EKSTRA
MENÜ

Ankara Şehir Hastanesi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.880 haberi bulunmuştur.

Ankara Şehir Hastanesi Haberleri

Son dakika haberi... İngilterede ortaya çıkan koronavirüs mutasyonu, aşı çalışmalarını etkiler mi Prof. Dr. Hakan Oğuztürk yanıtladı

Son dakika haberi... İngiltere'de ortaya çıkan koronavirüs mutasyonu, aşı çalışmalarını etkiler mi? Prof. Dr. Hakan Oğuztürk yanıtladı

Son dakika... Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, İngiltere'de koronavirüsün mutasyona uğramasının aşı çalışmalarına etkisinin olmayacağını belirterek, "Koronavirüsün tam mutasyona uğraması aşı çalışmalarında bir sıkıntıya yol açabilir. Ama şu ana kadar ki mutasyonlar virüsün ana yapısında bir değişiklik olmadığı için çok da ciddi bir sıkıntı oluşturabilecek durumda değil" dedi.

21.12.2020Gündem
Yumruk yumruğa tokalaşma da tehlikeli

'Yumruk yumruğa tokalaşma da tehlikeli'

Covid-19 ile mücadele kapsamında temasın her türlüsünün risk oluşturduğunun altını çizen Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Yumruk yumruğa tokalaştığınız zaman, enfeksiyon etkeni korona virüs o elin sırtında varsa ve partiküller şeklinde de yayılan bu mikroorganizma siz de bulaştan kısa bir süre sonra elinizi, ağzınıza, burnunuza veya gözünüze değdirdiğiniz zaman ciddi anlamda bir enfeksiyon bulaş riski altında kalıyorsunuz” dedi.

20.12.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Turan: Yılbaşını küçük aile formatında kutlayalım

Bilim Kurulu Üyesi Turan: Yılbaşını küçük aile formatında kutlayalım

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, yılbaşı sürecinde 4 günlük kısıtlama olacağını hatırlatarak, "Burada önerim lütfen küçük aile formatında yılbaşımızı kutlayalım. Büyük mekanlara girmeyelim. Evlerde bile olunsa kalabalık yapmayalım. Yoksa sonuçları çok kötü olur" dedi.

20.12.2020Gündem
Her 10 koronavirüs hastasından 1i sağlık çalışanı

Her 10 koronavirüs hastasından 1'i sağlık çalışanı

Pandemi ile mücadele sırasında koronavirüsten yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı 216'ya ulaştı. Her enfekte olan 15 kişiden biri ve her koronavirüs hastası 10 kişiden birisinin sağlık çalışanı olduğu, toplam enfekte olan 1 milyon 900 bin kişinin 120 binini ise sağlık çalışanlarının oluşturduğu belirtildi.

20.12.2020Gündem
Eski bakan Atilla Sav, son yolculuğuna uğurlandı

Eski bakan Atilla Sav, son yolculuğuna uğurlandı

ANKARA'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski bakan Ömer Atila Sav (89), son yolculuğuna uğurlandı.

17.12.2020Gündem
Covid-19 hastalarının refakatçileri sağlık çalışanları

Covid-19 hastalarının 'refakatçileri' sağlık çalışanları

KORONAVİRÜS hastalarına ücret karşılığında bakmak için son dönemde sosyal medyada refakatçi borsası oluştuğu belirtilirken, pandeminin başından bu yana Covid-19 hastalarının en büyük destekçisi sağlık çalışanları oldu. Ankara Şehir Hastanesi'nde sağlık çalışanları, hem yoğun bakım hem de servislerde tedavi gören Covid-19 hastalarının tüm ihtiyaçlarını karşılayıp, yanlarında olarak moral veriyor.

16.12.2020Gündem
Son dakika: Koronavirüs hastalarının yürek yakan görüntüleri Onların bir bakışıyla anlıyoruz

Son dakika: Koronavirüs hastalarının yürek yakan görüntüleri! 'Onların bir bakışıyla anlıyoruz'

KORONAVİRÜS hastalarına ücret karşılığında bakmak için son dönemde sosyal medyada refakatçi borsası oluştuğu belirtilirken, pandeminin başından bu yana Covid-19 hastalarının en büyük destekçisi sağlık çalışanları oldu. Ankara Şehir Hastanesi'nde sağlık çalışanları, hem yoğun bakım hem de servislerde tedavi gören Covid-19 hastalarının tüm ihtiyaçlarını karşılayıp, yanlarında olarak moral veriyor.

16.12.2020Gündem
Banka soygununu engellemişti... O anları DHAya anlattı

Banka soygununu engellemişti... O anları DHA'ya anlattı

ANKARA'da banka şubesinde silahlı soygunu engellerken şüphelinin tabancasından çıkan kurşunlarla yaralanan emekli sağlık memuru Cengiz Sever Çetinkaya (66), hayati tehlikeyi atlattı. DHA'ya konuşan Çetinkaya, 'Ben devletimin bankasını soydurmam, bileyim ki öleceğim yine de soydurmam' dedi.

15.12.2020Haber
Son dakika... O kahraman konuştu: Ben devletimin bankasını soydurmam

Son dakika... O kahraman konuştu: Ben devletimin bankasını soydurmam!

ANKARA'da banka şubesinde silahlı soygunu engellerken şüphelinin tabancasından çıkan kurşunlarla yaralanan emekli sağlık memuru Cengiz Sever Çetinkaya (66), hayati tehlikeyi atlattı. DHA'ya konuşan Çetinkaya, 'Ben devletimin bankasını soydurmam, bileyim ki öleceğim yine de soydurmam' dedi.

15.12.2020Gündem
AK Partili Avcı, koronavirüse yakalandı

AK Parti'li Avcı, koronavirüse yakalandı

AK Parti Rize Milletvekili ve Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Muhammed Avcı koronavirüse yakalandı.

10.12.2020Gündem
Ankarada şehit polis için tören Gözyaşları sel oldu

Ankara'da şehit polis için tören! Gözyaşları sel oldu

Ankara'da 12 gün önce görevi başında geçirdiği trafik kazası sonucu yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan polis memuru Metin Gülmez (32) için Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde tören düzenlendi. Törene Tuğba Gülmez, eşinin polis montunu giyip, 2 yaşındaki kızıyla katıldı.

10.12.2020Gündem
Kazada yaralanan polis memuru, şehit oldu

Kazada yaralanan polis memuru, şehit oldu

Ankara'da 11 gün önce görev başında geçirdiği trafik kazası sonucu yaralanan polis memuru Metin Gülmez, tedavi gördüğü hastanede şehit oldu.

9.12.2020Gündem
Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: Çift maske, kronik  rahatsızlığı olanlarda sorunlar ortaya çıkarabilir

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: Çift maske, kronik rahatsızlığı olanlarda sorunlar ortaya çıkarabilir

ANKARA Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, kronik rahatsızlığı olan kişilerde çift maskenin sorun olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Oğuztürk, "Kalp hastalarında, kronik akciğer hastalığı olanlar, astım, bronşit gibi dediğimiz problemlerde akciğer maalesef tam olarak işlev görememekte ve vücudun diğer organlarına oksijen naklinde gerekli olan hiyerarşiyi sağlayamamakta. Bu anlamda altta yatan zaten bir oksijen problemiyle karakterize olan bir kişide tekrar 2 maske takıp oksijen alımını da sıkıntıya sokacak nefes darlığı ve solunum sıkıntısıyla karakterize bir süreç kesinlikle daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir" dedi.

9.12.2020Haber
Prof. Dr. Oğuztürkten çok önemli çift maske uyarısı

Prof. Dr. Oğuztürk'ten çok önemli çift maske uyarısı!

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, kronik rahatsızlığı olan kişilerde çift maskenin sorun olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Oğuztürk, "Kalp hastalarında, kronik akciğer hastalığı olanlar, astım, bronşit gibi dediğimiz problemlerde akciğer maalesef tam olarak işlev görememekte ve vücudun diğer organlarına oksijen naklinde gerekli olan hiyerarşiyi sağlayamamakta. Bu anlamda altta yatan zaten bir oksijen problemiyle karakterize olan bir kişide tekrar 2 maske takıp oksijen alımını da sıkıntıya sokacak nefes darlığı ve solunum sıkıntısıyla karakterize bir süreç kesinlikle daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir’’ dedi.

9.12.2020Gündem
Menajeri, Hakan Taşıyan’ın sağlık durumuna ilişkin son durumu açıkladı

Menajeri, Hakan Taşıyan’ın sağlık durumuna ilişkin son durumu açıkladı

Türk arabesk müziğinin ünlü isimlerinden Hakan Taşıyan, geçen aylarda sağlık problemleriyle gündeme gelmişti. Ünlü müzisyen Taşıyan’ın organ nakline ihtiyacı olduğu açıklanmıştı.

9.12.2020Magazin
Hakan Taşıyanın son durumu - Hakan Taşıyanın hastalığı ne

Hakan Taşıyan'ın son durumu - Hakan Taşıyan'ın hastalığı ne?

Son günlerde sağlık problemleriyle gündeme gelen arabesk müziğin ünlü ismi Hakan Taşıyan yeniden hastaneye kaldırıldı. Hakan Taşıyan’ın sevenleri ünlü sanatçının son durumunu merak ediyor. Peki, Hakan Taşıyan'ın hastalığı ne?

8.12.2020Magazin
Son dakika haberleri... Bilim Kurulu üyesinden aşı için tarih açıklaması: 11 Aralıktan sonra...

Son dakika haberleri... Bilim Kurulu üyesinden aşı için tarih açıklaması: 11 Aralık'tan sonra...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, 'Bizim için aşının menşei değil etkinliği ve güvenilirliği önemlidir. Odaklanmamız gereken nokta burası olmalıdır' dedi. Kayıpmaz, 'Aşılar ülkemize 11 Aralık’tan itibaren gelmeye başlayacak. Ama bu aşı geldikten sonra elbette ki hemen uygulanmayacak. İlk aşılar geldikten sonra Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda (TİTCK) bu aşıların ülkemiz standartlarını karşılayıp karşılamadığı test edilecek. Ondan sonrasında eğer ülkemiz standartlarına uygunluk saptanırsa aşıya bu kurumumuz erken kullanım onayı verecek. O kullanım onayının ardından aşılama başlayacak. Yaklaşık olarak da bu 2 hafta sürecek bir süreç' ifadelerini kullandı.

6.12.2020Gündem
Karnındaki bebeğiyle koronavirüsü yendi

Karnındaki bebeğiyle koronavirüsü yendi

Ankara'da koronavirüse yakalandıktan 1 hafta sonra 1,5 aylık hamile olduğunu öğrenen İklime Yaşar (39), hastanede riskli doğum bölümünde tedaviye alındı. İklime Yaşar, 2 aylık zorlu tedaviyle hastalığı yendi. Bu sırada kısmi felç meydana gelen Yaşar, şimdi fizik tedaviyle ayağa kalkmaya çalışıyor. Prof. Dr. Nebahat Sezer, Covid-19'un sadece solunum yolu enfeksiyonu olmaktan çıktığını, sistem organ tutulumları ile giden bir hastalık haline geldiğini söyledi.

5.12.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesinden aşı açıklaması

Bilim Kurulu Üyesinden aşı açıklaması

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “İnsanlarımız belirlenen aşamalar doğrultusunda sıra kendilerine geldiğinde, benim şahsi kanaatimce aşılarını olmalıdır. Ben de sağlık çalışanı olarak birinci grupta yer alıyorum. Ben de aşılar ülkemize gelir gelmez bu aşıları olacağım” dedi.

5.12.2020Haber
Son dakika haberler... Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz: İnsanlarımız bu aşıyı olmak için birbirleri ile yarışacak

Son dakika haberler... Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz: İnsanlarımız bu aşıyı olmak için birbirleri ile yarışacak

Son dakika haberi... Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “İnsanlarımız belirlenen aşamalar doğrultusunda sıra kendilerine geldiğinde, benim şahsi kanaatimce aşılarını olmalıdır. Ben de sağlık çalışanı olarak birinci grupta yer alıyorum. Ben de aşılar ülkemize gelir gelmez bu aşıları olacağım” dedi. Kayıpmaz, "Aşılar ülkemize geldikten sonra Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) yapacağı incelemelerin ardından eğer aşılar ülkemiz standartlarına uygun bulunur ve yapılmaya başlanırsa insanlarımız bu aşıyı olmak için birbirleri ile yarışacak" ifadelerini kullandı.

5.12.2020Gündem
Leyla hemşire, 10 günde koronavirüsü yenerek işe döndü

Leyla hemşire, 10 günde koronavirüsü yenerek işe döndü

ANKARA Şehir Hastanesi'nde pandemiyle mücadele eden hemşire Leyla Kortağ, koronavirüse yakalandıktan 10 gün sonra hastalığı yenerek işine döndü. Kortağ, "Bizim çok uzun dönem evde kalma ya da hastanede yatma lüksümüz yok. Çünkü bize ihtiyacı olan milyonlarca insan var" dedi.

4.12.2020Gündem
Koronavirüsü atlattı daha sonra kısmi felç oldu

Koronavirüsü atlattı daha sonra kısmi felç oldu

Koronavirüs enfeksiyonunu atlattıktan 10 gün sonra kısmi felç geçiren Cemal Bilgiç, ‘10 günden sonra aniden ayaklarımdaki direnci kaybetmeye başladım. 1 gün falan öyle geçti, dirençsiz ayaklarım tutmaz oldu. Ondan sonra ellerimi kaybetmeye başladım’ dedi.

4.12.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz:  Sağlık çalışanlarında karantina 7 gün

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz: Sağlık çalışanlarında karantina 7 gün

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs hastalığında 14 günlük karantina sürecinin bazı durumlarda değişebildiğini söyledi. Doç. Dr. Kayıpmaz, "Eğer kişi hastalığı yoğun bakımda atlatmışsa veya kişide bağışıklık sistemi ile ilgili bir rahatsızlık var ise o zaman 21 güne kadar uzayabiliyor. Sağlık çalışanları sağlık sisteminde bir aksamaya yol açmamak için yine fedakarca çaba göstererek 7'nci günün sonunda 2 PCR testi negatifliği var ise tekrardan görevi başında dönüyor" dedi.Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinde her geçen gün rekor vaka ve ölüm sayıları gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda dünyada Covid-19 ile mücadelede tartışılan konulardan biri de 14 gün olan ve bazı durumlarda da 21 güne çıkabilen karantina süreci. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, 14 gün olan karantina süresinin bazı durumlarda değişebildiğini söyledi.

3.12.2020Haber
Son dakika haberler: Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz açıkladı 14 günlük süre değişebilir

Son dakika haberler: Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz açıkladı! 14 günlük süre değişebilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs hastalığında 14 günlük karantina sürecinin bazı durumlarda değişebildiğini söyledi. Doç. Dr. Kayıpmaz, "Eğer kişi hastalığı yoğun bakımda atlatmışsa veya kişide bağışıklık sistemi ile ilgili bir rahatsızlık var ise o zaman 21 güne kadar uzayabiliyor. Sağlık çalışanları sağlık sisteminde bir aksamaya yol açmamak için yine fedakarca çaba göstererek 7'nci günün sonunda 2 PCR testi negatifliği var ise tekrardan görevi başında dönüyor" dedi.

3.12.2020Gündem
Çok acı Sağlık çalışanı doğum gününde koronavirüs nedeniyle öldü

Çok acı! Sağlık çalışanı doğum gününde koronavirüs nedeniyle öldü

Hatay'da acil servis hemşiresi Ömer Söker (42), 32 gün önce yakalandığı koronavirüs nedeniyle doğum gününde hayatını kaybetti.

2.12.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Turan: Virüsün akciğer hasarı inanılmaz

Bilim Kurulu Üyesi Turan: Virüsün akciğer hasarı inanılmaz

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, "Virüsün yarattığı akciğer hasarı inanılmaz. Bir yoğun bakım hekimi olarak söyleyebilirim ki gördüğümüz akciğer filmleri ve tomografileri olayın şiddetinin oldukça fazla olduğunu ve bu hasta gruplarının da zannedildiği gibi çok ileri yaş olmadığını söylemek zorundayım'' dedi.

2.12.2020Haber
Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz:  Hayatını kaybeden genç hastalarımız var

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz: Hayatını kaybeden genç hastalarımız var

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, son zamanlarda artan vaka sayılarında özellikle gençlerin de olduğuna dikkat çekerek, "Hastalığın daha çok 25- 49 yaş arasındaki kişilerde yoğunlaştığını görüyoruz." dedi.

2.12.2020Haber
Son dakika haberler: Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz böyle duyurdu: Ne yazık ki... Korkutan sözler

Son dakika haberler: Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz böyle duyurdu: Ne yazık ki... Korkutan sözler

Son dakika haberi... Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, son zamanlarda artan vaka sayılarında özellikle gençlerin de olduğuna dikkat çekerek, "Hastalığın daha çok 25- 49 yaş arasındaki kişilerde yoğunlaştığını görüyoruz." dedi. Doç. Dr. Kayıpmaz, genç hastaların da altta yatan hiçbir hastalığı olmadığı halde yoğun bakımda yatarak tedavi gördüklerini belirterek "Ne yazık ki hayatını kaybeden genç hastalarımız var, oluyor" diye konuştu.

2.12.2020Gündem
Son dakika haberler: Koronovirüs geçiren hastalarda kritik 3 ay uyarısı

Son dakika haberler: Koronovirüs geçiren hastalarda kritik 3 ay uyarısı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Covid-19’u geçiren bir kişi teorik olarak 3 ay kadar bu hastalıktan korunabilir. Ama 3 ay geçtikten sonra vücudunuzda yeterli bir antikor oluşmamışsa yeniden hastalığa yakalanabilirsiniz, eğer tedbirsiz davranırsanız" dedi. Öte yandan uzmanlar, koronavirüs tedavisinde verilen ilaçları kullanmakta tereddüt eden vatandaşları uyardı. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "İlacı kullanmıyor, 3-4 gün sonra 112 ile acil servise başvuruyor. Bu sefer biz bu kişiyi yoğun bakıma alıyoruz. İlaç kullanılmadığı takdirde sonu ölüme kadar gidebiliyor" dedi.

1.12.2020Gündem
Son dakika haberi: Kan grubu koronavirüsten korur mu Bilim Kurulu üyesi bu soruyu yanıtladı

Son dakika haberi: Kan grubu koronavirüsten korur mu? Bilim Kurulu üyesi bu soruyu yanıtladı!

Son dakika haberi.. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kan grupları ile Covid-19 arasındaki ilişkiye dair, "Hangi kan grubu olursa olsun, her ne kadar çalışmalarda belirli kan gruplarında hastalarda daha nadir olduğu gösterilmiş olsa da tedbirler tüm kan grupları için aynıdır. Kişinin kan grubu ne olursa olsun, kan grubunun koronavirüsten koruyucu bir yönü yoktur" dedi.

29.11.2020Gündem
Koronavirüs tedavisi gören aile hekimi hayatını kaybetti

Koronavirüs tedavisi gören aile hekimi hayatını kaybetti

Çankırı'da Refik Saydam Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Hekimi Dr. Kahraman Pehlivan (46), koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

26.11.2020Gündem
Profesör Özbülbül bu sözlerle uyardı İşte koronavirüsün kalıcı etkileri...

Profesör Özbülbül bu sözlerle uyardı! İşte koronavirüsün kalıcı etkileri...

Covid-19 enfeksiyonu bulaştığı hastalarda çeşitli tahribatlara yol açabiliyor. Bu tahribatlardan birisinin de kalp üzerinde yaptığı tutulumlara bağlı fonksiyon bozuklukları olduğu öğrenildi. Prof. Dr. Nilgün Işıksalan Özbülbül, özellikle genç ve orta yaş hasta grubunda Covid-19’u geçirdikten sonra geçmeyen nefes darlığı ya da sonradan ortaya çıkan göğüs ağrısı gibi şikayetler gözlemlediklerini kaydetti.

25.11.2020Gündem
Bilim Kurulu üyesi: Acil hallerde hastanelerin acil servislerine gitmek üzere evden çıkmak bir karantina ihlali sayılmıyor

Bilim Kurulu üyesi: Acil hallerde hastanelerin acil servislerine gitmek üzere evden çıkmak bir karantina ihlali sayılmıyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Kişilerde hastalığa bağlı veya hastalığa bağımsız karantina süresince herhangi bir acil durum gelişirse onların hastanelerin acil servislerine başvurması durumunda evden çıkmaları karantina ihlali olarak sayılmamaktadır” dedi.

24.11.2020Gündem
Çin aşısı için gönüllü olan öğretmen anne kız aşılandı

Çin aşısı için gönüllü olan öğretmen anne kız aşılandı

Türkiye'de faz 3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli Kovid-19 aşısı sağlık çalışanlarından sonra gönüllü vatandaşlar üzerinde uygulanmaya başladı. Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde yapılan uygulamada öğretmen anne Ayşegül Durmaz ve kızı Gökçe Durmaz gönüllü oldu.

23.11.2020Gündem
Bilim Kurulu üyesinden uyarı: 2 hafta sonunda başladığımız noktadaysak daha sert tedbirler gelir

Bilim Kurulu üyesinden uyarı: '2 hafta sonunda başladığımız noktadaysak daha sert tedbirler gelir'

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası açıklanan kısıtlamaların 2 haftalık süre sonunda yeniden ele alınacağını belirtti. Kayıpmaz, "Ümit ediyorum ki bireysel tedbirler, kapatma ve kısıtlama kararları neticesinde hasta sayıları kontrol altına alınır. Buna rağmen 2 hafta sonra yine başladığımız noktadaysak hasta sayılarındaki, ağır hasta sayılarındaki artış, bizim sağlık kapasitemize ciddi basınç oluşturmaya devam ederse o zaman daha sert tedbirler de gündeme gelir" dedi.

19.11.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Turan: Tedbirlerin etkisini 1 hafta içinde göreceğiz

Bilim Kurulu Üyesi Turan: Tedbirlerin etkisini 1 hafta içinde göreceğiz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, koronavirüs salgınının yayılmasına karşı alınan son tedbirlerin etkisini 1 hafta 10 gün içinde göreceklerini söyledi. Doç. Dr. Turan, "Eğer bir alanda hasta sayısı 10'sa ve bu ertesi gün 20’ye çıkıyorsa burada bir önlem alındığında hasta sayısının 15 olması artış hızında azalma demektir. Beklenti aslında tam da bu" dedi.

18.11.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Önlemlerimi iki katına çıkarıyorum

KOVİD 19 ile ilgili çok farklı yorumlar yapılıyor. İlk dalgada çevremde çok az kişinin testi pozitif çıkmıştı ama ikinci dalga çok daha güçlü geldi. Çemberin iyice daraldığının farkındayım. Pozitif olup hastalığı geçiren birçok arkadaşım süreci kolay atlattı. Çok az semptomları ortaya çıktı. Ve 10 günün sonunda sonuçları negatife döndü.

1.12.2020

Tüm gözler bu iki aşıda

Dünyanın merakla beklediği Alman Biontech ve ABD’li Pfizer firmalarının ortaklığındaki koronavirüs aşısının test ve izleme süreçlerinden biri de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi koordinasyonundaki merkezlerde yapılıyor. Türkiye’de denemeleri yapılan bir diğer aşı olan Çin menşeli Sinovac firmasına ait CoronaVac aşısı da dün Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’ndeki gönüllüler üzerinde uygulanmaya başlandı.

24.11.2020