EKSTRA
MENÜ

Almanca

Almanca ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Almanca haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 10.210 Almanca haberi bulunmuştur.

Almanca Haberleri

Üniversitelerin dijital kütüphaneleri evdeki okurlarla buluşuyor

Üniversitelerin dijital kütüphaneleri evdeki okurlarla buluşuyor

Her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına yurt genelinde ve yurtdışında birçok üniversite, oluşturdukları dijital kütüphaneleri evde kalan okurların beğenisine sunuyor.

4.04.2020Eğitim
Dünyanın en büyük çocuk kütüphane ve müzeleri

Dünyanın en büyük çocuk kütüphane ve müzeleri

30 Mart-5 Nisan’ı ‘Kütüphaneler Haftası’ olarak kutluyoruz. Oğlumla farklı yerlere yaptığımız seyahatlerde onu mutlaka kütüphanelere, kitap müzelerine ve çocuk kitapçılarına da götürüyorum. Bizimle bir kütüphane turuna çıkmayı ister misiniz?

Sylvia Plath kimdir Sylvia Plath: Dram ve acı dolu bir hayat

Sylvia Plath kimdir? Sylvia Plath: Dram ve acı dolu bir hayat

Trajik yaşamı ve intiharıyla tanınan Sylvia Plath, aynı zamanda yarı otobiyografik bir roman olan ve depresyonu üzerine ayrıntılı bilgiler veren Sırça Fanus kitabının yazarı olarak bilinir. Anne Sexton ile birlikte, Sylvia Plath gizdökümcü şiirin önemli isimlerinden biridir. Sylvia Plath'in buhranlı yaşamı, intihar girişimleri ve trajik hayatını anlatan şiirleri ile geçmiştir. İşte, Sylvia Plath'in hayatına dair kısa bir özet...

3.04.2020Gündem
Bavyera İçişleri Bakanı’ndan, Türk toplumuna teşekkür mektubu

Bavyera İçişleri Bakanı’ndan, Türk toplumuna teşekkür mektubu

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann, bugün Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu Başkanı Bülent Bayraktar’a bir mektup göndererek derneğin, koronavirüs pandemisine karşı mücadelede Almanca ve Türkçe yaptığı çalışmaları övdü.

3.04.2020Avrupa
Avusturya’nın kamu TV’sinde ilk kez Müslümanlar için dini program

Avusturya’nın kamu TV’sinde ilk kez Müslümanlar için dini program

Avusturya’da alınan önlemler kapsamında cami ve ibadethanelerin kapalı olması nedeniyle ülkenin kamu yayıncı kuruluşu Avusturya Radyo ve Televizyonu’nda (ORF) ilk defa Müslümanlara yönelik dini içerikli program yayımlandı. İmam ve Öğretim Görevlisi Ramazan Demir: “Çekimler esnasında, programın yapım sorumlusu, ezan ve Kur’an-ı Kerim tilavetinden çok etkilendiğini söyledi. Ayrıca bana ‘dininizde o kadar çok güzel şey var ki çoğu insanın bunlardan haberi yok’ dedi”

30.03.2020Avrupa
Çocuklara hayat becerisi kazandırmalıyız

Çocuklara hayat becerisi kazandırmalıyız

Sema Kızılkaya, uzun yıllar farklı ülkelerde yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde önce anaokulu açtı. Daha sonra Çamlıca’da hem uluslararası, hem de ulusal bir okul kurdu.

30.03.2020Eğitim
Babasını şiirleriyle yaşatıyor

Babasını şiirleriyle yaşatıyor

Haftalardır koronavirüsle yatıp koronavirüsle kalkıyoruz. Ruhumuz da, içimiz de karardı. İşte bu yüzden bugün ‘renkli’ bir şeyler yazmak istedim.

30.03.2020Avrupa
2 haftada 5 yıllık hizmeti verdi

2 haftada 5 yıllık hizmeti verdi

Ev temizliği gibi hizmetleri tüketicilerle buluşturan Armut.com, Türkiye’deki ilk açıklanan koronavirüs vakasından sonra dezenfeksiyon hizmetlerinde yüzde 866 artış yaşadı. Armut’un kurucusu Türkiye’nin başarılı kadın girişimcilerinden Başak Değim Taşpınar, “5 yılda verdiğimiz dezenfeksiyon hizmetinden fazlasını mart ayında Armut.com’la çalışan 300 şirketle verdik. Evde oturan öğrenciler özel derslere yönelirken, yetişkinler de hobi derslerine ve psikolog desteğine, terapilere başvuruyor” dedi.

28.03.2020Ekonomi
Hangi online hobi çocuğunuza göre

Hangi online hobi çocuğunuza göre?

Koronavirüs nedeniyle milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim almaya başladı. Aileler dersten arta kalan zamanlarda çocuklarının sıkılmaması için çeşitli aktivitelere de yönelmesini istiyor. Peki, bu aktiviteler neler olabilir? Çocuklar evde bulundukları süre içerisinde hangi online hobilere yönelebilirler? Sizler için araştırdık.

25.03.2020Evdehayat
Zabıtadan 5 dilde virüs uyarısı

Zabıtadan 5 dilde virüs uyarısı

ANTALYA'NIN Konyaaltı ilçesinde, Türkiye'yi ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle pazar yerlerinde ve kent merkezinde 5 dilde koronavirüs uyarısı yapıldı.

25.03.2020Gündem
Almanya’da Türkçe sokağa çıkma anonsu

Almanya’da Türkçe sokağa çıkma anonsu!

Almanya’da koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Halkı uyarmak için resmi araçlarla Almanca anonsların yanı sıra Türkçe anonslar da yapıldı.

23.03.2020Avrupa
Kaan Ayhan ve Kenan Karaman, Sporcu Vizesinde anılarını anlattılar

Kaan Ayhan ve Kenan Karaman, Sporcu Vizesi'nde anılarını anlattılar

Yurt dışında spor hayatlarını sürdüren sporcularımızın yaşadıkları ülke ve şehirdeki günlük yaşantılarını samimi bir format ile ekranlara taşıyan Siyamend Kaçmaz, bu hafta EURO 2020 elemelerinde gurubumuzdaki en güçlü takımlardan Fransa’ya karşı hem Türkiye hem de Paris’teki maçta gol atma becerisi gösteren ve herkesin “Fransa’ya gol atan çocuk” olarak tanıdığı Kaan Ayhan ve evlendiği gün davetlileri düğünden yolladıktan sonra milli takım kampına katılan Kenan Karaman oldu.

22.03.2020Futbol
Çocuklara Janosch’tan hikayeler okuyor

Çocuklara Janosch’tan hikayeler okuyor!

Almanya doğumlu gazeteci ve televizyon sunucusu Damla Hekimoğlu, korona krizinde çocuklar için harika bir fikir geliştirdi. Damla Hekimoğlu her gün saat 10.30’da YouTube kanalından çocuklara Janosch’tan hikayeler okuyor.

22.03.2020Avrupa
Burcu Biricik: Maceracı bir ruhum var

Burcu Biricik: Maceracı bir ruhum var

Burcu Biricik, doğal güzelliğiyle adından söz ettiren oyunculardan. Birçok farklı dizi ve film projesinde rol alan oyuncu, şu sıralar nadasta olduğunu ve dinlendiğini belirtiyor. MAG dergisine kapak olan Biricik, “Maceracı bir ruhum var. Daha yaşım gençken farklı karakterlerde oynamak istiyorum” diyor.

22.03.2020Magazin
İlkay Gündoğan, corona virüs için konuştu: Çok özlüyorum...

İlkay Gündoğan, corona virüs için konuştu: 'Çok özlüyorum...'

Manchester City'nin Türk asıllı Alman futbolcusu İlkay Gündoğan, corona virüs hakkında konuştu ve futbolu çok özlediğini belirtti.

19.03.2020Futbol
Google Translate artık sesi de tercüme edebiliyor

Google Translate artık sesi de tercüme edebiliyor

Google'ın popüler uygulamalarından biri olan Google Translate, uzun zamandır beklenen bir özelliği nihayet kullanıma sunuyor. Kullanıcılar, artık ses kaydı bırakarak da konuşmaları tercüme ettirebilecek ve tercüme edilen metni ekranda görebilecek. Peki hangi diller destekleniyor?

18.03.2020Teknoloji
Meryem Uzerliden çok konuşulacak açıklamalar: Yerlerin dibine kadar indim

Meryem Uzerli'den çok konuşulacak açıklamalar: Yerlerin dibine kadar indim

Dokuz yıl önce oynadığı bir diziyle hayatımıza bomba gibi düştü. Yeteneği ve güzelliği kadar özel hayatıyla da hep gündem oldu. Şimdi geçmişe bakınca yaşadıklarını “Ne kadar ağır dönemler geçirmiş olsam da yaşadıklarımın tümü beni bu noktaya getirdi. Verdiğim kötü kararların içinden bile iyi şeyler çıkarmayı bildim” diye anlatıyor. Bir ayağı Berlin, bir ayağı Türkiye’de olan Meryem Uzerli’yle üç günlük İstanbul ziyareti sırasında buluştuk. Yakında vizyona girecek filmi ‘Kovan’dan yola çıkıp Berlin’deki hayatına, geçmiş hatalarına ve gelecek hayallerine uzandık.

15.03.2020Hürriyet Pazar
Geride kalanlar

Geride kalanlar

Mültecilerin Avrupa’ya geçişlerine engel olunmayacağının açıklandığı gün binlerce göçmenle birlikte fotomuhabirleri de sınıra akın etti. Onlardan biri de Hürriyet fotomuhabiri Murat Şaka’ydı. Şaka, tel örgülerin söküldüğü, kapıların zorlandığı, gaz bombalarının atıldığı ve silahların patladığı günlerde sınırın ötesine geçmek için her şeyi göze alanların arkalarında bıraktıklarının kaydını tuttu.

15.03.2020Hürriyet Pazar
Siz kendinizi yabancı hissediyor musunuz

Siz kendinizi yabancı hissediyor musunuz?

Daha önceki yazılarımdan birinde, Leipzig Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanların yüzde 80’inin ülkede yaşayan Müslüman sayısının fazlalığı yüzünden, kendilerini, kendi ülkelerinde yabancı hissettiklerine yer vermiştim. Tabii, “Nasıl olur da 83 milyon nüfuslu Almanya’da, Almanlar ülkede yaşayan 4.5-4.7 milyon Müslüman yüzünden kendilerini kendi ülkelerinde yabancı hisseder?” diye de sormuştum.

14.03.2020Avrupa
Koronavirüs sosyal medyayı da kasıp kavuruyor

Koronavirüs sosyal medyayı da kasıp kavuruyor

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs dalgası, milyonlarca insanın gündeminde ilk sıradaki yerini koruyor. Haliyle büyük bir kitle, sosyal medya üzerinden koronavirüs hakkında içerikler paylaşıyor, düşüncelerini yazıyor.

13.03.2020Teknoloji
Berlin’de otobüs şoförlerine korona önlemi

Berlin’de otobüs şoförlerine korona önlemi

Dünya genelinde hızla yayılan koronavirüs nedeniyle ülkeler çeşitli önlemler alıyor. İtalya, ülke genelinde karantina ilan ederken Almanya’nın başkenti Berlin’de farklı bir karar alındı.

12.03.2020Avrupa
Tuba Vural Çokal kimdir kaç yaşında ve nereli

Tuba Vural Çokal kimdir kaç yaşında ve nereli?

Tuba Vural Çokal, son günlerde yaşanan siyasi gelişmeler dolayısıyla araştırılan isimler arasında yer almaya başladı. Siyasi hayatının yanı sıra tıp alanında da kariyerini devam ettiren Tuba Vural Çokal, Göz Hastalıkları ve fizyoloji alanlarında uzmanlığa sahiptir. Peki, Tuba Vural Çokal kimdir? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

12.03.2020Gündem
Çağrı merkezi sektörünün sağladığı istihdam 115 bin kişiye ulaştı

Çağrı merkezi sektörünün sağladığı istihdam 115 bin kişiye ulaştı

Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rengin Ağılönü, çağrı merkezi sektörünün pazar büyüklüğünün ise, önceki yıla göre yüzde 21 büyüme ile 7,5 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı.

11.03.2020Teknoloji
Ece Mumay’dan yeni şarkı “Senden Sonra”

Ece Mumay’dan yeni şarkı “Senden Sonra”

Ece Mumay, söz ve müziği kendisine ait yeni parçası “Senden Sonra”yı, verdiği bir davetle müzikseverlerle buluşturdu.

9.03.2020Keyif
Frankfurt’ta Türk tiyatrosu günleri başlıyor

Frankfurt’ta Türk tiyatrosu günleri başlıyor

Her yıl Türkiye’den çeşitli tiyatroların büyük oyunlarını Frankfurt ve çevresindeki tiyatroseverlerle buluşturan ‘Türk Tiyatro Festivali’ 20 Mart Cuma günü başlıyor. Festival kapsamında Frankfurt ve Rüsselsheim’daki üç tiyatroda ikisi çocuklar için olmak üzere sekiz oyun sahnelenecek. Başta Haldun Dormen olmak üzere Türk tiyatrosunun önde gelen isimleri de festival günlerinde Frankfurt’ta olacak.

8.03.2020Avrupa
Türklere yönelik ilk ırkçı cinayet

Türklere yönelik ilk ırkçı cinayet

Türklere yönelik ilk ırkçı saldırı tarihi 1 Ocak 1981’e uzanıyor. İlk kurban ise Seydi Battal Koparan. 1969 yılında Almanya’ya gelen Seydi Battal Koparan, 5 çocuğu ve eşiyle Baden Württemberg Eyaleti’nin Ludwigsburg kentine bağlı Gündelsbach’ta yaşıyordu. 45 yaşındaki Koparan, 1980’i 1981’e bağlayan yılbaşı gecesi eve dönmeyen engelli oğlunu aramaya çıktı.

8.03.2020Avrupa
‘Sınırları değil, insanları koruyun’

‘Sınırları değil, insanları koruyun’

Almanyanın Kuzey Ren-Vestfalya (NRV) Eyaleti’nin başkenti Düsseldorf’ta, Yunanistan sınırında bekleyen mültecilere destek amaçlı yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ve mültecilere karşı tavrı ile dikkati çeken Almanya İçişleri Bakanlığı’na çağrı yapıldı.

5.03.2020Avrupa
YKS (TYT, AYT, YDT) nedir YKS oturumları ne zaman

YKS (TYT, AYT, YDT) nedir? YKS oturumları ne zaman?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları için gerekli işlemler için son viraja girildi. Üniversitelerde önlisans ya da lisans eğitimi almak isteyen adayları ilgilendiren sınav 3 oturum halinde uygulanacak. Veliler ve öğrenciler ise Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) sınavlarının ne olduğunu merak ediyor. Peki, TYT nedir? İşte yanıtı.

2.03.2020Eğitim
Göçmen tarifesi: Aksaray - Edirne 1500 TL

Göçmen tarifesi: Aksaray - Edirne 1500 TL

Sınır kapılarının açılmasıyla Türkiye’nin dört bir yanındaki göçmenler Edirne’ye ulaşabilmek için ilk durakları olan İstanbul’a geldi. Göçmen akını fırsatçılara gün doğurdu. Minibüs, otobüs ve taksi sahipleri fahiş fiyatlarla göçmenleri Edirne’ye götürmeye çalışıyor. Şoförlerin “Avrupa, Avrupa” diye bağırıp müşteri beklediği Vatan Caddesi’nde, Edirne’ye kadar 4 bin dolar alan da var, 100 liraya yolcu bekleyen de.

2.03.2020Gündem
YÖKDİL saat kaçta bitecek YÖKDİL sınavı kaç dakika

YÖKDİL saat kaçta bitecek? YÖKDİL sınavı kaç dakika?

Fen bilimleri, sağlık bilimleri, sosyal bilimler alanlarında İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde organize dilen YÖKDİL sınavı bugün yapılıyor. YÖKDİL’de adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden sınav puanları hesaplanacak. Peki, YÖKDİL saat kaçta bitecek? YÖKDİL sınavı kaç dakika sürecek?

1.03.2020Gündem
YÖKDİL sınavı bugün saat kaçta

YÖKDİL sınavı bugün saat kaçta?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL/1) bugün gerçekleştirilecek. ÖSYM tarafından düzenlenecek olan YÖKDİL sınavı için geri sayım başladı. İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde gerçekleşecek olan YÖKDİL sınavına kısa süre kala, adaylar, söz konusu sınavın saat ve tarihine yönelik araştırmalarına hız verdi. YÖKDİL sınav giriş belgesi sorgulamaları da adayların yoğunlaştığı bir diğer konu oldu. Peki, YÖKDİL sınavı ne zaman ve saat kaçta? 2020 YÖKDİL sınav giriş yerleri nasıl sorgulanır? İşte, 2020 YÖKDİL sınavı saati ve sınav giriş belgeleriyle ilgili detaylar.

1.03.2020Gündem
YÖKDİL sınavı ne zaman ve saat kaçta 2020 YÖKDİL sınav giriş yeri sorgulama

YÖKDİL sınavı ne zaman ve saat kaçta? 2020 YÖKDİL sınav giriş yeri sorgulama

ÖSYM tarafından düzenlenecek olan YÖKDİL sınavı için geri sayım başladı. İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde gerçekleşecek olan YÖKDİL sınavına kısa süre kala, adaylar, söz konusu sınavın saat ve tarihine yönelik araştırmalarına hız verdi. YÖKDİL sınav giriş belgesi sorgulamaları da adayların yoğunlaştığı bir diğer konu oldu. Peki, YÖKDİL sınavı ne zaman ve saat kaçta? 2020 YÖKDİL sınav giriş yerleri nasıl sorgulanır? İşte, 2020 YÖKDİL sınavı saati ve sınav giriş belgeleriyle ilgili detaylar.

28.02.2020Gündem
Kapılar 1 Mart’ta açılıyor

Kapılar 1 Mart’ta açılıyor

Almanya’da hükümetin, giderek büyüyen iş gücü açığını kapatmak amacıyla çıkardığı yasa 1 Mart’ta yürürlüğe giriyor. Yasayla, istenen şartları yerine getirenler iş aramak için Almanya’ya gelebilecek, AB üyesi ülkelerle birlikte üçüncü ülkelerden de iş gücü sağlanacak.

28.02.2020Avrupa
Göbeklitepe’de bulunan bira mı, keşkek mi

Göbeklitepe’de bulunan bira mı, keşkek mi?

Berlin Büyükelçiliği’de düzenlenen ‘Anadolu’da Yerleşikliğin Kökeni ve Göbeklitepe’ konulu konferans büyük ilgi gördü. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı konferansta konuşan Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Göbeklitepe Bilim Danışma ve Eşgüdüm Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, Göbeklitepe ve çevresinde uygarlık tarihinin önemli kırılmalarının izlerinin görüldüğünü söyledi.

27.02.2020Avrupa
Mental ne demek Mental nedir Mental TDK kelime anlamı

Mental ne demek? Mental nedir? Mental TDK kelime anlamı

Mental sözcüğü, özellikle tıp alanında kullanılan bir terimdir.Dilimize İngilizceden geçen mental sözcüğü, aynı zamanda birçok dilde de kullanılmaktadır. Bu sözcük 'zihinsel' anlamına gelmektedir. Zihin ve akıl ile ilgili faaliyetler mental sözcüğü ile ifade edilmektedir. Bu sözcüğü doğru şekilde kullanmak adına sözcüğü daha yakından incelemek gerekecektir. Mental kelimesine ait tüm detayları sizler için hazırladık.

26.02.2020Gündem
Sabahattin Ali kimdir En çok beğeni alan Sabahattin Ali sözleri

Sabahattin Ali kimdir? En çok beğeni alan Sabahattin Ali sözleri

41 yıl süren hayatında yazdığı öyküler, romanlar ve şiirlerle Türkiye'de edebiyatın en büyük seslerinden biri olan Sabahattin Ali, doğum gününde unutulmadı. Cinayete kurban giden Sabahattin Ali, sosyal medyada kitaplarından alıntılarla anılıyor. İşte Sabahattin Ali hakkında az bilinenler ve en çok beğeni alan sözlerden derlemeler…

25.02.2020Hayat
‘Para kazanmak için kitap yazmadım’

‘Para kazanmak için kitap yazmadım’

Duisburg’un Hochfeld semtindeki Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, eğitimci roman yazarı Hasan Kayıhan romanlarının öykülerini anlattı. ‘Yoklar’, ‘Zincir’, ‘Uyanmak’, ‘Acı Su’, ‘Gurbet Ölümleri’, ‘Köln’de Bir Kız’, ‘Beyler Aman’, ‘Dönüş’, ‘Sultan ve Bir Aşk’, ‘Bir Kurşun ve Ötesi’ gibi kitaplarından bazılarının yazım hikayelerini okuyucularıyla paylaştı. Eserlerinin önemli bir bölümünde Avrupa’da yaşayan insanlarımızın hayat hikayelerini yansıttığını söyleyen Hasan Kayıhan, “Para kazanmak için kitap yazmadım!” dedi.

23.02.2020Avrupa
127 dâhi Türk eve dönecek

127 dâhi Türk eve dönecek

TÜBİTAK’ın ‘Yurda Dönüş Burs Programı’ kapsamında 452 araştırmacı Türkiye’ye döndü. 127 bilim insanı daha bu bahar ülkeye dönüyor. Göreve başlayan her akademisyen en az beş doktora öğrencisi yetiştirecek. Türkiye'te dönüp ülkenin önde gelen üniversitelerinde göreve başlayan akademisyenlerle görüştük; gurbetin fayda ve zorluklarını ve en çok neleri özlediklerini sorduk.

23.02.2020Hürriyet Pazar
YÖKDİL sınav giriş belgeleri yayınlandı YÖKDİL sınavı ne zaman

YÖKDİL sınav giriş belgeleri yayınlandı! YÖKDİL sınavı ne zaman?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'na (YÖKDİL/1) başvuran adayların sınava giriş belgeleri erişime açıldı. ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, adayların sınava girecekleri bina ve salonların belirlenme işlemi tamamlandı. Peki, 2020 YÖKDİL sınavı ne zaman?

21.02.2020Gündem
Frankfurt Türk Tiyatro Festivali 20 Martta

"Frankfurt Türk Tiyatro Festivali" 20 Mart'ta

Türkiye'de tiyatro izleyicisinin beğeniyle takip ettiği eserleri Almanya'daki tiyatroseverlerle buluşturacak "Frankfurt Türk Tiyatro Festivali", 20 Mart'ta başlayacak.

18.02.2020Keyif
‘Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ 20 Mart’ta başlayacak

‘Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ 20 Mart’ta başlayacak

Türkiye’de tiyatro izleyicisinin beğeniyle takip ettiği eserleri Almanya’daki tiyatroseverlerle buluşturacak ‘Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’, 20 Mart’ta başlayacak.

18.02.2020Avrupa
Tezer Özlü ölüm yıl dönümünde anılıyor – Tezer Özlü kimdir, ne zaman öldü

Tezer Özlü ölüm yıl dönümünde anılıyor – Tezer Özlü kimdir, ne zaman öldü?

'Türk Edebiyatının Nostaljik Prensesi' Tezer Özlü ölüm yıl dönümünde unutulmadı. Çocukluğundan başlayarak yaşadıklarını ve klinikte kaldığı bu dönemleri Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk kitaplarıyla tanınan Tezer Özlü vefatının 34. yılında anılıyor. Peki, Tezer Özlü kimdir, ne zaman öldü?

18.02.2020Hayat
Sevinç Kolejinin geliştirilmiş sistemiyle dünya standartlarında eğitim

Sevinç Koleji'nin geliştirilmiş sistemiyle dünya standartlarında eğitim!

34 yıllık deneyimi ve istikrarlı başarıları sayesinde markalaşmış olan Sevinç Koleji, dünyadaki yenilikleri uygulayarak uluslararası standartlarda eğitim veriyor.

18.02.2020Gündem
89 yaşında vefat etti Mirası ortada kaldı... Hayrünissa Teyzenin varisleri aranıyor

89 yaşında vefat etti! Mirası ortada kaldı... Hayrünissa Teyze'nin varisleri aranıyor

Hayatının son 16 yılını İsviçre'nin Basel şehrinde geçiren Hayrünissa Güngör Sayın 2019 yılında vefat etti. Vefatının ardından Basel Şehri Miras Dairesi, Hayrünissa Hanım'ın servetinin varislerini aramaya başladı.

16.02.2020Ekonomi
Emrah Serbes açık cezaevine geçti

Emrah Serbes açık cezaevine geçti

Trafik kazasıyla 3 kişinin ölümüne neden olup 13 yıl 4 ay hapse mahkûm edilen ve İzmir Menemen T tipi Cezaevi’ne konulan yazar-senarist Emrah Serbes, açık cezaevine geçirildi. Serbes, İzmir’deki açık cezaevinde kaldıktan sonra bir süre önce Silivri Açık Cezaevi’ne nakledildi.

16.02.2020Gündem
O Ses Türkiye Biran Ceren Dörter kimdir nereli ve kaç yaşında

O Ses Türkiye Biran Ceren Dörter kimdir nereli ve kaç yaşında?

Sergilediği performans ile dikkatleri üzerine çeken Biran Ceren Dörter, O Ses Türkiye'nin finalistleri arasında yer aldı. Hadise'nin takımında yer alan Biran Ceren Dörter, merakla araştırılmaya başlandı. Peki, O Ses Türkiye yarışmacısı Biran Ceren Dörter kimdir ve kaç yaşında? İşte, finalistler arasında yer alan Biran Ceren Dörter hakkında detaylı bilgiler

15.02.2020Televizyon

Yazar Sonuçları

Veba ve İspanyol nezlesi gibi onun da şakası yok: Koronavirüs

Tıp, karşısında aczini ifade ediyor. Ne cins özellikleri, ne faaliyet sırasındaki değişimi ne de bulaşma yolları kesinlikle tarif edilmiş değil. Çin’den başladı, Hindistan’dan çarpıcı bir haber yokken İran’da patladı, aradan Türkiye ve Yunanistan’ı geçti, patlama İtalya’da ortaya çıktı. Kuzey ülkeleri de kervana katılıyor. Rusya’daki ortaya çıkış ve gelişimden yeterince haber yok. İnsanlar çaresiz.

22.03.2020

Almanya’da Türk edebiyatı ve Türk edebiyatçıları

SÖĞÜT* dergisinde benim de çok ilgilendiğim bir konudaki yazıyı okudum: ‘Avrupa Türkleri ve Edebiyatı’.

3.03.2020

Mutfağımızda yabancı birileri var

Geçen hafta ajanslara bir haber düştü: Stockholm merkezli havayolu şirketi SAS (Scandinavian Airlines System -İskandinav Hava Yolları) tarafından kültürel etkileşime vurgu yapmak amacıyla hazırlanan reklam filmi, gelen tepkiler nedeniyle 15 saatin sonunda yayından kaldırıldı.

26.02.2020