EKSTRA
MENÜ

Afgan Göçmen

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 511 haberi bulunmuştur.

Afgan Göçmen Haberleri

Dünya onu aşı karşıtı lider olarak tanıdı... Tehlike şimdi de BM Genel Kuruluna taşındı

Dünya onu aşı karşıtı lider olarak tanıdı... Tehlike şimdi de BM Genel Kurulu'na taşındı!

Birleşmiş Milletler (BM) Zirvesi'ne katılmak için New York'ta bulunan, aşı karşıtı Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun heyetinde bir kişinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı.

21.09.2021Dünya
Son dakika: İçişleri Bakanı Soyludan göçmen açıklaması

Son dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan göçmen açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Göç Kurulu Toplantısı"nda konuştu. Bakan Soylu, '462 bin Suriyeli ülkesine geri dönmüştür.' dedi. Soylu ayrıca, 'Buradan bir haber daha vermek istiyorum, Van sınırının İran'da kalan 242 km'lik bölümünü de başlatıyoruz. Doğuda İran sınırlarımızda şu ana kadar yaptığımız 221 km'ye bir 242 km daha ekleyeceğiz ve bitirmiş olacağız. Böylece İran sınırımızın büyük bir bölümünü bitirmiş olacağız.' ifadelerini kullandı.

15.09.2021Gündem
Bakan Soylu: 3 yılda 1 milyon 250 bin kaçak göçmeni sınırda engelledik

Bakan Soylu: 3 yılda 1 milyon 250 bin kaçak göçmeni sınırda engelledik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin son 3 yılda 1 milyon 250 bin kaçak göçmeni sınırda engellediğini belirterek, "Biz bu tedbirleri almamış olsaydık, 1 milyon 250 bin kaçak göçmen Türkiye'ye gelmiş olacaktı." dedi.

10.09.2021Gündem
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklıdan Afgan göçmen dalgası açıklaması

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan Afgan göçmen dalgası açıklaması

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "Bazı mahfillerin iddia ettiği gibi Türkiye, bu akını talep ediyor, hoş karşılıyor veya buna ilişkin kasıtlı bir eylemsizlik ortaya koyuyor değildir" dedi. Çataklı, "Doğu ve Güney sınırlarımızda 2019 yılında sınırda girişi engellenen yabancı sayısı 442 bin 800, 2020 yılında 505 bin 375, bu yıl ise yılın yarısı geçmesine rağmen 307 bin 850’dir" ifadelerini kullandı.

6.09.2021Haber
Son dakika... İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklıdan Afgan göçmen dalgası açıklaması

Son dakika... İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan Afgan göçmen dalgası açıklaması

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "Bazı mahfillerin iddia ettiği gibi Türkiye, bu akını talep ediyor, hoş karşılıyor veya buna ilişkin kasıtlı bir eylemsizlik ortaya koyuyor değildir" dedi. Çataklı, "Doğu ve Güney sınırlarımızda 2019 yılında sınırda girişi engellenen yabancı sayısı 442 bin 800, 2020 yılında 505 bin 375, bu yıl ise yılın yarısı geçmesine rağmen 307 bin 850’dir" ifadelerini kullandı.

6.09.2021Gündem
Pakistan ve İran sınırında yığılma: Akın akın kaçıyorlar

Pakistan ve İran sınırında yığılma: Akın akın kaçıyorlar

İngiliz Daily Mail haber sitesi, yoksul Afgan göçmenlerin kullandığı göç rotasını görüntüledi. Yaşlı, hamile ve bebeklerin de aralarında bulunduğu Afgan göçmenler, çöllerden geçerek Pakistan ve İran’a ulaşmaya çalışıyor. Göç yollarına düşen Afganlar için ‘Hicret’ benzetmesi yapıldı.

2.09.2021Dünya
Taliban’dan ‘havalimanı’ teklifi... Henüz karar verilmedi

Taliban’dan ‘havalimanı’ teklifi... 'Henüz karar verilmedi'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Taliban’ın Kabil Havalimanı’nın işletilmesi noktasında teklifleri var bize. Bu konuda henüz verilmiş bir kararımız yok” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna-Hersek ziyareti öncesinde açıklamalarda bulunurken Taliban’la Kabil’deki büyükelçilikte 3.5 saatlik bir görüşme yapıldığını da belirtti. Erdoğan özetle şunları söyledi:

28.08.2021Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Talibanın teklifini açıkladı: Henüz karar vermedik...

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban'ın teklifini açıkladı: Henüz karar vermedik...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban ile görüşmeye ilişkin sorulan soruya "Büyükelçilikte 3,5 saat görüşüldü. Gerekirse yine bu tür görüşmeleri yapma fırsatımız olacak. Bu tür görüşmelerle süreci sağlıklı yürütmenin gayreti içindeyiz" yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Taliban'ın Kabil Havalimanı'nın işletilmesi noktasında teklifleri var, bize. Bu konuda şu anda henüz verilmiş bir kararımız yok" ifadelerini kullandı.

27.08.2021Gündem
Özhaseki: Burası göçmen kampı değil

Özhaseki: Burası göçmen kampı değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Afgan göçmen tartışmaları için, "Ülkeye gelmemesi hususunda elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda Batı'nın kendine has birtakım iç siyasi dengeleri ile yaptıkları konuşmaları da kınıyoruz ve kendilerine geri iade ediyoruz. Burası göçmen kampı değil" dedi.

26.08.2021Gündem
Hürriyet sınırda tanıklık etti: Umuda yolculuk böyle bitti

Hürriyet sınırda tanıklık etti: Umuda yolculuk böyle bitti

Afganistan’daki son gelişmelerin ardından başlayan büyük göç, büyük dramlar da barındırıyor. Göçe karşı önlem alan güvenlik güçlerinin, gecenin zifiri karanlığında tek başına sınırı geçen ve 2 aylık yürüyüşte ayağı yaralanan bir Afgan'ı yakalamasına tanıklık ettik. Yakalanan başka bir göçmen grubunun arasında bir de albay vardı.

26.08.2021Gündem
Erdoğanın Başdanışmanı İlnur Çevik: Avrupa Afgan sığınmacılar konusunda Türkiyeye güvenemez

Erdoğan'ın Başdanışmanı İlnur Çevik: Avrupa Afgan sığınmacılar konusunda Türkiye'ye güvenemez

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı İlnur Çevik, BBC'ye yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinin Afgan göçmen akını konusunda Türkiye'ye bel bağlayamayacağını ifade etti.

25.08.2021Dünya
Son dakika... İçişleri Bakanı Soylu, son sayıyı vererek duyurdu: Bu yıl hepsini tamamlayacağız

Son dakika... İçişleri Bakanı Soylu, son sayıyı vererek duyurdu: Bu yıl hepsini tamamlayacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Al Jazeera kanalına verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, Afgan göç dalgasına ilişkin "Son 3 yılda 1 milyon 250 bin sınırlarımızdan Türkiye'ye girmeye çalışan kaçak göçmen engelledik. Biz güney sınırımızda bütün duvarlarımızı yaptık. Doğu sınırımızda 150 kilometre yaptık, 250 kilometreyi de bitiriyoruz, 250 kilometreye de önümüzdeki ay başlıyoruz. Termal kameralar yapıyoruz, sensörlü sistemler yapıyoruz, Kuleler yapıyoruz. Bu yıl sonunda itibariyle hepsini tamamlayacağız" dedi.

25.08.2021Gündem
Afgan göçmen skandalında yeni perde Kriz büyüyor... Harekete geçtiler

Afgan göçmen skandalında yeni perde! Kriz büyüyor... Harekete geçtiler

AB'nin ambargo kararına 'göçmen kartı' ile karşılık veren Belarus'a karşı 4 ülke ortak adım attı. Dört AB üyesi ülke, Birleşmiş Milletler'i (BM) Belarus üzerinden gelen göçmen akınına karşı harekete geçmeye çağırdı.

24.08.2021Dünya
Afgan göçmenlerin ‘Bekleme evleri’ne baskın

Afgan göçmenlerin ‘Bekleme evleri’ne baskın

Afganistan’da başlayan kaosun ardından Türkiye, Afgan göçünün önüne geçmek için İran sınır hattında üst düzey önlemler alıyor. Sınırda göçmenlerin geçiş noktaları duvar, dikenli tel, hendeklerle kapatılıyor. Türkiye’ye yasa dışı giriş yapan Afganların kent merkezinde kaldığı ‘bekleme evleri’ ismi verilen noktalara da operasyonlar yapılıyor. Van’ın İpekyolu ilçesinde derme- çatma tek göz bekleme evine yapılan baskında 25 Afgan göçmen yakalandı. Türkiye’ye geçmek için sınır hattında 3 gün boyunca yürüyerek en uygun zaman ve yeri belirleyen Afgan göçmenlerin İstanbul’a oradan da Avrupa’ya gitme hayalleri yarım günde son buldu.

23.08.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan AB Konseyi Başkanı Michele Afgan göçmen mesajı: Türkiye ilave bir yükü kaldıramaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan AB Konseyi Başkanı Michel'e Afgan göçmen mesajı: Türkiye ilave bir yükü kaldıramaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensk ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Erdoğan Johnson ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin Afganistan'da mevcut önceliğinin vatandaşlarının tahliyesi olduğunu belirterek, Kabil Havaalanının güvenliğini sağlama sorumluluğunu uygun şartların oluşması halinde devam ettirebileceklerini söyledi. Erdoğan, Michel ile yaptığı görüşmede ise AB’nin, Afgan halkına Afganistan'da ve Afganistan'a komşu ülkelerde, özellikle İran'da yardım etmesi gerektiğini ifade edip, halihazırda 5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’nin ilave bir göç yükünü kaldıramayacağını vurguladı.

22.08.2021Gündem
‘Kapı çalındığında açar görüşürüz’

‘Kapı çalındığında açar görüşürüz’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afganistan’daki gelişmelerle ilgili “Birçok ülkeyle görüşmelerimiz var. Gerekirse Taliban’la da görüşmeler yapabiliriz. Ortada bir vaka, gerçek var ve bu konuyla ilgili kapı çalındığında kapımızı açar görüşmelerimizi yaparız” değerlendirmesinde bulundu.

21.08.2021Gündem
Son dakika: Avrupada yer yerinden oynadı Belarusun göçmen oyunu kameralara yakalandı

Son dakika: Avrupa'da yer yerinden oynadı! Belarus'un göçmen oyunu kameralara yakalandı

AB'nin ambargo kararına 'göçmen kartı' ile karşılık veren Belarus'un bu oyunu kameraya yakalandı. Görüntüler kısa sürede infial yaratırken, AB ve birlik üyesi Polonya'dan peş peşe sert açıklamalar geldi. Sınırda gerilim yükselirken Polonya bölgeye ilave asker sevk ettiğini duyurdu.

20.08.2021Dünya
Son dakika: Türkiyeye Afgan göçü... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afganistandan Türkiyeye 1,5 milyon göç olmadı

Son dakika: Türkiye'ye Afgan göçü... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afganistan'dan Türkiye'ye 1,5 milyon göç olmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Muhalefetin 1,5 milyon Afgan göçmen iddiasına yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maalesef bu lafların hepsi yalandır. Türkiye'ye Afganistan'dan böyle bir göç olmamıştır. Türkiye'de şu an 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusudur. Yapmakta olduğumuz önleyici duvarların hepsi düzensiz göçleri engellemek içindir" dedi. Erdoğan, "Gerekirse Taliban ile görüşmeler yapabiliriz. Kapımız çalınırsa görüşürüz, ortada bir gerçek var. Afganistan halkına kapıyı kapatacak halde değiliz" ifadelerini kullandı.

20.08.2021Gündem
Son dakika: İngiltereden Afgan mülteci kararı... Sayıyı açıkladılar

Son dakika: İngiltere'den Afgan mülteci kararı... Sayıyı açıkladılar!

Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesi sonrası İngiltere, Taliban'dan kaçan Afganlara yardım etme planını açıkladı. Açıklamada İngiltere'nin kabul edeceği göçmen sayısı da yer aldı.

18.08.2021Dünya
Son dakika: ABD Dışişleri Bakanlığından Türkiye açıklaması

Son dakika: ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye açıklaması

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nce ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Afgan mülteciler ya da göçmenler konusunda ’anlaşma’ veya ’pazarlık’ yapıldığına dair iddiaların asılsız olduğu bildirildi.

18.08.2021Dünya
Kılıçdaroğlu: Bunca sığınmacıyı bu topraklar kabul edemez

Kılıçdaroğlu: Bunca sığınmacıyı bu topraklar kabul edemez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen ve giderek yoğunlaşan bir Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız” sözlerine ilişkin, “Yol geçen hanı mı Türkiye, Erdoğan? Sınırı koruyamadığını, Biden’a verdiğin sözü yerine getirdiğini itiraf ediyorsun. Bunca sığınmacıyı bu topraklar kabul edemez” dedi.

17.08.2021Gündem
Afganistan mesajı: İstikrar için her çabayı göstereceğiz

Afganistan mesajı: İstikrar için her çabayı göstereceğiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi’nin de bulunduğu, Pakistan Milgem Korveti Projesi 1’inci Gemisi Babur’un denize indiriliş ve açık deniz Karakol Gemisi Projesi 1’inci gemisi Akhisar’ın ilk sac kesim töreninde, Afganistan’la ilgili önemli mesajler verdi. Erdoğan, “Afganistan’ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi. Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi:

16.08.2021Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan Afganistan açıklaması: İstikrar için her türlü çabayı göstereceğiz

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afganistan açıklaması: İstikrar için her türlü çabayı göstereceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı'nda, Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1'inci Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1'inci Gemi Sac Kesim Töreni'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Savunma sanayi alanındaki ortaklığımızı (Pakistan ile) daha da ilerletmek konusunda mutabıkız.' dedi. Erdoğan ayrıca, 'Afganistan’ın bir an önce istikrara kavuşması için her türlü çabayı göstereceğiz bu konuda Pakistan ile de işbirliği içinde bulunacağız.' ifadelerini kullandı.

15.08.2021Gündem
Bakan Akar: Askeri tehlikeye atmayız

Bakan Akar: Askeri tehlikeye atmayız

Pakistan temasları sırasında Kabil havaalanının işletilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Mehmetçiği tehlikeye atmak gibi durumumuz söz konusu olamaz” dedi.

13.08.2021Dünya
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye yolgeçen hanı değildir

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye yolgeçen hanı değildir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dış siyasetteki mücadele alanlarından iç politikadaki sıcak tartışmalara, gündeme dair tüm kritik gelişmeleri Kanal D-CNN TÜRK ortak yayınında değerlendirdi. Sel bölgesindeki vatandaşları uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Darda zorda kalmadıkça ulaşıma kapalı sayılabilecek karayollarını da tercih etmeyin, çünkü her an heyelan olabilir." çağrısında bulundu. THK'nın devletin bir kurumu olmadığını belirten Erdoğan, "THK yetkilileri gerekli adımları atmadığı gibi çalışır durumdaki uçakların da bakımını yaptırmayarak hepsini çürümeye terk etmişler. Şimdi çıkıp THK'yı çalıştırmıyor diyorlar. THK'yı çalışamaz hale getiren sizsiniz. " diyerek tartışmalara son noktayı koydu. Türkiye'nin Afgan göçmen politikası hakkında gerekli adımların atıldığını vurgulayan Erdoğan, "Türkiye yolgeçen hanı değildir. Şu anda gerek İran kapısından, gerek Irak'tan duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Buralardaki yükselen duvarlar düzensiz göçün ülkemize girmesini engellemek için. Tamamıyla sınırlarımız bu surlarla, duvarlarla örülüyor." dedi. Sosyal medya platformlarıyla ilgili Meclis'in düzenleme yapması gerektiğini belirten Erdoğan, "Ofisini açacaksın, vergini ödeyeceksin, açmadığın takdirde bedelini ödeyeceksin." ifadelerini kullandı.

11.08.2021Gündem
Erdoğan: İran ve Irak sınırındaki duvarlarımızı yükseltiyoruz

Erdoğan: İran ve Irak sınırındaki duvarlarımızı yükseltiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dış siyasetteki mücadele alanlarından iç politikadaki sıcak tartışmalara, gündeme dair tüm kritik gelişmeleri Kanal D-CNN TÜRK ortak yayınında değerlendirdi. Türkiye'nin Afgan göçmen politikası hakkında gerekli adımların atıldığını vurgulayan Erdoğan; "Şu anda gerek İran kapısından, gerek Irak'tan duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Buralardaki yükselen duvarlar düzensiz göçün ülkemize girmesini engellemek için. Tamamıyla sınırlarımız bu surlarla, duvarlarla örülüyor." dedi.

11.08.2021Haber
O densizi bulduk Türkiyeye hakaret eden Afgan: Saçma sapan konuştum

O densizi bulduk! Türkiye'ye hakaret eden Afgan: Saçma sapan konuştum

Çektiği videoyla Türkiye’ye hakaretler eden Afgan Sunatullah Saadat, çok pişman olduğunu, Özbekistan’da bulunduğunu, artık Türkiye’ye dönemeyeceğini söyledi.

10.08.2021Gündem
Otobüste 68 Afgan göçmen yakalandı

Otobüste 68 Afgan göçmen yakalandı

Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde TEM Otoyolu gişeleri çıkışında durdurulan otobüste bulunan Afganistan uyruklu 68 kaçak göçmen yakalandı, otobüsün 2 sürücüsü gözaltına alındı.

8.08.2021Gündem
TBMM Başkanı Şentoptan Afgan göçmen değerlendirmesi: En çok İran ve Türkiye etkileniyor

TBMM Başkanı Şentop'tan Afgan göçmen değerlendirmesi: 'En çok İran ve Türkiye etkileniyor'

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ile görüşmesinde Afganistan'daki göç sorunundan en çok İran ve Türkiye'nin etkilendiğini söyledi.

5.08.2021Gündem
Talibana teslim olmuşlardı... Hepsi ortadan kayboldu

Taliban'a teslim olmuşlardı... Hepsi ortadan kayboldu!

ABD ve İngiltere başta olmak üzere NATO birliklerinin çekildiği Afganistan'da iç karışıklık sürüyor. ABD ve İngiltere büyükelçilikleri, ülkede Taliban'a teslim olan güvenlik güçlerinin ortalıktan kaybolduğunu bildirdi.

5.08.2021Dünya
Ankara’dan Amerika’ya Afgan göçmen tepkisi: Çok istiyorsanız ABD’ye götürün

Ankara’dan Amerika’ya Afgan göçmen tepkisi: Çok istiyorsanız ABD’ye götürün

Biden yönetimi ABD’ye kabul edilecek Afganların kapsamını genişletirken, bu kişilerin kabul işlemlerini bekleyebilecekleri ülkeler arasında Türkiye’nin de adının geçmesine Ankara’dan sert tepki var. Türk Dışişleri, “ABD, bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakledebilir” dedi.

5.08.2021Dünya
Kılıçdaroğluna yanıt: Bu yıl 253 bin geçiş önlendi

Kılıçdaroğlu'na yanıt: Bu yıl 253 bin geçiş önlendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Afgan göçmenlerle ilgili açıklamalarını ‘iftira’ olarak nitelendirerek, “2020 yılında güney ve doğu sınırlarımızda 505 bin 375 kişinin, 2021 yılında ise bugüne kadar 253 bin 299 kişinin yasadışı geçişi engellenmiştir” dedi.

5.08.2021Gündem
Son dakika... İletişim Başkanı Fahrettin Altundan ABDye sert tepki: Türkiye, kimsenin bekleme odası değildir

Son dakika... İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan ABD'ye sert tepki: Türkiye, kimsenin bekleme odası değildir

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD’nin bazı Afganların Türkiye dahil üçüncü ülkeler üzerinden ABD’ye göç başvurusu yapabilecekleri açıklamasına, "ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ABD tarafından fonlanan proje ve kuruluşlarda çalışan bazı Afganistan vatandaşlarına üçüncü ülkelere giderek ABD'den sığınma talebinde bulunma çağrısını derin endişeyle karşılıyoruz. Türkiye, kimsenin bekleme odası değildir, olmayacaktır" sözleriyle tepki gösterdi.

4.08.2021Gündem
Dışişleri’nden ABDye ‘Afgan göçmen’  tepkisi

Dışişleri’nden ABD'ye ‘Afgan göçmen’ tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD’nin açıkladığı “ABD İçin Çalışan Afganlar ve Ailelerine Yönelik Göçmen Kabul Programı” hakkındaki soruya “Türkiye olarak, ABD’nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz” yanıtını verdi.

4.08.2021Dünya
Afgan göçmenler parklarda yatıp kalkıyor

Afgan göçmenler parklarda yatıp kalkıyor

İran ile en uzun sınır hattına sahip Van, düzensiz göçmenlerin de önemli kavşak noktasını oluşturuyor. Sınırı kaçak yollarla geçip ülkeye giren göçmenler, organizatörler tarafından bazen şehir merkezine bırakılıyor. Başka gidecek yeri olmayan Afgan göçmenler de bu yüzden parklarda yatıp kalkmak zorunda kalıyor. Eşi ve çocuklarıyla ülkelerinden kaçan 8 kişilik Afgan aile, Türkiye'ye gelmeye mecbur kaldıklarını ve 2 yaşındaki çocuklarının yolda hasta olduğunu söyledi. Melyar Zarabi, "Çocuğum sabaha kadar uyumuyor ve ağlıyor" diye konuştu.

30.07.2021Gündem
Son dakika: MSBden sınır ihlali açıklaması

Son dakika: MSB'den sınır ihlali açıklaması!

Milli Savunma Bakanlığı'nca bu yılın başından itibaren 1595 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. İran sınırında kaçak göçle mücadele kapsamında gerekli birlik kaydırmaları ve takviyelerin yapıldığı belirtildi. MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan Subayı Hava Muhabere Binbaşı Pınar Kara, "Göreve devam edilmesi durumunda TSK unsurlarının Afganistan'da en başından beri olduğu gibi muharip bir görevi olmayacak, meşru müdafaa dışında herhangi bir operasyonel görevde bulunulmayacaktır" dedi.

29.07.2021Gündem
Vanda arazide 113 kaçak göçmen yakalandı

Van'da arazide 113 kaçak göçmen yakalandı

Van'ın Erciş ilçesinde, yurda yasa dışı yollarla girdikleri belirlenen 113 Afgan göçmen, toplu olarak yürürken yakalandı. Öte yandan Taliban’dan kaçarak gelen Afganlara karşı sınır hattına, takviye olarak 750 Özel Harekat Polisi ve 500 güvenlik korucusu gönderildi.

20.07.2021Haber
Vanda göçmen alarmı Toplu halde yakalandılar

Van'da göçmen alarmı! Toplu halde yakalandılar

Van'ın Erciş ilçesinde, yurda yasa dışı yollarla girdikleri belirlenen 113 Afgan göçmen, toplu olarak yürürken yakalandı. Öte yandan Taliban’dan kaçarak gelen Afganlara karşı sınır hattına, takviye olarak 750 Özel Harekat Polisi ve 500 güvenlik korucusu gönderildi.

20.07.2021Gündem
Sınırda Afgan alarmı Hendek ve çit: PÖH takviyesi...

Sınırda Afgan alarmı! Hendek ve çit: PÖH takviyesi...

Türkiye’ye günde ortalama 1000 Afgan’ın kaçak geçiş yaptığı sınır hattında ‘alarm’ verildi. Taliban’dan kaçarak gelen Afganlara karşı sınır hattına, takviye olarak 750 Özel Harekat Polisi ve 500 güvenlik korucusu gönderildi.

20.07.2021Gündem
Afgan göçüne komandolu önlem: 20 bin asker pusuda

Afgan göçüne komandolu önlem: 20 bin asker pusuda

Taliban’dan kaçan Afganların olası göçüne karşı Türkiye-İran sınır hattı 20 bin personelle ‘ablukaya’ alındı. 7/24 İHA’larla gözetlenen sınır boyunda komandolar, pusu faaliyetleriyle her türlü kaçak geçişi anında önlüyor. Adeta kuş uçurtulmayan İran sınırında, bu yılın ilk 6 ayında 51 bin 122 kişinin yasadışı geçişi engellendi.

17.07.2021Gündem
Son dakika... Güvenlik kaynaklarından Afgan göçmen açıklaması

Son dakika... Güvenlik kaynaklarından 'Afgan göçmen' açıklaması

Afganistan'dan gelen göçmen sayısında artış olmadığı, hudut hattının 20'ye yakın tabur, komandolar dahil 20 bin civarında personel, modüler beton duvar, elektro-optik kuleler ve insansız hava araçları ile 24 saat boyunca izlendiğini belirtildi.

16.07.2021Gündem
Şehirli ve eğitimli kesim Taliban’dan kaçmanın yolunu arıyor: Bu defa Afgan kentliler kaçma hazırlığında

Şehirli ve eğitimli kesim Taliban’dan kaçmanın yolunu arıyor: Bu defa Afgan kentliler kaçma hazırlığında

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü artarken şehirli ve eğitimli kesimin kaçmaya hazırlandığı öne sürülüyor. İGAM Başkanı Metin Çorabatır’a göre Taliban’ın zaferi halinde cezalandırılmaktan korkan Afgan memur kesimi, bir süredir Türkiye’ye gelmenin yollarını arıyor.

10.07.2021Dünya
Kaçak göçmenler kamyonet kasasında yakalandı Düğüne geldik demişler

Kaçak göçmenler kamyonet kasasında yakalandı! 'Düğüne geldik' demişler

Bursa'da sokağa çıkma kısıtlamasında yapılan uygulamada bir kamyonetin kasasında yurda kaçak yollarla girdiği tespit edilen 8 Afgan göçmen yakalandı. Göçmenlerin bir yakınlarının düğününe katılmak için Türkiye’ye girdiklerini söyledikleri öğrenilirken, kamyonet şoförü F.B. çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

6.04.2021Gündem
11 Afgan göçmen Ankarada yakalandı

11 Afgan göçmen Ankara'da yakalandı

Ankara'da, yasa dışı yollarla yurda giriş yaptığı belirlenen 11 Afganistan uyruklu göçmen, polis ekipleri tarafından yakalandı.

30.03.2021Gündem
Artvinde yakalanan 8 Afgan kaçak ve 2 Türk şoföre, 14 gün karantina

Artvin'de yakalanan 8 Afgan kaçak ve 2 Türk şoföre, 14 gün karantina

ARTVİN'in Şavşat ilçesinde, yurda kaçak giriş yapan 8 Afgan göçmen, yol kontrolünde yakalandı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlık kontrolünden geçirilen Afganlar ve midibüsün 2 Türk şoförü, 14 gün karantinaya alındı.

24.03.2020Gündem
Göçmenler Meriç Nehri kıyısında sabahladı

Göçmenler Meriç Nehri kıyısında sabahladı

Türkiye'nin çeşitli illerinden Avrupa'ya gitmek için yola çıkan göçmenlerin Edirne'ye gelişleri sürüyor. Yunanistan'a geçiş yapmak amacıyla Meriç Nehri kıyısında geceyi geçiren göçmenler, güne umutla başladı.

3.03.2020Gündem
Yunanistan ölüme terk etti, Türk Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Yunanistan ölüme terk etti, Türk Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi sahilinden lastik botla Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek için yola çıkan Afgan göçmenleri bu ülkenin sahil güvenlik ekipleri, denizde ölüme terk etti. Göçmenler, Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

2.03.2020Gündem

Yazar Sonuçları

‘Düşman’ gazeteciyle 18’inci delikte çok gizli bir buluşma

1)“18’inci delik” bir golf deyimi...Golf sahalarında ya 9 ya 18 delik bulunuyor. Bugünkü hikâyemiz işte orada, 18’inci deliğin başında geçiyor...

28.07.2021

Sayın CEO beni ikna edin niye dijital bir göçmen olayım

WhatsApp öyle bir şey yaptı ki, hepimizi bir anda büyük düş kırıklığına uğrattı...

5.02.2021