EKSTRA
MENÜ

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.189 Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi haberi bulunmuştur.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Haberleri

Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi birbiri içerisinde geçmiş olan iki kavram olmaktadır. Siyaset toplumun devlet yönetimi tarafını betimlerken, kamu ise alt tarafını betim demektedir. Bu iki olgu arasındaki ilişkiyi inceleyen siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü olmaktadır. Üniversite programlarında bulunan bu bölüm mezunlarına birçok farklı iş olanağı sağlamaktadır. Bölümün ayrıntıları ile ilgili daha geniş bilgiyi sizler için derledik.

İslam Ve Din Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İslam Ve Din Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İnsanlar hayatlarını kaliteli ve sıkıntısız geçirmek için sağlam ve seveceği işler aramaktadır. Meslek sahibi olmak için ise gerekli üniversite sınavlarına girip istenilen bölüm tercih yolu ile seçilmektedir. Bu bölümlerden birisi de İslam ve din bilimleri bölümüdür. Bu bölümü tercih edecek öğrenciler bu işe ilgi duyması gerekmektedir. Cevabı merak edilen İslam ve din bilimleri bölümü nedir? Mezunu ne iş yapar, amacı nedir, dersleri nelerdir? İş olanakları nedir? Gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türk dili yapı ve gelişimine katkı sağlayan, diğer diller ile olan bağlantısını inceleyen, tarihte ve bugünde ne durumda olduğunu incelemek üzere eğitim veren Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü nedir? Türk dili ve edebiyat mezunu ne iş yapar? Türk dili ve edebiyat öğretmenliği bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sorularının detaylarını meslek seçimi açısından yön vermesi amacıyla sizler için derledik.

‘Kültür Politikaları ve Yönetimi’ yüksek lisans programında

‘Kültür Politikaları ve Yönetimi’ yüksek lisans programında

Ankara Sosyal Bilimler, Ankara Hacı Bayram Veli ile İstanbul üniversitelerinde ‘Kültür Politikaları ve Yönetimi’ yüksek lisans programları açıldı. Programların açılmasıyla, milli kültür unsurlarının desteklenmesi ve kültürel kurumların güçlendirilmesi için akademik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

23.10.2020Eğitim
Atama kararları Resmi Gazetede

Atama kararları Resmi Gazete'de

Diyanet İşleri Başkanlığına ilişkin görevlendirme ve atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

10.07.2020Gündem
Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor

Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi tarafından alınan kararlar ve ilgili kurumlarca salgın karşısında reel sektörü desteklemeyi amaçlayan proaktif adımlar dünyada izleniyor.

17.06.2020Ekonomi
11 yeni fakülte kuruldu 3’ü kapatıldı

11 yeni fakülte kuruldu 3’ü kapatıldı

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulması ve kapatılması ile adlarının değiştirilmesi hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 10 üniversiteye 11 yeni fakülte kurulurken, üçü ise kapatıldı.

16.06.2020Eğitim
Kamu harcamalarında aralık ateşi tuzağına düşülmedi

Kamu harcamalarında "aralık ateşi" tuzağına düşülmedi

Sayıştay Dergisi’nde yayımlanan bir makaleye göre, Türkiye'de kamu kurumları son 10 yılda, ödeneklerin bir sonraki yıla devredilmemesi nedeniyle aralık ayında harcamaların artması sonucu ortaya çıkan "aralık ateşi" tuzağına düşmedi.

6.06.2020Ekonomi
Rektörler üniversite adaylarıyla online buluşuyor

Rektörler üniversite adaylarıyla online buluşuyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı 'Çevrimiçi Üniversite Tanıtım Günleri'nde üniversite rektörleri adaylarla bir araya geliyor.

7.05.2020Eğitim
Son dakika... YÖK duyurdu Öğrencilere 6 GB ücretsiz internet...

Son dakika... YÖK duyurdu! Öğrencilere 6 GB ücretsiz internet...

YÖK'ten yapılan son dakika açıklamasında üniversite öğrencilerine uzaktan eğitime destek için 6 GB internet ücretsiz verileceği bildirildi.

29.04.2020Gündem
Ankaranın 500 yıllık iş merkezi Suluhan

Ankara'nın 500 yıllık iş merkezi Suluhan

Ankara'nın Altındağ semtinin 500 yıllık geçmişe sahip tarihi binası Suluhan, hala dimdik ayakta ve kentin ticari yaşamının yoğun sürdüğü iş merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

3.03.2020Seyahat
3 üniversiteye rektör atandı

3 üniversiteye rektör atandı

Ankara Sosyal Bilimler, İstanbul Gedik ile KTO-Karatay üniversitelerine rektör atandı. Atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Öte yandan YÖK üyeliklerine de iki atama yapıldı.

29.02.2020Eğitim
Ankara’daki üniversiteler kapılarını liselilere açıyor......

Ankara’daki üniversiteler kapılarını liselilere açıyor......

Lise öğrencileri, fen, sosyal bilimler ve teknoloji derslerini üniversitelerden alabilecek.

5.02.2020Eğitim
Türkiyenin ilk sosyokenti 67 şirketle çalışmalarına başlıyor

Türkiye'nin ilk "sosyokent"i 67 şirketle çalışmalarına başlıyor

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca "Sosyokent için 2020'de Cumhurbaşkanı kararıyla ilan edilen 10 bin metrekarelik bölgede, 67 şirketimizle çalışmalarımıza başlamak niyetindeyiz" dedi.

3.11.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazetede

Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de

Ankara'nın Altındağ ilçesine bağlı Hacıbayram Mahallesi sınırları içerisindeki bir bölge riskli alan ilan edilirken, Fevzipaşa Mahallesi'ndeki bir alan da Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Sosyal İnovasyon ve Girişimcilik Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak tespit edildi.

24.10.2019Gündem
Devlet üniversitelerinde öğrenci başına 8 kitap düşüyor

Devlet üniversitelerinde öğrenci başına 8 kitap düşüyor

YÖK yayınladığı verilere göre, öğrenci başına düşen basılı kitap sayısında devlet üniversiteleri arasında lider, yaklaşık 91 kaynakla Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi oldu. Onu Galatasaray 34 ve Boğaziçi 32 kitapla izledi. Dört üniversitedeyse öğrenci başına bir kitap bile düşmezken, devlet üniversitelerinin ortalaması yaklaşık sekiz.

6.10.2019Eğitim
19 üniversiteye yeni fakülte ve enstitüler kuruldu

19 üniversiteye yeni fakülte ve enstitüler kuruldu

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulması, kapatılması ve adlarının değiştirilmesi hakkındaki Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete'de yer aldı. Ayrıca Suriye'de Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (El-Bab), İslami İlimler Fakültesi (Azez) ile Eğitim Fakültesi (Afrin) kurulması kararlaştırıldı.

4.10.2019Eğitim
3 üniversiteye rektör atandı

3 üniversiteye rektör atandı

Alanya Alaaddin Keykubat, Bandırma Onyedi Eylül ile İskenderun Teknik üniversitelerine rektör atandı. Atama kararları Resmi Gazete’de yer aldı.

18.09.2019Eğitim
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi rektör arıyor

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi rektör arıyor

YÖK, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne rektör adaylığı için başvuruları almaya başladı. Adaylar, 27 Eylül'e kadar başvurabilecek.

16.09.2019Eğitim
Ankara Valiliği yeni binasında

Ankara Valiliği yeni binasında

Tarihi binasından taşınan Ankara Valiliği, bugünden itibaren Sıhhiye'deki yeni binasında hizmet verecek.

5.08.2019Haberler
5 üniversiteden akademik personel alımı

5 üniversiteden akademik personel alımı

T. C. Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanan ilanlara göre 5 farklı üniversite akademik personel alımı yapacak.

2.01.2019Kampüs
43 üniversite 1172 personel alımı yapacak

43 üniversite 1172 personel alımı yapacak

Devlet Personel Başkanlığı’ndan yayımlanan duyurulara göre üniversiteler sözleşmeli ve akademik personel alımı yapacak.

26.10.2018Kampüs
Vakıf üniversitelerinin burs atağı... Asgari ücretin üç katı burs da var, iş garantisi de

Vakıf üniversitelerinin burs atağı... Asgari ücretin üç katı burs da var, iş garantisi de

Üniversite tercihleri 14 Ağustos’ta sona erecek. Öğrenciler, ‘Hangi bölümü tercih etmeliyim?’ diye düşünürken, üniversiteler de kimi uygulamalarıyla adayları çekmeye çalışıyor. Özellikle vakıf üniversiteleri arasında asgari ücretin üç katı burs veren de var, tüm öğrencilerini tam burslu alan da.

9.08.2018Eğitim
Üniversite diplomaları artık elektronik imzalı

Üniversite diplomaları artık elektronik imzalı

Üniversitelerde mezuniyet törenlerinin başladığı şu günlerde, Elektronik Belge Yönetim Sistemi kullanan üniversitelerde bu yıl mezun olan öğrencilere ‘e-diplomaları’ teslim edilmeye başlandı. Sistem sayesinde yetkililerin elektronik imzaları ile basılan diplomalar yeni mezunlara hızlı bir şekilde teslim edilecek ve bir yıla yakın diploma bekleme süreleri ortadan kalkacak.

19.06.2018Kampüs
13 yeni fakülte kuruldu

13 yeni fakülte kuruldu

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte kurulması ve kapatılması ile adlarının değiştirilmesi hakkındaki kararlar Resmi Gazete'de yer aldı. Bakanlar Kurulu kararıyla 17 üniversite bünyesinde yeni fakülte, enstitü ve yüksekokul kuruldu. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Tanzanya'da Darüsselam Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulması kararlaştırıldı.

14.06.2018Eğitim
Üniversitenin 5’inci yaşında fidan dikildi

Üniversitenin 5’inci yaşında fidan dikildi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca, üniversitenin 5'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla üniversitenin bahçesinde beş fidan dikti.

1.02.2018Eğitim
En fazla ödenek İstanbul Üniversitesi’ne

En fazla ödenek İstanbul Üniversitesi’ne

İstanbul Üniversitesi’ne gelecek yıl için öngörülen ödenek teklifi tavanı, Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve çeşitli bakanlıkların ödenek tavanlarını geçerek 1 milyar 272 milyon lira oldu.

7.10.2017Eğitim
İstifa eden ÖSYM Başkanı ilk kez konuştu

İstifa eden ÖSYM Başkanı ilk kez konuştu

İstifa eden ÖSYM Başkanı Prof. Ömer Demir, istifanın kendi kararı olduğunu belirtti.

27.08.2017Gündem
Esnafa yol haritası olacak proje tamamlandı

Esnafa yol haritası olacak proje tamamlandı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf ve sanatkarın rekabet güçlerini artıracak uygulanabilir bir vizyon ortaya koymak hedefiyle başlattıkları "Esnaf ve Sanatkar Özelinde Sektör Analizleri Projesi”nin tamamlandığını bildirdi.

18.07.2017Ekonomi
TESK için zehir zemberek rapor

TESK için zehir zemberek rapor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırlattığı raporda TESK’e bağlı esnaf ve sanatkar odaları için sert tespitler dikkat çekti. Raporda, "İlkokul ve ortaokul mezunu ya da okuyamayan; son çare olarak bir iş yeri açıp oda yönetimine gelenlerden hizmet beklemek anlamsız. Parası ve siyasi gücü çok olanlar yönetimi belirliyor. Seçimleri kuşkulu; yönetim menfaat peşinde, koltuk savaşında" denildi.

11.05.2017Ekonomi
Üniversitelere yeni fakülte, enstitü ve yüksekokullar açılacak

Üniversitelere yeni fakülte, enstitü ve yüksekokullar açılacak

Yükseköğretim kurumlarıyla ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 10 üniversiteye yeni enstitü, fakülte ve yüksekokullar açılacak.

11.03.2017Eğitim
Sosyal bilimler liseleri için yeni çalışma

Sosyal bilimler liseleri için yeni çalışma

MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, "Toplumları inşa edenler sosyal bilimcilerdir. Bunu kabul etmek lazım. Eğitimin de bir felsefesi olsun diye tartışıyoruz. Bunu yapacak olanlar sosyal bilimler lisesi öğrencileri" dedi.

13.01.2017Eğitim
Altı üniversitede yeni birim kuruldu

Altı üniversitede yeni birim kuruldu

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla 6 üniversitede yeni enstitü, yüksekokul ve fakülteler kuruldu, iki üniversitede ise birer yüksekokul kapatıldı.

12.01.2017Eğitim
Suriyeli kadınlara iyilik yapıyoruz diye kendilerini savunuyorlar

"Suriyeli kadınlara iyilik yapıyoruz" diye kendilerini savunuyorlar!

Sosyolog Tuba Duman, Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Suriyeli kadınlarla 'ikinci eş' adı altında yaşanan 'nikahsız' birliktelikler üzerine araştırma yapıyor. Duman, bu durumun artık sosyal bir sorun olduğu görüşünde. Suriyelilerin de çaresizlikten 'ikinci' eş olmayı kabul ettiğini söylüyor. Duman, "Erkekler savaştan ganimet toplamış gibi hissediyorlar. İyilik yaptıklarını söylüyorlar. Ama eşini kaybetmiş çocuğu olan kadınlarla değil, genç kızlarla evleniyorlar" diyor. Çalışmasında çok çarpıcı, sarsıcı, şoke edici ifadeler var...

27.12.2016Gündem
Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için yeni karar

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için yeni karar!

YÖK'ten flaş karar. Kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler ilgili yeniden düzenleme yapıldı. YÖK'ten yapılan açıklamaya göre kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar ile yeniden tercih yapacak ve yerleştirilecekler. Yeniden yerleştirilen öğrenciler kaldıkları sınıftan eğitimlerine devam edecekler.

5.08.2016Eğitim
Üniversite tercihleri için süre uzatıldı 2016 ÖSYM üniversite tercih kılavuzu

Üniversite tercihleri için süre uzatıldı! 2016 ÖSYM üniversite tercih kılavuzu

Bugün sona erecek olan üniversite tercihleri 4 Ağustos gün bitimine kadar devam edecek. ÖSYM'nin yaptığı son açıklamaya göre üniversite tercihlerinde bulunmak isteyen üniversite adayları yarın 23.59'a kadar üniversite tercih işlemlerini tamamlayabilecek. İşte 2016 ÖSYM üniversite tercihleri ile ilgili ayrıntılar..

3.08.2016Gündem
ÖSYM üniversite tercihleri nasıl yapılır (2016 Üniversite tercih kılavuzu)

ÖSYM üniversite tercihleri nasıl yapılır? (2016 Üniversite tercih kılavuzu)

ÖSYM 2016 üniversite tercihleri başladı. 29 Temmuz'da başlayan üniversite tercihleri 3 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Peki üniversite tercihleri nasıl yapılır? ÖSYM internet sayfasında yayınlanan ÖSYS tercih kılavuzu ve tercih robotu ile tercih yapmak çok kolay. İşte üniversite tercihleri ile ilgili ayrıntılar..

30.07.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Tarihi kent merkezi üniversitelerle desteklenmeli

“Kentini Yaşayan Gazete” Hürriyet Ankara’da, kentin en büyük eksikliklerinden biri olan “tarihi kent merkezinin bir türlü değerlendirilememesi” hususuna yıllardır dikkat çekiyoruz.

6.08.2019

Sevgi Hanım’ın sözlü tarih projesi

BU pazar size çok etkilendiğim bir arayışı tanıştırmak istiyorum...

11.11.2017

Bir mekân olsaydınız

“Yediğimiz kuru soğan, gördüğümüz Yenidoğan” diyen Mahallenin Çocuğu, namıdiğer @mevzuvargibi, geçtiğimiz günlerde twitter hesabından “Ankara’da bir mekân olsaydınız neresi olurdunuz?” diye sordu.

24.06.2017