EKSTRA
MENÜ

Almanca

Almanca ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Almanca haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 10.211 Almanca haberi bulunmuştur.

Almanca Haberleri

Tuğba Vural Çokal kimdir AK Parti MKYK listesinde yer aldı

Tuğba Vural Çokal kimdir? AK Parti MKYK listesinde yer aldı

Tuğba Vural Çokal, AK Parti MKYK Üyesi olarak ilan edilmesinin ardından araştırılan isimlerden birisi olmaya başladı. AK Parti 27. Dönem Antalya Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yer alan Tuğba Vural Çokal aynı zamanda TBMMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesidir. Peki, Tuğba Vural Çokal kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

25.03.2021Gündem
Erguvan Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Erguvan Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Erguvan Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Erguvan Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Günümüzde birbirinden farklı ağaç türleri bulunmaktadır. Özellikle en merak edilen ağaçlardan bir tanesi de erguvan ağaçlarıdır. Erguvan ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

24.03.2021Bitki Bakımı
Son Dakika: Hatayspor Basın Sözcüsü Rahmi Vardı ilk kez açıkladı Boupendza - Fenerbahçe gerçekleri...

Son Dakika: Hatayspor Basın Sözcüsü Rahmi Vardı ilk kez açıkladı! Boupendza - Fenerbahçe gerçekleri...

Atakaş Hatayspor Basın Sözcüsü Rahmi Vardı, son günlerde gündeme damga vuran Boupendza - Fenerbahçe flörtüne dair gerçekleri ilk kez Spor Arena'ya açıkladı. İşte çok ses getirecek o röportaj...

24.03.2021Futbol
Frankfurt’ta Onur Yılı

Frankfurt’ta Onur Yılı

Avrupa kıtasındaki önemli fuarlara gittim. Başta Frankfurt Kitap Fuarı olmak üzere Leipzig, Bologna, Selanik kitap fuarlarına katıldım. Neredeyse 40 yıldır Frankfurt’a gittiğim için fuarla ilgili yazılarım Türkçe/Almanca iki dilde yayımlandı, önsözü de fuarın direktörü Jurgen Boos yazmıştı.

18.03.2021Kitap Sanat
Almanya Ali Akmanı konuşuyor İyi ki almışız...

Almanya Ali Akman'ı konuşuyor! 'İyi ki almışız...'

Bundesliga ekibi Eintracht Frankfurt'un kadrosuna kattığı Ali Akman, yeni takımıyla ilk antrenmanına çıkarken övgü dolu sözler aldı.

17.03.2021Futbol
Aklına Koymak ne demek Aklına Koymak deyiminin anlamı ve cümle içinde örnek kullanımı (TDK)

Aklına Koymak ne demek? Aklına Koymak deyiminin anlamı ve cümle içinde örnek kullanımı (TDK)

Aklına Koymak, birden fazla anlamda kullanılan deyimlerimizden biridir. Genellikle bir işi gerçekleştirmeye ya da bir planı hayata geçirmeye kesin olarak karar vermek anlamında kullanılır. Akına Koymak ne demek? Deyimin anlamını merak edenler için örnek cümleler ile birlikte derledik.

Ellerinde katillerin fotoğraflarıyla kin kustular

Ellerinde katillerin fotoğraflarıyla kin kustular

Almanya’da yaşayan bir grup Ermeni ve PKK yandaşları, Berlin’de düzenledikleri yürüyüşte yine kin ve nefret kustu. Önce CDU Genel Merkezi’ne yürüyen göstericiler, adından Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nin önüne gitti. Ellerinde bebek katili Öcalan’ın fotoğraflarını tutan göstericiler, Mehmed Talat Paşa’nın katilini ise ‘kahraman!’ ilan ettiler.

16.03.2021Avrupa
AfD’ye mahkeme desteği

AfD’ye mahkeme desteği

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı’nın (BfV) raporlarına göre, ‘sağ popülist’ Almanya için Alternatif (AfD), demokrasi ve anayasa karşıtı aşırı sağcı bir partidir. Nitekim Brandenburg, Saksonya, Saksonya Anhalt ve Thüringen Eyalet Anayasa Koruma Teşkilatları AfD’yi ‘şüpheli vaka’ olarak sınıflandırıp faaliyetlerini birkaç yıldır izlemektedir.

15.03.2021Avrupa
Merkel: Hepimiz Almanyayız

Merkel: Hepimiz Almanya'yız

Bu hafta salı günü 13. Uyum Zirvesi düzenlendi Berlin’de. Ev sahibi yine Başbakan Angela Merkel’di. Daha önceki yıllarda Başbakanlık binasındaki dev oturum salonunda düzenlendiği halde, 13. Uyum Zirvesi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl yine koronavirüs belası yüzünden dijital ortamda yapıldı.

13.03.2021Avrupa
Tartışmalı devralma... OECDnin yeni başkanı belli oldu

Tartışmalı devralma... OECD'nin yeni başkanı belli oldu!

Avustralya'da uzun süre maliye bakanlığı görevinde bulunan eski bakan Mathias Cormann, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün başkanı olarak görevi devralmaya hazırlanıyor.

13.03.2021Ekonomi
11 dilde seçim kampanyası

11 dilde seçim kampanyası

Frankfurt yakınlarındaki Oberursel kenti belediye başkan adaylarından Antje Runge, kampanyasını Almanca’nın yanı sıra 10 dilde yayınladığı broşürler eşliğinde sürdürüyor.

11.03.2021Avrupa
İstiklal Marşı’nın kabulü ne zaman İstiklal Marşı kabul tarihi

İstiklal Marşı’nın kabulü ne zaman? İstiklal Marşı kabul tarihi

İstiklal Marşı, kabulünün 100. yılında şairi Mehmet Akif Ersoy ile anılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, "İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'nün 100. Yıl Dönümü"ne özel mektup, resim, kısa film, grafiti, kara kalem, kompozisyon ve İstiklal Marşı'nı güzel okuma dallarında yarışma düzenleyecek. Peki, İstiklal Marşı’nın kabulü ne zaman? İstiklal Marşı kabul tarihi

10.03.2021Gündem
Gümrükçü’nün hikâyesi Alman dergisinde

Gümrükçü’nün hikâyesi Alman dergisinde

Nürnberg Sanat ve Kültür Akademisi ile Nürnberg Tanıtım Bürosu’nun ortak olarak çıkardığı ‘Rollator’ dergisi, Türk işçi göçünün 60’ıncı yılı nedeniyle 50 yıldır Nürnberg’de yaşayan birinci kuşak Abdurrahman Gümrükçü’nün (71) yaşam öyküsüne büyük yer verdi.

10.03.2021Avrupa
Türklere ırkçı saldırı sorusu sorulduğunda... Merkelden özeleştiri geldi

Türklere ırkçı saldırı sorusu sorulduğunda... Merkel'den özeleştiri geldi!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkedeki ırkçı saldırılar nedeniyle bir Türk kökenlinin Almanya’da hüsnükabul gördüğüne ve eşit fırsatlara sahip olduğuna inanmasının kolay olmadığını söyledi.

9.03.2021Dünya
13. Milli Uyum Zirvesi yapıldı: Daha çok işimiz var

13. Milli Uyum Zirvesi yapıldı: Daha çok işimiz var

Bu yıl korona salgını nedeniyle dijital ortamda gerçekeleşen 13. Uyum Zirvesi Başbakan Angela Merkel başkanlığında yapıldı. Zirveye, federal ve eyalet temsilcilerinin yanı sıra ekonomi, kültür, medya ve spor branşlarından gelen sivil toplum temsilcileriyle göçmen dernek temsilcilerinden oluşan yaklaşık 120 kişi katıldı.

9.03.2021Avrupa
Covid çok şeyi değiştirdi Dili de...

Covid çok şeyi değiştirdi! Dili de...

İnsanlarla ilişkilerimizden çalışma şekillerimize her şeyi değiştiren Covid-19 pek fark etmediğimiz bir alanı da etkiledi: Konuştuğumuz dili. Almanca'ya 1200 yeni kelime girdi, Yunanistan'da 'Eyvah dilimiz elden gidiyor' tartışması başladı. Peki Türkçe de etkilendi mi?

9.03.2021Gündem
En İyi Alman Dizileri - Yeni Ve Eski En Çok İzlenen Almanya Dizileri Listesi Ve Önerisi (2021)

En İyi Alman Dizileri - Yeni Ve Eski En Çok İzlenen Almanya Dizileri Listesi Ve Önerisi (2021)

Alman dizileri, özellikle yabancı dizi platformlarında gördüğü yoğun ilgiden dolayı popülerleşmeye başlamıştır. Almanca öğrenmek, farklı kültürleri yakından tanımak, Alman kültürünü sevmek dizilerin izlenmesine sebep olmuştur. Yeni ve eski en çok izlenen Alman dizilerini sizler için listeledik. Alman dizileri, Almanya'da çekildiği için oranın kültürüne ait pek çok ögeyi de beraberinde getirir. Bu sayede dizi izlerken hem senaryo gereği bilgi almak hem de ayrıntılar sayesinde yeni keşiflerde bulunmak oldukça eğlenceli olur. Türkçe ve İngilizce dizilerden sıkılan herkes için Alman dizileri bir numaraya yerleşmiş durumdadır.

Çebinin gözdesi Longorianın müthiş hikayesi

Çebi'nin gözdesi Longoria'nın müthiş hikayesi!

Hürriyet yazarlarından Murat Fevzi Tanırlı, futbol gündemindeki konuları değerlendirdi.

6.03.2021Futbol
SPK Bilişim Uzman Yardımcısı alacak İşte başvuru şartları

SPK 'Bilişim Uzman Yardımcısı' alacak! İşte başvuru şartları

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Bilişim Uzman Yardımcısı kadrosu için 10-11 Nisan tarihlerinde yazılı sınav yapacak. Alınacak personeller kurumun, İstanbul temsilciliğinde görevlendirilmek üzere istihdam edilecek. Peki, SPK 'Bilişim Uzman Yardımcısı' alımı başvuru şartları neler?

4.03.2021Gündem
YÖKDİL sonucu ne zaman açıklanır Ertelenen 2020 YÖKDİL tamamlandı

YÖKDİL sonucu ne zaman açıklanır? Ertelenen 2020 YÖKDİL tamamlandı

Salgın tedbirleri kapsamında ertelenen 2020 YÖKDİL oturumu hafta sonu yapıldı. Sınav, 41 ilde 47 sınav merkezinde 10.15'te başladı. Sınavda adaylara 80 soru için 180 dakika süre verildi. Şimdi ise sınav sonuç tarihi merak konusu oldu. Peki, YÖKDİL sonucu ne zaman açıklanır?

3.03.2021Gündem
SPK Bilişim Uzman Yardımcısı alacak İşte başvuru şartları

SPK 'Bilişim Uzman Yardımcısı' alacak! İşte başvuru şartları

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Bilişim Uzman Yardımcısı kadrosu için 10-11 Nisan tarihlerinde yazılı sınav yapacak. Alınacak personeller kurumun, İstanbul temsilciliğinde görevlendirilmek üzere istihdam edilecek. Peki, SPK 'Bilişim Uzman Yardımcısı' alımı başvuru şartları neler?

3.03.2021Gündem
Suudi Veliaht Prens hakkında suç duyurusu

Suudi Veliaht Prens hakkında suç duyurusu

Merkezi Paris’te olan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Almanya Başsavcılığı’na Cemal Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı olarak insanlığa karşı suç işledikleri iddiasıyla Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman (MBS) ve diğer üst düzey Suudi Arabistanlı yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

3.03.2021Dünya
YDS ne zaman İşte 2021 YDS başvuru ve sınav tarihleri

YDS ne zaman? İşte 2021 YDS başvuru ve sınav tarihleri

ÖSYM tarafından bu yıl iki defa düzenlenecek olan YDS için bekleyiş devam ediyor. Sınav başvurularını bekleyen adaylar, bir yandan hazırlıklarını sürdürürken bir taraftan da 2021 YDS takvimini sorguluyor. Peki, 2021 YDS ne zaman?

2.03.2021Gündem
Global Veliler Derneği’ne sekizinci kez ödül

Global Veliler Derneği’ne sekizinci kez ödül

Almanya’nın Nürnberg kentinde 2004 yılında kurulan ve her sene 100 öğrenciye farklı dallarda eğitim veren Global Veliler Derneği, dil, din, ırk ayırımı yapmadan uyuma yaptığı katkı nedeniyle İnterkültüreller Preis İntegrationsrates der Stadt Nürnberg adı verilen Uyum Meclisi’nin ödülüne layık görüldü.

2.03.2021Avrupa
Salgın tedbirleri kapsamında ertelenen YÖKDİL yapıldı

Salgın tedbirleri kapsamında ertelenen YÖKDİL yapıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), COVID-19 tedbirleri kapsamında 2021'e ertelenen Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL/2) gerçekleştirildi.

28.02.2021Eğitim
YÖKDİL sınavı saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek 2021 YÖKDİL sınav süresi ve dakikası hakkında bilgiler

YÖKDİL sınavı saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek? 2021 YÖKDİL sınav süresi ve dakikası hakkında bilgiler

YÖKDİL sınavı saati sınava kısa süre kala adayların odaklandığı konulardan oldu. ÖSYM tarafından organize edilecek olan söz konusu sınavda adaylara 80 soru için 180 dakika süre verilecek. Adaylara, İngilizcede fen bilimleri, sağlık bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde sadece sosyal bilimler alanında sorular yönetilecek. Peki, YÖKDİL sınavı saat kaçta başlayacak ve kaçta bitecek? İşte YÖKDİL sınavı ilgili ayrıntılı bilgiler.

27.02.2021Gündem
15 yaşındaki Nehir, Almanya’nın saygın müzik okuluna kabul edildi

15 yaşındaki Nehir, Almanya’nın saygın müzik okuluna kabul edildi

Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) Müzik Akademisi Piyano Bölümü Öğrencisi Nehir Özzengin, Almanya’nın saygın okullarından Karlsruhe Müzik Üniversitesi’nin kabul sınavlarında tam puan alarak, derece ile üniversitenin piyano bölümü öğrencisi olmaya hak kazandı. Sınav jürisindeki profesörler tarafından ‘sıra dışı bir yetenek’ olarak nitelendirilen 15 yaşındaki Nehir, tüm dünyada çok az genç yeteneğin ulaşabileceği bir başarıya imza attı.

27.02.2021Avrupa
Ertelenen YÖKDİL pazar günü yapılacak

Ertelenen YÖKDİL pazar günü yapılacak

Sınav, 41 ilde 47 sınav merkezinde saat 10.15'te başlayacak. Sınavda adaylara 80 soru için 180 dakika süre verilecek. Adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

27.02.2021Eğitim
YÖKDİL geç başvurusu ne zaman 2021-YÖKDİL/1 geç başvuru tarihi belli oldu

YÖKDİL geç başvurusu ne zaman? 2021-YÖKDİL/1 geç başvuru tarihi belli oldu

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) hakkında araştırmalar hız kazandı. Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde fen, sağlık ve sosyal bilimler alanlarında uygulanan YÖKDİL'in, 2021 etapları için tarihler sorgulanıyor. Peki, YÖKDİL geç başvurusu ne zaman?

25.02.2021Gündem
Dünyanın En Zeki İnsanı Kimdir Dünyanın En Zeki İnsanları Ve İsimler

Dünyanın En Zeki İnsanı Kimdir? Dünyanın En Zeki İnsanları Ve İsimler

Dünyanın en zeki insanı çok merak edilen konular arasında bulunuyor. Zeka seviyesini belirlemek için yapılan IQ testleriyle, en yüksek seviyede olan kişi merak konusu haline geliyor. Dünyanın en zeki insanı kimdir? Dünyanın en zeki insanları ve isimleri hakkında bilgileri derledik.

25.02.2021 Araştırma
Imperial College: Türkleri önemsiyoruz

Imperial College: Türkleri önemsiyoruz

Dünyanın ilk 10 üniversitesi arasında yer alan Imperial College ve Eczacıbaşı Topluluğu işbirliğiyle Türkiye’de inovasyonun geleceğinin konuşulduğu bir online etkinlik düzenlendi. Üniversitenin rektörü Alice Gast, mezunlara konuşma yaptı.

25.02.2021Eğitim
Sabahattin Ali doğum gününde kitaplarından alıntılarla anılıyor - İşte Sabahattin Ali sözleri

Sabahattin Ali doğum gününde kitaplarından alıntılarla anılıyor - İşte Sabahattin Ali sözleri

Kırklareli'nin Sazara mevkiinde 71 yıl önce faili meçhul bir cinayette yaşamını yitiren yazar-şair Sabahattin Ali, doğum gününde unutulmadı. Sabahattin Ali doğum gününde kitaplarından alıntılarla anılıyor. Sabahattin Ali’nin hayatı ve en çok paylaşılan sözlerinden derlemeler…

25.02.2021Hayat
YÖKDİL geç başvurusu ne zaman 2021-YÖKDİL/1 geç başvuru tarihi belli oldu

YÖKDİL geç başvurusu ne zaman? 2021-YÖKDİL/1 geç başvuru tarihi belli oldu

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) hakkında araştırmalar hız kazandı. Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde fen, sağlık ve sosyal bilimler alanlarında uygulanan YÖKDİL'in, 2021 etapları için tarihler sorgulanıyor. Peki, YÖKDİL geç başvurusu ne zaman?

24.02.2021Gündem
SunExpress’ten 2021 yazına 8 yeni destinasyon

SunExpress’ten 2021 yazına 8 yeni destinasyon

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2021 yaz sezonunda Almanya, Avusturya ve İsviçre’den Türkiye’ye sekiz yeni uçuş bağlantısı sunmaya başlayacağını duyurdu.

24.02.2021Avrupa
İslam din dersi, Bavyera’da seçmeli ders oluyor

İslam din dersi, Bavyera’da seçmeli ders oluyor

Almanya’nın Bavyera eyaletinde eğitim ve öğretim yasasında değişikliğe giden hükümet, İslam din dersini zorunlu seçmeli dersler kapsamına aldı.

24.02.2021Avrupa
Alman Alfabesi Nedir, Kaç Harf Ve Özellikleri Nelerdir Almanca Alfabe Harfleri Yazılışı, Okunuşu Ve Sırası

Alman Alfabesi Nedir, Kaç Harf Ve Özellikleri Nelerdir? Almanca Alfabe Harfleri Yazılışı, Okunuşu Ve Sırası

Alman alfabesi, Almanca dilinin yazımı için kullanılmakta olan bir alfabe olma özelliğine sahiptir. Almaca yazımı için kullanılmaktadır. Alman alfabesi hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler olabilmektedir. Alman alfabesi nedir, kaç harf ve özellikleri nelerdir? Almanca alfabe harfleri yazılışı, okunuşu ve sırası nasıldır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

23.02.2021Araştırma
İspanyol Alfabesi Nedir, Kaç Harf Ve Özellikleri Nelerdir İspanyolca Alfabe Harfleri Yazılışı, Okunuşu Ve Sırası

İspanyol Alfabesi Nedir, Kaç Harf Ve Özellikleri Nelerdir? İspanyolca Alfabe Harfleri Yazılışı, Okunuşu Ve Sırası

İspanyolca, İngilizce ve Almancadan sonra dünya genelinde en çok konuşulan Avrupa dillerinin başında geliyor. Batı Avrupa dışında birçok Güney Amerika ülkesinin resmi dili İspanyolcadır. İspanyol alfabesinin özellikleri nelerdir? Harfleri nasıl yazılır ve okunur? Merak edilen tüm soruları detaylı bir şekilde derledik.

23.02.2021Araştırma
İbiza Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir İbiza Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

İbiza Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? İbiza Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

İbiza Adası, İspanya'ya bağlı olan takım adalar içerisinde yer alır. Burada eğlence hayatı oldukça gelişmiştir. Birbirinden güzel plajları ve alışveriş alanları ile de en çok tercih edilen turistik alanlardan biri olmuştur. İbiza adası nerede ve nasıl gidilir? İşte İbiza Adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler.

22.02.2021Seyahat
Blizzard Arcade Koleksiyonu, Blizzard Entertainmentın temelini atan oyunları geri getiriyor

Blizzard Arcade Koleksiyonu, Blizzard Entertainment'ın temelini atan oyunları geri getiriyor

Bundan 30 yıl önce, bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda oyun geliştiricisinin kurduğu yeni bir oyun stüdyosu, kurucularının oynamayı sevdiği oyunları yapmak üzere işe koyuldu. Stüdyonun ilk yapıtlarından bazıları The Lost Vikings, Rock N Roll Racin ve Blackthorne'du. Çok iyi eleştiriler alan bu oyunlar, kısa süre içinde Blizzard Entertainment'a dönüşecek firmanın erken dönem tasarım prensiplerini yansıtıyordu. Blizzard bugün çok sevilen klasik oyunlarının güncellenmiş, Windows® PC, Nintendo Switch™, PlayStation®4 ve Xbox One uyumlu (ayrıca geriye dönük uyumluluk sayesinde PlayStation®5 ve Xbox Series X|S'te de oynanabilen) dijital sürümlerini içeren Blizzard Arcade Koleksiyonu'nu duyurmaktan büyük gurur duyuyor.

21.02.2021eSpor
YKS’de en çok merak edilenleri ÖSYM yanıtladı

YKS’de en çok merak edilenleri ÖSYM yanıtladı

ÖSYM, internet sitesinde 2021-YKS 'Sıkça Sorulan Sorular'ı yayımladı. Toplamda 86 sorunun yanıtı yer alıyor.

19.02.2021Eğitim
2021-YÖKDİL/1 geç başvurusu ne zaman İşte 2021 YÖKDİL sınav takvimi

2021-YÖKDİL/1 geç başvurusu ne zaman? İşte 2021 YÖKDİL sınav takvimi

2021 YÖKDİL sınavı, yabancı dil puanını belgelemek isteyen adaylar tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Söz konusu sınava katılım planlayan vatandaşlar, geç başvuru tarihi için araştırmalarına hız verdi. Peki, YÖKDİL geç başvurusu ne zaman?

18.02.2021Gündem
İntikam meleği

İntikam meleği

Avusturyalı yazar Bernhard Aichner’ın “Ölülerin Kadını” üçlemesinin ilk kitabı olan “Ölüme Eş” gerilimli bir aşk hikayesi; ölüm meleğine dönüşen bir kadının hakikat ve intikam arayışı...

16.02.2021Kitap Sanat
Alman çiftin, Demre’de deniz keyfi

Alman çiftin, Demre’de deniz keyfi

Kovid-19 salgınından kaçarak karavanlarıyla Türkiye turuna çıkan Alman Küger çifti, yolculuklarının Antalya Demre durağında kış ortasında denize girip eğlendi.

13.02.2021Avrupa
YÖKDİL sınavı ne zaman İşte 2021 sınav ve başvuru takvimi

YÖKDİL sınavı ne zaman? İşte 2021 sınav ve başvuru takvimi

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) hakkında araştırmalar sene başından itibaren hız kazandı. Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde fen, sağlık ve sosyal bilimler alanlarında uygulanan YÖKDİL'in, 2021 etapları için tarihler sorgulanıyor. Peki, YÖKDİL sınavı ne zaman?

12.02.2021Gündem

Yazar Sonuçları

İYİ Parti millet ittifakında mı kalacak, üçüncü ittifak mı kuracak?

2023 seçimlerine dönük çeşitli senaryolar tartışılıyor. Bunun başında da ittifaklar geliyor.

16.03.2021

Almanya'da Türk yakın tarihi

Yeni Almanya’nın lüzumsuz bir saldırganlığı var; o da modern tarihimiz konusunda. Halka yönelik çıkan Taschen-Lexikon’da “Völkermord” (soykırım) maddesinde 20. yüzyıldan örnek olarak 1915 jenositi(?) “Türklerin eseri” diye belirtiliyor ama Holokost denen iğrenç olay sadece Nazi Partisi’nin antisemit gruplarına mal ediliyor. El insaf! Türkiye’yi 20. yüzyıl için ayrı bir facia ve katliam tarihinin ülkesi, Türkleri de bunu yaratan insanlar olarak çizmek bir acayip ahlak düşkünlüğüdür.

14.03.2021

Feriştah Leydiler

Dünya Kadınlar Günü yaklaşıyor ama anlamını ne kadar biliyoruz acaba?

5.03.2021

Yanlış bir misilleme

Bize göre YÖK uygulaması mümkün olmayan ve aynı zamanda hukukun genel bir kurumuna, yani ahde vefa ve akit kurallarına aykırı bir karar aldı. Şu anda Galatasaray Üniversitesi’ne gelen Fransız profesörlere Türkçe öğrenmeleri zorunluluğu konuyor (B2 grubu), aksi takdirde görev yapamayacaklarmış.

21.02.2021