EKSTRA
MENÜ

Akciğer

Akciğer ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Akciğer haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 11.861 Akciğer haberi bulunmuştur.

Akciğer Haberleri

ASELSANdan sağlıkta yeni iş birliği

ASELSAN'dan sağlıkta yeni iş birliği

ASELSAN ve Bıçakcılar, teknolojik üretim ve tıbbi cihaz alanındaki deneyimlerini, açık kalp ameliyatlarında kullanılan kalp akciğer makinesini geliştirmek için birleştirdi.

5.05.2020Teknoloji
Koronavirüsün mikro RNA’ları incelenecek

Koronavirüsün mikro RNA’ları incelenecek

Antalya Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi Çocuk Kan ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Duran Canatan, birçok kanser türünün mikro RNA’sını incelediğini hatırlatarak, koronavirüsün de mikro RNA’sını inceleyeceklerini söyledi. Bu sayede erken tanı teşhisi yapabileceklerini anlatan Prof. Dr. Canatan, Anti mikro RNA’lar üretip kişilerin tedavisinde kullanılabilecek" dedi.

5.05.2020Teknoloji
Sigarayı bırakmak kiloya sebep olmaz

Sigarayı bırakmak kiloya sebep olmaz

Tütün ürünleri dünyada her yıl milyonlarca kişinin ölümüne ve çeşitli hastalıklara yakalanmasına neden oluyor. Sigarayı bırakamayanların en büyük bahanelerinden biri de kilo alma korkusu. Ancak uzmanlara göre sigarayı kilo almadan bırakmak mümkün.

5.05.2020Gündem
İngilterede ve Madagaskarda Kovid-19a karşı yeni ilaç denemeleri

İngiltere'de ve Madagaskar'da Kovid-19'a karşı yeni ilaç denemeleri

İngiliz bilim insanları yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı kullanılacak yeni bir ilacı insanlar üzerinde denemeye başladı. Bununla birlikte, Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen, artemisia maddesi bazlı enjekte edilebilir ilacın klinik deneylerini bu hafta başlatacaklarını duyurdu.

4.05.2020Dünya
Doç. Dr. Çağ: Obezite koronavirüsten ölüm riskini artırıyor

Doç. Dr. Çağ: Obezite koronavirüsten ölüm riskini artırıyor

OBEZİTE ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, obezitenin birçok sağlık sorununun sebebi olduğunu ifade ederek, koronavirüsün görüldüğü ülkelerdeki hastaların çoğunluğunu obez olan kişilerin oluşturduğunu söyledi.

4.05.2020Sağlık
Çapa’da odalar boşalıyor

Çapa’da odalar boşalıyor

Türkiye’de düşen vaka sayılarının etkileri, Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi’nde de görülmeye başladı. 10 gün önce 190 koronavirüs hastasının bulunduğu pandemi servisinde hasta sayısı 150’ye düştü. Yoğun bakım servisinde kalan hasta sayısında ise yüzde 30 civarında bir azalma oldu.

3.05.2020Gündem
Salgın vesile olsun sigarayı bırakın

Salgın vesile olsun sigarayı bırakın

Geçen hafta Fransa, Pitié-Salpêtrière Hastanesi’ndeki biliminsanları tütündeki bir maddenin koronavirüse yakalanma riskini azaltabildiğini duyurdu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel “Bunlar az sayıda gözlemden oluşan bulgular. Ayrıca hiçbir veri sigaranın sağlığa zararlı olduğu gerekçesini değiştirmez” diyor.

3.05.2020Gündem
Tedavi yöntemimiz kâbusun önüne geçti

Tedavi yöntemimiz kâbusun önüne geçti

Cumhurbaşkanlığı’na sunulan raporda Türkiye’nin salgına karşı kendi tedavi kurallarını geliştirmesinin mücadeleye olumlu etki yaptığı belirtildi.

2.05.2020Gündem
İngilterede ve İtalyada Kovid-19dan hayatını kaybedenlerin sayısı arttı

İngiltere'de ve İtalya'da Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı arttı

İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı son 24 saatte 674 artarak 26 bin 711'e yükseldi. İtalya'da Kovid-19’dan ölenlerin sayısı ise son 24 saatte 285 artarak 27 bin 967'ye yükseldi.

30.04.2020Dünya
Koronavirüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı

Koronavirüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı

Dünya ülkelerinin çoğunda Anneler Günü, Mayıs ayının ikinci Pazar günü olarak kabul ediliyor. Prematüre bebek annelerinin Anneler Günü ise yaşadıkları zorluklar konusunda toplumda farkındalık oluşması için bir hafta önce, yani Mayıs ayının ilk Pazar günü kutlanıyor.

30.04.2020Yenidoğan
Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini tetikliyor

Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini tetikliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisiyle ilgili bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, hastalığı tanımamıza ve önlem almamıza fırsat tanıyor. Harvard Üniversitesi, hava kirliliğinin koronavirüs ölümlerini tetiklediğini ortaya çıkarırken, Bologna Üniversitesi koronavirüsün hava kirliliğine sebep olan katı parçacıklara tutunabildiğini böylece havada uzun süre asılı kalabildiğini ortaya koydu.

30.04.2020Teknoloji
Kovid-19un A2a mutasyonu dünya genelinde daha baskın

Kovid-19'un A2a mutasyonu dünya genelinde daha baskın

Hint bilim insanlarının, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyonları üzerine yaptığı araştırma, özellikle bir mutasyonun dünyada çok sayıda kişiyi enfekte ettiğini ortaya koydu.

30.04.2020Teknoloji
Enflamasyon hastalığı nedir

Enflamasyon hastalığı nedir?

Enflamasyon, tıp dilinde geçen terimlerden biridir. Halk arasında iltihap tabiri yangı için kullanılmasına rağmen sık sık apseler için de iltihap denmesinden dolayı yangı terimini kullanmak daha yerinde olacaktır. Enflamasyonun uzun süre devam etmesi, vücudun kronik hastalık gibi sorunlarla karşılaşacağının göstergesi olarak kabul edilebilir. Peki, enflamasyon nedir?

30.04.2020Gündem
Corona virüsü yenen hemşire yaşadıklarını anlattı

Corona virüsü yenen hemşire yaşadıklarını anlattı

ANKARA Eğitim ve Araştırma Hastanesi pandemi bölümünde görev yaparken corona virüse yakalanan hemşire Kardelen Tercan, hastalığı yenerek 21 gün sonra aynı bölümde iş başı yaptı.

30.04.2020Gündem
Tedavide Türk modeli

Tedavide Türk modeli

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüsle mücadelede sağlanan başarıyı anlatırken “Dünyada tıbbın bildiği ilaçlardan, kullanım şekillerini değiştirerek bambaşka sonuçlar aldık. Ülkemiz, Avrupa ülkeleri içinde en düşük vefat oranına sahiptir. Bu, Türk tıbbının başarısıdır” dedi. Koca, basın toplantısında şunları söyledi:

30.04.2020Gündem
Bülent Ersoy’un annesi son yolculuğuna uğurlandı Annem öldü, annesiz kaldım

Bülent Ersoy’un annesi son yolculuğuna uğurlandı! 'Annem öldü, annesiz kaldım'

Ünlü sanatçı Bülent Ersoy’un annesi Necla Poyraz son yolculuğuna uğurlandı. Kanser tedavisi gören Necla Poyraz pazartesi günü 89 yaşında evinde hayatını kaybetmişti. Zincirlikuyu Camii’ndeki öğle vakti kılınan cenaze namazı öncesi Bülent Ersoy aracında taziyeleri kabul etti. Cenaze namazına Gülben Ergen, Yılmaz Morgül, yakınları ve sevenleri katıldı.

29.04.2020Magazin
Bülent Ersoydan annesine veda

Bülent Ersoy'dan annesine veda

Türk sanat müziğinin usta ismi Bülent Ersoy’un annesi Necla Poyraz bugün son yolculuğuna uğurlanacak. Kanser nedeniyle hayatını kaybeden Poyraz’ın cenazesi Zincirlikuyu Camisi’nden kaldırılacak.

29.04.2020Magazin
Asansör riskli, yol değil

Asansör riskli, yol değil

Arzu MUHTARANLAR ve Nurettin COŞGUN soruyor: Yaşadığımız yerlerde sabah çok erken veya gece geç saatte etraf sakin ve boşken yürüyüş yapmamızın sakıncası var mı?

29.04.2020Gündem
Mobil dijital röntgen cihazı yakında devreye giriyor

Mobil dijital röntgen cihazı yakında devreye giriyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, yerli solunum cihazının devreye girdiğini hatırlatarak, "Mobil dijital röntgen cihazı yakın zamanda devreye girecek. Milli ve yerli ürünler inşallah hızlı şekilde devreye alınacak." ifadesini kullandı.

29.04.2020Teknoloji
Uzmanlardan çarpıcı araştırma Ölüm riskini 3 kat artırıyor

Uzmanlardan çarpıcı araştırma! Ölüm riskini 3 kat artırıyor

ABD, Çin ve Singapur ile yapılan bir araştırma, bazı kanser türüne sahip hastaların, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölüm oranının diğerlerine göre üç kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

28.04.2020Dünya
Fransada fişini çekelim dediler Türkiyede önemli bir gelişme oldu...

Fransa'da 'fişini çekelim' dediler! Türkiye'de önemli bir gelişme oldu...

Fransa'nın Lyon kentinde kalbi durunca kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleştiği belirtilen ve Türkiye'nin gönderdiği ambulans uçakla Konya'ya getirilen Zekeriya Kılınç (33), tedavi sürecinde tepkiler vermeye başladı. Kardeşinin Fransa'da ölüme terk edilmek istendiğini söyleyen İlyas Kılınç, ''Gözünü açıp, ayağından ufak tepkiler verdiğini öğrendik. Bu da bizi mutlu etti. Umut verici bir durum. Çünkü Fransa'da beyin ölümü gerçekleşti diye, fişini çekmek istemişler'' dedi. 

28.04.2020Gündem
Sağlıkta yerli ve milli cihaz dönemi başlıyor

Sağlıkta yerli ve milli cihaz dönemi başlıyor

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir "Mobil dijital röntgen cihazı yakın zamanda devreye girecek. Yerli MR cihazı, milli kalp-akciğer pompası, otomatik CPR cihazı çalışmaları devam ediyor" dedi.

28.04.2020Ekonomi
Son dakika haberler... Bakan Koca duyurdu... Rusyadaki akciğer hastası öğrenci ambulans uçakla Türkiyeye getirildi

Son dakika haberler... Bakan Koca duyurdu... Rusya'daki akciğer hastası öğrenci ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rusya'da ameliyatı yapılamayan akciğer hastası Haluk Hasan Seyithanoğlu’nun ambulans uçakla Türkiye'ye getirildiğini duyurdu.

28.04.2020Gündem
Savunma Sanayi Başkanı açıkladı Yakın zamanda devreye girecek

Savunma Sanayi Başkanı açıkladı! Yakın zamanda devreye girecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, mobil dijital röntgen cihazının yakın zamanda kullanıma gireceğini açıkladı.

28.04.2020Ekonomi
İstanbul Tıp Fakültesinde açıldı Dünyada bir ilk

İstanbul Tıp Fakültesi'nde açıldı! 'Dünyada bir ilk'

İstanbul Tıp Fakültesi'nde "Covid-19 Hastaları İzlem Merkezi" açıldı. İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, "Türkiye’de ve dünyada bir ilk olduğunu söyleyebilirim. Covid enfeksiyonunu ağır geçirmiş ve geçirdikten sonra takibe alınması gereken hastaları 1-3-6-9 ve 12’nci aylarda takip etmek suretiyle meydana gelecek birtakım problemleri tespit etmek için merkezi kurduk” dedi.

28.04.2020Gündem
Teknopark İstanbul Kovid-19la mücadeleye katkı sunmayı sürdürüyor

Teknopark İstanbul Kovid-19'la mücadeleye katkı sunmayı sürdürüyor

Teknopark İstanbul'un kuluçka merkezinde yer alan şirketler tarafından; taşınabilir mekanik solunum cihazı, kitlesel pandemi yönetim uygulaması, nazal aparat ve ekspirasyon kiti projesi geliştiriliyor.

28.04.2020Teknoloji
Uzmanlar Önerdi: Akciğer Sağlığı İçin Balık Tüketin

Uzmanlar Önerdi: Akciğer Sağlığı İçin Balık Tüketin

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak kabul ettiği ve Türkiye’de de yayılmakta olan koronavirüs tehlikesi nedeniyle bireylerin bağışıklık sistemini güçlü tutmaları büyük önem taşıyor. Koronavirüs tehdidine karşı akciğer sağlığına ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Ülkü Demirci ve Öğr. Gör. İrem Dürçek, besin tüketimine yönelik tavsiyelerde bulundu.

Fransa futbolunun efsane ismi Robert Herbin hayatını kaybetti

Fransa futbolunun efsane ismi Robert Herbin hayatını kaybetti!

Fransa Birinci Futbol Ligi (Ligue 1) ekibi Saint-Etienne'in efsane isimlerinden Robert Herbin, 81 yaşında hayatını kaybetti.

28.04.2020Futbol
Komşu ziyaretinde kaptığı koronavirüsü yenip, taburcu oldu

Komşu ziyaretinde kaptığı koronavirüsü yenip, taburcu oldu

MERSİN'de komşu ziyaretinde temas sonucu kaptığı koronavirüsü yenen 2 çocuk annesi Ayşe Korkmaz (42), "Dışarıya maskesiz eldivensiz çıkmıyorduk, ekmeği bile evde kendimiz yapıyorduk. Çok dikkatli olmak lazım. Lütfen herkes evde kalsın" dedi.

28.04.2020Gündem
Son dakika haberi: Saldırıya uğrayan doktor: Korkuyorum duyuyor musunuz

Son dakika haberi: Saldırıya uğrayan doktor: Korkuyorum duyuyor musunuz

Sağlık çalışanlarına yönelik yeni yasal düzenlemeye rağmen doktorlara saldırı durmadı. Trabzon’da akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeden hastanın yakınları acil servisin kapı ve camlarını kırarak doktorlara saldırdı. Saldırıya uğrayan Dr. Esra Ersöz Genç, “Ben kendimi güvende hissetmiyorum. Korkuyorum, duyuyor musunuz?” dedi.

28.04.2020Gündem
Rusyada ameliyat edilmedi Türk genci ambulans uçakla yurda getirildi

Rusya'da ameliyat edilmedi! Türk genci ambulans uçakla yurda getirildi

Sağlık Bakanlığı tarafından Moskova'ya gönderilen ambulans uçakla tedavisinin tamamlanması için İstanbul'a getirilen 24 yaşındaki Haluk Hasan Seyithanoğlu, "Koronavirüs nedeniyle ameliyatım gerçekleşmiyordu. Sağlık Bakanımıza beni buraya getirdiği için çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımızı da bu hizmetleri verdiği için şükranlarımı sunuyorum" dedi.

27.04.2020Gündem
Son dakika haberler... Doktoru oksijen tüpü ile kovalayıp, yaralamıştı Gözaltı kararı verildi

Son dakika haberler... Doktoru oksijen tüpü ile kovalayıp, yaralamıştı! Gözaltı kararı verildi

Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde doktor Esra Ersöz Genç (35), akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeden hastanın yakınlarının saldırısına uğramıştı. Saldırganlardan birinin oksijen tüpüyle kovaladığı Genç, yaralanmıştı. Yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaşan Genç, "Şimdi bu adam dışarıda” diye feryat etmişti. Daha önce gözaltına alınıp serbest bırakılan saldırgan hakkında gözaltı kararı verildi. Saldırganın poliste verdiği ifadede ''Öfkeme mani olamadım. Doktora saldırım olmadı'' dediği öğrenildi.

27.04.2020Gündem
Koronavirüsü yenen profesör, görevine döndü

Koronavirüsü yenen profesör, görevine döndü

İzmir'de, göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bünyamin Sertoğullarından, koronavirüsü yenip, görevinin başına döndü. Sertoğullarından, vatandaşlara "Kimse gerekli olmadıkça dışarı çıkmasın. Bu virüs kendi kendine gezme özelliğine sahip değil. İnsanlar birbirine bulaştırıyor. Gereksiz şekilde kalabalığa karışmayın" çağrısında bulundu.

27.04.2020Eğitim
Koronavirüsü yenen profesör, görevine döndü

Koronavirüsü yenen profesör, görevine döndü

İZMİR'de, göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bünyamin Sertoğullarından, koronavirüsü yenip, görevinin başına döndü. Sertoğullarından, vatandaşlara "Kimse gerekli olmadıkça dışarı çıkmasın. Bu virüs kendi kendine gezme özelliğine sahip değil. İnsanlar birbirine bulaştırıyor. Gereksiz şekilde kalabalığa karışmayın" çağrısında bulundu.

27.04.2020Gündem
Hasta yakınları, kadın doktoru oksijen tüpüyle kovalayıp, yaraladı

Hasta yakınları, kadın doktoru oksijen tüpüyle kovalayıp, yaraladı

Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde doktor Esra Ersöz Genç (35), akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeden hastanın yakınlarının saldırısına uğradı. Saldırganlardan birinin oksijen tüpüyle kovaladığı Genç, yaralandı. Yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaşan Genç, "O tüpü bize takacakmış, öyle diyordu. Benim yaşadığım şok, ifade vermem şahsın gözaltı süresinden uzun tuttu. Şimdi bu adam dışarıda” dedi.

27.04.2020Haber
Kadın doktorun anlattıkları dehşete düşürdü Oksijen tüpü ile kovalayıp, yaraladı...

Kadın doktorun anlattıkları dehşete düşürdü! Oksijen tüpü ile kovalayıp, yaraladı...

Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde doktor Esra Ersöz Genç (35), akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeden hastanın yakınlarının saldırısına uğradı. Saldırganlardan birinin oksijen tüpüyle kovaladığı Genç, yaralandı. Yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaşan Genç, "O tüpü bize takacakmış, öyle diyordu. Benim yaşadığım şok, ifade vermem şahsın gözaltı süresinden uzun tuttu. Şimdi bu adam dışarıda” dedi.

27.04.2020Gündem
Koronavirüs karaciğeri de etkiliyor mu

Koronavirüs karaciğeri de etkiliyor mu?

Koronavirüsün karaciğerde kalıcı hasar bırakmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Onur Yaprak, “COVID-19’a yakalanan hastaların yüzde 20’sinde yapılan kan tahlillerinde karaciğer enzimleri de yüksek saptandı. Buna yönelik birkaç olası mekanizma mevcut olsa da hastalığı geçirenlerde karaciğerde kalıcı bir hasar gelişmediği biliniyor” dedi.

27.04.2020Gündem
Sağlık Bakanlığı diş tedavisi sırasında alınacak tedbirleri Kovid-19a göre güncelledi

Sağlık Bakanlığı diş tedavisi sırasında alınacak tedbirleri Kovid-19'a göre güncelledi

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında, zorunlu olmayan diş tedavisi başvurularının ertelenmesi, muayene sırasında koruyucu ekipman kullanılması ve bekleme sırasında sosyal izolasyon kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

26.04.2020Gündem
Koronayı yendim lösemiyi de yeneceğim

Koronayı yendim lösemiyi de yeneceğim

Yüksek ateş şikâyetiyle hastaneye giden Necdet Çelen, hem koronavirüs hem de lösemi hastası olduğunu öğrendi. Tedaviye alınan Çelen, 17 gün sonra COVID-19’u yendi. Yaşadıklarını anlatan Çelen, “COVID-19’u yendim, lösemiyi de yeneceğim” dedi.

26.04.2020Gündem
Bir zamanlar buralar hep bizimdi

Bir zamanlar buralar hep bizimdi

185’ten fazla ülkede görülen koronavirüs nedeniyle dünya nüfusunun üçte biri kısıtlanmış koşullarda ya da karantinada yaşıyor. Bu durum insanlık için trajik olsa da memnun olanlar da var. Geyiklerden keçilere, tavuskuşlarından vahşi kedilere kadar şehirlerin çevresinde yaşayan birçok yaban hayvanı boş sokak ve meydanların keyfini sürüyor. Bodrum’da ördekler ve domuzlar görüldü, Haliç’te ise uzun yıllardan sonra yunuslar oynaşıyor...

26.04.2020Hürriyet Pazar
Her gece yatarken kafamda bu soru vardı: ‘Acaba sabah uyanacak mıyım’

Her gece yatarken kafamda bu soru vardı: ‘Acaba sabah uyanacak mıyım?’

Hemşire Ayşegül Bilici Seçmeler, görev sırasında kaptığı koronavirüsü yenen sağlık çalışanlarından. Virüsü kaptığını, dezenfektanın kokusunu alamayınca anlamış. “Her gece uykuya dalarken, ‘Acaba sabah uyanacak mıyım?’ diye düşünüyordum. Derin nefes alamıyordum” diyen Ayşegül hemşire, yarın tekrar görev başında.

26.04.2020Gündem
Selda hemşire, babası corona virüs tedavisi görürken şifa dağıtmaya devam etti

Selda hemşire, babası corona virüs tedavisi görürken şifa dağıtmaya devam etti

ZONGULDAK'ta emekli maden işçisi Şanver Aktağ (55), koronavirüs şüphesiyle hemşire kızının çalıştığı Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ndeki tedavisinin ardından evinde karantinaya girdi. Hemşire Selda Aktağ (28), babasına üzüldüğünü, ancak görevine devam ettiğini belirterek, "Babamın koronavirüsten(corona virüs) çalıştığım hastanede yatması beni üzdü, ama işime devam ettim. Alt katta ben çalışırken, babam üst katta tedavi altındaydı. Çok şükür atlattık" dedi.

25.04.2020Gündem
Koronavirüse Karşı 12 Öneri

Koronavirüse Karşı 12 Öneri

Yeni koronavirüs (Covid -19) küresel ölçekte hayatın her alanını etkisi altına almış durumda. Hastalığın ilk ortaya çıktığı ülkelerden gelen veriler; koronavirüsten 65 yaşın üzerindekiler ile özellikle hipertansiyon ve kalp hastalarının daha çok etkilendiklerini gösteriyor. Bu durum, koronavirüsün başlıca akciğer ile kalbi tutması ve bu grup hastalarda bağışıklık sisteminin zayıf olmasıyla açıklanıyor diyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Selçuk Görmez, kalp hastalarına koronavirüse karşı 12 öneride bulundu.

24.04.2020İyi Yaşam

Yazar Sonuçları

Başkent’in koronavirüsle mücadeledeki başarısı tesadüf değil

Nisan aynının ilk günü, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen’le sohbetimizi bu köşeden aktarmıştım. Aynı zamanda dünyaca saygın tıp fakültelerine de sahip olan üniversitelerin başındaki iki bilim insanının koronavirüsün ülkemizdeki seyriyle ilgili Nisan ayı öngörüleri neredeyse bire bir gerçekleşti. İki önemli isimle bu kez bayram sonrası olarak hedeflenen normalleşmeye geçiş sürecini, koronavirüsle mücadeleyi ve önümüzdeki süreci konuştuk. Koronavirüs salgınıyla mücadelede Ankara’nın kuralları daha dikkatli uyguladığını belirten Prof. Dr. Haluk Özen, “Altyapımız iyi, sağlık çalışanımız iyi, kurallara daha çok uyan bir şehiriz” derken, Prof. Dr. Erkan İbiş de, Başkentlilerin kurallara uyma açısından daha bilinçli olduğunu söyleyerek, “O yüzden Ankara’daki vaka sayısı az” ifadelerini kullandı.

4.05.2020

Ülkemle gurur duyuyorum

Ülkemiz Amerika, İngiltere, İtalya ve İspanya dahil olmak üzere dost ve kardeş 55 ülkeye şefkat elini uzatarak sağlık ekipmanları gönderdi.

1.05.2020

Sigarayı bırakmak için şu an tam zamanı!

Karantina günlerinde kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik eğer hala bırakmadıysanız sigarayı bırakmak. Genel sağlığın üzerindeki etkisini artık bilmeyen kalmadı. Sigaranın ameliyat öncesi ve sonrası sigara kullanımının zararlı etkileri oldukça fazla…

30.04.2020

Beklenilmeyeni beklemek mi? Beklenilmeyen olmak mı?

Günaydın hepinize yepyeni bir günden sevgili yıldız savaşçıları,

28.04.2020

Tedavideki başarının 5 nedeni var

Salgın sürecindeki yönetim stratejisini hayranlıkla izlediğim Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca dün gece yarısı bir sürpriz yaptı, telefonla ansızın beni aradı.

26.04.2020

Kalın Barsak Kanseri-Koronavirüs! Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Kalın barsak kanseri hakkında sık sorulan sorular ve cevapları...

25.04.2020

Koronavirüs ve pnömokok aşısı

Koronavirüs enfeksiyonu bilindiği üzere aerosol yoluyla yayılıp vücuda ağız, burun veya göz yoluyla girer.

25.04.2020