EKSTRA
MENÜ

Antik Çağ

Antik Çağ haberleri sayfasında güncel ve son dakika Antik Çağ hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 875 Antik Çağ haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Antik Çağ Haberleri

Tarihten bugünü utandıran ders

Tarihten bugünü utandıran ders

3 bin yıllık geçmişimizde yer alan önemli eserlerin minyatürleri bile, çirkin yapılaşmanın mimarı günümüz yöneticilerine müthiş bir ders veriyor.

8.03.2003Gündem
Gözlüklü Martı: Akropolis üzerine

Gözlüklü Martı: Akropolis üzerine

Gözlüklü Martı aradı. Çoktandır sesi soluğu çıkmıyordu. Yukarıdan, Kopenhag Zirvesi'ni seyrediyor anlaşılan. "Ansiklopedide 'Akropolis' maddesini okuyordum. Antik Çağ kentlerinin kuruluşunda dinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyordu metin. Acaba kentlerin kuruluşu hâlâ dinsel bir anlam taşıyor mu?" diye soruyor.

12.12.2002Gündem
Çamurlu elbise suyu çorbası

Çamurlu elbise suyu çorbası

Anadolu'nun 16. yüzyıldaki durumunu, halkın yaşayışını ve önemli olayları anlatan kaynakların başında Bohemyalı gezgin Hans Dernschwam'ın ‘‘İstanbul ve Anadolu'ya Seyahat Günlüğü’’ isimli eseri gelir. Dernschwam, kitabında çamurlu elbise suyundan çorba yapılmasından din değiştirenlere uygulanan cezalara kadar bir çok konuyu yazar ama bazen son derece abartılı bir dil kullanır.

29.11.2002Gündem
En başarılı karar Microsoftun

'En başarılı karar Microsoft'un'

Amerikan iş dünyası, bugüne dek dünyada alınmış en başarılı ''10 işletme yönetimi'' kararını belirledi.

21.07.2002Ekonomi
Kınalı topraklar

Kınalı topraklar

Bu haftaki gezimize Atlas Dergisi ile çıkıyoruz. Yolumuzun üstünde dağların sağrısında firuze, kara gümüşi, zümrüt renkli parıltılarla edalı işveli akan bir nehir var...

27.04.2002Seyahat
Antik masalların peşinde

Antik masalların peşinde

Geçen hafta Kuzey Ege'de, Truva, Assos ve İda Dağı'nda geçmişle bugün arasında gidip geldim. İnanılmaz manzaralara dalıp, geçmişin söylencelerini düşündüm. Bu gezimde bana Homeros rehberlik etti. Onun dizelerini okuyup, antik çağın yaşamından ipuçları yakalamaya çalıştım.

6.04.2002Gündem
Kayıp mezhep günışığına çıkarıldı

Kayıp mezhep günışığına çıkarıldı

Uşak'ın Karahallı ilçesinde yapılan kazılarda Yeni Kudüs, olarak da adlandırılan ve İncil`de 'Hıristiyan tarikatının merkezi' olarak geçen Pepouza Kenti ve Montanist Kilisesi'nin ortaya çıkarılmasıyla dünyanın kayıp 7'nci mezhebi olarak bilinen Montanizm de günışığına çıktı.

10.11.2001Gündem
Profesörler arasında Truva savaşı çıktı

Profesörler arasında Truva savaşı çıktı

Türkiye'nin tarih hazinesi Truva, Alman bilim adamlarının arasını açtı. Truva'da kazı çalışmaları yapan Tübingen Üniversitesi Antik Çağ Kürsüsü Başkanı Manfred Korfmann ile aynı üniversitesin tarih profesörü Frank Kolb arasında yeni bir ‘‘Truva Savaşı’’ çıktı.

13.08.2001Gündem
Batıktan çıkan marka

Batıktan çıkan marka

27 Temmuz'da bütün gün bağlardaydım. Fabrikaya geldiğimde bana bir faks uzattılar. Faks Ankara'dan Merkez Bankası Sosyal Tesisleri'nden geliyordu.

11.08.2001Gündem
Çevre

Çevre

7.11.2000Ege

Yazar Sonuçları

Antik heykellerde testis oranını hesapladı alternatif Nobel ödülünü kaptı

Harvard Üniversitesi'nden gizli bir komitenin, bilimin eğlenceli yönüne dikkat çekmek için son 12 yıldır verdiği Alternatif Nobel Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu.

12.10.2002

Grek usulü seks boykotu

Sırtköylü kadınların eylemi aslında Şalvar Davası'na değil, bir Antik Çağ motifine dayanıyor.

18.08.2001