EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Antalya Körfezi

Antalya Körfezi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Antalya Körfezi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 849 Antalya Körfezi haberi bulunmuştur.

Antalya Körfezi Haberleri

Akdeniz kıyılarında yeni bir balık türü

Akdeniz kıyılarında yeni bir balık türü

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin yaptığı araştırmalar sonucu, Akdeniz'de yaşayan balık türlerine ‘‘külah balığı’’ da eklendi. Hint Okyanusu ve Kızıldeniz'de yaşayan külah balığının kendisine yeni yerleşim yeri olarak Türkiye kıyılarını seçmesinin nedeninin, küresel ısınma ve denizlerdeki tuzlanma olduğu bildirildi.

3.11.2001Gündem
Antalyada 4.8 büyüklüğünde deprem

Antalya'da 4.8 büyüklüğünde deprem

Antalya'da merkez üssü Antalya Körfezi olan 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin, Antalya'nın 27 kilometre açığında meydana geldiği bildirildi.

9.04.2003Gündem
Antalya Körfezi 4.8’le sallandı

Antalya Körfezi 4.8’le sallandı

Antalya Körfezi'nde, Richter ölçeğine göre 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye göre, merkez üssü Antalya Körfezi olan deprem dün saat 20.19'da kaydedildi.

9.04.2003Gündem
Türkiyenin en güzel semt çarşıları

Türkiye'nin en güzel semt çarşıları

Türkiye'de hipermarketler daha açılmamışken bile semt çarşıları vardı. Bir evin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik her şey bulunur semt çarşılarında.

15.01.2004Seyahat
Türkiyenin en güzel semt çarşıları

Türkiye'nin en güzel semt çarşıları

Türkiye'de hipermarketler daha açılmamışken bile semt çarşıları vardı. Bir evin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik her şey bulunur semt çarşılarında. Üstelik her zaman için esnafla ahbaplık kurma, alışveriş sırasında sohbet etme şansınız vardır.

15.01.2004Seyahat
Türkiyenin en iyi bilardo salonları

Türkiye'nin en iyi bilardo salonları

Türkiye'de bilardo deyince akla yıllarca sigara dumanına boğulmuş kahvehane köşeleri geldi. Spor bile sayılmadı bilardo. Ama Semih Saygıner ve Tayfun Taşdemir gibi isimler dünya çapında başarılar kazanmaya başlayıp, bir de Bilardo Federasyonu kurulunca bilardonun da adı temize çıktı.

23.01.2004Spor Arena
Akdeniz fokları için çok özel koruma

Akdeniz fokları için "çok özel koruma"

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın, yeryüzündeki en nadir 12 hayvan türü arasında yer alan ve nesli tehlike altında bulunan Akdeniz foku için gerekli koruma alanlarının oluşturulması, var olanların da geliştirilmesi amacıyla başlattığı çalışma çerçevesinde, bu alanların, bugünkü sayısının 4 katına ulaşacağı bildirildi.

21.05.2004Gündem
Türkiye’nin manzarası en güzel 10 mekanı

Türkiye’nin manzarası en güzel 10 mekanı

Keyifli bir yemeğin ilk şartı yemeğin lezzeti ise ikinci şartı da güzel bir manzara. Yemyeşil bir vadiye, denize hele hele muhteşem İstanbul Boğazı’na bakarak yenilen bir yemeğin, yudumlanan içkinin tadı başka oluyor. Bu hafta büyük jürimize manzarası en güzel 10 restoranı sorduk.

22.07.2004Seyahat
Likya’yı tanımak için farklı bir rehber

Likya’yı tanımak için farklı bir rehber

Lykia ya da halk arasındaki söylenişiyle Likya, Türkiye’deki kültür hazinemizin en görkemli bölgesi. Sınırları Antalya Körfezi’nin kuzey ucundan başlayıp Fethiye’ye kadar uzanıyor. Sahil şeridinde Beldibi, Kemer, Olimpos, Çıralı, Kumluca, Finike, Kale, Kaş ve Kalkan’ı içine alıyor. Karada ise Bey Dağı ve Elmalı Dağı’na ulaşıp Toroslar’a yaslanıyor.

2.01.2005Gündem
Türk tekneleri Thames Nehrinde

Türk tekneleri Thames Nehri'nde

Antalya'da, tamamen Türk işçisinin el emeği ile yapılan ve “hızlı yüzer taksi” adı verilen tekneler, Haziran ayında İngiltere'de Thames Nehri'nde hizmet vermeye başlayacak.

4.05.2005Ekonomi
Türkiye’nin en güzel 10 bayrağı

Türkiye’nin en güzel 10 bayrağı

Ülkelerin en önemli simgesi olan bayrak, belli standartlara göre yapılıyor. BM’ye üye ülkelerin büyük bölümü, uluslararası standart olan 1x1.5 en-boy oranını kabul ediyor. Bayrak, sadece devletin egemenliğini belirten bir sembol değil, kentin manzarasına önemli katkıda bulunan estetik bir unsur aynı zamanda.

19.05.2005Seyahat
Beydağları Milli Parkı’na turizm makası

Beydağları Milli Parkı’na turizm makası

Türkiye’nin en büyük milli parklarından Antalya’daki Beydağları Sahil Milli Parkı’nın 822 hektarı Bakanlar Kurulu kararıyla park sahası dışına çıkarıldı.

25.09.2005Gündem
Antalyada fırtına uyarısı

Antalya'da fırtına uyarısı

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Ege ve Akdeniz bölgesinin yarın ılık ve yağışlı havanın etkisine gireceğini, rüzgar hızının saatte 60 ile 75 kilometreye ulaşacağını bildirdi.

15.11.2005Gündem
Tarihi Likya’nın tepelerinden bugünün Antalyası’na bakış

Tarihi Likya’nın tepelerinden bugünün Antalyası’na bakış

Akdeniz, yüzyıllardır uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir bölge. Dağlarından denizine tarihi kalıntılara rastlamak mümkün. Antik dönemin en bilinen uygarlıklarından Likya’nın dağları ve yaylaları bir kitaba konu oldu. 36 yıllık dağcı Ömer Faruk Gülşen, ‘Likya’nın Dağları ve Yaylaları’ adlı kitabında, Beydağları’ndaki zirvelere, yaylalara nasıl ulaşılacağını anlattı.

20.11.2005Seyahat
Antalyaya pazar günü için fırtına uyarısı

Antalya'ya pazar günü için fırtına uyarısı

Antalya'da, 18 Aralık Pazar günü sabah saatlerinde etkili olacak rüzgarın hızının, saatte 75 kilometreye ulaşabileceği bildirildi.

16.12.2005Gündem
Brunch keyfinin en iyi 10 adresi

Brunch keyfinin en iyi 10 adresi

Yarın gece evde veya sokakta, barlarda ya da kulüplerde herkes 2006 yılına girişimizi kutluyor olacak. Eğlence gecenin geç, sabahın erken saatlerine kadar sürecek.

29.12.2005Kelebek
Fikret Otyam 80 yaşında

Fikret Otyam 80 yaşında

“Dosttan Gelen Selamsın” adlı son kitabının kapağında yer alan mektup zarfının üzerinde şöyle yazıyor: “Sn. Fikret Otyam, Şair-Yazar-Gazeteci-Ressam-GAP Aşığı-Gönül Adamı-Güzel İnsan...” Tüm bu sıfatların özeti olan, “Sanatçı İnsan” Fikret Otyam, 80'inci yaşına girerken üretmeye devam ediyor...

14.01.2006Gündem
Manzarası en güzel kışlık teraslar

Manzarası en güzel kışlık teraslar

Son birkaç yıldır büyük şehirlerdeki eğlence yerleri, serin olduğu için yazın yükseklerdeki teraslara taşınıyordu. Manzara bakımından da pek avantajlı olan teras katları o kadar tuttu ki, mekan sahipleri alt katlara inmekten vazgeçti.

9.02.2006Seyahat
Yemek sunumu en şık 10 restoran

Yemek sunumu en şık 10 restoran

İyi bir yemeğin damağa olduğu kadar göze de hitap etmesi önemli. Özenli ve farklı bir sunuş ile dünyanın en sıradan yemeğini bile iştah kabartacak hale getirebilirsiniz. Sunuş derken kuşkusuz sadece yemeğin tabaktaki duruşundan bahsetmiyoruz.

9.03.2006Kelebek
Türkiye’nin en güzel parkları

Türkiye’nin en güzel parkları

Parklar, şehirlerin akciğerleri gibi. Yüksek binalar ve gri tonlarla kuşatılmış metropol hayatına azıcık yeşil katmaya, insanlara nefes alacak alanlar yaratmaya çalışıyorlar. Şimdi bahar mevsimindeyiz. Açık havaya çıkmanın, temiz hava almanın, doğanın tadını çıkarmanın tam zamanı.

23.03.2006Seyahat
Türk-ABD-Fransız ortak deniz tatbikatı

Türk-ABD-Fransız ortak deniz tatbikatı

Kitle İmha Silahlarının (KİS) yayılmasının önlenmesi amacıyla, Türkiye'nin ev sahipliğinde ve Başbakanlık koordinatörlüğünde düzenlenen “Anadolu Güneşi 06” (Anatolian Sun 06) tatbikatına katılan gemiler, Antalya Körfezi açıklarına doğru seyretmeye başladı.

26.05.2006Gündem
”Anadolu Güneşi 06” tatbikatının deniz safhası tamamlandı

”Anadolu Güneşi 06” tatbikatının deniz safhası tamamlandı

Türkiye'nin öncülüğünde ABD, Fransa ve Portekiz'in katılımıyla düzenlenen “Anadolu Güneşi 06” (Anatolian Sun 06) tatbikatının deniz safhası, Antalya Körfezi açıklarında, Akdeniz'in uluslararası sularında gerçekleştirildi.

26.05.2006Gündem
Deniz ürününde en iyi 10 adres

Deniz ürününde en iyi 10 adres

Bu sayfada daha önce balık ve balık mezesinin en iyi adreslerini seçmiştik. Bu kez konu başlığımız deniz ürünleri. Balık dışında kalan, karides, kalamar, ahtapot gibi deniz mahsullerinin en iyi yapıldığı mekanları belirledik. Büyük jürimiz her mekan için bir de yemek önerisinde bulundu.

27.07.2006Kelebek
Çocukla gidilecek en iyi 10 restoran

Çocukla gidilecek en iyi 10 restoran

Küçük çocuklu aileler, dışarıda yemek söz konusu olunca kara kara düşünür. Anne baba, iyi bir yerde sakin ve güzel bir akşam yemeği yemek ister. Ama çocuklar evde kalsa ayrı, birlikte gidilse ayrı bir derttir. Çocukla birlikte yemeğe çıkıldığında, sakin bir geceden bahsetmek pek mümkün olmaz.

28.09.2006Kelebek
Antalyaya yağış ve fırtına uyarısı

Antalya'ya yağış ve fırtına uyarısı

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi, Antalya ve çevresinin bugün öğleden sonra Akdeniz'den gelen yeni bir yağışlı havanın etkisi altına gireceğini bildirdi.

17.10.2006Gündem
Simit sattım mira tuttum

Simit sattım mira tuttum

Hürriyet’in bayram sohbetlerinin ikinci konuğu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal. Hürriyet Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu ve CHP Muhabiri Okan Konuralp’in sorularını yanıtlayan Baykal, hayatı öğrenmesi için babasının kendisine simit sattırıp, mira tutturduğunu anlattı. Baykal’a sorular ve yanıtlar şöyle:

31.12.2006Gündem
Meteorolojik uyarı: Muğlada fırtına bekleniyor

Meteorolojik uyarı: Muğla'da fırtına bekleniyor

Bodrum ve Kaş ile Finike ve Anamur arasında denizde fırtına ve rüzgar beklendiği bildirildi.

5.03.2007Gündem

Yazar Sonuçları

Çukurova Ekonomi Zirvesi

ANTALYA Körfezi'nin doğu ucundan taa İskenderun Körfezi'ne kadar, giderek genişleyen, Akdeniz'den Toroslar'a doğru tırmanan bir ova. Toscana'ya benzettiğim, dünyanın en bereketli ovalarından biri...

22.03.2003

Işık Ulkesi’ne yolculuk

Sonbahar iyice bastırmadan kıyılarımızı son bir kez daha ‘teftiş’ ettim. Önce Kaş civarında antik Likya Yolu’nda yürüdüm.

2.10.2004