EKSTRA
MENÜ

Anne Sağlığı

Anne Sağlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Anne Sağlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.429 Anne Sağlığı haberi bulunmuştur.

Anne Sağlığı Haberleri

Hamilelikte beslenme neden önemli

Hamilelikte beslenme neden önemli?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özge Piri Mantar, "Anne adayları daha önce beslenme düzenine çok dikkat etmiyor olabilir ama hamilelik birtakım değişiklikleri de beraberinde getirecektir. Hamilelikte beslenme programı hem anne hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir" dedi.

Emzirmek anne ve bebeğin güvende hissetmesini sağlar

Emzirmek anne ve bebeğin güvende hissetmesini sağlar

Anne ile bebeği arasında emzirmenin eşsiz bir bağ kurulmasını sağladığına dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Op. Dr. Arzu Kublay, “Anne sütü, bebeğiniz için adeta koruyucu bir kalkan gibidir. Bağışıklığını güçlendirir, şekillendirir; bebeğinizin gelecekte sağlıklı bir birey olmasını sağlar. Bebeğiniz için doğal bir antibiyotiktir” dedi.

Kalp Hastalıkları Anne Karnında Tespit Edilebilir Mi

Kalp Hastalıkları Anne Karnında Tespit Edilebilir Mi?

Anne karnındaki her 100 bebeğin, yaklaşık olarak 5’inde organ gelişiminin yolunda gitmemesi sebebiyle bazı anomaliler ortaya çıkabiliyor.

Anne sütü neden önemlidir Anne sütünün yararları nelerdir

Anne sütü neden önemlidir? Anne sütünün yararları nelerdir?

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişmesi için gerekli tüm besini sağlayan eşsiz bir yol; anne sütü ise her annenin kendi bebeği için ürettiği, bebeğin ihtiyaçlarına göre bileşimi değişen bir mucizedir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşegül Doğan Demir, anne sütünün önemini ve faydalarını paylaştı.

Perinatoloji nedir Hangi durumlarla ilgilenir İşte perinatoloji hakkında bilmeniz gerekenler

Perinatoloji nedir? Hangi durumlarla ilgilenir? İşte perinatoloji hakkında bilmeniz gerekenler

Perinatoloji, kadın hastalıkları ve doğum ana dalının bir yan dalı olarak ülkemizde giderek yaygınlaşan bir tıp uzmanlık alanıdır. Peki hangi hastalıklarla ilgilenir? Önemi nedir? Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Özgür Ersoy, konuyla ilgili tüm merak edilenleri detaylı bir şekilde anlattı.

Ebeler Haftası ne zaman

Ebeler Haftası ne zaman?

Tarihin en eski mesleklerinden biri olan ebelik, sağlıklı birey, aile ve toplumun oluşmasında çok önemli bir yere sahiptir. Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olan, doğum ağrısı çeken bir annenin acılarını dindiren, ebelere özel Ebeler Haftası her yıl aynı tarihler arasında kutlanıyor. Peki, Ebeler Haftası ne zaman?

22.04.2020Gündem
Anne Karnında Bebeği Koruyan Amniyon Sıvısı Nedir

Anne Karnında Bebeği Koruyan Amniyon Sıvısı Nedir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu, anne karnında bebeği koruyan amniyotik sıvı hakkında merak edilenleri anlattı.

Anne karnında bebeği koruyan amniyon sıvısı nedir

Anne karnında bebeği koruyan amniyon sıvısı nedir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu, anne karnında bebeği koruyan amniyotik sıvı hakkında merak edilenleri anlattı!

4.12.2019Yenidoğan
Bebeği uzun dönem emzirmenin anneye 6 yararı

Bebeği uzun dönem emzirmenin anneye 6 yararı

Çocuk Endokrinoloji ve Neonatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, anne sütünün anneye uzun ve kısa dönemdeki olumlu etkileriyle ilgili bilgi verdi.

10.10.2019Bebek Sagligi
Anne sütünü artıran en önemli faktör bol sıvı tüketmek

Anne sütünü artıran en önemli faktör bol sıvı tüketmek

Anne sütünün bebeği ve anneyi birçok hastalıktan koruduğuna dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Seringeç, emziren anneleri sıvı alımına dikkat etmeleri konusunda uyardı. Uzm. Dr. Seringeç, "Anne sütünü artıran en önemli faktör bol sıvı tüketmek. Yeni doğum yapmış annemizin mutlaka günde 4 litre sıvı alması gerekmektedir" dedi.

7.10.2019Sağlık
Sağlık sistemleri hakkında bilmek istediğiniz her şey MİMİ’de

Sağlık sistemleri hakkında bilmek istediğiniz her şey MİMİ’de

Hastalandığımda nereye başvurmam gerekir? Zorunlu sağlık sigortası nedir? Almanya’da diş tedavisi konusunda nelere dikkat etmeliyim? Hastanelerin acil ve ayakta tedavi birimleri nasıl işler? Sağlık sigortasında katkı payı nedir? Almanya’da sağlık sisteminin işleyişi üzerine merak edilen birçok sorunun cevabını MiMi (mit Migranten für Migranten – Göçmenler için göçmenlerle) sağlık seminerleri Türkçe olarak öğrenme imkanı sunuyor. 2010 yılında Almanya’ya göç eden ve Mart ve Nisan aylarında Baden Württemberg Eyaleti’nin Mannheim şehrinde MiMi Sağlık Eğitimleri’ne katılıp kültürlerarası sağlık danışmanı belgesini alan Gizem Weber eğitim programının içeriği ve hedef kitlesini anlattı.

8.05.2019Avrupa
Kanser tedavisinde Küba gerçeği

Kanser tedavisinde Küba gerçeği

CNN TÜRK'te Buket Aydın'ın sunduğu 40 programına konuk olan Prof. Dr. Canfeza Sezgin, kanser tedavisinde Küba ve İsrail gerçeğini anlattı.

10.04.2019Gündem
Hamilelikte şeker yüklemesi nedir, neden yapılır

Hamilelikte şeker yüklemesi nedir, neden yapılır?

Hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan gebeliğe bağlı şeker hastalığı, tedbir alınmadığı takdirde anne sağlığı için ciddi sorunların yanı sıra bebeğin erken doğumundan bebekte hipoglisemiye kadar birçok probleme neden oluyor. Gebelik şekerinin tespiti için mutlaka şeker yükleme testi yapılması gerektiğini söyleyen Op. Dr. İsmail Kestane, gebelik şekeri hakkında önemli bilgiler paylaşıyor.

“Cam şişelerde aldığınız sütler bile tehlikeli”

“Cam şişelerde aldığınız sütler bile tehlikeli”

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Semih Ayan, hazır gıdalardaki fitalat maddesinin tehlikesine ambalajlı gıdalardan uzak durulması gerektiğine dikkat çekti ve şunları söyledi.

17.04.2018Sağlık
Tüp bebek tedavileri çoklu gebelikleri artırdı

Tüp bebek tedavileri çoklu gebelikleri artırdı

Son dönemde kısırlık (infertilite) tedavilerinin ve tüp bebek uygulamaları artması ile birlikte çoğul gebelikler de ciddi oranda artış gösterdi. Peki ikiz veya üçüz, yani çoklu gebeliklerde sağlıklı olan doğum şekli vajinal doğum mudur? Yoksa sezaryen doğum mudur?

8.01.2018Doğum
Hamilelikte diş sağlığını korumak için 10 öneri

Hamilelikte diş sağlığını korumak için 10 öneri

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Parvana Seyidova, hamilelik döneminde ağız ve diş bakımının doğru yapılması, anne bebek sağlığı açısından önem taşıdığını belirtti.

Kan uyuşmazlığında erken tespit önemli

Kan uyuşmazlığında erken tespit önemli

Kan uyuşmazlığı durumunda erken müdahalenin hayat kurtarıcı olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, uyuşmazlık riski taşıyan kan gruplarını anlattı.

Hamilelik döneminde iki kişilik beslenmeyin

Hamilelik döneminde iki kişilik beslenmeyin!

Hamilelikte beslenme alışkanlıklarının bebeğin sağlığını etkilediğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, “Bebeğinin daha sağlıklı olacağını düşünüp, iki kişilik beslenme gibi bir yanlış yapmamalı. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne adayları, bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için tüm besin gruplarından yeterli miktarda tüketmeli” diyor.

Emzirirken dikkat edilmesi gereken 6 nokta

Emzirirken dikkat edilmesi gereken 6 nokta

Anne sütünün ve emzirmenin bebek için faydaları saymakla bitmiyor.

Doğum sonrası anne estetiği nedir

Doğum sonrası anne estetiği nedir?

En erken 7-8. ay veya emzirme döneminin tamamlanması beklenmelidir.

11.07.2016Doğum
Hamilelik ve sonrasında omega şart

Hamilelik ve sonrasında omega şart!

Lohusalık depresyonunu azaltıyor, bebekte gelişebilecek alerjik hastalıkları önlüyor.

Zika’yı bulaştıran Aedes cinsi Türkiyede var

'Zika’yı bulaştıran Aedes cinsi Türkiye'de var'

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, Brezilya’da başlayan ve hamile kadınlara bulaşması sonucunda kusurlu bebekler doğmasına neden olan Zika virüsü ile ilgili endişenin her geçen gün arttığını kaydetti.

5.02.2016Sağlık

Yazar Sonuçları

Hamilelikte varisler korkulu rüyanız olmasın

Hamilelik döneminde birçok anne adayının ortak sorunudur varis. Bazen fazla kilo alımından dolayı, bazen de kendiliğinden çıkan varisler, hamileliğin ilerleyen aylarında daha da belirgin bir hale geliyor. Hamilelikte varisin nedenlerinin başında bebeğin anne karnında yaptığı basınçdan dolayı, kanın yeterli derecede boşalamıyor olması ve bacaklarda birikmesidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Selen Sakar Ecemiş, hamilelikte yaşanan varis problemleri, nedenlerini ve tedavi seçeneklerini anlattı.

28.01.2020

Prenatal (Doğum Öncesi) Kapsamlı Bakım

Gebelik kadın yaşamında en keyifli bir o kadar da stresli dönemlerden biridir. Meyve ve sebze gibi bol olarak tüketilecek gıdalar yanında çiğ et, balık, pastörize olamayan sütten yapılan peynirler gibi yememesi gerekenlerde vardır.

21.01.2020

Emzirme dönemi nasıl geçirilmeli? Anne adaylarına öneriler…

Emzirme; bir anne için evladı ile en yakın olduğu, keyifli paylaşımlarda bulunduğu zaman dilimidir. Peki, bu dönemde hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı açısından nelere dikkat edilmeli? Kadın Hastalıkları ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Pınar Yalçın Bahat anlatıyor…

2.10.2019
Aylara göre gebelik takibi nasıl yapılır

Aylara göre gebelik takibi nasıl yapılır?

Aylara göre gebelik takibinin önemine değinen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, bu takip sırasında uygulanan kontrolleri anlatıyor.

23.08.2018

Göbeğiniz değil bebeğiniz olsun

FAZLA kiloların sağlığımıza zararlı olduğunu bilmeyen yok.

12.08.2018

Gebelikte beslenmeye dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük, gebelikte beslenme hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

12.02.2018
Kafein gebelik oluşumunu etkiler mi

Kafein gebelik oluşumunu etkiler mi?

Çoğu anne adayının kahve tüketimi konusunda hassas olduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, gebelik döneminde kahve tüketiminin azaltılması gerektiğini belirtiyor.

16.05.2017
Sigara tüketimi gebelik oluşumunu etkiler mi

Sigara tüketimi gebelik oluşumunu etkiler mi?

Sigara tüketiminin gebelik oluşumuna yaptığı olumsuz etki hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, sigara tüketiminin kadınların üreme fonksiyonuna olumsuz etki ettiğini belirtiyor.

16.05.2017
Gebelikte ağır eşya kaldırmak neden zararlıdır

Gebelikte ağır eşya kaldırmak neden zararlıdır?

Gebelik dönemindeki anne adaylarının kendilerini zorlayacak eylemlerden kaçınmaları gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, buna karşın “Ağır kaldırdı, düşük yaptı” gibi halk arasında yayılan söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirtiyor.

16.05.2017

Aile olmanın okulunu açıyorlar

Her şeyin okulu var ama hayattaki en önemli ve anlamlı görevlerden olan anne-baba olmanın okulu yok.

25.09.2016