MENÜ

Ales

Ales ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ales haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 700 Ales haberi bulunmuştur.

Ales Haberleri

ALES ne zaman yapılacak 2019 ALES için ÖSYMden bilgiler

ALES ne zaman yapılacak? 2019 ALES için ÖSYM'den bilgiler

Akademik anlamda kariyer hedefleri bulunan vatandaşların araştırdığı ALES için geri sayım başladı. Birçok kişinin gündeminde yer alan ALES için sınav giriş yerleri ise henüz açıklanmadı. Peki, ALES ne zaman yapılacak? İşte, 2019 ALES/2 hakkında vatandaşların merakla araştırdığı bazı bilgiler

7.09.2019Gündem
Mustafa Kemal Üniversitesi 10 araştırma ve öğretim görevlisi alacak Başvuru şartları neler

Mustafa Kemal Üniversitesi 10 araştırma ve öğretim görevlisi alacak! Başvuru şartları neler?

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi akademisyen alımı yapacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre üniversite bünyesinde, araştırma ve öğretim görevlisi olmak üzere toplam 10 akademisyen istihdam sağlayacak. Peki, Mustafa Kemal Üniversitesi akademik personel alımı başvuru şartları neler? Kadro dağılımı nasıl olacak? İşte, ilanla ilgili detaylar ve başvuru sürecine yönelik bilgiler.

6.09.2019Gündem
İsmail Tunçbilek kimdir

İsmail Tunçbilek kimdir?

Gözlerden uzak bir yaşam süren İsmail Tunçbilek, müzik kariyeriyle gündeme geliyor. Babası Sabri Tunçbilek'in izinden giden İsmail Tunçbilek, İzzet Yıldızhan, Ebru Yaşar ve Hakan Taşıyan gibi isimlerle çalıştı. İşte, İsmail Tunçbilek'in hayatına dair bilgiler...

31.08.2019Magazin
ALES/2 ne zaman yapılacak Sınav giriş yerleri belli oldu mu

ALES/2 ne zaman yapılacak? Sınav giriş yerleri belli oldu mu?

Başvuruları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) tamamlanan, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) için sınav takvimi adayların gündeminde yer almaya başladı. Sınava haftalar kala, hazırlıklarını devam ettiren adaylar, ALES tarihi ile ilgili araştırmalarını yoğunlaştırdı. Peki, ALES/2 ne zaman yapılacak? Sınav giriş yerleri belli oldu mu? İşte, o konu hakkında bilgiler.

28.08.2019Gündem
2019 ALES sınav giriş belgeleri yayımlandı mı

2019 ALES sınav giriş belgeleri yayımlandı mı?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) tarafından düzenlenecek olan ALES sınavı için geri sayım başladı. Eylül ayı içeresinde bu yıl ikincisi düzenlenecek olan sınava kısa süre kala, adayların gündemine sınav giriş yerleri gündeme gelmeye başladı. Peki, 2019 ALES sınav giriş belgeleri yayımlandı mı? ALES ne zaman yapılacak? İşte, o konu hakkında bilgiler.

27.08.2019Gündem
ALES/2 ne zaman yapılacak ALES 2019 sınav takvimi

ALES/2 ne zaman yapılacak? ALES 2019 sınav takvimi

ÖSYM tarafından bu sene ikinci defa düzenlenecek olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için bekleyiş devam ediyor. Sınav başvurularını geçtiğimiz haftalarda gerçekleştiren adaylar, bir yandan hazırlıklarını sürdürürken bir taraftan da ALES takvimini sorguluyor. Peki, ALES/2 ne zaman yapılacak? ALES'e kaç gün kaldı? İşte, sınava dair bilgiler.

25.08.2019Gündem
ALES/2 ne zaman yapılacak  ALESte kaç soru sorulacak

ALES/2 ne zaman yapılacak? ALES'te kaç soru sorulacak?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)/2 başvuru sürecini geride bırakan adaylar şimdi tarih bilgisinin yanı sıra sınava ilişkin detayları merak ediyor. 81 ilde yapılacak olan ALES/2'nin tarihi günler öncesinden ÖSYM 2019 takvimiyle duyurulmuştu. Peki, ALES/2 ne zaman yapılacak? ALES'te kaç soru sorulacak?

16.08.2019Gündem
YLSY başvuruları başladı

YLSY başvuruları başladı

MEB, Türkiye’nin nitelikli insan ihtiyacını karşılamak amacıyla yetiştirilmek üzere 1195 öğrenciyi yurtdışına gönderecek. Öğrenciler YLSY’ye başvurularını 26 Ağustos’a kadar yapabilecek.

8.08.2019Eğitim
ALES sınavı ne zaman yapılacak ÖSYM duyurdu

ALES sınavı ne zaman yapılacak? ÖSYM duyurdu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) düzenlenecek olan, ALES'e için ağustos ayının gelmesiyle heyecanlı bekleyiş attı. Adayların sınav hazırlıkları devam ederken, bir diğer gündem konusu da sınav tarihi oldu. ALES/2 sınav tarihi, ÖSYM tarafından internet sitesinde duyuruldu. İşte, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ALES sınav tarihi ile ilgili detaylı bilgiler.

3.08.2019Gündem
2019 ALES/2 geç başvuruları başladı Başvuru ücreti ne kadar

2019 ALES/2 geç başvuruları başladı! Başvuru ücreti ne kadar?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) için geç başvuruların bugün saat 23.59'da sona ereceği bildirildi. Peki, ALES geç başvurusu nasıl yapılır? ALES geç başvuru ücreti ne kadar?

31.07.2019Gündem
ALES geç başvurusu ne zaman yapılacak ÖSYM tarihi duyurdu

ALES geç başvurusu ne zaman yapılacak? ÖSYM tarihi duyurdu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenecek olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) geç başvuru işlemleri için geri sayım başladı. ALES/2 geç başvuruları, belirlenen tarihlerde başvuru ücretlerinin yatırılmasının ardından tamamlanacak.Geç başvuru gününe kısa süre kala, adaylar da konuya dair detayları araştırmaya başladı. Peki, ALES geç başvurusu ne zaman yapılacak? İşte, o konu hakkında bilgiler.

30.07.2019Gündem
ÖSYM ALES geç başvuru tarihini duyurdu.. ALES/2 ne zaman yapılacak

ÖSYM ALES geç başvuru tarihini duyurdu.. ALES/2 ne zaman yapılacak?

ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenecek olan ALES/2 sınavının başvurularının sona ermesinin ardından geç başvuru tarihleri adayların gündemine geldi. ÖSYM internet sitesinde yer verdiği takvimde 2019-ALES/2'nin geç başvuru tarihini duyurdu. Peki, ALES geç başvuru ne zaman? ALES/2 ne zaman yapılacak? İşte, sınava dair detaylar.

19.07.2019Gündem
2019 ALES/2 başvuruları ne zaman bitecek

2019 ALES/2 başvuruları ne zaman bitecek?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) 22 Eylül'de düzenlenecek Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) başvuruları başladı. Gözler şimdi ALES başvuruları için belirlenen son tarihte. Peki, ALES başvuruları ne zaman bitecek?

12.07.2019Gündem
ALES başvuruları başladı ALES başvuru ücreti ne kadar

ALES başvuruları başladı! ALES başvuru ücreti ne kadar?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) 22 Eylül'de düzenlenecek Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) başvuruları başladı. Başvuruların başlamasıyla birlikte, bankalara ödenmesi gereken başvuru ücreti ve diğer detaylar merak konusu oldu. İşte, 2019-ALES/2 başvuru işlemleri hakkında tüm detaylar...

10.07.2019Gündem
ALES/2 başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak

ALES/2 başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak?

22 Eylül'de Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenecek olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) için başvurular, 9 Temmuz tarihi itibariyle başladı. Sınava katılım sağlayacak olan adaylar, ÖSYM'nin belirttiği bankalara sınav ücretini yatırarak başvuru işlemlerini gerçekleştirecekler. Peki, ALES başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak? ALES başvuruları için son gün ne zaman?

9.07.2019Gündem
Melania görünümlü kütük

Melania görünümlü kütük

ABD ‘first lady’si Melania Trump’ın memleketi Slovenya’da dikilen ahşap heykeli tartışma yarattı.

9.07.2019Dünya
ALES başvuruları ne zaman başlayacak ALES/2 başvuruları nasıl yapılır

ALES başvuruları ne zaman başlayacak? ALES/2 başvuruları nasıl yapılır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenecek olan 2019-ALES/2 sınavına geri sayım devam ediyor. Sınav için hazırlıklar sürerken, adayların ALES başvurularıyla ilgili araştırmaları hız kazandı. ALES'e katılacak olan adaylar, başvuru ücretlerini ve gerekli işlemleri bu bilgiler doğrultusunda tamamlayacaklar Peki, ALES başvuruları ne zaman başlayacak? ALES/2 başvuruları nasıl yapılır?

6.07.2019Gündem
YÖK’ten vakıf üniversiteleri raporu: Ar-Ge bütçesi yetersiz

YÖK’ten vakıf üniversiteleri raporu: Ar-Ge bütçesi yetersiz

YÖK’ün, ‘Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2019’ raporuna göre, öğrenci başına harcama geçen yıla oranla yüzde 23.3 artarak 13 bin liraya ulaştı. 25 kurumda bu harcamanın 10 bin TL’nin altında olduğu vurgulanan raporda, bu durumun endişe yarattığı da belirtildi. Üniversitelerin reklama ayırdığı harcamadaki yüzde 13 artış da dikkat çekti. Vakıf üniversitelerinin toplam Ar-Ge harcaması 1.6 milyar liraya yaklaşırken, bunda dış kaynağın yüksek olduğu görüldü. 30 vakıf üniversitesi öz kaynağından Ar-Ge’ye bütçe ayırmazken, sekiz üniversite ise araştırmaya hiç para harcamadı.

4.07.2019Eğitim
ALES/2 başvuruları ne zaman yapılacak

ALES/2 başvuruları ne zaman yapılacak?

Bu sene ikincisi düzenlenecek olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) için geri sayım devam ederken, temmuz ayının gelmesiyle beraber sınav başvuru tarihi ile ilgili araştırmalar da hız kazandı. Sınava katılacak olan adaylar, ÖSYM'nin belirlediği takvime göre başvurularını tamamladıktan sonra sınav için hazır olacaklar. Peki, ALES başvuruları ne zaman yapılacak?

1.07.2019Gündem
ALES/2 sınavı ne zaman ALES başvuruları başladı mı

ALES/2 sınavı ne zaman? ALES başvuruları başladı mı?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) kısa zaman kala, başvuru tarihleri de gündeme gelmeye başladı. Binlerde adayın ter dökeceği ALES/2 sınav tarihi, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) duyurduğu sınav takviminde daha önce açıklandı. Peki, ALES/2 sınavı ne zaman? ALES başvuruları başladı mı? İşte, o konuya dair detaylar.

26.06.2019Gündem
ALES başvuruları ne zaman başlayacak ALES ile ilgili merak edilenler

ALES başvuruları ne zaman başlayacak? ALES ile ilgili merak edilenler

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) için geri sayımını sürdüren adaylar bir yandan da başvuru sürecini takip ediyor. Sınava katılmak isteyen adaylar için 2019-ALES kılavuzu ile aday başvuru formu paylaşılacak. Peki, ALES başvuruları ne zaman başlayacak, yılın ikinci sınavı ne zaman yapılacak? ALES ile ilgili merak edilenler

23.06.2019Gündem
ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak 2019 ALES başvuruları başladı mı

ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak? 2019 ALES başvuruları başladı mı?

ÖSYM tarafından düzenlenecek 2019 sonbahar dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) geri sayım başladı. Lisanüstü eğitime geçiş yapmak isteyenlerin katılım sağlayacağı sınav, bu sene 2. defa düzenlenecek. Sınava hazırlanan adaylar, internet üzerinden 'ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak? ALES başvuruları başladı mı?' sorularının cevabını aramaya başladı. İşte, 2019 ALES sınavına dair bilgiler.

19.06.2019Gündem
2019 ALES/2 sınavı ne zaman

2019 ALES/2 sınavı ne zaman?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) 2019 Yılı Sınav Takvimi, geçtiğimiz aylarda ilan edildi. Buna göre, 2019'da yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavları'nın (ALES) tarihleri de merak konusu oldu. Peki, 2019 ALES/2 sınavı ne zaman?

7.06.2019Gündem
ALES sonuçları açıklandı Sonuç sorgulama sayfası

ALES sonuçları açıklandı! Sonuç sorgulama sayfası!

ALES sonuçları için ÖSYM'den açıklama geldi. Binlerce adayın merakla beklediği ALES sonuçları, kurumun resmi internet sitesi üzerinden erişime açıldı. Adaylar, ALES sonuçları ekranına TC Kimlik Numarası ve aday şifrelerini kullanarak erişebilecek.

24.05.2019Gündem
Gözler o tarihte ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak

Gözler o tarihte! ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Akademik anlamda kariyer yapmak isteyen vatandaşların girdiği, ÖSYM tarafından 5 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih, adaylar tarafından merak edilmeye devam ediyor. Sınav stresini geride bırakan adaylar, heyecanlı bekleyiş devam ederken sonuçların hangi tarihte duyurulacağını sorguluyor. Peki, ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

17.05.2019Gündem
ALES/1 sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM tarih verdi

ALES/1 sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarih verdi

Lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanların başvurabildiği Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı kısaca ALES, 5 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşti. ALES’in üzerinden günler geçmesi nedeniyle sonuç araştırmaları hız kazandı. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

14.05.2019Gündem
ALES sonuçları ne zaman açıklanacak Temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? Temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2019-ALES/1) sonuçlarına yönelik heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Sonuçlar beklenirken, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu sınavın soru ve cevapları adayların erişimine açıldı. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

8.05.2019Gündem
ALES soru kitapçığı ve cevap anahtarı internette

ALES soru kitapçığı ve cevap anahtarı internette

5 Mayıs’ta yapılan 2019-ALES/1’in soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı. Adaylar, ÖSYM'nin internet adresinden kimlik numaraları ve şifreleriyle soruların tamamına erişebilecek.

7.05.2019Eğitim
2019-ALES/1 sorular ve cevapları yayımlandı - Sonuçlar ne zaman açıklanacak

2019-ALES/1 sorular ve cevapları yayımlandı - Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

05 Mayıs 2019 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2019-ALES/1) soru ve cevapları için bekleyiş sona erdi. ÖSYM, ALES soruları ve cevap anahtarının resmi sayfası üzerinden paylaştı. Soru-cevap duyurusu ardından gözler sonuçlara çevrildi. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

7.05.2019Gündem
ALES soruları ve cevapları yayımlandı mı Sonuçlar ne zaman açıklanacak

ALES soruları ve cevapları yayımlandı mı? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2019-ALES/1) ÖSYM tarafından 5 Mayıs 2019 tarihinde uygulandı. Saat 10.15'te başlayan sınavda adaylara 50 sayısal 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru soruldu ve 150 dakika süre verildi. Sınavın ardından sonuçlara dair öngörüde bulunmaya çalışan adaylar, soru ve cevapların yayımlanmasını bekliyor. Peki, ALES soruları ve cevapları yayımlandı mı? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

7.05.2019Gündem
ALES soruları ve cevapları ne zaman yayımlanır İşte sonuç tarihi

ALES soruları ve cevapları ne zaman yayımlanır? İşte sonuç tarihi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1) 5 Mayıs’ta tamamlandı. ALES’te adaylara 50 sayısal 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru soruldu ve 150 dakika süre verildi. Sınavın tamamlanması ardından soru- cevap duyurusunun yanı sıra ve sonuç tarihi merak konusu oldu. Peki, ALES soruları ve cevapları ne zaman yayımlanır, sonuç tarihi belli oldu mu?

5.05.2019Gündem
ALES tamamlandı

ALES tamamlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1) yapıldı. Sonuçlar 30 Mayıs'ta açıklanacak.

5.05.2019Eğitim
ALES kaçta bitecek, yüksek lisans sınavı kaç dakika sürecek

ALES kaçta bitecek, yüksek lisans sınavı kaç dakika sürecek?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1) saat 10.15'te başladı. Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli sayılacak. Sınavda sayısal ve sözel testler uygulanacak. Peki, ALES kaçta bitecek, yüksek lisans sınavı kaç dakika sürecek?

5.05.2019Gündem
ALES’e 260 bin kişi girecek

ALES’e 260 bin kişi girecek

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 5 Mayıs’ta yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (2019-ALES/1) 259 bin 649 adayın gireceğini söyledi.

4.05.2019Eğitim
ALESe girecek aday sayısı belli oldu

ALES'e girecek aday sayısı belli oldu

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "Üniversitelerde yüksek lisans, doktora yapmak ve akademisyen olmak isteyenlerin gireceği, yılda üç kez yapılan ALES’in ilki 5 Mayıs’ta yapılacak. 81 il merkezinde ve KKTC Lefkoşa'da, 87 merkezde uygulanacak sınava toplam 259 bin 649 aday girecek" dedi.

3.05.2019Eğitim
FETÖ, sınav sonuçları açıklanmadan tebrik etmiş

FETÖ, sınav sonuçları açıklanmadan tebrik etmiş

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) "mahrem eğitim" yapılanmasına yönelik davada etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan sanık, örgütün Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı'ndaki (ALES) soru hırsızlığıyla ilgili itiraflarda bulundu.

3.05.2019Gündem
ÖSYM 2019-ALES/1 için il ve ilçe nüfus müdürlüklerini duyurdu

ÖSYM 2019-ALES/1 için il ve ilçe nüfus müdürlüklerini duyurdu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ALES/1 için sınav günü açık tutulacak il/ilçe nüfus müdürlüklerini paylaştı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce 05 Mayıs 2019 tarihinde 07.00-10.00 saatleri arasında açık tutulacak. İşte, ALES günü açık tutulacak il/ilçe nüfus müdürlükleri

2.05.2019Gündem
ALES ne zaman yapılacak ALES sınav giriş yerleri nasıl görüntülenir

ALES ne zaman yapılacak? ALES sınav giriş yerleri nasıl görüntülenir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için sınav giriş yerleri geçtiğimiz günlerde yayımlandı. ÖSYM'nin Türkiye genelinde gerçekleştireceği ALES sınavı için giriş yerleri, öğrenci şifresi ve TC Kimlik Numarası ile görüntülenebilecek. Peki, ALES giriş yerleri nasıl görüntülenecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

29.04.2019Eğitim
ALES çıkmış sorulara nasıl ulaşılır İşte 2006-2018 yılı ALES çıkmış soruları

ALES çıkmış sorulara nasıl ulaşılır? İşte 2006-2018 yılı ALES çıkmış soruları

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1) tarihinin yaklaşmasıyla birlikte hazırlıklar hız kazandı. Eksik belgelerini tamamlamaya çalışan adaylar bir yandan da ALES’te çıkmış soruları inceliyor. Peki, ALES çıkmış sorulara nasıl ulaşılır?

27.04.2019Gündem
ALES ne zaman yapılacak  ALES sınav yeri sorgulama

ALES ne zaman yapılacak? ALES sınav yeri sorgulama

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından lisanüstü eğitim almak isteyenler için uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1) sınav giriş yerleri erişime açıldı. Sınav yerlerinin öğrenen adaylar ALES'in hangi tarihte yapılacağını merak etmeye başladı. Peki, 2019 ALES/1 ne zaman ve saat kaçta yapılacak? ALES sınav giriş belgesi nasıl öğrenilir? İşte, o konu hakkında merak edilenler.

27.04.2019Gündem
ALES sınav giriş belgeleri erişime açıldı | 2019-ALES/1 sınav giriş yeri sorgulama

ALES sınav giriş belgeleri erişime açıldı | 2019-ALES/1 sınav giriş yeri sorgulama

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), 5 Mayıs'ta yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (2019-ALES/1) girecek adayların sınav giriş belgeleri erişime açıldı. Adaylar, kendilerine ait belgeleri, gerekli bilgileri girerek sorgulayabilecek. İşte, ALES sınav giriş belgesi sorgulama ekranı...

25.04.2019Gündem
ALES sınav yerleri açıklandı mı 2019 ALES ne zaman yapılacak

ALES sınav yerleri açıklandı mı? 2019 ALES ne zaman yapılacak?

ALES sınav yerleri için ÖSYM'nin yapacağı açıklamayı merakla bekleyen adaylar, internet üzerinden araştırmalarına devam ediyor. Mayıs ayının ilk haftasında yapılacak olan ALES, 2019 yılının ilk Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olacak. Peki, ALES sınav yerleri ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında bazı detaylar

23.04.2019Gündem
YKS - KPSS - ALES - DGS - YDS sınav takvimi | ÖSYM 2019 sınav programı

YKS - KPSS - ALES - DGS - YDS sınav takvimi | ÖSYM 2019 sınav programı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) 2019 yılında organize edeceği sınavların bazıları tamamlandı. Bir kısmının ise başvuru süreci sonlandı. Milyonlarca adayın hayallerini gerçekleştirmek için ter dökeceği sınavların başvuru ve sınav tarihleri, son günlerde yoğun şekilde sorgulanıyor. İşte, 2019 ÖSYM sınav takvimi...

23.04.2019Gündem
2019 ALES sınav yerleri açıklandı mı Sınav giriş belgesi nasıl görüntülenir

2019 ALES sınav yerleri açıklandı mı? Sınav giriş belgesi nasıl görüntülenir?

ALES(/1 için sayılı gün kalması nedeniyle sınav giriş belgesi araştırmaları başladı. Adaylar, 5 Mayıs günü saati 10.15 olarak belirlenen ALES'in giriş belgelerini, https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecek. Peki, 2019 ALES sınav yerleri açıklandı mı? Sınav giriş belgesi nasıl görüntülenir?

21.04.2019Gündem
ALES ne zaman yapılacak 2019 ALES sınav giriş belgeleri ne zaman yayınlanır

ALES ne zaman yapılacak? 2019 ALES sınav giriş belgeleri ne zaman yayınlanır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından organize edilecek Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1) için başvurular geçtiğimiz mart ayında tamamlandı. Gözler şimdi sınavın yapılacağı tarihte. Öte yandan, söz konusu sınava ait giriş belgelerinin ne zaman yayınlanacağı da merak konusu oldu. Peki, ALES ne zaman yapılacak? ALES sınav giriş belgeleri ne zaman yayınlanır?

16.04.2019Gündem
ALES sınavı ne zaman yapılacak

ALES sınavı ne zaman yapılacak?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) başvuruları geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Gözler şimdi ALES için ÖSYM'nin belirlediği sınav tarihinde. Sınava yönelik çalışmalarının sonuna gelen adaylar, bir yandan da tarih araştırması yapıyor. Peki, ALES sınavı ne zaman yapılacak?

4.04.2019Gündem
ALES/1 ne zaman yapılacak

ALES/1 ne zaman yapılacak?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) başvuru sürecinin sona ermesi ardından sınav tarihine yönelik araştırmalar hız kazandı. ALES/1 81 il merkezi ile Lefkoşa’da gerçekleşecek. Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacak. Peki, ALES/1 ne zaman yapılacak?

2.04.2019Gündem
ALES geç başvuruları bugün alınacak | Başvuru ücreti ne kadar

ALES geç başvuruları bugün alınacak | Başvuru ücreti ne kadar?

ÖSYM, ALES geç başvurularıyla ilgili hatırlatmada bulundu. ÖSYM’nin resmi Twitter adresinden de yapılan duyuruda ‘2019-ALES/1 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı için bugün (28 Mart 2019) geç başvuru günüdür.’ İfadelerine yer verildi. Peki, ALES geç başvuruları saat kaça kadar devam edecek, başvuru ücreti ne kadar?

28.03.2019Gündem
ALES geç başvuruları için ‘son gün’ hatırlatması

ALES geç başvuruları için ‘son gün’ hatırlatması

ALES için bugün son başvuru günü. ÖSYM, sosyal medya üzerinden adaylara, bugün saat 23.59'a kadar başvuru yapabileceğini hatırlattı.

28.03.2019Eğitim

Yazar Sonuçları

İnanç ve ibadet özgürlüğü müzesinde

Fransa’nın Cevennes bölgesindeki en önemli ‘bellek mekânlarından’ biri olan bu müzenin adı ‘Çöl Müzesi’ ama bildiğiniz çölle uzaktan yakından ilgisi yok. Ülkenin güneyinde, Akdeniz kıyısından içeriye doğru uzayıp giden, bodur meşelerle kaplı tepelerle zeytinliklerden oluşan, yazın kuruyup kışın coşan ırmakların suladığı Cevennes bölgesinin küçük bir köyünde (Mialet) ziyaretçilerini bekliyor. Yolunuz Cote d’Azur’a düşer, Nice ya da Cannes’ın kalabalık plajlarından uzakta ilginç bir yer keşfetmek isterseniz, Cevennes’e dek uzanmanızı öneririm.

19.08.2019