EKSTRA
MENÜ

Anayasa Değişiklik Teklifi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.115 haberi bulunmuştur.

Anayasa Değişiklik Teklifi Haberleri

Sisinin görev süresini uzatacak Anayasa değişikliği

Sisi'nin görev süresini uzatacak Anayasa değişikliği

Sisi’nin görev süresini 4 yıldan 6 yıla uzatacak olan Anayasa değişiklik teklifi geçen hafta pazar günü yapıldı.

5.02.2019Dünya
Mühür tartışması AGİTin referandum raporunda: Kanuna aykırı

Mühür tartışması AGİT'in referandum raporunda: Kanuna aykırı

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (AGİT/DKİHB) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) oluşturduğu ve Türkiye’deki referandumu izleyen uluslararası gözlemciler, ‘evet’ ve ‘hayır’ taraflarının “eşit olmayan koşullarda yarıştığını ve ‘evet’ kampanyasının medyayı domine ettiğini” dile getirdi. Mühürsüz oy tartışmasını değerlendiren AGİT Heyeti Başkanı Tana de Zulueta, “YSK’nın günün sonuna doğru oy pusulalarının geçerlilik kriterini değiştirmesi, önemli bir güvenlik tedbirini zayıflatmıştır. Ve bu yasaya aykırıdır” dedi.

17.04.2017Gündem
Karamollaoğlu’ndan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi eleştirisi

Karamollaoğlu’ndan "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" eleştirisi

SAADET Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Necmettin Erbakan’ı Anma ve Şehitler Gecesi’nde yaptığı konuşmada; "Başkanlık sisteminde kuvvetler ayrımına uyulması icap eder. Başkan bütün yetkiyi elinde bulundurur, parlamentoyu kendisi kabul eder adalet mekanizmasını kendisi kontrol edecek tarzda bir düzenleme olursa burada adalet olmaz. Bu dikta rejimine evrilmek demektir" dedi.

19.02.2017Gündem
Huber Köşkündeki görüşme sona erdi

Huber Köşkü'ndeki görüşme sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın Tarabya Köşkü'ndeki kritik görüşmesi sona erdi. Yaklaşık 4 buçuk saat süren görüşmede ağırlıklı olarak anayasa değişiklik teklifi ve referandum çalışmalarının görüşüldüğü öğrenildi.

5.02.2017Gündem
Anayasa teklifi Cumhurbaşkanlığında

Anayasa teklifi Cumhurbaşkanlığı'nda

Anayasa değişiklik paketi onay için Cumhurbaşkanlığı'nda.

2.02.2017Haber
Son dakika: Başbakan Yıldırımdan referandum tarihi açıklaması

Son dakika: Başbakan Yıldırım'dan referandum tarihi açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti 115. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Yıldırım, "Anayasa değişikliği, muhtemelen Nisan ayının ilk yarısında, 20'sine kadar uygun bir tarihte yapılacak. Zannediyorum bu hafta içerisinde de kesin tarih açıklanmış olur. Bu tabii Yüksek Seçim Kurulunun vereceği bir karar" dedi. Yıldırım ayrıca, Anayasa değişikliği teklifinin Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulduğunu açıkladı.

25.01.2017Gündem
Sırrı Süreyya Önderin sözleri MHP lideri Bahçeliyi güldürdü

Sırrı Süreyya Önder'in sözleri MHP lideri Bahçeli'yi güldürdü

Anayasa değişikliği teklifinin kabul edildiği gece HDP'li Sırrı Süreyya Önder'in kürsü konuşması sırasında söylediği sözler, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi güldürdü.

21.01.2017Gündem
Anayasa değişiklik teklifi Meclisten geçti

Anayasa değişiklik teklifi Meclis'ten geçti

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifi 339 oyla kabul edilerek yasalaştı. Sonucun ardından kürsüye gelerek teşekkür konuşması yapan Başbakan Binali Yıldırım, "(Anayasa Değişikliği Kanunu) Artık karar milletimizindir, milletin verdiği karar, başımız gözümüz üzerinedir" dedi. TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın oylama sonucunu açıklayıp Başbakan Yıldırım'ı kürsüye davet ettiği sırada, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök söz istedi. Başbakan Yıldırım'ı kürsüye davet ettiğini belirten Bahçekapılı'ya tepki gösteren CHP milletvekilleri, salondan ayrıldı. Yıldırım'ı CHP gurubundan sadece Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile CHP Aydın Milletvekili Mehmet Lütfi Baydar dinledi.

21.01.2017Gündem
Bilanço ağır

Bilanço ağır

MECLİS’TEKİ Anayasa görüşmelerinde önceki akşam kadın milletvekilleri arasındaki kavganın bilançosu ağır oldu.

20.01.2017Gündem
10 eski ülkücü başkan: Hayır

10 eski ülkücü başkan: Hayır

MHP Genel Başkan Yardımcılığı’ndan istifa eden İstanbul Milletvekili Atilla Kaya’nın da aralarında bulunduğu Ülkü Ocakları’nın eski 10 genel başkanı ortak açıklama yaparak, Anayasa Değişiklik Teklifi’ne, “Tarihi, siyasi ve ahlaki” gerekçelerle “Hayır” dediklerini söylediler.

20.01.2017Gündem
‘Oy kullanmayan var mı’ sorusuna yanıt: Hapiste

‘Oy kullanmayan var mı’ sorusuna yanıt: Hapiste

TBMM’de ikinci tur görüşmeleri yapılan Anayasa Değişiklik Teklifi’nin önceki geceki oylamaları sırasında bazı CHP milletvekilleri, gizli oylama kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle tepki gösterdi.

19.01.2017Gündem
‘MHP’ye bakanlık teklifi işbirliğinin arka planı’

‘MHP’ye bakanlık teklifi işbirliğinin arka planı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Anayasa Değişiklik Teklifi görüşmeleriyle ilgili dün Meclis’te gazetecilerle sohbet ederken “Başbakan’ın, önümüzdeki hükümette MHP’ye bakanlık verilmesine dair açıklaması oldu, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine özetle şunları söyledi:

19.01.2017Gündem
Mecliste tarihi kavga Kadın vekiller birbirine girdi

Meclis'te tarihi kavga! Kadın vekiller birbirine girdi

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, TBMM Genel Kurulu’nda kendisini Meclis kürsüsündeki mikrofona kelepçelemesinin ardından gergin anlar yaşandı. AK Parti ile HDP'li kadın milletvekilleri arasındaki tartışma da büyüdü ve arbede çıktı. AK Parti'li Gökçen Özdoğan Enç, HDP milletvekillerine tekme atarken Leyla Birlik ve Burcu Çelik ile saç saça kavgaya girişti. Kargaşada CHP’li Şafak Pavey sırtüstü yere düştü. Kol protezi çıkan Pavey’i yerden partili arkadaşları kaldırdı. Arbedede göğsüne darbe alan HDP’li Başkanvekili Pervin Buldan da rahatsızlandı.Arbede sırasında kameralara da yansıyan AK PArtili Gökçen Özdoğan Enç'in durumu dikkat çekici bulundu. Enç, Anayasa değişiklik teklifinin 8. maddesinin oylamasına sedyeyle getirilirken, Meclis'te muhalefetten tepki gördü. Sosyal medya da Enç'i konuştu.

19.01.2017Gündem
2. tur yarın: Aşil tendonları

2. tur yarın: Aşil tendonları

Başkanlık sistemi getiren Anayasa Değişiklik Teklifi’nin ilk turunda 344 oya ulaşan AK Parti, belirleyici olan ikinci tura temkinli iyimserlikle giriyor. Yarın başlayacak ikinci turun cuma gecesi tamamlanması planlanıyor. Ancak komisyonda ve Genel Kurul’da 200 saate yaklaşan görüşmelerde, teklifin geleceğe dönük siyasi kriz riski barındıran boşlukları tartışma konusu oldu. Muhalefetin ‘Aşil tendonları’ olarak gördüğü bazı konular şöyle:

16.01.2017 Gündem
Orası Türkomanya

'Orası Türkomanya'

TBMM Genel Kurulu’ndaki Anayasa Değişiklik Teklifi görüşmeleri sırasında ilginç bir tarih tartışması yaşandı.

16.01.2017Gündem
Devlet Bahçeliden anayasa açıklaması

Devlet Bahçeli'den 'anayasa' açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni anayasa görüşmeleriyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. "CHP yönetimi, milli iradeye çıkan yolları tıkamak ve hatta kullanılamaz hale getirmek için olmadık yollara sapmıştır." ifadesini kullanan Bahçeli, "CHP ve yanında hizalanmış kaos ittifakı akla hayale gelmedik senaryolarla milletin kaderine sahip çıkma hakkını gasp etmeye kalkıştılar." diye yazdı.

16.01.2017Gündem
Referandum tarihi ne zaman olacak.. İşte AK Partinin referandum tarihi

Referandum tarihi ne zaman olacak?.. İşte AK Parti'nin referandum tarihi

Anayasa değişikliği teklifinin Mecliste kabul edilmesinin ardından şimdi referandum tarihinin ne zaman olacağı merak ediliyor. AK Parti, anayasa değişikliğine ilişkin kanunun halk oylamasının, en erken 26 Mart Pazar günü en geç de 16 Nisan Pazar günü yapılmasını planlıyor.

16.01.2017Gündem
Anayasa değişiklik görüşmelerinin birinci turu tamamlandı

Anayasa değişiklik görüşmelerinin birinci turu tamamlandı

316 AKP milletvekilinin imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunulan 18 maddelik anayasa değişiklik teklifinin 1. tur oylamaları tüm maddeler kabul edilerek tamamlandı. İki günlük aranın ardından ikinci tur görüşmelerinin 18 Ocak Çarşamba günü başlaması bekleniyor.

15.01.2017Gündem
Liste 316 imza 319

Liste 316 imza 319

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 316 kişilik AK Parti Grubu’nun Anayasa Değişiklik Teklifi’ni 319 imzayla verdiğini söyledi. İnce, teklif metninde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ikişer kez imzasının bulunduğunu belirtti.

15.01.2017Gündem
Kabin azabı

Kabin azabı

Anayasa teklifine ‘hayır’ diyen CHP’liler, önceki gün oylamayı yavaşlatmak için ‘düşünerek’ oy kullanınca kabin önünde uzun kuyruk oluştu. Normalde 45 dakikada biten oylama 1.5 saat sürdü. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “kabin azabı” yorumu yaptı.

15.01.2017Gündem
Barajın anlamı kalmıyor

Barajın anlamı kalmıyor

Yeni anayasa teklifinin hayata geçmesiyle artık hükümet kurma sorunlarının ortadan kalkacağını ve seçim barajına gerek kalmayabileceğini söyleyen AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, “Şimdi hükümet artık dışarıda kurulacak. Benim kanaatim baraj seviyesi düşürülebilir” dedi.

15.01.2017Gündem
CHPli vekillerden gece yarısı eylemi

CHP'li vekillerden gece yarısı eylemi

Anayasa değişiklik teklifinin görüşmeleri devam ederken CHP'li vekiller gece yarısından sonra ilginç bir eyleme imza attılar.

14.01.2017Gündem
Tıkanan damarlar açılacak

Tıkanan damarlar açılacak

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, "Meclis’te bin bir entrika, kaba kuvvet kullanarak vekillerin ayaklarını ısırarak, yumruklarını vurarak her türlü barbarlığı yapanlar bilsin ki millet, sandıkta bunun cevabını verecektir" dedi.

14.01.2017Gündem
Anayasa mesajı: Doping yapar

Anayasa mesajı: Doping yapar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Meclis'te görüşülmekte olan Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi, ülkemize doping etkisi yapacaktır. Yeni Türkiye'nin inşası önünde Allah'ın izniyle kimse duramayacak” dedi. Erdoğan, Borsa İstanbul 143. Kuruluş Yıldönümü Programı ve yeni hizmet binalarının açılış töreninde özetle şunları söyledi:

14.01.2017Gündem
Anayasa değişikliği teklifinin 12., 13. ve 14. maddeleri kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifinin 12., 13. ve 14. maddeleri kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin, olağanüstü hal ilanına ilişkin 12. maddesi, askeri mahkemelere ilişkin 13. maddesi ve HSYK'nın yapısıyla ilgili 14. madde kabul edildi.

14.01.2017Gündem
İlk 4 madde tartışmasının ardından Başbakandan açıklama geldi

İlk 4 madde tartışmasının ardından Başbakan'dan açıklama geldi

Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın’ın "Anayasasının ilk 4 maddesinin mutlaka anayasamızda olmasının taraftarıyım. Bir hukukçu olarak anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir. Gerekli nisabı, nisapla anayasanın tüm maddeleri değiştirilebilir, hatta Meclis yeni bir anayasa yapabilir" sözleri tartışma yarattı. Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım; "İlk dört maddenin değiştirilmesini teklif etmedik, edenlerle de işimiz olmaz." dedi.

14.01.2017Gündem
101 eski elçiden başkanlık uyarısı

101 eski elçiden başkanlık uyarısı

EMEKLİ büyükelçiler, başkanlık sistemi getiren Anayasa Değişiklik Teklifi konusunda uyarıda bulundu.

13.01.2017Gündem
Son dakika.. 9. ve 10. madde 343 oyla kabul edildi

Son dakika.. 9. ve 10. madde 343 oyla kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifinin 9. ve 10. maddeleri 343'er oyla kabul edildi.

13.01.2017Gündem
Burnu kırılan AK Partili Fatih Şahin konuştu

Burnu kırılan AK Partili Fatih Şahin konuştu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, anayasa değişiklik teklifinin görüşmeleri sırasında Genel Kurulda yaşanan kavgada kendisine yumruk atan kişinin, CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara olduğunu söyledi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam Şahin'i evinde ziyaret etti.

13.01.2017Gündem

Yazar Sonuçları

AYM’nin Berberoğlu hakkındaki gerekçeli kararı ne anlama geliyor?

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun yaptığı bireysel başvuru karşısında geçen ay kendisini haklı bularak verdiği ‘ihlal’ kararını değerlendirmek için mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasını beklemek istedim.

13.10.2020

Referandum ayrışmanın oylaması olmamalıdır

REFERANDUM tüm ulusun onayını alarak uzlaşma demektir. Onay ve uzlaşı için de en az % 65 evet oyu almanız gerekir. % 51’lerle onay alınmaz ve uzlaşılmaz, ancak halkı ayrıştırırsın.

22.03.2017

Hollanda’ya nasıl kazıklanıyoruz!

HUKUKSUZLUĞUN hâkim olduğu uluslararası ilişkilere centilmenlik ve suhulet hâkim olmalı, iletişim kanalları açık bırakılmalı; ancak alınacak tedbirlerde ciddi ve kararlı olunmalıdır.

16.03.2017

Önümüzdeki iki güne dikkat

Tesadüf mü sayarsınız bilmem ama önümüzdeki iki gün hem Türkiye'de hem dünyada köklü değişimlerin başlangıcı olacak.

17.01.2017

Gizli oy

Acaba bu bir hak mı, yoksa yasa emri mi?

12.01.2017