EKSTRA
MENÜ

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik Kullanımı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Antibiyotik Kullanımı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 952 Antibiyotik Kullanımı haberi bulunmuştur.

Antibiyotik Kullanımı Haberleri

Probiyotik İçeren Mamaların Faydası Nedir

Probiyotik İçeren Mamaların Faydası Nedir?

Son yıllarda, probiyotikler oldukça popüler olmuş ve probiyotik içeren gıdalarla ilgili pek çok çalışma yapılmıştır.

Türk hastaneleri tehdit altında

Türk hastaneleri tehdit altında

Ölümcül bakteri korku saçıyor. Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) Başkanı Prof. Haluk Vahapoğlu, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, gereksiz antibiyotiklerin bakteriyi yaygınlaştırdığını söyledi. Vahapoğlu hastane enfeksiyonları açısından riskli olan Türkiye, Yunanistan gibi ülkelerin de tehdit altında olduğunu kaydetti.

7.09.2010Gündem
Bakterileri yok eden ilaç

Bakterileri yok eden ilaç

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Doç. Dr. Özlem Azap, özellikle ilaca dirençli bakteri gelişen yoğun bakım hastalarının tedavisinde kullanılan “kolistin” etken maddeli ilacın son günlerde Türkiye'de bulunamaz hale geldiğini belirterek, “Bunun anlamı, hastalarımızın ölümle karşı karşıya kalmalarıdır” dedi.

26.08.2010Gündem
Farenjit salgınına karşı dikkatli olun

Farenjit salgınına karşı dikkatli olun

Boğazda ağrı, tahriş, yutkunma zorluğu, yüksek ateş ve bazen de grip ile birlikte kendini gösteren farenjit, hızla yayılıyor.

‘Bela bakteri’ paniği

‘Bela bakteri’ paniği

Asya ülkelerinde ameliyat olan hastalarca İngiltere’ye taşınan ve tüm antibiyotiklere dirençli bir enzimin dönüştürdüğü bakteriler panik yarattı. Adını “Yeni Delhi”den alan NDM-1 adlı enzimin, sanılandan daha fazla yayıldığı saptandı. Dünya alarmda.

11.08.2010Dünya
İlacın bu yan etkilerine dikkat

İlacın bu yan etkilerine dikkat

Bazı ilaçlar sıklıkla deride döküntü, yüzde şişlik, kaşıntı ile kendini gösteren, ancak nadiren tansiyon düşüklüğü, şuur kaybı, çarpıntı ve tüm sistemlere ait bulguların hepsinin bir arada görülebildiği ilaç alerjilerinin en ağırı olan anafilaksiye (şok) neden olabiliyor.

14.07.2010Kelebek
Güçlü bağışıklık sistemi daha az ilaç

Güçlü bağışıklık sistemi daha az ilaç

Uzmanlara göre doğal yollarla güçlendirilen bağışıklık sistemi, özellikle antibiyotikler olmak üzere ilaç tüketimini azaltıyor.

13.05.2010Kelebek
Antibiyotik verirken dikkat

Antibiyotik verirken dikkat

Havaların iyice soğuduğu bugünlerde pek çok kişi özellikle de çocuklar ani ısı değişikliklerinden çok çabuk etkilenebilmekte ve hasta olabilmektedir.

19.01.2010Kelebek
Diyanetten antibiyotik vaazı

Diyanetten antibiyotik vaazı

Antibiyotiklerin gereksiz kullanımını önlemek için bir dizi tedbir alan Sağlık Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yardım istedi.

11.01.2010Gündem
Gereksiz antibiyotik kullanmak öldürüyor

Gereksiz antibiyotik kullanmak öldürüyor

Gereksiz yere ya da hekim tavsiyesi dışında kullanılan antibiyotiklere dirençli mikroorganizmalarla enfekte olan hastaların yaşamını yitirebildiği belirtildi.

Antibiyotik kullananları bekleyen tehlike

Antibiyotik kullananları bekleyen tehlike

Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, grip ve nezle için antibiyotik kullanılmasına gerek olmadığını söyledi.

16.11.2009Kelebek
Kadınlar sistitten çok çekiyor

Kadınlar sistitten çok çekiyor

Kadınlarda görülen enfeksiyonların yüzde 40'ından "sistit"in sorumlu olduğu ve kadınların yüzde 20'sinin yaşamları boyunca en az bir kez sistit olduğu belirtildi.

Kadınlar bu sorundan kurtulamıyor

Kadınlar bu sorundan kurtulamıyor

Kadınlarda görülen enfeksiyonların yüzde 40'ından “sistit”in sorumlu olduğu ve kadınların yüzde 20'sinin yaşamları boyunca en az bir kez sistit olduğu belirtildi.

11.10.2009Kelebek
7 büyük soruna 7 doğal çözüm

7 büyük soruna 7 doğal çözüm

Ağrı kesiciler yerine yoga, hormon ilaçları yerine şifalı çaylar… Tüm dünyada trend olan doğal çözümler, özellikle biz kadınların bazı sorunlarına fayda sağlayabiliyor. İşte size Dr. Ender Saraç’tan aldığımız tüyolarla; 7 sağlık sorununuz için en etkili doğal çözümler!

8.05.2009Kelebek
Yanlış antibiyotik hasta ediyor

Yanlış antibiyotik hasta ediyor

ERCİYES Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Murat Borlu, yanlış antibiyotik kullanımı nedeniyle dirençli hale gelen VR+ (Vankomisin Rezistans) bakterisinin insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Doç.Dr. Borlu, gereksiz yere kullanılan antibiyotiklerin insanları daha çok hasta ettiğini belirtti.

9.02.2009Kelebek
Bilinçsiz antibiyotik hasta ediyor

Bilinçsiz antibiyotik hasta ediyor

Uzmanlar yanlış antibiyotik kullanımı konusunda uyarılarını sürdürüyor. Biyologlar Birliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Sezer Toprak, antibiyotiklerin yazılması ve kullanılmasının son derece kontrolsüz olması nedeniyle, birçok antibiyotiğe dirençli bakterilerin üremesine neden olunduğunu kaydederek, “ Özellikle sağlığımıza kavuşmak için gittiğimiz hastanelerde birçok antibiyotiğe dirençli bu bakteriler sağlığımızı tehdit etmektedir” dedi.

28.01.2009Kelebek
Antibiyotiği ne zaman  kullanmalı

Antibiyotiği ne zaman kullanmalı?

Uygun olmayan ve yaygın antibiyotik kullanımının neden olabileceği riskleri ile ilgili toplumsal farkındalığın arttırılması gerek.

Bilinçsiz antibiyotik öldürebilir

Bilinçsiz antibiyotik öldürebilir

Antibiyotiğin yararı olduğu kadar zararları da var. Antibiyotik kullanırken dikkatli olun.

24.11.2008Gündem
Soğuk algınlığına yol açan 200’den fazla virüs var

Soğuk algınlığına yol açan 200’den fazla virüs var

Arada yüzünü gösteren güneşene aldanmayın, kış hastalıkları kapıda! Kış hastalıkları, genelde üşütmenin doğal bir sonucu gibi görülüyor. Halbuki bu mevsimdeki hastalık artışlarına zemin hazırlayan faktörler farklı. Kışın adeta mahkum olduğumuz kapalı ve kalabalık ortamlar, vücudumuzda meydana gelen bazı değişiklikler, kolay yayılan ve bulaşan farklı çok sayıda mikroba zemin hazırlıyor. Sadece soğuk algınlığına yol açan virüslerin sayısı bile 200’den fazla. Göğüs hastalıkları uzmanları Prof. Dr. Levent Tabak ve Dr. Elif Altuğ Kolsuk, kış hastalıklarıyla ilgili bilgi verdi.

7.11.2008Kelebek
Bilinçsiz kullanım zararlı

Bilinçsiz kullanım zararlı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Sayek, yanlış kullanılan antibiyotiklerin, organ bozukluklarına yol açıp, böbrek, karaciğer, mide ve bağırsak sistemine zarar verebileceğini bildirdi.

28.10.2008Kelebek
Eşdeğer ilaç üretimi teşvik edilmeli

Eşdeğer ilaç üretimi teşvik edilmeli

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut ile iki gündür devam eden röportajın üçüncü ve son bölümünü aşağıda okuyabilirsiniz...

25.09.2008Ekonomi
ZATÜRREE NEDİR

ZATÜRREE NEDİR?

Zatürree özellikle kış aylarında artış gösteren ve tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Alt solunum yolu hastalıkları arasında en sık rastlanan hastalıklar arasında yer alan zatürree, "Akciğer iltihabı" olarak da tanımlanmaktadır.

11.09.2008Sağlık
Mantar sıcağı ve nemi seviyor

Mantar sıcağı ve nemi seviyor

Vajinal mantar, hemen her kadının yaşamı boyunca en az bir kez başına geliyor. Vajinal mantar enfeksiyonu yaşayanların sayısı yazın daha da artıyor. Çünkü mantar sıcağı ve nemi seviyor. Yaz aylarındaki artışın en büyük sorumlusu ise havuzlar.

11.07.2008Kelebek
Öpücük hastalığına mı yakalandınız

Öpücük hastalığına mı yakalandınız?

Yüksek ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, bulantı, baş ağrısı sık görülür. Boyun lenf bezlerinde yaygın şişlikler özellikle dikkati çekicidir.

VAJİNAL ENFEKSİYONLARI

VAJİNAL ENFEKSİYONLARI

Kadınlarda oldukça sık rastlanılan vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler, genellikle genital bölgede meydana gelen bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır.

26.05.2008Sağlık

İşte griple ilgili efsaneler

Grip (influenza), her yıl toplumların yüzde 1’ini, başka bir deyişle milyonlarca insanı etkiliyor. Halkın yüzde 10’undan fazlasını etkilediğinde "salgın" deniyor. Tüm dünyada işe ve okula devamsızlığın en az yüzde 10’undan grip sorumlu tutuluyor. Türkiye’nin de içinde yer aldığı kuzey yarımkürede sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı (özellikle aralık-mart arası) en sık görüldüğü zaman dilimi. Kışın hastalananlara sorarsanız hep aynı yanıtı alırsınız: "Gribim". Ancak grip çok kere başka enfeksiyonlarla karıştırılıyor.

24.01.2008Kelebek
SORU VE CEVAPLAR 50

SORU VE CEVAPLAR 50

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

28.08.2007Sağlık
Ülserden korkmaya gerek yok

Ülserden korkmaya gerek yok

Hijyen koşulları ile buna bağlı olarak ortaya çıkan 'helicobakter' enfeksiyonunun görülme sıklığı gelişmiş ülkelerde %10-30 arasında değişirken; ülkemizdeki bazı yörelerde bu oran, %90'lara kadar çıkıyor.

6.08.2007Sağlık
Zatürre vakaları arttı

Zatürre vakaları arttı

Her yıl 2 bin 500 kişi zatürre nedeniyle hayatını kaybediyor. Nasıl korunmalı?

Yaşa ve kadına göre hijyen

Yaşa ve kadına göre hijyen

Cinsel organlar bir kadının temizlik açısından en hassas bölgelerinden. Özellikle cinsel hayat başladıktan sonra hijyen daha da büyük önem kazanıyor. Cinsellikle birlikte vajina mikroplara ve bakterilere açık oluyor, cinsel yolla geçen hastalıklar gündeme geliyor. Cinsel organların hijyenini sağlamada her yaş dönemi için farklı önlemler almak gerek.

22.12.2006Kelebek
Bu numarayla hayatlar kurtuluyor

Bu numarayla hayatlar kurtuluyor

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil Servis’in dokuz ayda 50 bin kişiye hizmet verdiği bildirildi. Yetkililer, bu süre boyunca, 11 bin kişinin, her türlü yaralanma, kaza ve travma ile başı çektiğini, bunu dokuz bin hasta ile kalp hastalıkları; 7 bin 500 hasta ile trafik kazası, 855 vaka ile intihar başvurularının takip ettiğini söyledi.

8.12.2006Ege
Doktorsuz antibiyotik içmeyin

Doktorsuz antibiyotik içmeyin

Türkiye’de en çok kullanılan ilaç grubunda, antibiyotiklerin ilk sırada yer aldığı bildirildi. Son yıllarda, antibiyotiklerin yaygın ve kontrolsüz kullanımının tedavide direnç gelişmesini ortaya çıkardığına dikkat çeken uzmanlar, ‘Doktor yazmadıkça antibiyotik kullanılmamalı’ uyarısında bulundu.

9.11.2006Kelebek
Vajinal mantar enfeksiyonu

Vajinal mantar enfeksiyonu

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Opr. Dr. Banu Göker Özdemir, vajinal mantar enfeksiyonu hakkında bilgi verdi.

Hem çocukları hem de yetişkinleri koruyan aş

Hem çocukları hem de yetişkinleri koruyan aş

Sağlık Bakanlığı’ndan dört yıl önce ruhsat almasına rağmen ABD’deki fabrikasının üretim kapasitesi yetmediği için Türkiye’ye ithal edilemeyen pnömokok aşısı nihayet piyasada. 0-9 yaş tüm bebek ve çocuklara yapılan aşı, streptococcus pneumoniae adlı bakterinin neden olduğu bakteremi (kanın enfeksiyonu), menenjit (beyin ve omuriliği örten zarların enfeksiyonu) ve sepsisten (kanda, şok ve organ yetersizliğiyle bağlantılı enfeksiyon) koruyor.

23.12.2005Kelebek
Daha az ama daha etkili antibiyotik

Daha az ama daha etkili antibiyotik

Barcelona’da düzenlenen ‘Çatalla çorba içilmez’ başlıklı panele katılan uzmanlar, hastalıkların tedavisini güçleştiren direncin azaltılması için, doğru ve etkili antibiyotik kullanmak gerektiğini söylediler.

8.12.2005Kelebek
Bakterilerin bağırsakları istilası

Bakterilerin bağırsakları istilası

Aşağıdaki gerçek öykü, durmayan ishal, bulantı ve karın bölgesinde şiddetli kramp şikayetleriyle acil servise başvuran bir hastadan yola çıkarak, bağırsaklarla ilgili hastalıkların teşhis ve tedavisinde karşılaşılan sorunları dile getiriyor.

2.07.2005Spor

Yazar Sonuçları

Havuzdan hastalanmadan yararlanma rehberi

Yazın serinlemenin, spor yapmanın ve tabi eğlenmenin yollarından biri de havuza girmek.

5.07.2009

Yaramazlık yapınca Yoda’nın adı Amy Winehouse oldu

Geçtiğimiz hafta elektronik bir albüm çıkaran şarkıcı Mine, tam bir kedikolik. Evinde beslediği üç kedisi var.

3.04.2009

Tatlı krizleri diyabet belirtisi olabilir

Kilo sorunu olan insanların bazılarının sık sık yaşadıkları ortak bir öyküleri var: "Sabah kahvaltısı yapmasam da oluyor, öğlen yemeği aklıma bile gelmiyor. Ama akşamüzeri korkunç bir tatlı isteği duymaya başlıyorum. İlk lokmaları ağzıma atar atmaz neredeyse frenlerim patlıyor. Önüme ne gelirse yiyorum."

30.10.2008

Her kuşak bir fabrika kurdu 900 milyon dolara dayandı

KURULUŞU 1912’ye uzanan Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin İstanbul Maslak’taki yeni yönetim merkezindeyim.

23.08.2008

Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtlıyor!

Jinekoloğumuzdan merak ettiğiniz sorularınızın cevapları!

22.04.2008

Öpücük hastalığına Sezen Aksu da yakalandı

Öpücük hastalığı, "damlacık enfeksiyonu" ile bulaşan bir virüs enfeksiyonudur. Öksürme, aksırma, hapşırma yanında öpüşme yoluyla bulaştığından bu adı almıştır.

7.03.2008

Grip ve nezle olana antibiyotik gerekmez

Soğuk algınlığı ve gribin tedavisinde çok sık yapılan bir yanlış var: Antibiyotik kullanmak! Antibiyotiklerin virüslere etkili olmadıkları bilinmesine rağmen bu hata hep yapılıyor.

20.01.2008

Karaciğere neler zarar veriyor

Karaciğer, metabolizmamızın merkez üslerinden biri ve belki de en önemlisidir.

24.04.2007

Kar yağsa da yüzün ama dikkat edin

Havuza girmek için mevsimlerden yaz olması şart değil. Kapalı ve ısıtılan havuzlar dışarda kar yağsa da yüzmeye olanak veriyor.

24.12.2006

Antibiyotiğe dikkat

İlaç satış istatistikleri incelendiğinde, antibiyotikler birinci sırayı kimseye bırakmıyor.

14.11.2006

Mantarla yaşamak zorunda değilsiniz

Kadınların yaklaşık yüzde 75’i yaşamlarının herhangi bir döneminde en az bir kez mantar enfeksiyonu geçiriyor.

20.09.2006

Hayvan sevgisi çocukken başlar

Sosyal Sorumluluk Eğitim Derneği SED, üç senedir İstanbul’daki ilkokul öğrencilerine havyan sevgisini aşılamak için konferanslar düzenleniyor.

7.04.2006

Sağlıklı kadınlar için...

Dr. Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtlamayı sürdürüyor.

19.07.2005