EKSTRA
MENÜ

Adana Mutfağı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 473 haberi bulunmuştur.

Adana Mutfağı Haberleri

Adana kebabının dünya ikinciliği Adana Ticaret Odasını gururlandırdı

Adana kebabının dünya ikinciliği Adana Ticaret Odası'nı gururlandırdı

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan ve 10 binden fazla lezzetin oylamaya sunulduğu TasteAtlas sitesinin 2020 yılı ödülleri belli oldu. Adana kebabı toplam 63 bin 402 oy sonucunda dünyanın en iyi 100 geleneksel lezzeti arasından ikincilik elde etti.

Ciğer kebabı neden kahvaltıda yeniyor Bu sorunun cevabını Başkan Karalar verdi

Ciğer kebabı neden kahvaltıda yeniyor? Bu sorunun cevabını Başkan Karalar verdi

Adana'da ünlü televizyoncu Cüneyt Özdemir'in canlı yayında konuğu olan Başkan Zeydan Karalar, Adanayı, lezzetlerini, festivallerini ve kentin güzelliklerini anlatarak, ciğer kebabının özelliklerinin ve sabah erken saatlerde yenmesinin nedeninin sorulması üzerine çeşitli tüyolar verdi. Başkan Zeydan Karalar, "Ciğerin sıcakta yenmesi pek tercih edilmez. O yüzden erken yenir. Ciğer dolaba girmeden doğranır ve pişirilir. Dolaba girerse lezzeti azalır. Ne çok pişirilir, ne kanlı bırakılır. Piştikten sonra lavaşın içinde kimyon atılarak ve sumaklı soğanla yenir" dedi.

Adana Uluslararası Lezzet Festivali’nin ’mangal ateşi’ yandı

Adana Uluslararası Lezzet Festivali’nin ’mangal ateşi’ yandı

Türkiye’nin ilk dijital festivali olma özelliği taşıyan ve bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ’Adana Uluslararası Lezzet Festivali’, kent protokolünün mangal ateşini yakmasıyla başladı.

4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali yarın başlıyor

4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali yarın başlıyor

“Türkiye’nin İlk Dijital Lezzet Festivali” olma özelliği taşıyan 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, “İlham Veren Tüm Renkleriyle Adana” temasıyla 9 Ekim’de başlıyor. Pandemi önlemleri doğrultusunda fiziksel bir buluşma olmadan organize edilen festival, canlı yayın ile Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, şehir protokolü ve konuklar tarafından mangal ateşinin yakılmasıyla başlayacak. Festival, bu yıl Adana’nın da sınırlarını aşarak kentin tüm renklerini ve gastronomik değerlerini dünyaya tanıtacak.

Adana Dijital Lezzet Festivali için son iki gün

Adana Dijital Lezzet Festivali için son iki gün

Adana Valiliği tarafından, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 9-11 Ekim'de dijital ortamda gerçekleştirilecek Adana Lezzet Festivali ile hem görsel lezzet şöleni sunulacak hem de kentin tarihi mekanları tanıtılacak.

Türkiyede bir ilk gerçekleşiyor, Adana Lezzet Festivali dijitale aktarılıyor

Türkiye'de bir ilk gerçekleşiyor, Adana Lezzet Festivali dijitale aktarılıyor

Adana Valiliği tarafından bu yıl 9-11 Ekim'de 4'üncüsü düzenlenecek Adana Lezzet Festivali'nde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında tüm etkinlikler internet üzerinden gerçekleştirilecek.

Sabah 07:00de başladı, sadece 20 dakika sonra... Yiyen bir daha istedi

Sabah 07:00'de başladı, sadece 20 dakika sonra... Yiyen bir daha istedi

Kebabın başkenti Adana'da, yaklaşık 3 aydır kapalı olan restoranlar yeniden hizmet vermeye başladı. Koronavirüs önlemlerinin ardından ilk iş gününde, vatandaşlar erken saatlerden itibaren kebapçılarda yoğunluk oluşturdu.

Türkiyenin kebap başkenti Adananın muhteşem lezzetleriyle tanışma zamanı

Türkiye'nin kebap başkenti Adana'nın muhteşem lezzetleriyle tanışma zamanı

Adana Türkiye'de kebap denince akla ilk gelen şehrimiz. Ancak Adana'nın nefis yemekleri kebapla kalmıyor. Ev mutfaklarının kraliçesi analı kızlıdan, sokakların tadı halka tatlısına kadar birçok nefis yemek Türkiye'ye Adana'dan yayılmış. Sizin için Adana'nın en güzel yemeklerinden birkaçının tariflerini derledik. Çok beğeneceğiniz Adana yemeklerini tatmadan geçmeyin. Şimdiden afiyet olsun...

24.12.2019Lezizz Menüler
Adana Lezzet Festivali yarın başlıyor

"Adana Lezzet Festivali" yarın başlıyor

Bu yıl 3'üncüsü düzenlenecek Adana Lezzet Festivali kapılarını yarın açacak.

Adana Lezzet Festivaline 12 ülkeden konuk gelecek

Adana Lezzet Festivali'ne 12 ülkeden konuk gelecek

Adana Valiliği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Uluslararası Adana Lezzet Festivali’ yurt içinden ve yurt dışından konukları ağırlayacak.

Adana mutfağı Akdeniz ülkeleriyle buluşacak

Adana mutfağı Akdeniz ülkeleriyle buluşacak

Adana mutfağı ile Akdeniz ülkelerinin buluşacağı "3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali" 4-6 Ekim'de düzenlenecek.

Adana Lezzet Festivali için nefesler tutuldu... Guinness rekoru kırılacak

Adana Lezzet Festivali için nefesler tutuldu... Guinness rekoru kırılacak

Bu yıl 4-6 Ekim arasında "Büyük Akdeniz Şöleni" temasıyla düzenlenecek "3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali"nin tanıtımı yapıldı.

Günde 60 bin şırdan Adanalılara yetmiyor

Günde 60 bin şırdan Adanalılara yetmiyor

Adana’nın yöresel yiyecekleri arasında yer alan şırdan dolmasına talep her geçen gün artıyor. Adanalılar, akşam saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar 50 ile 60 bin arasında şırdan tüketiyor. Şırdancı Emin Kertiş, talebi karşılamakta güçlük çektiklerini söyledi.

Restore edilen tarihi konak Adana Mutfak Müzesi oluyor

Restore edilen tarihi konak Adana Mutfak Müzesi oluyor

Adana Büyükşehir Belediyesince restore edilen 19. yüzyıldan kalma konakta, Çukurova'nın zengin mutfak kültürü gelecek nesillere aktarılacak.

Murtun dondurmasını yaptılar

Murtun dondurmasını yaptılar

Tarihi çok eskilere dayanan özellikle Toroslarda ve Adana yöresinde yetişen hambeles (murt) meyvesinden dondurma üretildi.

Şeker kamışı kültürü Adanada yeniden canlandı

Şeker kamışı kültürü Adana'da yeniden canlandı

Kasımda başlayıp mart ayına kadar üretiliyor, bardağı 5 TL'den satılıyor.

Şalvarlı İngilizler Adana’da

Şalvarlı İngilizler Adana’da

İNGİLİZ gazeteciler ve blog yazarlarından oluşan 9 kişilik bir turizm ekibi Adana’ya geldi. Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) konuğu olan ekip, Varda Köprüsü, Kapıkaya Kanyonu ve Yerköprü’nün yanı sıra, Adana’nın tarihi kent merkezinde de incelemelerde bulundu. İngilizler, Adana’daki ziyaretlerinin gastronomi amaçlı bölümü için kebap atölyesi çalışmalarına katıldı. Yerel giysiler de giyerek çeşitli yerel lezzetleri tadan konuk ekip, Adana mutfağı konusunda bilgi aldı.

3.06.2016Çukurova
Gerçek bir yöresel esnaf lokantası

Gerçek bir yöresel esnaf lokantası

Adana Köy Sofrası önemli bir boşluğu dolduruyor. Anadolu’nun her yerinde leziz yemek çok ama bunları pişiren lokanta çok az.

Tadına doyulmayan şehir: ADANA

Tadına doyulmayan şehir: ADANA

Adının yanına hemen bir ‘kebap’ eklemeye alışkınız. Haksız da sayılmayız, kebabı insanın aklını başından alabilir. Ama Adana mutfağını kebapla sınırlamak da çok yanlış. Bulgurun, unun, sebzenin önemli bir yeri var bu şehirde. Çeşit çeşit çorbaları, damak çatlatan köfteleri ve ilginç tatlılarıyla lezzet başkentlerimizden biridir Adana...

13.02.2016Hürriyet Pazar
Adana’dan hafif tatlar

Adana’dan hafif tatlar

Adana mutfağının lezzetli ve sağlıklı yemeklerini sizler için seçtik...

En iyi Adana mutfağı

En iyi Adana mutfağı

Baharatlı ve acılı yemeklerin yer aldığı Adana mutfağının en gözde adresleri Hürriyet Cuma'da.

24.11.2006Gündem
Adana mutfağının en iyi 10 adresi

Adana mutfağının en iyi 10 adresi

Baharatlı ve acılı yemeklerin yer aldığı Adana mutfağı, büyük ölçüde Adana kebabı demek. Adana kebabının en büyük özelliği ise erkek koyun etinden yapılması, etinin sinirsiz hale getirilmesi ve zırhla elde kıyılması. Kebabın ardından çöp şiş, külbastı, içli köfte (analı kızlı olarak da anılıyor), çiğköfte geliyor. Şirden ve bumbar da yöreye özgü lezzetler arasında. Yemeklerde kekik, biber salçası, pul biber, kimyon ve karabiber bolca kullanılıyor. Yanında mutlaka şalgam içiliyor.

23.11.2006Kelebek
Adana mutfağının en iyi 10 adresi

Adana mutfağının en iyi 10 adresi

Baharatlı ve acılı yemeklerin yer aldığı Adana mutfağı, büyük ölçüde Adana kebabı demek. Adana kebabının en büyük özelliği ise erkek koyun etinden yapılması, etinin sinirsiz hale getirilmesi ve zırhla elde kıyılması. Kebabın ardından çöp şiş, külbastı, içli köfte (analı kızlı olarak da anılıyor), çiğköfte geliyor. Şirden ve bumbar da yöreye özgü lezzetler arasında. Yemeklerde kekik, biber salçası, pul biber, kimyon ve karabiber bolca kullanılıyor. Yanında mutlaka şalgam içiliyor. Daha önce Adana kebabı yapan en iyi adresleri seçmiştik. Haliyle listeye Adana bölgesi ağırlığını koydu. Bu kez, jüri üyelerimize Adana yemeklerini Adana dışında en iyi yapan mekanları sorduk.

23.11.2006Spor Arena
Ogeday Girişkenden Survivor müjdesi ve Acun Ilıcalı kehaneti...

Ogeday Girişken'den Survivor müjdesi ve Acun Ilıcalı kehaneti...

Fenerbahçe Kürek Takımı’nda 10 yıl boyunca yer alarak birçok başarı kazanan ve Survivor şampiyonluğu yaşayan Ogeday Girişken, Spor Arena’da Uğur Yapıcı’nın konuğu oldu.

1.04.2021Futbol
Kebabından köprüsüne... Adana’da 10 adım

Kebabından köprüsüne... Adana’da 10 adım

Adana denince aklımıza lezzetli mutfağı gelse de kentin ziyaretçilerine sunacağı çok daha fazla şey var... Antik kentlerinden müzelerine kadar şehrin gezip görülesi noktalarını jürimize sorduk.

28.03.2021Seyahat
İçişleri Bakanı Soylu’dan İstanbul depremi açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu’dan İstanbul depremi açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık Toplantısı’nda konuştu. Bakan Soylu, ''Yapılan tüm bilimsel tahliller İstanbul civarında bir depremin uzak olmadığını gösteriyor. Bugün burada da olabilir, az sonra da olabilir. 1 yıl sonra da olabilir.'' dedi. AFAD uygulaması hakkında detayları paylaşan Soylu deprem anında, ''WhatsApp'tan daha kıymetli olduğunu düşündüğümüz, daha güvenli olduğunu düşündüğümüz bir yazılım ile iletişimimizi sağlıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

2.03.2021Gündem
Tescilli Urfa ciğer kebabına ilgi salgın döneminde de hız kesmedi

Tescilli Urfa ciğer kebabına ilgi salgın döneminde de hız kesmedi

Şanlıurfalılar, bu yıl salgın tedbirleri kapsamında iş yerlerinin kapalı olması nedeniyle ciğer kebabını ocak başında yiyemese de verdikleri siparişlerle bu eşsiz lezzetten vazgeçemiyor.

Vedat Milor’a, bir de annemlere yemek yapmak istiyorum

Vedat Milor’a, bir de annemlere yemek yapmak istiyorum

İrlanda’da, küçük balıkçı kasabası Baltimore’da açtığı Dede isimli restoranda “Türk lezzetlerinden esintiler sunan” başarılı şef Ahmet Dede aldığı Michelin yıldızıyla gururumuz oldu. Türk yemeklerini modernize eden Dede de Türk mutfağının yanlış tanınmasına üzülüyor, “Maalesef Türk mutfağı, Avrupa’da sadece büfeden kebap alıp, içine acılı sosu basıp yenen bir yemek olarak tanınıyor” diyor.

31.01.2021Hürriyet Pazar
Dünyanın en iyi geleneksel yemekleri arasında Türkiyeden 5 lezzet

Dünyanın en iyi geleneksel yemekleri arasında Türkiye'den 5 lezzet

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan TasteAtlas sitesinin 2020 yılı ödülleri belli oldu. Toplam 63 bin 402 oy sonucunda dünyanın en iyi 100 geleneksel lezzeti seçildi. Listede Türk lezzetleri önemli yer tutarken ikinciliği Adana kebabı aldı.

Dünyanın dört yanından Türkiye’ye okumaya geldiler

Dünyanın dört yanından Türkiye’ye okumaya geldiler

Türkiye’de dünyanın dört bir yanından eğitim için gelmiş üniversite öğrencileri var. Bazıları burs aldığı için, bazısı farklı bir dünya tanımak için geldiler Türkiye’ye. Kimi ise ülkesindeki şartlardan dolayı evinden kilometrelerce uzakta sürdürüyor eğitim hayatını.

3.01.2021Eğitim
‘Herkes kendi ailesinin büyükleriyle derin bir yemek sohbetine girse...’

‘Herkes kendi ailesinin büyükleriyle derin bir yemek sohbetine girse...’

“Salçayı, bulguru dışarıdan almaz, kendimiz yapardık” diyen nesil yok artık; yeme-içme alışkanlıklarımız değişti. Ama geleneksel mutfağımızı da yeni nesillere aktarmak gerek. ‘Hikâyeleriyle Türk Mutfağı’ adlı kitap da bunu yapıyor; içinde 15 şehirden 60 yaş üstü kişiler yemek kültürlerini anlatıyor.

22.11.2020Hürriyet Pazar
İyi yemek yapmak, iyi bir aşktan daha tatmin edici

İyi yemek yapmak, iyi bir aşktan daha tatmin edici

10 yıl önce Türkiye’ye geldi. Hayatının aşkıyla karşılaşıp evlendi. Kına gecesi de yaptı, hamama da gitti. Türkiye’deki en güzel dönemini Bağcılar’da geçirdi. Türkçe konuşamıyordu ama komşuları onu o kadar sevdi ki ekmeğe bir kere bile para vermedi! Yakında Ortaköy’de açacağı yeni restoranı için 2.800 ayrı zeytinyağı tadan İtalyan şef Danilo Zanna, yaza kadar 'feci' Türkçe çalışıp herkesi şaşırtacağını söylüyor.

‘Mutfakta ihtiyaç yükseliyor’

‘Mutfakta ihtiyaç yükseliyor’

Her yıl profesyonel aşçı ve eğitimli personel yetiştiren MSA’nın kurucusu Mehmet Aksel ve yönetici direktörü Sitare Baras ile sohbet ettik. Onlara göre pandemi, yeme-içme sektörünü çok etkilemiş. Aksel ve Baras, “Yeni bir dünya geliyor ve bu dünyada mutfak insanlarına daha çok ihtiyaç var, ayrıca süper yat şefliğinde rekor düzeyde artış görülüyor. Biz bir dönem ‘uçan şef’ yetiştirdik. THY uçaklarında şefler vardı. Şimdi yatlar için yetiştiriyoruz” diyor.

26.10.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

ADANA’DAKİ ARAP MUTFAĞI

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış Adana’da Arap mutfak kültürü de hakimdir. “Etsiz yemek olmaz, kahvaltıda bile ciğer yeriz” diyen Adana-Arap mutfağından birçok yemeği öğrenme şansım oldu...

20.12.2020

Yolcu beraberi altın için 3 kilo sınırı koyun kaynağını sormayı

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar, 9-12 Ekim’de İstanbul’da ilk kez gerçekleşecek “8. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Değerli Taş ve Mücevher Birlikleri Konferansı”na hazırlanırken sektörünü şöyle tanımladı:

7.10.2019

“Turizm her şeyden önce görünmeyen bir ihracat sektörüdür…”

Bu haftaki röportaj konuğum Tayyar Zaimoğlu… Yıllarca Adana’ya hem tekstil hem de turizm anlamında hizmet verip, istihdam yaratan aile…

10.09.2018

Kebapla ne iyi gider

ADANA’da ‘Lezzet Festivali’ için valilik ve büyükşehir belediyesi başta gazeteci olmak üzere çok sayıda resmi konuk çağırmıştı.

10.10.2017

Gerçek bir yöresel esnaf lokantası

Adana Köy Sofrası önemli bir boşluğu dolduruyor. Anadolu’nun her yerinde leziz yemek çok ama bunları pişiren lokanta çok az.

13.05.2016

Ormana komşu Adana mutfağı

Sürekli griliğinden şikayet edilen Ankara’da manzaralı mekanların sayısı çok fazla değil.

22.04.2014

Damağımla midem kavgaya tutuşuyor

SİZ hiç damakla mide arasındaki kavga hissettiniz mi?

Evet, evet resmen kavga ediyorlar.

31.05.2011

Efsane yıkıldı

ANKARA Genç İşadamları Derneği'nin (ANGİAD) trend araştırması, Ankara'ya dair bildik İstanbul efsanesini de sarsıyor.

3.08.2007

Jet hızıyla ayrıldılar

Zor günlerden geçiyoruz.

5.01.2021

İkramda yeni dünya devi DO&CO

DO&CO havayolu ikramı pazarında Avrupa’dan sonra şimdi de Amerika kıtasında üst kalite marka olarak liderliğini ilan etti. Bin 380 uçaklık filosu ve büyük geliri ile bilinen Amerikan Delta Havayolları büyük anlaşmaya dijital platformda imza attı. Kıran kırana rekabetin yaşandığı ABD pazarında ikramdan aslan payını kapmak kolay değildi. Diğer oyuncular şaşkınlıklarını hâlâ üzerlerinden atamadılar. DO&CO’nun güçlü silahı yine ‘taze yemek’ bütün yolları açmıştı.

30.12.2020

“Restoranlar evde”nin çıtası yükseliyor

Pandeminin getirdiği koşullar, zor şartlarda ayakta kalmaya çalışan restoran sektörünün iş yapış şekillerini de derinden etkilemeye devam ediyor.

19.12.2020