EKSTRA
MENÜ

Arabuluculuk Sistemi

Arabuluculuk Sistemi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Arabuluculuk Sistemi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 269 Arabuluculuk Sistemi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Arabuluculuk Sistemi Haberleri

Son dakika... Bakan Gülden yeni anayasa mesajı

Son dakika... Bakan Gül'den yeni anayasa mesajı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ''Yeni bir anayasa yarınlarımıza, çocuklarımıza bırakacağımız en önemli miras olacaktır. 2023 yılına yeni sivil bir anayasa ile gireceğimize inancımız tamdır. Türk siyaseti bu iradeyi yerine getirecek güçtedir'' dedi.

11.03.2021Gündem
Her mahkeme görüntülü olacak

Her mahkeme görüntülü olacak

Önümüzdeki günlerde TBMM’ye sevk edilmesi beklenen ikinci yargı paketiyle ilgili çalışmalarda sona gelindi. Taslağa göre, ceza mahkemelerinde davalara dışarıdan görüntülü olarak katılma olanağı, hukuk mahkemelerine de sağlanacak.

10.03.2020Gündem
Gaziantepte Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi açıldı

Gaziantep'te Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi açıldı

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu "6 yılda dosya sayısı bir milyona ulaştı. İş dünyamız için önem taşıyan çalışma hayatına ilişkin konularda başvuru sayısı 800 bini geçti" dedi.

11.12.2019Ekonomi
Bu oyunlar kaçmaz

Bu oyunlar kaçmaz!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 4 - 8 Aralık'ta 1’i yeni, 20 oyunla seyirci karşısına çıkıyor.

3.12.2019Kitap Sanat
İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta (16-19 ekim 2019)

İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta (16-19 ekim 2019)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 16-19 Ekim 2019 tarihleri arasında 1’i yeni, 9 oyunla seyirci karşısına çıkıyor.

14.10.2019Etkinlikler
İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta (6-10 mart 2019)

İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta (6-10 mart 2019)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 6-10 Mart 2019 tarihleri arasında 18 oyunla seyirci karşısına çıkıyor.

5.03.2019Etkinlikler
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlundan arabulucu talebi

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan arabulucu talebi

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Ticari uyuşmazlıklarda arabulucuların hukukçu olma şartı kaldırılmalıdır. İki tarafı tacir olan uyuşmazlıklarda, tacir ve sanayicilerimiz ile iktisat, finans gibi alanlarda uzmanlaşmış profesyonellerimiz de arabulucu olabilmeli" dedi.

27.02.2019Ekonomi
Bakan Pekcan: Tahkimde uzmanlaşmak yabancı yatırımlar açısında caziplik kazandırır

Bakan Pekcan: Tahkimde uzmanlaşmak yabancı yatırımlar açısında caziplik kazandırır

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Tahkim konusunda uzmanlaşmış bir ülkenin yabancı yatırımlar açısında da çok daha cazip olacağını biliyoruz. Son yıllarda ülkemizdeki tahkim ve alternatif uyuşmazlıkların çözüm yollarının altyapısını güçlendirecek bazı yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Bunlardan biri; 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren Arabuluculuk Sistemi’dir. Bu düzenlemenin de Türkiye’deki alternatif çözüm yollarına katkı sağlayacağına inancımız tamdır" dedi.

15.02.2019Ekonomi
Son dakika... Adalet Bakanı Abdulhamit Gülden çarpıcı sözler

Son dakika... Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den çarpıcı sözler

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül gündeme dair açıklamalarda bulundu.

31.01.2019Gündem
Ticari uyuşmazlıklara da zorunlu arabuluculuk geliyor

Ticari uyuşmazlıklara da zorunlu arabuluculuk geliyor

Altı milletvekili tarafından Meclis Başkanlığına sunulan kanun teklifine göre ticari uyuşmazlıklarda işçi-işveren uyuşmazlıklarında olduğu gibi zorunlu arabuluculuk sistemi geliyor.

14.11.2018Ekonomi
Sen misin işçilerin parasını ödemeyen... Bütün köy satıldı

Sen misin işçilerin parasını ödemeyen... Bütün köy satıldı!

NEVŞEHİR’in Avanos ilçesine bağlı Aktepe köyünde, muhtarlığın gelir getirmesi için açtığı restoranda çalışan 2 işçinin, alacaklarının ödenmediği gerekçesiyle açtığı davada, mahkeme köyün taşınmazlarının açık artırma usulüyle satışına karar verdi. Köyün cami ve mezarlığı hariç, bütün arazileri satışa çıkarıldı. Cami ve mezarlık hariç, toplam 36 parsel arazi icra yoluyla satıldı.

17.08.2018Gündem
Arabuluculuk sistemi çalışanlara zarar veriyor

"Arabuluculuk sistemi çalışanlara zarar veriyor"

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, işçi-işveren uyuşmazlığındaki arabuluculuk uygulamasını eleştirerek, "Yargının iş yükünü alalım derken biz çalışanların kayba uğramasına sebebiyet veren bu uygulamanın doğru olmadığına inanıyoruz. Arabuluculuk sistemi çalışanlara zarar veriyor, çalışma hayatına zarar veriyor, çalışanların ücret kaybına neden oluyor." dedi.

24.07.2018Ekonomi
15 bin arabulucu aranıyor

15 bin arabulucu aranıyor

İşçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıkların çözümü için arabuluculuk sistemi başladı. Uygulama ile ilk yıl 150 bine yakın uyuşmazlık için arabuluculuğa başvurulacağı, gelecek yıllarda bu sayının artacağı bekleniyor. Bugün ise sicile kayıtlı 7 bin 471 arabulucu bulunuyor. İlk etapta 15 bin, toplamda ise 45 bin arabulucuya ihtiyaç duyulacak.

Arabulucular sayesinde sorunlar kısa sürede çözülecek

'Arabulucular sayesinde sorunlar kısa sürede çözülecek'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, arabuluculuk uygulamasına ilişkin, "Arabulucular sayesinde sorunlar hem daha kısa sürede hem de mahkeme masraflarına gerek kalmadan daha az maliyetle çözülebilecek." ifadesini kullandı.

1.01.2018Ekonomi
2018 yeniliklerle geliyor... Sosyal hayatta devrim 1 Ocakta yürürlüğe giriyor...

2018 yeniliklerle geliyor... Sosyal hayatta devrim! 1 Ocak'ta yürürlüğe giriyor...

 Bu yıl çıkarılan birçok yeni düzenleme 1 Ocak’ta yürürlüğe giriyor. Arabuluculuk başlayacak, vergi beyannameleri değişecek, işverenler meslek kodu bildirecek.

30.12.2017Ekonomi
3 saat için 140 lira

3 saat için 140 lira!

Arabuluculuk faaliyetini yürütenlere yeni yılda yapılacak ödemeye dair asgari ücret tarifesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

30.12.2017Ekonomi
Arabuluculukta, zorunluluk dönemi başlıyor

Arabuluculukta, zorunluluk dönemi başlıyor

İş dünyasında, yeni bir dönem başlıyor. 1 Ocak 2018 itibariyle işçi-işveren uyuşmazlıklarında, arabuluculuk sistemi dava şartı haline geliyor.

28.12.2017Ekonomi
Özel sektörden sonra kamuda arabulucuda uzlaşacak.. Arabuluculuk sistemi nedir

Özel sektörden sonra kamuda arabulucuda uzlaşacak.. Arabuluculuk sistemi nedir?

Devlet, çalışanıyla ve vatandaşla olan uyuşmazlıklarını, arabuluculukla çözüme kavuşturacak.

15.11.2017Gündem
Mali krizdeki şirketlere arabuluculuk seçeneği

Mali krizdeki şirketlere 'arabuluculuk' seçeneği

Uluslararası Arabulucular Derneği Başkanı Akuğur,"Uygulanmakta olan arabuluculuk sistemi bankacılıktaki bu sorunun çözümü için müthiş bir umut ışığı oldu." dedi.

6.11.2017Ekonomi
10 soruda zorunlu arabuluculuk

10 soruda zorunlu arabuluculuk

İş davalarında zorunlu arabuluculuk sistemini getiren İş Mahkemeleri Yasa Tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade davalarında arabulucuya başvurmak dava şartı oldu.

İş davalarında 1.5 yıl beklemeye son 1 günde çözüm

İş davalarında 1.5 yıl beklemeye son! 1 günde çözüm

Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Ekim ayında zorunlu hale gelecek arabuluculuk uygulamasına ilişkin 2017’de patlama yaşandığını belirterek, “Başarı oranı yüzde 91’e çıkan arabuluculuğun zorunlu hale gelmesiyle 400 bin dosya gidecek. İş davası 434 gün yerine bir günde bitecek” dedi.

28.08.2017Ekonomi
İşte Bülent Arınç’ın yeni mesleği

İşte Bülent Arınç’ın yeni mesleği

Aktif siyaseti bırakan eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, daha önce Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Arabuluculuk Sistemi'nde çalışacağını açıkladı.

20.06.2017Gündem
Arabuluculuk yasası Mecliste

Arabuluculuk yasası Meclis'te

İş davalarına zorunlu arabuluculuk öngören İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı, Meclis’e sevk edildi. Artık işe iade, tazminat, alacak davalarında önce zorunlu olarak arabulucuya başvurulacak, arabulucu 3 haftada başvuruyu sonuçlandıracak. Ancak, işçi konfederasyonları tasarıyı işverenler lehine karar çıkacağı endişesiyle eleştiriyor.

25.05.2017Ekonomi
Nasıl arabulucu olunur

Nasıl arabulucu olunur?

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de sicile kayıtlı 5 bin 268 arabulucu var. Sicile kayıtlı olmayanlar da dahil edildiğinde arabulucu sayısı 11 bini buluyor. Şimdi işçi-işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk sisteminin zorunlu hale gelmesiyle ihtiyaç duyulacak arabulucu sayısı 15 bine ulaşacak. Bu arabulucuların açacağı ofislerde çalışan büro elemanları da dikkate alındığında bu alanda 45 bin kişilik bir istihdam oluşacak. Peki nasıl arabulucu olunur, kimler önce arabulucuya gitmeli, sistemin avantajları ve dezavantajları neler, hukukçulara sorduk.

Tüm çalışanları ilgilendiriyor 8 önemli konuda kritik düzenleme

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! 8 önemli konuda kritik düzenleme!

Referandum sonuçlarıyla birlikte çalışma hayatında bir çok düzenleme peş peşe gelecek.

21.04.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Tüketici hakem heyetine başvuru sınırı 8 bin 480 TL’nin üstü mahkemeye

2019’da hangi tutara kadar olan işlemler için tüketici hakem heyetine başvurulabilecek? Tüketici mahkemesine başvuru yapabilmek için parasal sınır nedir? Tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya gitmek dava şartı haline getirildi mi? İşte milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren sorulara uzman yanıtları...

7.01.2019

İşten atılan arabulucuya

İşçi ile işveren arasındaki kıdem, yıllık izin, ihbar gibi anlaşmazlıklarda zorunlu olarak arabulucuya başvurulacak. Arabulucular, en geç bir ay içinde uyuşmazlığı çözecek. Yeni uygulama sadece işçileri değil işverenleri de kapsıyor.

17.10.2017