MENÜ

Abidin Dino

Abidin Dino ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Abidin Dino haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 779 Abidin Dino haberi bulunmuştur.

Abidin Dino Haberleri

Ünlü portreler müzayedeye çıkıyor

Ünlü portreler müzayedeye çıkıyor

Ünlü ressamların tabloları 11 Mart’ta Artam Antik A.Ş.’nin düzenleyeceği müzayedeyle satışa çıkıyor. Müzayedenin önemli bölümü portrelerden oluşuyor. Mahmud Cüda’nın ‘Sara’ adlı tablosu bunlardan biri.

2.03.2017Kitap Sanat
Mutluluk nedir

Mutluluk nedir?

Mutluluk sözlükte, “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, saadet, bahtiyarlık” anlamına gelmektedir. Bu tarif nazikçe “Mutlu olmak mevzu bahis değil, unutun bunu” diyor.

2.03.2017Sağlık
Sultan I. Abdülhamid tuğrası müzayedede

Sultan I. Abdülhamid tuğrası müzayedede

ALİF Art Antikacılık’ın 4 Mart Cumartesi günü saat 14.30’da, Nişantaşı’ndaki galerisinde yapacağı ‘Osmanlı & Karma Sanat Eserleri’ müzayedesinde 348 lot eser satışa sunulacak.

27.02.2017Kitap Sanat
Online müzayede

Online müzayede

Artam Antik A.Ş. müzayede evi online müzayedelere başlıyor. Online müzayedeler ile çağdaş sanat eserleri, klasik tablolar, Osmanlı eserleri, antikalar, mobilya, değerli kitaplar, mücevher ve saat koleksiyonlarının da aralarında bulunduğu eserlerin satışı gerçekleştiriliyor. Ayrıca internet sitesinde yer alan ekspertiz danışmanlık ve online asistanlık gibi kişiye özel sunulan hizmetler sayesinde, koleksiyoncuların ve sanat meraklılarının ilgi duydukları eserlere ulaşımları kolaylaşıyor.

7.02.2017Kitap Sanat
İstanbul Modernin yeni sergisine rekor ziyaretçi

İstanbul Modern'in yeni sergisine rekor ziyaretçi

İstanbul Modern'in yeni sergisi "LİMAN", ilk haftasında rekor ziyaretçi sayısına ulaştı.İstanbul Modern'in açıklamasına göre, İstanbul Modern'in, kentin deniz ve limanlarla ilişkisini resmeden yeni sergisi açılır açılmaz sanatseverlerin yoğun ilgisini çekti.

4.02.2017Ekonomi
Yazarın resmini çizmektense ruhunu yakalamaya çalıştım

Yazarın resmini çizmektense ruhunu yakalamaya çalıştım

Yaşamı ve yapıtları... Bir yazarı, şairi tanıtmak için yazılmış ders kitabı niteliğindeki çalışmaları hatırlarsınız. Selçuk Demirel bunu çizgisiyle yapıyor. Portrenin çok ötesinde portreler bunlar... Behçet Necatigil’den Oğuz Atay’a, Orhan Pamuk’tan Dostoyevski’ye 73 edebiyatçının Selçuk Demirel’in kaleminden çıkmış halleri var ‘Yazarların Yüzünden’de. Selçuk Demirel’le kitabını konuştuk.

3.02.2017Kitap Sanat
Coşkun Aral’ın tatil sırları

Coşkun Aral’ın tatil sırları

‘Haberci’ Coşkun Aral, meslek hayatı boyunca onlarca ülkeyi gezdi. Farklı kültürleri tanıdı. Yunuslarla aşk yaşayan insanlara bile tanık oldu. Haber için gittiği şehirlerin geleneklerini inceledi, lezzetlerini öğrendi. Usta gazetecinin favori mekânları...

11.01.2017Seyahat
Çağdaş sanat el değiştiriyor

Çağdaş sanat el değiştiriyor

Önümüzdeki hafta sonu iki müzayedede 433 eser satışa sunulacak. Antik AŞ’nin 19 Kasım, Beyaz Müzayede’nin ise 20 Kasım da düzenleyecekleri müzayedelerde çağdaş sanatın önde gelen isimlerinin eserleri el değiştirecek.

14.11.2016Gündem
Hoşgörü ve mutluluk

Hoşgörü ve mutluluk

ÜNLÜ Türk şairi Nazım Hikmet, eşine ithafen yazdığı Saman Sarısı adlı şiirinde ünlü Türk ressamı ve yakın dostu Abidin Dino’ya şöyle seslenmişti:

28.10.2016Dünya
Orhan Pamuk: Her gelişmeye maydanoz olmayacağım

Orhan Pamuk: Her gelişmeye maydanoz olmayacağım

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, , Zaman Gazetesi’ne kayyum atanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada "Yeterince siyaset konuştum. Gazetelerde var. Ne düşündüğümü biliyorsunuz zaten. Her gelişmeye maydanoz olmayacağımı söylemiştim" ifadelerini kullandı.

5.03.2016Gündem
10 milyonluk müzayede

10 milyonluk müzayede

Yeni yılda sanat piyasasındaki büyümenin durup durmayacağının tartışıldığı günlerde Beyaz Müzayede toplam 10 milyon liralık satış beklediği bir müzayede düzenliyor. Müzayedeyi yöneten Aziz Karadeniz piyasa daralsa da alıcı sayısında artış olduğunu söylüyor.

11.01.2016Gündem
İstanbulda 15 ilçede elektrik kesintisi

İstanbul'da 15 ilçede elektrik kesintisi

Avrupa yakasındaki 15 ilçede, 21 Aralık Pazartesi günü elektrik kesintisi yapılacak.

19.12.2015Gündem
istanbulda 15 ilçede elektrik kesintisi

istanbul'da 15 ilçede elektrik kesintisi

İstanbul Avrupa yakasında 21 Aralık Pazartesi günü bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle 15 ilçede elektrik kesintisi yapılacak.

18.12.2015Gündem
Abidin Dino sergisine özel ilgi

'Abidin Dino' sergisine özel ilgi

Özel koleksiyonlardan derlenmiş, pek görülmemiş eserler, koleksiyonerlerin ve sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

23.11.2015Kelebek

Yazar Sonuçları

İstanbul Modern yeni bir dönüşümün eşiğinde

12 yıl önce İstanbul’un liman alanı Salıpazarı’nda kurulan İstanbul Modern, önümüzdeki eylül ayına kadar faaliyet göstereceği binasına muhteşem bir sergi, “Liman” ile veda ediyor.

16.02.2017

Ankara Palas’ta sevdiğinizle dans edin

Yokluklar içinde Meclis açılır. Ankara dışından gelen milletvekillerinin durumu da ayrıca zordur. Kalmak için yer bulamazlar. Tek bir otel vardır. Meclisin tam karşısında; Taşhan. Yer bulup kalabilenler alt katında atlarını, eşeklerini bağlar, üst katında uyurlar. O sıralar özellikle eşeğin önemli bir nakil aracı olduğunu Falih Rıfkı’nın Çankaya isimli kitabında, “Tellallar, sıkça sokaklarda – Eşek bulaan... Eşek bulaan... diye haykırarak, kaybolmuşları arardı” sözlerinden anlıyoruz.

13.02.2017

Abidinpaşa Köşkü’nde ferfeneye katılın

Abidin Paşa: Yirmi yaşına dek çok iyi eğitim alır, bu yaşta beş dil bilmektedir.

6.02.2017

Okurluktan çizerliğe

Bir çizer; iyi bir okur olunca çok iyi bir çizer olur. Bu yargıya nasıl vardım biliyor musunuz? Selçuk Demirel’in ‘Yazarların Yüzünden’ kitabını okurken/seyrederken... Kitapta, Behçet Necatigil’den Oğuz Atay’a, Orhan Pamuk’tan Dostoyevski’ye 73 yazın insanının çizgi-portreleri var...

3.02.2017

‘Anılar rehin alır...’

İSTANBUL’u cuma akşamından beri etkisi altına alan kar yağışının dolaylı mağduruyum... Tabii mağdur denirse. Cumartesi sabahı, Adana’da 10’uncu Çukurova Kitap Fuarı’nın açılışına katıldığım için, kardan uzak kitapla dolu bir hafta sonuydu benim için. Biraz da zorunluluktan. Çünkü cumartesi akşam İstanbul’a dönmek için havaalanına gittikten bir müddet sonra uçak iptal edilince, otele döndüm. Aklımda Cenap Şahabettin’den Dıranas’a, Ataol Behramoğlu’na kadar birçok iyi şairin kar üzerine dizeleri dönüp duruyordu.

9.01.2017

Çukurova Kitap Fuarı’nda Ahmed Arif ve Yılmaz Güney anılacak

YARIN saat 12.00 itibariyle 9 gün süresince, Adana kitabın, kültürün başkenti oluyor. Çünkü 10’uncu Çukurova Kitap Fuarı başlıyor.

5.01.2017

Livaneli’nin bestelerini başka seslerden dinlemek

ZÜLFÜ LİVANELİ’NİN 50’nci yılı nedeniyle bestelerinden oluşan üç CD’lik bir albüm yayımlandı.

26.11.2016

Ruhi Su’yu hatırlamak

Ruhi Su’yu tanıyanlar, onunla konuşanlar, türkülerini, bestelerini dinleyenler, belleklerinde onu ebediyen yaşatırlar. Bugün onu iyi bir kitapla bir kez daha anabiliriz.

4.11.2016

Picasso’yu dokunarak seyretmek

FUAR İzmir bu hafta çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. İZFAŞ’ın desteğiyle 2-5 Kasım arasında gerçekleşecek “Engelsiz İzmir 2016 Kongresi”nde engelleri kaldırmak için beyin fırtınası yapılacak ve bir çok etkinlik gerçekleşecek.

31.10.2016

Milyonlar demokrasinin resmini yaptı

Siyasi tarihimiz aynı zamanda darbeler geçidi gibi.

7.08.2016

Tür çeşitliliğini sevenler

BİR türde yoğunlaşanlar, tek bir türün doruğuna çıkmakla yetinenler bir kategoriye dahildirler.

18.06.2016

Şişli'de bir kültür merkezi

CUMARTESİ günü Şişli Belediyesi’nin yaptığı Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’ne gittim.

10.05.2016

Türkiye dev iken cüce oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hafta sonu Tekirdrağ’da Trakya’daki STK mensupları ile bir araya geldi.

4.04.2016

Kaosa davetiye

CAN Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyeleri üzerine Cumhurbaşkanı, “Bu karara uymuyorum, saygı da duymuyorum!” dedi.

29.02.2016

Krallar, Kraliçeler, Devlet Başkanları ve Yaşar Kemal

Benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun

28.02.2016

Ölüm en büyük öğretmendir

Bugün, büyük ustanın birinci ölüm yıldönümü.

27.02.2016

Dikenlerin ressamı

Himmet Gümrah, sanattaki yaşam atmosferini doğadan edindiği izlenimlerle sürdüren ressamlardan. 

13.12.2015

Aralık ayı ve Uşşâk bir vefâ…

Aralık ayının ikinci yazısını da yazıyorum. Bir tane daha, bir tane daha; pazartesi, cuma, pazartesi derken… Ömrümüz varsa, “2015 yılının da sonuna geldik” cümlesine hazırlanıyor,

6.12.2015

Ayhan Bozkurt koleksiyonu

Ayhan Bozkurt, Ankara’nın yetiştirdiği önemli iş insanlarından birisi.

29.11.2015

Yıldız şeflerden gurme lezzetler

Türkiye’nin en ünlü şefleri ortak bir mönüye imza attı. “Giovanni ve Arkadaşları” adıyla Mövenpick Hotel Istanbul’da düzenlenen etkinlikte buluşan şefler hazırladıkları farklı lezzetlerle mutfaktaki hünerlerini sergiledi.

20.11.2015