EKSTRA
MENÜ

Açık Süt

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.874 haberi bulunmuştur.

Açık Süt Haberleri

Süt seçiminde bunlara dikkat; doğru tüketimi önemli

Süt seçiminde bunlara dikkat; doğru tüketimi önemli

Kişi için doğru süt tüketiminin önemli olduğunu kaydeden Uzman Diyetisyen Eda Balcı, besin değerleri noktasında farklılık gösteren sütler arasında en doğru sütün nasıl seçilmesi ve tüketilmesi gerektiğine dair bilgi verdi.

18.03.2021Sağlık
Sütle ilgili ne kadar bilgiye sahipsiniz

Sütle ilgili ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Açık süt mü kapalı süt mü almalıyız? UHT sütler zararlı mı? Süt bağışıklığı güçlendir mi ve covid 19'a karşı koruyucu bir etkisi var mı? Gelin sütle ilgili ne kadar doğru bilgiye sahipsiniz birlikte test edelim!

11.12.2020Advertorial
Hangi süt daha güvenilir, nasıl anlarız

Hangi süt daha güvenilir, nasıl anlarız?

Bağışlık sistemini kuvvetlendirmeden, zihinsel ve fiziksel gelişimi desteklemeye kadar birçok faydası bulunan süt, uygun koşullarda üretilmediği ve yeterli ısıl işlem görmediğinde sağlık için tehlikeli hale geliyor. Açıkta satılan ve kaynağı belli olmayan sütlerin insan sağlığı açısından taşıdığı risklere dikkat çeken uzmanlar, hijyen ve gıda güvenliği bakımından ambalajlı sütün tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

11.09.2020Sağlık
Gündelik Hayatta Güvenli Süt Tüketimi Nasıl Olmalı

Gündelik Hayatta Güvenli Süt Tüketimi Nasıl Olmalı?

Dünya Sağlık Örgütü’nün gıdalar için sunduğu önerilere mutlaka uyulması gerekiyor. Açıkta satılan peynir, süt, yoğurt, çiğ et, sebze ve meyveler ile diğer gıdalar için bulaşmayı önleyici temel hijyen tedbirleri uygulanmalıdır. Açıkta satılan ve sağım ve saklama koşulları belli olmayan sokak sütlerinden muhakkak uzak durulmalıdır. Sütler için özellikle ısıl işlem uygulanmış pastörize veya UHT sütler tercih edilmesi gerekiyor.

3.06.2020Evdehayat
Haydi gelin hep birlikte evde yoğurt yapalım

Haydi gelin hep birlikte evde yoğurt yapalım!

Yoğurt sofralarımızın temel taşlarından. Hem tek başına, hem başka yemeklerin yanında, hem de çorba terbiyesi gibi amaçlarla bol bol yoğurt tüketiyoruz. Peki yoğurdunuzu evde yapmayı hiç denediniz mi? Ya da evde yoğurt yaptınız ama kıvamı dilediğiniz gibi olmadı mı? Bu gibi durumlarda başvurabileceğiniz bir kaynak var aşağıda. Enfes bir ev yapımı yoğurt için bilmeniz gereken her şey…

23.03.2020Evdehayat
Kim nereye ne ekecek belirlenecek

Kim nereye ne ekecek belirlenecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kasım ayında yapılacak şûrayla 25 yıla ışık tutacak bir plan çıkarılacağını belirterek, “Tarımda planlama en önemli sorunumuz, bunu çözeceğiz. Türkiye’deki 30 milyon parsel kayıt altında. Biz bunları ekili mi, dikili mi uydudan görüyoruz. Bugün itibarıyla ne ekili olduğunu da görmeye başladık. Yani kim, nereye, ne ekecek belirlenecek” diye konuştu.

7.09.2019Ekonomi
Tilbe Şenyürek Galatasarayda

Tilbe Şenyürek Galatasaray'da

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı, Fenerbahçe'den milli oyuncu Tilbe Şenyürek'i transfer etti.

9.07.2019Basketbol
Açıkta Satılan Bu Ürünleri Sakın Almayın

Açıkta Satılan Bu Ürünleri Sakın Almayın!

Yaz aylarının yaklaşmasıyla açıkta satılan gıdalarla ilgili riskler artış gösteriyor. Artan zamlarla birlikte tüketicinin açıkta satılan gıdalara yöneldiğine ve buradaki risklere dikkat çeken Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner; özellikle kuruyemiş, baharat, kuru meyve, et, tavuk, süt ürünleri ve bakliyat gibi gıdalarda kesinlikle resmi kontrollere tabi ambalajlı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Açıkta satılan bu ürünleri sakın almayın

Açıkta satılan bu ürünleri sakın almayın!

Tüketicinin açıkta satılan gıdalara yöneldiğine ve buradaki risklere dikkat çeken Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner; özellikle kuruyemiş, baharat, kuru meyve, et, tavuk, süt ürünleri ve bakliyat gibi gıdalarda kesinlikle resmi kontrollere tabi ambalajlı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini dile getirdi: “Bir gıdanın kimin tarafından üretildiğinin ve resmi kontrollerden geçtiğinin bilinmesi lazım. Hangi tarihte üretildiği, son kullanım tarihi, içinde ne bulunduğu, üreticinin bakanlığa kayıtlı olup olmadığını, yani bir ürünün etiketini okumayı bilmemiz gerekiyor.

22.04.2019Sağlık
Ev yoğurdu yapmanın püf noktaları

Ev yoğurdu yapmanın püf noktaları

Probiyotik kaynağı yoğurt evde yapıldığında hem daha sağlıklı hem daha lezzetli... İşte evde yoğurt yapmanın sırları...

Süt içmeden önce bunlara dikkat

Süt içmeden önce bunlara dikkat

Uzman Diyetisyen Turgay Köse, süt ile ilgili tüm merak edilenleri yanıtlıyor.

1.09.2016Sağlık
Önemli uyarı Yoğurt severler dikkat

Önemli uyarı! Yoğurt severler dikkat

Son yıllarda Türkiye’deki tüketicilerin temel gıdalarda doğal ürünlere olan ilgisi artıyor. Organik gıda arayışında doğru sanılarak yapılan hatalar ise sağlığımızı tehdit ediyor. “Tüketicinin sağlıklı gıdaya ulaşması için çalışıyoruz” diyen Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, yoğurttaki tehlikeye dikkat çekti.

28.04.2016Ekonomi
Gerçek ev yoğurdu tehlikeli olabilir

'Gerçek ev yoğurdu' tehlikeli olabilir

Piyasada 'ev yoğurdu' ya da 'köy yoğurdu' etiketiyle satılan ürünler doğru ambalajlanmadığı takdirde tehlikeli olabiliyor. Hijyenik olduğundan emin olunmayan ürünlere dikkat edilmeli.

28.04.2016Sağlık
Pazarlarda yeni dönem başlıyor, artık yasak

Pazarlarda yeni dönem başlıyor, artık yasak

Samsun Pazarcılar Odası Başkanı Muhammet Yazıcı, yönetimi odaya geçen 4 pazarda bir daha ki aydan itibaren açık süt ürünü satılamayacağını söyledi.

17.04.2016Ekonomi
Süt ile ilgili bildiklerinizi unutun

Süt ile ilgili bildiklerinizi unutun!

Uzmanına sorduk: “UHT süt mü mü, açık süt mü tüketilmeli?”

22.02.2016Sağlık
Açık sütlerdeki tehlike

Açık sütlerdeki tehlike!

Açıkta satılan sütlerde 1 mililitrede 100 binden fazla bakteri bulunuyor!

11.01.2014Sağlık
Bugün yenilen tavuklar, tavuk değil

Bugün yenilen tavuklar, tavuk değil

Önceden iki saatte zor pişen tavuk, şimdi 15 dakikada pişiyor.

1.04.2013Sağlık
Onkolog Dizdardan organik ürün çağrısı

Onkolog Dizdar'dan organik ürün çağrısı

İSTANBUL Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, bozulmayan ve kokmayan endüstriyel ürünlerin tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekerek, organik ürünlerin tercih edilmesini istedi.

30.03.2013Ege
O yedikleriniz tavuk değil

O yedikleriniz tavuk değil

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü öğretim üyesi Dr. Yavuz Dizdar, bozulmayan ve kokmayan endüstriyel ürünlerin tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekerek organik ürünlerin tercih edilmesini istedi.

29.03.2013Sağlık
110 milyon Euro yatıracak süt ve meyve suyu ambalajı ‘fark’ yaratacak

110 milyon Euro yatıracak süt ve meyve suyu ambalajı ‘fark’ yaratacak

Türk tüketicisinin meyve suyu ve süt alırken, ürünün ambalaj tasarımını ve baskı kalitesini çok önemsediğini belirten Tetra Pak Ortadoğu Bölgesi Başkanı ve Türkiye Genel Müdürü Francis David Goodenday, “İzmir fabrikasına 2016 yılına kadar 110 milyon Euro’luk yatırım yapıp, üretim kapasitemizi iki katına çıkaracağız” dedi.

3.04.2012Ekonomi
İzmir’e 30 milyon dolar yatıracak ambalajda cari açığı aşağı çekecek

İzmir’e 30 milyon dolar yatıracak ambalajda cari açığı aşağı çekecek

Tetra Pak’ın Ortadoğu Bölgesi’nden sorumlu Başkan Yardımcısı da olan Türkiye Genel Müdürü Francis Goodenday, önümüzdeki yıl Tetra Pak’ın Türk tüketicileri ile buluşmasının 40’ıncı yılını kutlayacaklarını söyleyerek, “Bu yıl İzmir’deki fabrikaya 30 milyon dolarlık ek yatırım gerçekleştiriyoruz. Türkiye’deki ürün yelpazemizi genişletecek bu ek yatırımla daha önce ithal edilen farklı ambalaj çeşitleri İzmir’de üretilebilecek ve bu ürünlerin bir ay kadar süren tedarik süresini 7 güne inecek. Böylece, üretim yüzde 20 artacak” dedi.

29.10.2011Ekonomi
Günlük sütün raf ömrü 10 güne çıktı

Günlük sütün raf ömrü 10 güne çıktı

Koç Grubu şirketlerinden Tat Konserve’nin çatısı altında bulunan Sek, günlük sütün 5 gün olan raf ömrünü yaptığı ambalaj yatırımıyla 10 güne çıkardı. Tetra Pak’ın paketlemeyle ilgili teknolojiyi sağlamasıyla 4 milyon Euro’luk yatırım yaparak günlük sütün ömrünü uzatan Sek, Türkiye’nin her bölgesine günlük sütü ulaştırmayı planlıyor.

21.09.2011Ekonomi
Tüketicilere Açık Süt Uyarısı

Tüketicilere Açık Süt Uyarısı

Dikkat! Açıkta satılan sütler, sağlığımızın baş düşmanı.

20.05.2011Sağlık
Taze kaşarda kanser tehlikesi

Taze kaşarda kanser tehlikesi

Kötü niyetli firmaların maliyeti düşürmek için çeşitli maddeler katarak ürettikleri taze kaşarlar kanser yapabilir.

10.09.2010Gündem
Tetra Pak: 2013’te kişi başına paket süt 18 litre olur

Tetra Pak: 2013’te kişi başına paket süt 18 litre olur

Tetra Pak’ın yılda iki kez yayınladığı “Tetra Pak Küresel Süt Endeksi”ne göre, küresel sıvı süt ürünleri tüketiminin 2009 ile 2012 arasında bileşik yıllık büyüme oranının yüzde 2.4 artması ve 2012’de 283.2 milyar litreye ulaşması bekleniyor.

20.07.2010Ekonomi
Eşek sırtında sütçülükle başladı

Eşek sırtında sütçülükle başladı

Mersin'in Erdemli ilçesinde eşek sırtında kapı kapı dolaşarak seyyar sütçülük yapan Esat Güneş, birikimleriyle kurduğu 1 milyon liralık tesisle bölgede süt ürünlerinde marka heline geldi.

31.01.2010Ekonomi
Önlem alınmazsa bu yıl 200 bin süt ineği kesime gidecek

Önlem alınmazsa bu yıl 200 bin süt ineği kesime gidecek

Türkiye’de süt sektörünün sorunlarının çözümünün, üretici, sanayici ve kamunun elinde olduğunu belirten Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) Genel Sekreteri Fehmi Aksoy, "Türkiye’de düzensizlik, sözde piyasa ekonomisi adına hala savunuluyor. Tüm bu sorunları aşabilmek için çözüm son derece net ve açık. Süt sektöründe tüm tarafların dengeli bir şekilde kazanacağı, ülkenin ve kamuoyunun sağlığını kollayan bir piyasa düzeni kurulmalıdır" dedi.

6.03.2009Ekonomi
Sokak sütüne dikkat

Sokak sütüne dikkat!

Herhangi bir işlem geçirmemiş sütün büyük bir oranı, insan sağlığını tehdit eden çeşitli hastalık etkenlerini içerebilir.

3.2 milyar kutu bastı yetmedi, 10 milyon Euro daha yatırdı

3.2 milyar kutu bastı yetmedi, 10 milyon Euro daha yatırdı

İsveçli sıvı gıda işleme ve paketleme şirketi Tetra Pak’ın CEO’su Dennis Jönsson, bu yıl Türkiye’de yüzde 20 büyüdüklerini ve 2009’da büyüme hedeflerinin yüzde 10 olduğunu belirterek, "Türkiye’deki büyümemiz sonrasında baskı makinelerinin hacminin yetmemesi üzerine kriz döneminde 10 milyon Euro’luk makine yatırımı yaptık" dedi.

8.11.2008Ekonomi
Bahçivan Gıdadan yeni ürünler geliyor

Bahçivan Gıda'dan yeni ürünler geliyor

Bahçıvan Gıda, iki yılda 15 milyon Euro yatırım yapan süt, sürülebilir beyaz peynir ve ambalajlı beyaz peynir pazarına girdi.

19.08.2008Ekonomi
Günde 2 bardak süt için

Günde 2 bardak süt için

Osteoporozdan korunabilmek için günde 2 bardak süt içilmesi gerekiyor.

Süt vücut direncini artırıyor

Süt vücut direncini artırıyor

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler, insan vücudunun hastalıklara karşı daha dirençli olması için her yaşta mutlaka süt tüketilmesi gerektiğini bildirdi.

30.05.2007Sağlık
Tüketicilere açık süt uyarıs

Tüketicilere açık süt uyarıs

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof.Dr. Tanju Besler, sokakta satılan açık sütlerin sağlıklı olmadığını söyledi. Prof.Dr. Besler, ucuz olduğu için tercih edilen sütlerin kullanımı sonucu oluşan hastalıkların tedavisinin daha masraflı olduğunu belirtti.

4.05.2007Gündem

Yazar Sonuçları

Sütten ağzınız yanmasın

Siz de sokaktan süt alanlardan mısınız?Sokak sütünün gerçeklerini biliyor musunuz?

21.03.2021

Ton balığı mı protein tozu mu?

Soru sıkı bir egzersiz programı ile kas yapma çabasına giren genç bir okurdan geliyor ama vereceğim yanıt sadece egzersiz ve kas yapma tutkunlarını değil, çocuk büyüten anne babaları da ilgilendiriyor.

13.08.2018

Kate Moss neden yeniden göbeklendi?

Mitokondrilerini ve probiyotiklerini kaybetti de ondan! Yaşınız, cinsiniz, işiniz, gücünüz, kilonuz ne olursa olsun mitokondrilerinize gözünüzün için gibi bakın. Bana göre hanımefendinin sorunu sadece mitokondri fakiri haline gelmek de değil. Meselenin bir de probiyotik kaybı yönü var ki o da tam bir felaket.

21.07.2017

Doğal ama nasıl...

Kentleşme, göçler, savaşlar, iklim değişikliği, alt üst olan ekolojik dengeler 21’nci yüzyılın global sorunları.

28.12.2016

Hangi süt daha güvenilir?

Kaynağı belli olmayan ve denetlenmeyen sokak sütleri doğal ve sağlıklı olamaz.

7.09.2016

“Açıkhava yıkılacak” sözünü duyan 5 şahidim daha var...

Dün yazdığım “Harbiye Açıkhava Tiyatrosu yıkılacak” yazısını İstanbul Büyükşehir Belediyesi yalanladı...

20.05.2016
Adım adım ek besine doğru

Adım adım ek besine doğru

Ek besin dönemine yanlış başlama bu keyifli süreci mutsuzluğa dönüştürebilir.

14.12.2015

“Ambalajlı süt içmeyin” diyenler haklı mı?

Ambalajlı sütler ve ambalajlı süt tüketimi hakkında merak edilenler...

1.09.2015

Mardin’e sağlıklı süt çıkarması

‘Sağlık için, Sağlıklı Süt için’ Türkiye’nin en uzun süreli sosyal sorumluluk kampanyalarından biri... Tam 11 yıldır devam ediyor. 2012’nin ilk durağı Mardin’e Tetrapak ekibiyle birlikte gittim.

4.05.2012

1 YTL’ye bebek maması!

Hafta başında birkaç günlüğüne, Ülker Hero Baby bebek mamalarının davetlisi olarak kurumsal ekiple birlikte İspanya’ya, Hero fabrikasına geldik. Hem yenilikleri görmeye, hem fabrikayı gezmeye hem de Ülker Hero Baby’nin annelere verdiği müjdeyi kutlamaya...

14.03.2008