EKSTRA
MENÜ

Aralıklı Oruç

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 132 haberi bulunmuştur.

Aralıklı Oruç Haberleri

Ramazanda susamamak için ne yapmalı

Ramazanda susamamak için ne yapmalı?

Mübarek Ramazan ayının başlamasına kısa bir süre kala, vatandaşların araştırmaları hız kazandı. Ramazanda susamamak için neler yapılması ve nasıl beslenilmesi gerektiğini merak eden vatandaşlar, bu kapsamda en doğru bilgileri almak istiyor. Peki, Ramazanda susamamak için ne yapmalı?

30.04.2019Gündem
Sahurda çay içmeyin

Sahurda çay içmeyin!

Oruçluyken susuzluğu daha az hissetmek için iftarda ve sahurda domates salatalık gibi bol çiğ sebze yenilmesini öneren Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman, sağlıklı bir ramazan geçirmek için dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı.

22.05.2018Sağlık
Ramazanda en sık yapılan beslenme hataları

Ramazanda en sık yapılan beslenme hataları

Ramazan ayında doğru beslenmenin önemine dikkat çeken Dyt. Elif Tuba Ok, sık yapılan beslenme hatalarını anlattı.

30.05.2017Sağlık
Ramazanda bu hastalığı olanlar dikkat etmeli

Ramazanda bu hastalığı olanlar dikkat etmeli

Ramazan ayında oruç tutmak yaşlı ve kronik hastalıkları olanlar için zaman zaman tehlikeli olabiliyor. Ankara Aile Hekimleri Derneği ANKAHED, bu dönemde oruç tutmak isteyen vatandaşların aile hekimlerine danışmalarını önerdi.

10.06.2016Sağlık
Böbrek hastaları oruç tutarken dikkatli olmalı

Böbrek hastaları oruç tutarken dikkatli olmalı

Beslenme, bilinen tüm hastalıklarda hastalığın ilerlemesi, durağan hale gelmesi veya olası durumda gerilemesi için en önemli etkenlerin başında gelir. Bu sebeple dini inancını yerine getirmek isteyen hastalar için Ramazan ayı ayrıca önem taşır.

2.06.2016Sağlık
Ramazanda doğru bilinen yanlışlar

Ramazanda doğru bilinen yanlışlar

Sahura kalkmamak ve yemeği hızlı tüketmek bu yanlışların başlıcaları...

16.06.2015Sağlık
Ramazanda kilo almamanın 13 püf noktası

Ramazanda kilo almamanın 13 püf noktası

Günlük beslenme ve hareket etme alışkanlıklarının birden bire değiştiği ramazan ayında kilo almak birçok kişi için kaçınılmaz. Özellikle ramazan ayında spora ara verilmemesi gerektiğinin altını çizen Spor Eğitmeni Onur Cimşir, beslenme ve egzersiz programı ile oruç tutarken nasıl formda kalınabileceğinin sırlarını açıkladı.

15.06.2015Sağlık
Ramazanda su ve tuz dengesine dikkat edin

Ramazan'da su ve tuz dengesine dikkat edin

Ramazan ayının yaza denk gelmesiyle birkaç yıldır aç ve susuz geçirilen saatler gittikçe uzuyor. Türk Böbrek Vakfı Başkanı Dr. Timur Erk, vücudun su ve tuz dengesine çok dikkat edilmesi gerektiğini aksi takdirde böbrek hastalıkları oluşabileceğini belirtiyor.

11.06.2015Sağlık
Cumhuriyetin 91’inci yılında  91 sembol kadın

Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın

Türkiye Cumhuriyeti bugün 91’inci yaşını kutluyor. Bu kutlu günde tarihte iz bırakan ‘Cumhuriyet kadınları’nı hatırlıyoruz. Sanatta, sporda, siyasette hep öncü oldular. Kimi bilimde çığır açtı, kimi söylediği şarkıyla gönlümüzde taht kurdu. Ülkemizi ileriye taşıdılar. İşte Cumhuriyet’in sembolü 91 kadın...

29.10.2014Hayat
Ramazanda böbrek sağlığını bol su içerek koruyun

Ramazan'da böbrek sağlığını bol su içerek koruyun

Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bilal Görçin, böbrek hastalarının karşılaşacağı en kötü durumun tansiyon yükselmesi olduğunu belirterek, "Önlemlere rağmen yükselirse mutlaka ilaç kullanıp oruca ara verilmeli" ifadesini kullandı.

25.06.2014Sağlık
Sahurdan sonra en az iki saat uyunmalı

'Sahurdan sonra en az iki saat uyunmalı'

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Aksu, sahurdan sonra ya hiç uyunmaması ya da en az iki saat uyunması gerektiğini bildirdi.

24.07.2013Sağlık
Ramazanda iyi ayarlayın

Ramazan'da iyi ayarlayın

Hipertansiyon, diyabet, obezite, astım, KOAH gibi hastalıklar ile kalp-damar rahatsızlıkları bulunanların tedavisinin sekteye uğramaması için, oruç döneminde ilaçların zamanlamasının aile hekimlerince yapılması tavsiye ediliyor.

21.07.2013Sağlık
3 Türk fırkateyni daha Akdenizde

3 Türk fırkateyni daha Akdeniz'de

LİBYA’da Kaddafi yönetimine karşı başlayan ayaklanmanın kanlı silahlı çatışmalara dönüşmesi, Kaddafi yanlıları ile bazı askerlerin de direnişçilerin üzerine ateş açması sonucu yaşanan kaos nedeniyle bu ülkedeki yaklaşık 30 bin Türk vatandaşının tahliyesi için tedbir olarak Donanmamız da devreye sokuldu.

23.02.2011Gündem
SORU VE CEVAPLAR 52

SORU VE CEVAPLAR 52

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

31.08.2007Sağlık
Mide sağlığınıza dikkat

Mide sağlığınıza dikkat!

Ramazanla birlikte, her 5 yetişkinden birinde görülen reflü de artış gösteriyor.

Diyabetli hastada ortalamanın üzerindeyiz

Diyabetli hastada ortalamanın üzerindeyiz

Türk Diyabet Vakfı Başkanı Temel Yılmaz, Türkiye`nin diyabetli hasta sayısında dünya ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi.

Yazar Sonuçları

Oruç faydalı

Farklı ülkelerde, farklı merkezlerde yapılan pek çok bilimsel araştırma bize net ve açık olarak şunu gösterdi: Besin tüketimimiz azalıp aç kalma süremiz uzadıkça sağlığımız iyileşiyor. Özellikle 50’li yaşları takiben daha az ve öz yemek, günde 2 öğüne geçmek sadece hayat kalitemizi yükseltmekle kalmıyor, hastalıkları önlüyor, ömrü uzatıyor.

6.05.2019

Az ye çok yaşa!

Uzun ve sağlıklı bir ömrün bugüne kadar kanıtlanmış tek bir yolu var: Az ve öz yemek!

7.01.2018

Detoksunuzu nasıl alırdınız?

Ben detoksun kısa süreli olanlarını tercih ediyorum ve tekrarlanan kısa süreli detoksların faydalı olacağına inanıyorum.

11.08.2017

Sıcak havada oruç tutmak

Yılın bu en sıcak aylarında yüksek nem oranıyla boğuşuyoruz.

25.08.2011

Oruç ilk günlerde ne yapar?

Oruç bedene de ruha da iyi geliyor ama ortaya çıkabilecek bazı sağlık sorunları da yok değil!

3.08.2011

Soralım öğrenelim

1. İğne orucu bozar mı? KADRİYE AÇIKALIN/AYDIN

10.08.2010

Atalarımız tatlı sevmezmiş!

Tatlıya bu kadar düşkün bir millet olmamıza rağmen, atalarımızın tatlıyı hiç sevmediklerini söylediğimde eminin çok şaşıracaksınız.

5.09.2005