MENÜ

Abidin Dino

Abidin Dino ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Abidin Dino haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 781 Abidin Dino haberi bulunmuştur.

Abidin Dino Haberleri

Abidin Dino sergisine özel ilgi

'Abidin Dino' sergisine özel ilgi

Özel koleksiyonlardan derlenmiş, pek görülmemiş eserler, koleksiyonerlerin ve sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

23.11.2015Kelebek
Çağdaş eserler müzayedesi

Çağdaş eserler müzayedesi

ANTİK A.Ş. 7 Kasım Cumartesi günü yapacağı müzayedesinde, aralarında Erol Akyavaş, Orhan Peker, Burhan Doğançay, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Abidin Elderoğlu, Nejad Melih Devrim, Ferruh Başağa, Adnan Çoker, Avni Arbaş, Abidin Dino, Fikret Mualla, Ömer Uluç, Devrim Erbil ve Mehmet Güleryüz gibi Türkiye’nin usta sanatçılarının eserlerinin yer aldığı bir seçkiyi satışa satışa sunacak.

1.11.2015Keyif
Bu sergiyi kaçırmayın

Bu sergiyi kaçırmayın!

İZMİR’deki Folkart Gallery, yeni sezonda kapılarını, dünyanın yaşayan en büyük fotoğrafçılarından biri olarak anılan, belgesel fotoğrafın en önemli temsilcilerinden Sebastiao Salgado’nun ’İşçiler’ (Workers) adlı koleksiyonu ile açtı.

4.10.2015Ege
Fotoğrafın sessiz devrimcisi, Folkart Gallery’de

Fotoğrafın sessiz devrimcisi, Folkart Gallery’de

İZMİR’deki Folkart Gallery, yeni sezonda kapılarını, dünyanın yaşayan en büyük fotoğrafçılarından biri olarak anılan, belgesel fotoğrafın en önemli temsilcilerinden Sebastiao Salgado’nun ’İşçiler’ (Workers) adlı koleksiyonu ile açtı.

1.10.2015Ege
39’uncu kütüphanenin adı Sebahattin Ali

39’uncu kütüphanenin adı Sebahattin Ali

RASİME - Recai Şeyhoğlu Kütüphaneler Zinciri’nin 39. halkası Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nin Beşiktepe Mahallesi’nde açıldı. Açılış kurdelesini CHP’li Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve merhum yazar Sabahattin Ali’nin müzikolog kızı Prof. Dr. Filiz Ali, Recai Şeyhoğlu ile birlikte kesti. 2 bine yakın kitap ve bilim- edebiyat dergileriyle donatılarak açılan kütüphaneye unutulmaz şair Sabahattin Ali’nin ismi verildi.

23.07.2015Ege
Avcılar parkı

Avcılar parkı

İSTANBUL Avcılar’da yaptırılan ve açılış hazırlıkları sürerken saldırganlar tarafından sazının sapı kırılan Aşık Veysel’in de aralarında bulunduğu 10 sanatçı ve aydının heykellerinin açılışı yapıldı.

6.06.2015Gündem
Aşık Veysel heykelindeki sazı kırdılar

Aşık Veysel heykelindeki sazı kırdılar

İSTANBUL Avcılar’da açılış için son hazırlıkları yapılan Kültürpark’taki 10 heykel arasında bulunan Aşık Veysel’in heykelindeki sazının sapı kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce kırıldı.

12.05.2015Gündem
Araları bozukken Necip Fazıldan Bedri Rahmiye mektup: Beni unutmuş, hatta sevimsiz kabul etmiş olmanı bilmeme rağmen...

Araları bozukken Necip Fazıl'dan Bedri Rahmi'ye mektup: Beni unutmuş, hatta sevimsiz kabul etmiş olmanı bilmeme rağmen...

Daha önce o evden Nâzım Hikmet’in şiirlerini okuduğu ses kaydını bulup çıkarmıştı. Hughette Eyüboğlu’na göre 50 yıl önce Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun gelini olarak girdiği o ev sihirli. İstediği şeyi yutuyor, saklıyor; istediğini istediği zaman geri veriyor. Ev, bu kez ona büyük şair ve ressam Eyüboğlu’nun Yahya Kemal, Ahmet Hamdi, Melih Cevdet, Orhan Veli, Necip Fazıl gibi çağdaşlarıyla mektuplarını çıkardı, verdi. Mektuplar hem kitap hem de sergi oldu: ‘Biz Mektup Yazardık’... Salı günü İş Kuleleri Kibele Sanat Galerisi’nde açılacak sergi 20 Haziran’a kadar Türk edebiyat ve sanat tarihinin yakın geçmişine zarf atacak. En samimi satırlar eşliğinde. İadeli, taahhütlü...

4.05.2015Hayat
Bir haftada 5 bin kişiyi büyüleyen sergi

Bir haftada 5 bin kişiyi büyüleyen sergi

FOLKART Gallery’de sergilenen dünyaca ünlü “Ellerin Büyüsü” koleksiyonunu iki haftada beş bin’i aşkın kişi gezdi.

3.03.2015Ege
İnce Memed ölür mü

İnce Memed ölür mü

“O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler çekip gittiler” diye yazmıştı Demirciler Çarşısı Cinayeti’nin ilk cümlesinde. Bu toprakların vicdanı, kaderine boyun eğmiş köylüsünün de, başkaldırmış eşkıyasının da dili, akan nehirlerinin çağıltısı, rengârenk bitki örtüsünün şairi o kocaman yürekli Yaşar Kemal de çekip giden o iyi insanların arasına karıştı. Ve bizim içimizde büyük bir boşluk bıraktı.

28.02.2015Gündem
Sonunda Karacaoğlan gibi oldu...

Sonunda Karacaoğlan gibi oldu...

Türk romanının büyük ustası Yaşar Kemal, Çukurovalı Aşık Ali'nin kendisi için söylediği "Sen bu yaşta böyleysen ileride Karacaoğlan gibi olursun" kehanetini adeta yaşamıyla gerçekleştirdi. Büyük yazar, 71 yıllık yazın hayatına, 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü, 1 şiir alanında eser sığdırdı. Yazar, Fransa'nın "Grand Officier dans l'Ordre National de la Légion d'Honneur Nişanı"nın da aralarında bulunduğu 38 ödül kazandı.

28.02.2015Keyif
İzmir’e Alman konuk

İzmir’e Alman konuk

İzmir’deki Folkart Towers’ta kurulan Folkart Sanat Galerisi’nin açılışı önceki gün yapıldı. 800 metrekarelik galeride Prof. Dr. Hans Zilch’in ‘Ellerin Büyüsü’ adlı koleksiyonu sergileniyor.

9.02.2015Avrupa
Folkart Galeri Ellerin Büyüsü ile açılıyor

Folkart Galeri 'Ellerin Büyüsü' ile açılıyor

Folkart Towers'ta 8 Şubat'ta 800 metrekarelik alanıyla Türkiye'nin en büyük sanat galerisi unvanıyla açılacak Folkart Galeri sanatseverleri aralarında Pablo Picasso, Salvador Dali günü dehaların da eserleri yeralan "Ellerin Büyüsü" koleksiyon sergisiyle selamlayacak.

30.01.2015Ege
Yatırımcının yeni rotası

Yatırımcının yeni rotası

FOLKART Towers, İzmir’in yeni yaşam merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. 2011 yılı Nisan ayında inşaatına başlanan proje, 200 metre yüksekliğinde 46’şar katlı iki kuleden oluşuyor.

19.01.2015Ekonomi
Küba’nın rüyası hiç silinir mi

Küba’nın rüyası hiç silinir mi?

Küba’yı tam da en sıcak gündemini yaşarken ziyaret ettim. ‘Düşman’ komşusu ABD’yle ilişkileri normalleşme yolunda. Bugün kendileri de dahil herkes “Şimdi ne olacak” diye soruyor ya, bu kalp çarpıntılı sorunun, cevabı bizzat onlar. Bütün yavrularına bedava sunulan katkısız sütlerden vazgeçmeyecekler. Ucuz pazarlardan. Rahat evlerinden. Elbise değil, tenleri olan neşelerinden...

18.01.2015Seyahat
Cumhuriyetin 91’inci yılında  91 sembol kadın

Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın

Türkiye Cumhuriyeti bugün 91’inci yaşını kutluyor. Bu kutlu günde tarihte iz bırakan ‘Cumhuriyet kadınları’nı hatırlıyoruz. Sanatta, sporda, siyasette hep öncü oldular. Kimi bilimde çığır açtı, kimi söylediği şarkıyla gönlümüzde taht kurdu. Ülkemizi ileriye taşıdılar. İşte Cumhuriyet’in sembolü 91 kadın...

29.10.2014Hayat
Keskiner kitabını Bodrumda imzaladı

Keskiner kitabını Bodrum'da imzaladı

ÜNLÜ yazar Arif Keskiner son kitabı “Binbir Renk Binbir Çiçek - Yaşar Kemal'li Anılar”ın imza günü için Bodrum'da okuyucuları ile buluştu.

5.07.2014Ege
Problem çözme problemini çözebilmek

Problem çözme problemini çözebilmek

“Bana mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin, işin kolayına kaçmadan” diye soruyor, büyük ozan Nazım Hikmet, Abidin Dino’ya. Peki, bizler bireylerimize, öğrencilerimize, problem çözebilmeyi, eleştirel ve yaratıcı düşünebilmeyi öğretebildik mi işin kolayına kaçmadan?

30.06.2014Eğitim
Latife Hanım’ın eşyası satılıyor

Latife Hanım’ın eşyası satılıyor

Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın çok sayıda özel eşyası, Artı Mezat’ın 29 Mayıs Perşembe günü düzenleyeceği müzayedesinde satışa çıkacak.

27.05.2014Kelebek

Yazar Sonuçları

Yıldız şeflerden gurme lezzetler

Türkiye’nin en ünlü şefleri ortak bir mönüye imza attı. “Giovanni ve Arkadaşları” adıyla Mövenpick Hotel Istanbul’da düzenlenen etkinlikte buluşan şefler hazırladıkları farklı lezzetlerle mutfaktaki hünerlerini sergiledi.

20.11.2015

Vahap Demirbaş'ın yağlıboya sergisi

Vahap Demirbaş’ı çoğunlukla Hasankeyf, Kapadokya ve Bodrum kompozisyonlarını içeren suluboya çalışmalarıyla tanıyoruz.

10.05.2015

İnsanlar yaşadıkça

BURUŞUK asker elbisesi içinde, esmer, uzun boylu er acemi bir selam çaktıktan sonra, elindeki kartı asteğmen Mehmet Ali Aybar’a uzatıyor.

3.03.2015

Resimle hayatımı kazanıyorum ama daha ziyade kendimi öldürüyorum...

1938 yılının ilk yarısında sıradan bir Beyoğlu akşamı... Geceyi sıra dışı yapacak olay henüz gerçekleşmemiştir. Orta yaşlarda, yolun yarısındaki ünlü ressam, feneri söndürmek için kendini devrin ünlü meyhanesi Degüstasyon’a atar. Duvarda Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nden çok sevdiği hocası Arthur Kampf’ın yapmış olduğu Atatürk portresi asılıdır.

11.01.2015

Bir ‘eski tüfek’ daha

PIRIL pırıl bir zekâ, yaş 92 ama, hiç teklemeden, herhangi bir ayrıntıyı unutmadan, nazik bir üslupla anlatıyor Rasih Nuri İleri maceralı hayatının değişik evrelerini.

9.12.2014

Karanlık kentte yeni yılı karşılamak

Alışveriş merkezleri kendi alanlarını süslememiş olsalar, hiç bu şehirin yeni yıla hazır olduğunu, yeni bir başlangıcın heyecanını şimdiden yaşamaya başladığını söyleyebilir misiniz?

8.12.2014

‘The Cut’a dair kesik kesik izlenimler

* Fatih Akın’ın son filmi The Cut’ın galasına gala demek pek mümkün değildi.

4.12.2014

Mitolojik yansımalar

Uzun bir aradan sonra Ertuğrul Ateş ilk kez Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor.

2.11.2014

Kadınların ressamı

Tuvale yansıttığı kadınlarda insan ruhunun değişkenliğini görebilirsiniz.

26.10.2014

Ara’dan Yetmiş Yedi Yıl Geçti...

Tek fotoğrafa koca bir “ömür” sığdırabilen adamla muhabbete koyulunca, anlattıklarını bir güne sığdırmak da mümkün olmuyor haliyle...

28.09.2014

Ercümend Behzad Lav’la ilgili yeni belgeler

PROF. Dr. Halûk Oral TRT için yeni bir program hazırlıyor.

9.09.2014

Uçankuş TV’ye az kaldı

“Paparazzi kanalı değil, magazin kanalı. Siyasetin dışında her şey var, hayatın içinden her şey var. Hatta siyasetin de magazini var” diyor Uçankuş TV’nin sahibi Can Tanrıyar.

3.09.2014

Polisiye yazarından polisiye edebiyat dosyası

NOTOS* bu sayısında ilgi çekici bir yöntem uyguladı.

10.06.2014