EKSTRA
MENÜ

Ali Babacan

Ali Babacan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ali Babacan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 12.256 Ali Babacan haberi bulunmuştur.

Ali Babacan Haberleri

Piyasanın gözü yeni kabine ve ekonominin başında: Şimşek kalır mı

Piyasanın gözü yeni kabine ve ekonominin başında: Şimşek kalır mı?

Piyasanın gözü kulağı yeni başbakanın isminin açıklanması ile kabinede ekonomiden sorumlu bakanlıkların nasıl şekilleneceğinde. Mevcut bakanların değişip değişmeyeceği senaryolarında piyasaların kilitlendiği bakan ise Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek oldu. Şimşek, Ali Babacan sonrası piyasanın güvendiği bir isim olarak öne çıkmıştı.

5.05.2016Ekonomi
Kandil’in en tehlikeli mayıncısı öldürüldü

Kandil’in en tehlikeli mayıncısı öldürüldü

Muş’ta öldürülen ‘Hemgin Koçer’ kod adlı terörist Cemil Ateş’in, Kandil’in ‘en tehlikeli mayıncısı’ olduğu ortaya çıktı. Dağ kadrosunda 18 yıl görev yapan Ateş, 1 milyon lira ödüllü teröristler listesindeydi.

16.04.2016Gündem
7 ilde elektrik kesintisi

7 ilde elektrik kesintisi

Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak'ın bazı ilçelerine 13 Nisan'da elektrik verilemeyecek.

10.04.2016Ekonomi
Bir umudu İstanbul

Bir umudu İstanbul

IMF Başkanı Christine Lagarde, kadınların zirveye çıkması gerektiğinin altını çizerek, geçtiğimiz yııl İstanbul’da düzenlenen ‘G20 Merkez Bankası Başkanları Zirvesi’nden bir örnek verdi. Bu zirveden bir fotoğraf karesi paylaşan Lagarde, “İstanbul fotoğrafı bu durumu değiştirecek. Odadaki tek kadın olmanın üstesinden bu fotoğraf gelecek” dedi.

9.04.2016Ekonomi
6 ilde elektrik kesilecek

6 ilde elektrik kesilecek

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., 12 Nisan 2016 tarihinde ‘Planlı Elektrik Kesintisi Programı’ kapsamında Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Zonguldak ve Kırıkkale'de, “Planlı Bakım ve İyileştirme" çalışmaları kapsamında bazı yerlere elektrik verilemeyeceğini açıkladı.

9.04.2016Gündem
Ramsey İcra Kurulu Başkanı Doğan, son yolculuğuna uğurlandı

Ramsey İcra Kurulu Başkanı Doğan, son yolculuğuna uğurlandı 

Doğan'ın cenazesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla öğle vakti Fatih Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Yeni Topkapı Mezarlığı'nda aile kabristanında toprağa verildi.

4.04.2016Ekonomi
Bakan Avcı: Geleceğin mimarı olmaktan biraz ürkmüyor değiliz

Bakan Avcı: Geleceğin mimarı olmaktan biraz ürkmüyor değiliz

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geleceği eğitimcilerin kuracağının hep söylenen bir gerçek olduğunu hatırlatarak, “Biz eğitimciler, bize yüklenen bu 'geleceğin mimarları' sorumluluğundan da doğrusu biraz ürkmüyor değiliz. Bu metne katkıda bulunan arkadaşlarım buraya 'Geleceğin mimarları sorumluluğundan memnunuz' diye yazmışlar. Ben, biraz önceki konuşmaları dinledikten sonra 'Bundan ürkmüyor değiliz' diye düzelttim" dedi.   

2.04.2016Eğitim
Türkiye AB için önemli

Türkiye AB için önemli

TÜRKİYE’nin Davos’u olarak nitelendirilen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin akılda kalan oturumlarından biri de eski İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt’in de katıldığı ‘Yeni Dünya Düzeni ve Gelecek’ başlıklı panel oldu. Reinfeldt’in Türkiye’nin AB için önemini vurguladığı panelde, ambargolardan kurtulan İran’ın yarattığı fırsatlar da ele alındı.

27.03.2016Ekonomi
‘Prenses’i istemedi

‘Prenses’i istemedi

AK Parti’nin Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, siyasetin en renkli simalarından biri.

19.03.2016Gündem
Ali Babacan Mecliste AK Parti adına konuştu

Ali Babacan Meclis'te AK Parti adına konuştu

AK Parti adına 2016 bütçe oylamasında konuşan Ankara Milletvekili Ali Babacan, "Hukukun üstünlüğü ilkesinin tavizsiz bir şekilde uygulanması hem demokrasimizin ilerlemesi hem de ekonomimizin güçlenmesi için elzemdir." açıklamasında bulundu.

10.03.2016Ekonomi
Kalbimize gömdük

Kalbimize gömdük

Türkiye, Ankara’da şehit olan 28 kişiyi gözyaşlarıyla uğurladı. Ankara Kocatepe Camisi’nde devlet ve hükümet yetkililerinin de katıldığı 8 şehide veda töreninde Sedat Durğun’un kızı Şimal, “Babacığım her gece rüyama gel. Gittiğin yerde çok mutlu ol” diye dua etti. Yıldız Demirtaş’ın, annesini kaybettikten sonra en büyük korkusu çocuklarını öksüz bırakmaktı. Demirtaş, annesinin mezarının üstüne defnedildi...

19.02.2016Gündem
Şimşek, işadamlarından tam not aldı Babacan’ı aratmadı

Şimşek, işadamlarından tam not aldı Babacan’ı aratmadı

UZUN zamandır ekonomi yönetiminde yer alan ve ilk kez Başbakan Yardımcısı olarak TÜSİAD genel kuruluna katılan Mehmet Şimşek, işadamlarından tam not aldı.

12.02.2016Ekonomi
Davutoğlu tezkere geçmesin istiyordu

Davutoğlu tezkere geçmesin istiyordu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1 Mart 2003’de Irak tezkeresine karşı çıkan partili arkadaşlarına yönelik eleştirisinin yankıları sürerken, tezkereyi Meclis’e sevk eden 58. hükümetin Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, dönemin Başbakanı Abdullah Gül’ün danışmanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘tezkerenin geçmemesini istediğini’ söyledi.

10.02.2016Gündem
1 Mart mesajının adresi

1 Mart mesajının adresi

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Latin Amerika gezisinden dönerken, 1 Mart 2003 günü Irak tezkeresinin reddedilmesini ve tezkereye ‘karşı olanları’ eleştirdi.

7.02.2016Gündem
Selam Tevhidde kumpas davası başladı

'Selam Tevhid'de kumpas' davası başladı

'Selam Tevhid'de kumpas' davasının ilk duruşmasında, firari sanık Fethullah Gülen'in avukatlarının celse arasında reddi hakim talebinde bulundukları ve bu talebin diğer taleplerle birlikte değerlendirileceği belirtildi.

1.02.2016Gündem
Babacan sahnede

Babacan sahnede

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun İngiltere ziyaretinde sürpriz bir isim dikkat çekti. Davutoğlu, dünya devlerinin karşısına kısa bir süre önce ‘ekonomi başdanışmanı’ yaptığı Ali Babacan ile çıktı.

19.01.2016Ekonomi
Ali Babacana Başbakan Yardımcısı odası verildi

Ali Babacan'a Başbakan Yardımcısı odası verildi

Ali Babacan, Türkiye ekonomisinin 2002-2015 tarihleri arasındaki 13 yılına damgasını vuran isimlerin başında gelir. Bu süre boyunca, 2007-2009 yılları arasındaki 2 yıllık Dışişleri Bakanlığı dönemi sayılmazsa, ‘ekonominin patronu’ydu.

9.01.2016Gündem
Erdem Başçı: Bize sahip çıkılmalı

Erdem Başçı: Bize sahip çıkılmalı

Görev süresinin dolmasına aylar kalan Merkez Bankası Erdem Başçı, milletvekilerine, “Görevden kaçmam” mesajı verdi. Başçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine yaptığı sunumda, görev süresinin dolduğu hatırlatılarak, “yeniden görev almak ister misiniz?” sorularına, “Yeniden görev almak isteyip istemeyeceğimi söylememem. Ama görev verilirse kaçmam” yanıtını verdi. Başçı ayrıca, "Bize herkes sahip çıkmalı çünkü Merkez Bankası bu ülkenin itibarıdır" açıklamasını da yaptı.

7.01.2016Ekonomi
Merkez Bankası hükümete mektup yazacak

Merkez Bankası hükümete mektup yazacak

Merkez Bankası 10 yıl üst üste enflasyon hedefini tutturamadı. 2015 yılı için kurumun enflasyon tahmini yüzde 5’ti fakat gerçekleşen enflasyon yüzde 8.81 oldu. Hedeflenen enflasyondaki sapmanın yüzde 2’nin üzerinde olması dolayısıyla Merkez Bankası yasa gereği hükümete hedefin neden tutturulamadığına ilişkin açık bir mektup yazacak.

4.01.2016Ekonomi
Yarım saaat

Yarım saaat

Yıllarca ekonominin direksiyonunda oturan Ali Babacan’ın ‘siyasi geleceği’ önce 7 Haziran, ardından da 1 Kasım seçimlerinde en çok konuşulan konulardan birini oluşturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni kabine pazarlıklarının en önemli konularından birini oluşturan Babacan, tüm kabine denklemlerinin dışında kalınca sade bir Ankara milletvekili olarak hayatına devam etmek zorunda kaldı.

26.12.2015Gündem
Eski TÜSİAD Başkanından önemli uyarı

Eski TÜSİAD Başkanı'ndan önemli uyarı

Sabancı Holding’in Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, seçim sonrasında siyasi istikrarın kazanılsa da halen toplumsal dinginliğin sağlanamadığına dikkat çekerek, “Toplumsal gerilim sürüyor, bu çok önemli bir risk” dedi.

14.12.2015Ekonomi
Dücane Cündioğlu: İslam dünyası ‘Ey insanlar’ deme yeteneğini yitirdi

Dücane Cündioğlu: İslam dünyası ‘Ey insanlar’ deme yeteneğini yitirdi

Bugünlerde hava kurşun gibi ağır... İslam dünyası, tarihinin en büyük krizini yaşıyor. Amerika, Müslümanları ülkeye sokup sokmamayı tartışıyor. Ortadoğu mezhep kavgasına teslim. Bir yandan Putin, Türkiye’den intikam almak için tetikte bekliyor... “3. Dünya Savaşı çıkar mı” sorusu artık gülüp geçilen bir şey değil. Ve insanlığın birlikte yaşama kültürü, yaşama sevinci yara alıyor. Bu küresel krizi derinlikli biçimde anlamak için Batı’yı da Doğu’yu da tanımak gerekiyor. Hatta iki kültürü birden içinde taşımak... Düşünür Dücane Cündioğlu’nun Büyükada’daki evindeyiz. Girişteki duvarda Kuran’dan sureler de var; Eski Yunanca ‘Akademia’ tabelası da...

12.12.2015Hayat
‘Merkez’de Çetinkaya sesleri

‘Merkez’de Çetinkaya sesleri

Merkez Bankası’nda Erdem Başçı’nın 19 Nisan 2016 tarihinde görevinin dolacak olması “Yerine kim gelecek?” sorusunu gündeme getirdi. Piyasalarda ilk konuşulan isim, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya.

10.12.2015Ekonomi
Kutsal Kompartıman dağıldı mı

Kutsal Kompartıman dağıldı mı?

Başlıktaki ifade, kabinenin üç bakanı için kullanılıyor. Hem de bu üç bakana diğer bakan arkadaşları tarafından takılmış. Bu esrarengiz tanımın ne anlama geldiğini, kimler için kullanıldığını araştırdığımızda şu tabloyla karşılaştık:

5.12.2015Gündem
Merkez Bankası ile ilgili ifade neden kalktı

Merkez Bankası ile ilgili ifade neden kalktı?

Hükümetin yeni programında daha öncekilerin aksine Merkez Bankası’nın bağımsız şekilde para politikasını belirleme ve uygulama ifadeleri yer almayınca piyasalarda tartışma başladı. Başbakan Yardımcısı Şimşek ‘Bağımsızlık sürüyor’ dedi ama ifadenin niye kalktığı açıklık kazanmadı.

26.11.2015Ekonomi
Harman kabine

Harman kabine

Türkiye’nin 64’üncü hükümeti dün kuruldu. Başbakan Davutoğlu kabineyi açıklarken, “Her bakanlık için en az 3-4 ismin bazen 5 ismin zihnimizin kulvarları içinde dolaştığını da ifade etmek isterim. Tecrübeli bakanlarımız, yeni görev üstlenecek bakanlarımızla birlikte bir harman oluşturmaya gayret ettik” dedi.

24.11.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Düşük profil

BAŞBAKAN Davutoğlu’na dürüstlük ve performans bakımından kimse toz konduramadı.

8.05.2016

Erdoğan’ın ekonomi politikalarına fren kalmayacak

22 Mayıs AKP Kurultayı’ndan sonra kurulacak hükümetin ekonomi politikaları merak ediliyor.

8.05.2016

İş dünyası da sil baştan!

TÜRKİYE’de bir süredir farklı bir siyasi kriz yaşanıyor.

7.05.2016

Merkez Bankası başkanının belirlendiği ilginç yolculuk

MERKEZ Bankası başkanlığına veda edecek olan Erdem Başçı’yı, Durmuş Yılmaz’ın başkanlığı sırasında tanımıştım.

12.04.2016

Seda Başkan, İzmir’in cesur ve güzel yüzüdür

EGİAD Başkanı Seda Kaya, Kızılay Güven Parkı’ndaki bombalı eylem sonrasında açıklamalarda bulunmuş, terörü lanetlemiş, ülkeyi yönetenleri uyarmış, gelecek nesillere bakacak yüzümüz kalmadığını ifade ederek, sorumluluklarını yerine getiremeyenlerin istifa etmesi gerektiğini belirtmişti.

2.04.2016

Dış kaynak

EKONOMİDEN sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in dünkü konuşmasından şu satırların altını çiziyorum:

4.03.2016

Merkez’e ‘yeni faiz söylemi’ne uygun biri mi

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, uzun zamandır geri durduğu faiz ile ilgili tartışmayı yeniden alevlendirdi.

28.02.2016

İki iktisatçı

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek ve CHP sözcüsü Selin Sayek Böke’den bahsediyorum.

12.02.2016

Başçı koltuğu koruyacak beklentisi

PİYASALARDA Merkez Bankası’nın politikası ve Başkan Erdem Başçı’nın tavırlarına ilişkin yorumlar tam gaz devam ediyor.

27.01.2016

Türkiye mevcut politikalarla hikâye yazamaz

BAŞBAKAN Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türkiye’nin reformları uygulaması halinde yeni bir hikaye yazabileceğini ama önkoşul olarak verdikleri sözleri tutmaları gerektiğini söylemiş.

25.01.2016

En güzel Mustafa Koç yazısı

KEŞKE diyorum Mustafa Koç arkasından yazılan bu yazıları okusaydı.

23.01.2016

Ekonomiyi rayına kadınlar sokar

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek küresel ekonominin rayına girmesinin en önemli koşulunun kapsayıcı büyüme olduğunu vurgulayarak “Bu nasıl olacak? Kadınların çalışma hayatına katılımı sağlanacak, kadın girişimciler desteklenecek” diye konuştu.

22.01.2016

Kalbi büyük, çok özel bir insanı kaybettik

MUSTAFA Koç’u bu sabah saat 09 30 ile 11.00 arasında Davos’ta Kirchner Müzesi’nde Birleşmiş Milletler’in HeForShe programı için bekliyorduk.

21.01.2016

Uçurum mu devrim mi?

Bu akşam başlayacak Davos’un teması ‘Dördüncü Sanayi Devrimi’

18.01.2016

Reform için gereken vizyonkadro ve bütünlük yok

YENİ Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, piyasaların yapacakları yapısal reformları henüz anlamadığını belirterek, önümüzdeki dönemde Türk ekonomisinin diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla olumlu ayrışacağını söylemiş.

13.12.2015

Gelenlerin gidenleri aratma ihtimali

SEÇİM kabinesini saymazsak, iki AK Parti hükümeti arasında el değiştiren bakanlıkları çıkardım.

25.11.2015

Ekonomideki yüksek risklere Rusya da eklendi

TÜRKİYE’nin bölgemizde uzun zamandır yürüttüğü tartışmalı dış politikası, sonunda Rusya krizine neden oldu.

25.11.2015

Kabinenin kilit ismi Şimşek

YENİ Hükümette en büyük sürpriz Ali Babacan’ın yokluğu olarak görülüyor.

24.11.2015

Eksiği ve fazlasıyla kabine

KOLTUK dağılımına yalnızca Erdoğan-Davutoğlu dengesinden bakmak yanıltıcı.

24.11.2015

Davutoğlu, ‘maiyette’ Başbakanlığa razı oldu

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, pazar günü yaptığı açıklamada, hükümetin açıklanmasında bir gecikme olmadığını söyleyerek “Cumhurbaşkanımız yarın Ankara’ya teşrif edecekler ve o zaman oturup konuşacağız” demişti.

24.11.2015