EKSTRA
MENÜ

Anne-Sutunun-Faydalari

Anne-Sutunun-Faydalari ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Anne-Sutunun-Faydalari haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 101 Anne-Sutunun-Faydalari haberi bulunmuştur.

Anne-Sutunun-Faydalari Haberleri

Bu besinler anne sütünü ve kalitesini artırıyor

Bu besinler anne sütünü ve kalitesini artırıyor

Emzirmenin hem anne hem de bebeğe olan faydalarının tartışılmaz bir gerçek olduğunu vurgulayan Diyetisyen Dilan Dalgıç, anne sütünün faydaları ve anne sütünü artıran besinlerden bahsetti.

Hollandalı bilim insanları duyurdu: ‘Anne sütü...’

Hollandalı bilim insanları duyurdu: ‘Anne sütü...’

Hollanda’nın başkenti Amsterdamda bulunan Academic Medical Center ve Emma Çocuk Hastanesi ortaklığı ile yapılan araştırmada, anne sütünün koronavirüsü engelleyebilecek miktarda antikor barındırdığı ortaya çıktı.

24.08.2020Avrupa
Anne sütü neden önemlidir Anne sütünün yararları nelerdir

Anne sütü neden önemlidir? Anne sütünün yararları nelerdir?

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişmesi için gerekli tüm besini sağlayan eşsiz bir yol; anne sütü ise her annenin kendi bebeği için ürettiği, bebeğin ihtiyaçlarına göre bileşimi değişen bir mucizedir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşegül Doğan Demir, anne sütünün önemini ve faydalarını paylaştı.

Emzirmenin anneler açısından 6 önemli faydası

Emzirmenin anneler açısından 6 önemli faydası

Yapılan bilimsel çalışmalar; anne sütünün bebeğe olduğu kadar, emzirmenin de anneye sayısız faydaları olduğunu ortaya koyuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özlem Pata, annelere emzirmeyi sevdirecek 6 önemli nedeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

30.06.2020Yenidoğan
Bebeğinizi emzirirken bu kurallara uyun

Bebeğinizi emzirirken bu kurallara uyun

Anne sütünün bebeği pek çok hastalığa karşı koruduğuna ve koronavirüs salgın döneminde de emzirmenin önemine vurgu yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Muzaffer Uçarer, “Bugüne kadar Covid-19 virüsünün anne sütüne geçtiği görülmemiştir. Ancak Covid19 damlacık ve temas yoluyla bulaştığı için hijyen kurallarına uyulmasına büyük bir özen gösterilmesi gerekmektedir” dedi.

Çalışan anneler işe dönmeden önce süt stoğu yapabilir

Çalışan anneler işe dönmeden önce süt stoğu yapabilir

Yenidoğan bebeğin beslenmesinin temelini oluşturan anne sütü, hem anne hem de bebek açısından mucizevi bir besin. Buna karşın çoğu anne, doğum sonrası sütünün yeterli gelip gelmediği ya da bebeği doğru pozisyonda emziremediği konusunda panik yaşar.

Anne sütünün faydaları neler Anne sütü neden önemli

Anne sütünün faydaları neler? Anne sütü neden önemli?

Uzmanlar, bebekler için optimal beslenmenin, ilk 6 ay sadece anne sütünün verilmesiyle, daha sonra 2 yaşına kadar yeterli ve uygun tamamlayıcı besinlerle birlikte anne sütüne devam edilmesiyle mümkün olduğunu belirtiyor. Peki, anne sütünün faydaları neler? Anne sütü neden önemli?

30.07.2019Sağlık
Uzun süreli emzirmenin anne ve bebek için 15 faydası

Uzun süreli emzirmenin anne ve bebek için 15 faydası

Anne sütünün, anne ve bebek açısından pek çok faydası bulunuyor. Bu nedenle doğumdan hemen sonra bebeklerin anne sütü ile beslenmesi ve bunun ilk altı ay yalnızca anne sütü ile devam etmesi öneriliyor.

8.07.2019Sağlık
Anne sütü alan bebek daha az ağlıyor ve daha uzun süre uyuyor

Anne sütü alan bebek daha az ağlıyor ve daha uzun süre uyuyor

Çocuk Gelişimi Uzmanı Banu Kılınç ''Bebeğin dünyaya alışması ve güven duygusunun gelişmesinde anne sütü önemli bir rol oynuyor. Anne sütü alan bebeklerin daha huzurlu olduğu görülürken, daha az ağladığı, daha uzun uyuduğu ve sarılık olma riskinin daha az olduğu görülüyor. Buna bağlı olarak anne sütünün bebeklerde sindirimi güçlendirdiği ve stresi azalttığı da ortaya çıkıyor.'' dedi.

Her annenin sütü aynı değil

Her annenin sütü aynı değil!

Hamileliğin sürdüğü 9 ay boyunca anne karnında büyüyen bebeğin doğum sonrasında da gelişimi için anne ile olan bağı çok önemli. Bebeğin yaşam boyu ihtiyaç duyacağı bağışıklık sistemi için “anne sütü” eşsiz bir besin. Biyolojik olarak taklit edilemeyen tek besin olan “anne sütü” ilk altı ay içinde barındırdığı mineraller ve vitaminler ile bebeğin büyümesinde önem taşıyor.

Anne sütünün mucizeleri

Anne sütünün mucizeleri

Anne olmak başlı başına mucize bir olaydır. Milyonlarca insanın başına gelmesine rağmen bu derece mucize olmasını sağlayan şey ise vücudun anne ve bebek için geçirdiği mükemmel değişimlerdir. Bu mucizenin bir diğer parçası da anne sütü… İçeriğinden, korumasına her türlü gerekliliği yerine getiren anne sütünün mucizelerine gelin birlikte bakalım.

2.01.2018Sağlık
Emzirirken dikkat edilmesi gereken 10 püf noktası

Emzirirken dikkat edilmesi gereken 10 püf noktası

Anne sütünün ve emzirmenin hem anne hem de bebek için faydaları saymakla bitmiyor. Bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamini içeren ideal bir besin kaynağı anne sütü ile karşılanıyor.

Anne sütünün ve emzirmenin faydaları nelerdir

Anne sütünün ve emzirmenin faydaları nelerdir?

Anne sütü, mükemmel bir besindir. Sindirimi kolaydır ve canlı hücreler içerir. Bebeğiniz bu besini hiçbir besinde olmadığı kadar kolay sindirir. Anne sütünün ve emzirmenin faydalarını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı R. Süha Ünüvar anlatıyor.

Anne sütünün 10 önemli faydası

Anne sütünün 10 önemli faydası

Proteinler, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler, yağlar… Bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içeren anne sütü doğanın en güzel mucizesi. İşte anne sütünün 10 önemli faydası…

26.09.2016Bebek
0-1 yaş bebek beslenmesi

0-1 yaş bebek beslenmesi

Büyümenin en hızlı olduğu bebeklik döneminde beslenme ayrı bir önem taşır.

Formda ve sağlıklı emzirme süreci

Formda ve sağlıklı emzirme süreci

Emzirme sürecinde kesinlikle düşük kalorili diyetler uygulanmamalı!

Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlıyor

Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlıyor!

Anne sütü, bebekle anne arasında duygusal bağ kuruyor.

“Kahvaltıyı kendimize, akşam yemeğini düşmanımıza…”

“Kahvaltıyı kendimize, akşam yemeğini düşmanımıza…”

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarının kaynağı haline gelen obezite maalesef ülkemiz insanı için de artık büyük bir tehlike...

26.05.2014Eğitim
Anne sütünün bilimsel olarak kanıtlanmış 12 yararı

Anne sütünün bilimsel olarak kanıtlanmış 12 yararı

Eşsiz bir gıda olan anne sütünün faydaları...

Ne Zamana Kadar Anne Sütü

Ne Zamana Kadar Anne Sütü?

İlk altı ay tek başına anne sütü peki ya sonrası?

Estetik kaygısı engellemesin

Estetik kaygısı engellemesin

Uzmanlar uyarıyor: Annelerin estetik kaygılar yüzünden bebeklerine kısa süre anne sütü vermeleri doğru değil.

10.10.2010Kelebek
Annelere ve anne adaylarına uyarılar

Annelere ve anne adaylarına uyarılar

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bebek ve çocuk sağlığına yönelik sürdürülen programların, ailelerin aktif katılımı ve desteği ile başarılı olacağını belirterek, “Anne sütü, bağışıklama takvimine uygun olarak yapılan aşılar ve düzenli hekim kontrolü, bebek ve çocuklarımızı ölümlere yol açan bir çok hastalıktan korumaktadır” dedi.

27.07.2007Sağlık
Bebeğinizi anne sütünden mahrum bırakmayın

Bebeğinizi anne sütünden mahrum bırakmayın

Bebekle anne arasındaki duygusal bağın kurulmasını, bebeğin daha dirençli olmasını sağlayan anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar, bazı zorunlu haller dışında bebeklerin mutlaka anne sütü ile beslenmesini öneriyor.

2.01.2006Kelebek
Sağlıklı Yaşam: En doğal ve taze besin; Anne Sütü

Sağlıklı Yaşam: En doğal ve taze besin; Anne Sütü

Bebeklerin normal büyüme ve gelişmelerini sağlayan en uygun besin anne sütü. İçeriği sabit olmayan anne sütü, bebeğin yaşına, fizyolojik durumuna uygun bir değişim gösteriyor. Dolayısıyla her annenin sütü kendi bebeği için en uygun olan besin maddelerini içeriyor. Anne sütüyle ilgili tüm dünyada birçok araştırmalar bu gerçeği ortaya koyuyor. Anne sütünün yararlarının bilincinde olan anneler bebeklerini emzirmek istiyorlar.

6.10.2003Gündem
Anne sütü bebeği bağırsak ve solunum yolu enfeksiyonlarından koruyor

Anne sütü bebeği bağırsak ve solunum yolu enfeksiyonlarından koruyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Evliyaoğlu Bozkurt: "Anne sütü yaşamın ilk aylarında sağlıklı bağırsak mikrobiyotasının oluşumu için kritiktir. Anne sütünün ilk ve en önemli prebiyotik ve probiyotik olduğu düşünülmektedir" dedi.

7.08.2020Yenidoğan
Prof. Dr. Ceyhan uyardı: Koronavirüsten daha kötü olabilir

Prof. Dr. Ceyhan uyardı: Koronavirüsten daha kötü olabilir

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgını sürecinde aşının öneminin bir kez daha anlaşıldığını söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, "13 hastalığa karşı çocukları, devlet tarafından bir aşı şemasıyla aşılıyoruz. Bu aşıları kullanmayı bırakırsak, bunların içerisinden en az 5 tanesi bundan daha kötü salgın yapabilir. Her yıl 14 binin üzerinde çocuğu sadece aşı yapmadığımız için kaybedebiliriz" dedi.

28.04.2020Gündem
Leblebinin faydaları nelerdir Beyaz ve sarı leblebi faydaları

Leblebinin faydaları nelerdir? Beyaz ve sarı leblebi faydaları

Sağlık açısından faydaları bulunan leblebi, nohut kökenlidir. Besin değeri son derece yüksek olan leblebi, vücudun ihtiyaç duyduğu bazı vitamin ve mineralleri karşılamaktadır. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra bakır, demir, potasyum ve sodyum minerallerini içermektedir. Peki, leblebinin faydaları nelerdir? Beyaz ve sarı leblebi faydaları...

25.02.2020Sağlık
Diyetteyken aşure yenir mi Bir kase aşure kaç kalori

Diyetteyken aşure yenir mi? Bir kase aşure kaç kalori?

Türk mutfağının geleneksel tatlılarından biri olan aşure hem doyurucu hem de çok faydalı. Aşurenin kilo verme sürecinde de tüketilebileceğini belirten Uzman Diyetisyen Betül Koçak, porsiyon konusunda uyarıda bulundu.

17.09.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

Anne sütünün faydaları ve anne sütünü artıran besinler

Emzirmenin hem anne hem de bebeğe olan faydaları konusu tartışılmaz bir gerçek. Bilimsel çalışmalar her defasında anne sütünün bebeklerin büyüme ve gelişmesi için her dönemde değişen içeriği sayesinde ideal bir besin olduğunu kanıtlamıştır.

2.10.2020

Anne sütü ve emzirmenin faydaları

Anne sütü bebeğin gelişimi için neden önemli? Emziren bir anne gün içerisinde yaklaşık kaç ml süt salgılar? Emziren anneler daha mı kolay kilo veriyor? Emzirme gebelikten korur mu?

27.12.2019
Çocuğunuzun bağışıklık sistemi güçlü olsun istiyorsanız...

Çocuğunuzun bağışıklık sistemi güçlü olsun istiyorsanız...

Bebeğinizin bağışıklık sistemini dengeli bir beslenme takvimi ile güçlendirebilirsiniz.

5.11.2018

Bebeğin besini pirinç unu değil, anne sütüdür

Yapılan araştırmalar son yıllarda Türkiye’de ve dünyada bebeklere anne sütü verilme oranlarının hızla düştüğünü, bunun yerine pirinç unu ve bebe bisküvisi gibi katı gıdalara ağırlık verildiğini gösteriyor. Oysaki bu durum bebeğe sadece kilo aldırıyor, onu sağlıklı yapmıyor. Konuyu Dr. Yalım Üner’le konuştuk.

2.11.2018

Anne sütü gençlik iksiridir!

Bu makalemi bir danışanımın “anne sütü başka hangi amaçlarla kullanılabilir?” sorusu üzerine hazırladım. Her makalemde yoğun bilgi içeriği veriyorum ancak bu makalede biraz eğlenicez ve hatta belki bir tarif bile bulabilirsiniz :)

24.01.2018
Bebekleri sakinleştirmenin yolları

Bebekleri sakinleştirmenin yolları

Bebekler ağlayarak çevresi ile iletişim kurar. Bu nedenle bebek her ağladığında bir sorun olduğunu düşünmek doğru değildir.

25.11.2017
Anne sütünün her damlası çok kıymetli

Anne sütünün her damlası çok kıymetli

Özellikle ilk üç haftada gelen anne sütü, proteinden oldukça zengindir.

6.10.2016

Anne sütü ve emzirme hakkında her şey!

Bebeğinizin yeterli düzeyde emdiğini nasıl anlarsınız?

30.05.2016
Anne sütünün büyüme ve gelişmeye yararları...

Anne sütünün büyüme ve gelişmeye yararları...

Emzirmek anne ve bebeği duygusal açıdan da tatmin eder.

10.08.2015

Anne sütünün faydaları

Hamileliğin başlamasıyla birlikte, kadın bedeni büyük bir değişim sürecine girer.

23.05.2008

Emzirmek ve kutsallık ilişkisi

1-7 Ekim tüm dünyada ‘Emzirme Haftası’ olarak kutlanıyor. Anne sütünün ve emzirme eyleminin önemini hatırlatarak bu konudaki farkındalığı artırmak her yıl öncelikli amaç oluyor. Özellikle bizim toplumumuz için emzirmenin değeri ve anlamı oldukça büyük. "Sütün geliyor mu?, Acaba sütün yetmiyor mu çocuğa?, Ne kadar emzirebiliyorsun?, Tatlı ye, sütün artar., Sütün yaramıyor çocuğa galiba, hiç kilo almıyor." gibi cümleler annelerin ne yazık ki sıkça maruz kaldığı söylemler. Emzirme, tartışmasız hem çocuk hem de anne için faydaları olan bir eylem elbette ki.

7.10.2019

Anne sütü ağrıları azaltıyor

Son zamanlara kadar emzirmenin annenin ağrıları üzerine bir etki oluşturup oluşturmadığı bilinmemekteydi. Yeni yapılan araştırmalara göre sezaryen ameliyatı ile dünyaya gelen bebeklerini en az 2 ay süre ile emziren annelerde, 2 aydan daha az süre boyunca emziren annelere göre kalıcı ağrı yaşama ihtimali üç kat daha az olmaktadır. Burada anne, bebeğin yaşamına destek olurken kendisi de ağrılara karşı bedenini korumaya almaktadır.

11.04.2019
Emziren annelere kuru dut mucizesi

Emziren annelere kuru dut mucizesi

Dutun onlarca çeşidi var ama kuru dutun faydaları saymakla bitmiyor. Diyetisyen E. Funda Tuzgöl, özellikle emziren annelere önerdiği bu meyvenin faydalarını anlattı.

28.11.2018
Kendileri küçük mücadeleleri büyük

Kendileri küçük mücadeleleri büyük

Her yıl binlerce bebek zamanından önce dünyaya geliyor. Kendileri küçük ama mücadeleleri büyük olan prematüre bebeklerde ciddi sağlık sorunları görülebiliyor. Bebeklerini bir an önce kucağına almak isteyen anne babaları ise zorlu bir süreç bekliyor. Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Esin Koç ile hem prematüre bebek bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri hem de prematüre ailelerinin cesaretini artırmak için düzenledikleri sergiyi konuştuk.

27.11.2018