EKSTRA
MENÜ

Antibiyotik Direnci

Antibiyotik Direnci ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Antibiyotik Direnci haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 272 Antibiyotik Direnci haberi bulunmuştur.

Antibiyotik Direnci Haberleri

Antibiyotikler direnç gelişmemesi için rastgele kullanılmamalı

Antibiyotikler direnç gelişmemesi için rastgele kullanılmamalı

Antibiyotik kullanımıyla ilgili bilgiler veren Dahiliye Uzmanı Dr. Hatice Karagöz, antibiyotiklerin doktor kontrolünde olmadan, kişilerin rastgele kullanmaması gerektiğini söyledi.

18.11.2020Sağlık
Antibiyotik kullanımında ilk kural: Doktor yazmadan asla

Antibiyotik kullanımında ilk kural: Doktor yazmadan asla!

Bakterilerin yol açtığı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin bulunması, insanlık için dönüm noktasını oluşturuyor. Yüzbinlerce insanın ölümüne yol açan salgınların önlenmesini sağlayan antibiyotikler, günümüzde yanlış kullanım nedeniyle bambaşka sağlık sorunlarına yol açma tehlikesini de barındırıyor.

18.11.2020Sağlık
Antibiyotikler sadece doktor kontrolünde kullanılmalı

Antibiyotikler sadece doktor kontrolünde kullanılmalı

Uzm. Dr. Hatice Karagöz, antibiyotiklerin doktor kontrolünde olmadan, kişilerin rastgele kullanmaması gerektiğini söyledi.

17.11.2020Sağlık
Antibiyotiklere dirençli bakteriler ‘koronavirüsten daha riskli

Antibiyotiklere dirençli bakteriler ‘koronavirüsten daha riskli

Araştırmacı Dr. Paul De Barro, Fiji'de üç yıl süren çalışmasının ardından, "süpermikrop" olarak anılan antibiyotiklere dirençli bakterilerin "insan sağlığı için istisnasız en büyük tehdit" olduğu sonucuna vardı.

11.09.2020Teknoloji
Antibiyotik direnci nedir

Antibiyotik direnci nedir?

Antibiyotik direnci, sıklıkla ve gereksiz olarak ilaç kullanımından kaynaklı olarak gözlemlenmektedir. Antibiyotik direncini önlemek için öncelikle antibiyotik kullanımının önüne geçmek önem arz ederken diğer taraftan kişisel hijyene dikkat etmek de diğer koşulu oluşturuyor. Peki, antibiyotik direnci nedir ve nasıl oluşturulmaktadır? İşte, antibiyotik direnci hakkında Sağlık Bakanlığı kaynaklı bazı bilgiler

10.09.2020Sağlık
Prof. Dr. Alpay Azap kimdir Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azapın biyografisi

Prof. Dr. Alpay Azap kimdir? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap'ın biyografisi

Corona virüsü ile mücadele için kurulan Bilim Kurulu'nun üyelerinden biri olan Prof. Dr. Alpay Azap zaman zaman açıklamalarıyla sosyal medyada da gündeme geliyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Azap'ın hayatı ve kariyeri bu açıklamalar ardından merak konusu oluyor. Peki, çeşitli programların yanı sıra Twitter hesabından da takipçilerini bilgilendiren Prof. Dr. Alpay Azap kimdir? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap'ın biyografisi

11.05.2020Gündem
Koronaya karşı 26 dev savaşçı

Koronaya karşı 26 dev savaşçı

Dünyayı saran koronavirüs salgınına karşı Sağlık Bakanlığı ilk günden 26 kişilik Bilim Kurulu oluşturdu. İşte tüm Türkiye’nin sağlığını korumak için gece gündüz demeden çalışan o kurulun fedakâr savaşçıları.

27.03.2020Gündem
Prof. Dr. Alpay Azap kimdir

Prof. Dr. Alpay Azap kimdir?

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, Sağlık Bakanlığı'nın kurduğu Koronavirüs Bilim Kurulu'nun da üyesi olarak görev alıyor. Basına verdiği demeçlerin ardından gündeme gelen Prof. Dr. Alpay Azap'ın kim olduğu ve kariyeri araştırılıyor. İşte, Prof. Dr. Alpay Azap hakkında merak edilenler...

11.03.2020Gündem
Yapay zeka sayesinde en tehlikeli bakterileri öldüren antibiyotik bulundu

Yapay zeka sayesinde en tehlikeli bakterileri öldüren antibiyotik bulundu

Bilim insanları, dünyanın en tehlikeli bakterileri arasında yer alan ve tüm ilaçlara direnç geliştirmiş bir bakteri türünü öldürecek antibiyotiği yapay zeka kullanarak bulduklarını açıkladı.

21.02.2020Teknoloji
Antibiyotik Direnci Nedir

Antibiyotik Direnci Nedir?

Bakteriler, çevrelerinde meydana gelen değişikliklere hızlı uyum sağlayabilen canlılardır. Antibiyotik direnci de bunun bir örneğidir. Belirli bir antibiyotiğe karşı direnç, söz konusu antibiyotiğin tedavi dozunda dirençli bakterileri öldüremediğini veya çoğalmalarına engel olamadığını ifade etmektedir. Peki Antibiyotik Direnci Nedir?

24.10.2019Sağlık
Antibiyotik nedir, Antibiyotik kelimesi ne anlama gelir

Antibiyotik nedir, Antibiyotik kelimesi ne anlama gelir?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” terimi, “hayata karşı” demektir. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlemekte ve bazen de bakterileri öldürmektedir.

8.10.2019Gündem
Sepsisi tanıyın, yılda  800 bin ölümü önleyin

Sepsisi tanıyın, yılda 800 bin ölümü önleyin

HALK arasında ‘kan zehirlenmesi’ olarak bilinen ve yılda 30 milyon insanı etkileyip, 8 milyon insanın ölümüne neden olan sepsise karşı yoğun bakım doktorları savaş açtı. Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği (TDCY) Başkanı Doç. Dr. Melda Türkoğlu, vatandaşları aşı olma, elleri yıkama ve doktor reçetesi dışında antibiyotik kullanmamaları konusunda uyardı.

14.09.2019Gündem
Antibiyotik Direnci Nedir

Antibiyotik Direnci Nedir?

Bakteriler, çevrelerinde meydana gelen değişikliklere hızlı uyum sağlayabilen canlılardır. Antibiyotik direnci de bunun bir örneğidir.Peki Antibiyotik Direnci ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

12.09.2019Sağlık
İstanbul ve İzmir’e mikrop haritası

İstanbul ve İzmir’e mikrop haritası

Dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanları 2015 yılından bu yana MetaSUB projesiyle ‘Kentlerdeki Ulaşım Sistemlerinin Mikrop Haritası’ üzerinde çalışıyor. Stockholm, Londra, Paris, Tokyo, Sydney ve daha onlarca şehrin mikrop haritasını çıkaran ekip projelerine İstanbul ve İzmir’i de dahil etmeye hazırlanıyor.

6.09.2019Gündem
Bakan Koca: Antibiyotik tüketimimiz 2018de 31 birime gerilemiştir

Bakan Koca: Antibiyotik tüketimimiz 2018'de 31 birime gerilemiştir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 828 bin vatandaşın akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgilendirildiğini belirterek, "2011 yılında bin kişi başına 42 birim olan antibiyotik tüketimimiz 2018 yılında 31 birime gerilemiştir" dedi.

2.05.2019Gündem
Kuzey Kutbu’nda Hint bakterisi

Kuzey Kutbu’nda Hint bakterisi

Kuzey Kutbu’nun en bakir adalarından Norveç’e bağlı 2 bin 600 nüfuslu Svalbard’da antibiyotik direnci bulunan bakteri kolonisine rastlandı.

29.01.2019Dünya
Bu gidişle hapı yutacağız

Bu gidişle hapı yutacağız

- Hatalı antibiyotik kullanımı, dirençli bakteriler yani ‘süper mikroplar’ı çoktan yarattı bile. Sadece Avrupa ülkelerinde her yıl yaklaşık 33 bin, tüm dünyada da 700 bin kişi bu süper mikropların yol açtığı enfeksiyonlardan yaşamını kaybediyor. Sorun bu hızla büyürse 2050 yılından itibaren her yıl toplam 10 milyon kişinin dirençli bakteri enfeksiyonları nedeniyle öleceği hesaplanıyor. Bu tabloya ‘antibiyotik kıyameti’ de deniyor.

18.11.2018Gündem
Akılcı antibiyotik kullanımının üç kuralı

Akılcı antibiyotik kullanımının üç kuralı

Nezle ve grip gibi hastalıklarda antibiyotik etkili mi? Gereksiz antibiyotik kullanımının zararları nelerdir? Antibiyotik kullanırken nelere dikkat etmeli? Medikal Direktör Dr. Fulya Erman, uygun olmayan antibiyotik kullanıma bağlı enfeksiyon rahatsızlıklarının ölümcül olabileceğine dikkat çekerek önerilerde bulundu.

17.11.2018Sağlık
OECD açıkladı: En büyük risk Türkiyede...

OECD açıkladı: En büyük risk Türkiye'de...

Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye’nin antibiyotik direncinde ilk sırada olduğunu açıkladı.

7.11.2018Dünya
Francisella tularensis (tularemi) hastalığı nedir

Francisella tularensis (tularemi) hastalığı nedir?

Francisella tularensis (tularemi) hastalığı zehirli bir bakteri ile vücuda yayılıyor. Ölümcül hastalıklardan olan tularemi hastalığı taşıdığı tehlikeli riskler nedeniyle erken müdahale edilmediği takdirde çok tehlikeli sonuçların oluşmasına neden olabiliyor. Peki, tularemi tam olarak nedir?

15.09.2018Gündem
Dizanteri hastalığı nedir Basilli dizanteri ne demek

Dizanteri hastalığı nedir? Basilli dizanteri ne demek?

Dizanteri, ishalle birlikte görülen bulaşıcı ve salgın bir kalın bağırsak hastalığıdır. Basilli dizanteri, su kaynaklarının ve gıdaların insan kaynaklı fekal kontaminasyonu (dışkı ile kirlenme) sonucu yayılır. Basilli dizanteriye yakalanan kişilere uygun antibiyotik ve sıvı-elektrolit desteği yanında sindirimi kolay besinler ve bol su verilmelidir. Peki, Basilli dizanteri nedir?

12.07.2018Gündem
Çay ağacı yağı nedir Çay ağacı yağı neye iyi gelir

Çay ağacı yağı nedir? Çay ağacı yağı neye iyi gelir?

Çay ağacı yağı, faydaları ile araştırılmaya devam ediliyor. Mantar, dişeti iltihabı, kepek ve akneye iyi gelen çay ağacı yağı, ıslak topraklarda yetiştirilebiliyor. Yağ dışında, krem ve jel olarak da kullanılabilen Çay ağacı, deri enfeksiyonu için sıkça kullanılmaktadır. Peki, birçok faydası olduğu bilinen çay ağacı yağı neye iyi gelir? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

26.02.2018Gündem
Dirence karşı antibiyotiği kişiselleştirecek

Dirence karşı antibiyotiği kişiselleştirecek

Stanford Üniversitesi Genom Merkezi araştırmacılarından Türk bilim kadını Dr. Gözde Durmuş, Silikon Vadisi’nde kanser ve antibiyotik direnci üzerine araştırmalar yapıyor. Dr. Gözde Durmuş, “2050 yılında kanserden çok antibiyotik direncinden hastalar ölebilir” diyor.

11.01.2018Gündem
Ödüllü bilim insanı Dr. Durmuş’tan öğrencilere: Hayal edin ve çalışın

Ödüllü bilim insanı Dr. Durmuş’tan öğrencilere: Hayal edin ve çalışın

Stanford Üniversitesi'nde araştırmacı olarak çalışan, 2015 yılında tıpta ve biyolojide ilerleyen liderlerden biri olarak seçilen Türk bilim insanı Dr. Gözde Durmuş, öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilere, hayallerinin peşinden gitmelerini söyleyen Durmuş, “Çocukluğumda bir enfeksiyon nedeniyle uzun yıllar antibiyotik aldım ama iyileşemedim. Enfeksiyonların tedavisinde en doğru antibiyotiği en kısa zamanda bulabilmeyi hayal ettim ve yıllar sonra bunu başardım. Siz de hayal edin, çalışın ve kendinize güvenin” dedi.

10.01.2018Eğitim
Antibiyotik faturası 1.4 trilyon dolara ulaşacak

Antibiyotik faturası 1.4 trilyon dolara ulaşacak

Türkiye, dünyanın en çok antibiyotik kullanan ülkesi. Antibiyotiğin sağlığa olumsuz etkisi kadar bütçeye de zararı var. TEPAV raporuna göre kullanım hızı nedeniyle önlem alınmazsa Türkiye’de antibiyotik direncinin artması herkesin cebinden 954 dolar çıkmasına neden olacak. Bu da Türkiye’nin 2050’ye kadar ki süreçte 220 milyar ile 1.4 trilyon dolar arasında bir ekonomik kayıp yaşama riski taşıyor.

20.09.2017Ekonomi
Evrimi anlatmadan antibiyotiği anlatamazsın

'Evrimi anlatmadan antibiyotiği anlatamazsın'

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıkladığı yeni müfredatı alanında uzman isimler değerlendirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nesrin Özören, evrim anlatılmadan antibiyotik direncinin açıklanamayacağını belirterek, “Darwin’in adı geçiyor. Varyasyon, mutasyon gibi kavramlar var. Yamalı bohça gibi” dedi. Müfredat için görüşlerinin dikkate alınmadığını belirten uzmanların yorumları şöyle:

22.07.2017Eğitim
Antibiyotik çağının sonuna geliyoruz

Antibiyotik çağının sonuna geliyoruz

Tıbbın en önemli buluşlarından antibiyotiklere karşı direnç çok ciddi alarm veriyor. 2050’de antibiyotiğe dirençli süper bakterilerin her yıl 10 milyon can almasından endişe ediliyor ve uzmanlar uyarıyor: “Antibiyotik öncesi çağa dönebiliriz!”

30.01.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Çocukları kış hastalıklarından korumanın yolları

Kış kapıda. Nezle, grip, zatüree, bronşit, farenjit, sinüzit, tonsillit gibi hastalıkların çocuklarda görülme sıklığı da soğuyan havalarla birlikte artıyor. Havaların soğuması, kapalı alanlarda daha sık bulunmak, okulların açık olması, hava kirliliği, kışın artan enerji ihtiyacından dolayı vücut direncinin düşmesi; kış aylarında bazı hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Gelin hep birlikte çocukları kış hastalıklarından korumanın yollarına bakalım:

25.12.2019

Bel fıtığı tedavisinde yeni dönem

Bel fıtığı her iki insandan birinde görülen sıradan bir hastalık haline geldi. Ancak tedavisi çoğu hasta için oldukça zor. Yeni geliştirilen perkütan diskektomi yöntemi ile hastalık bir korku olmaktan çıkıyor.

10.07.2018

10 bin adım neden yetmez!

İngiliz Kamu Sağlığı Kurumu, “günde 10.000 adım” yürüme hedefinin yeterli olmadığını açıkladı ve yaşlılığın önemli sorunlarından kas ve kemik kaybını azaltmak için “KAS GÜÇLENDİRİCİ” aktivitelerin de yapılması gerektiğini ilan etti.

8.07.2018

Antibiyotikler hayat kurtarıcı mı yoksa zehir mi?

Son yıllarda toplumda antibiyotikleri zehir olarak düşünen bir düşünce tarzı oluştuğu gibi tam tersine ateş düşürücü kadar kolay kullanılabilen kurtarıcı olarak gören bir yaklaşım da var. Oysa bu iki yaklaşım da ciddi yanlışlar içermekte....

21.05.2018

Şeker detoksu nasıl yapılır?

Şeker tutkusu yayılıyor, kişi başına tüketilen yıllık şeker miktarı her ülkede hızla artıyor.

1.04.2018

Teknoloji kadınların hayatını değiştiriyor!

Kadının Gücü Konferansı’nın oturumlarından bir diğeri de “Kadın İçin Teknoloji”ydi. Bu oturumda da teknoloji dünyasının nabzını yakından tutan, Türkiye’nin en büyük teknoloji zincirlerinden TeknoSa Genel Müdürü Bülent Gürcan ve Teknosa Pazarlama ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Bahçıvanoğlu’yla birlikteydik.

7.03.2018

TARIM 4.0

Güney Afrikalı iki kardeş 1995 yılında Silikon Vadisi’nde ilk girişimlerinde bulunurlar. Kurdukları teknoloji girişimini 1999 yılında 300 milyon dolara satarlar. Satıştan ellerinde kalan parayla dönemin en önemli girişimlerinden olan PayPal’ı ortaya çıkaran takıma katılırlar.

3.07.2017

Düzensiz kalp atışında yeni tedavi yöntemi

DOKUZ Eylül Üniversitesi Kardiyoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Ergene, “Kalp atışlarının düzensiz olması ve kalp kasılma düzeninin bozulduğu durum” olarak tanımladığı ‘atriyal fibrilasyon’un (AF), düzensiz kalp ritmine ve küçük cep şeklindeki yapı içinde kan pıhtısı oluşmasına neden olduğunu vurguladı.

7.05.2017

Peki, suçlu kim? Doktorlar mı hastalar mı?

Biz Türkler, tam bir ‘antibiyotik canavarı’ olup çıktık. Yazılan her 10 reçeteden en az üçünde antibiyotik var. Bunun sorumlusu kim olursa olsun, sonucu ürkütücü. Çünkü sayemizde antibiyotiklere dirençli hale gelen bakteri ve virüsler, gelecekte en ufak bir ‘çizikten’ bile canımızı alabilir...

5.02.2017