EKSTRA
MENÜ

Alerji-Belirtileri

Alerji-Belirtileri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Alerji-Belirtileri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 456 Alerji-Belirtileri haberi bulunmuştur.

Alerji-Belirtileri Haberleri

Saman nezlesi zamanı geldi

Saman nezlesi zamanı geldi

Mevsimsel alerjik rinit ya da saman nezlesi en sık görülen alerjik hastalıklardan. Alerji belirtileri, bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye (antijen) yanıt vermesiyle başlar. Bunu da alerjenin giriş yerine antikor göndererek yapar. Alerjen ve antikor arasındaki savaş, kana çeşitli kimyasal maddelerin salınımına neden olur. Kimyasal maddeler de alerjik hastalık belirtilerine yol açar.

31.03.2005Kelebek
Alerji gerçeği

Alerji gerçeği

Son yıllarda artış gösteren hastalıklardan biri de allerji...

Bebeklerde ek besine başlarken dikkat

Bebeklerde ek besine başlarken dikkat

Anne sütünün bebeğe ilk 4-6 ay verilmesi kadar bu aylardan itibaren ek besinlere zamanında başlanmasının da son derece önemli olduğu bildirildi.

4.10.2006Kelebek
Alerji için  duş alın

Alerji için duş alın!

Burunda tıkanıklık, kaşıntı ve gözlerde yanma şikayetleriniz varsa sizde de bahar alerjisi olma ihtimali yüksek!

Fıstık alerjisine karşı biraz fıstık

Fıstık alerjisine karşı biraz fıstık

Kademeli olarak artan dozda yer fıstığı tüketimi, çocuklarda yer fıstığı alerjisini ortadan kaldırabiliyor.

17.03.2009Dünya
Besin alerjisi nedir, belirtileri nelerdir

Besin alerjisi nedir, belirtileri nelerdir?

Besin alerjisi, besine karşı bir bağışıklık sistemi yanıtıdır. Vücudumuz bir besinin içindeki bir maddeye genellikle bir proteine karşı savunma sistemini harekete geçirerek antikorlar oluşturabilir.

Bu test ne yiyebileceğinizi söylüyor

Bu test ne yiyebileceğinizi söylüyor

Hangi yiyeceğin size kilo aldırdığını ya da sağlığınızla oynadığını merak ediyorsanız tek yapmanız gereken York Test'ini yaptırmak olacak...

17.09.2009Kelebek
Alerjik bünyesi olanlar dikkat

Alerjik bünyesi olanlar dikkat

Kış aylarında ısınmak için kullanılan maddelerin oluşturduğu hava kirliliği ve soğuk havanın kendisi alerjik hastalıkları tetikliyor.

12.01.2010Kelebek
Çocuklarda alerji testi ve tedavisi

Çocuklarda alerji testi ve tedavisi

Alerji belirtileri nelerdir?

Aşırı hijyen alerjiyi tetikliyor

Aşırı hijyen alerjiyi tetikliyor

Mikroplarla daha az karşılaşan çocukların savunma sistemleri zayıflıyor.

13.02.2014Sağlık
Astım oranını 4 kat artırıyor

Astım oranını 4 kat artırıyor

Medical Park Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. İpek Özkan Akman, son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde hem alerjik nezle hem de astım sıklığında artış gözlendiğini bildirdi.

15.04.2015Sağlık
Çocuklarda besin alerjisine dikkat

Çocuklarda besin alerjisine dikkat!

Çocuklarda en sık rastlanan alerjik besin grupları nelerdir?

Evcil hayvan alerjisinin belirtileri nelerdir

Evcil hayvan alerjisinin belirtileri nelerdir?

En çok kedi, köpek, hamster gibi tüylü hayvanlar alerjiye neden oluyor.

Gıda duyarlılık testi ne işe yarıyor

Gıda duyarlılık testi ne işe yarıyor?

Bu yöntem bir zayıflama şekli değil...

20.04.2016Sağlık
Çocuklar alerji mevsiminden daha çok etkileniyor

Çocuklar alerji mevsiminden daha çok etkileniyor

Alerjik nezle ile ilgili bilmeniz gereken her şey bu yazıda…

Her iki çocuktan birinde Alerjik rinit görülecek

Her iki çocuktan birinde 'Alerjik rinit' görülecek!

Son 10 yılda alerjik rinitin görülme sıklığı hızla yükseliyor.

29.07.2016Sağlık
Bağışıklık yükseltilmezse 2 çocuktan birinde “alerjik rinit” görülecek

Bağışıklık yükseltilmezse 2 çocuktan birinde “alerjik rinit” görülecek

Dünya Alerji Organizasyonu’nun raporlarına göre, son 10 yılda özellikle Avrupa’da alerjik hastalıklardan biri olan alerjik rinitin görülme sıklığı hızla yükseliyor.

1.08.2016Sağlık
Çocuklarda görülen inek sütü alerjisine dikkat

Çocuklarda görülen inek sütü alerjisine dikkat

Süt, çocuk beslenmesindeki temel besin maddeleri arasında önemli bir yere sahip. İnek sütü kimi çocuklarda kaşıntı, vücutta döküntü, ishal ve kusma gibi alerjik belirtilere sebep olabilir.

Dikkat bahar alerjisi çarpmasın

Dikkat bahar alerjisi çarpmasın!

Ağırlıklı olarak bahar mevsiminde ortaya çıkan polenler, kimi zaman hayatı zorlaştırabiliyor. Aşırı hijyen, sigara, ani hava değişiklikleri, besinlerde kullanılan katkı maddeleri, ilaç ve kozmetikler, stres günümüzde alerjinin daha da artmasına sebep oluyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, bahar mevsiminde ortaya çıkan alerjenleri anlattı.

21.04.2017Sağlık
En sık görülen besin alerjisi belirtileri

En sık görülen besin alerjisi belirtileri

Dünyadaki alerjik hastalıkların başında besin alerjisinin geldiğini ve her 13 çocuktan birinde görüldüğünü söyleyen Çocuk Alerji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, en sık görülen besin alerjisi belirtilerini açıkladı.

Bazı yiyeceklere alerjiniz olduğuna dair 5 işaret

Bazı yiyeceklere alerjiniz olduğuna dair 5 işaret

Bazı besinler, bazı insanlarda olumsuz etkilere neden olabilir. Fakat her türlü olumsuz belirtiyi alerji olarak adlandırmak yanlıştır. Alerjinin ne olduğunu, belirtilerini, önlemlerini bilmekte fayda vardır. İşte her yönüyle besin kaynaklı alerjiler…

8.01.2018Sağlık
Uzmanlar: Bahar alerjisi okul başarısını düşürüyor

Uzmanlar: Bahar alerjisi okul başarısını düşürüyor

Prof. Dr. Ayfer Yükselen, polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte, polenlere alerjisi olan çocuklarda saman nezlesi, göz nezlesi ve astım gibi klinik durumların tümüne dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Yükselen çimen, çayır ve hububat polenleri ile kızılağaç, fındık ağacı ve huş ağacı gibi ağaç polenlerinin ciddi rahatsızlıklar verebileceğini belirtti.

4.04.2018Eğitim
Alerjik Çocuklara Sağlıklı Yemekler Yarışması

Alerjik Çocuklara Sağlıklı Yemekler Yarışması

Alerji ile Yaşam Derneği 13-19 Mayıs Besin Alerjisi Farkındalık Haftası kapsamında bir bilinçlendirme kampanyası başlatıyor. Besin alerjisi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan kampanya kapsamında, besin alerjisine uygun yemek tarifleri yarışmasından halk bilgilendirme seminerine kadar birçok proje gerçekleştirilecek. Aynı zamanda sosyal medya mecralarında konuya dikkat çekmeyi amaçlayan farkındalık videosu da çekilecek.

10.05.2018İyi Yaşam
Cinsel İsteksizliğin 8 Nedeni

Cinsel İsteksizliğin 8 Nedeni

Kadınlar hayatlarının belirli dönemlerinde cinsel isteksizlik yaşayabiliyor. Tatmin edici bir ilişkinin önemli unsurları arasında yer alan sağlıklı cinsellik için arzulu olmak gerekiyor. Cinsel isteksizliğe sebep olan pek çok etken bulunuyor. Bunların farkında olmak ve çeşitli önlemler almak ise cinsel isteksizlikle baş etmenin en ideal yolu.İşte cinsel isteksizliğin 8 nedeni;

29.06.2018Cinsellik
Bebeklerde alerji belirtileri, tedavisi, alerji testi

Bebeklerde alerji belirtileri, tedavisi, alerji testi

Bebeklerde alerji, özellikle ilk bir yıl içerisinde sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Vücudun bağışıklık sisteminin, yabancı madde olarak algıladığı uyaranlar olan toz, hayvan tüyü ve kepeği, sigara dumanı, besinler, ot, çimen, polenlere karşı olan aşırı tepkileri alerjiye yol açabilir. Bebeklerde şiddetli ağlama, kaşıntı ve kızarıkla kendini belli eden alerjiler hakkında merak edilenleri Çocuk Sağlığı ve Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu'na sorduk.

Çocuklarda ve bebeklerde alerji tehtidi

Çocuklarda ve bebeklerde alerji tehtidi

Alerji hayati risk taşır mı? Alerjinin belirtileri nelerdir? Alerji nasıl teşhis edilir? Alerjiye karşı evde nasıl önlemler alınabilir? Alerjisi olan bebeklere nasıl bakılmalı? Çocuklarda alerji nasıl anlaşılır? Bebek alerjiye karşı nasıl korunur? Konuyla ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını uzmanlardan öğrendik.

Çocuğun sürekli hastalanmasının nedeni alerji olabilir

Çocuğun sürekli hastalanmasının nedeni alerji olabilir

Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, kış aylarında sık sık nezle ve grip olan, burun akıntısı, tıkanıklığı, kaşıntısı yaşayan; geceleri geçmeyen öksürük, hırıltı ya da nefes darlığı sorunları olan çocuklarda, altta yatan nedenin ‘alerji’ olabileceğini belirtti.

Uzmanından alerji testi uyarısı

Uzmanından alerji testi uyarısı

Alerji belirtilerinin ilaçlarla kontrol altına alındıktan sonra alerjenle tekrar temas halinde ortaya çıkabileceğini belirten Uzm. Dr. Sinem Gürbüz, "Hastaya özel alerji testleri planlıyoruz. Bu testler kan testleri ve deri testleri olmak üzere iki ana gruba ayrılıyor" dedi.

13.02.2019Sağlık
Bahar Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Bahar Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Baharın geldiğinin habercilerinden biri de polenler. Ağırlıklı olarak bahar mevsiminde ortaya çıkan polenler, kimi zaman hayatı zorlaştırabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece “Uygun şekilde tedavi edilmeyen alerjik hastalıklar kronikleşebilir" dedi, bahar alerjisine karşı önerilerde bulundu.

Beslenme Şekli Alerjiyi Etkiliyor mu

Beslenme Şekli Alerjiyi Etkiliyor mu?

Beslenme şeklimiz hayatımızın her alanını önemli ölçüde etkiliyor. Bunlardan biri de alerjik hastalıklarımız. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.

Yazar Sonuçları

Besin alerjilerine dikkat

Besin alerjilerine eskisinden daha sık rastlanıyor sanmayın!

11.07.2007

Yedikule Hayvan Barınağı sanal mağaza açtı

Yeni yılda çevrenizdekilere, üzerinde birlikte çekilmiş fotoğrafınızın basılı olduğu bir tişört veya kupa hediye etmek, bunu yaparken de 2 bin köpeğin karnının doyurulmasına yardımcı olmak elinizde.

28.12.2007

Soğuk, alerjiyi tetikler

Kışın artan hava kirliliği ve soğuk hava alerjik hastaların hayatını güçleştiriyor. Aslında herkes bu koşullardan etkileniyor. Ancak bünyeniz alerjikse daha ciddi önlem almalısınız. Açık havada ağız, burun ve göz gibi organlarınızı koruyun. Soğuk havayı ağız ve burundan direkt almayın.

31.01.2010
Alerjiyle mücadelede yama (patch) testi

Alerjiyle mücadelede yama (patch) testi

Kızarıklık, döküntü, sulanma, kaşıntı şikayetiniz mi var?

8.04.2015
Çocuklar kuruyemiş tüketmeye ne zaman başlamalı

Çocuklar kuruyemiş tüketmeye ne zaman başlamalı?

Bebek ve çocuklar için en yararlı kuruyemişler...

13.10.2015

Sonbaharda solunum yolu alerjileri

Bu mevsimde solunum yolunda etkin olan alerji çeşitleri ve belirtileri konusunda uyanık olmak gereklidir.

19.10.2015

Egzama neden en çok ev hanımlarında görülüyor?

Cildinizde görmezden geldiğiniz kızarıklar egzama olabilir.

28.02.2016

Bahar alerjileri hamileleri tehdit ediyor!

Henüz kış ayında olsak da bahar esintileri kendini gösterdi. Baharın gelmesiyle birlikte bahar alerjileri ortaya çıkmaya başladı. Bu bahar alerjileri, bazı gebeliklerde çok ciddi yaşanabiliyor. Hamilelerde görülen alerjik reaksiyonlarla ilgili Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, açıklamalarla bulundu.

12.03.2018

Köpeklerde alerji

Köpeklerde de aynı insanlarda olduğu gibi mevsimsel alerjilere maruz kalabilen canlılardır. Evcil hayvan alerjileri üç kategoriye ayrılır:

5.06.2018
Sperm alerjisi de olur mu demeyin

Sperm alerjisi de olur mu demeyin!

Sperm alerjisi nedir, belirtileri nelerdir, teşhis ve tedavisi için neler yapılır? Merak ettiğimiz tüm soruların yanıtını Dr. Sinan Akkurt veriyor.

28.06.2018
Alerjisi olan bebeklere evde nasıl bakılmalı

Alerjisi olan bebeklere evde nasıl bakılmalı?

Bebeklerin ve ebeveynlerinin yaşam kalitelerini bozan ve hayatı tehdit edici reaksiyonlara neden olan alerjik hastalıklar, anne ve babaları çaresiz durumda bırakabiliyor. Bebek sahibi her ailenin bu duruma hazırlıklı olması gerektiğini belirten Evde Bakım Uzmanı Dr. Tayyar Vardar, alerjiye karşı evde alınması gereken önlemlere dikkat çekerek, hastalıkların taşıdığı riskleri, hastalığın belirtilerini ve teşhisi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

27.08.2018

Hindistan cevizi yağı gerçekten ‘saf zehir’ mi?

Son yıllarda Hindistan cevizi yağının faydaları ön plandaydı ve bizler de menümüzde bu yeni keşfettiğimiz yağa yer vermeye başladık. Ancak geçenlerde Harvard’lı bir profesörün “Hindistan cevizi yağı saf zehirdir” açıklamasıyla akıllar karıştı. Peki, Hindistan cevizi yağı söylendiği kadar zararlı mı? Beslenme ve Diyet Uzmanı Buket Adanç, konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı.

10.09.2018