EKSTRA
MENÜ

Adalet Divanı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.694 haberi bulunmuştur.

Adalet Divanı Haberleri

Bilirkişiden başörtüsü aleyhine rapor

Bilirkişiden başörtüsü aleyhine rapor

Avrupa Adalet Divanı adına hazırlanan bilirkişi raporunda işverenlerin bir çalışanın işyerinde başörtüsü takmasını yasaklayabileceği yönünde bir kez daha görüş belirtildi.

26.02.2021Avrupa
‘Özgürlük’ sadece adında var... Her şeyi ırkçı

‘Özgürlük’ sadece adında var... Her şeyi ırkçı

Hollanda’da 17 Mart’ta genel seçimler yapılacak. Partiler seçim programlarını haftalar önce ilan etti. Tabii daha önceki yıllarda yapılan genel ve yerel seçimlerde olduğu gibi, aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (PVV) programına İslam ve yabancı düşmanlığı yine damgasını vurdu.

24.02.2021Avrupa
AB mahkemesi, salgın sırasında hava yollarına kamu desteği sağlanabileceğine hükmetti

AB mahkemesi, salgın sırasında hava yollarına kamu desteği sağlanabileceğine hükmetti

Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Fransa ve İsveç'in, hava yollarına sağladığı kamu desteklemelerini hukuka uygun buldu.

17.02.2021Ekonomi
Röttgen: Rusya’ya yaptırımlar kaçınılmaz

Röttgen: Rusya’ya yaptırımlar kaçınılmaz

Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen, Rusya’nın kimyasal silahlar yasağını deldiğini, Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu’na ve Avrupa Adalet Divanı’nın kararlarına riayet etmediğini hatırlatarak, Avrupa Birliği’nin son yıllarda hayata geçirdiği Rusya’ya dönük yaptırımların kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

14.02.2021Avrupa
PKK’lının talebine AB’den ret

PKK’lının talebine AB’den ret

Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı, AB’nin “teröristler listesinde” bulunan terör örgütü PKK’nın elebaşlarından Şanlı Dalokay’ın, “mal varlıklarının dondurulmasından dolayı zarara uğradığı” gerekçesiyle zararının AB Konseyi tarafından ödenmesi talebini reddetti.

13.02.2021Dünya

Alman medyası: Yunanistan boş bir rüya görüyor

Yunanistan gerek Doğu Akdeniz'de gerekse Ege Denizi'nde gerginliği tırmandıracak hamlelerine devam ederken, dış politikası da eleştiri konusu olmayı sürdürüyor. Alman gazetesi, Meis Adası'nın Yunanistan tarafından münhasır ekonomik bölge olarak görülmesini "boş bir rüya" olarak nitelendirdi.

8.02.2021Dünya
Sporda özgürlük devrimi Tüm dengeler yerle bir

Sporda özgürlük devrimi! Tüm dengeler yerle bir

AB Adalet Divanı Genel Mahkemesi, sporcularının özel turnuvalara katılmasını yasaklayan Uluslararası Paten Birliği’nin tutumunu ‘rekabet hukukuna aykırı’ buldu. Karar ‘emsal’ niteliğinde.

5.02.2021Futbol
Avrupa Birliği, Appleın vergi borcu konusunda ısrar ediyor

Avrupa Birliği, Apple'ın vergi borcu konusunda ısrar ediyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Apple'a 13 milyar avronun üzerinde vergi borcu çıkarmasını iptal eden mahkeme kararında hukuki hata yapıldığını iddia etti.

2.02.2021Teknoloji
AB, Apple’a vergide ısrarlı

AB, Apple’a vergide ısrarlı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Apple'a 13 milyar Euro’nun üzerinde vergi borcu çıkarmasını iptal eden mahkeme kararında hukuki hata yapıldığını iddia etti.

2.02.2021Ekonomi
Frontex Macaristandaki operasyonlarını durdurdu

Frontex Macaristan'daki operasyonlarını durdurdu

Avrupa Birliği (AB) Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı (Frontex), Macaristan'ın, Avrupa Adalet Divanının kararını uygulayıncaya kadar ülkedeki faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı.

28.01.2021Dünya
Hakkaniyet ilkesi temel alınacak

Hakkaniyet ilkesi temel alınacak

Türk ve Yunan heyetleri arasındaki istikşafi görüşmeler bugün İstanbul’da başlıyor. Ankara, Ege’de karasuları ve kıta sahanlığı dahil altı maddeyle masaya oturacak.

25.01.2021Dünya
Facebooka AB üyesi her ülkede dava açılabilir

Facebook'a AB üyesi her ülkede dava açılabilir

Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı Michal Bobek, kişisel verilerle ilgili sosyal medya platformu Facebook'a Avrupa Birliği (AB) üyesi bütün ülkelerde dava açılabileceği yönünde görüş verdi.

13.01.2021Teknoloji
AB mahkemesinden Facebooka her üye ülkede dava açılabilir görüşü

AB mahkemesinden "Facebook'a her üye ülkede dava açılabilir" görüşü

Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı Michal Bobek, kişisel verilerle ilgili sosyal medya platformu Facebook'a Avrupa Birliği (AB) üyesi bütün ülkelerde dava açılabileceği yönünde görüş verdi.

13.01.2021Ekonomi
Orban’dan helal-koşer kesim yasağı kararına tepki

Orban’dan helal-koşer kesim yasağı kararına tepki

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Adalet Divanı’nın dini usullerle hayvan kesimi yasağıyla ilgili verdiği kararı din özgürlüğüne saldırı olarak nitelendirdi.

6.01.2021Avrupa
İngilizlere Noel hediyesi

İngilizlere Noel hediyesi

Hıristiyan aleminin Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutladığı Noel’de insanların sevdiklerine hediye verme geleneği de vardır. Bu yıl en büyük Noel hediyesini İngiltere, İngilizler ve Başbakan Boris Johnson aldı. Birleşik Krallık veya Büyük Britanya olarak da bilinen İngiltere, Avrupa Birliği’nden (AB) 31 Ocak 2020’de resmen ayrıldığı halde, uzun süren zorlu pazarlıklardan sonra, başta ticaret olmak üzere, her alanda ilişkileri içeren sözleşmede uzlaşma Noel’e birkaç saat kala sağlandı.

28.12.2020Avrupa
Son dakika haberi: Reuters duyurdu Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği Brexit konusunda anlaşma sağladı

Son dakika haberi: Reuters duyurdu! Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği Brexit konusunda anlaşma sağladı

Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık, Brexit anlaşması üzerinde mutlu sona en nihayetinde ulaştı. Yetkililerden yapılan son dakika açıklamaya göre AB ile Birleşik Krallık arasında ticaret anlaşması konusunda uzlaşıya varıldı. Avrupa Komisyonu "Ticaret ve İşbirliği Anlaşması"nın taslağını yayınladı. Buna göre; AB ile Birleşik Krallık gümrük vergisi ve kota olmadan ticareti sürdürecek.

24.12.2020Ekonomi
Son dakika... Bugün karar verilecek... Merakla beklenen anlaşmada imzalar atılacak mı

Son dakika... Bugün karar verilecek... Merakla beklenen anlaşmada imzalar atılacak mı?

Brexit onaylandıktan sonra İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasındaki görüşmeler halen sürüyor. Görüşmelerdeki en önemli maddeler ticaret ve güvenlik anlaşması. 31 Aralık'ta sona erecek ve tamamen kopacak İngiltere ve AB arasındaki anlaşmanın bugün açıklanması bekleniyor. Yetkililer, kısa bir süre içinde ticaret ve güvenlik anlaşmasına varılabileceğini söylüyor.

24.12.2020Ekonomi
Avrupa Adalet Divanı da ‘ihlal’ dedi

Avrupa Adalet Divanı da ‘ihlal’ dedi

Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Macaristan’ın iltica sisteminin AB hukukunu ihlal ettiği yönünde karar verdi.

18.12.2020Avrupa
Adalet Divanı da yasağı savundu

Adalet Divanı da yasağı savundu

Avrupa Birliği’nin (AB) en üst mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı, Belçika’da Müslüman ve Yahudilerin karşı çıktığı dini usullerle hayvan kesimi yasağının uygun olduğuna karar verdi.

17.12.2020Avrupa
AB mahkemesinden emisyon skandalı kararı

AB mahkemesinden emisyon skandalı kararı

Mahkeme, emisyon ölçümlerinde gerçeklerden farklı değerler sunan teknolojiler kullanılmasının kurallara aykırı olduğuna karar verdi.

17.12.2020Ekonomi
Dünyada 2020 işte böyle geçti

Dünyada 2020 işte böyle geçti

Çin'in Vuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan Kovid-19 virüsü, 200'den fazla ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü. ABD'nin Irak'ta havaalanına düzenlediği füze saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani öldürüldü. İran'da Ukrayna Hava Yollarına ait yolcu uçağının "insani hata" ile düşürülmesi sonucu 176 kişi öldü. ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da İsrail Başbakanı Netanyahu ile açıkladığı sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu...

14.12.2020Dünya
AB liderlerinin uzun süren pazarlıkları

AB liderlerinin uzun süren pazarlıkları

Avrupa Birliği (AB), Macaristan ve Polonya’ya boyun eğerek kendi ortak değerlerini ayaklar altına aldı. AB devlet ve hükümet başkanları haklı olarak üye ülkelere ancak demokratik hukuk devleti ilkelerine, basın özgürlüğüne ve yolsuzluğa karşı kararlı mücadeleye riayet edilmesi halinde ‘kalkınma yardımı’ yapılmasına karar verdi.

12.12.2020Avrupa
Çavuşoğludan, Doğu Akdeniz için ortak paylaşım çağrısı

Çavuşoğlu'dan, Doğu Akdeniz için ortak paylaşım çağrısı

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'le ilgili süreçte, güçlüyken bile 'Gelin bu işi beraber çözelim' dediklerini belirterek, "Bir zenginlik varsa paylaşalım ve sorunları diplomasi ve siyasi yöntemlerle çözelim, herkes faydalansın diyoruz. Peki Rum kesimi, Yunanistan veya bölgedeki ülkeler böyle mi davrandı, hayır" dedi.

7.12.2020Gündem
Kısa çalışma hakkında bilmemiz gerekenler

Kısa çalışma hakkında bilmemiz gerekenler

Almanya’da koronavirüs pandemisinin etkisiyle sekteye uğrayan ekonomi dünyasıyla birlikte çalışma hayatı da olumsuz yönde etkilendi. Federal Alman hükümeti, hayata geçirdiği bir dizi özel düzenlemelerle pandeminin çalışma hayatı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için yoğun çaba gösteriyor.

5.12.2020Avrupa
ABden İngiltereye anlaşmasız ayrılık uyarısı

AB'den İngiltere'ye anlaşmasız ayrılık uyarısı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İngiltere ile yürütülen ticaret ve gelecekteki ilişkileri şekillendirecek anlaşmaya ilişkin müzakereler hakkında, "AB, anlaşma olmaması durumuna hazır. Birliğin tam üyesi olmakla sadece değerli bir ortak olmak arasında bir fark olacağı açıktır." dedi.

25.11.2020Ekonomi
Kredi borcunu erken ödeme fırsatı

Kredi borcunu erken ödeme fırsatı

Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht, banka kredilerinin zamanından önce ödenmesine olanak sağlayacak yasa tasarısını tamamladı. Tasarı yasalaşırsa kredisini erken ödeyen faizi de az ödeyecek.

18.11.2020Avrupa
İngiltere, AB’nin yasal sürecini yanıtsız bıraktı

İngiltere, AB’nin yasal sürecini yanıtsız bıraktı

Avrupa Birliği (AB), İngiltere'nin ayrılık anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle gönderilen resmi tebligata Londra'dan yanıt verilmediğini bildirdi.

3.11.2020Ekonomi
İngiltere, AB’nin yasal sürecini yanıtsız bıraktı

İngiltere, AB’nin yasal sürecini yanıtsız bıraktı

AB, İngiltere'nin ayrılık anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle gönderilen resmi tebligata Londra'dan yanıt verilmediğini bildirdi.

3.11.2020Dünya
Avrupa Adalet Divanı’ndan Türkleri ilgilendiren karar

Avrupa Adalet Divanı’ndan Türkleri ilgilendiren karar

Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren bir karar aldı. Kararda, Alman vatandaşlığına geçtikten sonra vatandaşlığı kaybetmiş olan kişilerin Alman vatandaşı olmadan önce sahip oldukları süresiz oturum haklarının kaybolmayacağına hükmedildi.

21.10.2020Avrupa
Fransa şokta Kritik isimlerin evleri basıldı

Fransa şokta! Kritik isimlerin evleri basıldı

Fransa'da polis, Sağlık Bakanı Olivier Veran, eski Başbakan Edouard Philippe ve eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn'in evlerine baskın düzenledi.

15.10.2020Dünya
Antalya’nın tarihi simgelerine Türk ve Azerbaycan bayrakları asıldı

Antalya’nın tarihi simgelerine Türk ve Azerbaycan bayrakları asıldı

ANTALYA’nın tarihi simgeleri Saat Kulesi ve Yivli Minare’ye, Karabağı Ermenistan işgalinden kurtarmak için harekat başlatan Azerbaycan'a destek vermek amacıyla Türk ve Azerbaycan bayrakları asıldı.

9.10.2020Gündem
Bakan Çavuşoğlundan net mesaj: Azerbaycan isterse destek vermekten çekinmeyiz

Bakan Çavuşoğlu'ndan net mesaj: Azerbaycan isterse destek vermekten çekinmeyiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Azerbaycan'ın ateşkes ilan edebilmesi için Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerektiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yaptığı son dakika açıklamasında "Uluslararası toplum bir şey yapmak istiyorsa Ermenistan'ı derhal Azerbaycan topraklarından çeksin. Azerbaycan isterse destek vermekten çekinmeyiz" dedi.

2.10.2020Gündem
AB, Brexit tasarısı nedeniyle İngiltereye karşı yasal süreç başlattı

AB, Brexit tasarısı nedeniyle İngiltere'ye karşı yasal süreç başlattı

AB, Brexit anlaşmasının bazı maddelerini değiştirecek tasarı nedeniyle İngiltere'ye karşı hukuki süreç başlattı.

1.10.2020Dünya
Eski Dışişleri Bakanı Bozer, koronavirüsten hayatını kaybetti

Eski Dışişleri Bakanı Bozer, koronavirüsten hayatını kaybetti

ANKARA'da koronavirüs tedavisi gören Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Bozer (95) yaşamını yitirdi.

30.09.2020Gündem
Son dakika haberler... Bahçeliden AYM çağrısı: Yeni baştan yapılandırılmalı

Son dakika haberler... Bahçeli'den 'AYM' çağrısı: 'Yeni baştan yapılandırılmalı'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Parlamenter Sistem'in oluşturduğu kurumların yeniden yapılanması ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne fonksiyonel açıdan müzahir noktaya taşınması artık kaçınılmaz bir zarurettir. Bu kapsamda Anayasa Mahkemesi yeni hükümet sisteminin doğasına uygun şekilde yeni baştan yapılandırılmalıdır" dedi.

30.09.2020Gündem
Avrupa Birliği Appleın peşini bırakmıyor: Temyize götürecek

Avrupa Birliği Apple'ın peşini bırakmıyor: Temyize götürecek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Apple'a 13 milyar avronun üzerinde vergi borcu çıkarmasını iptal eden mahkeme kararına itiraz edecek.

26.09.2020Teknoloji
Son dakika gelişmesi: Türkiye ile yumuşama havası Yunanistanı ikiye böldü

Son dakika gelişmesi: Türkiye ile yumuşama havası Yunanistan'ı ikiye böldü

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz krizinde anlaşmaz tutumunu terk ederek Türkiye ile masaya oturma kararı Atina’da gündemin ilk maddesi. Yunanistan’ın son dönemde kurduğu ittifakları savunan bir kesim Türkiye ile görüşmelerin Yunanistan’ın elini zayıflatacağı iddiasında.

25.09.2020Dünya

‘Gaz fiyatları düşecek’

Karadenizde bulunan 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfi ile ilgili olarak çalışmaların devam ettiğini ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, rezervin yukarı yönlü revize edileceğini, çalışmanın da ekim ortasında bitmesini beklediklerini söyledi. Dönmez, “Gaz fiyatlarının düşeceğini bugünden söyleyebiliriz ancak bu gazı sisteme dahil etmemiz lazım. Alış maliyetlerimizde de bir iyileşme olduğunda zaten yansıyacak” dedi.

24.09.2020Ekonomi
Doğu Akdeniz’de yumuşama havası: Yunanistan ile diyalog başlıyor

Doğu Akdeniz’de yumuşama havası: Yunanistan ile diyalog başlıyor

Doğu Akdeniz’de yaşanan krizin ve yoğun diplomasinin ardından Yunanistan ve Türkiye, istikşafi görüşmelere yeniden başlama kararı aldı. Krizde arabulucu rolünü üstlenen AB dönem başkanı Almanya, görüşme kararını ‘çok olumlu bir sinyal’ olarak niteledi.

24.09.2020Dünya
Yunanistan’a sığınmacılar için  suç duyurusu

Yunanistan’a sığınmacılar için suç duyurusu

OXFAM ve WeMove Europe adlı iki uluslararası sivil toplum kuruluşu Yunanistan’ı mültecilere karşı AB hukukunu sistematik olarak ihlal ettiği gerekçesiyle Avrupa Birliği Komisyonu’na şikayet etti.

23.09.2020Dünya
AB mahkemesinden ev kiralama izni kararı

AB mahkemesinden ev kiralama "izni" kararı

Avrupa Adalet Divanı, Fransa'da evlerin kısa süreli kiraya verilmesi için yerel makamlardan yetki alınmasını gerektiren düzenlemeyi hukuka uygun buldu.

22.09.2020Ekonomi
İki STK, Yunanistan’a suç duyurusunda bulundu

İki STK, Yunanistan’a suç duyurusunda bulundu

İki büyük sivil toplum örgütü, mültecilere karşı AB hukukunu ihlal ettiği suçlamasıyla Yunanistan’a dava açılması için AB Komisyonu’na başvurdu. Avrupa Adalet Divanı’nda yargılanması durumunda Yunanistan’ı ağır para cezası bekliyor.

22.09.2020Avrupa
‘Fırsat penceresi açıldı’

‘Fırsat penceresi açıldı’

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in, Türkiye konusundaki ılımlı açıklamaları sürüyor. Miçotakis, “Erdoğan ile görüşmedik ancak danışmanlarımız temas halindeler. Eğer böyle devam ederse, istikşafi görüşmelerin çok ama çok yakında başlatılmasına açığım” dedi.

18.09.2020Dünya
AB ve İngiltere müzakereleri tıkanma noktasında

AB ve İngiltere müzakereleri tıkanma noktasında

AB ile İngiltere arasında devam eden ticaret anlaşması müzakereleri, adil rekabet, balıkçılık ve uzlaşmazlıkların giderilmesi alanındaki ihtilaflarla çıkmaza girdi.

16.09.2020Ekonomi
İki dışişleri bakanı aynı gazeteye yazdı; Çavuşoğlu: Kriz fırsat yaratabilir

İki dışişleri bakanı aynı gazeteye yazdı; Çavuşoğlu: Kriz fırsat yaratabilir

Yunan Kathimerini gazetesinde dün hem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hem de Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’ın yazıları yer aldı.

16.09.2020Dünya
AB mahkemesinden veri kullanım kararı

AB mahkemesinden veri kullanım kararı

Avrupa Adalet Divanı, mobil operatörlerin bütün internet trafiğine eşit davranması gerektiğine ve belirli uygulamalara sınırsız veri kullanım hakkı verilemeyeceğine karar verdi.

15.09.2020Ekonomi
‘Diyalog’ dedi açık açık tehdit etti

‘Diyalog’ dedi açık açık tehdit etti

Bir yandan Türkiye ile ülkesi arasındaki sorunları diyalog yoluyla çözme çabası içinde olduğu imajı vermeye çalışan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis diğer yandan yaptırım söylemini sürdürüyor.

11.09.2020Dünya
Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: Yunanistan diyaloğa hazır değil

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: Yunanistan diyaloğa hazır değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ile Doğu Akdeniz'deki gerilimle ilgili olarak ''Yunanistan diyaloğa hazır değil'' dedi. Bakan Çavuşoğlu, ''Biz önkoşul olmadan diyaloğa hazırız. Yunanistan inat ediyorsa, biz de o zaman kendi önkoşullarımızda ısrar ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

10.09.2020Gündem
Avrupa Adalet Divanı, helal kesim yasağını AB hukukuna uygun bulmadı

Avrupa Adalet Divanı, helal kesim yasağını AB hukukuna uygun bulmadı

Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı Gerard Hogan, Belçika’nın Flaman bölgesinde yürürlüğe giren helal kesim yasağının Avrupa Birliği (AB) hukukuna uygun olmadığı yönünde görüş bildirdi.

10.09.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

Seçim dışı yöntem!

Kurt dumanlı havayı sever.

30.11.2020