EKSTRA
MENÜ

Afrika Sıcakları

Afrika Sıcakları haberleri sayfasında güncel ve son dakika Afrika Sıcakları hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 124 Afrika Sıcakları haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Afrika Sıcakları Haberleri

Eyyam-ı Bahur sıcakları ne zaman bitiyor

Eyyam-ı Bahur sıcakları ne zaman bitiyor?

Eyyam-ı Bahur sıcakları tüm Türkiye'yi kasıp kavurmaya devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki kentlerde eski dönemlerde 'Eyyam-ı Bahur' denilen yaz mevsiminin en sıcak günleri devam ediyor. Peki, Eyyam-ı Bahur sıcakları ne zaman bitiyor? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

4.08.2021Gündem
Eyyam-ı bahur Türkiyede 2 hafta ‘vahşi’ sıcaklığa dikkat

Eyyam-ı bahur Türkiye'de! 2 hafta ‘vahşi’ sıcaklığa dikkat

Türkiye, dünden itibaren yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı ‘eyyam-ı bahur’un etkisine girdi. ‘Çöl sıcakları’, ‘cehennem sıcakları’ ve ‘Afrika sıcakları’ olarak da adlandırılan eyyam-ı bahur, bu sene etkisini fazlasıyla hissettirecek.

30.07.2021Gündem
Son dakika: Önümüzdeki 15 güne dikkat çekti ve uyardı Yurtta alarm...

Son dakika: Önümüzdeki 15 güne dikkat çekti ve uyardı! Yurtta alarm...

Türkiye, bugünden itibaren yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı "eyyam-ı bahur"un etkisine girecek. Sıcak hava uyarısında bulunan Meteoroloji Uzmanı Ahmet Uçar, 'Sıcak hava dalgasının ülkemizde oldukça uzun süreli olarak (yaklaşık 15 gün) etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Bu süre zarfında özellikle Marmara ile Ege ve Akdeniz bölgelerinde bazı merkezlerde ekstrem sıcaklıklara yaklaşılabilir' ifadelerini kullandı.

29.07.2021Gündem
Antalyanın iklimi 2100de Kahire gibi olacak deyip uyardı: Turizm olmayacak, insanlar sıcaktan düşüp ölecek

'Antalya'nın iklimi 2100'de Kahire gibi olacak' deyip uyardı: 'Turizm olmayacak, insanlar sıcaktan düşüp ölecek'

Kuraklık haritalarında Türkiye'nin büyük bölümü 'olağanüstü kurak', 'çok şiddetli kurak', 'şiddetli kurak' olarak gösteriliyor. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Levent Kurnaz, Antalya için ürküten sözler söyledi. 2100 yılında Antalya'nın ikliminin aynen Kahire gibi olacağını söyleyen Kurnaz, ''Çukurova, Urfa, hepsi aynı şekilde olacak. Bu yüzyılın sonunda sıcaklıklar büyük ihtimalle 4-5 derece artmış olacak" dedi. 2100 yılında Antalya'da turizm olmayacağını savunan Prof. Dr. Kurnaz, “İnsanlar sıcaktan düşüp ölecek. Tamamen içeride ve klimayla yaşayabilecek böyle günlerde. Bu durumu ancak iklim değişikliği önlenebilirse değiştirmek mümkün'' diye konuştu.

1.07.2021Gündem
Prof. Dr. Toros: Şu an sıcaklıklar 16-17 derece, hafta sonu da bu sıcaklıklar bekleniyor

Prof. Dr. Toros: Şu an sıcaklıklar 16-17 derece, hafta sonu da bu sıcaklıklar bekleniyor

İstanbul'da hava sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyrettiğini belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Şu an sıcaklıklar 16-17 derece. Hafta sonu da bu sıcaklıklar bekleniyor. Mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık var. Geçtiğimiz yıllarda şubat ayında, kış aylarında kar yağışlarıyla karşı karşıyaydık." dedi

4.02.2021Gündem
Marmariste sıcakta sokaklar boşaldı...Plaj ve havuzlarda yoğunluk yaşandı

Marmaris'te sıcakta sokaklar boşaldı...Plaj ve havuzlarda yoğunluk yaşandı

Turizm cenneti Marmaris'te, nemle birlikte etkisini artıran sıcak hava nedeniyle cadde ve sokaklar boş kaldı. Sıcaktan bunalanlar havuz ve plajlara akın etti.

17.08.2020Seyahat
Marmariste sıcakta sokaklar boşaldı, plaj ve havuz başları doldu

Marmaris'te sıcakta sokaklar boşaldı, plaj ve havuz başları doldu

MARMARİS'te, nemle birlikte etkisini artıran sıcak hava nedeniyle cadde ve sokaklar boş kaldı, sahiller ile havuzlar doldu, taştı.

17.08.2020Gündem
Eyyam-ı Bahur nedir, ne zaman 2020 Eyyam-ı bahur sıcaklarının anlamıyla ilgili detaylar

Eyyam-ı Bahur nedir, ne zaman 2020? Eyyam-ı bahur sıcaklarının anlamıyla ilgili detaylar

Eyyam-ı Bahur ne zaman 2020? sorusu, sıcaklıkların 30 derecelerin üzerine çıktığı ağustos ayının gelmesiyle, gündemde yer alan konulardan oldu. "Cehennem sıcakları" ve "Afrika sıcakları" gibi terimlere yerini bırakan eyyam-ı bahur sıcaklarının, bu sene bayram döneminde etkisini hissettireceği açıklandı. Eyyam-ı bahur günleri kalp ve göğüs hastalıkları olanlar için riskli dönemler olarak risk teşkil edebiliyor. İşte, eyyam-ı bahur sıcaklarıyla ilgili merak edilenler.

1.08.2020Gündem
Kurban Bayramı için flaş uyarı: ‘Eyyam-ı bahur’ sıcakları geliyor…

Kurban Bayramı için flaş uyarı: ‘Eyyam-ı bahur’ sıcakları geliyor…   

Kurban Bayramında ‘hava durumu nasıl olacak?’ sorusu merak edilirken İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros’tan dikkat çeken açıklamalar geldi. Toros açıklamasında ‘Yurt genelinde bayramdan itibaren yazın en sıcak günleri yaşanmaya başlıyor. Eyyam-ı bahur sıcakları bayram boyunca etkisini gösterecek. Eyyam-ı bahur sıcaklıklarında vatandaşlar güneş çarpmalarına karşı dikkatli olsunlar. Işınların dik geldiği saatlerde güneşe daha az maruz kalsınlar’ dedi.

30.07.2020Gündem
Afrika sıcakları geliyor

Afrika sıcakları geliyor!

Gelen son dakika bilgilerine göre yeni bir sıcak hava dalgası yurdu etkisi altına alacak. Peki, şu anda hava durumu nasıl? Özellikle tatil bölgelerinde termometreler kaçı gösteriyor? Marmara, Karadeniz ve Orta Anadolu'da sıcaklıklar devam edecek mi? CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, A'dan Z'ye programında son hava durumu raporunu anlattı.

20.07.2020Ekonomi
Afrika sıcakları etkili oluyor Kritik uyarı: 5 yaş altı, 65 yaş üstü dikkat

Afrika sıcakları etkili oluyor! Kritik uyarı: 5 yaş altı, 65 yaş üstü dikkat!

Hafta sonundan itibaren artan hava sıcaklıkları bu hafta boyu Türkiye'yi etkisi altına alacak. Aşırı sıcağın güneş çarpması ve beyin kanamasına neden olabileceği uyarısında bulunan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kenan Kıbıcı, "Korunması gereken grup 5 yaş altındaki çocuklar ve 65 yaşın üzerindeki erişkinler. Bunun dışında tansiyon, şeker, böbrek ve kanser hastalarının 10.00 ve 16.00 saatleri arasında sıcağa maruz kalmaması gerekiyor" dedi.

29.06.2020Gündem
Tam 1200 yaşında meyve verdi Açık artırmayla satılacak

Tam 1200 yaşında meyve verdi! Açık artırmayla satılacak

Yol çalışmasında kesilip odun olacakken Antalya’ya getirilen ve dikildiği yerde kök salıp meyve veren biri 800, diğeri 1200 yaşındaki iki zeytin ağacı, bu yıl da meyve verdi. Mayıs ayındaki Afrika sıcakları nedeniyle rekoltesi düşen ağaçlardan 5’er kilogram toplanması planlanan zeytinler, açık artırmayla satılacak.

Antalya için uyarı: Gökyüzündeki toz, yağmurla birlikte çamura dönebilir

Antalya için uyarı: Gökyüzündeki toz, yağmurla birlikte çamura dönebilir

Antalya'nın üzerini kaplayan toz taşınımı, kent siluetinin görüşünü azalttı. Meteoroloji yetkilileri, toz taşınımı sırasında yağmurun yağması durumunda tozun yeryüzüne çamur olarak ulaşabileceğini belirtti.

20.05.2020Gündem
Son dakika... Bu yıl İstanbulda sıcaklık ortalaması rekor kırdı Bir uyarı da Kandilliden geldi

Son dakika... Bu yıl İstanbul'da sıcaklık ortalaması rekor kırdı! Bir uyarı da Kandilli'den geldi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı'nca 1911'den bu yana yapılan ölçümlere göre, bu yıl İstanbul'da ocak ayından 13 Mayıs'a kadar alınan sıcaklık ortalaması yükselerek rekor kırarken, bir hafta daha mevsim normallerinin üzerinde seyredecek sıcaklıklar kısa süreli erken yaz yaşatacak. Mayıs'ın 12'sinde Kandilli'deki istasyonda 31.4 derece ölçülen sıcaklık ortalaması, 109 yıllık verilerin en yükseğini oluştururken, 11 Mayıs'ta ölçülen 28.9 derecelik sıcaklık ortalaması da Kandilli'de ölçülen yüksek beşinci değer oldu. Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, "İstanbul'daki beklenen 32-33 derecelik sıcaklıklar bu ay için normal değerler değil. 18, 19 ve 20 Mayıs'ta 100 yılın içerisindeki en yüksek değerler gözüküyor. Buna yaklaşık bir hafta sürecek bir erken yaz diyebiliriz" dedi.

14.05.2020Gündem
Afrika sıcakları geliyor  Bilim Kurulu üyesinden önemli uyarılar

Afrika sıcakları geliyor ! Bilim Kurulu üyesinden önemli uyarılar !

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, haftasonu yürüyüş izni için dışarı çıkacak olan 65 yaş üstü vatandaşları Afrika sıcaklarına karşı uyardı.

14.05.2020Life Style
Afrika sıcakları geliyor... Rekor kıracak...

Afrika sıcakları geliyor... 'Rekor kıracak...'

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, Afrika'dan gelecek hava dalgasını değerlendirdi. 'Muhtemelen rekor kırılacak' diyen Sürmeli, hafta sonunda İzmir'i 39-40 derece sıcaklığın beklediğini söyledi. Sürmeli, 65 yaş üstü vatandaşları da sıcak havaya karşı uyardı.

14.05.2020Haber
Son dakika haberler... Afrika sıcakları geliyor... Rekor kıracak...

Son dakika haberler... Afrika sıcakları geliyor... 'Rekor kıracak...'

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, Afrika'dan gelecek hava dalgasını değerlendirdi. 'Muhtemelen rekor kırılacak' diyen Sürmeli, hafta sonunda İzmir'i 39-40 derece sıcaklığın beklediğini söyledi. Sürmeli, 65 yaş üstü vatandaşları da sıcak havaya karşı uyardı.

14.05.2020Gündem
Afrika sıcağı yolda

Afrika sıcağı yolda

Afrika’dan gelen hava dalgasıyla birlikte sıcaklıkların cuma gününden sonra 35 derecelere yükselmesi bekleniyor. Bilim Kurulu üyeleri özellikle pazar günü izinle dışarı çıkan 65 yaş üstü vatandaşları uyardı.

14.05.2020Gündem
Valilikten kritik uyarı Rekor kırılması bekleniyor

Valilik'ten kritik uyarı! Rekor kırılması bekleniyor

Türkiye genelinde bu hafta Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımının etkili olacağı ve Antalya'da da pazar günü hava sıcaklığının 39 derece olabileceği bildirildi.

13.05.2020Gündem
Eyyam-ı Bahur nedir ve kimler için tehlikeli bir dönem

Eyyam-ı Bahur nedir ve kimler için tehlikeli bir dönem?

Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları kavurucu sıcaklıkların yeniden gündeme gelmesinin ardından konuşulan terim oldu. Genelllikle temmuz ile eylül ayları arasında yaşanıldığı düşünülen Eyyam'- Bahur sıcakları, en sıcak ve boğucu günlere işaret etmektedir. Peki, Eyyam-ı Bahur kelimesinin tam olarak anlamı nedir ve ne zaman ortaya çıkmıştır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

7.08.2019Gündem
‘Bilim insanlarını korkutmaya başladı, rekor sıcaklıklar bekleniyor’

‘Bilim insanlarını korkutmaya başladı, rekor sıcaklıklar bekleniyor’

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "en sıcak günler" anlamına gelen "Eyyamı-ı Bahur"un başladığına dikkati çekerek, "En sıcak 4 yıl, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında ölçüldü. Geçen haziran ve temmuz aylarında Avrupa’da yaşanan sıcaklıklar tüm bilim insanlarını korkutmaya başladı, bu yıl rekor sıcaklıklar bekleniyor." dedi.

6.08.2019Gündem
Eyyam-ı Bahur ne zaman başlar Eyyam-ı Bahur ne demek

Eyyam-ı Bahur ne zaman başlar? Eyyam-ı Bahur ne demek?

Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günleri olarak tabir edilen eyyam-ı bahur, ağustos ayının gelmesiyle beraber vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Nemin ve hava sıcaklığının arttığı bu dönem, yurdun güney sahillerinde daha çok biliniyor. Peki, eyyam-ı bahur ne zaman başlar? Eyyam-ı Bahur ne demek? İşte, o konuya dair merak edilenler.

2.08.2019Gündem
Eyyam-ı bahur ne zaman başlayacak Eyyam-ı bahur nedir

Eyyam-ı bahur ne zaman başlayacak? Eyyam-ı bahur nedir?

Geçmiş dönemlerde yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullanılan eyyam-ı bahur, ülkemizin güney sahillerinde ve güney doğusunda daha çok biliniyor. Eyyam-ı bahur sıcaklarının ne zaman başlayacağını ve hangi tarihler arasında devam edeceğini merak eden vatandaşlar, konuya dair bilgi almak için internette araştırma yapıyor. Peki, Eyyam-ı bahur sıcakları 2019'da ne zaman başlayacak?

1.08.2019Gündem
Sıcak sessizce can alıyor

Sıcak sessizce can alıyor

Avrupa sıcaktan kavruluyor. Türkiye’de de önümüzdeki hafta sıcaklığın mevsim normallerinin 2-4 derece üstünde olması bekleniyor. Sabancı Üniversitesi İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü Dr. Ümit Şahin’in hazırladığı rapor, sıcak dalgalarının iklim değişikliğine bağlı olarak arttığını ortaya koyuyor. Türkiye’de sıcak dalgalarına bağlı ölümler yaşandığını ancak bunların tespit edilmediğini anlatan Şahin, 2003’te Avrupa’daki sıcak dalgasında 20 bin kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayarak “Önlem almak için Türkiye’de 20 bin kişinin ölmesini beklemeyelim” diye uyarıyor.

27.07.2019Gündem
Avrupada Afrika sıcakları

Avrupa'da Afrika sıcakları

Avrupa son yılların en sıcak yazına hazırlanıyor. Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası nedeniyle sıcaklıkların 40 derece seviyesine çıkması bekleniyor.

26.06.2019Dünya
Almanya’da Afrika sıcakları alarmı

Almanya’da Afrika sıcakları alarmı

Almanya, Afrika sıcaklarının etkisi altına giriyor. Alman Meteoroloji Dairesi (DWD) sıcaklığın yarın rekor seviyeye ulaşacağı uyarısında bulundu. Ren Main bölgesinde tahminlere göre yarın hava sıcaklığı 39 dereceye ulaşacak. Uzmanlar, sıcaklığın 40 dereceye çıkabileceğini söyledi.

25.06.2019Avrupa
Bugün hava nasıl olacak 30 Mayıs hava durumu tahminleri

Bugün hava nasıl olacak? 30 Mayıs hava durumu tahminleri

Türkiye genelinde etkili olan Afrika sıcakları İstanbul’da da etkisini sürdürüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini belirtmişti. Peki, bugün hava nasıl olacak?

30.05.2019Gündem
Meteoroloji uyardı: Sıcaklık artıyor | 5 günlük hava durumu tahminleri

Meteoroloji uyardı: Sıcaklık artıyor | 5 günlük hava durumu tahminleri

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmeler göre, hafta başından itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak havayla birlikte ülkemizde sıcaklıkların hissedilir şekilde (5-10 derece) artması bekleniyor. Termometrelerin artması ile beraber, vatandaşlar da ilerleyen günlerde havaların nasıl olacağını merak etmeye başladı. İşte, Meteoroloji'nin 5 günlük tahminlerine göre hava durumu bilgileri...

28.05.2019Gündem
Hava bugün nasıl olacak 27 Mayıs en son hava durumu tahminleri

Hava bugün nasıl olacak? 27 Mayıs en son hava durumu tahminleri

Yeni haftanın başlamasıyla birlikte, hava durumu araştırmaları hız kazandı. Yapılan son tahminlere göre, hafta başından itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak havayla sıcaklıkların 5-10 derece artması bekleniyor. Peki, bugün hava nasıl olacak?

27.05.2019Gündem
Son dakika Afrika sıcakları geliyor

Son dakika! Afrika sıcakları geliyor

Hafta başından itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak havayla ülkede sıcaklıkların hissedilir derecede artacağı tahmin ediliyor.

26.05.2019Gündem
Avrupa’nın sıcakla imtihanı

Avrupa’nın sıcakla imtihanı

Avrupa’yı etkisi altına alan Afrika sıcakları, bu hafta da etkisini sürdürecek. Aşırı sıcaklar İspanya’da üç can aldı. Portekiz ve İspanya’da hissedilen sıcaklık yer yer 50 dereceyi geçti. Hollanda’da asfalt eridi. İsviçre’de askerlere tişört ve şort giyme izni verildi. Aşırı sıcaklar Avrupa’daki etkisini bu hafta da sürdürecek.

6.08.2018Avrupa
Ve Avrupa su kaynattı

Ve Avrupa su kaynattı

Avrupa’yı etkisi altına alan Afrika sıcakları, birçok ülkeyi bunaltmayı sürdürüyor.

5.08.2018Dünya
Dikkat, kavuracak Bu haftadan itibaren eyyam-ı bahur sıcakları geliyor

Dikkat, kavuracak! Bu haftadan itibaren 'eyyam-ı bahur' sıcakları geliyor

Yurt geneli bu haftadan itibaren yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı günümüzdeki adıyla "Afrika", "cehennem" ve "çöl" sıcakları, eskilerin deyimiyle de "eyyam-ı bahur"un etkisine girecek.

2.08.2018Gündem
Eyyam-ı Bahur nedir ve ne demektir Eyyam-ı Bahur ne zaman olur

Eyyam-ı Bahur nedir ve ne demektir? Eyyam-ı Bahur ne zaman olur?

Eyyam-ı Bahur, belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşların daha iyi bildiği tabirdir. Yaz sonuna doğru meydana gelen en sıcak dönemi tabir etmek için kullanılan bu sözcük, Türkçe'ye Arapça'dan dahil olmuştur. Eski dönemlerde Eyyam-ı Bahur sıcaklarının ağustos ayının en kurak dönemi olduğuna inanılır ve bu günlere önlem olarak bazı tedbirler alınırdı. İşte, Eyyam-ı Bahur hakkında merak edilen detaylar

1.08.2018Gündem
Çareyi böyle buldu Şaşırtan görüntü

Çareyi böyle buldu! Şaşırtan görüntü

Osmaniye'de karpuz üreticileri, tarladaki ürünlerini aşırı sıcaklardan korumak için gazetelere sarıyor.

5.07.2017Ekonomi
Ankara’da çöl sıcaklarında rekor su tüketimi

Ankara’da çöl sıcaklarında rekor su tüketimi

Tüm Türkiye’de hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrederken son bir haftada Ankara’da yı da etkisi altına alan Afrika sıcakları nedeniyle su tüketiminde rekor kırıldı. Hava sıcaklığının gölgede 40 derece ölçüldüğü 3 Temmuz Pazartesi günü Ankara’da 1 milyon 450 bin metreküp su tüketildi. Artan sıcaklıklara bağlı olarak barajlardaki buharlaşma da aynı gün 240 bin metreküpe ulaştı.

5.07.2017Gündem
Rekoru yine o ilçe kırdı: 61 derece

Rekoru yine o ilçe kırdı: 61 derece!

Kavurucu Afrika sıcakları yurt genelinde etkisini göstermeye devam ederken, Şanlıurfa'da sıcaklık rekoru kırıldı. Birkaç gün önce 60 dereceyi gösteren termometreler, dün 61'i gösterdi.

3.07.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Dikkat! Afrika sıcakları kavuracak

Termometrelerin 49.4 dereceyle rekor kırdığı Kanada’da aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 230’u aştı. St. Petersburg 116 yıl sonra 30 dereceyi gördü. Türkiye’de de durum benzer. Afrika sıcakları yurda girdi... Yarından itibaren yurt genelinde son yılların en sıcak günleri yaşanacak. İstanbul’da sıcaklığın gölgede 38 derece olması bekleniyor. Hem bu sıcaklıkların nedenini hem de kişisel olarak sıcak ile baş etmenin yöntemlerini sordum. İşte yanıtı...

1.07.2021

Keşke TV buluşmaları yeniden başlasa

TÜRKİYE’de seçim bitti; gözler 23 Haziran’da İstanbul’da yapılacak seçimlerde...

29.05.2019