EKSTRA
MENÜ

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck haberleri sayfasında güncel ve son dakika Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 474 Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck Haberleri

Dresden Polisi PEGIDAcılara neden izin verdi

Dresden Polisi PEGIDA'cılara neden izin verdi

İki Almanya’nın birleşmesinin 26’ncı yılı kutlamalarında Başbakan Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’a hakaret eden neonazilerin de aralarında bulunduğu PEGIDA gösterisi tepkilere neden oldu.

4.10.2016Dünya
Cumhurbaşkanı arayışı hızlandı

Cumhurbaşkanı arayışı hızlandı

ALMANYA’da 12 Şubat 2016 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için aday arayışı hızlandı.

28.09.2016Dünya
Böhmermann fotomontaja rağmen ilgi görmedi

Böhmermann fotomontaja rağmen ilgi görmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret şiiriyle hakkında soruşturma açılan Alman komedyen Jan Böhmermann yeni programında yine skandal yaratmaya çalıştı. Ancak hazırladığı fotomontajla, beklediği ilgiyi göremedi.

26.08.2016Avrupa
Sorun yaratma şampiyonu

Sorun yaratma şampiyonu

DÜNYANIN her yerinde, her toplumda sorunlar vardır.

17.08.2016Dünya
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck da çifte vatandaşlığa destek verdi

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck da çifte vatandaşlığa destek verdi

Almanya’da yeniden gündeme getirilen çifte vatandaşlık tartışmalarına Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da katıldı. Gauck çifte vatandaşlığın kaldırılması değil, kalmasından yana destek çıktı.

15.08.2016Dünya
Münih katliamındaki Türk kahraman

Münih katliamındaki Türk kahraman

Almanya’nın Münih kentindeki 18 yaşındaki İran asıllı Alman’ın düzenlediği saldırıda dördü Türk, dokuz kişi öldü. Katliamda hayatını kaybeden Batı Trakya Türkü Hüseyin Dayıcık'ın ikiz kardeşini kurtarmak için yaptığı kahramanlık İngiliz basınında da yer buldu. Ancak İngiliz gazeteleri Hüseyin için "Yunan kahraman" ifadesini kullandı.

23.07.2016Dünya
Son Dakika.. Münihte silahlı saldırı: 10 ölü, 16 yaralı

Son Dakika.. Münih'te silahlı saldırı: 10 ölü, 16 yaralı

Almanya'nın Bavyera eyaletinin Münih kentindeki bir alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıda saldırgan dahil 10 kişi öldü, 3'ü ağır olmak üzere 16 kişi yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren ve olay yeri yakınında intihar eden kişinin, 18 yaşında İran asıllı Alman vatandaşı Ali Sonboly olduğu tespit edildi. Bavyera polisi saldırganın IŞİD bağlantısı olmadığını açıkladı. Saldırıda ölenler arasında 3 Türk bulunuyor.

23.07.2016Dünya
Siyasetçiler sorumluluktan kaçmak için o yola başvuruyor

Siyasetçiler sorumluluktan kaçmak için o yola başvuruyor

İngiltere'deki halkoylamasında AB'den çıkalım kararı, AB ülkelerinde halkoylaması tartışmalarını gündeme getirdi. Almanya Meclis Başkanı Norbert Lammert, ülke genelinde bir halkoylaması uygulamasına karşı uyardı. Lammert, “Ben çoğunlukla halkoylamalarını gereksiz buluyorum” dedi.

10.07.2016Avrupa
Fransada soykırım demeyene hapis cezası

Fransa'da 'soykırım' demeyene hapis cezası

Fransa'da son onayladığı yasa tasarısıyla soykırım, kölelik, savaş suçlarının inkarı durumunda suçu işleyene 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para ceza cezası verilecek. Fransa Devlet Bakanı Ericka Bereigts bu yasayla "Ermeni Sokırımı'nı inkar eden cezalandırılabilecek" diye konuştu.

3.07.2016Dünya
Atatürk Havalimanı saldırısına dünya böyle tepki gösterdi

Atatürk Havalimanı saldırısına dünya böyle tepki gösterdi

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısına dünyadan tepki yağıyor. Rusya'dan ABD'ye, İsrail'den Mısır'a birçok ülke İstanbul'daki kanlı saldırıyı kınadı. ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin olayla ilgili yürütülen soruşturma süresince Türk makamlarıyla yakın temas halinde olacağını açıkladı.

29.06.2016Dünya
Kara’ya Alman nişanı

Kara’ya Alman nişanı

Opera yönetmeni Prof. Yekta Kara’ya Türk-Alman ilişkilerine bulunduğu önemli katkılarından dolayı Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından verilen Federal Liyakat Nişanı’nı Almanya İstanbul Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen takdim etti.

21.06.2016Gündem
Alman Meclisi mahkeme değil

Alman Meclisi mahkeme değil

Almanya’da Federal Meclis’in 2 Haziran’da görüşeceği ‘Ermeni soykırımı’ önergesine karşı Türk dernekleri protestoya hazırlanıyor. ‘Büyük Yürüyüş’ adıyla yarın Berlin’de düzenlenecek protestoya, çok sayıda dernek destek veriyor.

27.05.2016Avrupa
11 yılda Almanya’da neler değişti

11 yılda Almanya’da neler değişti

Federal Meclis Başkanı’nın aklına nedense daha önce ‘soykırım’ demek gelmemişti. Hep ‘sürgün’ ve ‘toplu kıyım’ sözcüklerini kullanmıştı. Gauck da, Ermeni soykırımından bahseden ilk Alman cumhurbaşkanıydı. Acaba son 11 yılda Almanya’da neler değişti de ‘massaker’ (kıyım) birden ‘völkermord’ (soykırım) oluverdi?

23.05.2016Avrupa
Alman Meclisinde soykırım oylaması

Alman Meclisi'nde soykırım oylaması

Osmanlı döneminde 1915'de Ermenilerin öldürülmesini soykırım olarak niteleyen önergenin Alman Federal Meclisi'nde 2 Haziran'da oylanacağı açıklandı.

16.05.2016Dünya
Belgeselin galası Almanyada yapıldı

Belgeselin galası Almanya'da yapıldı

Osman Okkan. Türkiye’de, başkent Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Türk işgücü göçü başladıktan birkaç yıl sonra 1965 yılında öğrenim yapmak için Almanya’ya geldi. Münster Üniversitesi’nde Ekonomi, Sosyoloji ve Siyasal Bilimler öğrenimi yaptı.

7.05.2016Avrupa
Oppermann: Meclis Ermeni Soykırımını tanıyacak

Oppermann: Meclis 'Ermeni Soykırımı'nı tanıyacak

Almanya’da partilerin uzlaşarak meclis getirdikleri 1915 Olayları ile ilgili konuşan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann, konunun mecliste soykırım olarak kabul edileceğini söyledi.

2.05.2016Dünya
‘Federal Meclis Ermeni soykırımını tanıyacak’

‘Federal Meclis Ermeni soykırımını tanıyacak’

ALMANYA’da partilerin uzlaşarak meclis getirdikleri 1915 Olayları ile ilgili konuşan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann, konunun mecliste soykırım olarak kabul edileceğini söyledi.

1.05.2016Dünya
Almanya’nın eski dışişleri bakanlarından Genscher, son yolculuğuna uğurland

Almanya’nın eski dışişleri bakanlarından Genscher, son yolculuğuna uğurland

Almanya’nın eski dışişleri bakanlarından Hans Dietrich Genscher, son yolculuğuna uğurlandı.Bonn yakınlarındaki evinde 89 yaşında ölen Genscher için Bonn’daki eski parlamento binasında devlet töreni düzenlendi.

18.04.2016Dünya
Almanlar Gaucku yeniden istiyor

Almanlar Gauck'u yeniden istiyor

Almanya'da halkın büyük bölümü Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'tan memnun ve bir dönem daha görevinde kalmasını istiyor.

10.04.2016Dünya
Almanya ile bir kriz daha

Almanya ile bir kriz daha

Almanya’nın Saksonya-Anhalt Eyaleti’nde öğretmenlerin derslerde kullanması için hazırlanan yardımcı ders kitabında, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımlanıyor. Kitap nedeniyle Türkiye, Alman Büyükelçiyi, Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı ve tepkisini dile getirdi. Ancak kitabı hazırlatan Saksonya-Anhalt Eğitim Bakanı Stephan Dorgerloh, Hürriyet’e, “Kitapta düzeltecek bir durum yok” dedi. Dorgerloh söyleşi talebimizi zaman darlığı gerekçesiyle yazılı kaydıyla kabul etti ve sorularımızı yazılı yanıtladı.

9.04.2016Dünya
Almanyada sağ popülist AfD partisinin yükselişi sürüyor

Almanya'da sağ popülist AfD partisinin yükselişi sürüyor

Almanya’da göçmen karşı sağ popülist Almanya için Alternatif Partisi AfD’nin yükselişi sürüyor.Sosyal Demokrat Parti SPD ise tarihinin en düşük oy oranına geriledi.

8.04.2016Dünya
Cumhurbaşkanı’na hakaret

Cumhurbaşkanı’na hakaret

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bundan kısa bir süre önce, Türkiye’de “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretle ilgili konuda şu ana kadar bakanlığımızca kovuşturulma izni verilen dosya sayısı bin 845’tir” diye bir açıklamada bulundu

4.04.2016Avrupa
Westerwelle son yolculuğuna uğurlandı

Westerwelle son yolculuğuna uğurlandı

Vefat eden eski Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Köln’de düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

3.04.2016Dünya
İşte demokrasi işte özgürlük

İşte demokrasi işte özgürlük

Geçen yıl ilkbahar aylarında netzpolitik.org isimli internet sitesinde bir haber yayınlandı.

26.02.2016Dünya
Hayatımın en soğuk kışı

Hayatımın en soğuk kışı

“1944/45 kışı hayatımın en soğuk kışıydı ve bu hep unutulmaz bir kış olarak kalacaktır. Henüz 13 yaşına yeni girmiştim. Bu yaşımdan sonraki diğer yaşam yıllarımda da o kadar soğuk bir kış görmedim.”

29.01.2016Dünya
Yunanistandan Türkiyeye ağır suçlama

Yunanistan'dan Türkiye'ye ağır suçlama

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ve Başbakan Merkel ile görüşmek üzere Berlin'i ziyaret edecek olan Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Türkiye'nin insan kaçakçıları ile ortaklaşa hareket ettiğini öne sürdü.

18.01.2016Dünya
İki ayrı Almanya

İki ayrı Almanya

Dini bayram günleri dünyanın her yerinde sevginin yoğun olarak yaşandığı dönemdir.

28.12.2015Dünya
Türkiye eski Anadolu değil

'Türkiye eski Anadolu değil'

RITA SÜSSMUTH.Federal Meclis (Bundestag-Alman Parlamentosu) eski Başkanı.Emekli bir politikacı...

25.12.2015Dünya
Almanyada cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman

Almanya'da cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman

Almanya Federal Meclis Başkanı Norbert Lahmert, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 12 Şubat 2017 tarihinde yapılacağını açıkladı.

21.12.2015Dünya
İki farklı ödül

İki farklı ödül

Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi, 1960’lı yılların sonlarına doğru Almanya’da da ‘68 kuşağı’ olarak nitelenen kızlı-erkekli öğrenciler, dünya politikasının, toplumların ve toplumsal yaşamın değişmesinde etkin rol oynadılar.

30.11.2015Avrupa
O, bizden biriydi...

O, bizden biriydi...

Helmut Schmidt, Almanya’nın 5’inci başbakanıydı.

25.11.2015Avrupa
Helmut Schmidte veda

Helmut Schmidt'e veda

Almanya, İkinci Dünya Savaşı sonrası efsane başbakanlarından Helmut Schmidt'e büyük bir devlet töreniyle veda etti. Başbakan Merkel, “Bu büyük kişinin önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

23.11.2015Avrupa
Özgürlüğümüzü öldüremezler

Özgürlüğümüzü öldüremezler

Fransa deyince akla; ‘REVOLUTION’ (Devrim) gelir.

16.11.2015Avrupa
Bambaşka iki 9 Kasım

Bambaşka iki 9 Kasım

ALMANYA’nın tarihinde iki farklı 9 Kasım vardır.9 Kasım 1938 tarihi, Almanların kara, hem de kapkara yüzüdür.9 Kasım 1989 tarihi ise Almanların ak, hem de apak yüzüdür.

13.11.2015Avrupa
Schmidte devlet töreniyle veda

Schmidt'e devlet töreniyle veda

Hayatını kaybeden Almanya'nın eski başbakanlarından Helmut Schmidt'in cenazesi 23 Kasım'da devlet töreniyle defnedilecek.

13.11.2015Avrupa
Avrupa Türkiyeyi ihmal etti

Avrupa Türkiye'yi ihmal etti

TARİH: 11 Mart 2004. Yer Madrid Tren Garı. Saat sabah 7.39. İnsanları işe taşıyan metroda, arka arkaya dört patlama. 191 ölü, bin 800 yaralı. Dönemin İspanya Başbakanı Aznar’dan ilk açıklama. Ayrılıkçı Bask örgütü ETA’dan şüpheleniyoruz. Kısa bir süre sonra terör örgütü El Kaide kanlı saldırıyı üstlendi.

13.10.2015Avrupa
34 CDU’ludan Merkel’e mülteci mektubu

34 CDU’ludan Merkel’e mülteci mektubu

Almanya’da eylül ayı ortasında mülteci alımında farklı bir hava esti.

8.10.2015Avrupa
Meydan okumaları aşacağız

Meydan okumaları aşacağız

İki Almanya’nın birşmesinin 25’inci yılı ülkenin çeşitli kesimlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

5.10.2015Avrupa
Bu saldırılar ülkemize yakışmıyor

'Bu saldırılar ülkemize yakışmıyor'

Başbakan Angela Merkel, Almanya'da mültecilere yönelik saldırıları kınadığını belirterek “Bu saldırılar ülkemize yakışmıyor” dedi. Gelen mülteciler nedeniyle ülkenin batmayacağını belirten Merkel, sığınmacılar için daha fazla personelin görevlendirildiğini kaydetti.

17.08.2015Avrupa
Dünyayı buluşturan etkinlikler

Dünyayı buluşturan etkinlikler

Almanya’nın Freiburg kentinde bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Tamburi Mundi, yani Uluslararası Kasnak Vurmalı Çalgılar Fetstivali’nde daha önceki yıllarda da olduğu gibi bu hafta sonu itibariyle yine farklı dilden, farklı dinden, farklı kültürden ve farklı uluslardan sanatçılar sahne alacak.

27.07.2015Avrupa
AfDde yaprak dökümü başladı

AfD'de yaprak dökümü başladı

Aşırı sağ görüşleriyle tanınan Petry'nin Euro karşıtı AfD'nin başına geçmesinden sonra partinin önemli isimlerinden Hans Olaf Henkel istifa etti. Eski lider Lucke'nın de partiden ayrılması bekleniyor.

7.07.2015Avrupa
Avrupada kritik görüşme iptal edildi

Avrupa'da kritik görüşme iptal edildi

Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın gelecek hafta Almanya'ya yapacağı ziyaret 'neden gösterilmeden' iptal edildi. Ziyaretin Yunanistan tarafından iptal edildiği bildirildi.

2.07.2015Ekonomi
Almanya’ya yakışmıyor

Almanya’ya yakışmıyor

FREITAL.Eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Saksonya’nın başkenti Dresden yakınlarında bir bir kent.Nüfusu 39 bin civarında.

29.06.2015Avrupa
İşte benim Almanyam

İşte benim Almanyam

Birleşmiş Milletler (BM) 2001 yılında 20 Haziran’ı ‘Dünya Mülteciler Günü’ ilan etti.

22.06.2015Avrupa
Otoyol ücretine AB freni

'Otoyol ücreti'ne AB freni

Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Karayolları Geçiş Ücreti Yasası’nı imzaladı. Ancak yasanın yürürlüğe girmesinin önündeki son engelin aşılmasıyla birlikte gözler Avrupa Birliği’ne çevrildi.

11.06.2015Avrupa
Sisiyi protesto eden gazeteci hakkında açıklama: Yaptırım uygulanmayacak

Sisi'yi protesto eden gazeteci hakkında açıklama: Yaptırım uygulanmayacak

Mısır’ın darbeyle başa gelen Cumhurbaşkanı El Sisi resmi ziyarette bulunduğu Berlin’de Alman Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile bir araya geldi. Kentte birçok eylem düzenlenirken, basın toplantısı sırasında bir kadın Sisi'ye "Sen bir katilsin, sen bir faşistsin" diye bağırdı. Alman hükümeti gazeteciyle ilgili bir yaptırım uygulanmayacağını açıkladı.

4.06.2015Dünya
Merkel ve Gauck, Sisi ile görüşecek

Merkel ve Gauck, Sisi ile görüşecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi ile görüşeceği açıklandı. Federal Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Başbakan Merkel’in 3 ve 4 Haziran tarihleri arasında Almanya’ya ziyarette bulunacak olan Sisi ile görüşeceği kaydedildi.

20.05.2015Dünya
Komşudan sert tepki

Komşudan sert tepki

ALMANYA'da Federal Meclis'ten sonra Eyaletler Meclisi'nin de onayladığı,yabancı plakalı araçlardan otoban ücreti alınmasını öngören yasa tasarısının önümüzdeki günlerde yürürlüğe girerek yasallaşması bekleniyor.

12.05.2015Avrupa

Yazar Sonuçları

‘Soykırım’ bahane

ALMAN Parlamentosu Bundestag’ın 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıması Türkiye-Almanya ilişkileri açısından gerilim yaratacak bir gelişmedir.

2.06.2016