MENÜ

Antikor

Antikor ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Antikor haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.009 Antikor haberi bulunmuştur.

Antikor Haberleri

18 milyon İranlı korona virüse yakalandı

18 milyon İranlı korona virüse yakalandı

İran’da koronavirüs ile mücadele konseyi üyesi Mesut Merdani, ülke genelinde şu ana kadar 18 milyon İranlının koronavirüse yakalandığını açıkladı.

4.07.2020Dünya
ABDdeki Türk ekipten heyecanlandıran araştırma İlk kez DHAya anlattılar

ABD'deki Türk ekipten heyecanlandıran araştırma! İlk kez DHA'ya anlattılar

Dünyadaki en iyi kanser merkezi olarak gösterilen Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’ndeki Türk ekibinden, dirençli meme kanserine çare olacak ilaç çıkacak. Prof. Dr. Bülent Özpolat ve ekibi, yaklaşık 10 yıldır çalıştıkları “gen susturma yöntemi"nin klinik öncesi son ayağı için geçen ay 2.1 milyon dolarlık fon kazandı. Prof. Dr. Özpolat, heyecanlandıran araştırmanın detaylarını ilk kez Demirören Haber Ajansı’na (DHA) anlattı.

2.07.2020Gündem
‘İki haftalık sıkı önlem koronavirüsü bitirir’

‘İki haftalık sıkı önlem koronavirüsü bitirir’

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Servet Kayhan, “Çok sıkı önlemlerle iki haftalık bir süreç uygulamış olsak yeni bir vaka belki görmeyeceğiz. Ama maalesef hâlâ günlük yeni vakalar görüyoruz” dedi.

2.07.2020Gündem
Vaka yaş ortalaması düşüyor

Vaka yaş ortalaması düşüyor

Sağlık Bakan Koca, son bir ayda COVID-19 testi pozitif çıkan vakaların yaş ortalamasında düşüş olduğuna dikkat çekerek, en fazla vakanın 25-45 yaş arasında görüldüğünü bildirdi.

2.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca tek tek açıkladı İşte vaka sayıları artan ve azalan o iller...

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca tek tek açıkladı! İşte vaka sayıları artan ve azalan o iller...

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

1.07.2020Gündem
Koronavirüs testleri ne zaman yapılmalı

Koronavirüs testleri ne zaman yapılmalı?

Covid-19 testlerininin ‘PCR’ ve ‘antikor testi’ olarak ikiye ayrıldığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Ekici, PCR testlerinde yalancı pozitif veya negatif sonuçlar çıkabileceğini vurgulayarak, testlerde zamanlamanın çok önemli olduğunu söyledi.

1.07.2020Sağlık
PCR ve Antikor Testlerinin Farkları Nelerdir

PCR ve Antikor Testlerinin Farkları Nelerdir?

Koronavürüs ile ilgili en çok merak edilen konuların başında PCR ve Antikor testlerinin arasındaki farklar geliyor. Toplumda hala bu testlerin hangi durumlarda kimlere yapılması gerektiği tam olarak bilinemiyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, PCR ve Antikor Testi arasındaki farklara ve hangi durumlarda kimlere uygulanması gerektiğine dair değerlendirmelerde bulundu.

1.07.2020İyi Yaşam
Hamam sauna ve SPA’lar için 3 kural

Hamam sauna ve SPA’lar için 3 kural

Hamam, sauna, SPA, spor salonu arasında en güvenli ve risklileri hangileri? Bu ortamlarda nelere dikkat etmeliyiz? Çin’de yine neler oluyor; yeni bir virüs mü var yoksa bu bir ikinci dalga mı? Bir kişinin vücudunda antikor bulunması onu yeniden hasta olmaktan mı muaf ediyor yoksa bulaşıcılıktan mı? İşte yanıtlar...

30.06.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Seçil Özkan: Türkiyede bağışıklık kazanma durumu binde 8

Bilim Kurulu Üyesi Seçil Özkan: Türkiye'de bağışıklık kazanma durumu binde 8

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, "Türkiye'deki nüfusta antikor gelişmesi yani hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazanma durumu binde 8'dir. Biz demek ki 11 Mart’tan beri önlemlerimizi iyi almışız. Bireyleri ve toplumu korumuşuz, hastalığı geçirmemişler" dedi.

29.06.2020Haber
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Özkandan çarpıcı açıklamalar

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Özkan'dan çarpıcı açıklamalar

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, "Türkiye'deki nüfusta antikor gelişmesi yani hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazanma durumu binde 8'dir. Biz demek ki 11 Mart’tan beri önlemlerimizi iyi almışız. Bireyleri ve toplumu korumuşuz, hastalığı geçirmemişler" dedi.

29.06.2020Gündem
Son dakika haberler: Sokağa çıkma yasağı olacak mı Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan kısıtlama açıklaması

Son dakika haberler: Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan kısıtlama açıklaması

Son dakika haberler... Koronavirüs Bilim Kurulu, yeni tip koronavirüs ile mücadelede son durumu ve tedbirleri görüşmek üzere video konferans yöntemiyle toplandı. Bakan Koca toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Koca, "(YKS) Sınavın, ne getireceği meçhul bir zamandansa şimdi yapılmasına ilgili kurullar tarafından karar verilmesi doğru görünmektedir." dedi. Bakan Koca sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili olarak, '''Belki iller bazında, ilçe bazında bir kısıtlama olabilir ama ülke genelinde düşünmüyoruz'' dedi.

25.06.2020Gündem
Anne Karnındaki Bebeğin Tek Çaresi Kan Nakli Olabilir

Anne Karnındaki Bebeğin Tek Çaresi Kan Nakli Olabilir!

Anne karnındaki bebeğe kan verme konusu, bebek için bazı durumlarda hayati önem taşıyan ve birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz kan verme işlemi ile ilgili merak edilen tüm detayları açıkladı.

Yaza yenilmeyelim, vakalar artmasın

Yaza yenilmeyelim, vakalar artmasın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün yayılma hızında azalma olmadığına dikkat çekerek “Sıcak yaz günlerindeyiz. Bu havada maske kullanmak geçen aylardaki gibi kolay değil, hepimiz zorluk yaşıyoruz. Lütfen sıcaklara yenilmeyelim. Eğer sıcaklara yenilirsek vaka sayılarının artışa geçeceğini unutmayalım” dedi. Bakan, basın toplantısında özetle şunları söyledi:

25.06.2020Gündem
Covid-19 geçiren erkek ve kadınlar arasında şaşırtan farklılık

Covid-19 geçiren erkek ve kadınlar arasında şaşırtan farklılık

İngiltere'de, Covid-19 tedavisiyle ilgili araştırmalarda kullanılmak üzere kanlarındaki plazmayı bağışlamaları için koronavirüse yakalanmış erkeklere çağrı yapılıyor.

25.06.2020Teknoloji
Eskişehirde PCR ve antikor testleri devam ediyor

Eskişehir'de PCR ve antikor testleri devam ediyor

ESKİŞEHİR'de, koronavirüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı'nca başlatılan 'Toplum Tarama Çalışması' ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından rastgele belirlenen adreslere giden ekipler, PCR olarak adlandırılan Covid-19 testini yapıp, antikor testi için kan örneği alıyor.

24.06.2020Gündem
Yılmaz Vural: Hiçbir semptom yok. Öksürük, ateş, nefes darlığı...

Yılmaz Vural: "Hiçbir semptom yok. Öksürük, ateş, nefes darlığı..."

TFF 1'inci Lig'de geçen pazar oynanan Altay maçı öncesi futbolcular Burhan Eşer, Ergin Keleş ve Vrsajevic'in içinde olduğu 11 kişiyle birlikte koronavirüs testi pozitif çıkıp hastanede karantinaya alınan teknik direktör Yılmaz Vural, olayın ardından ilk kez Demirören Haber Ajansı'na (DHA) konuştu.

23.06.2020Futbol
TBB Başkanı Fatma Şahin, koronavirüsle mücadelenin formülünü açıkladı: Yerelden merkeze güçbirliği

TBB Başkanı Fatma Şahin, koronavirüsle mücadelenin formülünü açıkladı: Yerelden merkeze güçbirliği

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) başkanlığını yürüten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,“Koronavirüsle mücadele sürecinden merkez ve yerel güç birliği yaparak en az zararla çıktık” dedi. Şahin, birliğin pandemi sürecindeki çalışmalarını ise şöyle anlattı:

23.06.2020Gündem
‘İşyeriniz bir evse bunlara dikkat edin…’

‘İşyeriniz bir evse bunlara dikkat edin…’

İşyeri ve ofisler ‘yeni normal’de korona önlemleriyle çalışır hale geldi. Peki ya işyeriniz bir evse? Ev hizmetlerinde çalışanlar ve ev sahipleri nelere dikkat etmeli? Antikor testlerinin ne olduğunu artık hepimiz öğrendik de nerede ve nasıl yaptırabileceğinizi biliyor musunuz? Stres temelli hastalıklar bağışıklığı düşürdüğü için COVID-19’a da kapı açıyor. Korunma yöntemleri neler? İşte yanıtlar.

23.06.2020Gündem
Koronavirüs tiroit dokusuna karşı antikor fazlalığı oluşturuyor

Koronavirüs tiroit dokusuna karşı antikor fazlalığı oluşturuyor

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde Kovid-19 sürecinde kurulan İzlem Merkezi'nde, salgına yakalanan hastalar üzerinde yapılan incelemeler, hastalığa ilişkin yeni bulgular ortaya koydu

22.06.2020Teknoloji
Çalışma İstanbulda yapıldı... Farklı virüs endişesi

Çalışma İstanbul'da yapıldı... Farklı virüs endişesi!

İstanbul'da 4 hastadan alınan Kovid-19 virüsünün genetik haritası çıkarıldı. Virüsün genetik mutasyonlarından Avrupa kaynaklı olduğu anlaşıldı. Bu mutasyon, hastalığın şiddetini artırmasa da PCR testlerinin duyarlılığını etkileyebiliyor. Çalışmayı yürüten Prof. Dr. Sadrettin Pençe, “Yalancı negatif sonuçların engellenmesi için PCR testlerinin periyodik olarak bu mutasyonlara göre revize edilmesi gerekli. Ayrıca İstanbul’daki bir hasta ile Kayseri’deki bir hastaya bile farklı virüs bulaşmış olabilir” dedi.

22.06.2020Gündem

Yeni dalga olursa 5 bin ünite plazma hazır

Koronavirüse tedavisinde kullanılan immün plazma tedavisiyle ilgili Hürriyet’te konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, 15 Mart’tan beri Türkiye genelinde 236 hastaneye 5 bin ünite plazma dağıttıklarını söyledi.

21.06.2020Gündem
Son dakika | Altay-Akhisarspor maçı oynanacak mi TFF talimatnamesi ne diyor

Son dakika | Altay-Akhisarspor maçı oynanacak mi? TFF talimatnamesi ne diyor?

TFF 1. Lig'de 93 günlük aranın ardından Altay deplasmanıyla sahalara dönmeye hazırlanan Akhisarspor'da Yılmaz Vural ve futbolcularda Burhan Eşer, Ergin Keleş ile Vrsajevic dahil olmak üzere toplam 12 kişinin koronavirüs testleri pozitif çıktı. Bu gelişmenin ardından Pazar günü saat 20.00'de oynanacak olan 'Altay - Akhisarspor maçı ertelenecek mi?' sorusu akıllara geldi. TFF Talimatnamesi ne diyor? İşte detaylar...

20.06.2020Futbol
Son Dakika Akhisarsporda Yılmaz Vural ve 3 futbolcu koronavirüse yakalandı

Son Dakika! Akhisarspor'da Yılmaz Vural ve 3 futbolcu koronavirüse yakalandı!

TFF 1'inci Lig'de 93 günlük aranın ardından yarın Altay deplasmanıyla sahalara dönmeye hazırlanan Akhisarspor, koronavirüs şokuyla sarsıldı. Teknik direktör Yılmaz Vural ve futbolculardan Burhan Eşer, Ergin Keleş ile Vrsajevic dahil 12 ismin koronavirüs testleri pozitif çıktı. Peki bu gelişmenin ardından Pazar akşamı 21.00'da oynanacak olan Altay - Akhisarspor maçı ertelenecek mi?

20.06.2020Futbol
Pencere yanı tercih edin

Pencere yanı tercih edin

1 Haziran’da seyahat kısıtlamalarının kalkmasının ardından uçak seferleri yeniden başladı. Peki uçağa binmek zorundaysak nelere dikkat etmeliyiz? Son bir haftadır açıklanan rakamlar bize ne söylüyor. “İkinci dalga geliyor, mu gelecek mi” derken çoktan geldi mi? Koronavirüs tedavisinin böbrekleriniz üzerinde herhangi bir etkisi var mı? İşte cevaplar…

19.06.2020Gündem
Biyosensör Temelli Tanı Kiti Geliştirme Projesi, TÜBİTAK desteği aldı

Biyosensör Temelli Tanı Kiti Geliştirme Projesi, TÜBİTAK desteği aldı

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzum Erdem Gürsan'ın yürütücülüğünde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisine yönelik "Biyosensör Temelli Tanı Kiti Geliştirme Projesi", TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

19.06.2020Teknoloji
TFF 1. Ligde 95 günlük hasret yarın sona eriyor

TFF 1. Lig'de 95 günlük hasret yarın sona eriyor!

TFF 1. Lig'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ara verilen 2019-2020 sezonuna, yaklaşık 3 ay aradan sonra yarın oynanacak maçlarla devam edilecek.

18.06.2020Futbol
Son dakika haberi: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı Bakan Koca açıkladı...

Son dakika haberi: Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bakan Koca açıkladı...

Son dakika haberler... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'nin koronavirüsten ölümlerde 1 milyon kişi başına 57 vefat ile dünyada 47. sırada yer aldığını bildirdi. Koca açıklamasının devamında ise Bilim Kurulunun İstanbul, Ankara ve Bursa için maske kullanma zorunluluğu getirilmesi önerisinde bulunduğunu bildirirken sokağa çıkma yasağı ile ilgili ise 'Önümüzdeki dönemde genel anlamda sokağa çıkma kısıtlaması gibi bir durumu düşünmüyoruz. Bilim Kurulunda gündeme gelmedi' ifadelerini kullandı.

18.06.2020Gündem
İstanbul, Ankara ve Bursada da maske zorunlu

İstanbul, Ankara ve Bursa'da da maske zorunlu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun İstanbul, Ankara ve Bursa için maske kullanma zorunluluğu önerisinde bulunduğunu belirtti. Bu açıklamadan sonra İstanbul, Ankara ve Bursa Valilikleri, sokakta maske takmanın zorunlu olduğunu duyurdu. Bakan Koca, basın toplantısında özetle şunları söyledi:

18.06.2020Gündem
Antikor testi nedir ve nasıl yapılır Sağlık Bakanlığından antikor testi açıklaması

Antikor testi nedir ve nasıl yapılır? Sağlık Bakanlığı'ndan antikor testi açıklaması

Antikor testi nedir ve nasıl yapılır? Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklama ile antikor testi bir kez daha gündeme geldi. Ülke genelinde antikor testi uygulaması, 15 Haziran Pazartesi günü başlamıştı. Antikor testinde vücudun bu antikorları üretip üretmediğine bakılacak. Bu antikorların tespit edilmesi, kişinin çok büyük ihtimalle yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığını geçirdiğini gösteriyor. İşte, Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan antikor testinin açıklaması.

17.06.2020Sağlık
İzmirde koronavirüs kapsamında antikor testleri başladı

İzmir'de koronavirüs kapsamında antikor testleri başladı

İZMİR İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Metin Kızılelma, Covid-19 ile mücadele kapsamında kentte antikor testlerine başlandığını, rastgele seçilen vatandaşlardan burun boğaz sürüntüsü alınarak kan testi yapıldığını söyledi.

17.06.2020Haber
İzmir genelinde antikor testleri başladı

İzmir genelinde antikor testleri başladı

İZMİR İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Metin Kızılelma, Covid-19 ile mücadele kapsamında kentte antikor testlerine başlandığını, rastgele seçilen vatandaşlardan burun boğaz sürüntüsü alınarak kan testi yapıldığını söyledi.

17.06.2020Gündem
Alaşehir’de 109 adreste antikor testine başlandı

Alaşehir’de 109 adreste antikor testine başlandı

MANİSA'nın Alaşehir ilçesinde, koronavirüs salgınına karşı bağışıklığı tespit etmek için 109 adreste, antikor testi yapılmaya başlandı. Test uygulanan kişilerin aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumunun ayrı ayrı raporlanacağı belirtildi.

17.06.2020Gündem
Son dakika... Bakan Varank: Reel sektördeki canlanma hız kazandı

Son dakika... Bakan Varank: Reel sektördeki canlanma hız kazandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Mayıstan itibaren ekonomi dipten dönüş sinyalleri vermeye başladı, haziranda reel sektördeki canlanma hız kazandı" dedi.

17.06.2020Ekonomi
Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: 65+ gerçekten risk altında mı

Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: 65+ gerçekten risk altında mı?

Koronavirüs pandemisinde risk yaşı neden 75 değil de 65 olarak belirlendi? Ülke çapında yapılmaya başlanan antikor testler ne işimize yarayacak? COVID-19’un seyri sabah hafif öksürükle başlayıp akşam zatürreye dönecek kadar hızlı ilerleyebilir mi? İşte cevaplar…

17.06.2020Gündem
Konyada, fabrika işçilerine antikor testi

Konya'da, fabrika işçilerine antikor testi

KONYA'da, organize sanayi bölgelerindeki fabrikalarda çalışan işçilere, koronavirüs tedbirleri kapsamında antikor testi yapılmaya başlandı. Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, ''Çalışanlarına test yaptırmak isteyen işverenlerimiz, 'pandemi.kso.org.tr' adresindeki formu doldurarak, taleplerini odamıza iletebilirler'' dedi.

16.06.2020Gündem
Son dakika haberler: İstanbul için flaş kararlar Valilik yeni kararları tek tek açıkladı

Son dakika haberler: İstanbul için flaş kararlar! Valilik yeni kararları tek tek açıkladı

İstanbul Valiliği’nden yapılan son dakika açıklamasında “İstanbul’un 39 ilçesindeki lokanta, kafe kıraathane gibi işletmelerin ‘yeni normalin’ kurallarına uyup uymadıkları denetlenecek” ifadeleri kullandı. Öte yandan İstanbul Valiliği’nin aldığı kararlara göre; İstanbul’da yapılması planlanan yürüyüşlere, açık hava toplantılarına, toplu karşılama ve uğurlama eylem ve etkinliklerine izin verilmeyecek. STK, siyasi parti ve sendikalara yapılması muhtemel ziyaretlerde sosyal mesafeye uygun hareket edilmesi sağlanacak.

15.06.2020Gündem
Toplum Tarama Çalışması ile 81 kentte antikor testlerine başlandı

"Toplum Tarama Çalışması" ile 81 kentte antikor testlerine başlandı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için başlatılan "Toplum Tarama Çalışması" ile 81 kentte antikor testlerine başlandı. Kadıköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Neslihan Uyar, "Antikor çalışmamızla semptom vermemiş ancak hastalığı geçirmiş olanlar tespit edilerek bağışıklık tablosu oluşacak ve bununla Türkiye bağışıklık haritası belirlenecek" dedi.

15.06.2020Haber
Son dakika... Önemli adım 81 kentte başladı

Son dakika... Önemli adım! 81 kentte başladı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için başlatılan "Toplum Tarama Çalışması" ile 81 kentte antikor testlerine başlandı. Kadıköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Neslihan Uyar, "Antikor çalışmamızla semptom vermemiş ancak hastalığı geçirmiş olanlar tespit edilerek bağışıklık tablosu oluşacak ve bununla Türkiye bağışıklık haritası belirlenecek" dedi.

15.06.2020Gündem
Yeşil bitki üzerinden aşı geliştiriliyor

Yeşil bitki üzerinden aşı geliştiriliyor

Sağlık Bakanlığı Aşı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tarlan Mammedov, 20 kişilik ekibiyle Akdeniz Üniversitesinde oluşturduğu laboratuvarda yeşil bitki üzerinden aşı geliştiriyor.

15.06.2020Teknoloji
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal: Koronavirüs geçirenler de tedbirli davranmak zorunda

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal: Koronavirüs geçirenler de tedbirli davranmak zorunda

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, "Koronavirüsü geçirmiş kişilerde antikor da oluşmuşsa koruyuculuğunun yani bir daha hasta olmama ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ama geçirenler de geçirmemişler gibi tedbirli davranmak zorundalar. Bu koruyuculuk ne kadar devam ediyor; henüz bundan da çok emin değiliz" dedi. Prof. Dr. Ünal, şu anda birinci dalga sırasında vaka sayılarında oynamaların olabileceğini de belirtti ve ''Bizde hava soğuyunca yeniden kuzey yarım küreye gelirse eğer kasım- aralık ayında belki o zaman ciddi bir yükseliş olabilir. 'Kuzey yarım kürede yeniden ikinci bir dalga şeklinde' diye ben onu anlıyorum. Ama şu anda Türkiye’de oynamalar, birinci dalganın alt oynamaları, bazı illerde maalesef oluyor'' ifadelerini kullandı.

14.06.2020Haber
Kasım  ve Aralık ayına dikkat çeken Bilim Kurulu üyesinden kritik uyarılar

Kasım ve Aralık ayına dikkat çeken Bilim Kurulu üyesinden kritik uyarılar

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, "Koronavirüsü geçirmiş kişilerde antikor da oluşmuşsa koruyuculuğunun yani bir daha hasta olmama ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ama geçirenler de geçirmemişler gibi tedbirli davranmak zorundalar. Bu koruyuculuk ne kadar devam ediyor; henüz bundan da çok emin değiliz" dedi. Prof. Dr. Ünal, şu anda birinci dalga sırasında vaka sayılarında oynamaların olabileceğini de belirtti ve ''Bizde hava soğuyunca yeniden kuzey yarım küreye gelirse eğer kasım- aralık ayında belki o zaman ciddi bir yükseliş olabilir. 'Kuzey yarım kürede yeniden ikinci bir dalga şeklinde' diye ben onu anlıyorum. Ama şu anda Türkiye’de oynamalar, birinci dalganın alt oynamaları, bazı illerde maalesef oluyor'' ifadelerini kullandı.

14.06.2020Gündem
Pekin’de Kovid-19 nedeniyle bir pazarın kapatılması sonrası 46 kişinin testi pozitif çıktı

Pekin’de Kovid-19 nedeniyle bir pazarın kapatılması sonrası 46 kişinin testi pozitif çıktı

Çin’in başkenti Pekin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının tespit edildiği pazarın kapatılması sonrası yapılan testlerde 46 kişide Kovid-19'a rastlandı.

13.06.2020Dünya
Antikor testi nedir, kimlere yapılacak

Antikor testi nedir, kimlere yapılacak?

Sağlık Bakanlığı’nın kademeli olarak 81 ilde gerçekleştireceği bağışıklığını tespit etmeye yönelik antikor testleri için hane ziyaretleri İstanbul’da da başladı. Antikor testi yapılan kişilerde aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu gibi değerler ayrı ayrı raporlanıyor. Peki, antikor testi nedir, antikor testi kimler yapılıyor?

13.06.2020Gündem
İstanbulda antikor taramasının tüm aşamaları ilk kez görüntülendi

İstanbul'da antikor taramasının tüm aşamaları ilk kez görüntülendi

SAĞLIK Bakanlığı'nın kademeli olarak 81 ilde gerçekleştireceği Türkiye'nin Koronavirüs hastalığına karşı bağışıklığını tespit etmeye yönelik antikor tarama testleri için hane ziyaretleri İstanbul'da da başladı. İlk kez Demirören Haber Ajansı'nın görüntülediği İstanbul'daki çalışmalarda sonucun 20 Haziran'da çıkması bekleniyor.

13.06.2020Haber

Yazar Sonuçları

Bağışıklık pasaportunuz var mı

Başlıktaki soruyu “Antikor testim pozitif çıktı, içim rahat olmalı mı?” diye de sorabilirsiniz.

22.06.2020

Türkiye’nin COVID-19’a bağışıklık röntgeninden ne çıktı?

Koronavirüs COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana pek çok ülkede karar vericileri en çok meşgul eden konulardan biri, toplumun ne kadarının bu virüsten bağışıklık kazandığı bilgisine ulaşmak oldu.

20.06.2020

Planlı büyümeden niye korkayım

ÇEŞME projesine destek verenler de var, eleştirenler de var.

19.06.2020

Bir hesaba göre 200 bin bir başkasına göre 400 bin virüs taşıyıcısı var

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, önceki akşam düzenlediği basın toplantısında mart ayından bu yana geçen süre içinde koronavirüs COVID-19’un Türk toplumuna ne ölçüde nüfuz ettiğini, ne ölçüde yayıldığını gösteren bazı çarpıcı araştırma sonuçları paylaştı.

19.06.2020

Yanlış ve hızlı mı normalleşiyoruz

COVID-19 salgınını ile mücadele zorlu bir ‘derbi maçı’ gibidir. Ve her ‘derbi’ gibi bu maç da mükemmel bir takım oyunu gerektirir. Üzülerek ifade edelim ki biz maçın ilk devresindeki performansımızdan çok uzağız.

15.06.2020