EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Aile Hekimliği

Aile Hekimliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aile Hekimliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.524 Aile Hekimliği haberi bulunmuştur.

Aile Hekimliği Haberleri

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Öneriler

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Öneriler

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı, yayımladığı broşürle, sağlıklı yaşam için önerilerde bulundu. Broşürde yeralan önerilerden bazıları: Sigarayı bırakmak için doktorunuzdan yardım isteyin. Egzersiz yapın. Şikayetiniz olmasa da tansiyonunuzu ve her yıl en az bir kez kan basıncını ölçtürün.

Yakala, kaçıyor

Yakala, kaçıyor

*Teknoloji, hız, iletişim, küreselleşme 21. Yüzyıl’a damgasını vuracak.
*Bazı sektörler ve meslekler önem kazanırken, bazıları gözden düşecek.
*İşte yeni yüzyılın gözde sektörleri ve meslekleri.
*Teknoloji değil, teknolojiyi kullananlar ön planda olacak.
*Gençler, yeni fikirlerini ve projelerini aktarabilecekleri, geliştirebilecekleri ortamların peşinde olacaklar.
*Dijital yayınların avantajlarının sergilendiği ürünler öne çıkacak.
*Şirketlerin başarısını, hız ve müşteri memnuniyeti belirleyecek.
*Yurtdışında elektronik medya ön planda olacak.
*Gelecekte ‘Süper Bilgi Ağı’ gelişecek.

6.10.2001Gündem
Şişmanlık, halk sağlığı sorunu

Şişmanlık, halk sağlığı sorunu

Türkiye`de beslenmeden kaynaklanan hastalıklarda, halk arasında şişmanlık olarak bilinen ``obezite``nin payının büyük olduğu ve bunun önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiği belirtildi.

Baş ağrısının faturası 100 trilyon

Baş ağrısının faturası 100 trilyon

Ulusal Aile Hekimliği 5´nci Kongresi´nde düzenlenen ´Baş ağrılarına güncel yaklaşım´ konulu panelde konuşan nöroloji uzmanları, bu rahatsızlığın teşhis ve tedavisine harcanan para ve neden olduğu iş gücü kaybının Türkiye´ye maliyetinin yılda 100 trilyonu bulduğunu söylediler.

30.03.2002Kelebek
Gençlerde intihar artışı kaygı veriyor

Gençlerde intihar artışı kaygı veriyor

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de çocukluktan erişkinliğe geçiş süreci olarak tanımlanan "adölasan" dönemindeki gençlerde, intihar ve intihar girişimi oranlarında kaygı verici artışlar görüldüğü bildirildi.

Gençlerin intihar nedeni umutsuzluk

Gençlerin intihar nedeni umutsuzluk

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çocukluktan erişkinliğe geçiş sürecindeki gençlerde, intihar ve intihar girişimi oranlarında kaygı verici artışlar görüldüğü bildirildi. Öğrencilerin, yüzde 55.5'i mutsuz ve umutsuz, yüzde 22.4'ü ise intiharı düşünüyor. Kızlar ise erkeklere oranla daha karamsar.

3.05.2002Gündem
Kadınlar 5 dayaktan sonra yardım istiyor

Kadınlar 5 dayaktan sonra yardım istiyor

Ailesi tarafından ihmal edilen kadınların daha fazla şiddete uğradığı ve bu kadınların yüzde 58'inin bir kurumdan yardım isteyinceye kadar en az 5 kez dayak yediği iddia edildi.

12.05.2002Gündem
Sorumluluk bilinci kazandıran cinsel eğitim

Sorumluluk bilinci kazandıran cinsel eğitim

İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı tarafından düzenlenen "Cinsel Fonksiyon Bozuklukları ve İnfertilite" kongresinin bugün düzenlenen oturumunda konuşan Dr. Nazmi Algan, "İstanbul'da değişik üniversitelerdeki kız öğrenciler arasında yapılan araştırmaya göre, öğrencilerin üçte birinin aktif bir cinsel yaşamı var ve bunların da üçte biri, bir kez gebelik sonlandırmış" dedi.

14.06.2002Gündem
Sigaradan kurtulmanın etkili yolu

Sigaradan kurtulmanın etkili yolu

İçinde 4 bini aşkın zararlı madde bulunan ve solunum yollarından cinsel organlara kadar vücudun birçok bölümünde tedavisi zor hastalıklara yol açan sigaradan kurtulmak için en iyi yolun "aniden bırakmak" olduğu bildirildi.

Erdoğan Acil Eylem Planını açıkladı

Erdoğan 'Acil Eylem Planı'nı açıkladı

AKP lideri Tayyip Erdoğan, bir ay içinde Mali Milat'ın kaldırılacağını, ayrıca geçici bütçe hazırlanacağını bildirdi.

16.11.2002Gündem
Sigortasızlara da sağlık hizmeti

Sigortasızlara da sağlık hizmeti

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın tekçatı altında toplanması amacıyla başlatılan çalışmalar çerçevesinde Genel Sağlık Sigortası'nın getirilmesi öngörülüyor. Bu çerçevede sosyal güvenlik kapsamı dışında olanlar da sağlık hizmetlerinden yararlanacak.

23.11.2002Gündem
Hükümet Programının tam metni

Hükümet Programı'nın tam metni

Başbakan Abdullah Gül'ün Meclis'te cumartesi günü okuyarak açıkladığı 58'inci hükümetin programının tam metni:

26.11.2002Gündem
Sağlık personeline zorunlu hizmet kalkıyor

Sağlık personeline zorunlu hizmet kalkıyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bazı sağlık personeline zorunlu hizmeti içeren yasayı, 2 yıldan önce uygulamadan kaldıracağını açıkladı.

26.11.2002Gündem
Sosyal güvenlikte ‘tek çatı’ dönemi

Sosyal güvenlikte ‘tek çatı’ dönemi

HÜkümet sosyal güvenlik ve sağlık reformları için düğmeye bastı. İlk olarak farklı bakanlıklara bağlı olan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü, Aile Araştırma Kurumu, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlandı.

1.12.2002Ekonomi
Baş ağrısı ve sinüzit

Baş ağrısı ve sinüzit

Eğer bir gün insanlık neredeyse kendisiyle yaşıt olan baş ağrısından kurtulabilirse, buna en çok sevinen herhalde patronlar olacaktır. Çünkü baş ağrısı nedeniyle kaybolan işgücünün farkındalar...

9.12.2002Kelebek
Aile hekimliği ilk yılın sonunda yaşama geçecek

Aile hekimliği ilk yılın sonunda yaşama geçecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yapacakları ilk köklü dönüşüm olarak açıkladığı aile hekimliği sistemini, iktidarlarının birinci yılının sonunda yaşama geçireceklerini bildirdi.

20.12.2002Kelebek
En sağlıklı bayram

En sağlıklı bayram

İstanbul Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Galatasaray Lisesi önünden Taksim Cumhuriyet Anıtı'na yürüdü. Lise önünde beyaz önlükleriyle toplanan hekimler, ''Savaşsız, sömürüsüz bir dünya. Herkese eşit ücret, ücretsiz sağlık. Hekimlere geçineceği ücret'' yazılı büyük bir pankart eşliğinde İstiklal Caddesi'nden Taksim Meydanı'na kadar yürüyüş yaptı.

14.03.2003Gündem
Dünya Bankasından Türkiyeye kırık not

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye kırık not

Dünya Bankası, Türkiye'nin sağlık sistemine kötü not verdi. Dünya Bankası'nın Türkiye'deki sağlık alanına ilişkin "Bilgi Notu"nda sağlık sistemi ile ilgili çarpıcı ifadelere yer verildi. Raporda, Türkiye'nin dünyada sanayileşmiş ülkeler sıralamasında 17'inci sırada olmasına karşın BM Kalkınma Programı'nın insanı kalkınma endeksinde, ancak 85'inci sırada yer aldığı belirtildi.

14.03.2003Gündem
İlaç tüketimimiz 10 yılda beş kat arttı

İlaç tüketimimiz 10 yılda beş kat arttı

Aile hekimliği uygulamasına geçilememesi ve bilinçsiz ilaç kullanımı nedeniyle Türkiye'de ilaç tüketiminin 10 yılda 5 kat arttığı bildirildi.

15.03.2003Gündem
Masa başında hastalanmayın

Masa başında hastalanmayın!

Masa başında uzun süreli çalışanların, oturuş biçiminin, mobilya ve ışığın özelliklerinin kişide bazı fiziksel rahatsızlıklar oluşturduğu belirtildi.

Pratisyenler aile hekimi olacak

Pratisyenler aile hekimi olacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2004 yılında yaşama geçirecekleri aile hekimliği sisteminde ilk aşamada pratisyen hekimlerin görev alacağını açıkladı.

2.06.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Bugün Tıp Bayramı

HER yıl 14 Mart tarihi Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu tarihin seçilmesindeki neden, ülkemizde Batılı anlamdaki ilk tıp okulu olan Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire'nin 14 Mart 1827'de İstanbul Şehzadebaşı'ndaki Tulumbacıbaşı konağında açılmış olmasıdır.

14.03.2003