EKSTRA
MENÜ

Antik Dönem

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.606 haberi bulunmuştur.

Antik Dönem Haberleri

İda Madra Jeoparkı için UNESCO’ya başvuru yapıldı

İda Madra Jeoparkı için UNESCO’ya başvuru yapıldı

Çanakkale’den İzmir’e uzanan ve 11 noktayı kapsayan İda Madra Jeopark Projesi’nin hayata geçirilmesi için UNESCO’ya başvuru yapıldı. Proje ile İda Madra Jeoparkı’nın uluslararası tanınırlığının artırılması ve kuş turizmine kazandırılması amaçlanıyor.

26.01.2021Seyahat
Prof. Kaska: Antik tepedeki caretta caretta silüeti tamamen doğal

Prof. Kaska: Antik tepedeki caretta caretta silüeti tamamen doğal

Deniz kaplumbağalarıyla ünlü İztuzu Plajı'nın bulunduğu Dalyan'da, Kaunos kral mezarlarının bulunduğu antik tepe, caretta caretta silüeti şeklindeki görüntüsüyle ilgi çekiyor. Görüntünün tamamen doğal olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yakup Kaska, tepeye 'kaplumbağa tepesi' adı verilmesini önerdi.

18.12.2020Seyahat
Herakleitos kimdir Herakleitos görüşü, felsefesi ve kitapları hakkında bilgi

Herakleitos kimdir? Herakleitos görüşü, felsefesi ve kitapları hakkında bilgi

Herakleitos, etkileri günümüzde de devam eden Antik Çağ filozoflarından biridir. M.Ö 530 - M.Ö 475 yılları arasında yaşamıştır. Kendisinden sonra gelen Platon, Sokrates ve Aristoteles gibi filozoflar Herakleitos'un görüşlerinden etkilenmiştir. Antik felsefede önemli bir yer tutan ''Logos'' kavramını ortaya atan ilk filozoftur. Herakleitos kimdir, görüşü, felsefesi ve kitapları nelerdir? Merak edenler için derledik.

14.12.2020Araştırma
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Kybele heykelinin tanıtımını yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Kybele" heykelinin tanıtımını yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'den 1960'lı yıllarda İsrail'e götürülerek satılan ve yaklaşık 60 yıl sonra doğduğu topraklara geri getirilen tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılan "ana tanrıça" Kybele heykelinin tanıtımını yaptı.

13.12.2020Keyif
Kybele 60 yıl sonra Türkiyeye geri döndü

'Kybele' 60 yıl sonra Türkiye'ye geri döndü!

Bolluk ve bereketin sembolü, ‘ana tanrıç’ Kybele, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ait olduğu topraklara getirildi.

13.12.2020 Gündem
1700 yaşındaki tanrıça Kybele ana vatanı Türkiyeye dönüyor

1700 yaşındaki 'tanrıça' Kybele ana vatanı Türkiye'ye dönüyor

Tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılan "ana tanrıça" Kybele heykeli, yaklaşık 50 yıl sonra 12 Aralık'ta doğduğu topraklara getirilecek.

10.12.2020Keyif
1700 yıllık ana tanrıça Kybele Türkiye yolunda

1700 yıllık ana tanrıça 'Kybele' Türkiye yolunda

Tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılan ana tanrıça “Kybele Heykeli” yaklaşık 50 yılın ardından Türkiye'ye getiriliyor.

10.12.2020Seyahat
Son dakika... 1700 yıllık ana tanrıça Kybele Türkiye yolunda

Son dakika... 1700 yıllık ana tanrıça Kybele Türkiye yolunda!

Tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılan "ana tanrıça" Kybele heykeli, yaklaşık 60 yıl sonra 12 Aralık'ta doğduğu topraklara dönecek.

10.12.2020Gündem
Müzecilik (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Müzecilik (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Günümüzde gittikçe artan müze sayısı, müzelerin hayatımızda ne kadar önemli bir yer kapladığını göstergesi olmaktadır. Gerek ülkemizde gerek de dünyada devlete ait olan müzelerin yanında özel müzelerin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Oyuncaktan denizciliğe, etnografyadan savaşa kadar birçok farklı konu üzerine gerek özel gerekse devlete ait müze bulmak olmak dahilinde olmaktadır. İşte, tüm detaylar.

Antik tiyatrodaki kazı çalışmalarında mitolojik masklar gün yüzüne çıkarıldı

Antik tiyatrodaki kazı çalışmalarında mitolojik masklar gün yüzüne çıkarıldı

Muğla'nın Yatağan ilçesinde UNESCO Geçici Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 3 bin yıllık Strakonikeia Antik Kenti'ndeki antik tiyatroda yürütülen kazı çalışmalarında 2 bin 200 yıllık olduğu tahmin edilen ve o dönemdeki mitoloji tanrılarının mermer bloklarına işlendiği 10 mask bulundu.

24.11.2020Seyahat
Dünyanın en büyük mozaik müzesi: Zeugma

Dünyanın en büyük mozaik müzesi: Zeugma

2011’de açılmasından bu yana Türkiye’nin ve Gaziantep’in en büyük markalarından biri haline gelen Zeugma Mozaik Müzesi’nde, Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan büyüklü küçüklü çok sayıda mozaik yer alıyor.

13.11.2020Seyahat
DNA araştırması: İnsanlar önce köpekleri evcilleştirdi

DNA araştırması: İnsanlar önce köpekleri evcilleştirdi

İngiltere'de yapılan bir araştırma, köpeklerin son Buzul Çağı'nın sonunda yani yaklaşık 11 bin yıl önce evcilleştirilmiş olabileceğini gösterdi.

30.10.2020Teknoloji
Türkiyenin jeoparkı geçmişten geleceğe yolculuğa çıkarıyor

Türkiye'nin jeoparkı geçmişten geleceğe yolculuğa çıkarıyor

 Sardes Antik Kenti, Kula Volkanları, Kula Peri Bacaları, Kurşunlu Kaplıcaları, Bintepeler ve Adala kanyonlarının da içinde olduğu "Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı", tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyülüyor.

28.09.2020Keyif
Tarihi Sinop Cezaevi duvarlarında, Roma dönemi kitabeleri çıktı

Tarihi Sinop Cezaevi duvarlarında, Roma dönemi kitabeleri çıktı

SinopTarihi Cezaevi ve Müzesi'nde devam eden restorasyon çalışmaları sırasında cezaevi duvarlarında, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen 2 kitabe ortaya çıktı. Kitabelerin dünya tarihi için çok önemli olduğunu ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, "Surlara yerleştirilmiş bu kitabeler hem dünya hem de Sinop tarihinin aydınlatılmasında çok önemli" dedi.

25.09.2020Seyahat
Kibyra Antik Kenti Nerede Kibyra Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Kibyra Antik Kenti Nerede? Kibyra Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Antik çağların en önemli yerleşim alanlarından biri olan Kibyra, ticaret yollarının merkezi noktasında konumlanarak Likya, Karya, Psidya ve Frigya bölgelerinin kesiştiği alanlarda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Kibyra Antik Kenti nerede? Kibyra Antik Kenti hakkında bilgi, tarihi, efsanesi, giriş ücreti ve ziyaret saatleri (2020) hakkında bilgileri sizler için derledik.

11.09.2020Seyahat
Kazıda ortaya çıkan Roma yolu ve mezarları gezginleri bekliyor

Kazıda ortaya çıkan Roma yolu ve mezarları gezginleri bekliyor

Mersin'in Silifke ilçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Uzuncaburç Mahallesi'nde M.Ö. 2'nci yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalan Rahip Krallar Hanedanlığı'nın yaşadığı Diocaesarea Antik Kenti'nde sürdürülen kazılarda, ortaya çıkarılan Roma dönemine ait 32 mezar ve 2 kilometrelik yol, düzenlenerek gezi parkuru haline getirildi.

10.09.2020Seyahat
Zeugma Mozaik Müzesi Nerede Zeugma Mozaik Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Zeugma Mozaik Müzesi Nerede? Zeugma Mozaik Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Zeugma Mozaik Müzesi özellikle sanat tarihçilerinin, arkeologların ve tarih severlerin oldukça beğendiği gezi alanlarından biridir. Türkiye’de ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi özellikle sergilenen mozaiklerin çeşitliliği ile dünya mozaik müzeleri arasındadır. Sizler için Zeugma Mozaik Müzesi hakkında ki bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

9.09.2020Seyahat
Tarsus Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir Tarsus Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tarsus Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Tarsus Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tarsus Şelalesi, tarihe önem sahip şelalelerden biridir. Şelalenin bulunduğu alan Roma dönemi bir mezarlığa aittir. Alanda Roma dönemine ait kalıntılar ve oyulmuş mezarlar bulunuyor. Tarsus Şelalesi hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

7.09.2020Seyahat
Antik çağın şifa merkezi: Acharaka Antik Kenti

Antik çağın şifa merkezi: Acharaka Antik Kenti

Antik Dönem'de Maiandros (Büyük Menderes) Vadisi'nin kutsal alanı ve şifa merkezi olan “Acharaka Antik Kenti”, Denizli-Aydın karayolu üzerinde yer alıyor. Aydın’ın Sultanhisar İlçesi, Salavatlı Köyü’nde bulunan ve “Ulu Yol” olarak adlandırılan Acharaka, diğer bir antik kent olan Nysa’nın 4 km batısında, Ephesos-Aphrodisias antik kentleri arasındaki tarihî yol üzerine inşa edilmiş.

2.09.2020Seyahat
İhbar üzerine ortaya çıktı: Süs eşyasından tarihi esere

İhbar üzerine ortaya çıktı: Süs eşyasından tarihi esere

Bodrum'daki lüks otelin bahçe düzenlemesinde dekor olarak kullanılan sütun başlarının Antik döneme ait orijinal tarihi eserler olduğu belirlendi. Otel yetkililerinin tarihi değeri olduğu bilmediklerini belirtikleri toplam 5 parça sütün başı Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne götürüldü.

27.08.2020Gündem
Soli Pompeiopolis Antik Kentinde kazı çalışmaları sürüyor

Soli Pompeiopolis Antik Kenti'nde kazı çalışmaları sürüyor

Mersin'de, milattan sonra 2. ve 3. yüzyılların önemli limanlarından olduğu ortaya çıkarılan Soli Pompeiopolis Antik Kenti'ndeki sezon kazıları devam ediyor.

21.08.2020Seyahat
Dara Antik Kentinde dünyada benzeri olmayan galeri mezara ilgi

Dara Antik Kenti'nde dünyada benzeri olmayan galeri mezara ilgi

Mardin'deki 3 katlı Dara Antik Kenti'nde sergilenen ve dünyada benzerine rastlanmayan ölenlerin 2 katta toplu defnedildiği 1500 yıllık galeri mezar, ziyaretçi akınına uğruyor. Dara Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Kafkas Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Metin, toplu mezarı diğer antik dönem mezarlarından farklı kılan, insanlara ait kemik parçalarının bir arada bulunması olduğunu söyledi.

20.08.2020Seyahat
Konyaaltı’nda sanat, tarih ve doğa buluştu

Konyaaltı’nda sanat, tarih ve doğa buluştu

2020 Patara Yılı kapsamında Antalya’nın tanıtımına katkı sunmak amacıyla kurulan Trio Patara grubu, konser hazırlıkları ve tanıtım klip çekimleri için Konyaaltı’nı tercih etti.

17.08.2020Seyahat
Nemruta tırmanmadan önce Kahta Çayında serinliyorlar

Nemrut'a tırmanmadan önce Kahta Çayı'nda serinliyorlar

Adıyaman'daki Nemrut Dağı'nı görmek için gelen yerli ve yabancı turistler, tırmanış öncesi uğradıkları tarihi Cendere Köprüsü altından geçen Kahta Çayı'nda serinliyor.

16.08.2020Seyahat
Türk turizminin başkenti ve dünyanın açık hava müzesi: Antalya

Türk turizminin başkenti ve dünyanın açık hava müzesi: Antalya

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamasıyla "turizmin başkenti" olarak nitelendirilen Antalya, antik kentleriyle geniş bir medeniyet yelpazesinde ziyaretçilerini zaman tünelinde bir yolculuğa çıkarıyor.

13.08.2020Keyif
Dünyanın açık hava müzesi: Antalya

Dünyanın açık hava müzesi: Antalya

Doğa ve tarihin eşsiz bir uyum içinde bütünleştiği "açık hava müzesini" andıran Antalya, tatilciler kadar tarih meraklılarını da kendisine hayran bırakıyor. Tatilcilerin ziyaret ettiği yerler arasında Hadrian Kapısı da yer alıyor.

13.08.2020Seyahat
Aydında tarihi eser kaçakçılarına şok operasyon 2 bin 300 parça ele geçirildi

Aydın'da tarihi eser kaçakçılarına şok operasyon! 2 bin 300 parça ele geçirildi

Aydın'ın Karacasu ilçesinde, polis ekiplerince düzenlenen operasyonda yapılan aramada Roma, Bizans, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait olduğu değerlendirilen 2 bin 300 parça tarihi eser ele geçirildi. 1 kişi gözaltına alındı.

25.07.2020Gündem
Aydında çok miktarda tarihi eser ele geçirildi

Aydın'da çok miktarda tarihi eser ele geçirildi

Aydın'ın Karacasu ilçesinde, polis ekiplerince düzenlenen operasyonda yapılan aramada Roma, Bizans, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait olduğu değerlendirilen 2 bin 300 parça tarihi eser ele geçirildi. 1 kişi gözaltına alındı.

25.07.2020Gündem
Aydında UNESCO Dünya Mirası: Aphrodisias Antik Kenti

Aydın'da UNESCO Dünya Mirası: Aphrodisias Antik Kenti

Aydın'ın Karacasu ilçesi Geyre Mahallesi sınırları içinde yer alan Aphrodisias Antik Kenti, Menderes (Meander) Irmağı’nın bir kolu olan Dandalaz (Morsynus) Çayı’nın oluşturduğu bereketli vadide, denizden yaklaşık 600 metre yükseklikte bir plato üzerinde yer alıyor. Tarih boyunca, içinde bulunduğu nehir havzasının doğal özelliklerinden beslenen kentin Antik Dönem’deki en büyük zenginlik kaynağını ise kentin kuzeyinde, Babadağ eteklerinde yer alan mermer ocakları sağlamış.

23.07.2020Seyahat
Nemrut’un Tanrıları için özel fırsat

Nemrut’un Tanrıları için özel fırsat

Önemli kültür hazinelerine odaklanan prestij kitaplarıyla bilinen Ertuğ & Kocabıyık Yayınları, her ay belirleyeceği bir kitabı %30 indirimle okurla buluşturuyor. Temmuz ayının kitabı ise Ahmet Ertuğ’un etkileyici panaromik Nemrut fotoğraflarına R.R.R. Smith’in yazdığı akademik metnin eşlik ettiği, özel mürekkeplerle Almanya’da basılıp İsviçre’de elle ciltlenen çok özel ‘Gods of Nemrud’.

21.07.2020Kitap Sanat
Dünyanın en uzun ikinci kanyonu ziyaretçilerini bekliyor

Dünyanın en uzun ikinci kanyonu ziyaretçilerini bekliyor

77 kilometre uzunluğa sahip Ulubey Kanyonu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında normalleşme sürecine geçilmesiyle yeniden misafirlerini ağırlamaya başladı.

16.07.2020Seyahat
Azerbaycanın şehirleri neler Azerbaycan başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Azerbaycan'ın şehirleri neler? Azerbaycan başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Azerbaycan yedi bağımsız Türk devletlerinden biridir. Özellikle ülke Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra himayesini kazanmıştır. Azerbaycan önceden Sovyetlere bağlı olan bir ülke idi. Ülkede yer yer Sovyet dönemine ait izlere de rastlanmaktadır. Azerbaycan'a gitmek isteyenler ise şehirleri hakkında araştırma yapmaktadırlar. Özellikle başkenti ve nüfusu en merak edilenler arasındadır. Peki, Azerbaycan'ın şehirleri neler? Azerbaycan başkenti, nüfusu, yüzölçümü nedir? Azerbaycan telefon ve posta kodu bilgileri nelerdir? İşte Azerbaycan'a dair bilinmesi gerekenler.

18.06.2020Seyahat
Türkiyenin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

Türkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

Türkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kaydedildi. Türkiye'nin 2019 yılında listede 78 olan kültür varlığı sayısı, 83'e yükseldi.

17.04.2020Seyahat
Türkiyenin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

Türkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

TÜRKİYE'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kaydedildi. Türkiye'nin 2019 yılında listede 78 olan kültür varlığı sayısı, 83'e yükseldi.

17.04.2020Gündem
Sınırları birlikte aşın

Sınırları birlikte aşın

Yılın en romantik günü için geri sayım başladı. Rotamızı bu kez uzaklara çeviriyoruz. Hem kim yurtdışında romantik bir ‘Sevgililer Günü’ tatili geçirmek istemez ki? O zaman şimdi konunun uzmanlarına kulak verme zamanı. Organizasyona farklı zevk ve bütçelere uygun alternatif programlar arasından seçim yaparak başlayın. Sonrasında keyifli anların tadını çıkarın!

9.02.2020Seyahat
Mersindeki Akkale Antik Kentinde binlerce yıllık hamam bulundu

Mersin'deki Akkale Antik Kenti'nde binlerce yıllık hamam bulundu

Arkeolojik kazılar yürütülen Mersin'deki Akkale Antik Kenti'nde, Geç Antik Dönem'e ait hamam ortaya çıkarıldı.

22.11.2019Keyif
Edremit Körfezinin antik haritası çıkarılıyor

Edremit Körfezi'nin antik haritası çıkarılıyor

Balıkesir ve Çanakkale il sınırları içinde, Kaz Dağları ile Madra Dağı arasında kalan Edremit Körfezi'nin antik dönemlerdeki haritasının çıkarılması amacıyla başlatılan çalışma sürüyor.

31.10.2019Seyahat
Edremit Körfezinin antik fotoğrafı çekiliyor

Edremit Körfezi'nin 'antik' fotoğrafı çekiliyor

Körfezin antik çağlara ait envanterini çıkarmak için 4 yıldır çalışan akademisyenler, Balıkesir'in Burhaniye ve Gömeç ilçelerinde öncelik verdikleri alanları tarayıp Ayvalık bölgesinde 165 noktada belgeleme yaptı.

30.10.2019Keyif
Matis: Macarlar Türkiyeyi ikinci evleri olarak görüyor

Matis: Macarlar Türkiye'yi ikinci evleri olarak görüyor

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Matis, "Macarlar Türkiye'yi ve Türk kültürünü seviyor. Macarlar Türkiye'yi ikinci evleri olarak görüyor." dedi.

22.10.2019Dünya
Savaştan  barışa  Kosova

Savaştan barışa Kosova

Üç günde hem bir ülkeyi baştan başa dolaşabilmek hem de Osmanlı İmparatorluğu’ndan Sovyetler dönemine çeşitli çağlardan izler görmek ister misiniz? Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova, savaşın kasvetini üzerinden atmış. Dinamik nüfusu ve özgün tarzıyla ziyaretçileri bekliyor. Priştine’de havalı kafelerde sosyalleşebilir, Prizne’nin eski sokaklarında zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz.

7.07.2019Seyahat
Yoldan çıkaran duraklar: Ankara-Bodrum Denize giden yol, tarihten geçiyor...

Yoldan çıkaran duraklar: Ankara-Bodrum! Denize giden yol, tarihten geçiyor...

Bu hafta ‘Yoldan Çıkaran Duraklar’ serimizde, Doğan Burda Ankara Temsilcisi Erdal İpekeşen ve Tat dedektifi Sinan Hamamsarılar’ın katkılarıyla Ankara-Bodrum rotası var. 720 kilometrelik otoyol, farklı medeniyetlerden izler taşıyan bir zaman yolculuğu hattı gibi. Denize giden yolda karşınıza çıkacak bu 11 lezzet, tarih ve doğa durağı sizi şaşırtacak.

3.06.2019Seyahat
Varlık üzerine şiir gibi öyküler

Varlık üzerine şiir gibi öyküler

Nursel Duruel, ‘Yazılı Kaya’ kitabında Anadolu’yu antik geçmişiyle bir araya getirerek şiirsel bir üslupla felsefi konuları öyküleştiriyor. Okur, kitap bittikten sonra kafasında beliren soru işaretleriyle hemhal oluyor.

2.05.2019Kitap Sanat
Karaburun ve Ildır nerede

Karaburun ve Ildır nerede?

Karaburun ve Ildır Körfezi'nin nerede olduğu birçok kişinin araştırdığı konu olmaya devam ediyor. İzmir'in batısında bulunan Karaburun Yarımadası, Ildır Körfezi ile birlikte Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edildi. Peki, Karaburun ve Ildır Körfezi nerede yer alıyor? İşte, o iki bölgenin harita üzerinde nerede yer aldığı ve bölgeye ait özellikler hakkında bazı bilgiler

15.03.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Filozof Anaksagoras’ın çekimleri Urla’da yapıldı

Felsefe tarihinin önemli düşünürlerinden Urlalı filozof Anaksagoras’ın yaşamı ve öğretisini anlatan belgeselin çekimleri tamamlandı.

28.07.2020

Bozcaada Hakkında Her Şey…

İnsan kalabalığının henüz bastırmadığı, havaların sıcaktan bayıltmadığı haziran ayı veya rüzgarların dindiği, kalabalığın çekildiği, denizin ısındığı eylül aylarında Bozcaada’da olmak çok daha keyifli olacaktır düşüncesiyle çıkarım ben her yaz bu adanın yollarına… Sizlere de aynısını önererek başlamak isterim Bozcaada yazıma…

14.06.2020

Korona saltanatı

Koronası olanın bir dediği iki edilmez, eli sıcak sudan soğuk suya sokulmaz. Çünkü korona güçtür.

2.05.2020

Benim koronodan anladıklarım

* AKLIMIZI öyle tembelleştirip kısa yoldan yargılamaya öyle alışmışız ki, hayatımız söz konusu olduğunda bile düşünüp tahlil etmektense tanıdık gelen alışkanlıklarla devam etmeye, bildiğimiz gibi yaşamaya çalışıyoruz. Değişimin en büyük düşmanı da bu zaten...

26.03.2020

Sokakları tarih ve sanat kokan şehir: Roma

Kültürü, tarihi, değerleriyle dünya üzerinde önemli yere sahip Roma… İstanbul‘a olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Bunlardan bir tanesi Roma’nın da İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş olması. Peki Roma’ya gidince nereleri gezilmeli, neler yapmalı? İşte size Roma gezi rehberi...

4.01.2020

Sanatın Altın Oranı

Estetik mükemmellik sanatçının en büyük gayesidir. Usta; gelenekten edindiği bilgiyi alır ve öğrencisine aktarır.

23.12.2018