EKSTRA
MENÜ

Aids Nedir

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 321 haberi bulunmuştur.

Aids Nedir Haberleri

Kirli Havada Koah Hastası Olabilirsiniz

Kirli Havada Koah Hastası Olabilirsiniz!

KOAH nedeniyle her yıl 400 bin kişinin öldüğünü tahmin ediliyor ve kış aylarında hava kirliliğine bağlı olarak KOAH hastalığı daha fazla yaşanıyor! Siz de kirli havada koah olabilirsiniz!

Lenfoma Nedir & Belirtileri Nelerdir

Lenfoma Nedir & Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerindeki lenf bezelerinin ağrısız şişerek ele gelmesidir.Bunların dışında ateş, kilo kaybı, halsizlik, ciltte kaşıntı vb. şikayetler, grip gibi başka hastalıkların seyrinde de görülebilir. Bu nedenle bu tür rahatsızlıklar sizde de varsa siz de lenfoma olabilirsiniz.

Koah hastalığı nedir

Koah hastalığı nedir?

KOAH, amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık grubudur.

11.12.2015Sağlık
Kan Bağışı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kan Bağışı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kan bağışı yapma konusunda tereddütler yaşıyor, bilmediğiniz soruların cevabından dolayı kan vermeyi geciktiriyorsanız , işte bilmeniz gerekenlerin yanıtı...

Bugün, Dünya Lenfoma Günü

Bugün, Dünya Lenfoma Günü!

Hastalığın teşhisi ve tedavisi hakkında önemli bilgiler...

15.09.2015Sağlık
AIDS hastalarına hayat çok kolay

'AIDS hastalarına hayat çok kolay'

Hala tam tedavisi bulunamasa da son ilaçlar 10 yıl öncesine göre bile çok etkili. Yıllarca günde 1 torba ilaç bitiren ve her an ölümün kıyısında yaşayan AIDS hastaları artık çok uzun yıllar virüsü taşısalar dahi hastalanmadan yaşayabiliyor, özel yöntemlerle çocuk sahibi olabiliyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atahan Çağatay, HIV pozitif hastaların hala en büyük sıkıntıları toplumun bakış açısı ve damgalanma olduğunu belirtiyor.

12.08.2015Sağlık
Korkunç gerçeği öğrendiğimde hamileydim

Korkunç gerçeği öğrendiğimde hamileydim

Türkiye'de yaklaşık 6 bin, dünyada ise 35.3 milyon insan HIV virüsünün etkisinde. Eğer uygun şekilde tedavi edilirlerse, virüsün korkutucu evresi olan AIDS'den korunarak uzun yıllar yaşayabilirler. Tedavisi sanıldığından çok daha kolay, hatta ilaçlar artık o kadar etkili ki, virüs kanda saptanamayacak düzeye inebiliyor. Yine de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Özellikle cinsel anlamda tek eşli olmak hala çok önemli. Bu anlamda HIV virüsünün zorluğunu fazlasıyla yaşayan iki çocuk annesi 42 yaşındaki H.G., bu zorlu hastalıkla nasıl mücadele ettiğini hurriyet.com.tr'ye anlattı.

3.12.2014Sağlık
İstanbulda su kesintisine tepkiler kararı durdurdu

İstanbul'da su kesintisine tepkiler kararı durdurdu!

İSKİ, İstanbul'da Anadolu Yakası'nda 24 ile 28 Kasım tarihleri arasında 4 gün boyunca suyun kesilecek olması, sosyal medyada tepki çekti.

20.11.2014Gündem
Kan zehirlenmesinde dakikalar bile önemli

Kan zehirlenmesinde dakikalar bile önemli

Dakikaların bile önemli olduğu "kan zehirlenmesi"nin tanısı için örnek alımındaki hatalar, özellikle de uluslararası standartlarda yüzde 3'ten az olması beklenen bulaş oranının yüzde 37'lere çıkması, uzmanları bu konuda kılavuz hazırlamaya yöneltti.

9.06.2014Sağlık
Konferansın açılış konuşmasını yapan Türk Diyabet

Konferansın açılış konuşmasını yapan Türk Diyabet

Türk Diyabet Vakfı, Aydın Doğan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine "Obezite ve Diyabet İlişkisi" konulu bir konferans verdi.

7.05.2013Sağlık
Oral seks yapma sanatı

Oral seks yapma sanatı

Dr. Cem Keçe'den hem kadınlar hem de erkekler için çok özel tüyolar...

18.02.2013Cinsellik
Hamilelikte oral seksi denediniz mi

Hamilelikte oral seksi denediniz mi?

Hamileyken cinsellikten uzaklaşanlar için oral seks bir çözüm olabilir.

İnancımızı yaşayabilmek için bu cami gerekliydi

İnancımızı yaşayabilmek için bu cami gerekliydi

Sıradışı bir Müslüman Mohammed Ludovic Lütfi Zahed. Gençlik yıllarında eşcinselliği sebebiyle ailesi tarafından dışlanan ve çareyi dine sığınmakta bulan Zahed, İslam’a farklı bir yorum getiriyor, Fransa’da tüm kimliklere açık bir cami açıyor.

17.11.2012Kelebek
Bilimsel mantık ve sporda başarının sırrı

Bilimsel mantık ve sporda başarının sırrı

Açılışta, inanç yıllarından akıl yıllarına geçiş, yani aydınlanma çağını simgeleyen bilimsel ve endüstriyel devrimin öyküsü, gelişen müzik anlayışı eşliğinde, kendine özgü bir zarafet içinde sunuldu. Ciddiyetin sembolü Kraliçe bile özel ajan 007 James Bond eşliğinde sunumda rol alarak, İngilizlere has ince espri anlayışını sergiledi.

18.09.2012Teknoloji
Sessiz ve ölümcül olabilir

Sessiz ve ölümcül olabilir

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mehmet Koruk 'Hepatit B ve Karaciğer Kanseri' ile ilgili açıklamada bulunarak viral hepatite dikkat edilmesi gerekildiğini söyledi.

23.06.2012Kelebek
Sessiz ve ölümcül olabilir

Sessiz ve ölümcül olabilir

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mehmet Koruk “Hepatit B ve Karaciğer Kanseri” ile ilgili açıklamada bulunarak viral hepatite dikkat edilmesi gerekildiğini söyledi.

22.06.2012Sağlık
“Okurun yerinde olsam bu sefer çok daha dikkatli olurdum.”

“Okurun yerinde olsam bu sefer çok daha dikkatli olurdum.”

Başrolde okurun olduğu, aynı kitap içerisinde yüzlerce farklı sonun okurunu beklediği, oyuncaklı kitap denince akla ilk gelen, son dönem çoksatan kitaplarından Şahane Hatalar serisi, ikinci kitapla sürüyor.

8.03.2012Gündem
Bu kütüphanede konuşmamak yasak

Bu kütüphanede konuşmamak yasak

Yaşayan Kütüphane fikri, ilk önce Danimarkalılar’dan çıktı.

16.02.2012Kelebek
Hata söz konusu değil

'Hata söz konusu değil'

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, bir bağışçının verdiği kan nedeniyle HIV bulaşan iki kişinin hayatını kaybettiği olayda, kanın bağışçı tarafından vücudunda enfeksiyon etkeni olduğu halde testlerin negatif bulunduğu “pencere döneminde” verildiği için bu durumun ortaya çıktığını bildirdi.

9.02.2012Sağlık
Hata söz konusu değil

'Hata söz konusu değil'

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, testlerin negatif bulunduğu “pencere döneminde” verildiği için bu durumun ortaya çıktığını bildirdi.

9.02.2012Gündem
Arkeologların çok kazanmadığını öğrenince model oldum

Arkeologların çok kazanmadığını öğrenince model oldum

Irina Shayk ve Alissa Miller gibi süper modelleri moda dünyasına kazandıran İtalyan iç giyim markası Intimissimi yetenek avlamaya devam ediyor. 2012 ilkbahar-yaz sezonunun yüzü 20 yaşındaki Rus model Tatiana Mityushina nam-ı diğer Taty. Ve karşınızda Taty’nin ilk röportajı.

20.01.2012Kelebek
Cinsel bölgedeki uçuklar

Cinsel bölgedeki uçuklar

Cinsel bölge çevresinde ağrı ve kaşınma belirtiler arasında.

31.12.2011Sağlık
Filmin korsan DVD’sini bile bulamıyoruz

Filmin korsan DVD’sini bile bulamıyoruz

Şubat ayında vizyona giren ve pek seyirci çekemeden sessiz sedasız gösterimden kalkan ‘İncir Reçeli’ filmi bir süre önce efsaneye dönüştü. Çevremdeki herkes bu ‘reçel’den bahsediyordu. DVD’sinin yayınlanmasıyla sosyal medyada “Mutlaka İncir Reçeli’ni izleyin” mesajları dolaşmaya başladı. Filmin müzikleri de internet sitelerinde tık rekorları kırıyordu. İncir Reçeli her ne kadar sonunda sizi gözyaşlarına boğsa da kendi adına mutlu sona bu hafta eriyor ve yeniden vizyona giriyor. Filmin başrol oyuncuları Halil Sezai Paracıkoğlu ve Melike Güner sonradan gelen başarıya hem şaşırıyor hem de eleştirileri cevaplıyor.

25.06.2011Kelebek
AIDS için yedi kırmızı elbise için yaptı New York MoMA’da podyuma çıktı

AIDS için yedi kırmızı elbise için yaptı New York MoMA’da podyuma çıktı

AIDS ile mücadelenin önde gelen derneklerinden amfAR, 25. yılını bir Türk tasarımcının defilesiyle kutladı. Arzu Kaprol bu gece için yedi kırmızı elbise tasarladı

24.06.2011Kelebek
Bu rol için sigaraya başladım

Bu rol için sigaraya başladım

Evine misafir olduğu kadının aşkında yalnızlığına çare arayan gurbetçi Oktay’la, büyük hayalleri hayatına sığmayan taşralı ev kadını Ayşe’nin gizli aşk hikayesini anlatan Misafir vizyonda. Ozan Aksungur’un yönettiği filmin başrollerinde Halit Ergenç ve Lale Mansur var. İkiliyle filmi ve haklarında merak edilenleri konuştuk

20.05.2011Kelebek
Zenginlerin ucuz bir saat takmasını hiç anlayamıyorum

Zenginlerin ucuz bir saat takmasını hiç anlayamıyorum

7 Şubat gecesi spor dünyası için çok önemliydi. 11 senedir gerçekleşen ve ‘spor dünyasının Oscarları’ sayılan Laureus Spor Ödülleri Abu Dabi’de sahiplerini buldu. Laureus Spor Ödülleri’ni 2005’ten beri destekleyen saat markası IWC’nin efsane CEO’su Georges Kern ile bu vesileyle röportaj yaptım. Efsane çünkü 10 yılda markayı çok farklı bir noktaya taşıdı. Bununla kalmadı Laureus gibi sosyal sorumluluk projelerini ciddi bir şekilde destekleyerek lüksü yeniden tanımladı. Kern bazı ortamlarda ünlülerden daha ünlü. Eric Dane, Matthew Fox, Cate Blanchett, Kevin Spacey gibi ünlüler tek bir sözüyle her yere geliyorlar. Üstelik bunu tek kuruş almadan yapıyorlar

11.02.2011Kelebek
Giysiler hayatımızı etkileyen şeyler değil

Giysiler hayatımızı etkileyen şeyler değil

Bir yandan kendini sosyal sorumluluklara adayan, diğer yandan markasını her geçen gün büyüten Amerikalı tasarımcı Kenneth Cole, modayla ilgili olarak “Yaptığım işi çok ciddiye almıyorum. Yeni bir siyah ayakkabıya ihtiyacı olan kadın zor bulursunuz. 10 yıl daha olmayacaktır. Onları ihtiyaçları olduğuna inandırmamız gerekiyor” diyor.

10.02.2011Kelebek
Annelere zorunlu ‘Edinburgh’ testi

Annelere zorunlu ‘Edinburgh’ testi

Sağlık Bakanlığı, annelerin doğum sonrası depresyona girip girmediklerinin belirlenmesi için ‘Edinburgh’ testi yapılmasını istedi.

11.12.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Oral seks hakkında merak edilenler

Cem Keçe'den hem kadınlar hem de erkekler için çok özel tüyolar...

17.07.2015

Bakireler hamile kalabilir mi?

Genç kızlar, cinsellikle ilgili en çok neleri merak ediyor?

21.02.2015

Vücudun fabrikası karaciğer

Karaciğerin geriye dönüşümsüz olarak yapısının bozulması olarak tanımlanan ‘siroz’un tek tedavisi karaciğer naklidir.

15.08.2014

Cerrahpaşa’daki o hastalık Jacob çıktı

‘CERRAHPAŞA’daki o hastalık nedir?’ yazımız Türkiye çapında büyük yankı uyandırdı.

26.09.2013

Microsoft 20’nci yüzyılda kaldı

ABD’ye sağladığı çözümlerle 2 milyar dolarlık enerji tasarrufu yaptıran yazılım şirketi Tibco’nun Başkan Yardımcısı Murat Sönmez, Davos’ta, “Microsoft gibi şirketler 20’nci yüzyılda kaldı. Dünyada olup bitenleri iyi izlemiyorlar. Gelecek bizim gibi şirketlerin” yorumunu yapıyor.

23.01.2013

HIV/AIDS Salgını

HIV bulaştıktan sonra kişi kendinden kuşkulanmaz ise 8-10 yıl hiçbir belirti vermez.

4.12.2012

Tutumlu Bohça’nın içindeki sihir

Bu kadını tanıyın: Sarah Collins.

5.10.2012

Gelin bir defalığına, riyakarlık yapmayalım

Gelin bir defalığına riyakarlık yapmayalım. Popülizm adına, dün başlayan dönüşüm projesinin bir rant avı olduğu, fakirin parasına göz dikildiği gibi aslı astarı olmayan lafları bir yana bırakalım. Deprem'e karşı savaşta atılan ilk adımın arkasında duralım. Eksikleri gösterelim,eleştirilerimizi yapalım, ancak muhalefet etme adına, insanların hayatlarıyla oynamayalım.

5.10.2012

Vakko’nun “sağlıklı ipek” makinesine TÜBİTAK desteği

Vakko kumaş üzerine baskının yani emprimenin ustası.

10.09.2012

Empati bitti, bu kabile çağı

Empati yok. Herkesin kendine benzeyenlere daha fazla bağlandığı... Daha çok gruplaştığı... Eski çağın kabilelerini andıran ve birbirleriyle çatışan kapalı zümreler dönemi yaşıyoruz.

14.04.2012

HPV virüsünün ve aşısının tüm detayları

Konuyla ilgili merak edilenleri Dr. Yasemin Fatih Amato cevapladı.

13.03.2012

Talihsiz beyanlar

Cumartesi cumartesi tadınızı kaçırmak istemem ama bu konuyu es geçmem mümkün değil sevgili kelle koltukta yaşayan Habitus okuru.

10.02.2012
Seks hakkında bilmeniz gereken her şey

Seks hakkında bilmeniz gereken her şey!

Cinsel yaşam, insanlığın en karanlık kalan yanlarından biri. Utanç duygusuyla korkuların birleşimi, cinselliğin her tür gerçek dışı söylentiyle birleşmesine neden oluyor. Kulaktan dolma bilgiler, uydurulmuş öyküler, cinsellik bir sır gibi fısıldandığı sür

7.12.2011

Bienal’i anlamak istiyorsanız bu beş eseri bilmeniz lazım

İstanbul Bienali’nin 12.’si başlamak üzere. Bu en ‘İsimsiz Bienal’deki eserlerin ne demeye çalıştığını anlamak isteyenler, aşağıdaki fotoğraflara mutlaka bakmalı.

9.09.2011

Cinselliği Yaşarken II

Hiç cinsel ilişki yaşamadım ama bazen mastürbasyon yaptım. Bu vajinamın şeklini bozar mı yani daha önce ilişki yaşamışım gibi? Geçen hafta erkek arkadaşımla bu konuda sorun yaşadık daha önce ilişkiye girdiğimi düşünüyor.

16.08.2011

Carpe Diem'den Merhaba

Hürriyet Aile'deki ilk yazımda sizlere "merhaba" demenin mutluluğunu yaşıyorum. İçimde farklı bir heyecan, çoşku ve merak var...

6.06.2011

Mehtap, ‘Almodovar’ filminden çıkıp gelmiş bir kadın gibiydi

Doğduğum topraklardan mı, genetik mi, yetiştirilme tarzım mı, bir tahtamın eksik olmasından mı bilemiyorum... Ama kendimi bildim bileli, dışlanana, dışarıda kalana, farklı olana ilgi duydum, onları merak ettim. Ne yapıyorlar, nasıl yaşıyorlar, neler hissediyorlar. O yüzden üç gün üç gece geçirdim travestilerle. Yeni isimleriyle, trans kadınlarla. Başka şeylere yormanıza gerek yok, yapmaya çalıştığım şey, anlamaya çalışmak ve sizlere aktarmaktı...

30.04.2011

Yarım imam dinden eder

Yarım doktor da candan, işte o hesap. Bizde Diyanet yılbaşı kutlamalarını burnumuzdan getirir, Vatikan’da Papa ‘prezervatif kullanmayın’ deyip saç baş yoldurur.

3.01.2011

Ah biraz daha genç olsaydım, 70 mesela...

Hayattaki en büyük hayallerimden biri, onun yaşında, onun enerjisinde olabilmek. Betûl Mardin, 38 yıldır üniversitede ders veriyor, duayen olduğu alanda genç insanlar yetiştiriyor. Onlara sadece halkla ilişkileri değil, hayatı öğretiyor, yapabilmeyi, gerçekleştirmeyi. İki gün önce yine müthiş bir numara çekti öğrencileriyle: “Bana bir şey olmaz abi!” Buyurun buradan okuyun...

14.12.2010