MENÜ

Açık Ögretim Lisesi

Açık Ögretim Lisesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Açık Ögretim Lisesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Açık Ögretim Lisesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.830 Açık Ögretim Lisesi haberi bulunmuştur.

Açık Ögretim Lisesi Haberleri

Polis adayına ÖSS şartı

Polis adayına ÖSS şartı

Polis olmak isteyenlere Öğrenci Seçme Sınavı'nda 105 puan tutturma zorunluluğu getirildi. Polis Meslek Yüksekokulları'nda iki yıl eğitim görmeyenler polis olamayacak.

25.08.2001Gündem
Burcu en büyük yarışı kazanamadı

Burcu en büyük yarışı kazanamadı

Doğuştan kalp hastasıydı. 20 yıllık yaşamında 21 kez anjiyo oldu, 3 ameliyat geçirdi, hafızasını kaybetti, biraz düzelince üniversite sınavlarına girdi ve kazandı ama, hayat yarışını kaybetti.

6.09.2003Gündem
Önce Fransız sonra türbanlıyız

Önce Fransız sonra türbanlıyız

Ben önce Fransız vatandaşıyım. Fransa’yı seviyorum, Cumhuriyeti seviyorum. Fakat Müslümanım, dini inancım gereği türban takıyorum ve Fransız bayrağını türban yapmakla bu mesajı vermek istiyorum. Fransa'nın sembolleri, ‘Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik’tir, bu kurallara uyuluyorsa benim devlete karşı gelmek için değil inancım için taktığım türbanıma da devlet karışmamalı.

22.12.2003Dünya
Türkiyede mesleki eğitimde son durum

Türkiye'de mesleki eğitimde son durum

Türkiye'de liselerde öğrenim gören 3 milyon 593 bin öğrenciden 1 milyon 129 bini meslek liselerinde okuyor.

13.05.2004Gündem
Tek dersten başarısız olanlara sınav hakkı

Tek dersten başarısız olanlara sınav hakkı

Milli Eğitim Bakanlığı, yüksek öğretim kurumlarının ek kontenjanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerden tek dersten başarısız olanlara bir sınav daha tanıdı.

17.09.2004Gündem
Liseliye tek ders hakkı 25 Eylül’de

Liseliye tek ders hakkı 25 Eylül’de

Üniversitelerin ek kontenjanlarından yararlanarak yükseköğretim programına girmek isteyen, ancak tek dersten başarısızlığı nedeniyle liseden mezun olamayan öğrencilere son bir sınav hakkı tanındı.

17.09.2004Gündem
Kabus haberi yapılıyor

Kabus haberi yapılıyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Açık Öğretim Lisesi yönetmeliğiyle ilgili düzenlemenin doğrudan imam Hatip Liseleriyle ilgisi olmadığını belirterek, ‘çift diploma’ haberine tepki gösterdi.

10.12.2005Gündem
Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği Resmi Gazetede

Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği Resmi Gazete'de

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı Açık Lise'ye, ilköğretim okulu, ortaokul, MEB'e ve diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim okullarından ayrılanlar ve mezun olanlar, bir yükseköğretim kurumlarından ayrılanlar ve mezun olanlar ile yurtdışında öğrenim görmüş olanlar kayıt yaptırabilecekler.

14.12.2005Gündem
İmam hatipliye çifte diploma kolaylığı

İmam hatipliye çifte diploma kolaylığı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği'nin iptali ve yürütmenin durdurulması için yargıya başvuracaklarını açıkladı.

14.12.2005Gündem
Eğitim Sen: Çifte diploma seçim yatırımı

Eğitim Sen: Çifte diploma seçim yatırımı

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, imam hatip liselilerin açık öğretim lisesi yoluyla üniversite sınavında istedikleri bölümü seçmesini sağlayan "çift diploma olanağı"nın seçim yatırımı olduğunu iddia etti.

14.12.2005Gündem
İHL’liye kapıları açtı

İHL’liye kapıları açtı

İmam hatip mezunlarının düz lise diploması da alarak üniversiteye katsayı engeline takılmadan girmelerini sağlayacak düzenleme Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. İmam hatipliye çifte diploma için Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği değiştirildi ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

14.12.2005Gündem
Bakan Çelik: Hiç İmam hatip lisesi açmadım

Bakan Çelik: Hiç İmam hatip lisesi açmadım

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, görevi süresince hiç İmam hatip lisesi açmadığını söyledi

15.12.2005Gündem
2006 bütçesi TBMM Genel Kurulunda

2006 bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, açık öğretim liselerinin, “Truva atı gibi kullanılmak” istendiğini ifade ederek, “Türkiye'de herkes imam-vali, imam-doktor, imam-mühendis olmak zorunda değil” dedi.

23.12.2005Gündem
’İmam doktor’u CHP’li eski bakanın sözleriyle savundu

’İmam doktor’u CHP’li eski bakanın sözleriyle savundu

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP’lilerin, "İmam-doktor yetiştirmek istiyorsunuz" eleştirilerini, CHP’li eski bakan Mustafa Üstündağ’ın sözleriyle yanıtladı. Çelik, Üstündağ döneminde dile getirilen talepleri, bugün kendilerinin yerine getirdiğini savundu.

24.12.2005Gündem
Bakan kızdı ancak mektuplar dağıtıldı

Bakan kızdı ancak mektuplar dağıtıldı

Çifte diploma olanağı için meslek lisesi öğrencilerine Başbakan Erdoğan’a teşekkür talimatı vermediğini belirten Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Utanma, sıkılma, edep diye bir şey vardır" dedi. Ancak İstanbul’da bir lisede karnelere iliştirilmiş teşekkür mektubu örnekleri öğrencilere verildi.

6.01.2006Gündem
CHP karikatür krizi için Mecliste genel görüşme istedi

CHP karikatür krizi için Meclis'te genel görüşme istedi

CHP, Danimarka basınında yayımlanan ve İslam dini ile Hazreti Muhammed’e karşı saygısızca ve suçlayıcı bir nitelik taşıyan karikatürlerin ardından Türkiye’de ve halkı Müslüman olan başka ülkelerde gelişen olayların tüm boyutlarıyla değerlendirilmesi ve ortak bir tutumun sergilenerek dünyaya açıklanması amacıyla bir genel görüşme açılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na başvurdu.

9.02.2006Gündem
Danıştaydan meslek liselilere müjde

Danıştay'dan meslek liselilere müjde!

Danıştay, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) üniversiteye giriş sınavında meslek lisesi öğrencilerinin kendi alanlarında bir programı tercih etmeleri halinde aldıkları ek puanın katsayısını düşürme kararına vize vermedi.

10.02.2006Gündem
Danıştay: İHLye çift diploma bütünlüğü bozar

Danıştay: İHL'ye çift diploma bütünlüğü bozar

Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'nin, ”Orta öğretimden ayrılan, mezun olan ve yüksek öğretimden ayrılan veya mezun olanlara” Açıköğretim Lisesi'ne geçiş olanağı tanıyan hükmünün yürütmesini durduran Danıştay'ın gerekçeli kararında, eğitim sistemine dahil olup, yönlendirme suretiyle kademelerden geçerek bu haklardan yararlanmış bireylerin, yeniden yararlandırılmasının, eğitim sisteminin örgütlenme biçimindeki bütünlüğünü bozacağı belirtildi.

15.02.2006Gündem
TT’den eğitim seferberliği

TT’den eğitim seferberliği

Eğitim Seferberliğine Katkı Kampanyası kapsamında 11. Kuruluş yıldönümünde 26 ilde 33 okul yaptıran Türk Telekom, bu eğitim seferberliği için 100 milyon YTL (yaklaşık 75 Milyon Dolar) kaynak aktarıyor. Kampanyaya geçtiğimiz yıl Ulaştırma ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıraBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan imza attı.

26.04.2006Gündem
Açık Öğretim Lisesi 2. dönem sınavları ertelendi

Açık Öğretim Lisesi 2. dönem sınavları ertelendi

Açık Öğretim Lisesi 2005-2006 yılı 2. dönem sınavları ertelendi. Sınavlar, 24-25 Haziranda yapılacak.

11.05.2006Gündem
AÖL sınavında skandal

AÖL sınavında skandal

Açık Öğretim Lisesi'nin 2005- 2006 Öğretim Yılının bir ay ertelenerek gerçekleşen ikinci dönem sınavlarında, soru kitapçığından ‘Biyoloji 4’ bölümüne ait soru çıkmadı. 20 soru beklenen dersin sorularının bulunmamasına karşın, cevap anahtarı verilirken, ne yapacağını şaşıran sınav salon sorumluları durumu tutanak altına aldı.

26.06.2006Gündem
AÖL’de soru yok, cevap anahtarı var

AÖL’de soru yok, cevap anahtarı var

Açık Öğretim Lisesi’nin 27-28 Mayıs’ta yapılması gerekirken 24-25 Haziran’a ertelenen 2005-2006 öğretim yılı ikinci dönem sınavlarında, sınavda kitapçığında "Biyoloji 4" olarak ayrılan bölümde hiç sorunun bulunmadığı ortaya çıktı.

26.06.2006Gündem
Açık Öğretimlilere ek sınav müjdesi

Açık Öğretimlilere ek sınav müjdesi

Mili Eğitim Bakanlığı (MEB), mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerine, 27 Ağustosta ek sınav hakkı tanıdı.

9.08.2006Gündem
Açık öğretim lisesinde başı açık şartı

Açık öğretim lisesinde 'başı açık' şartı

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği'nin bazı maddelerinin yürütmesini durdurdu.

11.08.2006Gündem
Açık lisede türban disiplin suçu olacak

Açık lisede türban disiplin suçu olacak

Milli Eğitim’in Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği’ndeki ’başı açık’ ifadesini, ’rahatlıkla tanınmasını sağlayacak’ diye değiştirmesine Danıştay geçit vermedi. Danıştay kararına göre, türban takmak ’disiplin suçu’ sayılacak.

11.08.2006Gündem
Açık İlköğretim Sınavı 27-28 Ocakta

Açık İlköğretim Sınavı 27-28 Ocak'ta

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık İlköğretim Okulu 1. Dönem Sınavlarının ertelenmesinin söz konusu olmadığını, sınavların 27-28 Ocak 2007'de yapılacağını bildirdi.

5.01.2007Gündem

Yazar Sonuçları

Maç sonu klişeleri

MAÇ bitmiş, futbolcu dili dışarıda soyunma odasına ulaşmaya çalışıyordur. Mikrofon uzatılır ve görüşleri sorulur...

13.09.2004

Bekleyelim görelim

NİHAYET muradına ereceği inancıyla Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik herhalde çok sevinçlidir. Çünkü İmam Hatip Lisesi öğrencilerini ve mezunlarını bir şekilde üniversiteye sokabilmek için uzun süredir verdiği kavgayı başarıya ulaştırdığını düşünüyordur.

15.12.2005

Hokkabazlık...

MUHTEREMİN üzerinde "Milli Eğitim Bakanı" gibi çok önemli bir sıfat olmasa, ne dediklerini ciddiye almaya gerek olurdu ne de yanıt vermeye...

6.01.2006

İslam’da reform: İslam = türban

SIRADAN ve sorumsuz Müslümanlar üstlerine alınmasınlar, bu yazının hedef ve muhatabı şu zevat: Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik.

27.02.2006

Sarıkamış harekátı gibi

İTİRAF edelim ki Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in isminin geçtiği bir yazı yazmak zorunda kalınca huzursuzluk duyuyoruz. Çünkü ne zaman bir karar verse altından Çapanoğlu çıkıyor. Ya yargının duvarına çarpıyor, ya YÖK’e karşı savaş niteliği taşıyor, yahut da eğitimi medreseleştirme amacı taşıdığı izlenimini veriyor.

11.03.2006

Milli Eğitim Bakanı yanıtlıyor

12.03.2006 Pazar günü yazdığım "Köylü Kurnazlığı" başlıklı yazımda hükümetin, türbanlıların ve imam hatip (meslek liseleri) mezunlarının diğer öğrencilerle eşit olarak üniversitede okuma hakkı kazanmaları konusunda, söz verdiği halde samimi davranmadığını, öğrencileri oyaladığını yazdım.

13.03.2006