MENÜ

Abd Dışişleri

Abd Dışişleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Abd Dışişleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 31.017 Abd Dışişleri haberi bulunmuştur.

Abd Dışişleri Haberleri

İşte Obama’nın Ortadoğu planı

İşte Obama’nın Ortadoğu planı

Obama, merakla beklenen Ortadoğu konuşmasında dün 3 önemli mesaj verdi. Ortadoğu liderlerine “Ya demokrasiye geçişe liderlik edin ya da yoldan çekilin” dedi. Arap isyanı için 1950’lerde Avrupa’ya yapılan Marshall Planı benzeri bir ekonomik paket açıkladı. Ve sürpriz bir biçimde İsrail’e “1967 sınırlarına dön” dedi.

19.05.2011Gündem
Davutoğlu: NATOda kriz aşıldı

Davutoğlu: NATO'da kriz aşıldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanları ile telekonferans yöntemiyle görüştüklerini belirterek, "En kısa zamanda Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyon, bu misyonu bırakıp, bütünüyle operasyon tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO'ya devredilecek. Dolayısıyla Türkiye'nin bu konudaki kaygıları, talepleri kabul gördü" dedi.

24.03.2011Dünya
Obama ve Clintondan Nevruz Bayramı mesajları

Obama ve Clinton'dan Nevruz Bayramı mesajları

ABD Başkanı Barack Obama, Nevruz Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, İranlı gençlere seslenerek, ülkelerinin geleceğinin onların elinde olduğunu ve kendilerini desteklediğini belirtti.

21.03.2011Dünya
Türkiyenin Libya konusunda dört kırmızı çizgisi

Türkiye'nin Libya konusunda 'dört kırmızı çizgisi'

Libya'ya düzenlenen hava ve deniz operasyonu öncesinde koalisyon güçleri Türkiye ile de yoğun bir görüşme trafiği yürüttü.

19.03.2011Dünya
Telafer’e dokunan Türkiye’ye dokunur

Telafer’e dokunan Türkiye’ye dokunur

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Irak’ın Telafer Kenti’nden gelen 47 kişilik heyeti kabul etti.

26.02.2011Dünya
Geri dönüş yok

Geri dönüş yok

Hüsnü Mübarek, koltuğundan ayrılmamakta diretirken, ABD Başkanı Barack Obama “Mısır artık eskiye geri dönemez” dedi.

7.02.2011Dünya
Nükleerde yeni start anlaşması

Nükleerde yeni start anlaşması

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, ABD ile Rusya arasındaki yeni Nükleer Silahların İndirimi (START) anlaşmasının, ülkesinin füze savunma konusunda ve nükleer silah stokunun modernleştirilmesine dair planlarına "hiçbir şekilde sınırlama getirmediğini" söyledi.

17.12.2010Gündem
Clinton: Suriyenin tutumu haya kırıklığı yarattı

Clinton: Suriye'nin tutumu haya kırıklığı yarattı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'nin özellikle Lübnan konusundaki tutumunun ABD yönetimini hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.

12.11.2010Dünya
Umudunuzu kaybetmeyin

Umudunuzu kaybetmeyin

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da süren iklim zirvesine devletler arasındaki tartışmalar ve geniş protesto eylemleri damgasını vurdu.

17.12.2009Dünya
Ankara insanlık suçlusunu iade edecek mi

Ankara insanlık suçlusunu iade edecek mi

İSLAM Konferansı Ekonomik ve Ticari Daimi Komitesi’nin zirvesi için İstanbul’a gelmesi beklenen Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir ile ilgili olarak İtalyan devlet TV’si RAİ’den ilginç bir haber yorum geldi. Rai, şu ifadeyi kullandı:

7.11.2009Gündem
Obama Türkiyeye küstü mü

Obama Türkiye'ye küstü mü

Obama’nın Erdoğan’a 29 Ekim’e randevu vermesi kafaları karıştırdı. İşte bu haberin detayları ve dünyanın önde gelen basın organlarının bugünkü manşetleri...

29.10.2009Gündem
ABD Türkiyenin din haritasını çıkardı

ABD Türkiye'nin din haritasını çıkardı

ABD'nin dini özgürlükler raporundaki türban tartışması bir ayrıntının göz ardı edilmesine neden oldu. O da raporda verilen ayrıntılı rakamlar. ABD'liler en küçük dini azınlıkları bile ayrıntılı rakamlarla ortaya koydu...

28.10.2009Gündem
Ban Ki Moon ve Clinton ile görüşecek

Ban Ki Moon ve Clinton ile görüşecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler 64. Dönem çalışmaları çerçevesinde ABD’nin New York kentinde sürdürüyor.

28.09.2009Gündem
Libya diplomasisinde petrol gerçekleri

Libya diplomasisinde petrol gerçekleri

Financial Times'ın dış ilişkiler baş yorumcusu Gideon Rachman, diplomatik ilişkilerin işleyişini daha iyi anlamak için, petrolün izini takip etmek gerektiğini ifade etti.

10.09.2009Gündem
Ver petrolü al bombacıyı

Ver petrolü al bombacıyı

İskoçya, Lockerbie bombacısı olarak bilinen Libyalı Magrahi’yi sağlık sebepleri nedeniyle serbest bıraktı. Bombacının patlattığı uçakta ölenlerin yakınları, eski İngiltere Başbakanı Blair’i, Libya ile “ver petrolü, al bombacıyı” şeklinde bir anlaşma yapmakla suçladı.

8.09.2009Gündem
Nükleer komutanın talebi

Nükleer komutanın talebi

Rusya Stratejik Nükleer Kuvvetler Komutanı, Rusya'nın ihtiyacı olan asgari nükleer başlık sayısını açıkladı.

8.09.2009Gündem
Savunma şemsiyesi

Savunma şemsiyesi

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Tahran’ın nükleer güce kavuşması durumunda Washington’ın vereceği yanıtı ilk kez açıkladı: “Ortadoğu’ya savunma şemsiyesi uzatıp müttefiklerimizi silahlandırırız, İran daha güvenli olmaz.”

22.07.2009Dünya
’İşgal ettikleri Azerbaycan toprağından çekilecekler’ dedi, Ermenileri kızdırdı

’İşgal ettikleri Azerbaycan toprağından çekilecekler’ dedi, Ermenileri kızdırdı

Dağlık Karabağ konusunda ABD, Fransa ve Rusya’nın arabulucu rolünü üstlendiği AGİT Minsk grubu eş başkanlarından Amerikalı diplomat Matthew Bryza’nın, "Prag zirvesinde taraflar ilke anlaşmasına vardı. Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından kademeli olarak çekilmeyi kabul ediyor. Ermeni güçlerin çekilmesiyle Azeri mülteciler de evlerine dönmeye başlayacak" türünden ifadeler kullanması Erivan’ı küplere bindirdi.

12.05.2009Gündem
Bulgaristan, AB’den yardım istedi Türkiye’de 3 gaz santralı kapandı

Bulgaristan, AB’den yardım istedi Türkiye’de 3 gaz santralı kapandı

Rusya’dan Ukrayna üzerinden sevk edilen doğalgazın tamamen kesilmesi, kışın en soğuk günlerini yaşayan tüm Avrupa ülkelerinde endişeyi artırıyor.

8.01.2009Ekonomi
Taraflar masaya oturuyor

Taraflar masaya oturuyor

Mısır'ın BM Büyükelçisi Mecid Abdülaziz, İsrail, Hamas ve Filistin temsilcilerinin, Mısır'ın arabuluculuğundaki görüşmeler için Kahire'de bir araya gelmeyi kabul ettiklerini bildirdi.

7.01.2009Dünya
PKK’ya mesafe koyun

PKK’ya mesafe koyun

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten, hazırladığı raporda Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyelerine "PKK’ya açıkça mesafe koyun" çağrısı yaptı.

27.11.2008Gündem
’Aydın Höykürmeli’ Ergenekon senfonisi

’Aydın Höykürmeli’ Ergenekon senfonisi

Ergenekon İddianamesi’nin eklerinde verilen, Osman Yıldırım’ın evinde bulunan belgeler arasında bir de konser programı var.

13.08.2008Gündem
İşte APnin gündemindeki Türkiye raporu

İşte AP'nin gündemindeki Türkiye raporu

Avrupa Parlamentosu (AP) genel kurulu,Hollandalı Hristiyan Demokrat parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye raporunu bugün tartışacak. Peki o raporda neler var? İşte bazı bölümler...

21.05.2008Dünya
Bir Türkiye raporu daha

Bir Türkiye raporu daha

Avrupa Parlamentosu (AP) genel kurulu,Hollandalı Hristiyan Demokrat parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye raporunu çarşamba günü tartışacak. Peki o raporda neler var? İşte bazı bölümler...

19.05.2008Gündem
Türkiye raporu bugün oylanacak

Türkiye raporu bugün oylanacak

AK Parti’nin kapatılmaması temennisinde bulunulan, 301’in değiştirilmesi, Ergenekon’la bağlantılı herkesin yargıya teslim edilmesi istenen Türkiye raporu, bugün Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda oylanacak.

21.04.2008Dünya
AP Türkiye raporunu yarın açıklayacak

AP Türkiye raporunu yarın açıklayacak

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu, Hollandalı Hristiyan Demokrat parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye raporunu yarın oylayacak.

20.04.2008Dünya
Erdoğanla ne görüştü

Erdoğan'la ne görüştü?

Güçlü Türkiye Partisi (GTP) Genel Başkanı Tuna Bekleviç, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davanın ne yöne gideceğini kestiremediğini belirterek, “Konu demokrasiyse biz herhangi bir siyasi partinin yanında dururuz” dedi.

9.04.2008Gündem
Bush’a baskı var

Bush’a baskı var

Türkiye’nin, Kuzey Irak’taki askeri operasyonuna destek veren Washington, endişelenmeye başladı. Hürriyet’in konuştuğu güvenilir kaynaklara göre, Başkan Geroge W. Bush Yönetimi, Savunma Bakanı Robert Gates’in Türkiye’de olacağı Perşembe günü, en azından askerlerin bir bölümünün çekilmesini arzu ediyor.

26.02.2008Gündem
PKK Karabağ’da

PKK Karabağ’da

Azerbaycan basını, Kuzey Irak’tan kaçan PKK teröristlerinin Ermenistan’ın işgali altındaki Yukarı Karabağ’a yerleştirildiğini öne sürdü. Türk ordusunun Kuzey Irak’ta yaptığı hava operasyonundan önce buradaki Kürt ailelerin İran üzerinden Azerbaycan’a geldiği yönünde, yetkililerin doğrulamadığı iddialar ortaya atan Azeri gazeteleri, son 2 günde PKK teröristlerinin Yukarı Karabağ ve Ermenistan’a yerleşmeye başladıklarını bildirdi.

17.02.2008Gündem
ABDden Sarkozyye Türkiye telkini

ABD'den Sarkozy'ye Türkiye telkini

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington'un, Türkiye'nin AB üyeliği süreci lehinde Fransa Cumhurbaşkanlığına seçilen Nicolas Sarkozy'ye telkinde bulunacağını açıkladı.

15.05.2007Dünya
İmtiyazlı ortaklık savunucusu Brok koltuğunu kaybetti

'İmtiyazlı ortaklık' savunucusu Brok koltuğunu kaybetti

Türkiye'ye "imtiyazlı ortaklık" fikrinin ısrarlı savunucusu Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu Başkanı Alman Hristiyan Demokrat Elmar Brok, grup içinde destek bulamadığı için görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

25.01.2007Dünya
Hoon: Türkiye 301. maddeyi değiştirmeli ya da kaldırmalı

Hoon: Türkiye 301. maddeyi değiştirmeli ya da kaldırmalı

İngiltere'nin Avrupa İşleri Bakanı Geoff Hoon, Türkiye'nin Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesini değiştirmesi ya da kaldırması gerektiğini söyledi.

24.01.2007Dünya
Limanlar, Fin Bakan Tuomiojayı hasta etti

Limanlar, Fin Bakan Tuomioja'yı hasta etti

Türkiye ile yaşanan liman sorununa çözüm bulmak için yoğun çaba gösteren ancak başarısız olan AB Dönem Başkanı Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'ndaki toplantıya hasta olması nedeniyle katılamadı. AP Parlamenterler “Kıbrıs’ın, Erkki Tuomioja'yı sonunda hasta yatağına düşürdüğünü ifade ettiler.

20.12.2006Gündem
AB komisyonuna Elmar Broktan tepki

AB komisyonuna Elmar Brok'tan tepki

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu Başkanı Alman Hristiyan Demokrat Elmar Brok, limanların açılmaması nedeniyle AB Komisyonu'nun üye devletlere sunduğu önerileri “yetersiz” buldu.

29.11.2006Gündem
Genişleme raporunda Türkiye ile ilgili ifadeler yumşatıldı

Genişleme raporunda Türkiye ile ilgili ifadeler yumşatıldı

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu Başkanı Alman Hristiyan Demokrat Elmar Brok tarafından kaleme alınan genişleme stratejisi raporunun, Dışişleri Komisyonu'ndaki oylamasında Türkiye ile ilgili ifadeler yumuşatıldı.

23.11.2006Dünya
Rehn: Karşı deklarasyona bakacağız

Rehn: Karşı deklarasyona bakacağız

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin limanlarını Kıbrıs Rum kesimine açmaması durumunda, 6 Aralık'ta AB Konseyi'ne yapacakları öneride, üye devletlerin oy birliğiyle yayınladıkları 21 Eylül 2005 tarihli karşı deklarasyonu dikkate alacaklarını söyledi.

21.11.2006Gündem
Rehn: Türkiye için yeni zirveye gerek yok

Rehn: Türkiye için yeni zirveye gerek yok

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, 17 Aralık 2004 AB Zirvesini hatırlatarak, “Türkiye konusunda zaten bir zirve yapmıştık. Yenisine gerek yok” dedi.

20.11.2006Dünya
İngiliz parlamenter Rumları suçladı

İngiliz parlamenter Rumları suçladı

Avrupa Parlamentosundaki (AP) muhafazakar grup üyesi İngiliz parlamenter Geoffrey Van Orden, AP'deki Rum parlamenterleri, Türkiye ve AB arasındaki ilişkileri haksız yere engellemekle suçladı.

14.11.2006Dünya
AP, Avrupa Komisyonundan Türkiye tavsiyesi bekiyor

AP, Avrupa Komisyonu'ndan 'Türkiye tavsiyesi' bekiyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu tarafından hazırlanan bir raporda, AB Komisyonu'ndan, Aralık ayında düzenlenecek zirve öncesinde, Türkiye ile sürdürülen müzakerelerin geleceği konusunda tavsiyede bulunması istendi.

14.11.2006Gündem
Kıbrıs, APde Ermeni pazarlığında kullanıldı

'Kıbrıs, AP'de Ermeni pazarlığında kullanıldı'

Avrupa Parlamentosunda kabul edilen Türkiye raporunda, Kıbrıslı Türkler lehine yer alan ifadelerin, Yunan parlamenterlerin çabalarının yanı sıra siyasi gruplar arasında da Ermeni soykırımı iddiaları pazarlığında kullanıldığı iddia edildi.

28.09.2006Gündem
AP Türkiye’yi azarladı

AP Türkiye’yi azarladı

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen sert Türkiye raporu bazı yabancı gazetelerde şöyle yankı buldu:

5.09.2006Dünya
KKTC Dışişleri Bakanı Denktaş Polonyaya gitti

KKTC Dışişleri Bakanı Denktaş Polonya'ya gitti

KKTC Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, AP Dışişleri Komisyonunda kabul edilen Türkiye raporunda yer alan, Türkiye'nin limanlarını Rum gemilerine açması talebiyle ilgili olarak, ”Onlar ısrarla talep edecek. Biz de ısrarla kendi verdikleri sözü yerine getirmelerini, Kıbrıs'ta bizim limanlarımızın açılmasıyla birlikte Türkiye'nin limanlarının açılmasının, Kıbrıs'ta barışı da, çözümü de kolaylaştıracağını söylemekte ısrarcı olacağız” dedi.

5.09.2006Dünya
Bozkır: Rapor ilişkilere zarar verir

Bozkır: Rapor ilişkilere zarar verir

Türkiye'nin AB nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Volkan Bozkır, dün akşam Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilen raporun, Türkiye ve AB arasındaki ilişkilere zarar verecek unsurlar taşıdığını söyledi.

5.09.2006Gündem
’Soykırım’ı tanıma üyelik şartı olsun

’Soykırım’ı tanıma üyelik şartı olsun

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu, Türkiye’nin sözde Ermeni soykırımını tanımasının Avrupa Birliği üyeliğinin ön şartı olmasını talep etti.

4.09.2006Dünya
AP Türkiye raporunu yarın onaylayacak

AP Türkiye raporunu yarın onaylayacak

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu, Hollandalı Hristiyan Demokrat üye Camiel Eurlings tarafından kaleme alınan Türkiye raporunu ve bu rapora verilen değişiklik önergelerini yarın akşam oylayacak.

3.09.2006Gündem
Suudi Arabistan’dan 1.5 milyar dolar yardım

Suudi Arabistan’dan 1.5 milyar dolar yardım

Lübnan’da büyük bir insanlık dramı yaşanırken ülkeler de yardım için kolları sıvadılar.

25.07.2006Dünya