EKSTRA
MENÜ

Akustik

Akustik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Akustik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.137 Akustik haberi bulunmuştur.

Akustik Haberleri

Son dakika haberi... Basın toplantısında gergin anlar: AB-Yunanistan arasında Türkiye sınırındaki ses topu tartışması

Son dakika haberi... Basın toplantısında gergin anlar: AB-Yunanistan arasında Türkiye sınırındaki "ses topu" tartışması!

Yunanistan'ın göçmenleri engellemek için Türkiye sınırına yerleştirdiği 'ses topu' uluslararası kriz yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde AB'nin Yunanistan'a tepki göstermesiyle iyice gerilen ilişkiler basın toplantısında yaşanan kavgayla tamamen gün yüzüne çıkmış oldu.

9.06.2021Dünya
Gökhan Türkmen: Etrafımdaki dişi enerjisine alışkınım

Gökhan Türkmen: Etrafımdaki dişi enerjisine alışkınım

Gökhan Türkmen, “7” adlı yeni stüdyo albümünü dijital platformlarda yayınladı. Albüm hazırlık sürecini anlatan Türkmen, eşi Sinem Türkmen ve kızlarının da kendisine çok şey kattığını belirtti: “Evlenmeden önce de ablam ve annemle yaşadığım için dişi enerjisine alışkınım. Eşim Sinem ve kızlarımdan çok şey öğreniyorum.”

8.06.2021Magazin
Akustik nedir Akustik tanımı ve TDK sözlük anlamı

Akustik nedir? Akustik tanımı ve TDK sözlük anlamı

Akustik hem fizik biliminde hem de müzikte yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Dilimize Yunancadan geçmiş olan bu sözcüğün orijinali ''acoustique'' şeklinde yazılır. Türkçeye yankı bilimi olarak tercüme edilen akustik aynı zamanda bir müzik türüdür. Merak edenler için akustik kelimesinin tanımını ve sözlük anlamını detayları ile derledik.

7.06.2021Sözlük
AB komisyonu harekete geçti: Yunanistan Ses topu için bilgi verecek

AB komisyonu harekete geçti: Yunanistan 'Ses topu' için bilgi verecek

Yunanistan'ın göçmenlere karşı Türkiye sınırına inşa ettiği ve 'ses topu' adı verilen dijital bariyer gündeme bomba gibi düşmüş ve oldukça tepki toplamıştı. Avrupa Birliği komisyonu olayın duyulmasıyla birlikte harekete geçti ve Yunanistan'dan konuyla ilgili bilgi verilmesini talep etti.

3.06.2021Dünya
Müzisyen de çıktılar... Örümcekler sadece mühendis değilmiş

Müzisyen de çıktılar... Örümcekler sadece mühendis değilmiş!

Örümcekler ördükleri ağlar sayesinde mükemmel mühendisler olarak kabul edilirler. Peki size örümceklerin ördüğü ağlardan oldukça etkileyici sesler çıktığını söylesek, ne dersiniz? Yeni bir araştırma örümceklerin iyi bir mühendis olmak dışında harika birer müzisyen de olabileceğini ortaya koydu. İşte detaylar…

3.06.2021Gündem
Salgınla beraber büyük değişim Çok daha pahalı ama talep yağıyor

Salgınla beraber büyük değişim! Çok daha pahalı ama talep yağıyor

Salgınla beraber çalışma modeli de evden sürdürülmeye başlamış, birçok şirket devam etmişti. Ancak evlerde ev aletlerinin çalışması gürültüye sebep olurken, ölçüm ve sessiz aletlere talep de beraberinde geldi. Londra'nın güneyinde, sadece evlerin bulunduğu bir sokakta, içinde onlarca elektrikli ev aletinin çalıştığı bir daire var. Mekanın amacı aletlerin gürültüsünü ölçmek.

2.06.2021Ekonomi
Meriç’te Yunan ‘duvarı’... Kulakları sağır eden ‘ses topunu’ test ediyorlar

Meriç’te Yunan ‘duvarı’... Kulakları sağır eden ‘ses topunu’ test ediyorlar

Atina yönetimi, muhtemel yeni bir sığınmacı akınına karşı Meriç hududunda ‘aşılamaz’ bir güvenlik sistemi oluşturmak için başladığı test çalışmalarını hızlandırdı.

2.06.2021Dünya
AB’den kaçak geçişe dijital bariyer

AB’den kaçak geçişe dijital bariyer

Avrupa Birliği (AB), göçmenlerin Avrupa’ya yasa dışı geçişini önlemek için Türkiye-Yunanistan sınırında dijital bariyer sistemi inşa etti.

31.05.2021Avrupa
AB, göçmenlere karşı harekete geçti: Türkiye - Yunanistan sınırına dijital bariyer örüldü

AB, göçmenlere karşı harekete geçti: Türkiye - Yunanistan sınırına dijital bariyer örüldü!

Avrupa Birliği'nin (AB) birlik sınırlarından geçen göçmenleri durdurmak için hayata geçirdiği proje açığa çıktı! AB, Meriç Nehri üzerinden Türkiye'den yasadışı yollarla ülkeye geçmek isteyen göçmenleri durdurmak amacıyla sınıra 'dijital' bir bariyer inşa etti.

31.05.2021Dünya
Fonetik ne demek Fonetik alfabe nedir

Fonetik ne demek? Fonetik alfabe nedir

Bir dil öğrenilirken ya da herhangi bir dile ait araştırmalar yapılırken çok sık bir şekilde fonetik terimine rastlanılır. Fonetik terimi birçok alanda kullanılır. Günlük olarak çoğu zaman ve çoğu kez insanların duyduğu bir kelimedir. Fonetik ne demek? Fonetik alfabe nedir? İşte tüm detaylar.

24.05.2021Araştırma
MSI MSIology etkinliğinde öne çıkan ürünler

MSI MSIology etkinliğinde öne çıkan ürünler

MSI, MSIology sanal etkinliğinde yepyeni 11.Nesil H serisi laptopları sergiledi.

21.05.2021Teknoloji
Kurt Cobainin saç telleri 14 bin dolara satıldı

Kurt Cobain'in saç telleri 14 bin dolara satıldı

Nirvana grubunun efsanevi solisti ve gitaristi Kurt Cobain’in açık artırmaya çıkarılan 6 adet saç teli, 14 bin 145 dolara alıcı buldu.

19.05.2021Keyif
Ünlü sanatçının saçının tek bir teli 20 bin liraya satıldı

Ünlü sanatçının saçının tek bir teli 20 bin liraya satıldı!

1994 yılında öldüğünde dünyanın en önemli rock gruplarından birinin solistiydi. Yaşamı da ölümü de yıllar içinde efsane haline geldi. Kurt Cobain, ölümünden 27 yıl sonra rekor fiyata satılan saç telleriyle gündemde.

18.05.2021Dünya
Pandemide ortaya çıkan bir hesaplaşma albümü: ‘Fil’

Pandemide ortaya çıkan bir hesaplaşma albümü: ‘Fil’

Üçü pandemi döneminde ortaya çıkan dört şarkılık EP’si ‘Fil’i dijital platformlarda yayımlayan Taha Gürbüz, “‘Fil’deki şarkılar özünde bir değişim dönüşüm, kısacası insanın kendiyle hesaplaşma ve durum tespiti halini anlatıyor” diyor.

18.05.2021Kitap Sanat
Coşkun Sabah Şarkılar Bizi Söyler’e konuk oldu...

Coşkun Sabah 'Şarkılar Bizi Söyler’e konuk oldu...

Yapımcılığını Poll Production by Polat Yağcı’nın, yürütücü yapımcılığını Hülya Sepken’in üstlendiği, müziğin iki büyük ismi Sibel Can ve Hakan Altun ile usta klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’yi bir araya getiren müzik programı Şarkılar Bizi Söyler, 10 Mayıs Pazartesi akşamı ekrana gelen yeni bölümüyle izleyicisine keyifli bir gece yaşattı.

11.05.2021Magazin
Şarkılar Coşkun Sabahı söyledi

Şarkılar Coşkun Sabah'ı söyledi

Yapımcılığını Poll Production by Polat Yağcı’nın, yürütücü yapımcılığını Hülya Sepken’in üstlendiği, müziğin iki büyük ismi Sibel Can ve Hakan Altun ile usta klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’yi bir araya getiren müzik programı Şarkılar Bizi Söyler, 10 Mayıs Pazartesi akşamı ekrana gelen yeni bölümüyle izleyicisine keyifli bir gece yaşattı.

11.05.2021Televizyon
Derya Uluğ: Gözyaşlarım bana başarı olarak geri döndü

Derya Uluğ: Gözyaşlarım bana başarı olarak geri döndü

2016’da çıkardığı ‘Okyanus’ şarkısından sonra beş yıl içinde pop müziğin en parlak isimlerinden biri haline geldi, klipleri milyonlarca kez izlendi. Derya Uluğ şimdi ‘Kanunlar Gibi’ şarkısıyla karşımızda... Yeni şarkısı vesilesiyle sohbet ettiğimizde dışarıdan ışıl ışıl görünen hayatının arka planını da anlattı. 9 yaşındayken babasının yurtdışına gitmesinin onu nasıl etkilediğini, 19 yaşında yakalandığı anoreksiya hastalığından kurtulmak için verdiği mücadeleyi de konuştuğumuz şarkıcının “Allahım ne olur, yarın bir dilim ekmek yiyebileyim” diye dua ettiği günler olmuş.

Esra Zeynep Yücel: Hepimiz ‘Misafir’ özlemi çekiyoruz

Esra Zeynep Yücel: Hepimiz ‘Misafir’ özlemi çekiyoruz

Esra Zeynep Yücel, yeni albümü “Misafir”i müzikseverlerle buluşturdu. Türk müziğinin en sevilen türkü ve şarkılarını yorumlayan Yücel, etnik Türk enstrümanlarının da kullanıldığı albüm için “Evrensel bir çalışma” diyor.

6.05.2021Keyif
Anadolu’nun en güzel antik tiyatroları

Anadolu’nun en güzel antik tiyatroları

Anadolu topraklarında Yunan ve Roma dönemlerinden kalma 50’den fazla antik tiyatro var. Yüzyıllarca ayakta kalan, kimi gladyatör dövüşlerine bile ev sahipliği yapan bu seyirlik arenalar arasında bir geziye çıkalım.

2.05.2021Seyahat
Su Soley: Birkaç ay boyunca gardırobumdan çıkmadım

Su Soley: Birkaç ay boyunca gardırobumdan çıkmadım

Su Soley dokuz şarkıdan oluşan akustik albümü ‘Gardrop’u yayımladı. Albüm kayıtlarını yastık ve yorganlarla doldurduğu giysi dolabının içinde tamamlayan Soley, “Her günümüz hayata karşı süngümüzü düşüren haberlerle dolu. Hepimiz eski güzel günlere hasretle doluyoruz. Şarkımın sözlerindeki gibi herkes çocukluğunu çok özlüyor” diyor.

5 yıl boyunca aralıksız çalıştılar Akdeniz ve Karadeniz’de çarpıcı araştırma

5 yıl boyunca aralıksız çalıştılar! Akdeniz ve Karadeniz’de çarpıcı araştırma

Yaklaşık 100 bilim insanı 5 yıl süren çalışma ile Akdeniz ile Karadeniz'de 800 binden fazla balina ve yunus yaşadığını ortaya çıkardı. 10 uçak ile 6 araştırma gemisinin kullanıldığı çalışmada, deniz kaplumbağaları, vatozlar, köpekbalıkları, deniz kuşları gibi diğer deniz canlıları ile deniz çöpleri hakkında da veri toplandı. Doç.Dr. Arda Tonay, 'Çok heyecanlı ve mutluyuz. Proje sonuçlarına göre Cebelitarık Boğazı’ndan Süveyş Kanalı’na kadar bütün Akdeniz ve Karadeniz’de toplam 800 bin yunus ve balinanın yaşadığı tahmin ediliyor.' ifadelerini kullandı.

22.04.2021Gündem
2020, Sessiz Okyanus Yılı ilan edildi , uzmanlar Sürpriz sonuçlara hazır olun dedi

2020, 'Sessiz Okyanus Yılı' ilan edildi , uzmanlar 'Sürpriz sonuçlara hazır olun' dedi!

Uzmanlar açıkladı: 2020, 'Sessiz Okyanus Yılı' ilan edildi. Bu durumun ardında yatan sebebinse 1 yıldan fazladır hayatımızda olan Kovid-19 salgını olduğu belirtildi.

17.04.2021Dünya
Evde eğlenceye teknoloji dopingi

Evde eğlenceye teknoloji dopingi

Koronavirüs nedeniyle evde geçirdiğimiz süre arttı. Bu süreyi keyifli hale getirmek de bizim elimizde. Salgından korunurken aynı zamanda eğlenmenize yardımcı olacak teknolojik ürünleri derledik.

17.04.2021Ekonomi
Neden eğlenirken çığlık atarız İşte bilimin cevabı

Neden eğlenirken çığlık atarız? İşte bilimin cevabı

Sadece korktuğumuzda değil, heyecanlandığımızda da çığlık atarız. Bu fenomeni mercek altına alan bilim insanları neden eğlenirken çığlık attığımızı gün yüzüne çıkardı.

15.04.2021Teknoloji
Buray kimdir, kaç yaşında

Buray kimdir, kaç yaşında?

İbo Show'un bu haftaki konukları arasında yer alan isimlerden biri de Buray oldu. Aşk şarkılarıyla tanınan Buray, Gözde Ançel ile birçok şarkıya imza atmış, başta Ferhat Göçer'in "Unutmuş Çoktan" şarkısı olmak üzere; Ömür Gedik ve Selim Gülgören gibi sanatçılara da çeşitli besteler vermiştir. Peki, Buray kimdir, kaç yaşında?

3.04.2021Televizyon
Atatürk Kültür Merkezinin inşaatı yüzde 90 tamamlandı

Atatürk Kültür Merkezi'nin inşaatı yüzde 90 tamamlandı

29 Ekim'de açılması planlanan Atatürk Kültür Merkezi'nin inşaatı son hızla devam ediyor. İnşaata ilişkin bilgileri paylaşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy son teknolojinin kullanıldığını açıkladı.

2.04.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Bu gözler bu kulaklar onu çok arayacak

Bu yazıyı yazmalı mıyım” diye çok düşündüm. Sonuçta benden öte nice müzik insanı vardı onu tanıyan.

10.06.2021

Gidiyorsun

Her çalışmasında bir başka aleme götüren Ersay Üner, yeni şarkısı ‘Gidiyorsun’ ile yine gönlümüzü fethetti. TripHop, Rock ve Trap öğeler barındıran yeni şarkı, güncel dünya pop müziğine enfes bir örnek teşkil ediyor.

8.06.2021

Eskitilmiş Yaz ‘Korkuyu Alıyor İçimizden’

“Eskitilmiş Yaz'ın hikayesi bir sahil kasabasında fikir olarak başlayıp Eskişehir'e uzanıyor ve burada olgunlaşıyor. Müziğini de ardına katıp buraya gelen 5 gencin müzik yolculuğuna dönüşüyor. Eskitilmiş Yaz ismini eski güzel yaz günlerine duyulan özlemden alıyor. Eskitilmiş Yaz, umudun en güçlü duygulardan biri olduğuna inanıyor; söze, anlatıma şarkının bir ‘derdi’ oluşuna her zaman büyük önem veriyor.” Eskitilmiş Yaz hikayesini bu şekilde özetliyor. Ayrıca ‘Uyursam Geçer mi?’yi çok sevdik çok dinledik. Bakalım sırada neler var? Röportaja geçmeden önce de içinde yaz geçen her şeyi çok sevdiğimi belirtmeliyim.

2.06.2021

Gökhan Türkmen’den ‘7’

Geçtiğimiz cumartesi Gökhan Türkmen’in 4 Haziran’da çıkacak olan yeni albümü ‘7’nin şarkılarını dinledik. Pandemi dolayısıyla internet üzerinden gerçekleşen gecede albümün mimarları Gökhan Türkmen , Mert Carim ve Genco Arı bizlere ‘7’nin yapım aşamasını anlattı.

1.06.2021

Erol Alkan Duran Duran’la

İngiltere’de faaliyetlerine devam eden DJ Erol Alkan, bu kez Duran Duran albümünün arkasındaki isimlerden biri olarak karşımıza çıktı.

27.05.2021

Koltukta Glastonbury Festivali’ni izledim

İngiltere’nin bol yağmurlu, çok çamurlu çayırları sonsuza uzanan Worthy çiftliğindeydi festival.

24.05.2021

Akustik

“Hiçbir yararı olmayacağını bile bile insan kalmanın çok önemli olduğunu düşünüyorsan, onları yendin demektir.” (Oğuz Atay)

20.05.2021

Yeni nesil ‘best of’

Deniz Seki ile yaptığım röportajda bir sözü çok ilgimi çekti.

15.05.2021

Evden Uzak ‘Kendimden Kaçarken’ Şarkısıyla Radarımıza Girdi

‘Kendimden Kaçarken’ dinler dinlemez enerjisine kapıldığım bir şarkı oldu. Merak ettim Evden Uzak’ın diğer şarkılarını da dinledim. ‘Cam Kenarı’ üniversite yıllarımı hatırlattı daha doğrusu o yaşları o günlerin ruhunu. Oğuzhan Sever ve Yunus Öz’ün kurduğu iki kişilik bir grup olan Evden Uzak “Bir gün artık karantinanın diplerini yaşarken gerçekten evden uzak olmak istedik ve böylece grubun adını oluşturmuş olduk” diyor. Sevgili Evden Uzak sorularımı yanıtladı.

14.05.2021

Marlon Brando

Zeynep Bastık’ın ismini ilk duyduğum andan itibaren merak ettiğim yeni şarkısı ‘Marlon Brando’ nihayet çıktı. Söz ve müziği Zeynep Bastık ile Emir Can İğrek’e ait olan şarkının düzenlemesinde Serhat Şensesli imzası var.

11.05.2021

Kaan neden susuyor

Ayrılar mı?Yoksa ilişkileri devam mı ediyor.

8.05.2021

Sakin

Geçen haftanın en sevindirici haberlerinden biri Feridun Düzağaç’ın yeni albümü oldu. İki yıl süren sessizliğinin ardından İsimsiz Orkestra ile birlikte yaptığı ‘Sakin’ isimli albümünü çıkaran Düzağaç, kendisinden uzunca bir süredir şarkılar dinlemek isteyen dinleyicisine güzel bir sürpriz yapmış oldu.

4.05.2021

Dedublüman ‘Gamzedeyim Deva Bulmam’ı Öyle Bir Yorumluyor ki

Dedublüman’ın bir ‘Gamzedeyim Deva Bulmam’ yorumu vardır ki dinlemeye başlayınca üst üste kaç kere dinlediğinizi bilemezsiniz. Sonra başka ne söylemişler diye merak edip söyledikleri bütün şarkıları arka arkaya dinlediğinizi fark edersiniz.

29.04.2021

Doksanların inatçı rüzgârı

Simge yeni teklisi ‘Sevmek Yüzünden’de Türk popunun şarkı kalitesi en yüksek dönemi olan 90’lar rüzgârını yakalamış. Geçmişin ruhunu yepyeni bir şarkıyla bugüne taşıması takdire şayan...

17.04.2021

Ne Dinlesem?

Müzik dünyasında üretim hız kesmiyor ve yeni çalışmalar, isimler, gruplar dinleyiciyle buluşmaya devam ediyor. Bu haftaki yazıda dinlemenizi tavsiye edeceğim bazı şarkılardan, isimlerden bahsettim. Bir dinleyin bakalım sizler ne düşüneceksiniz.

15.04.2021

Daniska’yı ünlü yapmak

Telif hakları, meslek birliklerinde başkan seçimi, pandemi sürecinin uzaması derken ağzımız tatlansın istedim bu hafta. Malum, sadece kalem sallamakla sorunlar çözülmüyor, ben de daha eğlenceli bir konu olan “Daniska’nın ünlü olma yolculuğu”ndan sizlere bahsedeceğim.

15.04.2021

Bugün ne yapsak?

Rap sevenler için bugün online konser sahnesinde ‘Ozbi’ var. Biletix’ten bilet alıp saat 22.00’de ekran başına geçin.

10.04.2021

Sorry Kerem Bürsin!

Sonradan özür diledi ama, söz ağızdan çıktı bir kere: Kerem Bürsin ben ve benim gibi mekanlara gidip oturanların hepsine saydırdı.

9.04.2021

Yapay zekadan sanatçı olur mu

TikTok’ta 9 milyon takipçisi olan robot rap’çi FN Meka geçen hafta NFT olarak çıkardığı dijital sanat eseri ‘Super Toilet’, 6 bin 500 dolara satınca gözler yapay zeka ürünü bu karaktere döndü.

8.04.2021

Gökçe Aksiyona Geçti

Radyolarda sık sık dinlediğimiz ‘Eyvallah’ şarkısıyla Gökçe, pandemi süresi boyunca hissettiklerini dinleyiciyle paylaşıyor. Bir diğer şarkısı ‘Aksiyondayım’ ile “Var olan alışılmış tarzıma yeni format attım” diyen Gökçe sürdürülebilir moda konusunda da farkındalık oluşturma çabasında.

7.04.2021

Terk edilmişlerin kimsesi

Depremin ardından yaşanan nükleer facia sonrasında terkedilen Fukuşima’da kalan kedilere kendini adayan Sakae Kato’yu, geride kalan haftalarda bu köşede övgü dolu sözlerle aktarmıştım size. Sırada iç savaşın sürdüğü Suriye’den bir kahramanlık hikâyesi var.

3.04.2021