EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Arkeoloji

Arkeoloji ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Arkeoloji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.332 Arkeoloji haberi bulunmuştur.

Arkeoloji Haberleri

Telefon hattı kazarken lahit buldu

Telefon hattı kazarken lahit buldu

Gaziantep'in Araban İlçesi'nde, Türk Telekom'un yaptığı telefon hattı kazı çalışması sırasında, şimdiye kadar örneğine rastlanmayan bir lahit bulundu.

9.07.2001Gündem
9 bin yıllık tarihe yolculuk

9 bin yıllık tarihe yolculuk

İnsanlığın en eski yerleşim birimlerinden biri olan 9 bin yıllık geçmişe sahip Çatalhöyük'e gezi düzenleniyor. Tarih Vakfı'nın Tarih Dostları başlığı altında düzenlediği gezi 27 ile 29 Temmuz tarihleri arasında. Geziye katılanlara, başkanlığını Prof. Dr. Ian Hodder'ın yaptığı kazılar hakkında bilgi verilecek.

14.07.2001Gündem
9 bin yıllık tarihe gezi

9 bin yıllık tarihe gezi

İnsanlığın en eski yerleşim birimlerinden biri olan 9 bin yıllık geçmişe sahip Çatalhöyük'e gezi düzenleniyor. Tarih Vakfı'nın Tarih Dostları başlığı altında düzenlediği gezi 27 ile 29 Temmuz tarihleri arasında. s s s

14.07.2001Gündem
Çakıcının entelektüel din hocası

Çakıcı'nın entelektüel din hocası

Diyanet İşleri 214 cezaevi vaizi ile işbaşında. Dört ay önce Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri'nin imzaladığı protokolle cezaevlerinde başlanan dini eğitimden her mahkum yararlanabiliyor.

14.07.2001Gündem
Aspendosta konser krizi

Aspendos'ta konser krizi

Bilim adamları ve sanat çevreleri, Aspendos Antik Tiyatrosu'ndaki Tarkan ve Sultan Of Dance konserlerinin ses sisteminin tarihi tiyatroya zarar vereceğini söylüyor.

15.07.2001Gündem

Tanrıların dağına turist akını

Nemrut Dağı 2000 yıllık dev tanrı heykelleri ve daha bir çok kültürel değerleri ile dünyanın pek çok ülkesinden insanların ilgisini çekiyor. Bu olağanüstü tarihi ve kültürel zenginlikleri görmeye gelen yerli turistlerin sayısı son üç ayda yüzde 33, yabancıların sayısı da yüzde 155 arttı.

21.07.2001Gündem
Buz adam okla öldürülmüş

Buz adam okla öldürülmüş

Bilim adamları, 5300 yıl kadar önce yaşadığı sanılan ve donmuş cesedi 10 yıl önce Alpler'de bulunan Iceman'in (Buz Adam) okla vurularak öldürüldüğünü tespit ettiler.

25.07.2001Gündem
İstanbul´da tarihi eser operasyonu

İstanbul´da tarihi eser operasyonu

İstanbul Üsküdar'da şüphe üzerine durdurulan bir otomobilde yapılan aramada, bazıları sahte ve yeni, bazıları da Osmanlı dönemine ait 145 parça eser ele geçirildi. Olayla ilgili 3 kişi yakalandı.

26.07.2001Gündem
Yurtdışındaki tarih

Yurtdışındaki tarih

Türkiye, yurtdışındaki tarihi eserlerini dava açarak ya da interpol aracılığıyla geri almaya çalışıyor. Tarihi eserler en çok Almanya'ya kaçırılıyor.

30.07.2001Gündem
İzmire sanat ve tarih müzesi

İzmir'e sanat ve tarih müzesi

İzmir çağa uygun bir tarih ve sanat müzesine kavuşuyor. Kültürpark'ta yapımı süren müzede, binlerce yıllık bir kültür birikiminin ürünü olan tarihi eserler 13 bin 320 metrekarelik bir alahda sergilenecek. Müzenin yapımı tamamlandığında İzmir Arkeoloji Müzesi'de buraya taşınacak. Müzenin bir bölümü de Tarım Müzesi olarak hizmet verecek.

31.07.2001Ekonomi

Yazar Sonuçları

Türk turizminin kozu: Arkeoloji

SANAT DÜNYAMIZ'ın yeni sayısı Arkeoloji: Dipten Gelen Sanat başlığıyla arkeolojiye ayrılmış. Editör Gönül Pulhan'ın Gündem: Arkeoloji adlı sunuşundaki bir tespite katılıyorum:

18.07.2001

Hem ağlarım, hem gidemem

Arslan gibi koca bir adamın hıçkıra hıçkıra ağlaması yüreğime dokunmuştu. Hem ağlıyor, hem söyleniyor hem de arada bir oturduğu park bankını tekmeliyordu. Kronik bir meraki olduğum için, çaktırmadan bankın diğer ucuna da ben oturdum.

21.07.2001