimağa Mahallesi, Dinlenç Caddesi üzerinde 9 bin 43 metrekarelik arsada otel inşaatı için yapılan hafriyat sırasında arkeolojik kalıntılar ortaya çıkmıştı. 2863 sayılı yasa kapsamında korunması gerekli kültür varlıklarını yerinde inceleyen İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu üyeleri, arkeolojik kazıların devamına karar verdi.

13.02.2019Kitap Sanat
Troya Müzesi’nin mimarından Kapadokya Müzesi

Troya Müzesi’nin mimarından Kapadokya Müzesi

Eylül 2018'de açılan Troya Müzesi'nin mimarı Ömer Selçuk Baz müzenin geldiği noktayı ve yeni müze çalışmalarını anlattı

16.01.2019Kitap Sanat
Anadolu kadını 4 bin yıldır iş hayatında

Anadolu kadını 4 bin yıldır iş hayatında

Kültepe ören yerinde yapılan kazılarda bulunan belgelere göre kadınların 4 bin yıl önce ticari anlaşma yapıp kendi adlarına mühür bastıkları ortaya çıktı.

24.10.2018Kitap Sanat
Emine Erdoğan, Berlinde Bergama Müzesini ziyaret etti

Emine Erdoğan, Berlin'de Bergama Müzesi'ni ziyaret etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Bergama Müzesi'ni ziyaret etti, müze müdürü ve küratörlerinden eserlerle ilgili bilgi aldı.

28.09.2018Dünya
Berlin’de Bergama Müzesi’ni ziyaret etti

Berlin’de Bergama Müzesi’ni ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Berlin’de Bergama Müzesi’ni ziyaret etti, müze müdürü ve küratörlerinden eserlerle ilgili bilgi aldı.

28.09.2018Avrupa
Sadece 50 santimetre kazdılar ve ortaya çıktı

Sadece 50 santimetre kazdılar ve ortaya çıktı!

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesi Sadak köyünde, köyün de eski adı olan Satala Antik Kenti'nde gerçekleştirilen çalışmalarda toprağın 50 santimetre altından Roma dönemine ait 2 bin yıllık eserler ortaya çıkarılıyor.

13.09.2018Gündem
O ülkeyi üzen yangın Devlet Başkanı Twitterdan duyurdu

O ülkeyi üzen yangın! Devlet Başkanı Twitter'dan duyurdu

Brezilya'nın Rio de Janaerio şehrindeki, ülkenin en büyük ve en tarihi müzelerinden Ulusal Müze'de yangın çıktı.

3.09.2018Dünya
Hekimbaşı Yalısı nasıl kurtulur

Hekimbaşı Yalısı nasıl kurtulur?

Geçen hafta yaşanan kaza, sadece Boğaziçi’nin en güzel yalılarından birini değil, bir ailenin tarihinin önemli bir bölümünü de Boğaz’ın sularına gömdü. Vitaspirit adlı gemi, ardında maddi ve manevi bir enkaz bıraktı. Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nın eski görkemine kavuşması yıllar sürebilir. Ön cephesi yok olmuş, temelinden kurtulmuş, içindeki tarihi değerleri denize saçılmış ve her geçen gün suya doğru kayan yalıyı kurtarmak için ne lazım? Uzmanlara ve aileye sorduk...

14.04.2018Hürriyet Pazar
Roma sütununu apartman süsü yapmışlar

Roma sütununu apartman süsü yapmışlar!

Antalya Kaleiçi’nde 1996 yılında bulunan Roma dönemine ait 2 bin yıllık granit sütunların su altı araştırmacısı Mustafa Aydemir tarafından Muratpaşa İlçesi Şirin Yalı Mahallesi’ne taşınarak kendisinin de oturduğu 3 katlı binanın girişine süs olarak koyduğu ortaya çıktı. Olay, sütunları fark edip sosyal medya hesabında “2000 yıllık sütunları yürütüp süs eşyası yapmışlar. Bu kadarına pes” yazan emekli sanat tarihi öğretmeni Ertekin Kaya’ya (66) açılan hakaret ve ceza davası ile ortaya çıktı.

27.06.2017Gündem
Kırmızı liste ile aranıyor

Kırmızı liste ile aranıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Müzeler Konseyi tarafından hazırlanan Irak’taki müze ve ören yerlerinden kaybolan eserlerin listesini Türkçeye çevirerek Türkiye’deki emniyet birimlerini, koleksiyonerleri ve müzeleri uyardı.

22.03.2017Gündem
2 bin yıllık Herkül kabartması tarih oluyor

2 bin yıllık 'Herkül' kabartması tarih oluyor

Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan Roma dönemine ait yaklaşık iki bin yıllık Herkül kaya kabartması tahrip edildi. Bakımsız kalan tarihi eser yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

13.12.2015Gündem
Ailece gezilebilecek 12 müze

Ailece gezilebilecek 12 müze

Bu tarih kokan müzelerde ailece kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

19.11.2015Etkinlikler
İstanbul’un kayıp adası gün yüzüne çıkıyor

İstanbul’un kayıp adası gün yüzüne çıkıyor

Maltepe Sahili'nden yaklaşık 700 metre açıkta bulunan İstanbul’un ilk ve tek sualtı arkeolojik alanı olan Vordonosi Adası gün yüzüne çıkıyor.

15.10.2015Kelebek
İstanbul’un kayıp adası gün yüzüne çıkıyor

İstanbul’un kayıp adası gün yüzüne çıkıyor

Maltepe Sahili'nden yaklaşık700 metre açıkta bulunan İstanbul’un ilk ve tek sualtı arkeolojik alanıolan Vordonosi Adası gün yüzüne çıkıyor. Uzman dalgıçlarıngörüntüleyerek gün yüzene çıkardığı arkeolojik alan, yakın zamanda dalışturizmine açılacak. İstanbul’un Prenses Adaları’ndan biri olarak nitelendirilen, Dragos ileKüçükyalı arasında ilçe kıyısından 700 metre açığında bulunan ve birçokarkeolojik eser barındıran tarihi Vordonosi Adası, MaltepeBelediyesi’nin desteklediği keşif ekibi tarafından görüntülendi. MaltepeBelediye Başkanı Ali Kılıç’ın da katıldığı keşfi, çok sayıda basınmensubu görüntüledi. Bin yıl önce meydana gelen büyük İstanbul depremi sonrasında sularaltında kaldığı belirlenen ve üzerindeki manastır kalıntılarıyladünyadaki önemli doğal yapılardan biri olarak kabul edilen adanın, dalışturizmine açılması ve doğal güzelliklerinin tanıtılması amaçlanıyor. Yaklaşık bin yıl önce derpem sonrası sualtında kaldığı belirtilen adanınarkeolojik açıdan aydınlatılarak gün yüzüne çıkarılması içinçalışmalara başladıklarını belirten Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç,“Bugün Maltepe sahiline 700 metre uzaklıkta geçmiş tarihi bin 150 yılgeriye giden bir adadan bahsediyoruz bunun için buradayız. Bizanslardöneminde manastır olarak kullanıldığı biliniyor. Ancak 1010 yılındayaşanan İstanbul depreminde buranın su altında kaldığı bilim adamlarıtarafından tespit edilmiş bulunmakta. Biz de Maltepe Belediyesi olarakuzman arkadaşlarımızla görüşerek burada bir takım dalışlargerçekleştirip sualtında çektiğimiz fotoğrafları gün ışığına çıkarıp bukonunun uzmanları tarafından araştırılmasını, tartışılmasını hem dedepremle ilgili bölgemizde nelerin yaşandığını bilim adamlarımızın daharahat bir şekilde analiz edebilmeleri için bir çalışma başlattık”şeklinde konuştu. Sualtındaki tarihi kalıntıların dalış turizmi açısından önemli olduğunadikkat çeken Başkan Ali Kılıç, “Maltepe sınırları içerisinde İstanbul’untek arkeolojik park olan ça

15.10.2015Haber

Yazar Sonuçları

İznik, turizme umutla bakıyor

Hava sıcak mevsim temmuz, Bursa’da nemle boğuşmak yerine İznik Gölü’nün esintisini hayal ettim ve yola çıkmaya karar verdim.

3.08.2020

Bir Dünya Mirası

Bir şeyden ne denli etkilenirseniz, onu yazmanız o kadar zor olur. O kadar çok anlatılacak şey vardır ki, nereden başlayacağınızı bilemezsiniz. Çok gittiğim, her gidişimde bir başka etkilendiğim Antakya seyahatimde de öyle oldu...

16.11.2019

6 müzede buram buram Anadolu

Türkiye’deki müze sayısı 429. Bunların 231’i özel müze. Sürekli tekrarlıyorum, herkesin bir müze kartı olmalı. 300’den fazla müze ve örenyerine müzekart ile ücretsiz girebilirsiniz. Ülkemizde Harika müzeler var, bu hafta birkaçını sizin için yazdım.

30.04.2018

Hangisi olmak istersiniz: Şuppiluliuma mı İdrimi mi?

ANKARA’dan dün sabaha karşı yola çıktık.

10.11.2017

Bu sergi bir kez açılır

KOLEKSİYON sergilerinin iki özelliği vardır.

29.02.2016

Sarayın tamtamları

BİR Türk Nobel Barış Ödülü alıyor, “Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü” Genel Direktörü Büyükelçi Ahmet Üzümcü.

30.06.2015