EKSTRA
MENÜ

Alerjik

Alerjik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Alerjik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.624 Alerjik haberi bulunmuştur.

Alerjik Haberleri

Evlerde beslenen kuşlar alerjik reaksiyona neden olabilir

Evlerde beslenen kuşlar alerjik reaksiyona neden olabilir

Köpekler ve kedilerin yanı sıra, kuşlar da sıkça evcil hayvan olarak tercih edilen önemli bir grubu oluşturur. Evlerinizde veya yakınında beslediğiniz kuş türleri de alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Alerji ve Astım Derneği Başkan Yardımcısı ve Yetişkin Alerji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kürşat Epöztürk kuş alerjilerini detaylı bir şekilde anlattı.

5.01.2021Sağlık
Covid-19 birçok nörolojik hastalığı alevlendiriyor

Covid-19 birçok nörolojik hastalığı alevlendiriyor

Koronavirüsün henüz tek başına nörolojik hastalıklara yol açtığına dair bulgular edilmedi ancak mevcut nörolojik hastalıkları alevlendirdiği ve kötüleştirdiği biliniyor. Covid-19’un epilepsi, ALS ve Parkinson gibi rahatsızlıkları kötüleştirdiğini ifade eden uzmanlar, nörolojik hastalıkları olan bireylerin toplumun geliştirdiği duyarlılığın haricinde ekstra duyarlılık göstermeleri gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar, özellikle ileri yaştaki hastaların egzersizlerini, beslenmelerini ve uzaktan da olsa doktor kontrollerini aksatmamalarını tavsiye ediyor.

4.01.2021Sağlık
Yulaf ekmeğinin ünü yayılınca çalışanlar siparişlere yetişemez oldu

Yulaf ekmeğinin ünü yayılınca çalışanlar siparişlere yetişemez oldu

Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü'nde üretimine başlanan yulaf ekmeğine vatandaşların ilgisi kısa sürede artınca, çalışanlar siparişlere yetişemez oldu.

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz’dan koronavirüs aşısı açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz’dan koronavirüs aşısı açıklaması

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Aşıların 28 gün arayla 2 doz şeklinde insanlara uygulanması planlanıyor. Bu noktada 28 günlük aranın, antikor yanıtının daha yüksek sağlanması açısından uygun olduğu, daha önceki Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarında ortaya konmuştu” dedi.

3.01.2021Gündem
Ev tozu akarlarından nasıl kurtulunur

Ev tozu akarlarından nasıl kurtulunur?

Sıcak ve nemli ev ortamında uzun süre kalmanın alerjik şikayetleri arttırdığına dikkat çeken İmmunoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Yaşar Özkars, ev tozu akarlarına karşı uyarılarda bulundu.

2.01.2021Kadın
Vatandaş soruyor, uzmanlar yanıtlıyor: Aşı beni ne kadar korur Sıram ne zaman gelir

Vatandaş soruyor, uzmanlar yanıtlıyor: Aşı beni ne kadar korur? Sıram ne zaman gelir?

İki hafta sonra Türkiye genelinde koronavirüse karşı aşılama başlayacak. Ancak kafalarda hâlâ çok sayıda soru var. Hürriyet gazetesi vatandaşlardan gelen soruları uzmanlara danışarak yanıtlıyor. İlk gün sorulara Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın yanıt verdi. İşte merak edilenler ve yanıtları:

2.01.2021Gündem
Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman ve Kaç Yaşında Yapılır

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman ve Kaç Yaşında Yapılır?

Halk arasında kepçe kulak ameliyatı olarak bilinen, otoplasti uygulamaları, bu sorundan muzdarip çok sayıda kişinin ilgisini çekiyor. Operasyon nasıl yapılır? Riskleri nelerdir? Kimlere yapılabilir? Kepçe kulak ameliyatı ne zaman ve kaç yaşında yapılır? gibi sorulara, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uzmanı Tayfun Türkaslan cevaplar veriyor.

31.12.2020Kişisel Bakım
6. Sınıf Fen Bilgisi Solunum Sistemi konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Solunum Sistemi konu anlatımı

Solunum sistemi yedi organdan oluşur. Bu organlar sırasıyla akciğer, bronş, yutak, burun, ağız, gırtlak ve soluk borusudur. Kanda biriken karbondioksiti dışarı atan solunum sistemi, vücudun ihtiyaç duyduğu oksijenin kana karışmasını sağlar. 6. sınıflar için solunum sistemi konusunu detaylı bir şekilde anlattık.

30.12.20206. SINIF
6. Sınıf Fen Bilgisi Kan Bağışı konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Kan Bağışı konu anlatımı

Günlük hayatta ihtiyaç duyulduğu zamanlarda insanlar arasında bir kan alış verişi sağlanabilir. Kan bağışı ile alakalı aradığınız tüm bilgileri sizler için derledik.

30.12.20206. SINIF
Uzman isim açıkladı, alerjisi olanlar da koronavirüs aşısını yaptırabilir...

Uzman isim açıkladı, alerjisi olanlar da koronavirüs aşısını yaptırabilir...

Bilim insanları daha önce koronavirüs aşısı yaptıracak olan kişilere yaptığı uyarıyı esnetti. İngiliz yetkililerden Dr. June Raine tarafından yapılan açıklamaya göre ortalama 1.5 milyon kişiden alınan verilerle, Pfizer / BioNTech aşısı, gıda ve ilaç alerjisi olanlar için 'güvenli' hale geldi. Toplanan verilerin herhangi bir olumsuzluğu yansıtmadığını belirten Raine, aşının içerisindeki bir maddeye karşı alerjisi olanların ise henüz aşı yaptırmamaları gerektiğini söyledi.

30.12.2020Dünya
Alerjisi ya da alerjik yatkınlığı olanlar Covid-19 aşısı yaptırabilir mi

Alerjisi ya da alerjik yatkınlığı olanlar Covid-19 aşısı yaptırabilir mi?

Aşılara karşı önyargılarımızı tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Hamza Ogun, “Tüm aşılanmalar dikkate alındığında ciddi alerjik reaksiyon oranı 1/50.000’den azdır. Ülkemizde aile hekimleriyle yapılan bir çalışmada alerji öyküsü nedeniyle hastaneye yönlendirilen çocuklarda aşının etkisi gözlemlenmiş, fakat ciddi bir reaksiyonla karşılaşılmamıştır. Dolayısıyla bu konuyu Covid-19 özelinde ele aldığımızda; öldürücülüğü yüzde 2-3 civarında seyreden bir hastalık için aşılama daha fazla önem arz etmektedir” dedi.

30.12.2020Sağlık
Tarım ve Orman Bakanlığı işçi alımı başvuruları nasıl yapılacak Sürekli işçi alımı başvuruları İŞKUR üzerinden gerçekleşecek

Tarım ve Orman Bakanlığı işçi alımı başvuruları nasıl yapılacak? Sürekli işçi alımı başvuruları İŞKUR üzerinden gerçekleşecek

Tarım ve Orman Bakanlığı 826 işçi alımı yapacağını duyurdu. Tarım ve Orman Bakanlığı işçi alımına ilişkin detaylar https://kamuilan.ailevecalisma.gov.tr/ adresinden paylaşıldı. Tarım ve Orman Bakanlığına başvurular, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) internet sitesi üzerinden online olarak 29/12/2020 - 03/01/2021 tarihleri arasında yapılacak. Sürekli işçi alımı başvuruları İŞKUR üzerinden gerçekleşecek. Kura çekimi tarihi ve yerinde değişiklik olması durumunda https://www.tarimorman.gov.tr adresinden duyurulacak. Peki, Tarım ve Orman Bakanlığı işçi alımı başvuruları nasıl yapılacak?

30.12.2020Gündem
Kovid-19 Aşısı Yüz Dolgularını Nasıl Etkiliyor

Kovid-19 Aşısı Yüz Dolgularını Nasıl Etkiliyor?

Kovid-19 aşılarının uygulanmaya başladığı ülkelerden aşının yan etkilerine ilişkin iddialar özellikle sosyal medyada gündem olmaya devam ediyor. Son olarak ABD’nin mRNA aşısının yüz dolgusu olan kadınlarda alerjik reaksiyona neden olduğu iddiası tartışma yaratırken Estetik Cerrahı Op. Dr. Reşit Burak Kayan, “Reaksiyonların sebebi dolgu değil alerjik bünye” açıklamasında bulundu.

29.12.2020Kişisel Bakım
Pandemi sürecinde göz sağlığına dikkat Bu şikayetler artabilir

Pandemi sürecinde göz sağlığına dikkat! Bu şikayetler artabilir

Pandemi öncesi günlük ortalaması 4 saat civarında olan cep telefonu, televizyon bilgisayar gibi teknolojik cihazların kullanımının günümüzde 8 saati aşması göz hastalıklarını da beraberinde getiriyor.

29.12.2020Sağlık
Besin Katkı Maddesine Alerji Olanlar İçin Korona Aşısı Riskli mi

Besin Katkı Maddesine Alerji Olanlar İçin Korona Aşısı Riskli mi?

Pfizer-BioNTech firmasının Koronovirüs için geliştirdiği aşıya karşı alerjik reaksiyon gösteren kişilerin olması nedeniyle, özellikle ilaç alerjisi olan kişilerin aşılanmasının riskli olabileceği bildirildi. Ayrıca besin katkı maddelerine karşı alerjisi gelişenlerde de alerji nedeni polietilen glikol olabileceği için, gıda katkı maddesine alerjisi olanlar da koronovirüs aşısı açısından riskli olabilir. Besin Alerjisi Derneği başkanı Prof. Dr. C. Dost Zeyrek konuyla ilgili bilgiler verdi.

29.12.2020İyi Yaşam
Farenjit: Belirtileri ve Tedavisi

Farenjit: Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ağrısı, yutkunmada güçlük, halsizlik ve bitmek bilmeyen öksürük…Uzun süre kapalı ve havasız ortamlarda bulunmak farenjite yakalanma riskinizi arttırıyor. Mevsim geçişleriyle birlikte kendini gösteren en yaygın hastalıklardan biri olan farenjitte, erken tanı ve tedavinin hastalığın kronikleşmemesi için önemli olduğuna vurgu yapan K.B.B Uzmanı Opr. Dr. Koray Cengiz bilinmesi gereken tüm detayları sizler için anlattı.

28.12.2020İyi Yaşam
Pandemi döneminde robot süpürge satışları rekor kırdı

Pandemi döneminde robot süpürge satışları rekor kırdı

Koronavirüs salgını sürecinde temizliğe verilen önemin yanı sıra evden çalışmanın da artmasıyla robot süpürge satışları rekor kırdı.

28.12.2020Teknoloji
Rusya’da toplam Kovid-19 vaka sayısı 3 milyonu aştı

Rusya’da toplam Kovid-19 vaka sayısı 3 milyonu aştı

Rusya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 29 bin 258 yeni vaka tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 3 milyon 21 bin 964’e yükseldi.

26.12.2020Dünya
Anne adayları pandemi sürecinde tarama testlerini mutlaka yaptırmalı

Anne adayları pandemi sürecinde tarama testlerini mutlaka yaptırmalı

Covid-19 sürecinde gebelikle ilgili önemli bilgiler veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr. Alp Çeliker, "Covid-19 pandemi sürecinde sağlıklı bir gebelik takibi için 1. trimester tarama testi ve 2. düzey ultrason taraması gibi muayeneler ihmal edilmemeli" dedi.

Meningokok aşısı nedir, kimlere yapılır Meningokok aşısının yan etkileri var mı

Meningokok aşısı nedir, kimlere yapılır? Meningokok aşısının yan etkileri var mı?

Koronavirüs pandemisi hızını artırarak yayılmaya devam ederken dünya genelinde aşıların önemi bir kez daha anlaşıldı. Gündemde bulunan bu aşı türlerinden biri ise meningokok aşısı… Meningokok, halk arasında menenjit olarak bilinir. Peki, meningogok aşısı nedir, kimlere ve neden yapılır? Meningogok aşısının yan etkileri var mı? İşte meningogok ve meningogok aşısı ile ilgili merak edilenler…

25.12.2020Sağlık
Çin aşısı pazartesi Türkiye’de

Çin aşısı pazartesi Türkiye’de

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Çin aşısının Türk insanında etkili olduğuna eminiz. Aşının erken dönemde koruyuculuğu yüzde 91.25 oranında, bu giderek artacak” dedi. Aşıların pazartesi günü Türkiye’de olacağını söyleyen Bakan dün Bilim Kurulu sonrası şu açıklamaları yaptı:

25.12.2020Gündem
Son dakika: Bakan Fahrettin Koca korona aşısı için müjdeli haberi verdi Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika: Bakan Fahrettin Koca korona aşısı için müjdeli haberi verdi! Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika haberi... Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu, korona virüsünün mutasyon geçiren varyantlarının dünyayı tedirgin ettiği süreçte kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Çin'den gelecek aşının pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkacağını belirtti. Ayrıca İngiltere'de ortaya çıkan yeni mutasyon koronavirüsün Türkiye'de görülmediğini açıkladı. Yerli korona aşısı konusunda son durum ne? Alınan tedbirler sonuç veriyor mu? Tüm merak edilen soruları tek tek yanıtladı.

24.12.2020Gündem
Son dakika... Çinde üretilen koronavirüs aşısının yan etkileri var mı Kaçıncı günde etkili oluyor İşte tüm yanıtlar

Son dakika... Çin'de üretilen koronavirüs aşısının yan etkileri var mı? Kaçıncı günde etkili oluyor? İşte tüm yanıtlar

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'ye gelecek Çin aşısının pazarı pazartesiye bağlayan geceye yola çıkacağını duyurdu. SinoVac şirketinin corona virüsüne karşı geliştirdiği aşıya ilişkin sonuçları ise Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal açıkladı. Koronavirüs aşının etkinliğinin yüzde 91.25 olduğu belirten Prof. Dr. Ünal, aşının ciddi yan etkileri bulunmadığı tespitini de paylaştı.

24.12.2020Gündem
Meyan Kökü: Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır

Meyan Kökü: Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Meyan kökü, eski çağlardan beri özellik alternatif tıpta çok sık karşımıza çıkan bir bitki. Peki bu bitki ne işe yarar? Sağlığımıza ne gibi faydaları vardır? En önemlisi de meyan kökü nasıl kullanılır? Merak edilenleri anlatıyoruz.

23.12.2020İyi Yaşam
Çocuklarda soğuk alerjisine dikkat Korunmak için...

Çocuklarda soğuk alerjisine dikkat! Korunmak için...

Kış aylarında birçok çocuk grip, nezle olabiliyor. Çocuklarda soğuk alerjisine karşı uyaran Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Soğuk alerjisi sıklıkla soğuk suyla temas sonrası ellerde şişlik ve kızarıklık bulgusu verir. Hapşırma, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı gibi üst solunum yolu ile astım gibi alt solunum yolu şikayetlerine neden olabilir” dedi.

Ailelere uyarı: Çocuğunuz nezle değil, soğuk alerjisi olabilir

Ailelere uyarı: Çocuğunuz nezle değil, soğuk alerjisi olabilir

Kış aylarında birçok çocuk grip, nezle olabiliyor. Çocuklarda soğuk alerjisine karşı uyaran Medipol Mega Üniversite Hastanesinden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Soğuk alerjisi sıklıkla soğuk suyla temas sonrası ellerde şişlik ve kızarıklık bulgusu verir. Hapşırma, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı gibi üst solunum yolu ile astım gibi alt solunum yolu şikayetlerine neden olabilir” dedi.

23.12.2020Sağlık
Sebzeleri besin değerlerini kaybetmeden pişirmenin yolları

Sebzeleri besin değerlerini kaybetmeden pişirmenin yolları

Özellikle kış aylarında sebze yemek oldukça önemlidir. Ancak sebzelerin kendisi kadar nasıl piştikleri de vitaminleri, mineralleri ve lifleri kaybetmemeleri için büyük önem taşır. Yani sebze pişirirken içeriğindeki besin değerlerini korumanız gerekir. İşte bunu nasıl yapacağınıza dair ipuçları…

21.12.2020Yemek
ABDde araştırma... Koronavirüs aşısı alerji yapıyor mu

ABD'de araştırma... Koronavirüs aşısı alerji yapıyor mu?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısıyla ilgili ortaya çıkan alerjik tepkileri araştırdıklarını bildirdi.

19.12.2020Dünya
Yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor Mutlaka tedavi edilmeli

Yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor! Mutlaka tedavi edilmeli

Alerjik rinit ve tedavisi hakkında bilgi veren Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Fikret Kasapoğlu, yetişkinlerdeki iş gücü kaybına, çocuklarda ise okul başarısında azalmaya sebebiyet veren alerjik rinitin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtti.

18.12.2020Sağlık
Pfizer Kovid-19 aşısı için Japonyadan onay istedi

Pfizer Kovid-19 aşısı için Japonya'dan onay istedi

ABD'li ilaç devi Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech, geliştirdiği Kovid-19 aşısının kullanım onayı için Japonya Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

18.12.2020Dünya
Ev tozu akarlarına dikkat; astım ataklarını tetikleyebilir

Ev tozu akarlarına dikkat; astım ataklarını tetikleyebilir

Ev içi ortamında, özellikle sıcak ve nemli ortamlarda çoğalabilen ev tozu akarlarına karşı uyarılarda bulunan Çocuk İmmunoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Yaşar Özkars, “Bu canlılar insanların deri döküntüleriyle beslenir. Akarlar, alerjik şikayetlerin ortaya çıkmasına neden oluyor ve astım ataklarını tetikleyebiliyor. Akarların yoğun olarak yaşayabileceği peluş ve tüylü oyuncaklardan uzak durun” dedi.

18.12.2020Sağlık
ABDde ağır bilanço Rekor kırıldı

ABD'de ağır bilanço! Rekor kırıldı

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı günlük can kayıplarındaki artış 3 bin 656 ile salgının başlangıcından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

17.12.2020Dünya
Kanada Sağlık Bakanlığından internette satılan sahte Kovid-19 aşılarına itibar etmeyin uyarısı

Kanada Sağlık Bakanlığından "internette satılan sahte Kovid-19 aşılarına itibar etmeyin" uyarısı

Kanada Federal Sağlık Bakanlığı, halkı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının sahtelerinin sanal ortamda satıldığı konusunda uyardı.

17.12.2020Dünya
Virüslere Karşı Koruma Sağlayan Antiviral Bitkiler

Virüslere Karşı Koruma Sağlayan Antiviral Bitkiler!

Dirençli ve sağlıklı bir bünye için bitkiler, yağlar ve bitki çaylarından yararlanılabileceğini dile getiren Öğretim Üyesi Dr. Ebru Özdemir Nath, farklı virüs türleri ile savaşta etkili antiviral bitkileri açıkladı.

Koronavirüse karşı koruyuculuğu kanıtlandı: Okaliptüs ve limon yağı...

Koronavirüse karşı koruyuculuğu kanıtlandı: Okaliptüs ve limon yağı...

Dirençli ve sağlıklı bir bünye için bitkiler, yağlar ve bitki çaylarından yararlanılabileceğini dile getiren Öğretim Üyesi Dr. Ebru Özdemir Nath, farklı virüs türleri ile savaşta etkili antiviral bitkileri açıkladı. Nath, “Antiviral etkili aromatik bitki türleri arasında adaçayı, bergamot, biberiye, karanfil, limon otu, melissa, okaliptus sayılabilir. Hindistan ve Tayvan’da bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, okaliptüs, ıtır ve limon yağları, Kovid-19’a karşı koruyuculuk sağlıyor. Etkisi kanıtlanmış bu yağlar, maske kenarına damlatılarak da kullanılabilir” dedi.

17.12.2020Gündem
Son dakika haber: ABDnin uyguladığı aşıyla ilgili flaş gelişme... New York Times duyurdu Tedirgin eden haber

Son dakika haber: ABD'nin uyguladığı aşıyla ilgili flaş gelişme... New York Times duyurdu! Tedirgin eden haber

Son dakika haberi... Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci'nin yönettiği Almanya merkezli biyoteknoloji firması BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer'in ortak ürettiği koronavirüs aşısı İngiltere ve Kanada'nın ardından ABD'de uygulanmaya başladı. Amerikan medyası aşıyı olan bir sağlık çalışanının ciddi alerjik reaksiyon gösterdiğini yazdı.

16.12.2020Dünya
10 Asırlık Saç Koruyucu: Ayı Yağı İle Tanışın

10 Asırlık Saç Koruyucu: Ayı Yağı İle Tanışın!

Karada yaşayan en büyük hayvanlardan biridir ayı… Etobur ve bir o kadar da tehlikelidir. Ayının dokularından elde edilen yağ, tarih boyunca şifa arayanların kullandığı bir madde oldu. Saç Simülasyonu Uzmanı Serkan Bozkurt ayı yağı hakkında merak edilenleri anlatıyor.

15.12.2020Saç
Popo Bölgesine Yapılan Estetik Operasyonlar

Popo Bölgesine Yapılan Estetik Operasyonlar

Son dönemde giderek popüler hale gelen kıvrımlı vücut hatları, artık cerrahi yöntemler ile kolay yoldan elde edilebiliyor. Kadınlarda kalça, göğüs ve bel oyuntusu uyum içinde olması ve dünya güzellik anlayışları arasına girdi. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, daha belirgin çekici hatlar için yapılan işlemleri anlattı.

15.12.2020Kişisel Bakım
Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü

Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Cemal Ünlü, sezaryen sonrası normal doğumun mümkün olduğunu belirterek, "İlk bebeğini normal doğumla, ikincisini sezaryenle doğurmuş annelerin üçüncü bebeklerini normal doğum yoluyla kucaklaması mümkün oluyor" dedi.

15.12.2020Doğum
Evlere halı seçerken nelere dikkat edilmelidir

Evlere halı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Evlere halı seçimi yaparken pek çok şeye dikkat edilir. Yeni trendler, odanın büyüklüğü, mevsime uygunluğu ve renkleri gibi daha da uzatacağımız bir liste önümüze çıkar. Ev dekorasyonunun en önemli parçalarından biri olan halı seçiminde nelere dikkat edilmeli?

14.12.2020Dekorasyon

Yazar Sonuçları

Udi Hindi Bitkisi ve Yağının Kullanım Alanları

Udi hindi bitkisinin Türkiye’de diğer bilinen isimleri; Agarwood ve ödağacıdır. Bilimsel ismi Aquilaria agallocha olan bitkidir. Bilimsel olarak Thymelaeaceae bitki ailesine aitdir.

4.01.2021

Yeni yıla ışıl ışıl gözlerle girin

Her ne kadar yılbaşını evlerimizde geçirecek olsak da hazırlıklarımızı yapacağız ve yeni yıl coşkusunu yaşayacağız. Yılbaşına ışıl ışıl gözlerle girmek için aşağıdaki önerilerimi dikkate alın.

30.12.2020

Vitamin takviyeleri gerekli mi?

Vitaminler insan sağlığı için hayati değere sahip organik bileşiklerdir. Vitamin eksikliği pek çok önemli sağlık sorununa neden olabilir, bu nedenle vitamin eksikliği bulunan kişilerin uygun vitamin ve besin takviyesi alması çok önemlidir.

28.12.2020

Çocukları öperken dikkat! Öpücük hastalığı belirtileri ve tedavisi

Öpücük hastalığı ((EBV hastalığı, Enfekiyoz mononükleoz hastalığı, mono hastalığı ) derken sevgi hastalığıymış gibi bir durum akla gelmesin, sağlıklı birisini öpersek bu hastalığa yakalanmayız. Sadece hasta kişiler hastalığı damlacık yolu yani tükürükle bulaştırdığı için öperken bulaşabilme ihtimali nedeniyle öpücük hastalığı kavramı oluşmuştur. Diğer tüm damlacık ile bulaşan durumlarda öğrendiğimiz gibi bu hastalığı da yine bir virüs yapıyor.

24.12.2020

Gözaltı morluğu nasıl tedavi edilir?

Gözaltı torbaları ve gözaltı morluğu yüzde en yaygın görülen estetik sorunların başında gelir. Bu sorun genetik özellikler, birtakım tıbbi rahatsızlıklar ve yaşam tarzı gibi sebeplerden dolayı oluşabilir. Estetik cerrahinin ameliyatsız yöntemlerinden birisi olan ışık dolgusu ile hem gözaltı torbası hem de morluk tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

23.12.2020

Fizik Tedavide Enjeksiyonlar Tedavinin Etkinliğini Arttırıyor

Uzun yıllardır uyguladığımız enjeksiyon teknikleri Pandemi döneminde çok daha sıklıkla tercih edilen tedavi yaklaşımı haline geldi. Kısa sürede etkinlik sağlaması tercih sebebidir. Peki enjeksiyonlar nelerdir ve hangi hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır?

22.12.2020

Teknolojiyle gelen hijyen ve sağlık

Değerli Hürriyet okurları, bu makalemde sizlere teknoloji dünyasında öne çıkan hijyen odaklı ürün-lerden ve bizlere getireceği faydalardan bahsedeceğim.

22.12.2020

Aşıyı da ilaçları da tartışmayalım

Modern tıbbın değişmez ve değiştirilemez bazı kuralları var.

19.12.2020

İştahsız çocuk şiddet mağduru

Covid-19 salgını hayatı derinden etkilemeye devam ediyor. Salgının en büyük mağduru ise çocuklar. Okula gidemiyor, özgürce sokaklarda oynayamıyor, sosyalleşemiyor, uzun saatlerini bilgisayar karşısında geçirmek zorunda kalıyor ve aile içi şiddete maruz kalıyorlar. Çocuklara karşı şiddet uygulamak çocuk psikolojisini ve iştahı nasıl etkiliyor?

18.12.2020