MENÜ

Abidin Dino

Abidin Dino ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Abidin Dino haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 780 Abidin Dino haberi bulunmuştur.

Abidin Dino Haberleri

Güncel sanatın öne çıkan isimleri

Güncel sanatın öne çıkan isimleri

Türk soyut resminin Paris’teki temsilcilerinden Mübin Orhon’un 1963 tarihli tuval üzerine yağlıboya soyut çalışması, 575 bin lira açılış fiyatı ile müzayedeye çıkacak.

8.04.2014Kelebek
Yerli korku filmi önyargısını yıkacak

Yerli korku filmi önyargısını yıkacak

2000’ler sonrası Türk korku sinemasının görmeye pek de alışkın olmadığı sahnelerle dolu olan ‘Ammar’ adlı korku filmi 21 Mart Cuma günü vizyona girmeye hazırlanıyor.

15.03.2014Kelebek
İlk koleksiyonerinden Doğançay tabloları

İlk koleksiyonerinden Doğançay tabloları

MAÇKA Mezat’ın 22 Şubat Cumartesi günü gerçekleştireceği müzayedesinde, farklı disiplinlerden Türk ve yabancı sanatçıların eserleri satışa sunulacak.

18.02.2014Gündem
Adana’ya güç verenler listesinde Hürriyet Dünyası’ndan 2 isim

Adana’ya güç verenler listesinde Hürriyet Dünyası’ndan 2 isim

Adana'da Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu, Seyhan Rotary Kulübü ve Güney Rotary Kulübü'nün girişimi, Çukurova Üniversitesi'nin desteği ve 31 sivil toplum kuruluşunun da katkısıyla gerçekleştirilen 'Adana'ya Güç Verenler 1' projesinin sanatsal etkinlikleri başlıyor.

19.01.2014Gündem
Strumadan taşan bir aşkın hikayesi

Struma'dan taşan bir aşkın hikayesi

Gazetecilik ve habercilik kimliğiyle tanınan Bahar Feyzan'ın ilk romanı "Aşk Yolcusu" Everest Yayınları'ndan çıktı.

15.01.2014Kelebek
2013’te kaybettik

2013’te kaybettik

2013 sevinçlerle, üzüntülerle, anılarla geçti gitti. Hayatımıza yeni eklenenler de oldu, eksilenler de... Kaybettiğimiz isimleri, onları yakından tanıyanlar anlattı…

30.12.2013Kelebek
Yine mi çiçek bana yazıldı

'Yine mi çiçek' bana yazıldı

Zaman ve uzaklığın asit gibi aşındırdığı taşlara benzermiş anılar. O yüzden günleri değil anları anımsarız. Hayatımızda iz bırakmış olan o anları... Arif Keskiner’in son kitabı “Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal’li Anılar”ı okuyup onunla söyleşiye giderken, bir insanın bunca yıllık bunca hatırayı nasıl dün yaşanmış gibi aktardığına akıl erdirmeye çalışıyordum. Dile kolay bu, dördüncü anı kitabı Keskiner’in... Komünist Arif ya da nam-ı diğer Çiçek Arif’in tüm yaşamı Çukurova’dan İstanbul’a gelen bir erkek külkedisinin hikayesini andırıyor. Konuştukça anlıyorum ki onun camdan ayakkabısı ise biriktirdiği dostluklar olmuş. Arif’i tarifsiz zamanlardan tanıyan Yaşar Kemal, Yılmaz Güney, Sezen Aksu, Abidin Dino ve daha niceleri ile paylaştığı, insanın kafasına balyoz gibi vuran anıları beni de şaşkına çevirdi doğrusunu isterseniz. Buyrun bir yaşam ustasının hatıralar sofrasına...

4.11.2013Gündem
Bayram tatilini evde geçirmeyin

Bayram tatilini evde geçirmeyin

Bayram, çalışmak zorunda olmayanlara yine şahane tatil imkânı sunuyor.

12.10.2013Kelebek
Ressamların T.C. yorumu

Ressamların T.C. yorumu

Pera Müzesi, Türk resim sanatı üzerinden Cumhuriyet tarihimizi araştıran bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Üstelik Avni Arbaş, Nuri İyem ile Abidin Dino’dan Cihat Burak ve Yüksel Arslan’a uzanan bir seçkiyle...

8.10.2013Kelebek
Nazım Hikmet’in ölmeden yazdığı kitabı ‘Romantikler’e Abidin Dino ne yazdı

Nazım Hikmet’in ölmeden yazdığı kitabı ‘Romantikler’e Abidin Dino ne yazdı?

Nazım Hikmet'in 1962 de yazdığı ve Türkiye'de 1966 ylında basılan ‘Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim’ adlı son kitabı Fransa ve Sovyetler dağılmadan ‘Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde, ‘Romantikler’ adıyla yayınlandı.

6.06.2013Gündem
Asırlık çınar Güzin Dinoya veda

Asırlık çınar Güzin Dino'ya veda

Paris'te 103 yaşında geçen hafta yaşama veda eden edebiyatçı, yazar ve çevirmen Güzin Dino son yolculuğuna uğurlandı.

5.06.2013Gündem
Güzin Dino Paris’te toprağa veriliyor

Güzin Dino Paris’te toprağa veriliyor

Paris’te geçtiğimiz hafta 103 yaşında hayata veda eden ressam Abidin Dino’nun eşi dilbilimci, çevirmen, yazar Güzin Dino, bugün toprağa veriliyor.

4.06.2013Gündem
Paris’te ölen Türkiye’nin en yaşlı siyasi sürgününün ardından

Paris’te ölen Türkiye’nin en yaşlı siyasi sürgününün ardından

Aralık 1993’te gırtlak kanserinden ölen ressam, desen-çizgi ustası Abidin Dino’nun dilbilimci, çevirmen ve yazar eşi Güzin Dino Paris’te 103 yaşında yaşamını yitirdi. Güzin Dino Türkiye’den uzakta tam 59 yıl sürgün hayatı yaşadı.

4.06.2013Gündem
Ankara ve İzmir yine karıştı

Ankara ve İzmir yine karıştı

Taksim Gezi Parkı eylemine destek amacıyla Ankara, İzmir ve Adana'da toplanan gruplara müdahale etti. Ankara' da polis göstericilere müdahale etti. 100'ün üzerinde gösterici gözaltına alarak Ankara Emniyet Müdürülüğü'ne götürüldüğü öğrenildi. CHP milletvekillerinin de göstericilerle otobüslere binerek Ankara Emniyet Müdürülüğü'ne gittiği bildirildi.

2.06.2013Gündem
Türkiye’nin 100 yıllık tanığı Güzin Dino hayata veda etti

Türkiye’nin 100 yıllık tanığı Güzin Dino hayata veda etti

Ressam Abidin Dino’nun eşi dilbilimci, çevirmen, yazar Güzin Dino Paris’te 103 yaşında hayata veda etti. Abidin Dino’nun ölümünden sonra Paris’te yalnız yaşamaya devam eden 1910 doğumlu Güzin Dino, 102 yaşına kadar tek başına bakıma ihtiyacı olmadan yaşadı. Ancak son bir yılda şuuru hala açık olmasına rağmen vücudu yaşlılık nedeniyle pes eden Dino, 103 yaşında hayatını noktaladı.

31.05.2013Kelebek
İstanbul’da müzayede haftası

İstanbul’da müzayede haftası

Bu hafta İstanbul’da yoğun bir müzayede trafiği yaşanacak. Portakal Sanat ve Kültür Evi, Bali Müzayede, Maçka Mezat ve Sancak Müzayede’nin art arda gerçekleştireceği müzayedelerde geniş yelpazede pek çok eser satışa sunulacak.

26.04.2013Kelebek
100’ncü yaş sergisi

100’ncü yaş sergisi

Abidin Dino’nun eserleri doğumunun 100’ncü yılında İzmirli sanatseverlerle buluştu.

24.04.2013Ege
San Diego’ya turist giden hümanist dönüyor

San Diego’ya turist giden hümanist dönüyor

Amerikan Pasifik donanmasının en büyük üssü San Diego, tematik eğlence parkları, plajlarıyla yılda 30 milyon turist çekiyor. Türkler ise doğuma gidiyor. Okurumuz Ebru Güzel “Pozitif bir enerji akışı var, çevreye baktıkça mutluluk hormonu salgılıyorsunuz” diyor.

3.02.2013Seyahat
Türkiye’de solun grafik serüveni

Türkiye’de solun grafik serüveni

İletişim Yayınları, 30’uncu yaşını ‘Afişe Çıkmak/ 1963-1980: Solun Görsel Serüveni’ adlı kitapla kutluyor. Türkiye’deki sol hareketin tarihçesi afişler, broşürler, albüm kapakları, konser afişleri ve diğer grafik ürünler üzerinden anlatılıyor. İşte o serüvenden öne çıkanlar...

2.02.2013Kelebek
Hiçbir çağda kötülük böyle örgütlenmedi

Hiçbir çağda kötülük böyle örgütlenmedi

50 ünlü isim Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın hazırladığı YÜZ YÜZE 100 YÜZ adlı kitapta bir araya geldi. Üstat Yaşar Kemal, verdiği röportajda gençlerin çok sorunu olduğunu söyledi, dünyanın halini yorumladı.

12.01.2013Kelebek

Yılbaşına tasarım hediyeler

Yılbaşı için hediye telaşı başladı. Alışveriş merkezlerindeki klasik ürünlerden sıkıldıysanız, her bütçeye uygun seçeneği bulunan tasarım ürünler tam size göre.

14.12.2012Kelebek
Hal esnafı 8inci günde eylemlerini bitirdi

Hal esnafı 8'inci günde eylemlerini bitirdi

ADANA’da 20 yıllık Yüreğir Sebze Hali’nde işyerlerinin belediye tarafından tescil edilmemesi nedeniyle 8 gün önce açlık grevi başlatan 38 esnaf, kendilerini ziyaret eden Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ’ın çağrısına uyup, eylemlerine son verdi.

6.12.2012Ekonomi
Yağmur altında eylemlerini sürdürdüler

Yağmur altında eylemlerini sürdürdüler

ADANA’da, 20 yıldan beri çalıştıkları işyerlerinin tescili yapılmadığı için açlık grevi başlatan Yüreğir Sebze Hali Esnaf, olumsuz hava koşulları nedeniyle büyük sıkıntı yaşadı.

4.12.2012Ekonomi
YAĞMUR ALTINDA EYLEMLERİNİ SÜRDÜRDÜLER

YAĞMUR ALTINDA EYLEMLERİNİ SÜRDÜRDÜLER

Abidin Dino Sanat Parkı'nda başlattıkları açlık grevinin ilk 4 güdende sorun yaşamayan esnaf, 5'inci gününde yağmura yakalandı. Hava muhalefetine rağmen açlık grevini sürdürmekte kararlı olan 38 kişi, yağmurda parktaki yerini terk etmedi. Sağanak yağmur altında ıslanan hal esnafına, çevredeki vatandaşlar yardım eli uzattı. Evlerinden getirdikleri yatak, battaniye ve yastıkların üzerinde uyuyan ve yağmur altında ıslanan hal esnafının üzerine naylon çeken vatandaşlar, açlık grevine de destek verdi. Yapılan haksızlığın düzeltilmesini isteyen açlık grevindeki esnaflar, "Yağmur da olsa, çamur da haklı davamızdan vaz geçmeyeceğiz. İş yerlerimizin tescili yapılana kadar eylemimizi sürdüreceğiz" açıklamasını yaptı. Haber: Fatih KARAÇALI -Ahmet ÖZMEN / ADANA DHA

3.12.2012Haber
400 bin TL’ye satıldı

400 bin TL’ye satıldı

Ömer Uluç'un “Çıplak, Kuş ve Hayalet” isimli eseri 400 bin TL'ye, Erol Akyavaş'ın “Kızıl Ferman” adlı eseri ise 300 bin TL'ye 23. Artı Mezat Modern ve Çağdaş Türk Sanat Müzayedesi'nde alıcı buldu.

2.12.2012Gündem
Hal esnafı açlık grevinde

Hal esnafı açlık grevinde

ADANA’da, kendilerine haksızlık yapıldığı ve toptancı hali olarak tescil edilmedikleri için açlık grevi başlatan Yüreğir Sebze Hali esnafı, talepleri kabul edilinceye kadar grevi sürdürüceklerini söyledi.

30.11.2012Gündem
Bu müzayedede nefesler tutulacak

Bu müzayedede nefesler tutulacak

Türk resim sanatına damgasını vurmuş ressamların eserlerinin yer aldığı 23’üncü Artı Mezat Modern ve Çağdaş Türk Sanat Müzayedesi, 1 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

28.11.2012Kelebek
13 Kare Sanat Festivaline doğru

"13 Kare Sanat Festivali"ne doğru

Adana Büyükşehir Belediyesinin Altın Koza etkinlikleri kapsamında, Adana'da 15 yıl önce fotoğraf çekimi için çıktıkları yolculukta geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatını kaybeden 13 Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) üyesinin anısına düzenlediği festival, 4 Aralık'ta başlayacak.

26.11.2012Gündem
100 eser satışa çıkıyor

100 eser satışa çıkıyor

Erol Akyavaş, Ömer Uluç, Abidin Dino, Fikret Mualla gibi ustaların eserlerinin satışa sunulacağı 23. Artı Mezat Modern ve Çağdaş Türk Sanat Müzayedesi, 1 Aralık Cumartesi günü Elmadağ’daki Divan Otel’de yapılacak.

23.11.2012Kelebek
Ünlü tablolar satışta

Ünlü tablolar satışta

"Antika ve Sanat Eserleri Müzayedesi"nde, ressam Nedim Günsür'ün "Akdeniz'de Günbatımı" adlı son dönem eseri, sürrealist ressam Salvador Dali'nin tasarımı porselen duvar tabakları ve uzakdoğunun 19'uncu yüzyıl "Budist Aslan" heykelleri gibi nadide eserler satışa sunulacak.

9.11.2012Gündem

Yazar Sonuçları

EKONOMİ VE SANAT

Her ne kadar işin uzmanları özellikle bu yılın sonu ve 2015’in başı için uyarı yapsalar da, yerel seçimler öncesi ekonomide yaşanan durgunluk, umarım seçim sonrasında kendisini hissettirmez.

6.04.2014

Ebru Akel’i taşımak!

Başarı pek çok şeyin birleşimi; Necip Memili’de şeytan tüyü, çalışkanlık, yetenek ve zeka bir araya gelmiş.

6.01.2014

Mehmet Erdem-Can Gox-İstanbul Arabesque Project

İstanbul’dan gelen her haber beni bu kadar kıskançlık krizine sokmuyor, ama bu soktu.

12.12.2013

Sanatçı dostlukları kalıcı mıdır?

YABANCI bir dergide* okuduğum ve bazı yazarların dostluklarına değinen yazının başlığı: “Unutulmaz Dostluklar”dı.

27.08.2013

EVLİYAGİL’İN KOLEKSİYONU

Maddi destek sanatın her alanında önemli. Kazancın artması hem sanatın özgürlüğü, hem de sanatçının yaratıcılığını teşvik açısından önem taşıyor.

2.06.2013

Cumadan pazartesiye heykel temizlendi...

Abidin Dino’nun yaptığı ve 1993’te Maçka’ya dikilen Eller anıtının pislik içinde ve bakımsız olduğunu yazmıştım cuma günü.

7.05.2013

İlhan Selçuk heykeli

Heykel yapamıyoruz, yapılanı koruyamıyoruz...

2.05.2013

Karnavala gel karnavala!

“NİSAN ayların en zalimidir!”

Der T.S. Eliot.

8.04.2013

Mis kokulu bir karnaval

Bir karnaval ki… Sarı sıcak renkleriyle… Mis kokulu… Mis mis… Portakal çiçekleri, bu aralar insanları ülkemin en güneyine çağırıyor. Sokaklarda yürürken, rüzgarın ara ara taşıyıp getirdiği o muhteşem kokusuyla sarıp sarmalamak için sizleri bekliyor.

1.04.2013

Gençaydın'la soyutlama

Sanırım soyut resmi anlama, resimle ilgilenen herkesin ilk başlardaki en büyük sıkıntısı.

17.03.2013

Gezgin, iletişimci, yazar

Hıfzı Topuz’un anılarının önemi, birçok kişinin portresini çizmesinde. Onun Fransa’daki yıllarından dönemin Paris’ini öğrendiğimiz gibi, Türk edebiyatının ve resminin orada yaşayan ustalarının bulunduğu çevreyi de anlıyoruz

8.02.2013

Sol hareketin görsel seyir defteri

İLETİŞİM YAYINLARI, 30. kuruluş yılında çok önemli bir albüm/kitap çıkardı:

30.01.2013

Senden önce ‘görülmüştür’

Mustafa Balbay’a gönderilen mektuplardan oluşan, ‘O Mektubu Yazan Bendim...’ sıradan bir mektuplar toplamı değil. Siyasetten adalete bir Türkiye haritası.

16.11.2012