EKSTRA
MENÜ

Anne Çocuk İlişkisi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.638 haberi bulunmuştur.

Anne Çocuk İlişkisi Haberleri

Karne psikolojisinde neye dikkat edilmeli

Karne psikolojisinde neye dikkat edilmeli?

Pandemi koşullarında uzaktan eğitim gören ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören çocuklar, üç haftalık ara tatile başladı. Karne psikolojisinin önemine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, karnede sadece notların değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

25.01.2021Çocuk-Aile
Karne psikolojisinde nelere dikkat edilmeli

Karne psikolojisinde nelere dikkat edilmeli?

Pandemi koşullarında uzaktan eğitim gören ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören çocuklar, üç haftalık ara tatile başladı. Karnede sadece notların değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, karne psikolojisi ve üç hafta sürecek ara tatilin nasıl geçirilmesi gerektiğine ilişkin tavsiyelerde bulundu.

24.01.2021Eğitim
Anne-Çocuk İlişkisi Beslenme Tarzını Etkiliyor

Anne-Çocuk İlişkisi Beslenme Tarzını Etkiliyor!

Yeme bozukluklarının altında bebeklik döneminde anne ile kurulan bağın çok büyük bir rol oynadığını biliyor muydunuz? "Psikiyatrik açıdan anne ile bebek arasındaki ilişki kişinin beslenme tarzını oluşturuyor. İlk 1 yaşta anne bebek ilişkisi bozulursa sonraki dönemlerde o çocukta beslenme ve yeme bozuklukları açısından risk meydana geliyor” diyen Uzm. Dr. Emin Çağlar, çok önemli bilgiler veriyor.

6.01.2021İyi Yaşam
Çocuktaki benlik duygusunun doğru şekillendirilmesi oldukça önemli

Çocuktaki benlik duygusunun doğru şekillendirilmesi oldukça önemli

Benlik duygusunun insanın içsel çekirdeği olduğunu ve buna referans merkezi denildiğini belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bir referans merkeziyle doğuyoruz 'ben ve diğerleri' diye. Daha sonra aile içinde gittikçe şekilleniyor. Kişi doğru şekillendirirse yıllar içinde doğru bir kimlik ve kişilik çıkıyor. Yanlış şekillendirirse yanlış kimlik ve kişilik çıkıyor. Bu nedenle benliğimize yapılan yatırım bir insanın hayatta kendine yapacağı en büyük yatırımdır” diye konuştu.

Bedenlerimiz tahakküm altında

Bedenlerimiz tahakküm altında

Ebru Ojen yeni romanı ‘Lojman’da etrafımızdaki betonu kırmaya davet ediyor bizi: “Bütün ikili ilişkiler doğal olmaktan uzakta. Bu dengesizlik ve dengesizlikten kaynaklı ruhsal gitgeller bu yüzden. Tahakküm altındaki bedenlerin geldiği nokta bu. Yapılması gereken şey yıkmak. Susadığımız şeye ulaşmak için betonu kırmalıyız.”

29.10.2020Kitap Sanat
“Bebeğim kucaktan inmek istemiyor, ne yapmalıyım”

“Bebeğim kucaktan inmek istemiyor, ne yapmalıyım?”

Yeni anne olanların en çok merak ettikleri arasında bebeklerde kucak alışkanlığı konusu yer alır. Kimi anneler “Bebeğim sürekli kucak istiyor, neden?” “Bebeğim kucaktan inmiyor normal mi?” sorularına yanıt arar. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney bebeklerde kucak alışkanlığı ve bu süreçle ilgili bilinmesi gerekenleri paylaştı.

Benim adım Ayşe Begüm Onbaşı

Benim adım Ayşe Begüm Onbaşı

Milli sporcu Ayşe Begüm Onbaşı’nın başarılarından haberdarsınız. Peki onu sporun dışında ne kadar iyi tanıyorsunuz? Şimdi görünenin ardındakileri sporun ötesindekileri de keşfetme zamanı! Hiç hayranlıkla izlediğiniz bir dünya şampiyonunun etkileyici performansının ardında neler olduğunu merak ettiniz mi? Ayşe Begüm Onbaşı’nın toplamda 1.5-2 dakika süren gösterinin, bu kısa zaman diliminin ötesinde neler yaşadığını öğrenmek için doğru yerdesiniz.

4.12.2019Diğer
Çocuklarınıza bunları asla söylemeyin

Çocuklarınıza bunları asla söylemeyin!

Ebeveyn olmak gerçekten çok zor bir iş. Çocuğun fizyolojik ihtiyaçlarının karşılamaya çalışırken onu duygusal açıdan doyurabilmek, sorularına doğru yanıtları, doğru şekilde verebilmek ve en önemlisi sağlıklı bir iletişim kurabilmek... Uzman Psikolog Hilal Aktaş, çocuklara asla söylenmemesi gereken cümleleri açıkladı.

Çalışan annelere uzmanından öneriler

Çalışan annelere uzmanından öneriler

Hamilelik ve doğum sürecinden sonra işe geri dönmek zorunda olan pek çok anne kendini suçlu hisseder. Hem ülke ekonomisi hem evliliklerin sağlıklı sürmesi hem de bebeğin ve annenin ruh sağlığı için annenin çalışmasının önemli olduğunu söyleyen Psikolog Emrah Polat işe geri yeni annelere önerilerde bulundu.

28.08.2019Sağlık
Terk Edilme Korkusunu Terk Etme Vakti Geldi

Terk Edilme Korkusunu Terk Etme Vakti Geldi!

Eski kötü tecrübeler, biten bir ilişkiden kalan kalp kırıklıkları, çocukluğun silik anılarından gelen acı hatıralar… Hepsi, bugün yaşanan sorunlu ilişkilerin, tamir edilemeyen problemlerin, kaybetme ve terk edilme korkusunun arkasında yer alan gizli suçlulardır.

1.07.2019Aşk
“Yeterince iyi anne” olma yolunda 5 önemli öneri

“Yeterince iyi anne” olma yolunda 5 önemli öneri

Mükemmel anne” illüzyonu, hem anneleri hem de çocuklarını sık sık zorlayan temel sorunlardan biri. Uzman Klinik Psikolog Deniz Keskin, mükemmelliğin hayali ile bunu bulamamanın endişesini, belki de çocuk sahibi olmanın çok öncesinde içimizde taşıdığımıza dikkat çekiyor ve annelere şunları söylüyor: “Standart bir anne yoktur. Her anne kendine özgüdür. Önemli olan hata yapmamak değil, hatalar üzerine düşünerek, kendimizi ve çocuğu anlamaya çalışmaktır.”

10.05.2019İlişkiler
Aşırı baskıcı ve koruyucu anne çocuk ilişkisi sağlıklı değil

Aşırı baskıcı ve koruyucu anne çocuk ilişkisi sağlıklı değil

Uzman Psikolojik Danışman ve Psikoterapist Cem Keçe, sağlıklı olmayan anne çocuk ilişkilerinde en çok görülen eğilimin, annenin aşırı baskıcı ve koruyucu tutumlar sergilemesi olduğunu söyledi. Bu durumu 'Hegemon Anne Sendromu' olarak adlandırdığını belirten Keçe, "Bu tür anneler, çocukları üzerinde tam bir egemenlik kurarak, onları adeta bir diktatör gibi yönetirler ve bir fanus içinde büyütürler" dedi.

11.04.2019Sağlık
Eyvah, doğum iznim bitiyor

Eyvah, doğum iznim bitiyor!

Bebeğiniz dünyaya geldiğinden beri gece-gündüz onun yanından hiç ayrılmadınız ama artık işe dönem vakti geldi. Size ihtiyacı olduğunu düşünüp ondan ayrılmak istememek, üstüne yaşadığınız suçluluk duygusu ve yaşadığınız pek çok duygusal karmaşa... Peki, nasıl baş edeceksiniz bu duygularla? Uzman Psikolog Emrah Polat işe geri yeni annelere önerilerde bulunuyor.

Çocuk istismarını önlemede en büyük görev annenin

Çocuk istismarını önlemede en büyük görev annenin

Çocuk istismarı günümüzün en büyük problemlerinden biri. Bu konuda anneye büyük görev düştüğünü söyleyen Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Gülseren Taşkıran, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Tatilde çocuklara doğa arkadaşlık edecek

Tatilde çocuklara doğa arkadaşlık edecek

Yeşilin her tonuyla çevrelenen benzersiz konumu, sağlık ve iyi yaşam alanındaki uzmanlığıyla tatil tutkunlarının vazgeçilmez adresi NG Sapanca, yaz tatilinde hem çocukları hem ebeveynleri doğayı keşfetmeye davet ediyor.

16.07.2018Etkinlikler
Bilinçli Ebeveynlik için “Anne Atölyesi”

Bilinçli Ebeveynlik için “Anne Atölyesi”

Sağlıklı ebeveyn tutumu, çocuğun ihtiyaçlarını karşılamaktan ve çocuğun “kendi olmasını” sağlamaktan keyif almayı içerir. Ancak bunu gerçekleştirmek her zaman çok da kolay olmaz. Bilinçli Ebeveynlik Atölyeleri, ebeveynlere bunu nasıl gerçekleştirecekleri konusunda destek vermeyi amaçlıyor.

28.03.2018Alışveriş
Bilinçli ebeveynlik için “Anne Atölyesi”

Bilinçli ebeveynlik için “Anne Atölyesi”

Sağlıklı ebeveyn tutumu, çocuğun ihtiyaçlarını karşılamaktan ve çocuğun “kendi olmasını” sağlamaktan keyif almayı içerir. Ancak bunu gerçekleştirmek her zaman çok da kolay olmaz. Bilinçli Ebeveynlik Atölyeleri, ebeveynlere bunu nasıl gerçekleştirecekleri konusunda destek vermeyi amaçlıyor.

27.03.2018Etkinlikler
Sosyal medyadan evlilik teklifi yağıyor

Sosyal medyadan evlilik teklifi yağıyor

Ekranların sevilen ismi Simge Fıstıkoğlu merak edilenlerini anlattı. Çocuk sahibi olmak istediğini söyleyen ünlü isim 'Çocuk istiyorum, olmazsa evlatlık edinebilirim' dedi.

1.11.2017Keyif
80 çocuklarının çok iyi bildiği anne gözü komutları

80 çocuklarının çok iyi bildiği anne gözü komutları

Şimdinin çocuklarını bilemiyoruz ama bir dönem çocuklarının çok iyi bildiği bir komut şekli varsa o da çeşitli şekillere girmiş anne gözleridir. Anneler o gözlerle ‘Akşama eve gidince ben göstericem sana’dan ‘Ben evet demeden alamazsın o elini uzattığın şeyi’ye kadar koskoca bir cümleyi gözleriyle kurabilme yeteneğine sahiptir. İşte hepimizin çok iyi bildiği o göz komutları:

10.05.2017Hayat
Çocuklar da depresyona girer

Çocuklar da depresyona girer

Çocuğunuz bir anda arkadaşlarından uzaklaşmaya, daha az uyumaya, kilo kaybetmeye ve hatta ölümden sık söz etmeye başlıyorsa, belki de hiç aklınıza gelmeyecek bir sorunla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Çocukluk çağı depresyonu adı verilen bu rahatsızlık, 0-18 ay arasındaki anne-bebek ilişkisinden bile kaynaklanabiliyor.

“Çocuğuma vakit ayıramadığım için üzülüyorum”

“Çocuğuma vakit ayıramadığım için üzülüyorum”

İşe başlayacak olan annenin kaygıları nasıl önlenebilir?

10.05.2016Sağlık
Çocuğunuzla savaşmayın, onu anlamaya çalışın

Çocuğunuzla savaşmayın, onu anlamaya çalışın!

Çocuğunuzla inatlaşmanız kimseye bir şey kazandırmaz!

Çocuklarda yeme bozukluklarının tedavisi var mı

Çocuklarda yeme bozukluklarının tedavisi var mı?

Konuyla ilgili ailelere çok önemli tavsiyeler...

Anneler çocuklarıyla spor yapıyor

Anneler çocuklarıyla spor yapıyor!

Çocuklu anneler, bu yeni trende siz de uyum sağlamaya ne dersiniz?

29.05.2015Cocuk Sagligi
Dövmeli anneler ve şirin bebekleri

Dövmeli anneler ve şirin bebekleri!

Dövmeli yeni nesil annelere bayılacaksınız!

25.02.2015Bebek
Bulumiya hastalığı genç kızlarda gittikçe artıyor

Bulumiya hastalığı genç kızlarda gittikçe artıyor

Bulumiya nervoza (BN) ya da halk arasında bilinen tanımıyla yeme ataklarının arkasından kilo almamak için kusma eğilimiyle kendisini gösteren bir hastalık. Uzun yıllar sinsice ilerleyebiliyor, gençler bunu hiç hissettirmeden saklayabiliyor ve sonuçları çok ciddi. Ama bir araştırma bu hastalarla ilgili daha enteresan bir detayı ortaya koyuyor; bulumia hastası genç kızların anne babalarının ortak özellikleri.

7.02.2015Sağlık
Nasıl mutlu anne olunur

Nasıl mutlu anne olunur?

Neden bazı anneler çocuklar okula gittiğinde kendini izinli gibi hisseder?

27.01.2015Sağlık
Yogaya başlamadan önce...

Yogaya başlamadan önce...

Yoga… Milattan önce 500’lü yıllara dayanan bu fiziki disiplin kimine cinselliği kimine ise mistik bir duyguyu çağrıştırıyor… Bazıları huzur bulmak için bazıları ise arayışta olduğun için Yoga yapıyor, yapmayı deniyor.Peki ama yoganın nasıl bir esprisi var ki binlerce yıldır insanoğlunun hayatında?

19.05.2014Gündem
Çalışan kadınların kafasındaki soru: İyi bir anne miyim

Çalışan kadınların kafasındaki soru: İyi bir anne miyim?

Kariyer hedefleri olan annelerin kafasındaki “İyi bir anne miyim, nasıl iyi anne olurum?” sorularına yanıt arayan uzmanlar, “Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın, eve gelirken çocuğunuza hediye almayın. Eşinizle işbölümü yapın, aşırı sorumluluk üstlenmeyin” gibi önerilerde bulundu.

5.05.2014Eğitim
Çocuğunuz bu 10 filmi mutlaka izlemeli

Çocuğunuz bu 10 filmi mutlaka izlemeli

Şimdiki çocukların teknoloji tutkunu olduğunu düşünürsek, onlarla birlikte vakit geçirebilmenin en kolay yollarından biri de sinema. Psikoloji uzmanları, eleştirmenler ve yazarların seçtiği bu 10 film, hem onların gelişimi hem de keyifli vakit geçirmeniz için ideal.

24.01.2014Kelebek
Entelektüel faşistim

"Entelektüel faşistim"

Perihan Mağden uzun zamandır suskun. Yeni romanı ‘Yıldız Yaralanması’nı çıkardıktan sonra da konuşmamayı seçti. Çünkü soru sorulduğunda kendini tutamayıp cevap vermekten ve kitabının güme gitmesinden şikâyetçi. Uzun süredir ondan haber bekliyordum. Sonunda kabul etti. Arnavutköy’deki evinde buluştuk. Ve yine ne oldu dersiniz?

20.01.2013Kelebek
Çalışan anne çocukla nasıl iletişim kurmalı

Çalışan anne çocukla nasıl iletişim kurmalı?

İşten eve dönen annenin görev sıralaması…

Yazar Sonuçları

Emzirmek ve kutsallık ilişkisi

1-7 Ekim tüm dünyada ‘Emzirme Haftası’ olarak kutlanıyor. Anne sütünün ve emzirme eyleminin önemini hatırlatarak bu konudaki farkındalığı artırmak her yıl öncelikli amaç oluyor. Özellikle bizim toplumumuz için emzirmenin değeri ve anlamı oldukça büyük. "Sütün geliyor mu?, Acaba sütün yetmiyor mu çocuğa?, Ne kadar emzirebiliyorsun?, Tatlı ye, sütün artar., Sütün yaramıyor çocuğa galiba, hiç kilo almıyor." gibi cümleler annelerin ne yazık ki sıkça maruz kaldığı söylemler. Emzirme, tartışmasız hem çocuk hem de anne için faydaları olan bir eylem elbette ki.

7.10.2019

Çocuğunuzun kişiliğini takıntılarınız oluşturmasın

İstenmeyen düşüncelerin, fikirlerin ve dürtülerin hayatı olumsuz yönde etkilemesi ve günlük yaşantının aksatması beraberinde kendine ve çevresine ciddi problemler geliştirebilmektedir.

4.09.2019

Hegemon anne sendromu ve yeterince iyi annelik

Anne ile çocuk ilişkisi çocuğun psikolojik gelişimine temel oluşturur. Bu ilişki annenin kişilik özellikleri ve ruh sağlığı açısından da önemli göstergeler ortaya koyar. İdeal olan anne-çocuk ilişkisi annenin çocuğun fiziksel, duygusal, ruhsal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayarak bu alanlarda güvenli ve olağan gelişimini sağlamasına yardımcı olduğu bir ilişkidir. Ancak annenin tüm bunları yapabilmesi için kendisinin bu gelişim süreçlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamış olması gerekir.

2.09.2019

Çocuğumla arkadaş olmak zorunda değilim

Çocukluğundan beri gönlü ne isterse denemiş, sevmediği dalda durmamış, kendi deyimiyle “sonsuz deneyim insanı” bir kadın Deniz Barut. Şimdilerde “Avlu” ile izleyici karşısına çıkan, bir yandan yazılarını okurla buluşturmaya devam eden Barut’la buluşup bu renkli yelpazeyi konuştum.

12.03.2019

Anneler çocukları üzerinde neden baskı kurmaya çalışırlar?

Genel olarak anne-çocuk ilişkisi sağlıklı bir şekilde yürütülse de annenin çocuk üzerinde çok baskı kurduğu, kural koyma konusunda çok katı olduğu, çocuğun hayatının her bir noktasında söz sahibi olmak istediği ilişkiler de görülebilmektedir. Böyle bir anne-çocuk ilişkisi çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir ve ileride onların da çok baskı kuran anne/baba olmalarına yol açabilir. Peki annelerin çocukları üzerinde çok baskı kurma nedenlerinin altında neler yatmaktadır?

6.01.2019

Hakaret ve aşağılama duygusal istismardır

Gülben Ergen, Hürriyet Gazetesi’nin sosyal sorumluluk projesi olan “200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi” kitabının editörü Ömür Kurt, yazarlarından Prof. Dr. Haluk Yavuzer ve Yrd. Doç. Dr. Başak Demiriz ile bir araya geldi. Üç isim, çocuk yetiştirmeye dair merak edilen sorulara yanıt verdi.

28.11.2017

Çocuğunuzun duygusal zekasını geliştirin

Çocuklara duygularını ifade etmeyi öğretmenin en iyi yolu örnek olmaktır.

30.05.2017
Pedofili

Pedofili

Pedofili hakkında bilmeniz gereken her şey...

13.05.2016

İyi anne-baba olmak

Bütün kavramlar nesilden nesile değişiyor peki yeni nesilin iyi anne-baba kavramı ne?

19.01.2016

Bana Bir Fıkra Anlat Anne

Sabah okula hazırlık telaşı içerisindeyken çantasını n fermuarını kapatıyordum. Birden küçük bir resim düştü önüme. Okulda yaptığı bir resim.

22.01.2015

Ne yani sapıkları alkışlayacak mıyız?

CUMARTESİ günü yayınlanan Nurgül Yeşilçay röportajının devamı bugün yayınlanıyor.

5.11.2013

Çocuğum Yemek Yemiyor Çıldırmak Üzereyim!

Sosyal medyada, özellikle Twitter’da anne arkadaşlarımla paylaştıklarımız genelde çocuklarımızla ilgili şeyler. Dün, sevgili Merve’ nin tweeti gözüme takıldı “Artık yetti bu iştahsızlık yarın doktora gidiliyor” diyordu.

2.04.2013
Her yaşın sınırları farklı

Her yaşın sınırları farklı

Otorite kurma ve özgür bırakma arasındaki ince çizgi.

12.11.2012