EKSTRA
MENÜ

Akciğer

Akciğer haberleri sayfasında güncel ve son dakika Akciğer hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 12.794 Akciğer haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Akciğer Haberleri

Doktorlar 3 ay ömür biçmişti Minik Hiradan acı haber... Gözyaşlarına boğuldular

Doktorlar 3 ay ömür biçmişti! Minik Hira'dan acı haber... Gözyaşlarına boğuldular

Antalya'da doktorların 3 ay ömür biçtiği primer pulmoner hipertansiyon hastası Gülsüm Hira Sudan (3), düğüne katılacak ailesiyle dün gittiği Burdur'un Bucak ilçesinde fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. Tedaviye alınan Gülsüm Hira'nın beyin ölümü gerçekleşti. Manavgat'ta gözyaşlarıyla toprağa verilen Gülsüm Hira'nın düğünde annesiyle dans ettiği anlar, kameraya yansıdı.

12.06.2021Gündem
Yaşamın durduğu noktada mucizeyi başarıyorlar

Yaşamın durduğu noktada mucizeyi başarıyorlar!

Pandemiyle adı sıkça duyulan ve halk arasında “yaşam destek cihazı” olarak bilinen ECMO ile akciğerleri iflas eden ve kaybedilmesine kesin gözüyle bakılan hastalar, ölümün kıyısından alınıp tekrar hayata bağlanıyor. Türkiye'de en fazla Ekstrakorporal Membran Oksijenizasyonu (ECMO) tedavisi yapılan ve Avrupa'nın sayılı merkezlerinden biri olan Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 'yaşam destek ünitesi'yle sağlığına kavuşturulan 3 hasta aynı gün taburcu edilerek, evlerine gönderildi. Başhekim Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali, yeni yapılacak hastane kompleksinde ayrı bir ECMO hastanesi inşa edileceğini söyledi.

12.06.2021Gündem
Covid-19 aşıları hangi hastalarda daha az etkili Uzmanlar yanıtladı…

Covid-19 aşıları hangi hastalarda daha az etkili? Uzmanlar yanıtladı…

Covid-19 salgınında tehlike hala geçmiş değil... Salgından çıkış için en önemli araç aşılama. Çeşitli tıbbi problemler nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler için ise aşı konusu çok daha hassas. Bu konuda akıllardaki soruları uzmanlara birlikte masaya yatırdık...

11.06.2021Gündem
Riskli gruptaki 12 yaş üstü çocuklara tavsiye edildi

Riskli gruptaki 12 yaş üstü çocuklara tavsiye edildi

Almanya’da, BioNTech-Pfizer’in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara uygulanması tavsiye edildi.

11.06.2021Avrupa
Almanya’da BioNTech-Pfizer aşısı belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara tavsiye edildi

Almanya’da BioNTech-Pfizer aşısı belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara tavsiye edildi

Almanya'da, BioNTech-Pfizer'in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının belirli hastalıkları olan 12 yaş üstü çocuklara uygulanması tavsiye edildi. Öte yandan ABD merkezli ilaç şirketi Moderna, çocuklarda koronavirüs aşısının kullanımı için FDA'ya başvurdu

10.06.2021Dünya
Kontamine Nedir Tıp Dilinde Kontaminasyon Ve Kontaminasyon Kaynakları Hakkında Bilgi

Kontamine Nedir? Tıp Dilinde Kontaminasyon Ve Kontaminasyon Kaynakları Hakkında Bilgi

Kontaminasyon sağlıkçıların ve doktorların çok duyduğu ve iyi bildiği bir kavramdır. Aynı zamanda kontaminasyon genel olarak resmi bir kullanım alanına sahiptir. Bu nedenle günlük hayatta çok da sık kullanılan bir kavram değildir. Kontamine nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
Heparin Nedir, Nerede Üretilir Heparin Görevleri Nelerdir, Ne İşe Yarar

Heparin Nedir, Nerede Üretilir? Heparin Görevleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Sağlık alanında hastalıkları tedavi edebilmek için kullanılan birçok ilaç bulunur. Bu ilaçların birçoğu oluşan rahatsızlığın yan etkilerini önlemeye yararken büyük bir kısmı ise hastalığı asıl nedeni ile mücadele eder. Heparin de bu ilaçlardan birisi olup genellikle hastalık sonrası oluşan reaksiyonları tedavi eden ilaçlar arasındadır. Heparin nedir, nerede üretilir, görevleri nelerdir ve daha fazlasını sizin için derledik.

10.06.2021Araştırma
Egzersiz Nedir, Faydaları Nelerdir Aerobik, İnterval Ve İzometrik Egzersizler Nasıl Yapılır

Egzersiz Nedir, Faydaları Nelerdir? Aerobik, İnterval Ve İzometrik Egzersizler Nasıl Yapılır?

İnsan sağlığı kaliteli bir yaşam sürdürmek için çok önemli bir etmendir. Kaliteli bir yaşamın ilk şartı da düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Peki egzersiz nedir, faydaları nelerdir? Aerobik, interval ve izometrik egzersizler nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
Efüzyon Nedir Kalpte Perikardiyal Ve Plevral Efüzyon Nedir

Efüzyon Nedir? Kalpte Perikardiyal Ve Plevral Efüzyon Nedir?

Efüzyon, plevra, perikard, periton gibi vücut kaviteleri içinde bulunan sıvı birikmesi şeklinde ortaya çıkan ödeme verilen isimdir. Normalde vücut kavitleri içinde yer alan sıvı miktarının 50 milimetre altında olması gerekir. Vücutta bunun üzerinde olan sıvı birikimine ise, efüzyon adı verilir. Efüzyon nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
Anabolizma Nedir Katabolizma Arasındaki Farklar Nelerdir Anabolizma Ve Katabolizma Örnekleri..

Anabolizma Nedir? Katabolizma Arasındaki Farklar Nelerdir? Anabolizma Ve Katabolizma Örnekleri..

Tüm canlılarda ortak olarak görülen özelliklerden bir tanesi de metabolizmadır. Canlılarda gerçekleşen yıkım, dönüşüm ve yapım reaksiyonlarının tümüne metabolizma adı verilmektedir. Metabolizma olayı, canlıların vücutlarını korumak amacı ile gerçekleşen bazı tepkimeleri içermektedir. Peki, Anabolizma nedir? Katabolizma arasındaki farklar nelerdir? Anabolizma ve Katabolizma örnekleri nelerdir? İşte detaylar.

9.06.2021Araştırma
Reçine Nedir, Nasıl Kullanılır Reçine Nasıl Eritilir, Nasıl Yapılır

Reçine Nedir, Nasıl Kullanılır? Reçine Nasıl Eritilir, Nasıl Yapılır?

Doğa insanlar için yeri doldurulamaz bir kaynaktır. Bu bakımdan her dönem insanoğlu tarafından kullanılmış, işlenmiş ve kendi ihtiyaçları doğrultusunda faydalanılmıştır. Doğada bulunan ve insanlar tarafından kullanılan maddelerden birisi de reçinedir. Peki reçine nedir, nasıl kullanılır? Reçine nasıl eritilir, nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

9.06.2021Araştırma
Polisitemi Nedir Ve Nedenleri Nelerdir Polisitemi Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Polisitemi Nedir Ve Nedenleri Nelerdir? Polisitemi Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Çok fazla merak edilen ve araştırılan konu başlıkları arasında yer almakta olan Polisitemi nedir ve nedenleri nelerdir? Polisitemi hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi konularını sizin için tüm detayları ile birlikte derledik.

9.06.2021Araştırma
Aspirasyon Nedir, Nasıl Uygulanır Aspirasyon Komplikasyonları Nelerdir

Aspirasyon Nedir, Nasıl Uygulanır? Aspirasyon Komplikasyonları Nelerdir?

Son zamanda yapılan araştırmalara göre Aspilasyon hakkında arama yapan pek çok kullanıcı olduğu belirlenmiştir. Günümüzde aspilasyon özellikle sağlık sektöründe önemli bir yere sahiptir. Aspilasyon nedir, türleri ve komplikasyonları hakkında detayları derledik.

9.06.2021Araştırma
Prof. Dr. Derya Unutmaz koronavirüs ilacı için tarih verdi...

Prof. Dr. Derya Unutmaz koronavirüs ilacı için tarih verdi...

Tüm dünyada koronavirüs salgınına karşı aşı ve ilaç çalışmaları devam ederken Prof. Dr. Derya Unutmaz, Covid-19 ilacının yaz ortasında ya da en geç sonbaharda piyasaya çıkacağını düşündüğü söyledi. Prof. Dr. Unutmaz ayrıca, 'Şu anda müthiş bir yarış var virüsle aşılanma arasında. Bizim de önümüzde çok fazla zamanımız kalmadı. Çünkü bu Delta varyantı (Hindistan varyantı) çok hızlı yayılıyor. Onun için aşılanma ile onun önüne geçmemiz lazım. Geçemezsek, gerçekten önümüzdeki bir iki ayı yine çok zor geçirebiliriz.' dedi.

7.06.2021Gündem
Ünlü iş insanı  Mansour Ojjeh yaşamını yitirdi

Ünlü iş insanı Mansour Ojjeh yaşamını yitirdi

Formula 1 takımı da bulunan spor otomobil üreticisi McLaren'in hissedarları arasındaki Mansour Ojjeh, 68 yaşında hayatını kaybetti. McLaren F1 Takımı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Suudi Arabistan doğumlu Fransız iş insanının, İsviçre'nin Cenevre kentinde ailesinin yanındayken hayata gözlerini yumduğu belirtildi.

6.06.2021Ekonomi
Dünya devinin skandalı gündeme oturdu Tartışma büyüyor... Türkiyede kullanılıyor mu

Dünya devinin skandalı gündeme oturdu! Tartışma büyüyor... Türkiye'de kullanılıyor mu?

ABD’li ilaç üreticisi Johnson & Johnson’ın bebek pudrasında kansere yol açan asbest maddesi kullanması birçok ülkede gündeme geldi. Doç. Dr. Kutlubay, "2010 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye’de asbest maddesinin kullanımını yasakladı. Şu an hiçbir ürünümüzde asbest maddesi yok. Bundan üç yıl önce yapılan bir çalışmada Türkiye’de bulunan bebek pudraları incelenmiş. İnceleme sonucu 4 pudrada asbest maddesi tespit edilmiş. Ardından bakanlık gerekli düzenlemeyi yaptı ve pudraların içinde bulunan asbest maddesi çıkarıldı" diye konuştu.

4.06.2021Ekonomi
Bir can kayboldu... İddianamesi 10 yılda yazıldı

Bir can kayboldu... İddianamesi 10 yılda yazıldı!

Belgin Thind, fazla kilolarından kurtulmak için 2011 yılında Almanya’dan İstanbul’a geldi. Plastik ve estetik cerrahi uzmanı Doç Dr. İbrahim Aşkar’ın yaptığı yağ aldırma operasyonu sonunda hayatını kaybetti. Ailesinin başlattığı hukuk mücadelesinde tazminat davası devam etti ancak ceza davasının açılması 10 yılı buldu.

4.06.2021Gündem
Anne babalar dikkat Çocuğunuzu bu hareketle mutlaka kontrol edin

Anne babalar dikkat! Çocuğunuzu bu hareketle mutlaka kontrol edin

Omurganın kendi ekseninde dönerek kıvrılması ve yana doğru eğriliği olarak tanımlanan ve günümüzde her 100 ergenlik dönemi kız çocuktan 3’ünün karşılaştığı skolyozun erken teşhisi pandemi sürecinde imkansız olabiliyor. Omurga Sağlığı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, Haziran ayı Skolyoz Farkındalık Ayı kapsamında yaptığı açıklamada, toplumumuzda skolyoz hakkında doğru bilinen yanlışları anlattı, anne-babalara önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

DSÖ Türkiye Temsilcisi duyurdu Ölüm riskini yüzde 50 artırıyor

DSÖ Türkiye Temsilcisi duyurdu! Ölüm riskini yüzde 50 artırıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, "Kovid-19 salgınının, sigara içenlerin hastalığa yakalanma ve ölüm riskini yüzde 50 artırdığını söyleyebilirim." dedi.

31.05.2021Gündem
Yağmur Bingöl, ciğerlerinde saatli bomba ile yaşıyordu Türkiyedeki en küçük hasta... Dünyada da 3 çocuk vakasından biri...

Yağmur Bingöl, ciğerlerinde saatli bomba ile yaşıyordu! 'Türkiye'deki en küçük hasta... Dünyada da 3 çocuk vakasından biri...'

Bebekliğinden beri kronik böbrek yetmezliği çeken 9 yaşındaki Yağmur Bingöl'ün diyaliz katateri nedeniyle akciğerlerinde pıhtı gelişti. Yağmur, ambulansla Erzurum’dan İstanbul'a Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Acilen ameliyata hazırlanan küçük kız, ciğerlerinde saatli bombayla yaşarken koronavirüse yakalandı. Üç hafta koronavirüs tedavisi gören Yağmur'un 'pulmoner endarterektomi' ameliyatı ile akciğerlerindeki pıhtı çıkarıldı. Ameliyatı gerçekleştiren ekipten Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli, ''Türkiye'deki en ufak hasta. Dünyada da iki - üç hastadan biri. Literatüre geçecek bir hastamız'' dedi. Pes etmeye niyetinin olmadığını söyleyen Yağmur ise, ''Bir sürü ameliyatlardan kalktım. Hiç pes etmeye niyetim yok'' diye konuştu.

31.05.2021Gündem
Doç. Dr. Ümit Savaşçıdan koronavirüsle ilgili önemli açıklamalar

Doç. Dr. Ümit Savaşçı'dan koronavirüsle ilgili önemli açıklamalar

Sağlık Bakanlığı'ndan alınan verilere göre son 24 saatte 222 bin 613 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 656 kişinin testi pozitif çıktı, 137 kişi ise hayatını kaybetti. Salgınla ilgili konuşan Doç. Dr. Ümit Savaşçı, "Koronavirüs zamanında akciğerleri kurtarmak için uygulanan kortikosteroid tedavisi alan hastalarda özellikle 'Aspergillus' dediğimiz akciğer mantarı ortaya çıkıyor ve ölüm oranı çok yüksek. Ne yazık ki ülkemizde böyle vakalar ortaya çıktı, çıkıyor. Özellikle de baskılanmış, vücudumuzda yerleşik olan verem hastalığı da aktif hale gelebiliyor. Kişiler iyileştikten sonra kanlı balgam devam ederse, ateş, geçmeyen öksürük olursa mutlaka hastaneye müracaat etsin" ifadelerini kullandı.

30.05.2021Haber
Koronavirüse yakalananlar için korkutan sözler Bu hastalıklar ortaya çıkabilir

Koronavirüse yakalananlar için korkutan sözler! Bu hastalıklar ortaya çıkabilir

Sağlık Bakanlığı'ndan alınan verilere göre son 24 saatte 222 bin 613 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 656 kişinin testi pozitif çıktı, 137 kişi ise hayatını kaybetti. Salgınla ilgili konuşan Doç. Dr. Ümit Savaşçı, "Koronavirüs zamanında akciğerleri kurtarmak için uygulanan kortikosteroid tedavisi alan hastalarda özellikle 'Aspergillus' dediğimiz akciğer mantarı ortaya çıkıyor ve ölüm oranı çok yüksek. Ne yazık ki ülkemizde böyle vakalar ortaya çıktı, çıkıyor. Özellikle de baskılanmış, vücudumuzda yerleşik olan verem hastalığı da aktif hale gelebiliyor. Kişiler iyileştikten sonra kanlı balgam devam ederse, ateş, geçmeyen öksürük olursa mutlaka hastaneye müracaat etsin" ifadelerini kullandı.

30.05.2021Gündem
Sigarayı bırakmaya yardımcı 12 etkili öneri

Sigarayı bırakmaya yardımcı 12 etkili öneri

Fare zehiri, aseton, amonyak, katran, karbon monoksit (egzoz gazı)… Bu ve benzeri tam 7 bini aşkın kimyasal madde, her bir sigara ile birlikte vücuda giriyor! "Bir sigaradan bir şey olmaz" diyenler dikkat! Sigara dumanında bulunan 7 bini aşkın kimyasal maddenin 250’si zararlı iken, en az 69 tanesi de kansere yol açıyor.

29.05.2021Sağlık
27 yaşından sonra vücut eskimeye başlar

27 yaşından sonra vücut eskimeye başlar

Her hastalıkta erken teşhisin çok önemli olduğunu belirten Dr. Mehmet Topçu, belli bir yaştan sonra 6 ayda bir kan testlerinin, iki yılda bir de görüntülü ‘MR’ çektirerek vücudun içinin kontrol edilmesinin gerektiğini söyledi: “İnsan vücudunun en zirvede olduğu yaş 27’dir ve o yaştan sonra vücudumuz eskimeye başlar. Saçlarımızın beyazlaması, yüzümüzün kırışması gibi akciğerimiz, karaciğerimiz, damarlarımız ve bütün vücudumuz eskimeye başlamaktadır. 50-60 yaşlarında beynimizin, boyun ve beyin damarlarının hangi halde olduğunu merak etmeliyiz. MR görüntülemeyle bunları kontrol ettirmeliyiz, gerekirse tedavisini yaptırmalıyız.”

29.05.2021Avrupa
Nefesimizi açan yeşiller

Nefesimizi açan yeşiller

Fark etmediğimiz bir köşede birikmiş toz, eşyalardan yayılıp havaya karışan akarlar, evimizi temizlerken kullandığımız deterjanlardaki kimyasallar... Tüm bunlar soluduğumuz havayı kirletiyor. Peki, çareyi bitkilerde bulabilir miyiz?

Kayıp iki kız çocuğu, bir evin gizli bölmesinde bulundu

Kayıp iki kız çocuğu, bir evin gizli bölmesinde bulundu

Afyonkarahisar'da kaldıkları sevgi evlerinden kaçan iki kız çocuğu, Sinanpaşa ilçesine bağlı Taşoluk beldesindeki bir evin gizli bölmesinde bulundu. Olayla ilgili gözaltına alınan 4 kişiden 3'ü tutuklandı.

28.05.2021Gündem
Parazit nedir Biyolojide parazit tanımı ve özellikleri

Parazit nedir? Biyolojide parazit tanımı ve özellikleri

Parazit, biyoloji derslerinden öğrendiğimiz ve üzerinde yaşadığı canlıların yapısını bozan ve onlara zarar veren organizmalardır. Bu parazitlerin gözle görülmesi zor olmakla birlikte bilimsel araştırmalarda mikroskop ile daha net görülebilmektedir. Parazitler değişik boyutlarda ve şekillerde olabilir. Peki, neden bu parazitler canlılara zarar veriyor? Parazitlerin başkaca bilinen isimleri var mıdır? Nasıl oluşmakta ve nasıl çoğalmaktadırlar? İşte, parazitlerin ne olduğu ve nasıl zarar verdiği hakkında bilgileri derledik.

27.05.2021Araştırma
Hipoksi nedir ve neden olur Hipoksi (Oksijen eksikliği) belirtileri nelerdir

Hipoksi nedir ve neden olur? Hipoksi (Oksijen eksikliği) belirtileri nelerdir

İnsan vücudu için oksijen oldukça önemlidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu oksijen karşılanmadığında vücut bazı tepkimeler gösterir. Hipoksi bu durumla alakalı bir sağlık sorunudur. Hipoksinin neden olduğu ve kimlerde görüldüğü insanların merak ettiği konulardır. Hipoksi nedir ve neden olur? Hipoksi (Oksijen eksikliği) belirtileri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

26.05.2021Araştırma
Ventilasyon Nedir, Nasıl Gerçekleşir Pulmoner Ve Alveoler Ventilasyon Terimlerinin Anlamları

Ventilasyon Nedir, Nasıl Gerçekleşir? Pulmoner Ve Alveoler Ventilasyon Terimlerinin Anlamları

Günümüzde sağlık sorunları çeşitli etkenlere bağlı olarak artmış durumda. Özelliklede hastalıkların belirtilerinin görülmesi üzerine doğru tedavi uygulanmalıdır. Bu tedavilerde kullanılan cihazın özellikleri ve kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olunmalıdır. Ventilasyon da en merak edilen cihaz türlerinden birisidir. Ventilasyon nedir, nasıl gerçekleşir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

26.05.2021Sağlık
Fagositoz Nedir Özellileri Nelerdir Hangi Hücrelerde Görülür

Fagositoz Nedir? Özellileri Nelerdir? Hangi Hücrelerde Görülür?

Fagositoz sıklıkla duyduğumuz önemli terimler arasında yer alıyor. Fakat çoğu insan fagositoz konusu hakkında bilgi sahibi değil. Bundan dolayı çok fazla sorulan ve araştırılan Fagositoz nedir? Özellikleri nelerdir? Hangi hücrelerde görülür şeklindeki soruların yanıtlarını tüm detayları ile derledik.

26.05.2021Sağlık
Atelektazi Nedir Nedenleri Nelerdir Atelektazi Neden Olur

Atelektazi Nedir? Nedenleri Nelerdir? Atelektazi Neden Olur?

Atelektazi, akciğerin bir kısmının ya da tamamının sönerek içinde bulunan havayı kaybetmesi ve kapanmasına denir. Bu durum, Çeşitli fizyolojik ya da anatomik durumlar sonucunda ortaya çıkabilir. Atelektazi nedir? Nedenleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

26.05.2021Sağlık
Koronavirüsü atlatanlar için çok çarpıcı uyarı

Koronavirüsü atlatanlar için çok çarpıcı uyarı

Sağlık Bakanlığı'ndan alınan verilere göre Türkiye'de son 24 saatte koronavirüs vaka sayısı 9 bin 375, hasta sayısı ise 693 oldu. Doç. Dr. Bahadır Şarlı hastalığı geçiren vatandaşlar için uyarıda bulunurken, "Koronavirüsü atlatmış kişilere özellikle hareketli olmalarını, sabit kalmamalarını öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

26.05.2021Gündem
Salgın kâbusu bitmeden... Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı

Salgın kâbusu bitmeden... Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı!

Dünya koronavirüs salgınıyla boğuşmaya devam ederken Çin'den bir kötü haber daha geldi. Ülkede yapılan bir araştırmada, yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dal bulundu.

26.05.2021Dünya
Biyopsi nedir ve nasıl yapılır Biyopsi neden ve ne zaman yapılır

Biyopsi nedir ve nasıl yapılır? Biyopsi neden ve ne zaman yapılır

Tıp bilimi içerisinde gelişmeler gösteren alanlardan birisi de biyopsidir. Biyopsi birçok kişi tarafından kulak aşinalığı olsa da tam manasıyla bilinmeyen bir terimdir. Peki Biyopsi nedir ve nasıl yapılır? Biyopsi neden ve ne zaman yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.05.2021Araştırma
Gözünüzden kaçmış olabilir | Bir şehir, dünyayı şoke eden üç fotoğraf... Pandeminin seyrini değiştiren 60 yıllık bir küçük hata (23-24 Mayıs 2021)

Gözünüzden kaçmış olabilir | Bir şehir, dünyayı şoke eden üç fotoğraf... Pandeminin seyrini değiştiren 60 yıllık bir küçük hata! (23-24 Mayıs 2021)

Hurriyet.com.tr'de sıcak gündemi size ulaştırdığımız gibi 'son dakika' telaşından uzak; dosya ve analizler içeren, ne olduğu kadar neden olduğunu da irdeleyen haberler üretiyoruz. İşte bugün 'gözden kaçmış' olabilecek haberlerden bazıları...

24.05.2021Gündem
Covid-19’un az bilinen yan etkileri... Akciğer ve böbrekler dışında, şimdi de...

Covid-19’un az bilinen yan etkileri... Akciğer ve böbrekler dışında, şimdi de...

Koronavirüsün vücutta yol açtığı hasarlar hâlâ araştırılıyor. Virüsün, akciğerler, böbrekler ve bağırsaklar da dahil olmak üzere birçok organa etki ettiğine dair birçok araştırma yayımlandı. Bu yaygın etkilerin yanında, daha nadir sonuçlar da meydana gelebiliyor. Peki oluşan hasarlar kalıcı mı? Uzmanlar hurriyet.com.tr’ye anlattı…

24.05.2021Gündem
Toraks BT nedir ve ne işe yarar

Toraks BT nedir ve ne işe yarar?

Günümüzde pek çok hastalığın nedenini ve sonuçlarını anlamak için doktorlar Toraks BT tasaması istemektedir. Bu yüzden hastaların çoğu bu tarama yöntemi hakkında bilgi edinmek istiyor. Bu konuda araştırma yapanlar için Toraks BT taraması hakkında tüm detayları derledik.

24.05.2021Araştırma
Morfin nedir ve ne işe yarar Morfin kullanım alanları

Morfin nedir ve ne işe yarar? Morfin kullanım alanları

Morfin herkes tarafından duyulan bir kelimedir. Bu kelimenin neyi ifade ettiği ve tam olarak ne işe yaradığı pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Morfinin hangi alanlarda kullanıldığı da merak edilen konulardan biridir. Morfin nedir ve ne işe yarar? Morfin kullanım alanları hakkında sizlere bilgiler derledik.

24.05.2021Araştırma
Çinko nedir ve ne işe yarar Çinko nelerde ve nerelerde bulunur

Çinko nedir ve ne işe yarar? Çinko nelerde ve nerelerde bulunur

Çinko; insan vücudunda yer alan ve sayısı 300'ü aşan değişik enzimlerin, ideal bir biçimde işlev göstermesi adına gerekli bir mineral olarak tanımlanabilir. Peki çinko nedir ve ne işe yarar? Çinko nelerde ve nerelerde bulunur? İşte merak edilen tüm detaylar.

23.05.2021Araştırma
Sinovac ve BioNTechin hastaneye etkisini ortaya çıkaracak araştırma

Sinovac ve BioNTech'in hastaneye etkisini ortaya çıkaracak araştırma

Türkiye'de koronavirüs(Covid-19) salgınına karışı yapılan toplam aşı sayısı 27 milyon 780 bini aştı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Türkiye'de Covid-19'a karşı uygulanan Sinovac ve BioNTech aşılarının hastaneye etkisini ortaya çıkarmak için araştırma başlatıldı. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, 'Hem Sinovac aşısı hem de BioNTech aşısında hastaneye, kişilere ve sahaya yansımasını değerlendirecek bir çalışma yürütüyoruz. Kesin sonuçlarını kısa sürede açıklayacağız. 'Aşı bizi ne kadar koruyor' bunu ispatlamış olacağız.' şeklinde konuştu.

23.05.2021Haber
Kısa sürede açıklayacağız dedi ve koronavirüs aşısında dikkat çeken detayları paylaştı

'Kısa sürede açıklayacağız' dedi ve koronavirüs aşısında dikkat çeken detayları paylaştı

Türkiye'de koronavirüs(Covid-19) salgınına karışı yapılan toplam aşı sayısı 27 milyon 780 bini aştı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Türkiye'de Covid-19'a karşı uygulanan Sinovac ve BioNTech aşılarının hastaneye etkisini ortaya çıkarmak için araştırma başlatıldı. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, 'Hem Sinovac aşısı hem de BioNTech aşısında hastaneye, kişilere ve sahaya yansımasını değerlendirecek bir çalışma yürütüyoruz. Kesin sonuçlarını kısa sürede açıklayacağız. 'Aşı bizi ne kadar koruyor' bunu ispatlamış olacağız.' şeklinde konuştu.

23.05.2021Gündem
Kozalak pekmezi nasıl yapılır, neye iyi gelir Kozalak pekmezi faydaları ve zararları

Kozalak pekmezi nasıl yapılır, neye iyi gelir? Kozalak pekmezi faydaları ve zararları

Türkiye'nin birçok yerinden sipariş alan çam kozalağı pekmezi, uzun süren ve meşakkatli bir üretim sürecinin ardından sofralarda yerini alıyor. Peki her derde deva kozalak pekmezi nasıl yapılır, neye iyi gelir diye merak ediyor musunuz? İşte, kozalak pekmezi yapılışı, faydaları ve olası zararları ile sizlerle…

20.05.2021Sağlık
Son dakika: Maradonanın ölümüne cinayet davası açılıyor 7 kişi yargılanacak...

Son dakika: Maradona'nın ölümüne cinayet davası açılıyor! 7 kişi yargılanacak...

Diego Armando Maradona'nın ölümünü araştıran savcılık, 25 Kasım 2020'de hayatını kaybeden efsane futbolcunun doktorunun da aralarında bulunduğu 7 kişinin 'cinayet' suçundan yargılanması kararı verdi. Dava 31 Mayıs'ta başlayacak.

20.05.2021Futbol

Yazar Sonuçları

Erkekler de, kadınlar da risk altında

EĞER yediğinize, içtiğinize, aktivite düzeyinize, uyku kalitenize ve stres yönetiminize dikkat ederseniz kanserlerin pek çoğunu önlemeniz mümkün. Kanserde erken tanı çok önemli. Teşhis erken konulduğunda tecrübeli tıbbi bir ekip ve güçlü teknolojik altyapıyla mükemmele yakın sonuçlar alınabiliyor. Tınaztepe Hastanesi Genel Cerrahi Profesörü Mehmet Füzün, kısa ama öz kolorektal kanseri anlattı.

7.06.2021

İpin ucunu bırakmayalım

Bildik bir cümle ama yine de tekrarlamakta fayda var: SAĞLIĞIMIZ EN ÖNEMLİ VARLIĞIMIZ.

5.06.2021