EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik Kullanımı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Antibiyotik Kullanımı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 951 Antibiyotik Kullanımı haberi bulunmuştur.

Antibiyotik Kullanımı Haberleri

Vajinitler

Vajinitler

Vajinitler ve bunlara bağlı şikayetler jinekologların en sıklıkla karşılaştığı problemler arasındadır. Vulvovajinit, çeşitli mikroorganizmalar ile vulva ve vajenin enfeksiyonudur. Vajinitin tipik şikayeti akıntı, yanma, kaşıntı ve anormal kokudur. Vajinitler sıklıkla 3 nedenden kaynaklanır. Bunlar:

Hamilelik Döneminde Cilt Problemleri

Hamilelik Döneminde Cilt Problemleri

S: Hamilelik sırasında ciltte ne gibi değişiklikler olur?

29.04.2001Kişisel Bakım
Bilinçsiz antibiyotik kullanımı canavar yaratıyor

Bilinçsiz antibiyotik kullanımı canavar yaratıyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, ``Antibiyotikler, ağrı kesici ve ateş düşürücülermiş gibi kullanıldıkları için ilaçlarla tedavi edilmesi zor dayanıklı canavar bakteriler geliştirmektedirler`` dedi.

Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hadi itiraf edelim! Hangimiz hastalandığımızda doktora gidiyoruz? Özellikle üst solunum yolu enfeskiyonuna yakalandığımızda, doktora başvurmak yerine soluğu genellikle eczanelerde alıyor ve gelişigüzel tükettiğimiz antibiyotiklerle iyileşmeyi umut ediyoruz. Peki ama doğru mu yapıyoruz?

Sağlık ocakları da paralı oluyor

Sağlık ocakları da paralı oluyor

Hükümetin sağlık harcamalarına yönelik önlemler paketi çerçevesinde, sağlık ocakları, ana çocuk sağlığı ve sağlık merkezlerindeki tedavi hizmetleri de paralı oluyor. Başbakanlığa gönderilen bütçe uygulama talimatıyla vatandaşlar devlet hastanelerinde 6.5 milyon lira, sağlık ocaklarında da 2 milyon lira ödeyecek.

29.01.2003Gündem
Ülkemizde antibiyotik kullanma oranı oldukça yüksek...

Ülkemizde antibiyotik kullanma oranı oldukça yüksek...

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye´de bir yılda kullanılan 5 milyar dolarlık ilacın 1.5 milyar dolarlık kısmını antibiyotiklerin oluşturduğunu belirterek, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında bu miktarın çok yüksek olduğunu kaydetti.

İshal danışma hattı

İshal danışma hattı

Türkiye’de ölümcül hastalıklardan biri olan ishali önlemenin en önemli yollarından biri de antibiyotik kullanımına özen göstermek. Çünkü, özellikle riskli yaş gruplarında farklı bir hastalığı önlemede kullanılan antibiyotikler, ishale neden olabiliyor.

27.06.2003Kelebek
İshal danışma hattı

İshal danışma hattı

Türkiye'de ölümcül hastalıklardan biri olan ishali önlemenin en önemli yollarından biri de antibiyotik kullanımına özen göstermek. Çünkü, özellikle riskli yaş gruplarında farklı bir hastalığı önlemede kullanılan antibiyotikler, ishale neden olabiliyor.

Çocukları gripten koruyun

Çocukları gripten koruyun

Hava sıcaklıklarındaki ani değişiklikler, çocuklarda başta grip olmak üzere solumun yolları enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırıyor.

9.12.2003Gündem
Çocukları gripten koruyun

Çocukları gripten koruyun

Hava sıcaklıklarındaki ani değişiklikler, çocuklarda başta grip olmak üzere solumun yolları enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırıyor.

9.12.2003Gündem
Çocuğunuz seyahatte hastalanırsa

Çocuğunuz seyahatte hastalanırsa

Ne kadar önlem alırsanız alın, bütün çocuklar ara sıra hastalanır. Elbette seyahate çıktığınızda hasta çocukla uğraşmak üzücü ve can sıkıcı. Ancak hangi durumda, ne yapacağınızı bilirseniz hem çocuğunuz hem de siz soğuk algınlığı, kulak, karın, baş ağrısı gibi sık rastlanan sorunların üstesinden daha kolay gelebilirsiniz.

16.01.2004Kelebek
Soğuk havaya karşı uyarılar

Soğuk havaya karşı uyarılar

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, vatandaşları soğuk havalar konusunda uyararak, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için kalabalık ortamlarda kalınmamasını önerdi.

13.02.2004Spor Arena
Kanserden bile daha tehlikeli

Kanserden bile daha tehlikeli

Kan zehirlenmesi yılda yarım milyon kişinin ölümüne yol açarken basit enfeksiyonlardan meydana gelebilen bu hastalığın tehlikeleri yeterince bilinmiyor.

Göğüs kanseri antibiyotik kullanımıyla ilişkili

Göğüs kanseri antibiyotik kullanımıyla ilişkili

Antibiyotik kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Amerikalı bilimadamlarına göre, aşırı miktarda antibiyotik kullanmak göğüs kanseri riskini artırabiliyor.

17.02.2004Kelebek
Türkiyede 4. kuşak antibiyotik kullanılıyor

Türkiye'de 4. kuşak antibiyotik kullanılıyor

Türkiye'de bilinçsizce antibiyotik kullanılması ve satılması nedeniyle, mikropların direnç kazandığı, bu yüzden daha etkili ve daha pahalı olan 4. kuşak antibiyotiklere geçildiği bildirildi. Avrupa ülkelerinde ise 2. kuşak antibiyotik kullanıldığı belirtildi.

26.05.2004Kelebek
Antibiyotik tüketiminde dünya birincisiyiz

Antibiyotik tüketiminde dünya birincisiyiz

Türkiye'de bilinçsizce antibiyotik kullanılması ve satılması nedeniyle, mikropların direnç kazandığı, bu yüzden daha etkili ve daha pahalı olan 4. kuşak antibiyotiklere geçildiği bildirildi.

Çocuklara ishal tehdidi

Çocuklara ishal tehdidi

İshaller çocukluk çağının önde gelen bulaşıcı hastalıkları ve ölüm nedenlerinden. İshal ülkemizde de sık görülüyor. Her yıl onbinlerce çocuk ishalli hastalıklara yakalanıyor ve 6-7 bini kaybediliyor. Hastalığa doğru yaklaşım ve basit ama zamanında müdehale hayat kurtarıyor. Öte yandan, Sanofi-Synthelabo’nun sporsorlüğünü yaptığı ‘İshal Danışma Hattı’ haftanın 6 günü, 09.00-18.00 arasında isteyenlere ücretsiz danışma hizmeti veriyor.

27.05.2004Kelebek
Veysel Atasoyun hayati tehlikesi sürüyor

Veysel Atasoy'un hayati tehlikesi sürüyor

İbni Sina Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Önder Arslan, hastanelerinde tedavisi süren eski bakanlardan Veysel Atasoy'un solunum desteği altında bulunduğunu ve hayati tehlikesinin sürdüğünü bildirdi.

13.08.2004Gündem
Antibiyotikler her zaman kullanılmaz

Antibiyotikler her zaman kullanılmaz

Bakteri direnci, antibiyotik kullanımıyla doğrudan ilgili. Bu nedenle bu ilaçların gereksiz yere, hekim tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekiyor

Genç erkeklerin sorunu: Kıl dönmesi

Genç erkeklerin sorunu: Kıl dönmesi

Kıl dönmesi hastalığı Türkiye’de sık görülen bir hastalık. Askerler arasında yapılan bir çalışmada her bin erden ortalama 9’unda görüldüğü saptanmıştır. Hastalık en sık kuyruk sokumu bölgesinde görülse de koltuk altı, göbek çukuru ve genital organlarda da nadiren ortaya çıkar.

9.11.2004Kelebek
Ziraatçiler Erman Toroğluna dava açıyor

Ziraatçiler Erman Toroğlu'na dava açıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Erman Toroğlu’nun beyaz et üretiminde antibiyotik kullanıldığına yönelik açıklamalarının sektörü olumsuz etkilediği gerekçesiyle dava açılması için avukatlara yetki verdiklerini söyledi.

11.11.2004Ekonomi
Yanlış anlaşıldım

"Yanlış anlaşıldım"

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı ve Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer Gönülalan, spekülatif olduğunu düşündüğü kanatlı hayvanlarda hormon ve antibiyotik kullanımı konusunda yaptığı açıklamaların, bazı basın organlarınca yanlış yorumlandığını bildirdi.

11.11.2004Spor Arena

Yazar Sonuçları

Canlı ilaçlar: Probiyotikler

İlaç denildiği zaman ya fabrikalarda üretilen kimyasal maddeler ya da bazı doğal maddelerdeki yararlı kimyasal maddeler hatıra gelir. Oysa bunların dışında, yaşayan, canlı ilaçlar da var.

23.07.2001

Rastgele antibiyotik kullanımı zararlı

Sonbaharın serin günlerinde antibiyotik satışı artar. Çocuklar biraz ateşlense, yaşlılar vücutlarındaki kırıklıktan yakınsa, aklımıza gelen ilk ilaç antibiyo-tikler oluyor. Doktora danışmadan, reçetesiz satın alınan antibiyotikleri kullanmakla aslında sağlığımızı tehlikeye atıyoruz.

7.10.2003

Anne olmadan önce

Bu hafta bir okuyucum bana ingilizce bir metin göndermiş. Baktım, birçok yeni annenin ortak duygularını yansıtıyor. İşte bu yüzden metni çevirerek köşemde yayınlıyorum.

6.02.2004

Yaz sıcağında çocuk nasıl oyalanır

Kendim kaşındım. Okul müsameresi yapılıp, sonrasında bir hafta Akçay kaçamağı yaptıktan sonra, ‘Sinan’ı artık yuvaya göndermeyeyim bari’ dedim. 2 ay tatil yapsın. Sonra zaten yeni okuluna başlayacak. Hem de daha sıkı bir sistemle. Kafasını boşaltsın dedim... Tekrar Akçay’a gidene kadar da buralarda oyalanırız diye düşündüm.

30.07.2004

Formunu artıran tek lider Deniz Baykal

TNS Piar tarafından her ay yaklaşık Türkiye temsili 18 yaş üstü yaklaşık 2000 denekle gerçekleştirilen ‘Liderlerin Form Grafiği’ araştırmasının merakla beklenen ekim ayı sonuçları geldi.

6.11.2004