EKSTRA
MENÜ

Anksiyete Nedir

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 319 haberi bulunmuştur.

Anksiyete Nedir Haberleri

Anksiyeteyle Başa Çıkmanın Terapist Onaylı Yolları

Anksiyeteyle Başa Çıkmanın Terapist Onaylı Yolları

Anksiyete, özellikle son yıllarda fazlaca duyduğumuz bir kelime haline geldi. Stres ile eş anlamlı gibi kullanılsa da anksiyete çok daha farklı bir kavramdır ve kişi üzerindeki etkileri çok daha ciddidir.

Öğrenilmiş çaresizlik nedir, öğrenilmiş çaresizlikle nasıl başa çıkılır

Öğrenilmiş çaresizlik nedir, öğrenilmiş çaresizlikle nasıl başa çıkılır?

"Çeşitli stres verici durumla karşılaştıktan sonra durumu kontrol edemeyeceğimizi düşünürüz. Bu yüzden fırsatımız ve yeterliliğimiz olsa dahi durumu değiştirmeyi denemeyiz" diyerek öğrenilmiş çaresizliği tanımlayan Uzman Klinik Psikolog Nazan Cankılıç, öğrenilmiş çaresizliğin sonuçları ve nasıl ortadan kaldırılabileceğiyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

21.04.2020Sağlık
Hamilelik döneminde koronavirüs enfeksiyonu

Hamilelik döneminde koronavirüs enfeksiyonu

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt, hamilelik sürecinde koronavirüs enfeksiyonu ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Koronavirüs erken doğum riski oluşturuyor mu

Koronavirüs erken doğum riski oluşturuyor mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “pandemi” ilan edilen koronavirüs (COVID-19) salgını, her bireyi olduğu gibi, anne adaylarını da oldukça endişelendirmektedir. Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, gebelerin endişeleri ve koronavirüs teşhisi almış gebeler üzerinde yapılan araştırma hakkında açıklamalarda bulundu.

Koronavirüse karşı hamilelik sürecindeki anneler nelere dikkat etmeli

Koronavirüse karşı hamilelik sürecindeki anneler nelere dikkat etmeli?

Koronavirüs enfeksiyonu dünyada yayılarak bir pandemiye dönüştü. Gebelerde genel popülasyona göre artmış bir duyarlılık bildirilmedi. Ancak gebelerin hastalıklara karşı hamile olmayanlara göre daha duyarlı olmaları gerektiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Esra Çabuk Cömert, konuyla ilgili anne adaylarına önemli bilgiler verdi.

Koronavirüs döneminde ruh sağlığını korumanın yolları

Koronavirüs döneminde ruh sağlığını korumanın yolları

Dünyanın neredeyse her yerini etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) salgını ülkemizde de görülmeye başladı. Salgın olarak adlandırılması bile başlı başına rahatsız edici olabilirken; koronavirüsün yayılım hızı, bulaşma yolu ve tedavi sürecinin zorluğu insanların bu virüsten daha fazla endişe duymasına sebep olmaktadır. Koronavirüsün tıbbi boyutlarını uzman doktorların ayrıntılarıyla anlattığını belirten Uzman Psikolog Naciye Tokaç, virüsün ortaya çıkmasıyla birlikte gelişen psikolojik boyutları ve neler yapılabileceğini anlattı.

30.03.2020Sağlık
Böbrek hastaları koronavirüs enfeksiyonundan nasıl korunmalı

Böbrek hastaları koronavirüs enfeksiyonundan nasıl korunmalı?

Koronavirüsün neden olduğu bir hastalık olan COVID-19 enfeksiyonu hepimizin bildiği gibi bir pandemiye dönüşmüş durumda. Böbrek tutulumunun bu enfeksiyonda sık görüldüğünün tespit edildiğini söyleyen İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, gelişebilecek akut böbrek hasarının, yaşam kaybı riski için bağımsız bir belirleyici olduğunu hatırlattı.

27.03.2020Sağlık
Vajinismusun sanıldığından farklı bir sebebi olabilir

Vajinismusun sanıldığından farklı bir sebebi olabilir

Bazı kadınlar vajinismusun, vajinadaki bir fiziksel problemden kaynaklandığı düşünebilir. Bu sorunla başvuran kişilerin çoğunda fiziksel bir sıkıntı görülmediğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

27.03.2020Sağlık
Diz ağrısı neden olur

Diz ağrısı neden olur?

Diz ağrısı, günlük hayatta en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu ağrılar dikkate alınmalı ve neden meydana geldiği araştırılmalıdır. Peki, diz ağrısının kaynağı nedir? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Yasemin Soytürk Özseren, diz ağrısı ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

27.03.2020Sağlık
Kalp hastaları koronavirüse karşı daha dikkatli olmalı

Kalp hastaları koronavirüse karşı daha dikkatli olmalı

“Halk arasında koronavirüs olarak bilinen COVID-19 enfeksiyonu, kalp ve damar hastalarında diğer insanlara göre daha fazla tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor” diyen Prof. Dr. Ramazan Özdemir, kalp hastalarına önemli uyarılarda bulundu.

26.03.2020Sağlık
Koronavirüsü takıntı haline getirmeyin

"Koronavirüsü takıntı haline getirmeyin"

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını için tedbirlerin mutlaka titizlikle alınmasının önemli olduğunu ancak bunların mantık dışı takıntılar haline getirilmemesi gerektiğini bildirdi.

25.03.2020Sağlık
Koronavirüsün alerji hastalıklarının üzerindeki etkisi nedir

Koronavirüsün alerji hastalıklarının üzerindeki etkisi nedir?

Bahar mevsimini yaşadığımız şu dönemde, özellikle polen alerjisi olanlar, sık sık ellerini burun ve gözleriyle temas ettirebiliyorlar. Peki, koronavirüs alerji hastaları için risk oluşturuyor mu? Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

25.03.2020Sağlık
Performansı düşürmeden evden çalışmanın püf noktaları

Performansı düşürmeden evden çalışmanın püf noktaları

Koronavirüs salgını nedeniyle binlerce kişi home office yani evden çalışma sistemine geçti. Uzman Klinik Psikolog Nazan Cankılıç, evden çalışmayı sürdürenlere verimli ve keyifli çalışma ortamı için önerilerde bulundu.

25.03.2020Sağlık
Koronavirüs döneminde ruh sağlığımızı nasıl koruyabiliriz

Koronavirüs döneminde ruh sağlığımızı nasıl koruyabiliriz?

Koronavirüs (COVID-19) salgınının devam ettiği dönemde sadece fiziksel sağlığın değil, ruh sağlığının korunması da önemli bir konu. Peki, bunun için ne yapılabilir? Psikoterapist, Aile ve Çift Terapisti Dr. Obengül Ejder konuyla ilgili önerilerini açıkladı.

25.03.2020Sağlık
Anksiyete nedir Anksiyete belirtlileri nelerdir

Anksiyete nedir? Anksiyete belirtlileri nelerdir?

Anksiyete nedir? Anksiyete belirtileri nelerdir? Kaygı bozukluklarını giderebilmek için ne tarz egzersizler önerilir? Aşırı kaygılanan birinin yapması gereken şeyler nelerdir? Uzman klinik psikolog Nazan Cankılıç, anksiyete ile ilgili bilinmeyen soruları cevaplıyor.

Çağımızın Hastalığı: Anksiyete

Çağımızın Hastalığı: Anksiyete

Anksiyete, özellikle son dönemlerde adını fazlasıyla duyduğumuz bir psikolojik sorun olarak karşımıza çıkıyor. Uzman Klinik Psikolog Merve İlikçi İygün konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Anksiyete nedir Yaygın anksiyete bozukluğu hakkında bilgiler

Anksiyete nedir? Yaygın anksiyete bozukluğu hakkında bilgiler

Anksiyete yaygın ola bilinen ismiyle kaygı bozukluğu, özellikle son yıllarda birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biri haline geldi. Anksiyete bozukluğu altında birçok başka problemi taşır. Yaygın anksiyete bozukluğu bu hastalıkta alt gruplardan biridir, kadınlarda erkeklerde 2 kat fazladır. Peki, anksiyete tam olarak nedir? Hayat kalitesini ciddi anlamda etkileyen anksiyete bozukluğuyla ilgili uzman görüşlerini derledik.

15.11.2018Gündem
Anksiyete nedir Anksiyete neden olur

Anksiyete nedir? Anksiyete neden olur?

Anksiyete nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Kişinin ruhsal, zihinsel ve bedensel işlevselliğini olumsuz yönde etkileyen anksiyete hakkında detaylar merak ediliyor. Peki, anksiyete nedir? Anksiyete neden olur?

9.09.2018Sağlık
Anksiyete nedir Anksiyete belirtileri neler

Anksiyete nedir? Anksiyete belirtileri neler?

Bilim dünyası tarafından endişe, kaygı, korku, gerilim, sıkıntı hali olarak açıklanan anksiyetenin nedeni belli olmayan tedirginlik hali ve yaşanan iç çatışmaların sonucu olduğu tahmin ediliyor. Terleme, titreme, çarpıntı gibi bedensel belirtilerle kendini gösteren bu hastalık, çoğu kez nedeni belirsiz, tanımlanamayan bir gerginlik durumudur. Peki, anksiyete nedir? Anksiyete belirtileri neler?

26.07.2018Sağlık
Anksiyete bozukluğu nedir Yaygın Anksiyete Bozukluğu belirtileri nelerdir

Anksiyete bozukluğu nedir? Yaygın Anksiyete Bozukluğu belirtileri nelerdir?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu, bu hastalığı yaşayan kişilerde aşırı endişeye neden olmaktadır. Dikkat bozukluğu, konsantrasyon güçlüğü, en ufak sesle kolayca irkilme, uykuya dalamama ve gece sık sık uyanma önemli şikayetleri arasında yer almaktadır. Peki, Yaygın Anksiyete Bozukluğu belirtileri nasıl tanılanır? İşte, anksiyete bozukluğu nedenleri ve merak edilen bazı detaylar

12.07.2018Gündem
Anksiyete hastalığı nedir Anksiyete nasıl anlaşılabilir

Anksiyete hastalığı nedir? Anksiyete nasıl anlaşılabilir?

Anksiyete hastalığı yeniden gündemde. Temeli psikolojik olan ancak bedensel belirtileri de bulunabilen anksiyete, ünlü isimlerle birlikte haberlere konu olsa da, bu hastalığın toplumun %18'ini etkilediğine inanılıyor. Peki anksiyete hastalığı nedir, nasıl anlaşılabilir?

6.12.2017Gündem
Fermente besinler sosyal anksiyeteyi azaltıyor

Fermente besinler sosyal anksiyeteyi azaltıyor

Dünya Türk mutfağının faydalarını keşfediyor. Bilim adamları bizim mutfağımızda da sıkça kullanılan yoğurt ve turşu gibi besinlerin uç boyutlardaki utangaçlığı yok edebileceğini iddia etti.

12.06.2015Sağlık
Panik atak nedir İşte panik atak belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili merak edilenler

Panik atak nedir? İşte panik atak belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili merak edilenler

Panik atak hastalığı aniden ortaya çıkan ve zaman zaman kendini tekrarlayan endişe, korku, sıkıntı gibi duyguları içinde bulunduran nöbetler olarak tanımlanıyor. Psikolojik rahatsızlıklardan olan panik atak nefes almada güçlük, çarpıntı gibi belirtiler ile kendisini gösteriyor. Günümüzde, oldukça yaygın olarak görülen bu hastalık kalp krizi belirtileri ile zaman zaman karıştırılıyor. Panik bozukluk ilaç tedavisine yaklaşık yüzde 75 oranında cevap veriyor. İşte, panik atak belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler.

12.02.2021Sağlık
Neslihan Atagülün hastalığı ne Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler

Neslihan Atagül'ün hastalığı ne? Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler

Neslihan Atagül'ün diziyi bırakmasına neden olan geçirgen bağırsak sendromu hastalığı gündemde yer alıyor. Ünlü oyuncu Neslihan Atagül'ün geçirgen bağırsak sendromu hastalığına yakalandığı açıklandı. Atagül'ün Sefirin Kızı dizisinden ayrılacağını da duyurmasının ardından araştırmalar hızlandı. Bağırsak hücreleri arasındaki bağın bozulmasının sebep olduğu geçirgen bağırsak sendromu belirtileri arasında kronik yorgunluk, aşırı kilo ve kilo vermekte zorlanma, kabızlık ve ishal gibi sindirim problemleri yer alabiliyor. İşte, Neslihan Atagül'ün hastalığı beçirgen bağırsak sendromu ve tedavi süreciyle ilgili bilgiler...

19.01.2021Sağlık
Gizemli Hastalık: Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir

Gizemli Hastalık: Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?

Geçirgen bağırsak sendromu, son dönemlerde adından sıkça söz ettiren bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. En son oyuncu Neslihan Atagül'ün geçirgen bağırsak sendromuna yakalandığını açıklaması üzerine oldukça merak edilen bu hastalık hakkında Uzm. Klinik Psikolog, Uzm. Dyt. Merve Öz, önemli bilgiler veriyor.

19.01.2021İyi Yaşam
Anksiyete bozukluğu nedir, nasıl tedavi edilir

Anksiyete bozukluğu nedir, nasıl tedavi edilir?

Kaygı, bedenin stresli durumlarda verdiği normal fiziksel tepkidir. Ancak bazen şiddetli ve hayatı olumsuz etkileyecek şekilde ortaya çıkabiliyor. Peki kaygı hangi aşamada sorun haline geliyor? Bireyin yaşamını ciddi şekilde etkileyen anksiyete (kaygı) bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Uzmanlar, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

15.01.2021Sağlık
Survivor yarışmacısı Hanzade geçirdiği ağır hastalık ile ilgili konuştu - Obsesif kompülsif bozukluk nedir

Survivor yarışmacısı Hanzade geçirdiği ağır hastalık ile ilgili konuştu - Obsesif kompülsif bozukluk nedir?

Survivor gönüllüler takımının sempatik ismi Hanzade geçirdiği ağır hastalık ile ilgili konuştu. Bir dönem obsesif kompülsif bozukluk ile mücadele eden Hanzade, 2,5 yılda normale dönebildiğini anlattı. Hanzade’nin açıklamaları ardından obsesif kompülsif bozukluk ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, Survivor yarışmacısı Hanzade’nin de bir dönem yaşadığı obsesif kompülsif bozukluk nedir?

14.01.2021Televizyon
Anksiyete bozukluğu nedir İşte anksiyete bozukluğunun belirtileri ve tedavisi

Anksiyete bozukluğu nedir? İşte anksiyete bozukluğunun belirtileri ve tedavisi

Anksiyete bozukluğunun belirtileri ve tedavi yöntemleri gündemde yer alıyor. Anksiyete bozukluğu ile ilgili bilgiler merak ediliyor. Anksiyete bozukluğu olan bir kişi, ‘tekrarlayan düşüncelere veya endişelere sahip olan’ olarak tanımlanıyor. Yaygın anksiyete bozukluğu, panik atak, agorafobi, toplumsal kaygı bozukluğu, travmatik stres bozukluğu, seçici konuşmazlık (mutizm), ayrılma kaygısı bozukluğu anksiyete bozuklukları arasında yer alıyor.

14.01.2021Sağlık
Koronavirüsü atlatan Hadise yaşadığı zor günleri atlattı: Tek başıma kaldım dört hafta öksürdüm

Koronavirüsü atlatan Hadise yaşadığı zor günleri atlattı: Tek başıma kaldım dört hafta öksürdüm!

Hadise, yılbaşı akşamı gerçekleşen 'O Ses Türkiye'nin kamera arkasını vlog çekti. Geçtiğimiz aylarda koronavirüse yakalanan şarkıcı, hastalık süresince yaşadıklarını da ilk kez anlattı.

14.01.2021Magazin
Hızla kilo veriyordu: Neslihan Atagülün hastalığı ortaya çıktı

Hızla kilo veriyordu: Neslihan Atagül'ün hastalığı ortaya çıktı

Sefirin Kızı dizisinin Naresi’ni canlandıran Neslihan Atagül, sağlık sorunlarıyla gündemde. Son dönemde hızla kilo veren Neslihan Atagül’ün bir süredir bağırsak hastalığıyla mücadele ettiği öğrenildi.

13.01.2021Magazin
Bipolar nedir Bipolar hastalığı belirtileri neler Bipolar bozukluk zıt ataklarla seyrediyor

Bipolar nedir? Bipolar hastalığı belirtileri neler? Bipolar bozukluk zıt ataklarla seyrediyor!

Bipolar bozukluğun tanımı, gündemde yer alan psikolojik hastalıkların başında geliyor. Mani, hipomani ve depresyon olarak ortaya çıkabilecek üç ana semptomu olan bipolar bozuklukta, kişiler tedavi edilmesi gereken atak dönemleri dışında sağlıklı oluyor. Duygu durum bozukluğu olarak tanımlanan bipolar, temel sorun şartlara ve duruma uygunsuz ya da abartılı duygulanım içinde olmak anlamına geliyor. İşte, bipolar rahatsızlığı belirtileri ve hastalıkla ilgili merak edilen bazı bilgiler.

25.12.2020Sağlık
Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Terapist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Terapist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Terapi, hem psikologlar hem de psikiyatristler tarafından uygulanan özel tedavi türlerine verilen genel addır. Terapiler, psikolojik rahatsızlıkları teşhis ve tedavi etmek için kliniklerde ve danışmanlık merkezlerinde uygulanır. Terapist olmak için üniversitelerin psikoloji, PDR ya da rehberlik bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Merak ettiğiniz tüm soruları sizin için yanıtladık.

24.12.2020Meslekler
Psikolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Psikolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Psikolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Psikolog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Psikoloji, insan davranışlarının arkasında yatan nedenleri araştıran bir bilim dalıdır. Başta adli, kavramsal ve mesleki psikoloji olmak üzere birçok psikoloji çeşidi bulunmaktadır. Bu alanlardan birinde uzmanlaşan bilim insanlarına psikolog denir. Psikolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Merak edenler için tüm yönleriyle derledik.

18.12.2020Meslekler
Plank egzersizi nedir Nasıl yapılır ve vücuda etkileri nelerdir

Plank egzersizi nedir? Nasıl yapılır ve vücuda etkileri nelerdir?

Hemen herkes hayatının bir köşesinde zamanını egzersiz yapmaya ayırmıştır. İster mekik ister şınav ya da pilates yapıyor olun, en iyi sonuçlar için mutlaka denemeniz gereken bir hareketin daha olduğunu unutmayın: Plank! Vücudunuzdaki kasları baştan aşağı çalıştırmaya yarayan bu faydalı egzersizi mercek altına alıyoruz…

10.12.2020Spor Fitness
Bu Belirtiler Beyin Sisini İşaret Ediyor

Bu Belirtiler Beyin Sisini İşaret Ediyor!

Son zamanlarda oldukça sık sık gündeme gelen beyin sisi rahatsızlığı tıpta bir hastalık olarak anılmıyor ancak belirtilerine ve etkilerine dikkat etmek gerekiyor. Beyin sisinin dikkat eksikliği, hafıza gücünün azalması, uyku bozukluğu ve sağlıklı düşünememe gibi belirtilerle ortaya çıktığına dikkat çeken uzmanlar, bu rahatsızlığın aslında başka hastalıkların habercisi olabileceğini belirterek uyarıyor.

27.11.2020İyi Yaşam
Maskülizm nedir Maskülist ne demek Maskülizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Maskülizm nedir? Maskülist ne demek? Maskülizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Maskülizm, temel olarak erkeklerin sosyal ve hukuki haklarını savunan toplumsal bir teoridir. Temelinde tıpkı feminizm gibi eşitlik ilkesi yatar. Maskülizmin temel ilkeleri ve özellikleri nelerdir, kurucusu ve temsilcileri kimdir? Sizin için derledik.

10.11.2020Araştırma
Psikopatoloji nedir ve neyi inceler Psikopatoloji dalı hakkında kısaca bilgiler

Psikopatoloji nedir ve neyi inceler? Psikopatoloji dalı hakkında kısaca bilgiler

Tıpta duygu, davranış bozuklukları ve ruhsal bunalım gibi konularda Psikopatoloji araştırma dalı ön plana çıkar. Psikopatolojinin ana konusu ise kişilerin ruhsal ve davranışsal bozukluklarıdır. Psikopatoloji nedir ve neyi inceler? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

31.10.2020Araştırma
Kinesiyoloji nedir ve neyi inceler Kinesiyoloji bilimi hakkında kısaca bilgiler

Kinesiyoloji nedir ve neyi inceler? Kinesiyoloji bilimi hakkında kısaca bilgiler

Kinesiyoloji, insan hareketleri üzerine değerli çalışmalar yapan bir bilim dalı olarak ifade ediliyor. Latice kökenli hareket manasındaki "kinesis" ile çalışma veya bilim manasına gelen "logia" kelimelerinden türetilen kinesiyoloji, insan kinetiği olarak isimlendirilirler. İşte Kinesiyoloji nedir ve neyi inceler? Kinesiyoloji bilimi hakkında kısaca bilgiler.

30.10.2020Araştırma
Kulak çınlamasını hafife almayın

"Kulak çınlamasını hafife almayın"

Tıptaki adı tinnitus olan kulak çınlamasının, yaşam kalitesini olumsuz etkilediğinin altını çizen Kulak, Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Ertan Yıldırım, "Kulak çınlamasının basit ve iyi huylu nedenleri olabileceği gibi ciddi sorunların da işareti olabilir" dedi.

28.10.2020Sağlık
Covid-19un Getirdiği Kaygı ve Korku İle Nasıl Baş Edilir

Covid-19'un Getirdiği Kaygı ve Korku İle Nasıl Baş Edilir?

Covid-19 salgını tüm dünyada ve Türkiye'de derin etkiler oluşturdu. Salgın nedeniyle herkes zor ve farklı bir süreçten geçiyor. Bu süreç herkeste kaygı ve korkuya neden oldu. Peki bu duygularla nasıl mücadele edeceğiz? Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Solmaz anlatıyor.

9.10.2020İyi Yaşam
Sosyal Jet-Lag Nedir ve Hangi Sorunlara Yol Açar

Sosyal Jet-Lag Nedir ve Hangi Sorunlara Yol Açar?

Dr. Öğr. Üyesi Uslu, biyolojik saat ile sosyal saat arasındaki uyumsuzluğun neden olduğu "sosyal jet-lag" sürecini doğru yönetmek için tavsiyelerde bulundu.

7.10.2020İyi Yaşam

Yazar Sonuçları

Performansı düşürmeden evden çalışmanın püf noktaları

Koronavirüs salgını nedeniyle binlerce kişi home office yani evden çalışma sistemine geçti. Uzman Klinik Psikolog Nazan Cankılıç, evden çalışmayı sürdürenlere verimli ve keyifli çalışma ortamı için önerilerde bulundu.

10.10.2020

Anksiyete Bozukluğu

Kaygı vücudumuzun herhangi bir tehlikeye karşı verdiği doğal bir tepkidir. Neredeyse her gün insanlar gün içerisinde kaygılanabilecek olaylarla karşılaşırlar. Örneğin, topluluk önünde konuşma yapma, iş görüşmesine gitme, uçağa binme gibi gündelik yaşadığımız durumlarda insanlar kendilerini gergin ve kaygılı hissedebilir. Bu kaygı verici aktiviteler haricinde geleceğimiz gibi belirsiz olan konularda ise kaygılanmamız çok olağandır.

20.06.2020

Anksiyete nedir?

Bir problemle karşılaştığımızda kaygılanabiliriz.

11.10.2013

Psikoloji ile ilgili merak edilen 10 soru

Bugünkü yazımda, birçok kişinin psikolojik hastalıklar ve psikoterapi süreci ile ilgili merak ettiği bazı sorulara kısa kısa cevaplar vermeye çalışacağım.

8.02.2013

Zenginlik ne kadar sahip olduğunda değil ne kadar verebildiğinde...

Bugün bayram. Ailenizle birliktesiniz. Kutlu olsun. Mutlu olsun. Bayramlaştıktan sonra, yiyip içip, mayıştıktan sonra bir kenara devrildiğinizde, elinize bizim ilaveyi alırsınız. Bu hafta biraz kafanız karışsın istedim, hayatınızı şöyle bir gözden geçirin diye psikiyatr doktor Ümit Yazman’la konuştum. Ben anlattıklarını pek beğendim, umarım siz de beğenirsiniz...

5.11.2011

Cinsel Takıntılar ve Covid-19 Pandemisi

Yeni normal olan temizlik yaşamımızda öncelikli yerini aldı. Hepimiz pandemi öncesinden çok daha fazla elimizi yıkıyoruz. Ancak temizlik-titizlik takıntısı olan kişilerde sık el yıkama pandemi öncesinde de ritüel niteliğindeydi, yani biz elimizi bir kez yıkarken onlar 10–15 kez yıkıyorlardı.

18.02.2021

Saplantılı siber takip tacizin yeni boyutu

Psikolog, eğitimci Prof. Dr. Sefa Bulut, tacizin dijital hayatın getirdiği imkânlarla yeni bir boyut kazandığına ve internetle ilişkili saplantılı takibe (cyber stalking) dönüştüğüne dikkat çekti. Tacizcinin sosyal medyadan kolaylıkla takip ettiği kişinin hayatına, yaptığı işlere, arkadaşlarına ulaştığını anlatan Prof. Dr. Bulut, “Toplumda yaşanan taciz, çocuk istismarı ve mobbing gibi konuların saklanmaması ve bunu yapanların deşifre edilmesi gerekir ki bu gibi durumlara maruz kalmaları azaltabilelim. Böylelikle toplumsal bir farkındalığın gelişmesine katkıda bulunabiliriz” dedi..

4.02.2021

HPV virüsü ve genital siğillerle ilgili merak edilenler

HPV virüsü ve bu virüsü bağlı jinekolojik hastalıklar, jinekolojik onkolojide önemli yer tutmaktadır.

12.01.2021

Cinsel istek azalması

Kadınlarda son yıllarda cinsel istek azalması (cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk), cinsel tiksinti bozukluğu, cinsel uyarılma bozukluğu gibi cinsel işlev problemleri artmaktadır. Cinsel sağlık için çok önemli olan bu tür problemlerin zamanında tespit edilerek özel cinsel terapilerin uygulanması pek çok problemi önleyebilecektir.

19.09.2020